Podle agentury Bloomberg totiž Evropská unie rozhodla, že od roku 2035 nebude možné na jejím území koupit žádné jiné auto než to s elektrickým pohonem.
Kdo konkrétně rozhodl? Není to nějaký fejk? Zdroj uveden není.
I kdyby to byla pravda, tak to odloží.
Patnáct let je běžná doba pro výstavbu jaderné elektrárny. A to nepočítám tendr, který se leckdy táhne roky. Nějak jsem si nevšiml, že by byly v Evropě rozestavěné desítky nových jaderných elektráren (s účelem růstu spotřeby a nikoliv s účelem nahrazení dosluhujících uhelných). Když už teda pominu fakt, že firmy schopné postavit jaderku lze spočítat na prstech jedné ruky a tolik kšeftů najednou nezvládnou.
Solární plantáže, větrné turbíny, vodní elektrárny... to je v takovém měřítku už úplné scifi. Bude jich potřeba mrtě a ochránci přírody se budou přivazovat ke každému mravencovi.
Když už teda pominu fakt, že firmy schopné postavit jaderku lze spočítat na prstech jedné ruky a tolik kšeftů najednou nezvládnou.
Protože se na místo jadernych staví termojaderné. ITER dokáže vyprodukovat v průměru 10x více energie, už ted FR zásobují elektřinou i jiné země, takže s tím že "tolik kšeftů najednou nezvládnou" bych si tak jistý nebyl :) A FR nejsou sami kdo tento nový termojaderný typ elektráren uvádí do porovozu, už byly i testovány a v provozu i když né na 100% chod, bych to tak až na takové SCI-FI neviděl.
PS:
Přechod komplet na elektroauta má tolik potíží, technických, finančních, sociálních, společenských..., že jeden neví, kde začít.
Takle nejak vypadal první komercní automobil na spalovací motor, a hadej čím lidé protestovli : "má tolik technických, finančních, sociálních a společenských bariér"
Jenže rozvoj prvních aut přišel samovolně, nikoliv povinným nařízením, že za 15 let už nikdo nesmí koupit koně na zápřah vozu.
Pravda, koně ("chlupatý benzín") byly u nás k vidění ještě na počátku devadesátých let. Sice už to nebylo ani zdaleka běžné, to netvrdím, ale pořád jezdili v normálním provozu (typu zásobování sámošky); potom přešli do provozu pro turisty a zanikly (dneska je na místě statku, kde bylo na dálku cítit koňský hnůj, hypermarket). A pro zprivatizované firmy bylo předpokládám daleko jednodušší pořídit si vozy hodné dvacátého století než si vydržovat stáje. První auta byla na páru a na elektriku. Spalovací motor přišel později, tehdy obě tyto technologie porazil (předpokládám páru pohotovostí a elektriku dojezdem).
ITER vyprodukuje tak akorát hovno. Furt má několikanásobně větší vstup, než výstup. Tudy cesta nevede.
Naopak priteli. ITER (puvodni Tokamak) dokaze vyprodukovat 10x vice energie v plazme nez vlozene energie (Q=10) viz :
ITER je navržen tak, aby produkoval desetinásobnou návratnost investované energie: 500 MW energie z fúze z 50 MW vstupního topného výkonu Q = 10. Je to první ze všech fúzních experimentů v historii, který vyprodukuje čistou energii.
I kdyz v praxi dosahnou dlohodobe desetinasobku asi chvili potrva, v plazme vytvori vic energie nez vlozi. Takze spise nekolika nasobny vystup jak vstup.
Ale jo, fúze by mohla fungovat. Zatím ale nefunguje. A dlouho /udržitelná/ fungovat nebude. Máme to zakázané
Takže je to vlastně takové perpetum mobile ? A z těch vyprodukovaných 500 MW, které do něj znovu pošlou vyprodukuje 5000 MW ? Z 5000 MW pak vyprodukuje 50.000 MW ? Tak to nám bude stačit 1 elektrárna pro celý svět.
Kdyby to napajeli 1MW plasmy a dostaly 10MW plasmy tak jo, ale tak to asi nefunguje :) Je to spis, jako kdyz pustis spalovaci motor v aute a dobiji se ti baterie cimz se ti nedoplni nadrz benzinem.
Takže Slnko je perpertum mobile? Do toho sme energiu nevlozili....alebo ty len nerozumieš tomu pojmu.
Slunce spaluje materiál, který do něj byl na začátku "vložený". Nevytváří energii z ničeho ani to není perpetum mobile.
No veď práve... jedná sa o vnútornú energiu, ktorú z hmoty môžeme "vytiahnuť" pri fúzy, kedy teda vložíme málo energie a dostaneme späť viac... ale to nieje perpertum mobile keďže tú čo získavame je práve vnútorná energia z hmoty. Podobne ako u nukleárnej reakcii.
Klasicke jaderne elektrarny spotrebuji z palivovych tyci snad jen 5% energie. "Vyhorele" tyce se pak uskladnuji na vyuziti pri lepsi technologii. Predstav si to jako tepelne cerpadlo. Klasicky elektrokotel spotrebuje na stejny tepelny vykon mnohem vic energie.
ITER by už měl být energeticky v plusu. Sice nebude mít turbínu, aby tu energii zužitkoval, ale alespoň teoreticky by to mělo vycházet na cca 1:4 I:O. DEMO už by mělo vyrábět.
Že to v roce 2025 spustí vypadá dobře na papíře, v reálu to bude minimálně o pět let víc. A že by z ITERu v dohledných dvaceti letech lezlo statisticky významné množství energie, o tom si můžem rovnou nechat zdát.
Zdroj uveden není.
Ty sis nevšiml, že mainstream už několik let zdroje neuvádí?
Já myslel nějakou vyhlášku EU, zákon, co někdo (evropsky parlament?) schválil. Nebo to nějaký komisař může takto prohlásit a basta fidli, finito?
Já s tím každopádně srozuměn jsem a budu se tím řídit. Od roku 2035 opravdu nemíním auto se spalovacím motorem kupovat, jestli to zakážou nebo ne
A krávy budou muset prdět do hlíny. Jinak E komise o ničem nerozhodla, jde jen o návrh.
I návrh je šílenost. Zkušenost je taková, že čím větší kravina a nesmysl, tím snadněji projde.
Asi to bude chtít pořizovat nafťáky. Náklaďáky plánují odstavit o něco později a dá se jezdit i na rostlinný olej, pokud by začali zvedat ceny paliv. On ten olej vyjde v akci v supermarketu mnohem levněji než nafta na benzince. A navíc používáš ekologické palivo a ne žádné zkapalněné fosílie
Vůbec se neorientuju v naftových motorech ale mám za to, že poslední motor, do kterého šlo v klidu lít rostliný olej, byla nesmrtelná 1,9 TDi 66kW s rotačním čerpadlem. Od té doby (bez větší nebo menší přestavby motoru) by si člověk pěkně koledoval.
Rotačku má ještě stejně nesmrtelná varianta 81kW
Přesně tak. Když jsem poprvé slyšel o možném zákazu žárovek, bral jsem to spíš jako aprílový vtípek; a uplynulo pár let a bylo to zde. Teda podle stranického tisku (euroskop) to nebyl zákaz, ale už nevím co to bylo, jen si pamatuju, že zákaz tomu říkáme my špatně uvědomnělí. A mohl bych vzpomínat na další věci, které vypadaly jako vtip a uskutečnily se.
A přitom to na pohled dopadlo vlastně pozitivně... Na trhu je nepřeberné množství náhradních svítidel s kvalitním světlem, zlomkovou spotřebou a jako bonus stále není problém kupovat staré dobré žárovky, stále se vyrábějí a prodávají. Pravda, efekt to moc nemá, snížená spotřeba byla vykompenzována vyšší cenou elektřiny, ale aspoň jsme ušetřili nějaké to uhlí, resp. uranovou tyču. Ale zase o to víc jsme přírodě ublížili těžbou vzácných kovů na všechny ty LED žárovky. Ekologie musí být, i kdyby to měla příroda odskákat!
Ale LED by se prosadily samovolně, když se výrazně snížila jejich cena a zvedla svítivost. Díky tomu jsem neupotřebil ty zásoby žárovek, který jsem si tedy udělal. Jenže zákaz žárovek měl alternativu, sice dražší, ale s vyšší životností a úspornějším provozem. U elektroaut máme jen tu vyšší cenu, životností si nejsem jist, dojezd nižší, dobíjení dlouhý a při ceně elektriky to až tak levný není.
U těch LED je otázka, jestli by jejich boom právě nastal tak rychle. Co si matně vybavuju tak zákaz klasických žárovek se opíral hlavně o dostupnost všelijakých těch kompaktních zářivek ale LED byly tehdy ještě v plenkách, frčely kukuřice vyskládané z LEDek a to nebylo nic extra. Ale nechcu kecat.
U elektroaut je teď hodně nevýhod ale patnáct let je pro e-auta sakra dlouho. Vlastně před patnácti lety se objevil první prototyp první Tesly a ostatní automobilky se jim pošklebovaly. A teď po patnácti letech jsou nabíjecí stojany v každém nákupáku, rostou na ulicích, objevujou se u rozvodných míst, u fabrik, prostě všude. A na trhu e-aut už jsou zavedené značky, je z čeho vybírat. Co bude za dalších 15 let?
Nejsem v této době příznivcem e-aut, ale za patnáct let si umím představit, že nějaká regulace ani nebude potřeba a e-auta budou nevýhodná jen pro obchodní cestující nebo lidi, kteří nemají problém teď jet do Chorvatska na jeden zátah. Pořizovací cena aut nebude problém, když vidím, co před panelákama stojí dneska. Horší bude to všechno nějak přes noc nabíjet, tam si to neumím představit, že by - byť třeba jen 30 procent parkovacích ploch u paneláků - bylo opatřeno nějakým nezneužitelným, odolným, zpoplatněným nabíjecím systémem, byť pomalým přes 230V.
Musíš si uvědomit, že přes zimu musíš auto, které parkuješ venku mít připojené, jinak ráno daleko nedojedeš - potřebuješ vyhřívat baterky. Takže třeba tohle si na sídlišti nedovedu dost dobře představit. Ale třeba se tam udělají rozvodné skříně, aby kazždé parkovací místo mělo své připojení.
No, myslím že jsem někde četl že vyhřívání baterie přes noc v zimě vezme max pár procent. Ale nevím, už se mi to nechce hledat.
Každopádně i bez toho ta infrastruktura bude zajímavá. Nejde jen o rozvodnou skíň, ale musí to být voděodolné, musí tam být možnost nastavit, komu účtovat spotřebovanou elektřinu (zadarmo se nabíjet nebude), musí to být odolné zlodějům elektřiny ("v noci vytáhnu kabel ze sousedova Leafu a brzo ráno při odjezdu mu ho tam zase vrátim a mám nabito zadarmo"), musí to zvládnout intuitivně obsloužit blbé blondýny, všechno musí jít lehce, aby to čtyřicetikilové anorektičky dokázaly odpojit a zapojit... a hlavně toho musí být hrozně moc.
Těžký to úkol.
Vývoj aut je jedna věc, to nepopírám. Jsou tu však dva zásadní problémy a ty nejsou na patnáct let. První - baterie. Zatím umíme dělat baterie ze vzácných kovů a ne zrovna ekologicky (když ekologie je mantrou pro prosazení e-aut). Navíc jejich kapacita taky nic moc, nabíjení dlouhý, životnost sporná. Druhý - elektrická soustava pro nabíjení. Rozvodná soustava není dělaná na masový nabíjení a elektrárny taky asi nemají dostatek (proč asi rozšiřujeme Dukovany?). Posílení celé energetické soustavy je na dlouho, 15 let je utopie. Ještě k tomu patří dobíječky - na každý parkovací místo je třeba jedna. Kdo jezdí denně do práce, potřebuje dobíjet. Dnes není problém si koupit auto a tankovat na centrálním místě (tj. čerpací stanice), s elektrovehiklem je třeba počítat s tím, že potřebuji nabíječku. Takže na sídlišti budu řešit dva problémy - kde večer zaparkuji a můžu tam nabít? A to pohodlí. Přijedu utahanej z práce, najít flek a ještě tahat kabel. Když k tomu bude liják, to bude paráda.
Elektroauta vidím jako alternativu, ale rozhodně ne jako povinnost. Lidi s barákem a garáží, ať si to klidně koupí. Nový bytový domy, ke kterým je už pár let povinnost dělat parkovací místa, tak ke každýmu místu i dobíjecí stanici. Tím se to rozšíří. Ale rozhodně ne tak, že od tehdy a tehdy zakážeme prodej spalováků. Když se napřed vytvoří podmínky, tak to lidi budou chtít sami. Jenže mám pocit, že se to děje naopak. Já myslím, že jakmile začne ekonomika kvůli povinným elektroautům padat na hubu, tak to možná zeleným EU mozkům dojde.
Tohle je matroš z roku 2015, to je ono? To ten auto-moto server zareagoval po šesti letech? Není něco novějšího?
Tak si tro nerozmysleli.
Já jsem o tom poprvé slyšel v roce 2010. Tehdy se plánovalo, pokud si vzpomínám, rozmezí 20-40 (možná 15-30) let (tedy mezi roky 30 a 50) do úplného zrušení fosilních paliv. Nejde teda ani tak o konec spalovacích motorů, ale spíš o to, že ekonomicky ani ekologicky není možné spalovat něco jiného (nemám na mysli teď pár dobrodruhů s rostlinným olejem, benzin a naftu celého světa prostě biopalivy nenahradíme). Přičemž to datum mělo být stanovené vypuštěným množstvím CO2 (číslo si nepamatuju, kilotuny CO2 jsou pro mě příliš abstraktním pojmem, podobně jako tvrzení že jsem použitím vlaku planetě ušetřil například 450 gramů CO2), nejbližší termín měl být pokud by se nic nezměnilo (tedy mírný setrvalý nárůst a tedy nejbližší vyčerpání kvóty), nejpozdější by byl pokud by vypouštění CO2 postupně rovnoměrně klesalo a v tom roce 50 by vlastně už nikomu fosilní paliva ani nechyběla a nebylo by co zakazovat.
Nešlo tehdy o auta, tam panoval optimizmus v elektřině a dalších alternativách (nevím zda pořád vypadá vodík tak nadějně, mě přijde, že je s ním ještě víc problémů). Alespoň mě osobně přišlo jako větší problém palivo pro elektrárny. Uhlí stále tvoří páteř energetiky (u nás ve spojení s atomem), ostatní jsou jen doplňky. A to vůbec nemlvíme o navázaném průmyslu (z ropy neni jen benzín a nafta, je spousta vedlejších produktů). Mimochodem na stejné konferenci jsem byl šokovaný, že zemní plyn se řadí mezi obnovitelné zdroje energie (později se místo OZE začlo psát AZE jako alternativní zdroje energie).
O dimenzování rozvodné sítě se toho napsalo už dost, až si myslím že se to přeceňuje. Ale je dobré o tom vědět. Teď nám už druhým rokem kopou město kvůli internetu, až to skoncují, třeba začnou kopat pro změnu pro lepší konektivitu k elektrické síti. (Předtím to byl plyn a telefon, pak voda a kanalizace, tak jsem zvědavý co to bude příště. Vypadá to, že co 5 let se něco kope.)
A co když "ounije" vymyslí zákon, který by tě donutil vykastrovat (abys nebyl nic, jen bezpohlavní cosi)? IMHO jen otázka času. Eště že už su starý.
Nebyli by příliš originální, toto už tady bylo několikrát. A nejhorší je, že je to taková pitomost, že by toho EU pod nějakou bohulibou záminkou (typu arizace společnosti) byla schopná. Takže by nebylo dobré takové věci říkat nahlas, co když tyhle diskuze sleduje někdo z Bruselu. Po zrušení volného pohybu marně přemýšlím nad nějakými dalšími výdobytky EU. Společnou měnu stále nemáme (a při zavřených hranicích by nám stejně k ničemu nebyla) a o moc víc toho neni.
Máme společnou nenávist. I to se cení.
No, je tu společný, bezcelní trh. To rozhodně nepovažuju za zanedbatelnou prkotinu. To je velká překážka pro případný odchod z EU.
Ano, ano, konecne, presne na tento zakon cekam a tesim se. Treba mistniho uzivatele Yardu, ktery tak moc nema rad cyklisty bych jednou rad videl na silnici v tomhle:
Za me jednoznacne podpora EU, uplne nejvic ze vseho se tesim na slapaci kamiony.
A pevne verim, ze se EU vzpamatuje a od 2035 zakaze i letadla na letecky benzin, ty jsou pro zivotni prostredi mnohem nebezpecnejsi nez auta!
A dál zakážeme co? Mýt si hubu pastou (fluor)? Smrkat do kapensíků (bavlna - hrůza pomyslet, co na to negři)? Chcát do záchoda či pisoáru (nevím, ale jistě se něco najde )? A pevně věřím, že do té doby zdechnu. RIP.
Kdepak, musi se na to jit chytre: vsechno zakazat, pak to povolit a pak zase zakazat.
Ten pisoár je najmä diskriminačný voči ženám. Určite si si už všimol tie rady pred babskými hajzlami hocikde na pumpe pri ceste k moru, kdežto ten chlap sa vďaka pisoáru otočí za 3 minúty. Okamžite zakázať! A tie hajzle bez pisoárov by mali byť tiež spoločné, aby sa čakanie na vyčúranie zdvojnásobilo. Len takto zabezpečíme pokrok a spravodlivú budúcnosť!
Smutná pravda. Já sa vychčím aj za křák, baba ne (nebo jo, ale bude mrmlať). Zakažme keře!
Já bych zakázal chcaní v sedě. Chcát jedině ve stoje.
Ja bych zakazal chcat.
Tak. Kdo nechčí s náma, chčí proti nám.
A do xichtu.
Proč myslíš, že nemám rád cyklisty? A řidiče kamionů, a motorkáře, a řidiče dodávek? Nemám rád obecně všechny (ani chodce) jejichž IQ je menší než dnešní datum a chovají se na ulicích a silnicích podle toho.
Před chvíli jsem někde četl, že Francii a Německu se to moc nelíbí a budou se snažit to oddálit. A v TV někde říkali, že to stejně musí schválit všechny státy, bla bla. Fon Lájen se usmívala, ale za 15 roků ten nefunkční moloch bude kdoví kde. Třeba zpět v EHS (IHHO ideální stav) . Ale je mi to vlastně jedno, přinejhorším, pokud budeme naživu a v EU, a pokud by nám benzínové jundé zakázali, si nějaké to e-vozítko koupíme, neseberou-li nám jako gerontům mezitím řidičáky.
Já si právě říkal, že jestli si pamatuju dobře, tak pro vás je elektrické vozítko vlastně ideální už teď. Tedy až na tu pořizovací cenu předpokládám....
Třeba jo. Ale dát oproti necelým 300k částku fest přes mega… při nájezdu 2000km ročně se mi opravdu nechtělo (ix20 už máme pomalu dva roky). Počítám, že za 15 let bude cena elektromobilu (v kontextu současných cen) možná poloviční či třetinová. Kamarád má jakousi super-Teslu pomalu za tři melouny (kupováno v Holandsku), je to krása, pohodlí, vymoženost… ale k čemu by nám to při popojíždění kolem komína bylo? Za tu cenu je menší domeček na okraji Pittsburghu
A v Německu už dnes připravují zákon, který umožní dálkově vypnout odběr, pokud v noci překročí mez, kterou masivně podporované solární elektrárny přes noc jaksi neumí dodat....
To znamená, že elektromobil připojený po celou noc se nemusí dobíjet kontinuálně (např. 6 hodin mezi 18:00, kdy ho do zásuvky zapojím, až do 24:00), ale podle potřeby energetické sítě kdykoli v průběhu noci tak, aby byl naplno dobitý ráno, kdy to zákazník potřebuje.“
Jistě. Natlacit za zasuvky 40kWh se dá přece během chvilky, není třeba to mít pripojeno 10h a vic.
Z třífázové by to šlo, akorát to popírá ten smysl "vyhladit špičky"... člověk by řekl, že nízký odběr celou noc z běžné 230V zásuvky je "značka ideál" a dobře se dá plánovat infrastruktura... ve srovnání s hodinovým odběrem na plný kotel....
No jo, kdyz ono vecer zajde slunko (takze vypnou elektrarny), lidi dojedou z prace domu, pusti telku, varnou konvici, pracku, mycku nadobi a elektrickou troubu, tak jim holt vypnes auta a zacnes je pomalu zapinat az nekdy po pulnoci, kdy z postele tu telku vypnou, jenze to naskoci boilery a akumulacky a vsechny dalsi bazmeky na levny proud, takze na auta dojde tak po te druhe az treti a budes je zapinat pomalu, aby sis tam neudelal spicku, takze kolem pate rano, kdy zacnou lidi vstavat, varit kafe, nekteri i snidani, se uz pomalu zacnou pomalu nabijet i ta posledni auta, nez to vypnes kvuli ranni spicce, jak nabehnou vsechny super-hyper a tovarnam zacne ranni smena, takze odber jako hrom.
Ale kdyby se nahodou v noci necekane poradne rozsvitilo slunko, tak budes mit kam tu elektrinu nacpat, to zase jo, nebo kdyby prisel uragan a prutrz mracen a hromy a blesky - to budes nabijet, ze ta auta samou radosti odskotaci do vedlejsi vesnice ... i s pripojkama
Davno vyreseno, staci svitit koncentrovanym proudem svetla v noci na solarni panely a pojedou ostosest, elektromobily nebudou mit problem se pres noc stihnout nabit. Jednoduse v noci se osvetluje solarko pres dieselagregat, abys mohl pres den jezdit na elektriku, vymakany.
To bys ale musel mít ty panely doma nějak ve formě "ostrovního systému", možná něco jako provozuje JaFi(?). Protože pokud jedeš v režimu, že prodáváš přebytečnou elektřinu (třeba do e-on), nezaplatí ti za ni, naopak ti napálí "pokutu". Mám tu fakturu a na ni položku "dodávka v hodinách se zápornou tržní cenou - za 1MWh -263 Kč".
Pokud pojede stat na solary a nebude mit energii na nocni dobijeni, zacne to delat taky, pak na to nebude treba ostrovni system, ale naopak budes za vytvorenou energii v noci jakymkoli zpusobem, jeste dostavat priplatky.
Ano, to bude ideál :)
A můžeme vynechat i ten tvůj dieselagregát. Přes den budeme cpát elektřinu do lithiových baterií, v noci budeme tytéž panely z baterek osvětlovat. Jen jestli takové perpetuum mobile bude fungovat. Myslím technicky - politicky určitě ano, dotační programy jsou dobrou a veskrze rozumnou pojistkou.
Technicky to fungovat bude, finančně ne a perpetum mobile to nebude, protože tam budou takové ztráty...
EON ti platí "tržní cenu" 263/MWh? Tržní cena je teď kolem 70 EUR/MWh Co se koukám na vyúčtování za 06/2021, kde mi to dodavatel účtuje po hodinách podle tržních cen, tak jsem ve výsledku prodal za 1733/MWh. Pokud by někoho zajímalo kolik, tak navíc jsem za červen vyprodukoval 527kWh
To je záporná sazba, pokud se elektřina vyrobí např. v noci.
JaFi nemá ostrovní systém, ale mám systém s baterkami a přebytky vracím do sítě a jsou "vykoupeny". Teď přes léto to docela funguje. Podzim - jaro už soběstačný nejsem a to je období, kdy jsou krátké dny, kdy spousta lidí topí elektřinou, kdy musíš ohřívat větrníky, aby nezamrzly i když nevyrábí, kdy musíš vyhřívat elektromobilům baterky, aby se nezničili.
V EU si to představují jako Hurvínek válku. Už teď není po odstavení uhelných elektráren na západě dost elektřiny a musí je zachraňovat východ se svými fuj jadernými elektrárnami před blackouty. Takže buď jsou nesvéprávní, nebo moc dobře ví, co dělají, to znamená vrátit EU do středověku. Večery při svíčkách, technologicky zaostalý kontinent, protože kvůli zeleným restrikcím a byrokracii žádný technologický pokrok nebude.
Pořád to říkám, Kulhánek (ne ten americký) měl ve své trilogii pravdu.
Mám lepší a i jednodušší nápad. Zakážeme Evropskou Unii. A bude skrámováno.
Asi by stačil návrat k EHS. Ty výdobytky, jako bezbřehé a nekontrolované trajdání mezi státy hore-důle, by asi spoustě lidí chybělo.
Musíme se tedy ptát, kdo ke vlastně EU, která má dnes oznámit nové emisní cíle týkající se automobilismu pro roky 2030 a 2035. Brusel by byl rád, kdyby k prvnímu termínu došlo na redukci emisí o 65 procent ve srovnání s letoškem, zatímco s druhým termínem by byla spojená absolutní nula. To by v podstatě znamenalo, že za devět let skončí spalovací motory jako samostatné jednotky a o dalších pět let později i jako hybridní ústrojí.
Pokud by EU tyto záměry prosadila, Evropu by to nasměrovalo k velkým ekonomickým problémům. Řada lidí totiž zůstane u svých starých spalovacích vozů do té doby, než bude zakázán i jejich provoz. Velké množství zaměstnanců by pak zamířilo na pracovní úřady, neboť jen francouzské odbory předpokládají, že s přechodem na elektrická auta kvůli menším prodejům a menší složitosti přijde o práci skoro polovina lidí, kteří dnes v tomto průmyslu pracují. Rázem bychom tu tak měli vyšší státní výdaje, než jaké by korespondovaly s oněmi dotacemi. Pokrýt by je ale bylo složitější, neboť veškeré příjmy spojené s automobilovým průmyslem poklesnou rovněž.
Tak snad je rozumná šance, že ten nápad neprojde.
Že to neprojde je jasné. :) Ale je potřeba občas udělat bububu, aby mezi lidma kolovala obava, že "to jednou přijde" a začnou sami zvažovat příští auto v elektrice. "Protože Máňo EU to říkala." Takový dobrovolně nedobrovolný přechod.
Dopadneme jako Kuba (možná hůř). Jen se obávám, že soudobá auta nevydrží 50 let, jako ty veterány, co se prohání po "fidelově" ostrově. Teda možná hůř, možná nebude ta auta čím krmit, problém neni s auty ale s palivem, které má být uhlíkově neutrální, tedy nějaké syntetické biopalivo namísto stávajícího fosilního.
Teda možná se z nizozemského vzoru poučíme a zavedou se nějaká jiná opatření, která zase budou mít nějaké jiné vedlejší efekty, ale dokud nebude elektrické auto výhodné (což znamená hlavně levnější a to ne tak, že se zdraží klasická auta, aby jen levnější vypadalo), tak se do něj nikdo nepožene.
Pořád si myslím, že osobní auta jsou na té uhlíkově neutrální politice to nejmenší, za ty existuje náhrada, byť je zatím drahá a má některé podstatné nevýhody. Ale co třeba letadla, nákladní auta, lodě, autobusy. A to vůbec nemluvím o lokálních železnicích (a nejen tam, máme i u nás několik neelektrifikovaných hlavních tratí), kde se taky jezdí na naftu (když čd zdražovaly před cca 10 lety jízdné s výmluvou na zdražování ropy a tím nafty, tvrdil jejich mluvčí na údiv redaktora (zdražuje nafta ne elektrika), že 60% trakčních výkonů je naftových). To všechno jsou investice na desítky let (takový vlak se kupuje na 35 let, letadlo a loď na tom budou podobně, to se taky nekupuje na 10 let). A biobenzín ani bionafta to prostě nespasí, ta spotřeba je prostě šílená. Tady uhlíkově neutrální (použitelná) alternativa prostě neexistuje (že by se dnešní uspěchaný svět vrátil k plachetnicím nepřichází do úvahy, solární letadlo, které uveze jednoho člověka je taky na nic).
Rok 35 není tak daleko, to mám celkem dobrou šanci, že se ho dožiju, a že se dožiju i let následujících.
Tady máš příspěvek z léta 2021. Praha - Výzvou v oblasti recyklace je zvýšení opětovného využití lithia z baterií, což se nyní téměř neděje. ČTK to sdělil Petr Kratochvíl, jednatel společnosti Ecobat, která se zabývá zpětným odběrem baterií. Vzhledem k nárůstu využití lithiových baterií bude podle Kratochvíla třeba výstavba také nových recyklačních zařízení. V Česku dosud kapacity pro recyklaci baterií do elektromobilů chybí úplně. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se očekává, že zájem o zpracování tohoto odpadu stoupne s rostoucím množství lithiových baterií.
Zrovna u lithiových baterií bych čekal větší účinnost sběru než u normálních. Když nepočítám lithiové knoflíky (CR2032 a jim podobné) tak jsou lithiové baterky součástí zařízení (mobily, notebooky, foťáky), která se snad už dávno vrací k recyklaci. Do normálního koše by to hodil snad jen barbar. No ale na druhou stranu zrovna tohle bude daleko jednodušší než sbírat baterky z kapesních svítilen. A rozebrat a materiálově využít takto sebrané baterie už nevidím jako problém (pořád mi to přijde jednodušší, než nakládat s tou směsí z červených kontejnerů a sběrných nádob, která se musí nejdřív roztřídit na kyselé a alkalické a kdo ví co ještě). Ty elektromobily jsou horší tím, že tam je těch baterek hodně a už jsem několikrát viděl články o tom, jaký je dnes problém (nebo chcete-li "výzva" no ale pracuju v oboru, kde slovo problém ještě neni sprosté, tak ho nemusím takto obcházet) zbavit se takové vysloužilé baterie. Přitom existují programy na jejich využití i po dosloužení ve vozidle (baterie ještě není vadná, jen má nižší kapacitu (při nezměněné váze), proto není ekonomické ji vozit) v různých zařízeních na podporu sítě (kde nevadí jejich nižší kapacita, kompenzovaná vyšším počtem). Účastním se čas od času energetických konferencí a vždy se mezi příspěvky nějaký na toto téma najde (ona elektromobilita je už řadu let významným tématem z různých pohledů), a už to nejsou jen teorie a případové studie, ale i nějaké pilotní realizace. Je asi jasné, že teď když máme elektromobilů pár a většinou nových, že to zatím problém takový neni, ale až budou všechna auta na baterky a akupack bude potřeba refrešnout co 5 let... No ale to je přesně to, co by měl vyřešit Ecobat (a podobné společnosti), dostává za to zaplaceno.
U lithiovych baterek z elektromobilů bych čekal rozebrání na bloky, proměření a následné použití jako domácí úložiště. Tam může v klidu ještě nějaké roky sloužit.
V tom roce (pokud tu ještě budu) už asi nebudu mít zájem o nákup dalšího auta. Leda že by nějaký nedouk, který neví, že něco takového je nemožné, vymyslel tabletku na prodloužení aktivního života. Takže to už nechám k řešení potomkům nebo potomkům potomků co se do té situace narodí a budou ji pokládat za normální. Taky je možné, že do té doby výzkumníci dovyvinou elektromobily co se svými vlastnostmi, cenou a možností dobíjení vyrovnají současným autům se spalovacími motory.
BTW: Nedávno jsem dotankoval plnou nádrž a ťuknul jsem na palubní počítač, jak daleko s tím dojedu, ukázal mi něco přes 700km, Auto mne jako nové stálo něco kolem 240kKč. Kdo se současným elektromobilem na to má?
Já tolik nenajedu, ale je to tím, že jezdím skoro výhradně jen krátké pojížďky, pár kilometrů. Popřípadě do okresního města, pojížďky po něm a domů - což je dohromady kolem 25km. Velmi sporadicky (2-3x do roka) jedeme někam nad 50-100km. Průměrná spotřeba kolem 8l/100km, 1600ccm, benzín, 92kW, Hyundai ix-20.
Uznávám, že na takovéhle použití by se elektromobil hodil. Proč ho ještě nemáš?
Nové auto máme od 9/2019,ještě pořád nemáme na tachometru 5000. Stálo 300k (lepší lak, zadní kamera, dvoje kompletní kola - bylo to v akci). Dát za auto mega (spíše více) by se mi s takovým nájezdem opravdu nechtělo. Navíc auto a mobil považuji za nutné zlo, nepotřebuji si tím zvyšovat ego. Vlastně… kdyby nebylo manželky, já bych klidně pořád jezdil ve Favoritu
Terénní závodní speciál ... dostal na přední i zadní nápravu elektromotor z Audi e-tron FE07, tedy monopostu, který se účastnil závodů Formule E. Kromě toho je ale vůz osazen také benzínovým spalovacím motorem převzatým ze speciálu DTM. Jde o 2,0litrový turbem přeplňovaný čtyřválec TSI, který bude pracovat v rozmezí 4500 až 6000 otáček. Podle automobilky tak motor bude pracovat v maximálně efektivním pásmu s nízkými emisemi...
Oni moc dobře ví, že elektromobilita se stávajícím stavem baterií je slepá ulička, ale musí dokázat, že může jet i Dakar. A protože normálně by to auto nedojelo, je třeba je cestou dobíjet. Takže nebudeme spalovacím motorem rovnou pohánět nápravy, ale vložíme tam dynamo, které bude vyrábět elektřinu pro elektromotory, které budou hnát kola. Ekologie zelených mozků v praxi.
Možná to může mít za specifických podmínek smysl: pokud ten spalovací motor bude pracovat vždy v optimálních otáčkách, s optimálním zatížením a s optimální spotřebou.
Ale nejsem technik, abych to tvrdil.
Já tomu taky nerozumím a zkušenosti s tím nemám, ale neřeší tohle Hybrid?
Jde o závod, takže se neřeší spotřeba, cena, efektivita, trvanlivost (stačí, když dojede do cíle a v depu se rozpadne), zato se řeší každý ždibek výkonu, takže tady ten elektromotor, co má největší točák (a spotřebu) v nule a může být v každém kole jeden řízený zvlášť, může mít smysl. A protože na baterky to nedojede, tak jako zdroj klasický motor a nějakou vyrovnávací baterku? Jako Formule 1 taky není vhodné auto na normální silnice (a asi by neprošla STK) a v normálním provozu nemá žádný rozumný smysl ...
To rozhodně smysl má, na železnici se to používá dávno, tam teda bez baterky (aspoň prozatím, jsou takové koncepce hybridů, které by na širé trati jeli na spalovák a ve městě na baterky, no ale spíš než to dovedou do provozu, tak bude konec fosilních paliv). No i když také ne, minimálně poslední dýzláky z devadesátých let měly nějakou možnost jízdy na baterky (třeba pro výjezd z depa nebo nějaké takové přejezdy). Spalovací motor, pokud nepracuje v okolí optimálního pracovního bodu, má účinnost mizernou (elektromotor ji má proti tomu vysokou a víceméně stejnou v širokém rozsahu otáček a momentů). Mám-li věřit tomu, co nám říkali ve škole, tak u aut tohle (tj. spalovací motor-generátor-dráty(+řízení)-elektromotor) nevycházelo výhodně kvůli značné váze, ale to bylo před možná 20 lety, dnes to může být jinak. Proto se možná u hybridů přenáší část výkonu (a pokud se trefí do optimálního bodu, třeba při jízdě po dálnici, tak všechen) mechanicky (přitom by bylo konstrukčně jednodušší to tahat drátama, než vymýšlet nějaká soustrojí s mezirotory). Vyvíjel se i spalovací motor, který by se netočil - on převod toho posunu pístů na otáčení taky nějakou energii sebere, a elektrika by se generovala přímo z toho posuvného pohybu. Nevím co se s tím stalo, dávno jsem o tom neslyšel, přitom to vypadalo nadějně a logicky (cívce je jedno, jestli se kolem ní magnet pohybuje dokola nebo jen tam a zpátky, motor je prý složitější řídit, tím jak nemá setrvačník), možná to ale byla jen slepá ulička. V závodu půjde samozřejmě o jiné parametry než o spotřebu, ale jinak by mělo vyjít, že spotřeba (i přes veškeré ztráty během přeměn energie) proti přímému pohonu kol bude menší, a aby se to vyplatilo, mělo by to být výrazně. Jestli to opravdu tak vychází, to je věc jiná, některá zelená opatření mi prostě přijdou nejen zbytečně složitá, ale i kontraproduktivní. Elektrický pohon je auta (a vozidla vůbec) ideální, na jeho nasazení zaostává jsou baterky. Pamatuju si ze školy, jak jeden učitel se snažil vymýtit představu, že stejnosměrný sériový motor je pro trakci to nejlepší (dodnes to uvádí učebnice i wikipedie, aniž by psali proč tomu tak je, nebo spíš už neni) a že ve skutečnosti tím ideálem je asynchronní motor. Že se používají spíš synchronní motory má řadu důvodů (za mě třeba protože jeho řízení je pochopitelnější, ale to platí pro lajky (představit si něco jako kompas a elektromagnety zvládne i malé dítě, pochopit otáčení asynchroňáku, to chce už větší bednu), a ne ty, co navrhujou regulace pohonů), ale on nedostatek neodymu to k těm asynchroňákům stejně dožene. Každopádně do nějakých inovací hybridů při výhledu na konec fosilních paliv někdy mezi lety 40 a 50 se nikdo hrnout nebude. A že je nahradí biopaliva, to si můžou myslet jen ti největší optimisté (nahradit celou spotřebu ropy, plynu a uhlí biopalivy je prostě nesmysl) a jak jsem už několikrát napsal, myslím že (osobní) auta jsou opravdu to nejmenší.
Co se pamatuju, tak fosilní paliva dojdou asi tak do 20 let. Už asi 40 let. A zatím se těží stále víc ...
Nejde o to, že by došlo (pořád dochází, co pamatuju, mluví se o vyčerpatelném zdroji na nějakých 20 let). Jde o to, že se EU (a pár dalších států) chce fosilních paliv vzdát, což považuju za absolutní nesmysl. A nejde o auta, tam mi přijde, že je to řešitelné (i když to neni úplně jednoduché, ostatně kdyby bylo, tak už všichni na elektriku jezdíme). Jde o všechno ostatní. Lodě se zbožím z číny sem budou plout 330 dlouhých dní jako ve středověku (nevím jak dlouhou pluje plachetnice z Číny, tohle snad mělo být do Austrálie), no ale to je ještě představitelné. Méně představitelná jsou nákladní auta, asi se bodou muset natáhnout nad silnicema troleje (nákladní trolejbus neni zase taková novinka). Co si neumím představit jsou letadla, tam použitelné elektrické řešení prostě neexistuje, letadlo prostě za sebou nemůže tahat 1000 kilometrů dlouhou prodlužku. Asi se nebude létat a budeme se přesouvat jen po povrchu.
Letadla se budou vystřelovat z praku natahovaného větrným mlýnem přece !!!
Když to jde i u blbých kluzáků s obyčejným motorem, nebo dokonce jen navijákem na traktoru, tak co by to nešlo s pořádným letadlem ... a termika je zdarma a eco-bio-fair-trade-genderless !!
Není jednodušší rovnou střílet pasažéry na místo určení?
To až ve druhé fázi, kdy to půjde do sériové produkce a bude to muset být finančně dostupné i pro chudší vrstvy ....
Nebo rovnou střílet pasažéry na místě, sníží to uhlíkovou stopu ještě víc.
Zajímavý článek: https://www.novinky.cz/auto/clanek/jak-dlouho-vydrzi-baterie-vytapet-elektromobil-v-kolone-40384022# Ale když už někdo dělá takový test, bylo by zajímavější vedle elektromobilu postavit podobné auto za podobnou cenu se spalovacím motorem. Pokud bych se v současné době na základě takového testu rozhodl, že mé příští nové aut bude elektromobil, tak moje šrajtofle bude ostře proti. Ale už mne taky napadlo, že pro popojíždění v dlouhé koloně (když zrovna venku nebude krut nebo čtyřicetistupňové vedro) bude asi elektromobil výhodnější.
1kg beznínu = asi 11kWh energie. To znamená, že 9l beznínu = jeden špičkový plně nabitý elektromobil. K tomu si přidej to, že elektromobil při stejném výkonu váží asi o 500kg (díky bateriím) víc než obdobný automobil se spalovacím motorem, což se projeví taky negativně na dojezdu.
Spalovací auto produkuje odpadní teplo, takže v zimě nepotřebuje pro vytápění dělat nic speciálního. Elektromobil naopak v zimě spotřebovává další energii na topení.
Já jsem ten test pochopil, možná špatně, že to auto v koloně stojí a auto se spalovacím motorem, pokud auto nemá nějaké extra topení, musí nechat běžet motor naprázdno a spotřebovávat benzín jen proto, aby bylo v autě teplo.
BTW: Mne jednou napadlo, jestli by bylo možné auto se spalovacím motorem použít (v případě, že by došlo k dlouhodobému výpadku elektrického proudu) k tomu nechat ho běžet na volnoběh, připojit k němu měnič 12V=/230V~ k napájení nezbytných spotřebičů (v zimě oběhového čerpadla u plynového kotle, v létě třeba ledničky), poptával jsem se na to na internetu, ale asi to ještě nikoho nenapadlo. IMHO by to bylo lepší než mít elektrocentrálu nebo nabité akumulátory co by se třeba k tomuto účelu nikdy nemusely použít.
Pochopil si ho dobre, v tomto teste (bohuzial) vysli lepsie elektromobily. Ak uviaznes v kolone s plne nabitym elektromobilom budes si kurpit dlhsie ako s autom s plnou nadrzou. Problemom je, ze tvoje normalne auto pojde dalej po doliati par litrov benzinu, tvoje elektroauto budu musiet odtiahnut;o).
Oni tam uvádí spotřebu 1-2 litry na dodinu (me to na volnoběh ukazuje 0.8l/hod). Kdybych bral 90% plnou nádrž, tak mám 40l a to při 1l/hod je 40 hodin - 3 dny topení s tím, že se 4 zbývajícími litry ujedu ještě přes 60 km. Kolik ujede elektromobil se zbývající kapacitou baterky 10%, když kromě pohybu bude muset ještě topit?
V tych uvahach v clanku je samozrejme niekolko chyb. Napriklad kazdy vie, ze akakovek baterka, respektive jej spotreba sa neda rovnomerne rozlozit. Prvych 33% sa spotrebuje pomalsie ako poslednych 33%. Je to jedno, ci ide o e-bike, kolobezku alebo telefon. Takze ak prvych XY hodin mi klesne kapacita o 33% urcite nemozem cas nasobit 3...takto to u baterii nefunguje. Takisto uvadzat o spalovacich motorov spotrebu 1-2l/h je uplne mimo, pretoze pri 50l nadrzi nam vyjde rozptyl 25-50h, co je samozrejme obrovsky rozdiel. Clanok je klasicky o nicom.
Pokud budou chtít elektromobilitu prosadit, přijdou dotace (už se navrhují pro podnikatele). Jde jen o to, zda na to stát bude mít, protože v zemích, kde dotace byly od nich ustupují. S tím samozřejme půjdou ruku v ruce i daňové úlevy, ale roční úspora na dálniční známce ti za 8 let cenu nesrovná. Pak musíš vyměnit baterky (pokud se ti výměna vyplatí a nehodíš auto rovnou do šrotu)
Dalsi test Enyaq (mozno vzit na elektroauta obecne) Ty vysledky fakt nejsou potesitelne
Já to vidím tak že si po roce 2035 nekoupíme žádné auto se spalovacím motorem, proto že se nebudou prodávat. Elektroauto si nekoupím, proto že na něj nebudu mít peníze nebo, proto že ho nebudu mí kde nebo čím nabít.
Vy to nechapete, auta vcetne tech se spalovacim motorem, jsou uz dneska prezitek. Bude se lítat!!! Uz ted jim ty letadla litaji prazdne a nejak tam pasazery dostat musi.
Všechno je to jen o pěnězích a o USA už v tomto ohledu nemám žádný iluze. Oni nemají zájem o nějaký světový dobro, ale mají jen svoje zájmy. Do obou světových válek vstoupili taky jen proto, že to bylo dobré pro jejich byznys (WW1), nebo jim to naopak kazilo byznys (WW2). Jinak by Evropu nechali koupat v krvi. A pokud se chtějí udržet jakkoliv na špici, je třeba, aby Evropský prachy šly k nim, ne k Putinovi. Že to Evropu vysaje, to je pro ně jen další pozitivní efekt.
Jít o jakoukoli jinou zemi, mohlo by to být považováno za postoj, který Evropská unie nemusí brát až tak vážně, bez německého souhlasu se ale v EU nic podstatného nestane. A německý ministr dopravy jasně řekl, že je nutné zachovat technologickou neutralitu.
Článek není úplně krátký, ale subjektivně mi přijde, že v něm moc info není.
Bez ruskeho plynu se green deal delat nedá. Takže se zeleny ouděl na chvíli odloží a uspisi se (vytahne ze supliku) vyvoj malych reaktorů, aby se nahradil plyn za elektrinu.
Mimochodem na virtualni prohlidce Dukovan jsem se dozvedel, ze vyhorele palivove tyce nejsou az tak uplne vyhorele, ze se spotrebovaly pri stepeni jen as 3% a ze jsou uskladnene a ceka se na reaktory, ktere budou schopne je dale vyuzit.
Tohle jsem považoval za všeobecně známé. Tyče jsou sice momentálně uskladněné u elektrárny (v tzv. meziskladu vyhořelého paliva), ale docela dost se tlačí na pilu s výstavbou hlubinného úložiště radioaktivních odpadů (bohužel, bydlím v jedné ze 4 vybraných lokalit), kam by se toto palivo nevratně zabetonovalo do skalního masivu někde v hloubce 500 metrů pod povrchem - což mě (a řadu dalších lidi) docela rozčiluje.
Dnes dokážeme i toto "vyhořelé" palivo znovu zpracovat (viz tady nebo tady), ale ve srovnání s těžbou uranu a výrobou nových palivových tyčí je to mnohonásobně dražší, proto je to stále spíš výzkumná záležitost...
Událost, která znevážila všechna dosavadní tvrzení EU o připravenosti unie na příchod plošné elektromobility, proletěla médii jako ohnivá koule. Situace, kdy elektrické auto dobíjíte pomocí elektrocentrály na fosilní palivo samozřejmě není nijak výjimečná a často se tento způsob používá jako nouzové řešení při záchraně auta bez „šťávy“. V tomto případě však šlo o frašku a ukázku nepřipravenosti unie na plošnou elektromobilitu v přímém přenosu. Jejími hlavními aktéry přitom byli ti, kteří povinnou elektromobilitu pro všechny občany prosazují nejhlasitějším boucháním do svých úřednických stolů. Nešlo o žádné nouzové řešení s nečekaným vybitím aut, ale o předem připravené politické setkání v Lyonu. Stačilo přitom pár elektrických aut s prominentními hosty a ani město jako Lyon si se situací nedokázalo poradit.
Poručíme nejen větru a dešti, ale i fyzikálním limitům. Na naší cestě k budoucnosti nám nebudou stát překážky z minulosti! Kupředu...
Jsou hloupí, do Lyonu měli jet vlakem (určitě se tam dá jet, z prahy tipuju přes mnichov nebo linz pak možná štrasburk), ukázali by, jak dokáží používat veřejnou dopravu a nebyla by to taková blamáž. A že vlak stojí víc jak letadlo by je trápit nemuselo (to trápí nás běžné občany), nedávají to ze svého, navíc maji peněz dost i kdyby to měli platit sami. A určitě by nejeli mezi normálními kaštany ve druhé třídě, na to jsou ve vlaku vyšší třídy. Neni to přece výprava do nějaké pustiny, aby museli používat individuální dopravu. A železnice se furt prezentuje jako dobrý nápad, vloni byl dokonce rok železnice, při té příležitosti byla u nás zrušena řada vlakových spojů a nahrazená autobusy (teda zatím, dokonce se stejnou intenzitou, nedávno jsem nějakým takovým jel a už tam byl sčítací komisař, tak asi vytipovávají, které prošktraji).
Jestli Lyon nedokáže pokrýt několik aut politiků, jak by asi pokryl spotřebu aut svých občanů. Nebo má Lyon horší konektivitu, než třeba Praha. Vždyť to taky bylo průmyslové město.
Zbytocna panika, nemci to z oodmietaju, ze to stihnu a je uz jasne (mne to bolo od zaciatku), ze tieto plany boli prismele a hlavne nerealne.
Vzbledem k vysledku voleb v Německu tk zase az tak úsměvné beni., Zelene mozky jsou schopné jít přes mrtvoly (nemyslím vojaky).
JaFi je to nerealne, to nedaju ani zelene mozgy. Navyse je to jedno, kedze batuska teraz spi s kufrikom pri posteli, tak buducnost celeho sveta je neista;o).
Zákaz dieselových a benzinových aut v Evropě možná nebude tak rychlý, jak se zdálo. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) vyzvalo Evropskou unii, aby upustila od plánů na zpřísnění norem pro emise výfukových plynů v nadcházejících letech. Jednu z klíčových iniciativ Zelené dohody vydala unijní komise loni. Balíček Fit for 55 obsahuje 13 legislativních návrhů, jejichž cílem je přispět ke snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 procent oproti úrovni z roku 1990.
Článek sice vyznívá optimisticky, ale je tam mezi řádky cítit "snad, možná, doufejme". Držím nám palce.
Na CT byl rozhovor s nemeckym velvyslancem, hlavne o Ukrajine, ale redaktor zabrousil i do "greendealu" a bylo videt, ze ikdyz je velvyslanec diplomat, ze proste Nemci to furt chteji, maximalne to pozdrzi. Takze si myslim, ze i ty elektromobily budou dal tlacit.
Nemci ešte stále žijú v tej svojej zelenej realite. Ale neboj, už fungujú iba na zotrvačnosť a keď to poriadne jebne, na green deal už nebude pomyslu.
Vzpomněl jsem si na jeden vtip "O Zlatou Mříž":
Budujeme komunismus. Svou prací. Pro naše děti. Ti haranti si nic lepšího nezaslouží.
IMHO pokud nahradíme slovo "komunismus" výrazem "Green Deal", tak to bude žhavě aktuální.
Co se týká topení v elektromobilu a jak to ovlivní dojezd, vzpomněl jsem si, jak jsem kdysi stopoval, zastavil mi Trabant, na podlaze u spolujezdce tam byla PB s infrazářičem. To by taky mohlo být řešení.
Pekny, neznal jsem.
Kdyz to ale vezmeme vazne, tak vetsina dnesnich deti si proste auto (elektromobil) vubec nebude moct dovolit. Pokud se zakazou klasicka auta, bude se po silnicich prohanet pouze par milionaru, mozna ale prave to je cil.
A co když slavná unie rozhodne, že zlikviduje lidi pod stosedmdesát výšky. Já bych byl vysmátý. Ty asi ne (nevím, ale tuším v tobě napoleonský komplex). Co takhle uzákonit spermie se dvěmi ocásky (vyhledej si, hnus). A co třeba nezákonnost potratru, když má dítě tři hhavičky? Nebo kočky a psi žijící na jedné peřince? Nebo blbec nadávající blbovi?
Toyota je nicméně automobilkou, která nechce nechávat svou budoucnost v rukou lidí, kteří nejen nemají potřebné znalosti a přesto strkají do všeho nos. Japonci tak již několik let soustavně naznačují, že nebudou vše sázet na jednu kartu. A jakkoliv loni přišli se svým prvním elektromobilem bZ4X, který brzy dostane sourozence, nebrání se ani hybridům či vodíkovému ústrojí. A co je podstatné, k ledu nehodlají strčit ani spalovací motory.
Značka místo toho oznámila, že do budoucna počítá hlavně se čtyřválcovými jednotkami, která bude stěžejním agregátem nových modelů Toyoty i Lexusu. A i když to nejsou zrovna motory ohromující nadšence, vnímat to lze jako velmi dobrou zprávu. Toyota totiž evidentně s pohřbem spalovacích jednotek nepočítá. Místo toho jen do rozšíření jejich výroby nasype nemalých 383 milionů dolarů (cca 8,57 mld. Kč), z čehož 222 mil. USD (4,97 mld. Kč) je určeno továrně v Huntsville v Alabamě, kde se pohonné jednotky budou montovat.
Jsem vážně zvědav, jak to s autama bude za rok dva vypadat. Jestli snílci bez technických a ekonomických znalostí budou mít pořád navrch ("zdrojem elektické energie je elektrická síť") nebo už svět konečně dostane rozum.
Proti elektromobilům jako principu nic nemám, jen zatím neumíme spolehlivostí, cenou, časovou výdrží a infrastrukturou konkurovat moderním spalovacím motorům.
Oni klidně mohou spalovací motory vyrábět, ale jestli je budou v EU prodavat je druhá věc.
Asi jako plynové kotle. V EU už jen kondenzační, mimo EU i klasické.
Elektromotor je spolehlivý, levný, dlouho vydrží, prostě má všechny přednosti před spalovacím motorem, neexistuje žádná nevýhoda. Vlastně jedna jo, netýká se přímo elektromotoru, ale problému, že bez pevného spojení s elektrickou sítí funguje jen s baterií a po velmi krátkou dobu. Pokud bychom namítli, že baterie můžeme měnit, tak ano, ale baterie jsou drahé, mají malou časovou výdrž a nejsou ani moc spolehlivé.
Podivej se na statistiky poruchovosti aut a u elektromobilu pak na zavady. Pripady Tesly, kdy nekvalitou ti pri desti zatece pod kapotu a musis kvuli tomu menit motory...
Srovnavej srovnatelne, teda vyrobce, ktery vyrabi spalovaci i elektricke motory. Tvuj priklad je na urovni prikladu, kdybych se zlobil, ze mi mobil Jiayu z cinske manufaktury za 3.000 odesel po roce a pritom Samsung za 10.000 mi drzi uz 5 let.
Tusim na autoforu byly informace z nemecka, kde byly uvadeny jak klasicke, tak elektromobily, co se tyka poruchovosti. Tu Teslu jsem uvedl, protoze byva zminovana jako lidr elektromobility a zrovna tohle mi utkvelo v hlave. Konkretne u Tesel je vymena pohonnych jednotek po par letech obvykla.
Nevim, jestli to bylo primo tohle, ale obsah byl podobny
Magazín Which? upozorňuje na to, že důvody, proč elektromobily selžou při startu, nesouvisí zpravidla s jejich hnací soustavou, protože elektromotory i trakční baterie jsou spolehlivé. Problémy se týkají hlavně software a 12V baterií.
Zároveň však upozorňuje, že spolehlivost elektromobilů závisí také na konkrétní značce. A rozdíly jsou dramatické. Nejhorší ve spolehlivosti jsou obecně elektromobily Tesla, naopak nejspolehlivější je Kia e-Niro.
Takze ne motor, ale elektronika a nekupovat Teslu.
Skoda, že jsi tam nepridal i srovmani nepojizdnosti elektro vs nafta a benzin. A do toho pridej i procentualni zastoupeni. Pres jednodušší ústrojí na tom elektroauta nejsou nejlíp.
Vzdyt ja to ale nerozporuju. Jen rikam, ze to neni vina elektromotoru, chyby jsou predevsim v tune elektroniky a v softwaru a je mozny, ze si u elektromobilu, ktere jsou drahe, aby ospravedlnili "premiovou" cenu, troufaji vyrobci to osadit dalsima tisici zbytecnostma, ktere pak zpusobuji poruchy. Naopak me prekvapilo, ze samotne baterie jsou sice porad extremne drahe a asi vzdy budou (pouzite materialy), ale uz nejsou nespolehlive jako driv.
že bez pevného spojení s elektrickou
Tak tohle by vyřešil systém autodrom. Už to vidím. Nad dálnicí pletivo a všichni jedeme v beruškách. To by byla krása.
Jestli by nebylo moudrejsi stavet koleje a jezdit vlakem.
Ta představa autodromu mě taky vždy napadne. Ale trolejbus je přecejenom trochu realističtější, navíc se to na východ od nás i používá. Ovšem v západním německu trolejbus neznají (říkaly se takové vtipy, že zóna sovětského vlivu se pozná podle trolejbusů, dokud jsme kolegům z Hannoveru nemuseli vysvětlovat, co to je trolejbus, bral jsem to opravdu jako vtip), proto přichází s takovými nápady. S tou železnicí, to je to, co říkám od počátků když někdo frfňá, že se nedostane na dovolenou. Evropa (a nejen ta) je protkaná sítí kolejí, včetně napájecího vedení, takže by se ani nemuselo tolik stavět. V takovém autovlaku by se auto mohlo za jízdy i nabíjet. Lokomotiva má normálně výkon pár tisíc koní, takže nějakých těch pár megawatů na dobíjení aut by se v trakční energii ztratilo (samozřejmě by to člověk v ceně jízdenky zaplatil mnohonásobně). Proč ještě nikdo s takovým nápadem na nějakou páteřní síť autovlaků nepřišel? (Nevěřím, že bych byl originální.) Momentálně je nabídka autovlaků dost chudá, z Prahy jezdí do Košic, z Vídně už nejezdí do Říma (už přepravuje jen lidi, ne auta a motorky; ostatně při průměrné cestovní rychlosti 60 km/hod se ani nedivim nezájmu (autobus dal stovku, auto dá určitě víc, protože tam nemá limit jako autobus), nevím jak to bylo cenově, za člověka se platilo €30 ovšem k autu se povinně kupovalo lehátkové kupé, což stojí daleko víc), ale jinak nějaké autovlaky ještě jezdí. Ovšem to dobíjení za jízdy, to zatím nikdo nevymyslel. No chtělo by to příslušné terminály dostatečně hustě rozmístěné, aby na ně bylo možné dojet po vlastní ose. Já vím, že odpůrci železnice teď začnou počítat auta na dálnici a budou tvrdit, že to vlaky nepoberou. Možná že opravdu ne, ale přece neni cílem ta auta tam narvat všechna, co bychom pak dělali s prázdnou dálnicí.
Souhlas. Třeba v ČR je problém u vlaků jasně pojmenovaný. Veškeré peníze na opravu železnice se vždycky rozkradou, tudíž se železnice vyvíjí jen velmi pomalu. Ono na jednokolejkách, kde se musí neustále hlídat, ze kterého směru to má právě jet, tam jde ta průchodnost železnice rapidně dolu. Kdyby se většina peněz neustále nerozkrádala, mohly by lehce jezdit i autovlaky. Třeba u nas na jihu: Hlavní trať Praha - Budějice je elektrifikovaná, ale vedlejší už nejsou, třeba Veselí - Velenice. Takže se ve Veselí musí u vlaků měnit lokomotiva, potom to samozřejmě navyšuje dobu jízdy vlakem a lidi to odrazuje tím jezdit. Přitom ČR má s Rakouskem smlouvu o elektrifikaci tratí Veselí - Velenice na české straně a Linz - Gmund na rakouské straně. No Rakušáci to postavili okamžitě po podpisu smlouvy, to jest mají to elektrifikované už 10 let. U nás už je prý dokončený projekt a začíná se se stavbou trafostanic. Jako šílený!
Konečně nastane komunismus a auta se spalovacím motorem budou zdarma a na elektřinu za peníze.
Zatim, když čtu zkušenosti po pár letech, tak jsem skeptický a opatrný
Evropská unie nyní řeší u spotřebního zboží jeho opravitelnost a prodloužení životnosti. Auto se spalovacím motorem mohlo sloužit i více jak 20 let. U elektromobilu do deseti let končí na šrotišti (dosud však nevím kdo v ČR zlikviduje ekologicky baterie). Je to výsledek vládnutí politiků, kteří nejsou odborníci a různých ekoteroristů a nátlakových skupin. Asi nám ale zakážou vycházet z domova, nákup nám dovezou, roboti za nás budou pracovat v továrnách a sportovat budeme na trenažérech. Nebude potřeba nikam jezdit, jelikož budou všude kamery a budeš vše doma sledovat u počítače. V Číně už lidi testují jak dlouho vydrží při zákazu vycházení.
Technické řešení totiž počítá s rozdělením čtyřtaktního cyklu mezi dvě nezávislé a propojené komory. Tím pádem nemá problémy s těsněním a jako rotační je také zcela lineární. Motor má čtyři rotory uspořádané v dvou párech na dvou hlavních hřídelích. Ty jsou spojené ozubenými koly a otáčí se opačným směrem. Přední rotor zajišťuje vstupní a kompresní fázi, zadní spalovací a výfukovou. Dokáže si poradit s různými druhy paliva, a vyniká velmi malými emisemi.
Kdo by to řekl, že se na spalovacím motoru dá něco podstatnýho vylepšit?
A výsledek jejich řešení je opravdu skvostný: dvoukomorový rotační motor nazvaný Omega 1 má při 15,9 kg hmotnosti výkon 160 koní a kroutící moment 231 Nm. To jsou hodně působivé parametry. Navíc se dá modulárně rozšiřovat na 320 koní, případně více.
Nové auto se spalovacím motorem si od roku 2035 lidé už nebudou moci koupit, schválil minulý týden Evropský parlament na návrh Evropské komise. Nyní o tom definitivně rozhodnou členské státy. Výhrady znějí z ČR, ale i Francie a Německa.
ČR není se svým stanoviskem osamocená. Proti návrhu se postavil například i německý ministr dopravy Volker Wissing s tím, že v sázce je obrovské množství pracovních míst. Záporně se vyjadřují také zástupci Francie. Záležitost mají projednat ministři životního prostředí členských zemí EU koncem června v Lucemburku.
Zákaz spalovacích motorů se podle návrhu má týkat nově vyrobených osobních aut a lehkých užitkových vozů. Ojetá motorová vozidla by si tedy lidé mohli kupovat i po roce 2035. Zpřísněná legislativa je součástí balíku klimatických opatření Fit for 55, který má vést k uhlíkové neutralitě EU v roce 2050.
Zpřísnit se mají i postupné cíle snižování emisí aut. V roce 2025 mají mít osobní vozy o 15 procent nižší emise CO2 než v roce 2021, do roku 2030 to má být o 55 procent méně. V roce 2035 by měly být emise nulové, přičemž dosavadní plány počítaly s redukcí CO2 do roku 2030 „jen“ o 37,5 procenta.
Dá se spolehnout na zdravej rozum?
Neboj, vzhladom na to, aku mame situaciu vo svete sa tento zakon ked nie zrusi, tak sa aspon bude natahovat rok donekonecna.
Máme naději, že zákaz prodeje aut se spalovákem od roku 2035 nebude:
... Lindner upozornil, že ve světě budou ještě několik desetiletí existovat regiony, kde se budou automobily se spalovacími motory používat.
Navrhovaný zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory v Unii by podle něj zastavil jejich další vývoj, a to přinejmenším v Evropě a Německu.
„Proto jsem rozhodl, že já ve spolkové vládě, že my ve spolkové vládě s touto evropskou legislativou nebudeme souhlasit,“ citovala Lindnera agentura DPA.
Upozornila nicméně, že postoj německé vládní koalice v této otázce není jednotný. Lindner a ministr dopravy Volker Wissing, oba liberální svobodní demokraté (FDP), již dali jasně najevo, že návrh odmítají.
Jenže: většina automobilek hodlá se spalovákama končit a vyrábět jen elektromobily.
Jenže: většina automobilek hodlá se spalovákama končit a vyrábět jen elektromobily.
Pokud bude existovat jediná automobilka, která bude vyrábět auta se spalovacím motorem, tak to v pohodě stačí. Doporučuji takové automobilce přistavět další provozy, lidi se o její auta budou rvát!
Jinak osobně jsem pro to, aby zákaz spalovacích motorů byl klidně i dřív než v 2035. Viděl bych to tak, že zákaz spalovacích motoů by mohl být 2 roky potom, co někdo v praxi ukáže funkčnost ekologické konkurence se stejnými nebo lepšími vlastnostmi. To samozřejmě elektromobil na baterku, která nesmírně ekologicky zatěžuje planetu, je extrémně drahá a navíc auto nemá žádný dojezd a palivo se "čepuje" 8 hodin, rozhodně není. Myslel jsem, že by náhradou mohl být vodík a jsem velký fanoušek. Ovšem zatím neumíme dostat vodík do nádoby s tlakem 700 bar (potřeba na natankování osobního vozidla) levným a ekologickým způsobem a navíc jediný levný vodík se dá získat za vzniku značného množství CO2 štěpením ze zemního plynu, takže taky to eko není. Nemáme žádnou náhradu, jízda na koňském povozu je týrání zvířat, to není sluníčková náhrada spalovacího motoru!!!
Co takhle zákaz Evropské Unie po roce 2035?
Jako že ti potrati zakážou sami sebe? Ani bych se tomu nedivil. Co z nich padá za šity soudný tvor nevymyslí.
...Dana Drábová popsala (skutečně - ne po lazárkovsku) situaci s německými jadernými elektrárnami zhruba takto (parafrázuji): vláda si pozvala provozovatele tří posledních dosud fungujících JE v Německu na poradu, jestli by neprodloužili jejich využívání.
Načež ti odpověděli, že už nebudou riskovat, že už zažili tolik obratů o 180°, že je radši zavřou. Nebudou narychlo investovat obrovské prostředky do údržby zařízení, do kterého na vládní žádost neinvestovali, aby za rok, za dva nebo za tři zjistili, že vláda opět udělala piruetu a opět nařizuje JE zastavit, aniž by se úpravy zaplatily.
Žádný zodpovědný investor nemohl zareagovat jinak,...
Tady je zajímavý článek. I články co jsou na ně v tom článku odkazy. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeleny-sampion-narazi-na-realitu-zemi-hrozi-blackouty-169502 V diskusi pod těmi články se naráží i na nabíjení elektromobilů. Nějaký rozumbrada tam rozumuje, že je potřeba natáhnout silnější kabely, aby to nabíjení elektromobilů vydržely a neshořely. Já se ptám (tady, protože mi nestojí za to, abych se do diskuse přihlašoval u nich a sděloval jim kvůli tomu údaje co tajím i před vlastní manželkou). kdo bude sypat elektrony do druhého konce toho silného kabelu.
Napadlo mne, jak se diskutuje o možnosti, že vybuchne některý za supervulkánů a na dlouhé roky zasviní atmosféru zplodinami výbuchu, k čemu nám budou solární elektrárny a co se týká větrů které by měly foukat na větrníky, to asi taky není jednoznačně pořešené a předtím moudře odstavíme a zbouráme všechny špinavé elektrárny včetně jaderných, tak to se budeme moci (nebo naši potomci co jim připravujeme zářivou budoucnost) akorát jít klouzat. Obrazně a pokud se potvrdí prognózy o ochlazení tak i reálně.
To radši ten komunizmus.
Test elektromobilu, kolik ujedou pri rychlosti 130km/h
Ten článek v odkazu jsem si nechal přeložit. U těch aut, které kolik zvládne na dálnici mne v tom překladu zaujalo slůvko "až". Já taky se neřídím počítačem v autě a nedojíždím nádrž až na dno. Taky ta rychlost mi připomněla jeden článek, kde testovali, jak optimálně jezdit po dálnici, aby baterka vydržela co nejdále. Vyšla jim rychlost 110km/h. Takže kromě kamionů další zdržovači. Tohle je taky pěkné: https://fdrive.cz/clanky/ve-vendryni-havaroval-elektrobus-a-ukazal-na-jeden-velmi-vazny-problem-9390
Už zase vítězí dobrá myšlenka nad zdravým rozumem.
Elektromobily nedávají smysl ekologicky, jak třeba plyne i z odkazovaného článku, ale nedávají smysl ani ekonomicky. Právě v tom je podle mého názoru zakopaný pes, dohromady to totiž smysl dává.
Když se podíváme na ceny elektromobilů a na ceny aut se spalovacím motorem, je zřejmé, že 2/3 lidí si vůbec auto pořídit nebude moct. Pokud navíc vytvoří EU umělou krizi a nechá lidi ještě víc zchudnout, nebude si povinný elektromobil moci dovolit 3/4 současných majitelů aut. A to je podle mého názoru skutečný cíl evropských ekofašistů. Čistší planety chtějí dosáhnout prostým zregulováním automobilismu tak, aby auto mohl vlastnit jen milionář. Že to bude mít další důsledky jako je třeba hladomor, protože v mnoha zemích jsou automobilky páteří ekonomiky a bez výroby aut spousta lidí ztratí práci a výběr daní se rapidně sníží, jim vůbec nedochází.
To je přesně ten průser - nový auto si bude moci dovolit jen málokdo a tudíž se nebudou prodávat a ani moc vyrábět, takže mraky podniků napojených na automotive řetězec půjdou do kopru, lidi nebudou mít práci.... ale tak daleko ekoteroristi nevidí, mají jen svůj omezený pohled na věc. Bez možnosti individuálního cestování zmizí turistický ruch a návštěva kulturních akci, což bude mít též svoje následky. Vrátíme se sto let nazpět, kdy chudina chodí všude pěšky a nanejvýš okolo komína. Návštěva okresního města bude svátek.
Typický eurofašista ti na tohle řekne, že mají lidi hromadnou dopravu. Ale už mu, přesně jak píšeš, nedochází, že si lidi bez práce ani tu hromadnou dopravu nebudou moct dovolit a bez daní z automotive ji ani nebudou státy schopny financovat. To je stejné jako s těma baterkama, pro euroekofašistu se tam někam strčí kabel ze zásuvky a nějak se to nabije eko ze slunečního kolektoru nebo z větrníku, ale nepochopí, že se ta baterka musí někde vyrobit a že je ta výroba ekologicky neudržitelná. O všem se dá polemizovat, ale ohledně baterií není co řešit, vytěžit suroviny, ze kterých se to vyrobí a samotná výroba jsou obrovská zátěž a neexistuje žádný výhled, že by byl na obzoru nějaký vynález, jak to vyřešit. Jediné co dávalo smysl, byly vodíková auta, jenže vodík se nejednodušeji odděluje od zemního plynu a nejvíc je ho podle všeho v Rusku. Všechny ostatní způsoby získávání vodíku jsou zase neudržitelné a ekonomicky smysl nedávají. Dokud teda někdo nevymyslí, jak získávat vodík ekonomicky a ekologicky, tak je to buď spalovací motory nebo nic. Pro co se rozhodli eurofašisti je zřejmé.
A na hromadnou dopravu tesne navazuje kontrola lidi a sociální kredit. Kdo bude zlobit, neprodají mu např. listek mimo okres.
Dokud jenom neprodají lístek, to je ještě dobré, horší je, když se člověk bez lístku dovnitř nedostane. Vlaky jsou v tomto zatím v pohodě, minimálně jednu zastávku člověk bez lístku ujede (proto je dobré pro jízdu načerno použít aspoň rychlík), ale autobusy, kde to lustruje průvodčí-řidič hnedka mezi futrama jsou na tom hůř. Chtělo by to pak ještě kontrolu na hranicích, aby člověk náhodou omylem nepřejel - vypráví se u nás městská legenda o člověku zvaném švejk (jeho pravé jméno neznám, ale byla to reálná postava a možná ještě žije), který jel Vindobonou z Prahy a usnul tak tvrdě, že ho probudili až na konečné ve Vídni (a když vezmete, jaká tehdy byla opatření na hranicích a tomuto člověku se podařilo bez povšimnutí proniknout, samozřejmě tam nezůstal, tam by musel pracovat). Hromadná doprava má i řadu reálných nevýhod. Mimo jiné to, že jezdí podle toho, jak si lidi někde nahoře myslí, že by měla jezdit (a samozřejmě aby to stálo co nejmíň, aby jim zbylo na prémie). Okolí Prahy je asi v tomto v pohodě, kromě noční čtyřhodinové mezery (rozjezd na všechny strany ve 2:30 byl zrušený s kovidem a dosud nebyl obnovený, takže je půlnoc a pak až 4 ráno). Horší to je tam, kam nevedou koleje, a v okolí prahy je i pár míst, kam koleje vedou, ale vlaky po nich nejezdí - byly zrušené na počest mezinárodního (či evropského) roku železnice. A buďte si jistý, že to neni pár vlaků co dvě hodiny, jako dříve, ale třeba jen tři páry autobusů denně.
Ze Smíchova vede kolej do Vršovic. Před cca 10 lety slibovali, že by tam udělali i vlak, neboť by člověk přepravující se mezi těma čtvrtěma byl na druhé do 20 minut a teď to trvá 45 minut, ale skutek utek a už je zase po volbách, takže to zase o další 4 roky odloží.
Jinak ale jsem před pár lety, ještě to bylo těsně před covidem, byl svědkem toho, jak mladík nastoupil bez jízdenky do vlaku Praha - Budějice a od průvodčí si jízdenku ani nechtěl zakoupit s tím, že stejně jede do Benešova, což je první rychlíková zastávka. Ovšem mýlil se, průvodčí dala pokyn vysílačkou do kabiny strojvedoucího, který rychlík zastavil ve Stránčicích a v ten moment popadla mladíkův bágl a vyhodila mu ho z vlaku ven. Mladík ochotně a sám následoval hned za báglem. Takhle se na černé pasažéry musí, průvodčí ČD prostě umí!
Ani hromadná doprava nezachrání skomírající turismus a kulturu. Než zabít celý odpoledne tím, že půjdu do kina autobusem, tak to raději do kina nepůjdu. Když si vzpomenu, kolik peněz jsme přes léto nechali na vstupným v hradech/zámcích, v kavárnách a restaruacích, tak jsme naše český památky zafinancovali docela dost, k tomu místní podnikatele. Bez auta bychom možná jednou - dvakrát někam jeli vlakem, jinak bychom seděli doma na prdeli a chodili tak akorát se koupat na přehradu. No nic, jsem rád, že jsem procestoval velkou část rodné Moravy a ukázal ji i děckám, za pár let už si to budeme prohlížet jen virtuálně.
A tak to dopada, když vítězí ideologie a zelené mozky:
Tohle vůbec není o zelené, ale Škoda Auto nechce prodávat levná auta a svou pozornost soustředí na vyšší kategorie bez ohledu na elektro. Jistě také nabízí některé ekonomicky únosné typy aut i běžnému člověku, ale spíš jako pozůstatek doby než že by o tuto oblast aktivně bojovala.
My si ze ségrou pořizovali auto letos z kraje roku a neměli jsme žádné preference z hlediska značek aut. Cílem nebyla ani vysloveně nejnižší cena, ale aby to pro nás bylo finančně únosné a s důrazem na poměr ceny a kvality, prostě ten důraz na cenu byl velký, ale ne jediný. No a ve výběru neskončilo žádné auto Škoda a když tak jen na chvíli, protože během zjišťování, co pořídit, se do výběru velmi rychle prosadily značky Hyundai, Kia a Dacia a potom už jsme vždycky u každé další značky zkonstatovali, že na tuhle trojku nemají. Škoda přitom měla nejhorší poměry ceny, kvality a výbavy v základní ceně, prostě vůbec nepřipadala v úvahu.
Skoda byla jako levnejsi verze VW. Ted uz cenove vyjde nastejno. O pokles prodeju v zahranici se uspesne v minulosti postaral Tchajwanec a vedeni Skodovky se svou politikou. Ideologickym tlacenim do elektromobility na ukor oblibenych modelu to poslou cele k sipku.
Ty pořád mluvíš o elektromobilitě, ale oni nemají výhodný žádný model. Všechna jejich auta jsou drahá a mají horší výbavu než ostatní. A spolehlivé jako třeba Toyota to také už dneska není. Prostě neexistuje důvod kupovat auto značky Škoda kromě nějakého sentimentu. Akorát je zřejmé, že v ekonomických modelech od nich nikdo nic nekoupí, zatímco v drahých autech lidé tolik na peníze nehledí, takž nebudou řešit, že se musí připlácet za to, co má konkurence v základu.
Píšu i o tom, že prodejná levnější auta, jako Fabia kombi vyřadili z výroby. Jediným důvodem je spolehlivost a široká síť servisů. Ale to si nekoupíš nové auto, ale ojetinu.
Evropská unie se chystá na velké reformy, jejichž součástí má být mimo jiné i šetření s energiemi a zároveň dostatečná legislativní „motivace“ přestat používat fosilní paliva. Součástí plánů Evropské komise je zastropování cen elektrické energie pro výrobce, kteří vyrábějí elektřinu z jiných paliv než plyn. “Jejich zisky jsou astronomické a jdou na úkor evropských spotřebitelů,” řekla na adresu připravovaných opatření předsedkyně Evropské komise. Ursula von der Leyen však prozradila i to, že výrobci fosilních paliv se mají připravit na mimořádné zdanění. Detaily a mechanismus zdanění zatím zůstává tajemstvím.
Je to krásný, EU prokázala svou zásadovost.
Pár hlupáků automobilistů prostě doufalo, že energetická krize plány EU překazila, ale prostě NE. EU se nedá a pokračuje. Já to oceňuji a za to, že jsou lidi takoví idioti, že nepořádají demonstrace za vystoupení z EU, já nemohu. Anglie věděla svý a ukázala, kde lidi ještě nepozbyli rozumu, dobře nám tak.
A náš průmyslový ministr tam mluví o zajištění konkurenceschopnosti automobiloveho průmyslu v Evropě. Stačí se podivat na prodeje Škodovky za poslední roky. Asi mi chybí dostatek informací abych sdílel nadšení naší vlady a EU na pouzitelnost elektromobilů. Pokud je cilem omezeni mobility obyvatelstva, pak se jim to naopak daří dokonale.
Článek je jen za předplatný, takže jsem si přečetl, že elektroauto bude jen pro bohaté.
Ono to je logický, cena baterií dolu jít nemůže, neboť je minimálně z 50% vázaná na omezené surovinové zdroje, takže větší poptávka bude surovinu prodražovat a baterie budou stále dražší. Do určité míry bude proti tomuto trendu působit zlevnění výroby a distribuce, kde to bude efektivnější se zvyšujícím se množství vyrobených baterií, ale v celkovém součtu to bude minimálně tak drahé jako dnes, pokud to teda nebude ještě dražší a dnes průměrná baterie stojí dvojnásobek ceny auta z levnější střední třídy.
Bez šance, že si někdo z nás běžných lidí bude moci dovolit auto.
Když budeš mít kvůli úspornému tarifu elektřinu jen např. 8 hodin denně tak je to v celku jedno. Budeš mít jen na "motorku" jak před těmi 60 lety a snad začnou vyrábět znovu sajdkáry. Rodiny budou mít maximálně jedno dítě a tak to bude stačit.
Na starý kolena budu vnoučatům vykládat, jaký to bylo, když jsem do práce jezdil každej den autem.
Uvidime 9.11. Zatim se o tom, ze EU zrusila Euro 7 mluvit neda. Navic Euro 7 zrusene nebude, maximalne nedojde ke zprisneni limitu.
Pokud jsi cetl ten muj clanek, tak zvysene limity by dopadly hlavne na nakladni auta. To znamena zasobovani a tim padem opet zdrazeni vseho. A to vcetne osobnich aut.
Když jsem přebíral papíry, tak jsem narazil i na ten, kam jsem si vloni na jedné přednášce poznamenal zajímavá čísla. Bylo to už loni, ale zase tolik se toho nemohlo změnil. To, že taková nabíječka může chtít až 22 kW už je asi zastaralé, protože jsem slyšel i o 45 kW nabíječkách (jde jen o to, jaký výkon dokážeme do baterií cpát, aniž bychom je příliš poničili, nebo protopili víc, něž v těch baterkách zůstane). Čili je tu pořád ten problém, že lidi přijedou domu a strčiji auto do zásuvky. Ale to je už dostatečně známý problém a s tím se nějak počítá, aby to nedopadlo jako s přímotopy v devadesátých letech. Možná že toto bylo poznamenané v souvislosti s nabíječkama na veřejném osvětlení, už nevim. Druhá věc je, že pokud se počítá se 6 miliony osobních automobilů, vycgází potřebná energie na 9 TWh ročně, což je produkce 15 Temelínů, jen pro jejich nabíjení. Nevím, jak se k tomu číslu přišlo, ale snad se nějak ví, kolik najezdí auta kilometrů a nepočítá se s tím, že všichni jezdí na plný dojezd každý den (jsou přece i sváteční řidiči). Ale nedostatek energie je závažnější problém, než to, že je potřeba nějak zajistit, aby se nabíjení vhodně rozložilo v čase (ostatně existují i koncepty vybíjení, tedy podpory sítě elektromobily (V2G - Vehicle to Grid) a další vychytralosti). Otázka energetické bilance se ale řeší už roky (poprvé jsem o tomto potenciálním problému slyšel zhruba v roce 15). Moc jsem neslyšel, že by se řešilo, co se stane s ropným průmyslem, což není rozhodně malé odvětví, a zdaleka neprodukuje jen palivo, ale i řadu dalších věcí, které ale jsou často jen vedlejšími produkty právě výroby paliva. Bylo by podle mě rozumné takové výrobky vytipovat a hledat i jejich náhrady, jinak bychm mohli být neile překvapeni.. Třetí poznámka, kterou jsem si udělal se týkala vodíku. V palivové články (tedy jakousi reverzní elektrolýzu vodíku a kyslíku na vodu za vzniku elektrického proudu) se vkládá poměrně velká naděje, i když stále má tato technika své mouchy. Tím, že je to technika drahá, tak se používá spíš demonstrativně ve veřejné dopravě, vodíkové autobusy má několik měst (vždy je kolem toho dost publicity a pak to utichne, takže nevím, jestli protože experiment skončil (patrně neúspěchem; konstatováním, že je to drahé a pod) a nebo se přešlo na rutinní provoz), vodíkový vlak se ukázal i v naší republice, ale opět jde o experiment a demonstraci. V té souvislosti jsem si poznamenal, že z 1 kg vodíku vznikne 20 kilo vody. Přičemž spotřeba automobilu je zhruba 1 kilo vodíku na 100 km, autobusu 8 kilo a vlaku 250 kilo. Neumím si představit, jak vypadá kilo vodíku, tím jak je to lehký plyn, za normálního tlaku lehčí než vzduch (ve vozidlech se skladuje stlačený, taže nebudou létat), tak je to mimo mojí představivost. Ovšem 20 kilo (= 20 litrů) vody si představit umím. Ta voda pak může být problém, ne že by bylo těžké po nějakých kilometrech vylít kýbl (spíš se asi bude odlučovat nějak postupně, ani to nebude znát), spíš jde o to představit si takovou šňůru aut na dálnici, a každé vyprodukuje takové množství. Jaký to může mít vliv na lokální nebo globální klima je otázkou, kterou se možná nikdo moc nezabýval. (Já bych čekal spíš pozitivní vliv (nepočítám vznik náledí při teplotách pod nuou, to je spíš problém technicky), přecejenom voda je život, ale těžko říct, bez nějaké hlubší analýzy. Prý už s tím někde ve světě, kde jsou dál než my mají problémy, nebylo však zmíněno jakého charakteru.)
Spalováním vodíku opravdu vzniká voda, 2 * H2 + O2 = 2 * H2O
Jenže je to opravdu čistá H2O, to čemu se nesprávně říká destilovaná voda, správně demineralizovaná voda. A dvacet litrů "destilky" je už hodně.
Nicméně mám za to, že produktem spalování nebude kapalina, ale plynná fáze; můžu se ale mýlit.
Pokud se těch 20l rozloží na trase 100km, tak to zase tak velký dopad nebude.
pokud se na těch 100km bude nacházet jen to jedno auto...
To je 0.0002l na jedno auto a metr. Zkus se na to mrknout z pohledu dalnice. Muzes si to vynasobit prujezdem treba za hodinu, den...
Na D1 je to 40k aut za den. To je 8l / 1m dalnice za den. Porad mi to nepřipadá tak hrozné a pro obyčejné okresky je to zanedbatelné množství
Šest miliónů aut nebude. Nynější krizí se lidi ožebračí a elektrická auta budou pouze pro horních deset tisíc. Pokud by jsi to chtěl vidět v praxi tak za příklad poslouží jediná země na světě kde nejsou dopravní zácpy - Severní Korea.
Jak se totiž rychle ukázalo, EU si ponechala otevřená zadní vrátka, když plán předem počítá s tím, že v roce 2026 může být přehodnocen jako neproveditelný. Nevíme, jak Unie přišla na rok 2026. Nevíme vlastně, jak přišla na cokoli z toho, co říká, jsou to od technické a ekonomické reality naprosto odtržené ideologické cíle vycucané z prstu. Jedním jsme si ale jisti - v zamýšlené podobě nemohou být realizovány.
Jde o komisaře pro vnitřní trh a rozhodně nejde o žádného pravicového příznivce volného trhu. Takoví lidé nemají ve strukturách EU žádné zastání, třebaže Breton je ze socialistů ovládajících instituce Unie na jaksi pravější a racionálněji uvažující části spektra. Přesto i on pochybuje o schůdnosti přijatého záměru - třebaže jej otevřeně podporuje - a horuje za to, aby pro rok 2026 byla stanovena velmi tvrdá kritéria proveditelnosti, která při jejich nedodržení povedou k odložení zamýšleného zákazu „bez jakýchkoli tabu”.
V tomto světle by se na to člověk díval i s optimismem a nadějí, ale... Brusel.
Jestliže si někteří bláhovci mysleli, že na nákup svého poslední auta se spalovacím motorem mají ještě čas, než v roce 2035 přijde zákaz prodeje takových nových aut, tak je norma Euro 7 vyvedla z omylu.
Stojí za to přečíst si celý článek. Ale není to nic pěknýho, samá beznaděj.
Právě proto jsem objednal minulý rok a před měsícem vyzvedl nové auto... počítal jsem s inflací a s tím, že budou fronty na auta (emisní fleet, nedostatek dílů, rozdrbané odběratelsko-dodavatelské vztahy).
Svou příležitost tu nejspíš tuší i výrobci inovativních řešení, nejrůznějších integrovaných filtrů a přídatných vysavačů lapajících uniklý prach. Už v roce 2014 si francouzská firma Tallanto patentovala vysavač, který z každého kola při brzdění odsává uvolněný prach. Ten se ukládá do zásobníků, které jednou za čas řidič vyčistí – nebo se o to postarají v servisu. Podobně si počíná i londýnský start-up s názvem Tyre Collective pomocí sběrných boxů přimontovaných za kola.
Nestačím se divit, co soudruzi vymýšlí. Jen tak přemýšlím, kam si takový vysavač namontují majitelé supersportů, taky si představuju SUV, které projíždí zabahněným terénem a má tam přimontovaný ten bazmek, který při jízdě drhne o zem a odškrabává z penumatik bahno. Stačí i obyčejné auto a zima, kdy máš blatník plný sněhové břečky. To ten vysavač nebo filtr nemůže přežít. Ale soudruzi to určitě mají vymyšlené a doufejme, že někdy i sami autem jeli a ne jen se nechali vozit.
Na jednu stranu je to dobra myslenka, auto neni vyuzivano na 100% a sdileni ma neco do sebe (v dobe, az budou autonome rizena auta), ted je to nesmysl, hlavne mimo mesta. Na druhou stranu je to dalsi krok k ovladnuti lidi - mas nizky socialni kredit? Pak si ani to auto neobjednas.
Jasně, příbory taky nevyužíváš na 100% a sdílení má něco do sebe ... a co teprve manželku ...
Zajímavý nápad, ještě by mě to zajímalo jak by to fungovalo a co na to různé organizace. Manželku zase zajímá zda to bude i opačně. Stálo by za to více rozvést. Co s těhotnou manželkou nebo co s nepoužitelným manželem, kdo by platil pojištění, kdo stravu atd.
Detaily neřešit, důležitá je správně ideologiká idea !!! Rozvést okamžitě !!! (jinak viz Prasak @Jan Fiala, 30.12.2022 17:56 níže)
Proto politici tvrdí, při schvalování zákonů, že problém je v detailech.
Tak mne napadlo, jestli není moc úředníků a politiků a jestli jsou dostatečně pracovně vytíženi. Že bychom si vypůjčili jednoho úředníka nebo politika, ten by pro nás udělal co bychom potřebovali a pak do zase vrátili do skladiště kde by čekal, až zase bude potřeba pro někoho a něco jiného.
Takhle to dopadá, když do věcí co do nich z titulu svých funkcí a pracovního zařazení kecat mohou kecají ti co jim howno rozumějí.
Cokoliv, co patří všem a nikomu je cesta do řiti. Lidi se k tomu budou chovat jak hovada, takže nový auto bude za půl roku špinavý, zničený, vyrabovaný. Přesně tak, jak vypadá erární nářadí ve fabrice.
Ale sdílení aut normálně funguje už teď. Neni, co na tom vymýšlet dalšího, ani není důvod, aby sdílení bylo podmíněno výší sociálního kreditu. Přitom neni jedna firma, která by si něco diktovala, ale firem, které sdílení nabízí, je hodně a pravděpodobně přesně tolik, kolik se jich na trhu uživí, případně časem některé odpadnou nebo naopak ještě přibudou další.
Sdílení aut je jen další oblast lidské činnosti, která perfektně funguje bez státního zásahu na podnikatelském principu volné soutěže, jen politici mají zase potřebu se do toho srát a vytvořit nějaké státem organizované sdílení aut, které fungovat nikdy nebude a jako bonus nebude pro všechny, ale jen pro ty, kteří si to dle novodobých komunistů zaslouží.
Tohle je furt dokola, nejprve něco funguje, potom přijdou komunisti ať už ti ze starého jádra nebo ti novodobí odésáci a topkaři a začnou to státníma regulacema rozesírat, dokud to fungovat nepřestane!
IMHO auto nejlépe ve vlastní garáži u domu je dobré, když ho teď hned potřebuji protože smažím bramboráky a došel mi česnek. A stačí mi k tomu ojetý trabant. Sdílení aut by bylo dobré, kdybych tu a tam potřeboval auto na něco na co by mi trabant nestačil - třeba vyrazit s rodinou a zavazadly na dovču nebo přivézt almaru. Zkrátka na něco co se dá rozumně plánovat. V tom případě by mi stačil v garáži elektromobil. Ale musel by být za cenu toho trabanta.
Ale to sdílení nefunguje. To co popisuješ, je prachsprostá půjčovna. S tím rozdílem, že ty krámy se válí všude možně na ulici, nebo kam to poslední majitel zahodil. Dále jsou tu dva faktory - dobrovolnost této filozofie a ty sdílený krámy někdo vlastní, tedy ta firma a ta se o ně stará. Firma může vlastnit a obyčejný lid ne? To tu budeme mít státní, nebo státem určený firmy na vlastnění aut? No to je krásnej tunel! Stát nám zakáže vlastnit auta a přikáže půjčovnu? Tak to bude konec demokracie, vlastně už to bude totalita. A ban na půjčení auta už je jen detail, který dřív, nebo později přijde. Napřed jako trest pro zločince, později pro nehodné a netleskající. Už jsme to tu měli, akorát nešlo o půjčení aut, ale o zaměstnání, nebo studium na školách, či cestování za hranice. V době digitální už je mnohem jedodušší mít na někoho "složku".
Víš, jak funguje přístup lidí ke "sdíleným" věcem? takto
Nepředstavujte si sdílení aut tak, že každý dá do placu své auto a budou si je lidé sdílet. To je blbost. Sdílení aut musí být řízené a nejlepší způsob je, když to bude řídit firma podobně jako se řídí dnešní "taxi" nebo-li Uber. Ve chvíli, kdy to bude řídit stát nebo EU, nebude to fungovat a dopadne to přesně jak tu Prasak odkazuje na sdílení koloběžek.
No a sdílení aut zajišťované v rámci volné soutěže soukromým sektorem již dnes funguje zcela ok. Není třeba vymýšlet něco nového, není třeba, aby se do toho vkládala EU a stát. Nakonec sami můžete, pokud máte řidičský průkaz, ozkoušet, chcete-li. Důležité je, nezůstat u jedné zkušenosti, ale odzkoušet toho víc.
I u sdílení aut je nabídka různá, za různou cenu a v různé kvalitě. Mimochodem půjčovna aut funguje tak, že si půjčíte auto v půjčovně, jezdíte s ním a pak ho zase do půjčovny odvezete. To má své nepopiratelné výhody, neboť se půjčovna o všechno postará, vyčistí auto, natankuje a máte tam plný servis. Taky je to dražší. U toho sdílení tam tento servis není a záleží na uživatelích, jak se k těm autům chovají, jestli v autě nechají bordel atp. A záleží i na organizátorovi sdílení, jak dobře si dokáže své klienty ohlídat a jakou službu vlastně nabízí. Může to být levná jízda v prasečáku nebo to může být normální ježdění v normálním autě. Není totiž nic složitého si klienty ohlídat a sdílení prasatům neumožnit, pokud jako podnikatel stojím o jiné klienty. Opravdu za tím není třeba hledat nějaké velké složitosti.
Já mám informace tak říkajíc z první ruky a jednoznačně potrvzuji, že to funguje a funguje to dobře. Žádné regulace ani další výmysly ze strany EU nejsou potřeba a kdo sám auto vlastnit nepotřebuje nebo nechce, v pohodě se může spolehnout i na sdílení aut. (Aspoň do doby než to začne organizovat svaz novodobých komunistů tzv. liberárních demokratů evropských socialistických republik.)
Pokud to zůstane na dobrovolné bázi, nemám nic proti tomu. Ať se parta lidí domluví a společně používá jedno auto, ideálně z jedné bytovky, kdy mají to jedno auto před barákem a tudíž ho vždy najdou na svým místě, pokud ho zrovna nepoužívá někdo jinej. A to tak možná ještě v Brně a v Praze, kde všude jezdí šaliny, či metro a dá se dostat relativně v klidu kamkoliv pomocí MHD. Na malým městě, či na dědině je auto naopak nutnost, resp. použití autobusu na cestu do práce znamená denně třeba i 2 hodiny času navíc. A čas je někdy cennější, než peníze. Takže to vidím stejně, jako elektromobilitu - ano, pokud o to lidé mají zájem a chtějí to. Ne tomu, když to bude nařízeno někým, kdo za tím vidí jen svoje zájmy a problémy lidu jsou mu u prdele.
Sdílená vozidla budou doplňovat trh tak jak nyní půjčovny, pokud zůstanou vstupy na obdobné cenové hladině jako nyní. Pokud by to mělo být o hodně dražší tak se toho určitě chopí nějaká firma, které se to bude vyplácet. Ve městě se to bude většinou vyplácet a na vsi ne. Bude to zase jen byznys.
To je právě nesmysl a nepochopení sdílení aut a tak ho bohužel evropští socialisté zcela odtržení od reality prosazují. V jedné bytovce bude bydlet kupa lidí, z nichž každý bude jezdit někam jinam. Je naprosto nereálné, že by auto sdílelo více lidí. Vem si třeba bude v malé bytovce bydlet 7 rodin, s přihmouřením obou očí bude každá rodina potřebovat jedno auto. To budou sdílet tim způsobem, že jeden pojede v pondělí, druhý v úterý, třetí ve středu, ...? Asi těžko.
My takhle sdílíme auto já a moje sestra a je to tak maximum možného, aby se dalo rozumně domluvit a jezdili jsme každý dle potřeby. Přitom a to píšeš správně, jsme oba v jednom městě, takže MHD v pohodě, na venkově by nebylo reálné ani to.
Sdílení aut musí fungovat jinak. Musíš mít dostatek aut, kterýma budou lidé jezdit na různá místa, takže při předpokladu, že všichni nejedou ve stejný okamžik, což je dost reálné, bude v okolí vždy nějaké auto volné. Navíc, ono se ti třeba zdá, že někde vidíš, jak na ulici stojí výrazně označené auto od firmy, která to provozuje a zdá se ti, že tam stojí zbytečně, ale to je právě to, že tam musí stát, aby když někdo zrovna potřebuje, tam to auto našel a mohl jet. A musí být i výrazně označené, aby ho ten zájemce o sdílené auto rychle našel, protože si představ, že budeš znát jenom SPZ a budeš uprostřed velkého parkoviště a budeš to auto hledat hodinu, to by jako taky pozbylo to sdílení smysl. To je potom právě ta klasická autopůjčovna, kde si to auto rezervuješ 3 dny dopředu a víš, ze pojedeš, ale na druhou stranu ty musíš 3 dny dopředu vědět, že chceš jet a pojedeš.
Prostě smysl dávají všechny 3 varianty: vlastnění svého auta, půjčování auta s rezervací i sdílení auta nahodile. Každá varianta je vhodná pro někoho jiného, kdo k potřebě jízdy autem přistupuje jinak.
My se samozřejmě shodnem na tom, že je totální nesmysl, aby nám to EU a stát nařizovaly. Zkus na to myslet příště u voleb, protože je zřejmé kdo tyhle nesmysly navrhuje v ČR: zelený, piráti, topkaři a poslední dobou bohužel i odésáci.
Někdy přemýšlím nad tím, kdo ze zvolených opravdu zastupuje zájmy svých voličů, resp. lidu své země, nebo zájmy toho, kdo platí. Protože opravdu nevěřím tomu, že ty zelený nesmysly a podobný pí**viny chce víc lidí, než zanedbatelná, ale o to hlučnější menšina.
Proto jsem psal, ze smysl to dava u autonome rizenych aut. Objednas si auto, to prijede, zaveze te, kam potrebujes a pojede si po svych. Tohle si predstavit dokazu.
A taxikáři nebudou mít co žrát?
Jo, jasný, hlavně když nám to nikdo nebude nutit, ani autonomně řízená auta, ani sdílení.
Já třeba rád jezdim vlakem, ale když na chalupě potřebuju ve stavebninách cement, tak holt to auto potřebuju. Nemám čas si objednávat dovoz ani auta.
Staci Uber a taxikari nebudou mit co zrat. K tomu ridici autobusu, syrojvudci, kamionaci atd. Staci automaticke pokladny v supermarketu a pokladni nebudou mit co zrat. Staci vetsi robotizace vyroby a spousta lidi nebude mit co zrat. Staci vetsi zavedeni umele inteligence a spousta uredniku nebude mit co zrat.
Proto se experimentuje s nepodminenym prijmem, protoze v budoucnu spousta lidi bude najednou bez prace a bez moznosti reklasifikace.
Ve velmi vzdálené budoucnosti, které se nejspíš nedožijem.
Dne jsem četl článek, že zase chytli týpka co si vyjel cizím autem, měl zákaz řízení a ještě k tomu byl zdrogovaný. Tak mne napadlo, přímo v hlavě, když se vymýšlejí elektromobily, autonomní řízení, různí asistenti a další 3,14čoviny, co kdyby se vymyslelo i něco co by umělo, když někdo vleze za volant, zkontrolovat jeho řidičák, spojit se s nějakou databází jestli to auto řídit smí a jestli nemá nějaký zákaz nebo omezení a podle toho umožnilo odjet nebo zavolalo ty co pomáhají a chrání?
Kdyby se MV venovalo potirani kriminality a prestupku misto vymysleni kravin kolem cenzury informaci a UA, hned by bylo veseleji. Nebo aspon stejnou cast energie, kterou venuje kravinam venovat i necemu prospesnejsimu.
Neboj, i na to dojde. Už jsem zaznamenal snahy zavést povinné alkoholtestery, zatím pro profesionální řidiče (tj. náklaďáky, kamiony, autobusy...). Nedejchcneš - nenastartuješ.
Současný šéf koncernu VW Oliver Blume začíná působit jako Viktor Čistič ze snímku Brutální Nikita. Během pouhých tří měsíců už stihl rozcupovat prakticky veškeré plány svého předchůdce Herberta Diesse. Němci tak již nemíří za ryzí elektromobilitou, kterou by navíc přijali za svou ještě o mnoho dříve, než by museli. „Naší strategií je nechat spalovací motory na trhu, protože v mnoha oblastech světa jsou pořád velmi oblíbené,“ řekl Blume v rozhovoru pro časopis Auto Motor und Sport. Zní to banálně, ale ještě nedávno se ve VW za podobná slova vyhazovalo...
Mazda - elektricke auto s wanelovym motorem, ktery vyrabi elektrinu
Nevim, skoly nemam. Nadrz to ma na 50l paliva, dojezd az 600km. Kdyby to nechali ciste spalovaci, tak by na 50l byl dojezd kolem 900km benzin, nejakych 1000 diesel.
Osobně si myslím, že debata, která byla založena před rokem a půl o tom, že si nekoupíme žádné auto se spalovacím motorem po roce 2035 už nemá smysl, jelikož při současné inflační spirále si v roce 2035 koupíme maximálně koloběžku a to si na ni budeme muset vzít ještě hypotéku.
Dalsi zajimave info:
Norská lodní společnost zakazuje elektroauta kvůli obavám z požáru Společnost tvrdí, že její lodě nejsou vybaveny pro boj s požárem lithium-iontových baterií na moři.
Nic co by nespravilo pár slov: Každý trajekt musí být vybaven pro hašení elektrovozů. Nařízení EK bude samozřejmě květnatější, odhaduji to na 1500 slov, jde pouze o marginálii.
Abys elektromobil uhasil, tak potrebujes nadrz, do ktere ho zavres. Na trajektu je docela problem mezi auty p ty ojit, natoz s nimi nejak manipulovat. Takze nejhednodusdi by bylo ta auta zahaknout za lano a tahnout xa trajektem. Pripadne teajektovy "prives", na kterem by byla jen elektroauta. Kdyz zacne horet, tak jej jen odpojis a nechas dohoret
Nádrž s vodou je přece všude okolo lodi
Nevím jaká je koncentrace Lithia v aku moderních elektroaut, ale něco mi říká, že Lithium a voda je hodně, hodně blbej nápad. To se hasí pískem.
Takže až uvidím hořet elektroauto, tak nemám volat hasiče, ale silničáře se sypačem?
Tehdy když se upálil Jan Palach (škoda mladého života), dezinformátoři co se snažili to nějak zamést pod koberec rozšiřovali fámy, že mu někdo namluvil, že na něm vzplane jen "studený oheň". Pak jsem slyšel vtip "O zlatou mříž", že někde vypukl studený požár a někteří hasiči (vlastně tehdy ještě požárníci) utrpěli omrzliny. Pak to uhasili popraškem pálivé papriky.
...jedná se již o poměrně jasné doporučení švýcarské vlády, aby se elektromobily kupovaly pouze jako druhé auto do rodiny, pokud vůbec...
Hmmmm...
Hlavne, ze zelený ouděl je stále v kurzu a elektromobily pořád tlačí. Automobilky v tomyo trendu pokračují, škoda svou cenovou politikou pujde za chvilku do kytek.
Hlavně že se EU se svými 6% světové populace snaží zachránit celý svět, ať to stojí cokoliv. Ostatní země se na to vykašlou nebo se snaží jen naoko.
Ostatní země se taky snaží, ale ne za cenu sebedestrukce. je to jako s náboženstvím v Africe. Věřící tam jsou hodně, ale jen do okamžiku, kdy by jim náboženství mělo zasáhnout do života.
Titulek článku ukázkově clickbaitový, skutečnost není pro elektroauta zas tak tragická.
Tím nechci sebe stavět do pozice nekritického obdivovatele elektromobility, jen ta čísla značí změnu 12/2022-1/2023, kdy se v Německu měnila dotační politika. Prostě zájemci nakoupili dopředu; a auto není chleba, že by se za pár dní zkazilo. Ale ten evropský tlak na elektrifikaci je v současné době opravdu (kulantně řečeno) dost nelogický. Z dlouhodobého horizontu je to přesto asi (jediná? nevím) správná cesta; až bude dostatek levné energie, dostatek možností snadného a rychlého nabíjení.
Škoda, že nefunguje to, co ve svých knihách má J. M. Troska, tedy využití statické elektřiny na vše
------ Osobně je mi to vlastně jedno. Máme relativně nové benzínové auto (za 3,5 roku 7500 km) a s ohledem na naše cestování autem by mi elektromobil (za rozumnou cenu, tedy v dnešních cenách hluboko pod 500 tisíc) spolu s vlastní FVE vůbec provozně nevadil. Nebo jinak: Favorit nám vydržel pomalu 25 let, než jsme jej darovali (a pořád je v provozu), tohle současné nám klidně může vydržet až do konce.
Když porovnáš prodej elektroaut v EU, tak to tak tragicky nevypadá. Pokud vezmeš jen Německo, je to horší. Když k tomu přidáš, že Švýcarsko pomalu zakazuje provoz elektromobilů a doporučuje je mít jen jako druhé auto v rodině...
Ale jo, to nerozporuji. A ten švýcarský model se mi zdá provozně rozumný; obzvláště, když průměrný Švýcar nemá tak hluboko do kapsy jako průměrný našinec - a když bude mít na baráku nějaké ty FV panely, které mu to budou nabíjet. Na takové to kroužení kolem komínu potom IMHO OK.
Ale chápeš, že jde o princip. Elektroauta, která jsou propagovaná jako jediná možná budoucnost jsou najednou omezovaná - někde je nemůžeš používat (Švýcarsko), jinde tě s nimi nevezmou na trajekt (Norsko, které má nejvíc elektroaut)... Do toho pojišťovny, které většinu havárek řeší jako totálku, protože jakmile trpochu trefíš baterii, tak se oprava nevyplatí. Nehledě na to, že po pár letech potřebuješ baterii vyměnit, abys měl aspoň ten mizerný dojezd jako na začátku a cena je 2/3 zůstatkové hodnoty auta. Lidi si toho začínají všímat a s tím souvisí i poklesy prodejů. Ale EU se drží svého zeleného oudělu, emisních pvolenek, kterých ceny stoupají a zdražují vše.
Ono to skoro vypadá jako řízená likvidace ekonomiky EU. Ani bych se nedivil, kdyby to šlo z Číny, protože Číňani jsou trpěliví. Stačí se podívat, jak dlouho a tiše dělali celýmu západu levnou montovnu, až nás přerostli a teď mají půl světa ekonomicky v hrsti. Stačí být trpělivý, protože rychlý postup se nevyplácí.
Je to tak jak píšeš. Polovinu problémů vyřeší čas. Kdo si počká ten se dočká. Někdy se aktivita vyplatí a někdy ne. Nejhorší však jsou aktivní blbci.
Aktivní blb je horší než třídní nepřítel. Prý to platilo za komunistů.
Dnes se jim říká "aktivisti".
Z dlouhodobého hlediska ale jako (skoro) jediná možnost jsou možná opravdu ta elektroauta. A "dlouhodobé" nemyslím 5, 10 let, ale třeba 40, 50.
Kliknul jsem na Souhlasím. IMHO je dobře že ty elektrovehikly přešly z laboratoří a vývojových středisek do běžného provozu. Ale než se vychytají všechny mouchy co se teď začínají vyskytovat a co se ještě vyskytovat začnou, asi uplyne hodně vody a bude to stát hodně peněz než plnohodnotně nahradí ty se spalovacími motory (případně než se dojde k závěru: "Tak tudy ne").
Spíš se domnívám, že to budou auta na vodíkový pohon. Nedokážu si představit nabíjení před nějakým panelákem a co to bude dělat za problémy v elektrické síti, až všichni večer začnou nabíjet své "miláčky". Vodík se může obdobně jak nafta či benzín prodávat na čerpacích stanicích. Koně jako pohon zavrhuji jelikož se všechny hospodářská zvířata vytlučou, jelikož produkují metan. Pak se začne zjišťovat které plodiny způsobují tvorbu plynů v těle člověka a zakáže se hrách, čočka, fazole a bob. Následně se bude zjišťovat, která lidská rasa trpí na větší plynatost a té se nepovolí rozmnožovat, a pak vypukne třetí světová válka a bude to vyřešeno.
Současná konstrukce elektromobilů s LiOn baterií není krok správným směrem, ale krok stranou. Rozumní vyrobci sut ne nezameri pouze na elektroauta (např Toyota)
A k tomu pridej nesmyslnou cenovou politiku Skody, kdy za cenu konkurencniho auta s dobrou vybavou dostanes zakladni osekanou verzi skodovky s blbym motorem. Za lepsi vybavu prihod 100k+. Pak to dopada nejak takto:
Ve firme se u nas dosud braly skodovky, dalsi auta uz skody nebudou. A firemni prodeje drzely skodu nad vodou.
Huh... já se svým "nováčkem" najel za 3 měsíce 6500 km
A myslím, žes dobře udělal, že ses předzásobil autem. Za pár let už nebude nic, jen předražené BEV. Nástup vodíku očekávám tak v horizontu 10-15 let, to se ukáže neudržitelnost BEV.
I já si myslím, že elektroauta na Lion jsou krok stranou a neřeší to vůbec nic. Nakonec se planeta zahltí vyjetýma bateriema. Je to nesmysl a doufám, že svět na to nikdy nepřejde, EU se stane skládkou světa a všichni zmigrujeme pryč.
Vodík je budoucnost! Ovšem hodně vzdálená budoucnost, protože elektrolýza je furt drahá a na světě existuje jediný zdroj levného vodíku. Je to v Rusku v ložiscích vedle zemního plynu. Navíc těma plynovodama by se dalo posílat obojí. Má to jeden problém. Plynovody jsme si zničili a s Ruskem chceme válčit.
Bohužel se tu nikdo z nás normálních aut na vodík nedožije, ale věřim, že ten problém, jak získávat vodík levně, se vyřešit podaří, jen né naší generaci.
Třeba začne Elon vozit vodík ze Slunce!
Na ziskavani vodiku jsou uz docela schopne technologie. Cina uz vyrabi vodikova auta - ciste vodikove dojezd 700km, natankovano za 3s. Hybrid dojezd 1200km
Co jsem četl, tak u vodíku je problém, že má fakt mrňavé atomy i molekuly, takže strašně rád uniká nejen mezi těsněním, ale i skrz materiály (které tím pak mění vlastnosti). Což se projevuje u déledobějšího skladování. (A samozřejmě rád hoří a dělá třaskavé směsi se vzduchem.)
Jo, prej to ničí nádrže, ve kterých je uskladněn.
fakt mrňavé atomy i molekuly,
Mohl jsem se smíchy přetrhnout, když jeden politicky zelený vizionář mlel o využití stávajícího rozvodu pro zemní plyn. To by si vodík ani nevšiml že ho někam vedou. A existuje tzv vodíková koroze snižující pevnost oceli jak tu někdo zmiňuje. Sice to funguje u vyšších teplot ale stejně.
Vodík ve směsi se zemním plynem bude pravděpodobně dopravován plynovody ze zemí, které leží na existujících zásobovacích koridorech zemního plynu pro ČR
Vodíková strategie České republiky Připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky v roce 2021
Jestli to bylo nebo nebylo reálné netuším, předpokládal jsem, že to mají vymyšlené, ale je to jedno, když do toho nová vláda hodila vidle.
když do toho nová vláda hodila vidle
Podrobnosti by nebyly? Co vím, vidle byly hozeny už dříve do nějakého *-vodu z Polska. Tihle akorát zarazili ten Zemanův vodní nesmysl.
Někde jsem se dočetl, že za první války se v Německu rekvírovaly nějaké kravské vnitřnosti a z nich se šily balonety do vzducholodí právě proto, že to byl nejlepší materiál kvůli unikání vodíku.
Ale jen v noci
No jasně že jen v noci, ve dne by to tam kvůli vysokým teplotám ani nenabrali.
Ve dne by je někdo mohl vidět a spílat jim, že kradou společnej vodík. Proto v noci.
A kvůli těmto nezodpovědným jedincům a společnostem pak Slunce vyhasne dřív. Aktivisty na ně poslat! Možná už to hlídali i ti ufoni, co mají u nich Slunce na starosti. Jenže je teď ale amíci sestřelili nad Aljaškou a další někde v Kanadě. Třeba se už na severu staví terminály na přečerpávání kradeného vodíku ze Starshipů. Hned vedle základen HAARP.
Ted sestřelili další osmiúhelník nad Michiganským jezerem. Vstup do jezera je zakázaný pod hrozbou smrtící síly. Vypadá to, že UFO se začíná rojit v souvislosti s hrozícím konfliktem. Číňani mají taky jedno
IMHO jestli je to všechno čínské, tak si Číňani honem taky něco vypustili, aby to mohli okecat, že oni jsou taky oběť. Jen aby za pár dní někde v USAF a NASA nezaznělo: "Houstone, máme intergalaktický problém!"
Tak už je to definitivní
Evropský parlament v úterý odhlasoval zákaz prodeje nových benzinových a dieselových automobilů, které budou do roku 2035 vypouštět emise oxidu uhličitého, a překonal tak poslední legislativní překážku.
Definitivní to bude v roce 2035. Do té doby máme naději, že to někomu dojde.
V roce 2035 mi bude 80 tak mi to snad bude jedno. Pokud budu schopen řízení tak se budu spíš zajímat o to zda budou PHM k sehnání a kolik budou stát a zda s takovým vozem budu moci jezdit po silnicích. Jelikož jsem vlastníkem lesa, tak mi snad do uhlíkové neutrality bude započítáno kolik ten les "vyrobí" kyslíku. Žádná hospodářská zvířata nevlastním tak to snad bude dobré.
Ovšem nesmí ti v tom lese prdět srnky, veverky nebo ježci.
To se dá vyřešit zákazem vstupu do lesa. Musím to dohodnout s lesním hospodářem a nechat si to schválit příslušným úřadem. Doufám, že dostanu také povolení na zákaz vstupu broukům (lýkožrout smrkový). Nevím ještě jak to budu vymáhat, to musím ještě promyslet.
Tak srnky nebo ježci mohou nosit katalyzátor, ale veverkám by asi u zadku vadil. Tak těm koupíš emisní povolenky a budeš mít od Bruselu pokoj.
Naopak, veverky by to mohly mít jako reaktivní pohon s přídavným spalováním.
To by někomu muselo dojít podstatně dřív - automobilky a sovisející průmysl nezmění výrobu ze dne na den, zabere to - dle mého odhadu - minimálně 5-6 let. V podstatě se na to automobilky připravují už nyní, takže moc času už není...
Jenže automobilky musí plánovat výrobu a tím pádem i dostupnost komponent na několik let dopředu. Jistě, námitka, že jedou v režimu just-in-time má něco do sebe, ale to taky předpokládá, že dodavatel má díly na skladě a dokáže je dodat a někdo je v dostatečným množství vyrobí.
Pokud se obecně ujme teze, že spalováky jsou univerzální zlo a elektroauta jsou univerzální dobro, s výhledem na definitivní zákaz, pak automobilky nebudou financovat vývoj. Dodavatelé nebudou mít zájem o trh, o kterým je dopředu jasný, že je odsouzen k záhubě.
Prostě nám to zase v Bruseli vymysleli a na nás to dopadne.
Lze odhadnout jaké části populace se dotkne pád do automobilové chudoby? Někdo říká, že ceny elektroaut potom rychle klesnou.
Ceny nepůjdou tak rychle dolů, protože automobilky budou potřebovat zaplatit ty obrovské investice. Budou to tři rány za sebou. První rána je rok 2035 a zákaz spalovacích motorů, díky čemuž budou dražší auta už teď. Druhá rána je norma Euro 7, o které jsem mluvil, tzn. zdražení malých aut a třetí rána je to, co naše předsednictví prosadilo, tedy rozšíření emisních povolenek i na rodiny, které vlastní auta na spalovací motory. Každý vlastník takového auta bude platit dle našeho odhadu mezi třemi až šesti korunami za litr pohonné hmoty navíc jenom proto, že jezdí na naftu či benzin. Tohle přijde už v roce 2027.
Vláda je proti Česko je proti normě a vládu v tom v uplynulém týdnu podpořili i senátoři.
Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je nutné normu zmírnit a termín zavedení odložit. „Lidé z principu nebudou mít dostatek peněz na nákup dražších ekologických aut a budou déle udržovat v provozu ta současná, méně ekologická vozidla,“ potvrdil Kupka hlavní výhrady.
Nase schizofrenicka vlada, za jejíž předsednictví se pripravil zakaz spalovacich motoru, pro ktery v EU hlasovali jeji poslanci se ted staví proti normě?
Normální doublething, klasická orwelovina. Co na tom nechápeš?
Aktivisté tlačí na EU, aby zakázala spalovací náklaďáky, i když pro ně absolutně neexistuje jakákoli náhrada
To jen ukazuje na to, že aktivisté jsou debilové zrození z blahobytu, nebo je platí nějaký nepřítel.
Platíme si je sami. V tom je to peklo.
Jo, platíme jim školy pro budižkničemy, jako jsou politologové, filozofové a genderoví specialisti. Ti mají čas přemýšlet nad *ovinama, než jak být užiteční. Schválně, kolik z takových aktivistů má titul ing?
Jednoho z nich Fialu máme i za předsedu vlády a všichni kdo ho volili by si mohli dát aspoň facku!
A ti, co volili Babiše nebo Okamuru, si mají dát co?
Tak nejmíň komplet BSDM menu asi ...
Ty se tím jednou zalkneš, když to musíš srát do každýho tématu. Jdi do Brusele.
Politolog Fiala - přesně to na něj sedí, co jsi psal i ty. Problém je, že lidi najednu stranu ty blbce volí a potom se z druhé strany rozčilují. Tak ať je nevolí! Vyřešeno, jednoduché.
Do evropské unie jsme vstoupili my všichni, politiky z Bruselu volíme taky my všichni. Pokud se nám to nelíbí, můžeme do Bruselu zvolit lepší politiky nebo můžeme v krajním případě i z Evropské unie odejít. Jenže tohle lidi nedělají, místo toho nemyslí, hodí hlas nějakému debilovi a pak se hrozně diví.
Asi ziju v nejake alternativni realitě
Do Česka dorazilo jedno z nejbezpečnějších aut světa. Volvo EX90 nestojí zase tak moc a ujede až 600 km
Škoda uvádí, že v jejím případě půjde o malé městské SUV, v čemž můžeme tušit ekvivalent kamiqu. Tento model má lákat i cenou; základ má být okolo 25 tisíc eur, což znamená zhruba 586 tisíc korun. Má přijít na trh v roce 2025. Platforma MEB Entry má za cíl právě nabídnout elektromobily s lidovější pořizovací cenou. Znamená zejména pohon předních kol a pravděpodobně také baterii s menší kapacitou.
V případě Skody tipuju dojezd až 200km. Nekup to v zakladu za 600k. Zaklad u Skodovky znamena, že to nebude mít na dveřích ani kliky a misto blinktu budeš ukazovat rukou z okenka (nadsazuju, ale poslední Skodovky jsou tragedie).
Videl jsem video, kde american ukazoval, kolik jej stoji v Tesle cesta 500 mil (800km) San Diego do San Francisco Bay. Ve vysledku to bylo $64,5 a 1.5h zdrzeni na nabijeckach. To ma byt ten rozdil, co nam vnucuji zelene mozky? Cena za nabijeni skoro stejna jako ja u naftaku jen s rozdilem, ze ja natankuju pred jizdou (stejne jako on dobil) a ujedu to na nadrz.
Plán na spuštění přísné emisní normy omezující spalovací motory od roku 2035 má opět velké trhliny. Polsko chce totiž rozhodnutí zažalovat u Evropského soudního dvora. V případné žalobě očekává, že se připojí i další země sedmadvacítky.
Polsko už nyní doufá, že se k žalobě připojí i další členské státy EU. Evropský parlament už přitom dříve schválil další omezení, která by měla zajistit, že nová vozidla se spalovacími motory zmizí z katalogů prodejců už za 12 let. Rok 2034 by tak podle rozhodnutí, které ovšem okamžitě napadlo několik států měl být poslední, kdy se budou nové vozy spalující ropné produkty v EU prodávat.
Tak snad se toho dobra nadobro zbavíme.
Jak vypada ideologie zelenych mozku v praxi - podivejme se do Danska
Třeba si na tu předraženou oktávku vydělají nakonec rychleji než my tady na tu "levnou".
Urcite si vydelaji, ale jde o tlak na zbaveni se spalovacich aut. Protoze neplatis jen vysokou cenu, kterou ti navysi jednorazova dan, ale platis i nejakych 100k (pro ne treba mecicni vyplatu v cistem) kazdy rok. A co udaje o propadu prodeje aut? To by se prece nijak nemelo projevit, kdyz podle tveho b) maji tak vysoke platy
Když tolik vydělávají, proč v prodejích dominují malinkatý a levný auta? Protože to zdanění je prostě brutální i na Dány. Navíc jak píše Honza Fiala, je to zelenej teror.
No to právě není, je to jen teror. Teda pokud používáš zelený jako synonymum pro vypatlaný, tak souhlas. Ale ekologický to není ani trochu. Ty auta na baterie se nedají po několika letém použití prodat do bazaru, aby mohly sloužit dalšímu méně movitému zákazníkovi.
Vem si u nás, že po silnicích jezdí běžně 15, 20 i 25 let stará auta několikátého majitele. U aut na baterku to nejde, tam prostě 5 let a vyhodit, sešrotovat a koupit fungl nové. Většina pořizovací ceny je baterka a její výměna je taky nákladnou záležitostí, takže nic jiného nedává ekonomicky smysl. Je to teda naprosto neekologické a zelené to v původním významu slova není ani trochu.
Jasně, že je to zelený tlak, a řadu lidí to od nákupu většího a dražšího auta odradí. Na druhé straně existují i lidi, kteří by si mohli dovolit pořídit mnohem větší, luxusnější a dražší auta - a ne jedno - a přesto jezdí v něčem malém, levném. Mají třeba jinou hierarchii svého "must have" žebříčku.
My si tu hrajeme na zelený pozéry, ale dokud jinde budou mít tohle tak Evropa nejen že planetu nezachrání, ale ještě se ekonomicky zničí.
Mně celý ten humbuk kolem elektroaut trochu připomíná Krále Lávru od Karla Havlíčka Borovského nebo Císařovy nové šaty od Hanse Christiana Andersena. Všichni vědí, že překlopit všechna auta na eletriku během dejme tomu 10-15 let je naprostý nesmysl, ale všichni se tváří, že to tak určitě půjde zvládnout. Jednou to praskne.
Tím el. auta šmahem neodsuzuji, pro některé to může být docela výhodné, obzvláště, až/pokud poklesnou ceny třeba vlivem čínské konkurence. Pár panelů na střeše RD navíc a jezdíš zadarmo (pokud nejezdíš moc a dlouhé cesty, spíše takové to "kolem komína" jako třeba já).
3/4 ceny elektromobilu je cena za baterii. Auta s elektrickým pohonem jsou dobrá, protože elektromotor je výrobně lehčí i levnější než spalovací motor a má i vyšší účinnost. Prostě elektroauta jsou budoucnost. Ale nejsou pořád vyřešený baterie a nezdá se, že by bylo řešení v dohledu.
Alternativou je vodík, ten se v generátoru elektřiny převede na elektrickou energii a tou je poháněn elektromotor. Zase je to levnější řešení, účinější a dneska už se dají i vyrobit obaly, aby ten vodík neměl tendenci bouchnout. Problém je získávání vodíku a to buď vedle zemního plynu z Ruska (pro část světa momentálně velký problém) nebo elektrolýzou, která si žádá velké množství energie. Tu je nutné někde získat bokem a ještě to vodík hrozně prodraží.
Prostě nic nenapovídá, že by řešení mělo být do 10 let i při té největší snaze celého světa.
Ten panel na střeše je prostě jen část problému, ta nejmenší.
Já sice nejezdím zadarmo, ale dneska jsem tankoval plnou nádrž. Vždy při tankování vynuluji počítadlo. Najeto 523 km, zaplaceno 633 Kč. A to jsem jezdil po dálnici na plnej knedlík. Litr LPG 15,30 Kč a to beru ten dražší, kvalitnější
Pro zelebe mozky je LPG, CNG a dalsi plyny taky nezkousnutelne fosilni palivo. Tem by vyhovovala hromadna doprava a v idealnim pripade slapaci. Takovy slapaci autobus...
Redaktoři na webu autofórum se netají tím, že jsou proti hurá akci s elektromobily, jak je tlačí politici a automobilky jim vychází jásavě vstříc. Proto je na webu dost kritických článků.
V poslední době se ale zdá, že s elektromobilitou to opravdu není jen růžový a že budoucnost nevypadá vůbec jednoznačně ve prospěch e-aut.
Ale máme to ve vedení EU kabrňáky, ti prostě přehlasují jak trh, tak i fyziku. Pod vedením strany vpřed!
Připomněl jsem si vyjádření jedné tiskové slepice na dotaz jak její ministerstvo hodlá prošustrovat miliony co dostalo na vzdělávání romských/cikánských dětí.
"Předpokládáme revizi stávajících analýz, využití validních a aktuálních dat a pochopitelně i realizaci šetření v oblastech a tématech, které dosud monitorovány nebyly, a přesto jsou pro zabezpečení efektivního proinkluzivního prostředí nezbytné."
IMHO to vyjádření je univerzální a šlo by použít i v těchto případech.
Kdy mocní už konečně dostanou zdravý selský rozum?
Ale oni určitě selský rozum mají a používají. Aby ze všeho pokud možno profitovali. Že profit někoho může znamenat ztrátu, problémy jiného, je pochopitelně možné.
Kritici mocných by se na jejich místě nechovali jinak
Doporučuju na Silvestra, jeden z nejzábavnějších rozhovorů na ABJ.
Důležité to je, ale kdo z mocných neselže? Kdo z těch, kteří se mermomocí snaží dostat k lízu, neselže? Nemusí přímo krást, stačí všelijaké boční výhody. A že těch je k dispozici spousta!
A nedělám si žádnou iluzi o nikom. Když se A.B. před x lety tlačil do politiky, myslel jsem si, že hlavní důvod, proč ho ostatní/dosavadní politici nějak nemají rádi, je ten, že on (dolarový multimiliardář) na rozdíl od nich nemá potřebu být jakkoliv uplácen, že to nemá zapotřebí. A za pár roků… kvůli uprděným 50 mio za čapák ten hypotetický glanc neúplatnosti (z pohledu prostého lidu, nekoupeného koblihou) je zcela fuč.
Z mýho pohledu - člověk, co má peněz, že by se do konce života mohl válet v koksu, tak není lidumil, když leze do politiky. Pokud chce dělat něco pro lidi, tak jsou jiný způsoby, viz Bill Gates. Takoví jdou do politiky jen kvůli sobě, svýmu egu a dalším penězům. Nejen AB, ale i třeba Trump.
No a když lezou do politiky ti, co peníze nemají, tak proto, aby je na náš účet získali. Takže si nevyberem.
Zastupitelská demokracie musí vždycky vést k úplatkům a rozhodování peněz, protože lidi nedokáží vybrat ze svého středu neúplatné za politiky. Už jenom proto, že ten neúplatný si nemá jak obstarat bez peněz volební kampaň a na rozdíl od úplatného ty peníze na kampaň z nikoho nevyrazí. Možnost teda je, že je sám natolik bohatý, že si kampaň dokáže zaplatit sám, ale jak vidíme třeba u AB, tak v těchto případech někdy hrozí zase jiný extrém, že s jídlem roste chuť a takový člověk nemá nikdy dost.
Za mě je teda pořád nejlepší systém přímá demokracie, kde si lidi rozhodují, co nejvíc sami, protože stovky zastupitelů uplatit lze, milióny voličů nikoli. Ale samozřejmě u přímé demokracie zase hrozí, že se promění v mediální demokracii, teda že budou ve skutečnosti rozhodovat vlastníci médií, protože skrz ně dokáží milióny lidí ovlivňovat. Nicméně momentálně je v tomto směru poměrně dobrá doba, protože internet dokázal média rozdrobit do menších celků a teda menší ovlivnitelnosti lidí. Jistě by mohlo být lépe hlavně ve vztahu k televizním médiím, kde je ta moc stále soustředěna hodně úzce. Zde by hodně pomohla privatizace ČT ideálně po částech, což by minimálně rozdělit na dvě půlky šlo a nesměli by se toho účastnit ostatní majitelé celostátních tv. Navíc význam tv bude zcela jistě nadále klesat, takže ono se to i tak časem vyřeší.
Když lezou do politiky ti bez peněz, tak si (asi) jdou taky nahrabat, to jo, ale nemají tolik nitek a pák v pozadí, jako ti, co prachy mají, takže urvou řádově méně a (snad) dají pokoj. Je to rozdíl miliony vs. miliardy. Ti bohatí si nepůjdou do politiky pro pár drobných.
Vybrat ze svého středu neúplatné? Demokracie je o tom, že do politiky jdou lidi dobrovolně a Mirek Dušín by se tam velmi rychle pozvracel.
Přímá demokracie se může jevit jako cesta, třeba ve Švýcarsku tak fungují. Jenže úskalí jsi dobře popsal, snadnou ovlivnitelnost médii a stejně tak by davy lidí rozhodovaly o něčem, čemu vlastně sami nerozumí. Musela by každému hlasování předcházet důkladná osvětová kampaň a i tak mám obavy, že by stejně spousta lidí volila "jednoduché a rychlé řešení" a taky to, co jim aktuálně vyhovuje a může být cestou do pekel. Copak by si plebs dobrovolně odhlasoval vyšší daně? Já absolutně nemám přehled o tom, jak funguje ekonomika státu a v jaké jsme ekonomické kondici a jak nás může ovlivnit úprava DPH. Můžu akorát věřit tomu, co by mi naservírovali "odborníci" z médií. Nebo taky nevěřit. Určitě jsi taky členem SVJ, takže víš, jak se hlasuje o ekonomice společnýho baráku. Ti v přízemí se vůbec nezajímají o to, že těm nahoře zatíká střechou a proč by se tedy kvůli tomu měly navyšovat platby do fondu. A takto chceš řídit stát? Ani omylem.
Určitě jsi taky členem SVJ, takže víš, jak se hlasuje o ekonomice společnýho baráku. Ti v přízemí se vůbec nezajímají o to, že těm nahoře zatíká střechou a proč by se tedy kvůli tomu měly navyšovat platby do fondu. A takto chceš řídit stát? Ani omylem.
Je to dobrý příměr a právě proto považuju přímou demokracii za proveditelnou. Problém toho SVJ je často ten, že je tam podmínka, že se hlasování musí účastnit aspoň 50% členů. Tuhle podmínku bych do přímé demokracie nezatahoval, protože by to dopadalo jako u toho SVJ, že často nejsme usnášení schopní. Ale co to zároveň znamená? Že se ti, kterým je u prdele, jak se dům vede, neúčastní a nepředpokládám, že by se nějak výrazně chtěli účastnit i rozhodovacího procesu okolo státu.
Takže tím se ti, co jsou úplně mimo, vyloučí přirozeně sami. Když ten zbytek bude mít zájem, tak si dokáže zařídit, aby dokázal hlasovat ku prospěchu věci. Nakonec i v tom domě vyhrává většina a ikdyž poslední patro vícepatrového domu tvoří jen desetina hlasujících, nakonec zvítězí rozum a i někteří, které to okamžitě nebolí, tu ruku pro novou střechu zvednou!
Myslím, že Babiš nám ukázal docela jasně, že i tohle jde.
A proto nastoupila pětikolka, aby dokazala voličům, že Babiš nebyl zdaleka to nejhorší, co nás mohlo potkat
WTF?
...ani bych žádné nové nekoupil. Člevěka to jenom vytáčí. Zlatá Felda. Maká, musí se řídit, nic neodpustí, ale věrně slouží, nebuzeruje a hlavně jediný displej jsou hodiny. Za odměnu dostává olejíček do 10tkm a do nádrže prémium
Z ekonomickýho pohledu možná, ale bourat v tom šrotu může být fatální.
To máš velkou pravdu. Bourat vvtom je fatální. Proto je potřeba v autě typu Felicia jezdit defenzivně a ne jako idiot. Tohle mám nepaměti pořád a hodně mě to vycvičilo. Stejně nenaženeš vůbec nic. Tohle je důležité. Vím, na co mám, co si můžu dovolit a tak když za mnou i třeba po městě poletí trotl 100 v SUV, nemám problém okamžitě uhnout (tohle platí hlavně pro dvouproudové silnice, kde je trochu divočina a levý pruh neodolatelné afrodiziakum pro asi tak 80 % egošílenců).
P.S. není to šrot. Mám to v dokonalém pořadku a není shnilá. Brzdy mám komplet nové atd. Nejsem hazardér. Na to moje cukání 10 km sem a tam je to idealní. Neřeším nic jako rozvody, egr ventily, DPF, netěsnící spojkové válce (ten spojkový válec jsem zmínil schválně, protože Felicia má spojku ovládanou lankem, stejně jako plyn např. oproti Fabii 1) a plno dalších, byť běžných oprav. Ačkoliv opakuji, že s tebou souhlasím a z hlediska bezpečnosti je to hrozba.
Kdyby to měla z hlediska bezpečnosti být hrozba, tak by bylo hrozbou každé malé autíčko. Žádné nemá proti obrněným SUV šanci a na druhou stranu, aby se kvůli tomu příznivci normálních aut vzdávali, také nemá smysl. Jak píšeš, je třeba jezdit defenzivně.
Jinak na dálnici bych s hodně starým autem nejel, protože častým problémem je upadnutí kola. Hřídele stárnou a vnitřní mikrotrhlinky nikdo nevidí. V malých rychlostech to zastavíš, na dálnici je to bez šance.
Tak přeci jen ta nová malá autíčka mají lepší deformační zóny a jsou tuhá. To nemluvím o vyspělosti ovládání a zpracování a stabilizaci náprav. Když se podíváš na sloupky u Felicie, nosníky a výztuhy nárazníku, tak je to směšné, říkám tomu motokára. Je prostě potřeba na tohle myslet. Dálničku na tom ani nemám. Je fakt, že ve Fabii se nebojím. Ta má i ty tebou zmíněné poloosy jednou takové.
Defenzivní jízda ti je k prdu, když tě naboří někdo jinej. Já taky jel vklidu domů a proti nám se vyřítila v zatáčce 18 letá královna silnic s mokrým řidičákem. Bylo po dešti a už jsem jen mohl sledovat, jak smykuje přesně na moje auto. Chudák Citroen šel do šrotu, ale naštěstí jsme z něj vylezli všichni zdraví a relativně nepoškození. Bylo to 6 letý auto a jsem rád, že to nebyla právě nějaká Felicie. To bych taky mohl mít přední kolo pod prdelí. Taky že to mělo airbagy všude možně, ne jen ve volantu, bylo moc dobře.
Jojo, to beru. Furt je lepší defenzivní jízda s maximální rychlostí oněch 80 km/h ve městě, než čelit situacím na okreskách. Když už jedu ven, tak ne sice záměrné, ale většinou pozdě večer nebo v noci.
Musím ale říct na obhajobu Felicie, že do té doby mě žádné auto tak nevyškolilo - myšleno řidičsky. Sám jsem v ní málem boural hned na začátku, sice asi ve 30 km/h, ale po zkušenosti s nehodou v podobně nízké rychlosti a ve Feli bych to opravdu nechtěl. Zapomněl jsem, že tam není ABS, auto má přes tunu, malá kolečka 13" a ještě bylo mokro. Začal jsem brzdit pozdě a už jsem klouzal. Naštěstí birec v mercedesu byl asi polobůh, protože se během asi sekundy naprosto zdekoval. Od té doby i v běžném autě reaguji daleko dříve. Od té doby už se nic podobného neopakovalo. Pro mě je to veliký zdroj zkušeností a to už ty papíry mám hezkou řádku let.
Já už jsem se po letech taky vyblbnul a jezdím tak, abych dojel. Ne, že bych tomu občas nešlápnul, ale na zadek se nikomu nelepím, nepředjíždím za každou cenu, protože riziko za pár ušetřených minut nestojí. Ale taky nejezdím jak podělanej, abych vytvářel kolonu, ale stejně se najdou takoví, co by mi nejraději za jízdy šacovali kufr. Zrovna včera, cesta, kterou jsem projel nejmíň tisíckrát, jedu únosně svýmu autu, počasí a večerní hodině a stejně se mi lepil na prdel auta. V místech, kde se nedá předjíždět, je to prostě hovadina. Nedej Bože potkat školitele-vybržďovače. Nejsem si jist, asi už je to dávno, ale asi jsem se s jedním takovým potkal. Ale to už je jiná pohádka.
Tak já tomu obcas také trochubpokouřím, to zase ne, že ne, ale to jsou cesty, kde skutečně za den projede polovina jednoho auta
Agrese je dost, to je fakt. Porad se nekam systemove spěchá, lidí je víc a víc, aut je víc a víc a je to nedvládní začarovaný kruch velkolichvářů.
Když si pak vezmu, jak 50 kW stačí člověku úplně bohatě a s přehledem, pousmívám se nad tím, jak doba spěje. Furt méně a méně emisí a víc a víc nevyužitelného výkonu, respektive točivého momentu a účinnosti agregátů jako takové.
V jeho případě šlo klidně o 50 liber (asi 1 408 Kč) za doplnění asi 70 procent kapacity (z cca 10 na více jak 80 procent). To by neznělo až tak špatně, kdyby šlo o 70 procent nádrže běžného spalovacího auta, ale to nejde. Enyaq iV 80 SportLine má použitelnou kapacitu baterek 77 kWh, což je ekvivalentem asi 19,7litrové nádrže na naftu. A platit přes 1 400 Kč za 13,8 litru nafty? Navíc na to čekat desítky minut, když to dobře půjde? Děkujeme pěkně, tohle opravdu není dobrá vize pro nikoho, ani pro relativně „připravené” Brity.
EURO7 neprosla, jak byla vymyšlená, tal vam hajzl..vé zdrazime elektroauta
nařízení EU také stanoví, že od roku 2024 musí být nejméně 45 % hodnoty elektromobilu vyrobeno z dílů pocházejících z EU nebo Velké Británie. Evropská unie tím chce docílit menší závislosti na Asii, zejména pokud jde o baterie. Baterie totiž obvykle tvoří 40 % hodnoty elektromobilů, uvádí německý deník Bild.
Super. To už ta elektroauta nebude kupovat nikdo.
Baterie totiž obvykle tvoří 40 % hodnoty elektromobilů
Nejsem si jist, jestli to byla Toyota nebo Honda, bylo to určitě v některém pořadu Auto.cz na youtube. Přivezli elektromobil za 1.600.000 Kč do autorizovaného servisu, dělali tam nějaké testy a chtěli vědět stav baterie. Technik jim řekl, že baterie je ve stavu 100% funkčnost, ale že nedokáže zaručit, že zítra neodejde. Není tam prostě ten průběh stárnutí lineární, což v podstatě všichni známe z různých mobilních zařízení, že se to stává. Takže se redaktor toho magazínu zeptal, kolik by tam stála výměna baterie za novou, technik to překontroloval v ceníku a poměrně suveréně řekl, že 1.190.000 Kč. To ani náhodou není 40% ceny auta!
Jinak je to dobře, elektromobily nejsou budoucnost, jen ať je zdraží.
Někde okolo 38:00 říká, že zapomněl, že je v Coloradu, tam mají vlaky zdarma, aby bylo čistější životní prostředí. Osobně ne, že bych z toho byl nadšenej po ekonomický stránce pro stát, ale ve výsledku ano, rozhodně mnohem lepší podpora ekologie než zakazování aut. Prostě se zvýhodní ten nejekologičtější způsob dopravy (narozdíl od ČR jsou vlaky elektrifikované) a rázem je vyřešeno.
V USA nemuzes zakazovat auta. Hromadna doprava tam neni tak rozsirena (ani ve mestech) a navic mesta pro prsi dopravu nejsou moc zarizena. A o okoli mest ani nemluvim
Plynovody jsou špatné, tak holt LNG. A kdo by nahodou chtěl topit elektřinou, tak ta se vyrábí i v plynových elektrárnách, které to LNG spaluji ve velkém. A navíc těm tepelným čerpadlářům tu elektřinu (na rozdíl od zbytku Evropy) zdražíme. Vlastně ne, protože to řekl sám velký signál. Sice zdražíme, ale lidi to nepoznají.
Milé děti, bylo jedno město, kde se lidé měli rádi, milovali čistou přírodu a mysleli na budoucnost. Všichni se v tom městě měli dobře, protože věděli, že nesmí používat fosilní paliva, protože..., protože..., no zkrátka místo nich na všechno používali jen elektřinu. A elektřinu v tom pohádkově krásném městě používali opravdu na všechno. Na vaření, topení, pro práci strojů i pro svoje auta.
Takový nádherný život to byl! Každý chtěl bydlet v takovém městě! Úplná pohádka, milé děti.
Všechno by bylo v pořádku, kdyby elektřinu vyráběly třením liščího ocasu o ebonitovou tyč. Bohužel tato výroba elektřiny je opomíjena i když každý kdo je dostatečně starý se jí učil na základní škole.
Ono by stačilo, kdyby si elektrické vozy pořizovali jen lidi s vlastní fotovoltaikou a auta používali spíše na kratší cesty, ne na okružní cesty zimní Evropou. Pokud si pořídí Tesly padesát zbohatlíků z každého vchodu panelákového sídliště někde ve městě, problém je na světě :)
Zbohatlíci nebydlí v paneláku. Celý problém je že EU nutí do elektrických vozidel i ty nízkopříjmové skupiny.
...kdyby elektřinu vyráběly třením liščího ocasu o ebonitovou tyč...
Tak pozor!!! Do toho by měli co mluvit spolky přátel zvířat.
Co takhle dát do šrotu celou Evropskou Ůnyji, už se naškodila dost.
Faktem je, že se Evropa všemi prostředky snaží omladit vozový park, jehož stáří v posledních letech vlivem po sobě jdoucích krizí, vysoké inflace, růstu cen aut, ale i tlaku na rozšíření elektromobility roste.
To je omyl. EU (stejně jako další zájmové skupiny v ostatních částech světa) se snaží omezit mobilitu obyvatel tím, že jim znemožní si vozidlo pořídit. Spalovací se zakážou, případně se na ně uvalí takové daně, aby se jich lidi zbavovali, předražená elektro auta s životností 6 let si každý dovolit nebude moct.
Nejhorší je že nebudeš moc jezdit ani na koni, jelikož také produkuje nebezpečné látky. Jsem pro to, vrátit se k nosítkům, jako v pohádce Šíleně smutná princezna. Jsou vyrobené ze dřeva a pokud je nebudeš natírat tak se to bude ekologům líbit. No jako další krok uzákonit, že nosiči nosítek budou ekologové. Nic ekologičtějšího asi na individuální přepravu osob nepůjde vymyslet.
Tak si čtu rozhovor s ex-ministryní za ANO a jejich jedničkou do eurovoleb, Klárou Dostálovou, tady.
…nebránila bych se nějakým motivacím na elektromobily. Ve městech bychom skutečně mohli zakázat vjezd aut se spalovacími motory nebo to nějak zpoplatnit…
Tak si říkám, jestli ti, kteří se těší, až tu zlou pětikolku konečně vystřídá vláda ANO a že bude líp, se netěší předčasně
Spjujes 2 veci: 1 az se zbavime petikolky 2 az zase povladne ANO
Bohuzel ta 2, pokud stale bude vlada dana politickymi stranami, dopadne. To jsme si rikali uz v dobe ANO, ze hur uz byt nemuze. Muze a soucasna vlada je toho dukazem.
Článek o tom, jak se projeví nedostatečná infrastruktura v situaci, kdy roste počet elektromobilů. Netýká se to jednoho města, ale oblasti. Nejde o zemi třetího světa, ale o Nizozemí.
Nizozemský operátor sítě Stedin, státní firma obsluhující Randstad, největší metropolitní oblast v zemi zahrnující i Amstredam, Rotterdam, Haag a právě Utrecht, totiž vzal ručník a hodil ho do ringu s tím, že není schopen dále garantovat soustavné dodávky elektrické energie ve špičkách, pakliže nedojde k úplné eliminaci části spotřeby v problematických časech. A uhádli jste, první na ráně jsou elektrická auta, kterých neustále přibývá a síť zatěžují masivními odběry v těch nejnevhodnějších momentech.
Další info je v článku. Kupředu levá, zpátky ni krok!
Utrechtská RTV informuje, že situace se stává stále více neudržitelnou a místní politici přemýšlí, jak nejefektivněji síti ulevit. Všechna řešení zahrnují omezení pro elektrická auta, která kvůli svým energetickým nárokům přináší v nizozemském prostředí náhlou a výraznou zátěž pro celou síť nejméně dvakrát denně - ráno a v podvečer. A i když jejich omezování je pochopitelně nepříjemné, politici nemají moc na výběr - pokud nechtějí, aby se síť skutečně zhroutila a nikdo neměl nic, musí snížit odběr elektřiny ve špičkách. A omezit auta se zdá být pořád přijatelnější než zakázat lidem vařit nebo topit.
Politici za PvdA (něco jako česká sociální demokracie) a ChristenUnie (něco mezi místní KDU-ČSL a TOP09), tedy žádní pravicově smýšlející lidé, ale součást levicově-progresivistické kliky, navrhují omezení vjezdu elektromobilů do města. Do centra Utrechtu je dnes jako ve správné „Zelené pevnosti” zakázáno jezdit s dieselovými auty, naopak elektromobily byly halasně vítány. A teď mají být pod tlakem okolností preferované benzinové motory, protože - když už nic jiného - aspoň neshodí síť? Není divu, že místní kroutí hlavou. Politici jim nejprve řekli, že mají na elektřinu, protože jen pak budou moci dál jezdit do města, a teď o 180 stupňů otočí?
Co mi to jen připomíná? Poručíme větru, dešti. Levice vyrobí uměle problém tam, kde není a pak si neví rady a nemá řešení.
Kdo konkrétně rozhodl? Není to nějaký fejk? Zdroj uveden není.
I kdyby to byla pravda, tak to odloží.
Patnáct let je běžná doba pro výstavbu jaderné elektrárny. A to nepočítám tendr, který se leckdy táhne roky.
Nějak jsem si nevšiml, že by byly v Evropě rozestavěné desítky nových jaderných elektráren (s účelem růstu spotřeby a nikoliv s účelem nahrazení dosluhujících uhelných). Když už teda pominu fakt, že firmy schopné postavit jaderku lze spočítat na prstech jedné ruky a tolik kšeftů najednou nezvládnou.
Solární plantáže, větrné turbíny, vodní elektrárny... to je v takovém měřítku už úplné scifi. Bude jich potřeba mrtě a ochránci přírody se budou přivazovat ke každému mravencovi.
Protože se na místo jadernych staví termojaderné.
ITER dokáže vyprodukovat v průměru 10x více energie, už ted FR zásobují elektřinou i jiné země, takže s tím že "tolik kšeftů najednou nezvládnou" bych si tak jistý nebyl :)
A FR nejsou sami kdo tento nový termojaderný typ elektráren uvádí do porovozu, už byly i testovány a v provozu i když né na 100% chod, bych to tak až na takové SCI-FI neviděl.
PS:
Takle nejak vypadal první komercní automobil na spalovací motor, a hadej čím lidé protestovli : "má tolik technických, finančních, sociálních a společenských bariér"
Jenže rozvoj prvních aut přišel samovolně, nikoliv povinným nařízením, že za 15 let už nikdo nesmí koupit koně na zápřah vozu.
Pravda, koně ("chlupatý benzín") byly u nás k vidění ještě na počátku devadesátých let. Sice už to nebylo ani zdaleka běžné, to netvrdím, ale pořád jezdili v normálním provozu (typu zásobování sámošky); potom přešli do provozu pro turisty a zanikly (dneska je na místě statku, kde bylo na dálku cítit koňský hnůj, hypermarket). A pro zprivatizované firmy bylo předpokládám daleko jednodušší pořídit si vozy hodné dvacátého století než si vydržovat stáje.
První auta byla na páru a na elektriku. Spalovací motor přišel později, tehdy obě tyto technologie porazil (předpokládám páru pohotovostí a elektriku dojezdem).
ITER vyprodukuje tak akorát hovno. Furt má několikanásobně větší vstup, než výstup. Tudy cesta nevede.
Naopak priteli.
ITER (puvodni Tokamak) dokaze vyprodukovat 10x vice energie v plazme nez vlozene energie (Q=10) viz :
ITER je navržen tak, aby produkoval desetinásobnou návratnost investované energie: 500 MW energie z fúze z 50 MW vstupního topného výkonu Q = 10.
Je to první ze všech fúzních experimentů v historii, který vyprodukuje čistou energii.
I kdyz v praxi dosahnou dlohodobe desetinasobku asi chvili potrva, v plazme vytvori vic energie nez vlozi.
Takze spise nekolika nasobny vystup jak vstup.
Ale jo, fúze by mohla fungovat. Zatím ale nefunguje. A dlouho /udržitelná/ fungovat nebude. Máme to zakázané
Takže je to vlastně takové perpetum mobile ? A z těch vyprodukovaných 500 MW, které do něj znovu pošlou vyprodukuje 5000 MW ? Z 5000 MW pak vyprodukuje 50.000 MW ? Tak to nám bude stačit 1 elektrárna pro celý svět.
Kdyby to napajeli 1MW plasmy a dostaly 10MW plasmy tak jo, ale tak to asi nefunguje :)
Je to spis, jako kdyz pustis spalovaci motor v aute a dobiji se ti baterie cimz se ti nedoplni nadrz benzinem.
Takže Slnko je perpertum mobile? Do toho sme energiu nevlozili....alebo ty len nerozumieš tomu pojmu.
Slunce spaluje materiál, který do něj byl na začátku "vložený". Nevytváří energii z ničeho ani to není perpetum mobile.
No veď práve... jedná sa o vnútornú energiu, ktorú z hmoty môžeme "vytiahnuť" pri fúzy, kedy teda vložíme málo energie a dostaneme späť viac... ale to nieje perpertum mobile keďže tú čo získavame je práve vnútorná energia z hmoty. Podobne ako u nukleárnej reakcii.
Klasicke jaderne elektrarny spotrebuji z palivovych tyci snad jen 5% energie. "Vyhorele" tyce se pak uskladnuji na vyuziti pri lepsi technologii.
Predstav si to jako tepelne cerpadlo. Klasicky elektrokotel spotrebuje na stejny tepelny vykon mnohem vic energie.
ITER by už měl být energeticky v plusu. Sice nebude mít turbínu, aby tu energii zužitkoval, ale alespoň teoreticky by to mělo vycházet na cca 1:4 I:O. DEMO už by mělo vyrábět.
Že to v roce 2025 spustí vypadá dobře na papíře, v reálu to bude minimálně o pět let víc. A že by z ITERu v dohledných dvaceti letech lezlo statisticky významné množství energie, o tom si můžem rovnou nechat zdát.
Ty sis nevšiml, že mainstream už několik let zdroje neuvádí?
Já myslel nějakou vyhlášku EU, zákon, co někdo (evropsky parlament?) schválil. Nebo to nějaký komisař může takto prohlásit a basta fidli, finito?
Já s tím každopádně srozuměn jsem a budu se tím řídit. Od roku 2035 opravdu nemíním auto se spalovacím motorem kupovat, jestli to zakážou nebo ne
A krávy budou muset prdět do hlíny.
Jinak E komise o ničem nerozhodla, jde jen o návrh.
https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC96826
I návrh je šílenost. Zkušenost je taková, že čím větší kravina a nesmysl, tím snadněji projde.
Asi to bude chtít pořizovat nafťáky. Náklaďáky plánují odstavit o něco později a dá se jezdit i na rostlinný olej, pokud by začali zvedat ceny paliv. On ten olej vyjde v akci v supermarketu mnohem levněji než nafta na benzince. A navíc používáš ekologické palivo a ne žádné zkapalněné fosílie
Vůbec se neorientuju v naftových motorech ale mám za to, že poslední motor, do kterého šlo v klidu lít rostliný olej, byla nesmrtelná 1,9 TDi 66kW s rotačním čerpadlem. Od té doby (bez větší nebo menší přestavby motoru) by si člověk pěkně koledoval.
Rotačku má ještě stejně nesmrtelná varianta 81kW
Přesně tak. Když jsem poprvé slyšel o možném zákazu žárovek, bral jsem to spíš jako aprílový vtípek; a uplynulo pár let a bylo to zde. Teda podle stranického tisku (euroskop) to nebyl zákaz, ale už nevím co to bylo, jen si pamatuju, že zákaz tomu říkáme my špatně uvědomnělí.
A mohl bych vzpomínat na další věci, které vypadaly jako vtip a uskutečnily se.
A přitom to na pohled dopadlo vlastně pozitivně... Na trhu je nepřeberné množství náhradních svítidel s kvalitním světlem, zlomkovou spotřebou a jako bonus stále není problém kupovat staré dobré žárovky, stále se vyrábějí a prodávají.
Pravda, efekt to moc nemá, snížená spotřeba byla vykompenzována vyšší cenou elektřiny, ale aspoň jsme ušetřili nějaké to uhlí, resp. uranovou tyču. Ale zase o to víc jsme přírodě ublížili těžbou vzácných kovů na všechny ty LED žárovky. Ekologie musí být, i kdyby to měla příroda odskákat!
Ale LED by se prosadily samovolně, když se výrazně snížila jejich cena a zvedla svítivost. Díky tomu jsem neupotřebil ty zásoby žárovek, který jsem si tedy udělal.
Jenže zákaz žárovek měl alternativu, sice dražší, ale s vyšší životností a úspornějším provozem. U elektroaut máme jen tu vyšší cenu, životností si nejsem jist, dojezd nižší, dobíjení dlouhý a při ceně elektriky to až tak levný není.
U těch LED je otázka, jestli by jejich boom právě nastal tak rychle. Co si matně vybavuju tak zákaz klasických žárovek se opíral hlavně o dostupnost všelijakých těch kompaktních zářivek ale LED byly tehdy ještě v plenkách, frčely kukuřice vyskládané z LEDek a to nebylo nic extra. Ale nechcu kecat.
U elektroaut je teď hodně nevýhod ale patnáct let je pro e-auta sakra dlouho. Vlastně před patnácti lety se objevil první prototyp první Tesly a ostatní automobilky se jim pošklebovaly. A teď po patnácti letech jsou nabíjecí stojany v každém nákupáku, rostou na ulicích, objevujou se u rozvodných míst, u fabrik, prostě všude. A na trhu e-aut už jsou zavedené značky, je z čeho vybírat. Co bude za dalších 15 let?
Nejsem v této době příznivcem e-aut, ale za patnáct let si umím představit, že nějaká regulace ani nebude potřeba a e-auta budou nevýhodná jen pro obchodní cestující nebo lidi, kteří nemají problém teď jet do Chorvatska na jeden zátah. Pořizovací cena aut nebude problém, když vidím, co před panelákama stojí dneska. Horší bude to všechno nějak přes noc nabíjet, tam si to neumím představit, že by - byť třeba jen 30 procent parkovacích ploch u paneláků - bylo opatřeno nějakým nezneužitelným, odolným, zpoplatněným nabíjecím systémem, byť pomalým přes 230V.
Musíš si uvědomit, že přes zimu musíš auto, které parkuješ venku mít připojené, jinak ráno daleko nedojedeš - potřebuješ vyhřívat baterky. Takže třeba tohle si na sídlišti nedovedu dost dobře představit. Ale třeba se tam udělají rozvodné skříně, aby kazždé parkovací místo mělo své připojení.
No, myslím že jsem někde četl že vyhřívání baterie přes noc v zimě vezme max pár procent. Ale nevím, už se mi to nechce hledat.
Každopádně i bez toho ta infrastruktura bude zajímavá. Nejde jen o rozvodnou skíň, ale musí to být voděodolné, musí tam být možnost nastavit, komu účtovat spotřebovanou elektřinu (zadarmo se nabíjet nebude), musí to být odolné zlodějům elektřiny ("v noci vytáhnu kabel ze sousedova Leafu a brzo ráno při odjezdu mu ho tam zase vrátim a mám nabito zadarmo"), musí to zvládnout intuitivně obsloužit blbé blondýny, všechno musí jít lehce, aby to čtyřicetikilové anorektičky dokázaly odpojit a zapojit... a hlavně toho musí být hrozně moc.
Těžký to úkol.
Vývoj aut je jedna věc, to nepopírám. Jsou tu však dva zásadní problémy a ty nejsou na patnáct let.
První - baterie. Zatím umíme dělat baterie ze vzácných kovů a ne zrovna ekologicky (když ekologie je mantrou pro prosazení e-aut). Navíc jejich kapacita taky nic moc, nabíjení dlouhý, životnost sporná.
Druhý - elektrická soustava pro nabíjení. Rozvodná soustava není dělaná na masový nabíjení a elektrárny taky asi nemají dostatek (proč asi rozšiřujeme Dukovany?). Posílení celé energetické soustavy je na dlouho, 15 let je utopie. Ještě k tomu patří dobíječky - na každý parkovací místo je třeba jedna. Kdo jezdí denně do práce, potřebuje dobíjet. Dnes není problém si koupit auto a tankovat na centrálním místě (tj. čerpací stanice), s elektrovehiklem je třeba počítat s tím, že potřebuji nabíječku. Takže na sídlišti budu řešit dva problémy - kde večer zaparkuji a můžu tam nabít? A to pohodlí. Přijedu utahanej z práce, najít flek a ještě tahat kabel. Když k tomu bude liják, to bude paráda.
Elektroauta vidím jako alternativu, ale rozhodně ne jako povinnost. Lidi s barákem a garáží, ať si to klidně koupí. Nový bytový domy, ke kterým je už pár let povinnost dělat parkovací místa, tak ke každýmu místu i dobíjecí stanici. Tím se to rozšíří. Ale rozhodně ne tak, že od tehdy a tehdy zakážeme prodej spalováků. Když se napřed vytvoří podmínky, tak to lidi budou chtít sami. Jenže mám pocit, že se to děje naopak.
Já myslím, že jakmile začne ekonomika kvůli povinným elektroautům padat na hubu, tak to možná zeleným EU mozkům dojde.
Tohle je matroš z roku 2015, to je ono?
To ten auto-moto server zareagoval po šesti letech? Není něco novějšího?
Tak si tro nerozmysleli.
Já jsem o tom poprvé slyšel v roce 2010. Tehdy se plánovalo, pokud si vzpomínám, rozmezí 20-40 (možná 15-30) let (tedy mezi roky 30 a 50) do úplného zrušení fosilních paliv. Nejde teda ani tak o konec spalovacích motorů, ale spíš o to, že ekonomicky ani ekologicky není možné spalovat něco jiného (nemám na mysli teď pár dobrodruhů s rostlinným olejem, benzin a naftu celého světa prostě biopalivy nenahradíme). Přičemž to datum mělo být stanovené vypuštěným množstvím CO2 (číslo si nepamatuju, kilotuny CO2 jsou pro mě příliš abstraktním pojmem, podobně jako tvrzení že jsem použitím vlaku planetě ušetřil například 450 gramů CO2), nejbližší termín měl být pokud by se nic nezměnilo (tedy mírný setrvalý nárůst a tedy nejbližší vyčerpání kvóty), nejpozdější by byl pokud by vypouštění CO2 postupně rovnoměrně klesalo a v tom roce 50 by vlastně už nikomu fosilní paliva ani nechyběla a nebylo by co zakazovat.
Nešlo tehdy o auta, tam panoval optimizmus v elektřině a dalších alternativách (nevím zda pořád vypadá vodík tak nadějně, mě přijde, že je s ním ještě víc problémů). Alespoň mě osobně přišlo jako větší problém palivo pro elektrárny. Uhlí stále tvoří páteř energetiky (u nás ve spojení s atomem), ostatní jsou jen doplňky. A to vůbec nemlvíme o navázaném průmyslu (z ropy neni jen benzín a nafta, je spousta vedlejších produktů). Mimochodem na stejné konferenci jsem byl šokovaný, že zemní plyn se řadí mezi obnovitelné zdroje energie (později se místo OZE začlo psát AZE jako alternativní zdroje energie).
O dimenzování rozvodné sítě se toho napsalo už dost, až si myslím že se to přeceňuje. Ale je dobré o tom vědět. Teď nám už druhým rokem kopou město kvůli internetu, až to skoncují, třeba začnou kopat pro změnu pro lepší konektivitu k elektrické síti. (Předtím to byl plyn a telefon, pak voda a kanalizace, tak jsem zvědavý co to bude příště. Vypadá to, že co 5 let se něco kope.)
A co když "ounije" vymyslí zákon, který by tě donutil vykastrovat (abys nebyl nic, jen bezpohlavní cosi)? IMHO jen otázka času. Eště že už su starý.
Nebyli by příliš originální, toto už tady bylo několikrát. A nejhorší je, že je to taková pitomost, že by toho EU pod nějakou bohulibou záminkou (typu arizace společnosti) byla schopná. Takže by nebylo dobré takové věci říkat nahlas, co když tyhle diskuze sleduje někdo z Bruselu.
Po zrušení volného pohybu marně přemýšlím nad nějakými dalšími výdobytky EU. Společnou měnu stále nemáme (a při zavřených hranicích by nám stejně k ničemu nebyla) a o moc víc toho neni.
Máme společnou nenávist. I to se cení.
No, je tu společný, bezcelní trh. To rozhodně nepovažuju za zanedbatelnou prkotinu. To je velká překážka pro případný odchod z EU.
Ano, ano, konecne, presne na tento zakon cekam a tesim se. Treba mistniho uzivatele Yardu, ktery tak moc nema rad cyklisty bych jednou rad videl na silnici v tomhle:
https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/8a3/8a31cc85a533c8150a541ce8ab01adbf--mmf1000x1000.jpg
Za me jednoznacne podpora EU, uplne nejvic ze vseho se tesim na slapaci kamiony.
A pevne verim, ze se EU vzpamatuje a od 2035 zakaze i letadla na letecky benzin, ty jsou pro zivotni prostredi mnohem nebezpecnejsi nez auta!
A dál zakážeme co? Mýt si hubu pastou (fluor)? Smrkat do kapensíků (bavlna - hrůza pomyslet, co na to negři)? Chcát do záchoda či pisoáru (nevím, ale jistě se něco najde )? A pevně věřím, že do té doby zdechnu. RIP.
Kdepak, musi se na to jit chytre: vsechno zakazat, pak to povolit a pak zase zakazat.
Ten pisoár je najmä diskriminačný voči ženám. Určite si si už všimol tie rady pred babskými hajzlami hocikde na pumpe pri ceste k moru, kdežto ten chlap sa vďaka pisoáru otočí za 3 minúty. Okamžite zakázať! A tie hajzle bez pisoárov by mali byť tiež spoločné, aby sa čakanie na vyčúranie zdvojnásobilo. Len takto zabezpečíme pokrok a spravodlivú budúcnosť!
Smutná pravda. Já sa vychčím aj za křák, baba ne (nebo jo, ale bude mrmlať). Zakažme keře!
Já bych zakázal chcaní v sedě. Chcát jedině ve stoje.
Ja bych zakazal chcat.
Tak. Kdo nechčí s náma, chčí proti nám.
A do xichtu.
Proč myslíš, že nemám rád cyklisty? A řidiče kamionů, a motorkáře, a řidiče dodávek? Nemám rád obecně všechny (ani chodce) jejichž IQ je menší než dnešní datum a chovají se na ulicích a silnicích podle toho.
BTW: Pod pojmem "letecký benzín" myslíš kerosin?
A jak vypadá trh s auty ve státě, který se jako první vrhnul na elektromobily:
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/zivelny-tlak-na-rozmach-elektromobilu-vraci-nizozemsko-na-uroven-statu-vychodu-evropy/
Před chvíli jsem někde četl, že Francii a Německu se to moc nelíbí a budou se snažit to oddálit. A v TV někde říkali, že to stejně musí schválit všechny státy, bla bla. Fon Lájen se usmívala, ale za 15 roků ten nefunkční moloch bude kdoví kde. Třeba zpět v EHS (IHHO ideální stav)
.
Ale je mi to vlastně jedno, přinejhorším, pokud budeme naživu a v EU, a pokud by nám benzínové jundé zakázali, si nějaké to e-vozítko koupíme, neseberou-li nám jako gerontům mezitím řidičáky.
Já si právě říkal, že jestli si pamatuju dobře, tak pro vás je elektrické vozítko vlastně ideální už teď. Tedy až na tu pořizovací cenu předpokládám....
Třeba jo. Ale dát oproti necelým 300k částku fest přes mega… při nájezdu 2000km ročně se mi opravdu nechtělo (ix20 už máme pomalu dva roky).
Počítám, že za 15 let bude cena elektromobilu (v kontextu současných cen) možná poloviční či třetinová.
Kamarád má jakousi super-Teslu pomalu za tři melouny (kupováno v Holandsku), je to krása, pohodlí, vymoženost… ale k čemu by nám to při popojíždění kolem komína bylo? Za tu cenu je menší domeček na okraji Pittsburghu
A v Německu už dnes připravují zákon, který umožní dálkově vypnout odběr, pokud v noci překročí mez, kterou masivně podporované solární elektrárny přes noc jaksi neumí dodat....
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/nabijeni-elektromobil-nemecko-usa.A210707_145715_automoto_fdv
Jistě. Natlacit za zasuvky 40kWh se dá přece během chvilky, není třeba to mít pripojeno 10h a vic.
Z třífázové by to šlo, akorát to popírá ten smysl "vyhladit špičky"... člověk by řekl, že nízký odběr celou noc z běžné 230V zásuvky je "značka ideál" a dobře se dá plánovat infrastruktura... ve srovnání s hodinovým odběrem na plný kotel....
No jo, kdyz ono vecer zajde slunko (takze vypnou elektrarny), lidi dojedou z prace domu, pusti telku, varnou konvici, pracku, mycku nadobi a elektrickou troubu, tak jim holt vypnes auta a zacnes je pomalu zapinat az nekdy po pulnoci, kdy z postele tu telku vypnou, jenze to naskoci boilery a akumulacky a vsechny dalsi bazmeky na levny proud, takze na auta dojde tak po te druhe az treti a budes je zapinat pomalu, aby sis tam neudelal spicku, takze kolem pate rano, kdy zacnou lidi vstavat, varit kafe, nekteri i snidani, se uz pomalu zacnou pomalu nabijet i ta posledni auta, nez to vypnes kvuli ranni spicce, jak nabehnou vsechny super-hyper a tovarnam zacne ranni smena, takze odber jako hrom.
Ale kdyby se nahodou v noci necekane poradne rozsvitilo slunko, tak budes mit kam tu elektrinu nacpat, to zase jo, nebo kdyby prisel uragan a prutrz mracen a hromy a blesky - to budes nabijet, ze ta auta samou radosti odskotaci do vedlejsi vesnice ... i s pripojkama
Davno vyreseno, staci svitit koncentrovanym proudem svetla v noci na solarni panely a pojedou ostosest, elektromobily nebudou mit problem se pres noc stihnout nabit. Jednoduse v noci se osvetluje solarko pres dieselagregat, abys mohl pres den jezdit na elektriku, vymakany.
To bys ale musel mít ty panely doma nějak ve formě "ostrovního systému", možná něco jako provozuje JaFi(?). Protože pokud jedeš v režimu, že prodáváš přebytečnou elektřinu (třeba do e-on), nezaplatí ti za ni, naopak ti napálí "pokutu". Mám tu fakturu a na ni položku "dodávka v hodinách se zápornou tržní cenou - za 1MWh -263 Kč".
Pokud pojede stat na solary a nebude mit energii na nocni dobijeni, zacne to delat taky, pak na to nebude treba ostrovni system, ale naopak budes za vytvorenou energii v noci jakymkoli zpusobem, jeste dostavat priplatky.
Ano, to bude ideál :)
A můžeme vynechat i ten tvůj dieselagregát. Přes den budeme cpát elektřinu do lithiových baterií, v noci budeme tytéž panely z baterek osvětlovat. Jen jestli takové perpetuum mobile bude fungovat. Myslím technicky - politicky určitě ano, dotační programy jsou dobrou a veskrze rozumnou pojistkou.
Technicky to fungovat bude, finančně ne a perpetum mobile to nebude, protože tam budou takové ztráty...
EON ti platí "tržní cenu" 263/MWh? Tržní cena je teď kolem 70 EUR/MWh
Co se koukám na vyúčtování za 06/2021, kde mi to dodavatel účtuje po hodinách podle tržních cen, tak jsem ve výsledku prodal za 1733/MWh. Pokud by někoho zajímalo kolik, tak navíc jsem za červen vyprodukoval 527kWh
To je záporná sazba, pokud se elektřina vyrobí např. v noci.
JaFi nemá ostrovní systém, ale mám systém s baterkami a přebytky vracím do sítě a jsou "vykoupeny".
Teď přes léto to docela funguje. Podzim - jaro už soběstačný nejsem a to je období, kdy jsou krátké dny, kdy spousta lidí topí elektřinou, kdy musíš ohřívat větrníky, aby nezamrzly i když nevyrábí, kdy musíš vyhřívat elektromobilům baterky, aby se nezničili.
V EU si to představují jako Hurvínek válku. Už teď není po odstavení uhelných elektráren na západě dost elektřiny a musí je zachraňovat východ se svými fuj jadernými elektrárnami před blackouty. Takže buď jsou nesvéprávní, nebo moc dobře ví, co dělají, to znamená vrátit EU do středověku. Večery při svíčkách, technologicky zaostalý kontinent, protože kvůli zeleným restrikcím a byrokracii žádný technologický pokrok nebude.
Pořád to říkám, Kulhánek (ne ten americký) měl ve své trilogii pravdu.
Mám lepší a i jednodušší nápad. Zakážeme Evropskou Unii. A bude skrámováno.
Asi by stačil návrat k EHS. Ty výdobytky, jako bezbřehé a nekontrolované trajdání mezi státy hore-důle, by asi spoustě lidí chybělo.
Kdo je vlastně EU? Němci a Francouzi odmítají snahy Bruselu nařídit elektromobily
Tak snad je rozumná šance, že ten nápad neprojde.
Že to neprojde je jasné. :)
Ale je potřeba občas udělat bububu, aby mezi lidma kolovala obava, že "to jednou přijde" a začnou sami zvažovat příští auto v elektrice. "Protože Máňo EU to říkala."
Takový dobrovolně nedobrovolný přechod.
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/nabijeni-elektromobil-nemecko-usa.A210707_145715_automoto_fdv
https://www.autoforum.cz/predstaveni/kdo-je-vlastne-eu-nemci-francouzi-odmitaji-snahy-bruselu-o-narizenou-elektrifikaci-aut/
Tie ťažkosti prechodu na elektromobilitu sú robené naschvál.
Po roku 2035 totiž už nikto nebude nič vlastniť. Motorové vozidlá už tuplom ee.
Eurosoudruzi rozhodnou, co je pro nás dobré a co ne/potřebujeme.
Ak sa podarí vysušiť bažinu, tak soudruzi si môžu akurát tak pískať, mnohí v teplákoch.
Jak to vypadá v Nizozemsku, kde už nejsou žádné velké dotace na elektromobily, zato "postihy" pro řidiče aut se spalovacími motory
https://www.autoforum.cz/predstaveni/analytici-varuji-ze-soucasny-pomer-prodeju-novych-a-ojetych-aut-v-zemich-tlacicich-elektromobily-je-neudrzitelny
Dopadneme jako Kuba (možná hůř). Jen se obávám, že soudobá auta nevydrží 50 let, jako ty veterány, co se prohání po "fidelově" ostrově. Teda možná hůř, možná nebude ta auta čím krmit, problém neni s auty ale s palivem, které má být uhlíkově neutrální, tedy nějaké syntetické biopalivo namísto stávajícího fosilního.
Teda možná se z nizozemského vzoru poučíme a zavedou se nějaká jiná opatření, která zase budou mít nějaké jiné vedlejší efekty, ale dokud nebude elektrické auto výhodné (což znamená hlavně levnější a to ne tak, že se zdraží klasická auta, aby jen levnější vypadalo), tak se do něj nikdo nepožene.
Pořád si myslím, že osobní auta jsou na té uhlíkově neutrální politice to nejmenší, za ty existuje náhrada, byť je zatím drahá a má některé podstatné nevýhody. Ale co třeba letadla, nákladní auta, lodě, autobusy. A to vůbec nemluvím o lokálních železnicích (a nejen tam, máme i u nás několik neelektrifikovaných hlavních tratí), kde se taky jezdí na naftu (když čd zdražovaly před cca 10 lety jízdné s výmluvou na zdražování ropy a tím nafty, tvrdil jejich mluvčí na údiv redaktora (zdražuje nafta ne elektrika), že 60% trakčních výkonů je naftových). To všechno jsou investice na desítky let (takový vlak se kupuje na 35 let, letadlo a loď na tom budou podobně, to se taky nekupuje na 10 let). A biobenzín ani bionafta to prostě nespasí, ta spotřeba je prostě šílená. Tady uhlíkově neutrální (použitelná) alternativa prostě neexistuje (že by se dnešní uspěchaný svět vrátil k plachetnicím nepřichází do úvahy, solární letadlo, které uveze jednoho člověka je taky na nic).
Rok 35 není tak daleko, to mám celkem dobrou šanci, že se ho dožiju, a že se dožiju i let následujících.
Tady máš příspěvek z léta 2021. Praha - Výzvou v oblasti recyklace je zvýšení opětovného využití lithia z baterií, což se nyní téměř neděje. ČTK to sdělil Petr Kratochvíl, jednatel společnosti Ecobat, která se zabývá zpětným odběrem baterií. Vzhledem k nárůstu využití lithiových baterií bude podle Kratochvíla třeba výstavba také nových recyklačních zařízení. V Česku dosud kapacity pro recyklaci baterií do elektromobilů chybí úplně. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se očekává, že zájem o zpracování tohoto odpadu stoupne s rostoucím množství lithiových baterií.
Zrovna u lithiových baterií bych čekal větší účinnost sběru než u normálních. Když nepočítám lithiové knoflíky (CR2032 a jim podobné) tak jsou lithiové baterky součástí zařízení (mobily, notebooky, foťáky), která se snad už dávno vrací k recyklaci. Do normálního koše by to hodil snad jen barbar.
No ale na druhou stranu zrovna tohle bude daleko jednodušší než sbírat baterky z kapesních svítilen. A rozebrat a materiálově využít takto sebrané baterie už nevidím jako problém (pořád mi to přijde jednodušší, než nakládat s tou směsí z červených kontejnerů a sběrných nádob, která se musí nejdřív roztřídit na kyselé a alkalické a kdo ví co ještě).
Ty elektromobily jsou horší tím, že tam je těch baterek hodně a už jsem několikrát viděl články o tom, jaký je dnes problém (nebo chcete-li "výzva" no ale pracuju v oboru, kde slovo problém ještě neni sprosté, tak ho nemusím takto obcházet) zbavit se takové vysloužilé baterie. Přitom existují programy na jejich využití i po dosloužení ve vozidle (baterie ještě není vadná, jen má nižší kapacitu (při nezměněné váze), proto není ekonomické ji vozit) v různých zařízeních na podporu sítě (kde nevadí jejich nižší kapacita, kompenzovaná vyšším počtem). Účastním se čas od času energetických konferencí a vždy se mezi příspěvky nějaký na toto téma najde (ona elektromobilita je už řadu let významným tématem z různých pohledů), a už to nejsou jen teorie a případové studie, ale i nějaké pilotní realizace.
Je asi jasné, že teď když máme elektromobilů pár a většinou nových, že to zatím problém takový neni, ale až budou všechna auta na baterky a akupack bude potřeba refrešnout co 5 let... No ale to je přesně to, co by měl vyřešit Ecobat (a podobné společnosti), dostává za to zaplaceno.
U lithiovych baterek z elektromobilů bych čekal rozebrání na bloky, proměření a následné použití jako domácí úložiště. Tam může v klidu ještě nějaké roky sloužit.
Mercedes opět předběhl dobu
235iqr5ngRg
SKVĚLÉ!!!!!!!
V tom roce (pokud tu ještě budu) už asi nebudu mít zájem o nákup dalšího auta. Leda že by nějaký nedouk, který neví, že něco takového je nemožné, vymyslel tabletku na prodloužení aktivního života.
Takže to už nechám k řešení potomkům nebo potomkům potomků co se do té situace narodí a budou ji pokládat za normální.
Taky je možné, že do té doby výzkumníci dovyvinou elektromobily co se svými vlastnostmi, cenou a možností dobíjení vyrovnají současným autům se spalovacími motory.
BTW: Nedávno jsem dotankoval plnou nádrž a ťuknul jsem na palubní počítač, jak daleko s tím dojedu, ukázal mi něco přes 700km, Auto mne jako nové stálo něco kolem 240kKč. Kdo se současným elektromobilem na to má?
Já tolik nenajedu, ale je to tím, že jezdím skoro výhradně jen krátké pojížďky, pár kilometrů. Popřípadě do okresního města, pojížďky po něm a domů - což je dohromady kolem 25km. Velmi sporadicky (2-3x do roka) jedeme někam nad 50-100km. Průměrná spotřeba kolem 8l/100km, 1600ccm, benzín, 92kW, Hyundai ix-20.
Uznávám, že na takovéhle použití by se elektromobil hodil. Proč ho ještě nemáš?
Nové auto máme od 9/2019,ještě pořád nemáme na tachometru 5000. Stálo 300k (lepší lak, zadní kamera, dvoje kompletní kola - bylo to v akci). Dát za auto mega (spíše více) by se mi s takovým nájezdem opravdu nechtělo. Navíc auto a mobil považuji za nutné zlo, nepotřebuji si tím zvyšovat ego. Vlastně… kdyby nebylo manželky, já bych klidně pořád jezdil ve Favoritu
"Zajímavý" koncept od Audi teď jede na Dakaru - Tohle je speciální Audi pro Dakar. Je to elektromobil, co baterky nabíjí spalovákem:
Takže je to něco jako dýzl-elektro lokomotiva nebo tenhle elegantní přívěs s benzínovým agregátem...
Oni moc dobře ví, že elektromobilita se stávajícím stavem baterií je slepá ulička, ale musí dokázat, že může jet i Dakar. A protože normálně by to auto nedojelo, je třeba je cestou dobíjet.
Takže nebudeme spalovacím motorem rovnou pohánět nápravy, ale vložíme tam dynamo, které bude vyrábět elektřinu pro elektromotory, které budou hnát kola. Ekologie zelených mozků v praxi.
Možná to může mít za specifických podmínek smysl: pokud ten spalovací motor bude pracovat vždy v optimálních otáčkách, s optimálním zatížením a s optimální spotřebou.
Ale nejsem technik, abych to tvrdil.
Já tomu taky nerozumím a zkušenosti s tím nemám, ale neřeší tohle Hybrid?
Jde o závod, takže se neřeší spotřeba, cena, efektivita, trvanlivost (stačí, když dojede do cíle a v depu se rozpadne), zato se řeší každý ždibek výkonu, takže tady ten elektromotor, co má největší točák (a spotřebu) v nule a může být v každém kole jeden řízený zvlášť, může mít smysl. A protože na baterky to nedojede, tak jako zdroj klasický motor a nějakou vyrovnávací baterku? Jako Formule 1 taky není vhodné auto na normální silnice (a asi by neprošla STK) a v normálním provozu nemá žádný rozumný smysl ...
To rozhodně smysl má, na železnici se to používá dávno, tam teda bez baterky (aspoň prozatím, jsou takové koncepce hybridů, které by na širé trati jeli na spalovák a ve městě na baterky, no ale spíš než to dovedou do provozu, tak bude konec fosilních paliv). No i když také ne, minimálně poslední dýzláky z devadesátých let měly nějakou možnost jízdy na baterky (třeba pro výjezd z depa nebo nějaké takové přejezdy). Spalovací motor, pokud nepracuje v okolí optimálního pracovního bodu, má účinnost mizernou (elektromotor ji má proti tomu vysokou a víceméně stejnou v širokém rozsahu otáček a momentů). Mám-li věřit tomu, co nám říkali ve škole, tak u aut tohle (tj. spalovací motor-generátor-dráty(+řízení)-elektromotor) nevycházelo výhodně kvůli značné váze, ale to bylo před možná 20 lety, dnes to může být jinak. Proto se možná u hybridů přenáší část výkonu (a pokud se trefí do optimálního bodu, třeba při jízdě po dálnici, tak všechen) mechanicky (přitom by bylo konstrukčně jednodušší to tahat drátama, než vymýšlet nějaká soustrojí s mezirotory).
Vyvíjel se i spalovací motor, který by se netočil - on převod toho posunu pístů na otáčení taky nějakou energii sebere, a elektrika by se generovala přímo z toho posuvného pohybu. Nevím co se s tím stalo, dávno jsem o tom neslyšel, přitom to vypadalo nadějně a logicky (cívce je jedno, jestli se kolem ní magnet pohybuje dokola nebo jen tam a zpátky, motor je prý složitější řídit, tím jak nemá setrvačník), možná to ale byla jen slepá ulička.
V závodu půjde samozřejmě o jiné parametry než o spotřebu, ale jinak by mělo vyjít, že spotřeba (i přes veškeré ztráty během přeměn energie) proti přímému pohonu kol bude menší, a aby se to vyplatilo, mělo by to být výrazně. Jestli to opravdu tak vychází, to je věc jiná, některá zelená opatření mi prostě přijdou nejen zbytečně složitá, ale i kontraproduktivní.
Elektrický pohon je auta (a vozidla vůbec) ideální, na jeho nasazení zaostává jsou baterky. Pamatuju si ze školy, jak jeden učitel se snažil vymýtit představu, že stejnosměrný sériový motor je pro trakci to nejlepší (dodnes to uvádí učebnice i wikipedie, aniž by psali proč tomu tak je, nebo spíš už neni) a že ve skutečnosti tím ideálem je asynchronní motor. Že se používají spíš synchronní motory má řadu důvodů (za mě třeba protože jeho řízení je pochopitelnější, ale to platí pro lajky (představit si něco jako kompas a elektromagnety zvládne i malé dítě, pochopit otáčení asynchroňáku, to chce už větší bednu), a ne ty, co navrhujou regulace pohonů), ale on nedostatek neodymu to k těm asynchroňákům stejně dožene.
Každopádně do nějakých inovací hybridů při výhledu na konec fosilních paliv někdy mezi lety 40 a 50 se nikdo hrnout nebude. A že je nahradí biopaliva, to si můžou myslet jen ti největší optimisté (nahradit celou spotřebu ropy, plynu a uhlí biopalivy je prostě nesmysl) a jak jsem už několikrát napsal, myslím že (osobní) auta jsou opravdu to nejmenší.
Co se pamatuju, tak fosilní paliva dojdou asi tak do 20 let. Už asi 40 let. A zatím se těží stále víc ...
Nejde o to, že by došlo (pořád dochází, co pamatuju, mluví se o vyčerpatelném zdroji na nějakých 20 let). Jde o to, že se EU (a pár dalších států) chce fosilních paliv vzdát, což považuju za absolutní nesmysl. A nejde o auta, tam mi přijde, že je to řešitelné (i když to neni úplně jednoduché, ostatně kdyby bylo, tak už všichni na elektriku jezdíme). Jde o všechno ostatní. Lodě se zbožím z číny sem budou plout 330 dlouhých dní jako ve středověku (nevím jak dlouhou pluje plachetnice z Číny, tohle snad mělo být do Austrálie), no ale to je ještě představitelné. Méně představitelná jsou nákladní auta, asi se bodou muset natáhnout nad silnicema troleje (nákladní trolejbus neni zase taková novinka). Co si neumím představit jsou letadla, tam použitelné elektrické řešení prostě neexistuje, letadlo prostě za sebou nemůže tahat 1000 kilometrů dlouhou prodlužku. Asi se nebude létat a budeme se přesouvat jen po povrchu.
Letadla se budou vystřelovat z praku natahovaného větrným mlýnem přece !!!
Když to jde i u blbých kluzáků s obyčejným motorem, nebo dokonce jen navijákem na traktoru, tak co by to nešlo s pořádným letadlem ... a termika je zdarma a eco-bio-fair-trade-genderless !!
Není jednodušší rovnou střílet pasažéry na místo určení?
To až ve druhé fázi, kdy to půjde do sériové produkce a bude to muset být finančně dostupné i pro chudší vrstvy ....
Nebo rovnou střílet pasažéry na místě, sníží to uhlíkovou stopu ještě víc.
Zajímavý článek:
https://www.novinky.cz/auto/clanek/jak-dlouho-vydrzi-baterie-vytapet-elektromobil-v-kolone-40384022#
Ale když už někdo dělá takový test, bylo by zajímavější vedle elektromobilu postavit podobné auto za podobnou cenu se spalovacím motorem.
Pokud bych se v současné době na základě takového testu rozhodl, že mé příští nové aut bude elektromobil, tak moje šrajtofle bude ostře proti.
Ale už mne taky napadlo, že pro popojíždění v dlouhé koloně (když zrovna venku nebude krut nebo čtyřicetistupňové vedro) bude asi elektromobil výhodnější.
1kg beznínu = asi 11kWh energie. To znamená, že 9l beznínu = jeden špičkový plně nabitý elektromobil.
K tomu si přidej to, že elektromobil při stejném výkonu váží asi o 500kg (díky bateriím) víc než obdobný automobil se spalovacím motorem, což se projeví taky negativně na dojezdu.
Spalovací auto produkuje odpadní teplo, takže v zimě nepotřebuje pro vytápění dělat nic speciálního. Elektromobil naopak v zimě spotřebovává další energii na topení.
Já jsem ten test pochopil, možná špatně, že to auto v koloně stojí a auto se spalovacím motorem, pokud auto nemá nějaké extra topení, musí nechat běžet motor naprázdno a spotřebovávat benzín jen proto, aby bylo v autě teplo.
BTW: Mne jednou napadlo, jestli by bylo možné auto se spalovacím motorem použít (v případě, že by došlo k dlouhodobému výpadku elektrického proudu) k tomu nechat ho běžet na volnoběh, připojit k němu měnič 12V=/230V~ k napájení nezbytných spotřebičů (v zimě oběhového čerpadla u plynového kotle, v létě třeba ledničky), poptával jsem se na to na internetu, ale asi to ještě nikoho nenapadlo. IMHO by to bylo lepší než mít elektrocentrálu nebo nabité akumulátory co by se třeba k tomuto účelu nikdy nemusely použít.
Pochopil si ho dobre, v tomto teste (bohuzial) vysli lepsie elektromobily.
Ak uviaznes v kolone s plne nabitym elektromobilom budes si kurpit dlhsie ako s autom s plnou nadrzou.
Problemom je, ze tvoje normalne auto pojde dalej po doliati par litrov benzinu, tvoje elektroauto budu musiet odtiahnut;o).
Oni tam uvádí spotřebu 1-2 litry na dodinu (me to na volnoběh ukazuje 0.8l/hod).
Kdybych bral 90% plnou nádrž, tak mám 40l a to při 1l/hod je 40 hodin - 3 dny topení s tím, že se 4 zbývajícími litry ujedu ještě přes 60 km. Kolik ujede elektromobil se zbývající kapacitou baterky 10%, když kromě pohybu bude muset ještě topit?
V tych uvahach v clanku je samozrejme niekolko chyb.
Napriklad kazdy vie, ze akakovek baterka, respektive jej spotreba sa neda rovnomerne rozlozit. Prvych 33% sa spotrebuje pomalsie ako poslednych 33%. Je to jedno, ci ide o e-bike, kolobezku alebo telefon.
Takze ak prvych XY hodin mi klesne kapacita o 33% urcite nemozem cas nasobit 3...takto to u baterii nefunguje.
Takisto uvadzat o spalovacich motorov spotrebu 1-2l/h je uplne mimo, pretoze pri 50l nadrzi nam vyjde rozptyl 25-50h, co je samozrejme obrovsky rozdiel.
Clanok je klasicky o nicom.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/elektromobil-magie-s-nabijenim-pro-zacatecniky.A220114_220527_p_veda_wag
...až na těch deset článků u olověného akumulátoru - ale o tom už někdo psal v diskusi u článku.
Taky by se dalo psát o rozdílech v cenách elektromobilů a normálních aut. Ale to by se (Bohu žel) dalo srovnat rozdílným zdaněním.
Pokud budou chtít elektromobilitu prosadit, přijdou dotace (už se navrhují pro podnikatele). Jde jen o to, zda na to stát bude mít, protože v zemích, kde dotace byly od nich ustupují.
S tím samozřejme půjdou ruku v ruce i daňové úlevy, ale roční úspora na dálniční známce ti za 8 let cenu nesrovná. Pak musíš vyměnit baterky (pokud se ti výměna vyplatí a nehodíš auto rovnou do šrotu)
Dalsi test Enyaq (mozno vzit na elektroauta obecne) Ty vysledky fakt nejsou potesitelne
https://www.autoforum.cz/predstaveni/nizozemci-zjistili-jaky-vliv-ma-na-dojezd-elektricke-skody-enyaq-pokles-teploty-o-pouhych-9-stupnu-celsia/
Já to vidím tak že si po roce 2035 nekoupíme žádné auto se spalovacím motorem, proto že se nebudou prodávat. Elektroauto si nekoupím, proto že na něj nebudu mít peníze nebo, proto že ho nebudu mí kde nebo čím nabít.
Vy to nechapete, auta vcetne tech se spalovacim motorem, jsou uz dneska prezitek. Bude se lítat!!! Uz ted jim ty letadla litaji prazdne a nejak tam pasazery dostat musi.
EU UNDER PRESSURE AFTER AIRLINES FLY THOUSANDS OF EMPTY ‘GHOST FLIGHTS’ TO KEEP AIRPORT SLOTS
Už před rokem 1990 byla k mání letenka do p...le a zpátky a v neděli aby tě lidi viděli. A tam postupně letíme.
Vypadá to, že se diky ideologum ani neohrejeme.
Prostě NS 2 je treba zastavit za kazdou cenu, jen aby byl odbyt pro bridlicovy plyn
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/americane-uvali-sankce-i-na-firmu-ktera-buduje-nord-stream-2-40388123
Všechno je to jen o pěnězích a o USA už v tomto ohledu nemám žádný iluze. Oni nemají zájem o nějaký světový dobro, ale mají jen svoje zájmy. Do obou světových válek vstoupili taky jen proto, že to bylo dobré pro jejich byznys (WW1), nebo jim to naopak kazilo byznys (WW2). Jinak by Evropu nechali koupat v krvi. A pokud se chtějí udržet jakkoliv na špici, je třeba, aby Evropský prachy šly k nim, ne k Putinovi. Že to Evropu vysaje, to je pro ně jen další pozitivní efekt.
Německo oznámilo EU, že zákaz prodeje spalovacích motorů v roce 2035 nebude
Článek není úplně krátký, ale subjektivně mi přijde, že v něm moc info není.
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/green-deal-je-mrtev-shoduji-se-analytici-po-ruskem-utoku-na-ukrajinu-40388260
Bez ruskeho plynu se green deal delat nedá. Takže se zeleny ouděl na chvíli odloží a uspisi se (vytahne ze supliku) vyvoj malych reaktorů, aby se nahradil plyn za elektrinu.
Mimochodem na virtualni prohlidce Dukovan jsem se dozvedel, ze vyhorele palivove tyce nejsou az tak uplne vyhorele, ze se spotrebovaly pri stepeni jen as 3% a ze jsou uskladnene a ceka se na reaktory, ktere budou schopne je dale vyuzit.
Tohle jsem považoval za všeobecně známé. Tyče jsou sice momentálně uskladněné u elektrárny (v tzv. meziskladu vyhořelého paliva), ale docela dost se tlačí na pilu s výstavbou hlubinného úložiště radioaktivních odpadů (bohužel, bydlím v jedné ze 4 vybraných lokalit), kam by se toto palivo nevratně zabetonovalo do skalního masivu někde v hloubce 500 metrů pod povrchem - což mě (a řadu dalších lidi) docela rozčiluje.
Dnes dokážeme i toto "vyhořelé" palivo znovu zpracovat (viz tady nebo tady), ale ve srovnání s těžbou uranu a výrobou nových palivových tyčí je to mnohonásobně dražší, proto je to stále spíš výzkumná záležitost...
Doublethink v praxi: Politická facka elektromobilitě: Ministři své elektromobily dobíjeli naftovou centrálou
Poručíme nejen větru a dešti, ale i fyzikálním limitům. Na naší cestě k budoucnosti nám nebudou stát překážky z minulosti! Kupředu...
Jsou hloupí, do Lyonu měli jet vlakem (určitě se tam dá jet, z prahy tipuju přes mnichov nebo linz pak možná štrasburk), ukázali by, jak dokáží používat veřejnou dopravu a nebyla by to taková blamáž. A že vlak stojí víc jak letadlo by je trápit nemuselo (to trápí nás běžné občany), nedávají to ze svého, navíc maji peněz dost i kdyby to měli platit sami. A určitě by nejeli mezi normálními kaštany ve druhé třídě, na to jsou ve vlaku vyšší třídy. Neni to přece výprava do nějaké pustiny, aby museli používat individuální dopravu. A železnice se furt prezentuje jako dobrý nápad, vloni byl dokonce rok železnice, při té příležitosti byla u nás zrušena řada vlakových spojů a nahrazená autobusy (teda zatím, dokonce se stejnou intenzitou, nedávno jsem nějakým takovým jel a už tam byl sčítací komisař, tak asi vytipovávají, které prošktraji).
Jestli Lyon nedokáže pokrýt několik aut politiků, jak by asi pokryl spotřebu aut svých občanů. Nebo má Lyon horší konektivitu, než třeba Praha. Vždyť to taky bylo průmyslové město.
Zbytocna panika, nemci to z oodmietaju, ze to stihnu a je uz jasne (mne to bolo od zaciatku), ze tieto plany boli prismele a hlavne nerealne.
Vzbledem k vysledku voleb v Německu tk zase az tak úsměvné beni., Zelene mozky jsou schopné jít přes mrtvoly (nemyslím vojaky).
JaFi je to nerealne, to nedaju ani zelene mozgy.
Navyse je to jedno, kedze batuska teraz spi s kufrikom pri posteli, tak buducnost celeho sveta je neista;o).
Senzační zvrat v zákazu dieselových a benzínových motorů. EU bude konečně naslouchat kompetentním odborníkům
Článek sice vyznívá optimisticky, ale je tam mezi řádky cítit "snad, možná, doufejme". Držím nám palce.
Na CT byl rozhovor s nemeckym velvyslancem, hlavne o Ukrajine, ale redaktor zabrousil i do "greendealu" a bylo videt, ze ikdyz je velvyslanec diplomat, ze proste Nemci to furt chteji, maximalne to pozdrzi. Takze si myslim, ze i ty elektromobily budou dal tlacit.
Nemci ešte stále žijú v tej svojej zelenej realite. Ale neboj, už fungujú iba na zotrvačnosť a keď to poriadne jebne, na green deal už nebude pomyslu.
Vzpomněl jsem si na jeden vtip "O Zlatou Mříž":
Budujeme komunismus.
Svou prací.
Pro naše děti.
Ti haranti si nic lepšího nezaslouží.
IMHO pokud nahradíme slovo "komunismus" výrazem "Green Deal", tak to bude žhavě aktuální.
Co se týká topení v elektromobilu a jak to ovlivní dojezd, vzpomněl jsem si, jak jsem kdysi stopoval, zastavil mi Trabant, na podlaze u spolujezdce tam byla PB s infrazářičem. To by taky mohlo být řešení.
Pekny, neznal jsem.
Kdyz to ale vezmeme vazne, tak vetsina dnesnich deti si proste auto (elektromobil) vubec nebude moct dovolit. Pokud se zakazou klasicka auta, bude se po silnicich prohanet pouze par milionaru, mozna ale prave to je cil.
A co když slavná unie rozhodne, že zlikviduje lidi pod stosedmdesát výšky. Já bych byl vysmátý. Ty asi ne (nevím, ale tuším v tobě napoleonský komplex). Co takhle uzákonit spermie se dvěmi ocásky (vyhledej si, hnus). A co třeba nezákonnost potratru, když má dítě tři hhavičky? Nebo kočky a psi žijící na jedné peřince? Nebo blbec nadávající blbovi?
Něco k tématu: Největší automobilka světa právě nalila 8,5 miliardy do spalovacích motorů, s jejich koncem nepočítejte
Jsem vážně zvědav, jak to s autama bude za rok dva vypadat. Jestli snílci bez technických a ekonomických znalostí budou mít pořád navrch ("zdrojem elektické energie je elektrická síť") nebo už svět konečně dostane rozum.
Proti elektromobilům jako principu nic nemám, jen zatím neumíme spolehlivostí, cenou, časovou výdrží a infrastrukturou konkurovat moderním spalovacím motorům.
Oni klidně mohou spalovací motory vyrábět, ale jestli je budou v EU prodavat je druhá věc.
Asi jako plynové kotle. V EU už jen kondenzační, mimo EU i klasické.
Elektromotor je spolehlivý, levný, dlouho vydrží, prostě má všechny přednosti před spalovacím motorem, neexistuje žádná nevýhoda. Vlastně jedna jo, netýká se přímo elektromotoru, ale problému, že bez pevného spojení s elektrickou sítí funguje jen s baterií a po velmi krátkou dobu. Pokud bychom namítli, že baterie můžeme měnit, tak ano, ale baterie jsou drahé, mají malou časovou výdrž a nejsou ani moc spolehlivé.
Podivej se na statistiky poruchovosti aut a u elektromobilu pak na zavady. Pripady Tesly, kdy nekvalitou ti pri desti zatece pod kapotu a musis kvuli tomu menit motory...
Srovnavej srovnatelne, teda vyrobce, ktery vyrabi spalovaci i elektricke motory. Tvuj priklad je na urovni prikladu, kdybych se zlobil, ze mi mobil Jiayu z cinske manufaktury za 3.000 odesel po roce a pritom Samsung za 10.000 mi drzi uz 5 let.
Tusim na autoforu byly informace z nemecka, kde byly uvadeny jak klasicke, tak elektromobily, co se tyka poruchovosti.
Tu Teslu jsem uvedl, protoze byva zminovana jako lidr elektromobility a zrovna tohle mi utkvelo v hlave. Konkretne u Tesel je vymena pohonnych jednotek po par letech obvykla.
Nevim, jestli to bylo primo tohle, ale obsah byl podobny
https://auto-mania.cz/ackoliv-jsou-jednodussi-nejsou-spolehlivejsi-elektromobily-maji-vic-poruch-nez-spalovaci-auta/
No a co ze tam pisou?
Takze ne motor, ale elektronika a nekupovat Teslu.
Skoda, že jsi tam nepridal i srovmani nepojizdnosti elektro vs nafta a benzin. A do toho pridej i procentualni zastoupeni.
Pres jednodušší ústrojí na tom elektroauta nejsou nejlíp.
Vzdyt ja to ale nerozporuju. Jen rikam, ze to neni vina elektromotoru, chyby jsou predevsim v tune elektroniky a v softwaru a je mozny, ze si u elektromobilu, ktere jsou drahe, aby ospravedlnili "premiovou" cenu, troufaji vyrobci to osadit dalsima tisici zbytecnostma, ktere pak zpusobuji poruchy.
Naopak me prekvapilo, ze samotne baterie jsou sice porad extremne drahe a asi vzdy budou (pouzite materialy), ale uz nejsou nespolehlive jako driv.
Tak tohle by vyřešil systém autodrom. Už to vidím. Nad dálnicí pletivo a všichni jedeme v beruškách. To by byla krása.
Jestli by nebylo moudrejsi stavet koleje a jezdit vlakem.
Ta představa autodromu mě taky vždy napadne. Ale trolejbus je přecejenom trochu realističtější, navíc se to na východ od nás i používá. Ovšem v západním německu trolejbus neznají (říkaly se takové vtipy, že zóna sovětského vlivu se pozná podle trolejbusů, dokud jsme kolegům z Hannoveru nemuseli vysvětlovat, co to je trolejbus, bral jsem to opravdu jako vtip), proto přichází s takovými nápady.
S tou železnicí, to je to, co říkám od počátků když někdo frfňá, že se nedostane na dovolenou. Evropa (a nejen ta) je protkaná sítí kolejí, včetně napájecího vedení, takže by se ani nemuselo tolik stavět. V takovém autovlaku by se auto mohlo za jízdy i nabíjet. Lokomotiva má normálně výkon pár tisíc koní, takže nějakých těch pár megawatů na dobíjení aut by se v trakční energii ztratilo (samozřejmě by to člověk v ceně jízdenky zaplatil mnohonásobně). Proč ještě nikdo s takovým nápadem na nějakou páteřní síť autovlaků nepřišel? (Nevěřím, že bych byl originální.)
Momentálně je nabídka autovlaků dost chudá, z Prahy jezdí do Košic, z Vídně už nejezdí do Říma (už přepravuje jen lidi, ne auta a motorky; ostatně při průměrné cestovní rychlosti 60 km/hod se ani nedivim nezájmu (autobus dal stovku, auto dá určitě víc, protože tam nemá limit jako autobus), nevím jak to bylo cenově, za člověka se platilo €30 ovšem k autu se povinně kupovalo lehátkové kupé, což stojí daleko víc), ale jinak nějaké autovlaky ještě jezdí. Ovšem to dobíjení za jízdy, to zatím nikdo nevymyslel.
No chtělo by to příslušné terminály dostatečně hustě rozmístěné, aby na ně bylo možné dojet po vlastní ose.
Já vím, že odpůrci železnice teď začnou počítat auta na dálnici a budou tvrdit, že to vlaky nepoberou. Možná že opravdu ne, ale přece neni cílem ta auta tam narvat všechna, co bychom pak dělali s prázdnou dálnicí.
Souhlas. Třeba v ČR je problém u vlaků jasně pojmenovaný. Veškeré peníze na opravu železnice se vždycky rozkradou, tudíž se železnice vyvíjí jen velmi pomalu. Ono na jednokolejkách, kde se musí neustále hlídat, ze kterého směru to má právě jet, tam jde ta průchodnost železnice rapidně dolu. Kdyby se většina peněz neustále nerozkrádala, mohly by lehce jezdit i autovlaky.
Třeba u nas na jihu: Hlavní trať Praha - Budějice je elektrifikovaná, ale vedlejší už nejsou, třeba Veselí - Velenice. Takže se ve Veselí musí u vlaků měnit lokomotiva, potom to samozřejmě navyšuje dobu jízdy vlakem a lidi to odrazuje tím jezdit. Přitom ČR má s Rakouskem smlouvu o elektrifikaci tratí Veselí - Velenice na české straně a Linz - Gmund na rakouské straně. No Rakušáci to postavili okamžitě po podpisu smlouvy, to jest mají to elektrifikované už 10 let. U nás už je prý dokončený projekt a začíná se se stavbou trafostanic. Jako šílený!
Konečně nastane komunismus a auta se spalovacím motorem budou zdarma a na elektřinu za peníze.
Zatim, když čtu zkušenosti po pár letech, tak jsem skeptický a opatrný
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/muz-ukazal-kolik-kapacity-zbylo-baterce-elektromobilu-po-7-letech-a-100-000-km-je-to-tristni/
Evropská unie nyní řeší u spotřebního zboží jeho opravitelnost a prodloužení životnosti. Auto se spalovacím motorem mohlo sloužit i více jak 20 let. U elektromobilu do deseti let končí na šrotišti (dosud však nevím kdo v ČR zlikviduje ekologicky baterie). Je to výsledek vládnutí politiků, kteří nejsou odborníci a různých ekoteroristů a nátlakových skupin. Asi nám ale zakážou vycházet z domova, nákup nám dovezou, roboti za nás budou pracovat v továrnách a sportovat budeme na trenažérech. Nebude potřeba nikam jezdit, jelikož budou všude kamery a budeš vše doma sledovat u počítače. V Číně už lidi testují jak dlouho vydrží při zákazu vycházení.
Nový typ spalovacího motoru: Dieselové a benzínové motory mají revolučního nástupce. Elektroauta se mohou jít zahrabat
Kdo by to řekl, že se na spalovacím motoru dá něco podstatnýho vylepšit?
Cena?
Roste i cena paliva pro elektromobily
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cez-vyrazne-zdrazi-dobijeni-elektromobilu-od-cervence-zvedne-ceny-az-o-80-procent-1390637
To stejně byla jen otázka času. Snad si elektromobilisti nemysleli, že to budou mít za hubičku na věčný časy?
Trocha informací na dané téma: Česko se brání zákazu spalovacích motorů
Dá se spolehnout na zdravej rozum?
Neboj, vzhladom na to, aku mame situaciu vo svete sa tento zakon ked nie zrusi, tak sa aspon bude natahovat rok donekonecna.
Máme naději, že zákaz prodeje aut se spalovákem od roku 2035 nebude:
Německo nebude souhlasit se zákazem spalovacích motorů
Jenže: většina automobilek hodlá se spalovákama končit a vyrábět jen elektromobily.
Pokud bude existovat jediná automobilka, která bude vyrábět auta se spalovacím motorem, tak to v pohodě stačí. Doporučuji takové automobilce přistavět další provozy, lidi se o její auta budou rvát!
Jinak osobně jsem pro to, aby zákaz spalovacích motorů byl klidně i dřív než v 2035. Viděl bych to tak, že zákaz spalovacích motoů by mohl být 2 roky potom, co někdo v praxi ukáže funkčnost ekologické konkurence se stejnými nebo lepšími vlastnostmi.
To samozřejmě elektromobil na baterku, která nesmírně ekologicky zatěžuje planetu, je extrémně drahá a navíc auto nemá žádný dojezd a palivo se "čepuje" 8 hodin, rozhodně není.
Myslel jsem, že by náhradou mohl být vodík a jsem velký fanoušek. Ovšem zatím neumíme dostat vodík do nádoby s tlakem 700 bar (potřeba na natankování osobního vozidla) levným a ekologickým způsobem a navíc jediný levný vodík se dá získat za vzniku značného množství CO2 štěpením ze zemního plynu, takže taky to eko není.
Nemáme žádnou náhradu, jízda na koňském povozu je týrání zvířat, to není sluníčková náhrada spalovacího motoru!!!
Co takhle zákaz Evropské Unie po roce 2035?
Jako že ti potrati zakážou sami sebe? Ani bych se tomu nedivil. Co z nich padá za šity soudný tvor nevymyslí.
Elektromobil v Dyníně pohltily plameny během nabíjení, šlo o Peugeot
Elektromobily proste nejsou reseni. Nazor na to mam ten, ze nikdy nebudou.
Z diskuse pod tímhle článkem:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/energetika-odmitnuti-jadra-by-byla-pro-evropu-sebevrazda.A220627_223516_p_politika_nef
Tady je zajímavý článek. I články co jsou na ně v tom článku odkazy.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeleny-sampion-narazi-na-realitu-zemi-hrozi-blackouty-169502
V diskusi pod těmi články se naráží i na nabíjení elektromobilů. Nějaký rozumbrada tam rozumuje, že je potřeba natáhnout silnější kabely, aby to nabíjení elektromobilů vydržely a neshořely.
Já se ptám (tady, protože mi nestojí za to, abych se do diskuse přihlašoval u nich a sděloval jim kvůli tomu údaje co tajím i před vlastní manželkou). kdo bude sypat elektrony do druhého konce toho silného kabelu.
Napadlo mne, jak se diskutuje o možnosti, že vybuchne některý za supervulkánů a na dlouhé roky zasviní atmosféru zplodinami výbuchu, k čemu nám budou solární elektrárny a co se týká větrů které by měly foukat na větrníky, to asi taky není jednoznačně pořešené a předtím moudře odstavíme a zbouráme všechny špinavé elektrárny včetně jaderných, tak to se budeme moci (nebo naši potomci co jim připravujeme zářivou budoucnost) akorát jít klouzat. Obrazně a pokud se potvrdí prognózy o ochlazení tak i reálně.
To radši ten komunizmus.
Test elektromobilu, kolik ujedou pri rychlosti 130km/h
https://www.autobild.de/artikel/e-auto-autobahn-reichweite-test-tempo-130-km-h-20977681.html
Ten článek v odkazu jsem si nechal přeložit.
U těch aut, které kolik zvládne na dálnici mne v tom překladu zaujalo slůvko "až". Já taky se neřídím počítačem v autě a nedojíždím nádrž až na dno.
Taky ta rychlost mi připomněla jeden článek, kde testovali, jak optimálně jezdit po dálnici, aby baterka vydržela co nejdále. Vyšla jim rychlost 110km/h. Takže kromě kamionů další zdržovači.
Tohle je taky pěkné:
https://fdrive.cz/clanky/ve-vendryni-havaroval-elektrobus-a-ukazal-na-jeden-velmi-vazny-problem-9390
Už zase vítězí dobrá myšlenka nad zdravým rozumem.
https://www.cestyavylety.cz/zajimavosti/smesne-majitele-elektroaut-maji-pod-kapotou-stovky-koni-presto-jezdi-stovkou-a-ani-si-nezatopi
Citát z klasika:
Já - když po dálnici náhodou jedu (už skoro rok nemám zaplaceno) - tak také spíše 100-110
Další článek o "zelenosti" elektromobilů
https://www.autoforum.cz/predstaveni/sef-vyvoje-bmw-otevrene-zpochybnil-udrzitelnost-elektromobilu-zakaz-spalovacich-motoru-nedava-smysl/
Elektromobily nedávají smysl ekologicky, jak třeba plyne i z odkazovaného článku, ale nedávají smysl ani ekonomicky. Právě v tom je podle mého názoru zakopaný pes, dohromady to totiž smysl dává.
Když se podíváme na ceny elektromobilů a na ceny aut se spalovacím motorem, je zřejmé, že 2/3 lidí si vůbec auto pořídit nebude moct. Pokud navíc vytvoří EU umělou krizi a nechá lidi ještě víc zchudnout, nebude si povinný elektromobil moci dovolit 3/4 současných majitelů aut. A to je podle mého názoru skutečný cíl evropských ekofašistů. Čistší planety chtějí dosáhnout prostým zregulováním automobilismu tak, aby auto mohl vlastnit jen milionář. Že to bude mít další důsledky jako je třeba hladomor, protože v mnoha zemích jsou automobilky páteří ekonomiky a bez výroby aut spousta lidí ztratí práci a výběr daní se rapidně sníží, jim vůbec nedochází.
To je přesně ten průser - nový auto si bude moci dovolit jen málokdo a tudíž se nebudou prodávat a ani moc vyrábět, takže mraky podniků napojených na automotive řetězec půjdou do kopru, lidi nebudou mít práci.... ale tak daleko ekoteroristi nevidí, mají jen svůj omezený pohled na věc.
Bez možnosti individuálního cestování zmizí turistický ruch a návštěva kulturních akci, což bude mít též svoje následky. Vrátíme se sto let nazpět, kdy chudina chodí všude pěšky a nanejvýš okolo komína. Návštěva okresního města bude svátek.
Typický eurofašista ti na tohle řekne, že mají lidi hromadnou dopravu. Ale už mu, přesně jak píšeš, nedochází, že si lidi bez práce ani tu hromadnou dopravu nebudou moct dovolit a bez daní z automotive ji ani nebudou státy schopny financovat. To je stejné jako s těma baterkama, pro euroekofašistu se tam někam strčí kabel ze zásuvky a nějak se to nabije eko ze slunečního kolektoru nebo z větrníku, ale nepochopí, že se ta baterka musí někde vyrobit a že je ta výroba ekologicky neudržitelná.
O všem se dá polemizovat, ale ohledně baterií není co řešit, vytěžit suroviny, ze kterých se to vyrobí a samotná výroba jsou obrovská zátěž a neexistuje žádný výhled, že by byl na obzoru nějaký vynález, jak to vyřešit.
Jediné co dávalo smysl, byly vodíková auta, jenže vodík se nejednodušeji odděluje od zemního plynu a nejvíc je ho podle všeho v Rusku. Všechny ostatní způsoby získávání vodíku jsou zase neudržitelné a ekonomicky smysl nedávají. Dokud teda někdo nevymyslí, jak získávat vodík ekonomicky a ekologicky, tak je to buď spalovací motory nebo nic. Pro co se rozhodli eurofašisti je zřejmé.
A na hromadnou dopravu tesne navazuje kontrola lidi a sociální kredit. Kdo bude zlobit, neprodají mu např. listek mimo okres.
Dokud jenom neprodají lístek, to je ještě dobré, horší je, když se člověk bez lístku dovnitř nedostane. Vlaky jsou v tomto zatím v pohodě, minimálně jednu zastávku člověk bez lístku ujede (proto je dobré pro jízdu načerno použít aspoň rychlík), ale autobusy, kde to lustruje průvodčí-řidič hnedka mezi futrama jsou na tom hůř. Chtělo by to pak ještě kontrolu na hranicích, aby člověk náhodou omylem nepřejel - vypráví se u nás městská legenda o člověku zvaném švejk (jeho pravé jméno neznám, ale byla to reálná postava a možná ještě žije), který jel Vindobonou z Prahy a usnul tak tvrdě, že ho probudili až na konečné ve Vídni (a když vezmete, jaká tehdy byla opatření na hranicích a tomuto člověku se podařilo bez povšimnutí proniknout, samozřejmě tam nezůstal, tam by musel pracovat).
Hromadná doprava má i řadu reálných nevýhod. Mimo jiné to, že jezdí podle toho, jak si lidi někde nahoře myslí, že by měla jezdit (a samozřejmě aby to stálo co nejmíň, aby jim zbylo na prémie). Okolí Prahy je asi v tomto v pohodě, kromě noční čtyřhodinové mezery (rozjezd na všechny strany ve 2:30 byl zrušený s kovidem a dosud nebyl obnovený, takže je půlnoc a pak až 4 ráno). Horší to je tam, kam nevedou koleje, a v okolí prahy je i pár míst, kam koleje vedou, ale vlaky po nich nejezdí - byly zrušené na počest mezinárodního (či evropského) roku železnice. A buďte si jistý, že to neni pár vlaků co dvě hodiny, jako dříve, ale třeba jen tři páry autobusů denně.
Ze Smíchova vede kolej do Vršovic. Před cca 10 lety slibovali, že by tam udělali i vlak, neboť by člověk přepravující se mezi těma čtvrtěma byl na druhé do 20 minut a teď to trvá 45 minut, ale skutek utek a už je zase po volbách, takže to zase o další 4 roky odloží.
Jinak ale jsem před pár lety, ještě to bylo těsně před covidem, byl svědkem toho, jak mladík nastoupil bez jízdenky do vlaku Praha - Budějice a od průvodčí si jízdenku ani nechtěl zakoupit s tím, že stejně jede do Benešova, což je první rychlíková zastávka. Ovšem mýlil se, průvodčí dala pokyn vysílačkou do kabiny strojvedoucího, který rychlík zastavil ve Stránčicích a v ten moment popadla mladíkův bágl a vyhodila mu ho z vlaku ven. Mladík ochotně a sám následoval hned za báglem. Takhle se na černé pasažéry musí, průvodčí ČD prostě umí!
Ani hromadná doprava nezachrání skomírající turismus a kulturu. Než zabít celý odpoledne tím, že půjdu do kina autobusem, tak to raději do kina nepůjdu. Když si vzpomenu, kolik peněz jsme přes léto nechali na vstupným v hradech/zámcích, v kavárnách a restaruacích, tak jsme naše český památky zafinancovali docela dost, k tomu místní podnikatele. Bez auta bychom možná jednou - dvakrát někam jeli vlakem, jinak bychom seděli doma na prdeli a chodili tak akorát se koupat na přehradu.
No nic, jsem rád, že jsem procestoval velkou část rodné Moravy a ukázal ji i děckám, za pár let už si to budeme prohlížet jen virtuálně.
A tak to dopada, když vítězí ideologie a zelené mozky:
https://www.autoforum.cz/predstaveni/skoda-dostava-na-frak-na-poli-kde-drive-dominovala-vubec-se-neumistila-mezi-levnymi-auty-s-nejvetsimi-kufry/
S tím tvým komentářem nesouhlasím!
Tohle vůbec není o zelené, ale Škoda Auto nechce prodávat levná auta a svou pozornost soustředí na vyšší kategorie bez ohledu na elektro.
Jistě také nabízí některé ekonomicky únosné typy aut i běžnému člověku, ale spíš jako pozůstatek doby než že by o tuto oblast aktivně bojovala.
My si ze ségrou pořizovali auto letos z kraje roku a neměli jsme žádné preference z hlediska značek aut. Cílem nebyla ani vysloveně nejnižší cena, ale aby to pro nás bylo finančně únosné a s důrazem na poměr ceny a kvality, prostě ten důraz na cenu byl velký, ale ne jediný.
No a ve výběru neskončilo žádné auto Škoda a když tak jen na chvíli, protože během zjišťování, co pořídit, se do výběru velmi rychle prosadily značky Hyundai, Kia a Dacia a potom už jsme vždycky u každé další značky zkonstatovali, že na tuhle trojku nemají.
Škoda přitom měla nejhorší poměry ceny, kvality a výbavy v základní ceně, prostě vůbec nepřipadala v úvahu.
Skoda byla jako levnejsi verze VW. Ted uz cenove vyjde nastejno. O pokles prodeju v zahranici se uspesne v minulosti postaral Tchajwanec a vedeni Skodovky se svou politikou. Ideologickym tlacenim do elektromobility na ukor oblibenych modelu to poslou cele k sipku.
Ty pořád mluvíš o elektromobilitě, ale oni nemají výhodný žádný model. Všechna jejich auta jsou drahá a mají horší výbavu než ostatní. A spolehlivé jako třeba Toyota to také už dneska není. Prostě neexistuje důvod kupovat auto značky Škoda kromě nějakého sentimentu. Akorát je zřejmé, že v ekonomických modelech od nich nikdo nic nekoupí, zatímco v drahých autech lidé tolik na peníze nehledí, takž nebudou řešit, že se musí připlácet za to, co má konkurence v základu.
Píšu i o tom, že prodejná levnější auta, jako Fabia kombi vyřadili z výroby. Jediným důvodem je spolehlivost a široká síť servisů. Ale to si nekoupíš nové auto, ale ojetinu.
Kdybyste si toho náhodou nevšimli, máme v současné době fakt málo problémů. Takže se zaměříme na spalovací motory, protože jsou fuj: EU chce vyšachovat spalovací motory a urychlit přechod na elektromobily zdaněním výrobců paliv
Je to krásný, EU prokázala svou zásadovost.
Pár hlupáků automobilistů prostě doufalo, že energetická krize plány EU překazila, ale prostě NE. EU se nedá a pokračuje. Já to oceňuji a za to, že jsou lidi takoví idioti, že nepořádají demonstrace za vystoupení z EU, já nemohu. Anglie věděla svý a ukázala, kde lidi ještě nepozbyli rozumu, dobře nám tak.
A nedaji si pokoj a nedaji
https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/10/27/first-fit-for-55-proposal-agreed-the-eu-strengthens-targets-for-co2-emissions-for-new-cars-and-vans/
A náš průmyslový ministr tam mluví o zajištění konkurenceschopnosti automobiloveho průmyslu v Evropě. Stačí se podivat na prodeje Škodovky za poslední roky. Asi mi chybí dostatek informací abych sdílel nadšení naší vlady a EU na pouzitelnost elektromobilů.
Pokud je cilem omezeni mobility obyvatelstva, pak se jim to naopak daří dokonale.
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/parizsky-autosalon-elektromobilita-bmw-stellantis-renault.A221023_101709_automoto_dohr
Vrátíme se tak o 60 let zpět do minulosti. Auto jen pro někoho a ostatní pěkně vlakem, nebo busem. Až půjde ekonomika do prdele, bude pozdě.
Článek je jen za předplatný, takže jsem si přečetl, že elektroauto bude jen pro bohaté.
Ono to je logický, cena baterií dolu jít nemůže, neboť je minimálně z 50% vázaná na omezené surovinové zdroje, takže větší poptávka bude surovinu prodražovat a baterie budou stále dražší. Do určité míry bude proti tomuto trendu působit zlevnění výroby a distribuce, kde to bude efektivnější se zvyšujícím se množství vyrobených baterií, ale v celkovém součtu to bude minimálně tak drahé jako dnes, pokud to teda nebude ještě dražší a dnes průměrná baterie stojí dvojnásobek ceny auta z levnější střední třídy.
Bez šance, že si někdo z nás běžných lidí bude moci dovolit auto.
Když budeš mít kvůli úspornému tarifu elektřinu jen např. 8 hodin denně tak je to v celku jedno. Budeš mít jen na "motorku" jak před těmi 60 lety a snad začnou vyrábět znovu sajdkáry. Rodiny budou mít maximálně jedno dítě a tak to bude stačit.
Na starý kolena budu vnoučatům vykládat, jaký to bylo, když jsem do práce jezdil každej den autem.
Řikat něco takovýho bude zakázaný.
Neco k EURO7
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/expert-ktery-videl-navrh-emisni-normy-euro-7-popsal-jeji-obsah-pro-nektera-auta-muze-byt-zcela-znicujici/
eu-zrusila-emisni-normu-euro-7-zbytecne-by-prodrazila-auta-2
Uvidime 9.11. Zatim se o tom, ze EU zrusila Euro 7 mluvit neda. Navic Euro 7 zrusene nebude, maximalne nedojde ke zprisneni limitu.
Pokud jsi cetl ten muj clanek, tak zvysene limity by dopadly hlavne na nakladni auta. To znamena zasobovani a tim padem opet zdrazeni vseho. A to vcetne osobnich aut.
Když jsem přebíral papíry, tak jsem narazil i na ten, kam jsem si vloni na jedné přednášce poznamenal zajímavá čísla. Bylo to už loni, ale zase tolik se toho nemohlo změnil.
To, že taková nabíječka může chtít až 22 kW už je asi zastaralé, protože jsem slyšel i o 45 kW nabíječkách (jde jen o to, jaký výkon dokážeme do baterií cpát, aniž bychom je příliš poničili, nebo protopili víc, něž v těch baterkách zůstane). Čili je tu pořád ten problém, že lidi přijedou domu a strčiji auto do zásuvky. Ale to je už dostatečně známý problém a s tím se nějak počítá, aby to nedopadlo jako s přímotopy v devadesátých letech. Možná že toto bylo poznamenané v souvislosti s nabíječkama na veřejném osvětlení, už nevim.
Druhá věc je, že pokud se počítá se 6 miliony osobních automobilů, vycgází potřebná energie na 9 TWh ročně, což je produkce 15 Temelínů, jen pro jejich nabíjení. Nevím, jak se k tomu číslu přišlo, ale snad se nějak ví, kolik najezdí auta kilometrů a nepočítá se s tím, že všichni jezdí na plný dojezd každý den (jsou přece i sváteční řidiči).
Ale nedostatek energie je závažnější problém, než to, že je potřeba nějak zajistit, aby se nabíjení vhodně rozložilo v čase (ostatně existují i koncepty vybíjení, tedy podpory sítě elektromobily (V2G - Vehicle to Grid) a další vychytralosti). Otázka energetické bilance se ale řeší už roky (poprvé jsem o tomto potenciálním problému slyšel zhruba v roce 15). Moc jsem neslyšel, že by se řešilo, co se stane s ropným průmyslem, což není rozhodně malé odvětví, a zdaleka neprodukuje jen palivo, ale i řadu dalších věcí, které ale jsou často jen vedlejšími produkty právě výroby paliva. Bylo by podle mě rozumné takové výrobky vytipovat a hledat i jejich náhrady, jinak bychm mohli být neile překvapeni..
Třetí poznámka, kterou jsem si udělal se týkala vodíku. V palivové články (tedy jakousi reverzní elektrolýzu vodíku a kyslíku na vodu za vzniku elektrického proudu) se vkládá poměrně velká naděje, i když stále má tato technika své mouchy. Tím, že je to technika drahá, tak se používá spíš demonstrativně ve veřejné dopravě, vodíkové autobusy má několik měst (vždy je kolem toho dost publicity a pak to utichne, takže nevím, jestli protože experiment skončil (patrně neúspěchem; konstatováním, že je to drahé a pod) a nebo se přešlo na rutinní provoz), vodíkový vlak se ukázal i v naší republice, ale opět jde o experiment a demonstraci. V té souvislosti jsem si poznamenal, že z 1 kg vodíku vznikne 20 kilo vody. Přičemž spotřeba automobilu je zhruba 1 kilo vodíku na 100 km, autobusu 8 kilo a vlaku 250 kilo. Neumím si představit, jak vypadá kilo vodíku, tím jak je to lehký plyn, za normálního tlaku lehčí než vzduch (ve vozidlech se skladuje stlačený, taže nebudou létat), tak je to mimo mojí představivost. Ovšem 20 kilo (= 20 litrů) vody si představit umím. Ta voda pak může být problém, ne že by bylo těžké po nějakých kilometrech vylít kýbl (spíš se asi bude odlučovat nějak postupně, ani to nebude znát), spíš jde o to představit si takovou šňůru aut na dálnici, a každé vyprodukuje takové množství. Jaký to může mít vliv na lokální nebo globální klima je otázkou, kterou se možná nikdo moc nezabýval. (Já bych čekal spíš pozitivní vliv (nepočítám vznik náledí při teplotách pod nuou, to je spíš problém technicky), přecejenom voda je život, ale těžko říct, bez nějaké hlubší analýzy. Prý už s tím někde ve světě, kde jsou dál než my mají problémy, nebylo však zmíněno jakého charakteru.)
Spalováním vodíku opravdu vzniká voda, 2 * H2 + O2 = 2 * H2O
Jenže je to opravdu čistá H2O, to čemu se nesprávně říká destilovaná voda, správně demineralizovaná voda. A dvacet litrů "destilky" je už hodně.
Nicméně mám za to, že produktem spalování nebude kapalina, ale plynná fáze; můžu se ale mýlit.
Pokud se těch 20l rozloží na trase 100km, tak to zase tak velký dopad nebude.
pokud se na těch 100km bude nacházet jen to jedno auto...
To je 0.0002l na jedno auto a metr. Zkus se na to mrknout z pohledu dalnice. Muzes si to vynasobit prujezdem treba za hodinu, den...
Na D1 je to 40k aut za den. To je 8l / 1m dalnice za den. Porad mi to nepřipadá tak hrozné a pro obyčejné okresky je to zanedbatelné množství
Šest miliónů aut nebude. Nynější krizí se lidi ožebračí a elektrická auta budou pouze pro horních deset tisíc. Pokud by jsi to chtěl vidět v praxi tak za příklad poslouží jediná země na světě kde nejsou dopravní zácpy - Severní Korea.
Dej debilovi funkci... Elektromobily a Australie
https://www.autoforum.cz/predstaveni/automobilka-chce-za-4-roky-nabizet-jen-elektromobily-i-na-trhu-kde-je-skoro-nikdo-nekupuje-a-zasadne-zvysi-emise/
Další info k této záležitosti: EU už teď couvá od plánu zakázat spalovací auta v roce 2035. Je to víc k pláči než k smíchu
V tomto světle by se na to člověk díval i s optimismem a nadějí, ale... Brusel.
DOPRAVA: Smrtící norma Euro 7
Stojí za to přečíst si celý článek. Ale není to nic pěknýho, samá beznaděj.
Právě proto jsem objednal minulý rok a před měsícem vyzvedl nové auto... počítal jsem s inflací a s tím, že budou fronty na auta (emisní fleet, nedostatek dílů, rozdrbané odběratelsko-dodavatelské vztahy).
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/euro-7-norma-prach-pneumatiky-brzdy-vysavac.A221127_062338_automoto_dohr
Nestačím se divit, co soudruzi vymýšlí. Jen tak přemýšlím, kam si takový vysavač namontují majitelé supersportů, taky si představuju SUV, které projíždí zabahněným terénem a má tam přimontovaný ten bazmek, který při jízdě drhne o zem a odškrabává z penumatik bahno. Stačí i obyčejné auto a zima, kdy máš blatník plný sněhové břečky. To ten vysavač nebo filtr nemůže přežít. Ale soudruzi to určitě mají vymyšlené a doufejme, že někdy i sami autem jeli a ne jen se nechali vozit.
https://m.focus.de/auto/news/schweiz-prescht-vor-erste-fahrverbote-fuer-elektroautos-bei-strommangel-geplant_id_180416871.html
Svycarsko planuje na zimu zakaz jizd elektromobilů a omezení dobíjení.
EU rozhodla, ze do roku 2026 musi byt co 60km nabijecka elektroaut s vykonem min. 300kW s tim, ze min. jednen bod bude mit 150kW. A co na to CR?
https://rmx.news/czech-republic/czechia-eus-ev-charger-network-plan-will-probably-fail/
Celá jedna nabíječka! To je krása!
A dnes píšou v novinách, že Švýcarsko při potížích s dodávkami elektřiny, zakáže provoz elektromobilů. No hlavně že nás čekají světlé zítřky.
Novinky jsiu par dnu pozadu, ja to tu daval 1.12.
https://debaty.net/discussions/3091337-evropska-unie-rozhodla-od-roku-2035-nekoupime-zadne-auto-se-spalovacim-motorem#r3166618
WEF (svetove ekonomicke forum - Schwab) pokracuje ve snaze zrusit soukrome vlastnictvi automobilů
https://www.breitbart.com/environment/2022/07/22/world-economic-forum-ditch-your-car-and-save-the-planet/
Na jednu stranu je to dobra myslenka, auto neni vyuzivano na 100% a sdileni ma neco do sebe (v dobe, az budou autonome rizena auta), ted je to nesmysl, hlavne mimo mesta.
Na druhou stranu je to dalsi krok k ovladnuti lidi - mas nizky socialni kredit? Pak si ani to auto neobjednas.
Jasně, příbory taky nevyužíváš na 100% a sdílení má něco do sebe ... a co teprve manželku ...
Zajímavý nápad, ještě by mě to zajímalo jak by to fungovalo a co na to různé organizace. Manželku zase zajímá zda to bude i opačně. Stálo by za to více rozvést. Co s těhotnou manželkou nebo co s nepoužitelným manželem, kdo by platil pojištění, kdo stravu atd.
Detaily neřešit, důležitá je správně ideologiká idea !!! Rozvést okamžitě !!!
(jinak viz Prasak @Jan Fiala, 30.12.2022 17:56 níže)
Proto politici tvrdí, při schvalování zákonů, že problém je v detailech.
Tak mne napadlo, jestli není moc úředníků a politiků a jestli jsou dostatečně pracovně vytíženi. Že bychom si vypůjčili jednoho úředníka nebo politika, ten by pro nás udělal co bychom potřebovali a pak do zase vrátili do skladiště kde by čekal, až zase bude potřeba pro někoho a něco jiného.
Takhle to dopadá, když do věcí co do nich z titulu svých funkcí a pracovního zařazení kecat mohou kecají ti co jim howno rozumějí.
https://www.loupak.fun/video/srandicky/19281-expert-ve-firme
Cokoliv, co patří všem a nikomu je cesta do řiti. Lidi se k tomu budou chovat jak hovada, takže nový auto bude za půl roku špinavý, zničený, vyrabovaný. Přesně tak, jak vypadá erární nářadí ve fabrice.
Ale sdílení aut normálně funguje už teď.
Neni, co na tom vymýšlet dalšího, ani není důvod, aby sdílení bylo podmíněno výší sociálního kreditu. Přitom neni jedna firma, která by si něco diktovala, ale firem, které sdílení nabízí, je hodně a pravděpodobně přesně tolik, kolik se jich na trhu uživí, případně časem některé odpadnou nebo naopak ještě přibudou další.
Sdílení aut je jen další oblast lidské činnosti, která perfektně funguje bez státního zásahu na podnikatelském principu volné soutěže, jen politici mají zase potřebu se do toho srát a vytvořit nějaké státem organizované sdílení aut, které fungovat nikdy nebude a jako bonus nebude pro všechny, ale jen pro ty, kteří si to dle novodobých komunistů zaslouží.
Tohle je furt dokola, nejprve něco funguje, potom přijdou komunisti ať už ti ze starého jádra nebo ti novodobí odésáci a topkaři a začnou to státníma regulacema rozesírat, dokud to fungovat nepřestane!
IMHO auto nejlépe ve vlastní garáži u domu je dobré, když ho teď hned potřebuji protože smažím bramboráky a došel mi česnek. A stačí mi k tomu ojetý trabant. Sdílení aut by bylo dobré, kdybych tu a tam potřeboval auto na něco na co by mi trabant nestačil - třeba vyrazit s rodinou a zavazadly na dovču nebo přivézt almaru. Zkrátka na něco co se dá rozumně plánovat.
V tom případě by mi stačil v garáži elektromobil.
Ale musel by být za cenu toho trabanta.
Ale to sdílení nefunguje. To co popisuješ, je prachsprostá půjčovna. S tím rozdílem, že ty krámy se válí všude možně na ulici, nebo kam to poslední majitel zahodil.
Dále jsou tu dva faktory - dobrovolnost této filozofie a ty sdílený krámy někdo vlastní, tedy ta firma a ta se o ně stará. Firma může vlastnit a obyčejný lid ne? To tu budeme mít státní, nebo státem určený firmy na vlastnění aut? No to je krásnej tunel! Stát nám zakáže vlastnit auta a přikáže půjčovnu? Tak to bude konec demokracie, vlastně už to bude totalita. A ban na půjčení auta už je jen detail, který dřív, nebo později přijde. Napřed jako trest pro zločince, později pro nehodné a netleskající. Už jsme to tu měli, akorát nešlo o půjčení aut, ale o zaměstnání, nebo studium na školách, či cestování za hranice. V době digitální už je mnohem jedodušší mít na někoho "složku".
Víš, jak funguje přístup lidí ke "sdíleným" věcem?
takto
Nepředstavujte si sdílení aut tak, že každý dá do placu své auto a budou si je lidé sdílet. To je blbost. Sdílení aut musí být řízené a nejlepší způsob je, když to bude řídit firma podobně jako se řídí dnešní "taxi" nebo-li Uber. Ve chvíli, kdy to bude řídit stát nebo EU, nebude to fungovat a dopadne to přesně jak tu Prasak odkazuje na sdílení koloběžek.
No a sdílení aut zajišťované v rámci volné soutěže soukromým sektorem již dnes funguje zcela ok. Není třeba vymýšlet něco nového, není třeba, aby se do toho vkládala EU a stát. Nakonec sami můžete, pokud máte řidičský průkaz, ozkoušet, chcete-li. Důležité je, nezůstat u jedné zkušenosti, ale odzkoušet toho víc.
I u sdílení aut je nabídka různá, za různou cenu a v různé kvalitě. Mimochodem půjčovna aut funguje tak, že si půjčíte auto v půjčovně, jezdíte s ním a pak ho zase do půjčovny odvezete. To má své nepopiratelné výhody, neboť se půjčovna o všechno postará, vyčistí auto, natankuje a máte tam plný servis. Taky je to dražší. U toho sdílení tam tento servis není a záleží na uživatelích, jak se k těm autům chovají, jestli v autě nechají bordel atp. A záleží i na organizátorovi sdílení, jak dobře si dokáže své klienty ohlídat a jakou službu vlastně nabízí. Může to být levná jízda v prasečáku nebo to může být normální ježdění v normálním autě. Není totiž nic složitého si klienty ohlídat a sdílení prasatům neumožnit, pokud jako podnikatel stojím o jiné klienty. Opravdu za tím není třeba hledat nějaké velké složitosti.
Já mám informace tak říkajíc z první ruky a jednoznačně potrvzuji, že to funguje a funguje to dobře. Žádné regulace ani další výmysly ze strany EU nejsou potřeba a kdo sám auto vlastnit nepotřebuje nebo nechce, v pohodě se může spolehnout i na sdílení aut. (Aspoň do doby než to začne organizovat svaz novodobých komunistů tzv. liberárních demokratů evropských socialistických republik.)
Pokud to zůstane na dobrovolné bázi, nemám nic proti tomu. Ať se parta lidí domluví a společně používá jedno auto, ideálně z jedné bytovky, kdy mají to jedno auto před barákem a tudíž ho vždy najdou na svým místě, pokud ho zrovna nepoužívá někdo jinej. A to tak možná ještě v Brně a v Praze, kde všude jezdí šaliny, či metro a dá se dostat relativně v klidu kamkoliv pomocí MHD. Na malým městě, či na dědině je auto naopak nutnost, resp. použití autobusu na cestu do práce znamená denně třeba i 2 hodiny času navíc. A čas je někdy cennější, než peníze. Takže to vidím stejně, jako elektromobilitu - ano, pokud o to lidé mají zájem a chtějí to. Ne tomu, když to bude nařízeno někým, kdo za tím vidí jen svoje zájmy a problémy lidu jsou mu u prdele.
Sdílená vozidla budou doplňovat trh tak jak nyní půjčovny, pokud zůstanou vstupy na obdobné cenové hladině jako nyní. Pokud by to mělo být o hodně dražší tak se toho určitě chopí nějaká firma, které se to bude vyplácet. Ve městě se to bude většinou vyplácet a na vsi ne. Bude to zase jen byznys.
To je právě nesmysl a nepochopení sdílení aut a tak ho bohužel evropští socialisté zcela odtržení od reality prosazují. V jedné bytovce bude bydlet kupa lidí, z nichž každý bude jezdit někam jinam. Je naprosto nereálné, že by auto sdílelo více lidí. Vem si třeba bude v malé bytovce bydlet 7 rodin, s přihmouřením obou očí bude každá rodina potřebovat jedno auto. To budou sdílet tim způsobem, že jeden pojede v pondělí, druhý v úterý, třetí ve středu, ...? Asi těžko.
My takhle sdílíme auto já a moje sestra a je to tak maximum možného, aby se dalo rozumně domluvit a jezdili jsme každý dle potřeby. Přitom a to píšeš správně, jsme oba v jednom městě, takže MHD v pohodě, na venkově by nebylo reálné ani to.
Sdílení aut musí fungovat jinak. Musíš mít dostatek aut, kterýma budou lidé jezdit na různá místa, takže při předpokladu, že všichni nejedou ve stejný okamžik, což je dost reálné, bude v okolí vždy nějaké auto volné. Navíc, ono se ti třeba zdá, že někde vidíš, jak na ulici stojí výrazně označené auto od firmy, která to provozuje a zdá se ti, že tam stojí zbytečně, ale to je právě to, že tam musí stát, aby když někdo zrovna potřebuje, tam to auto našel a mohl jet. A musí být i výrazně označené, aby ho ten zájemce o sdílené auto rychle našel, protože si představ, že budeš znát jenom SPZ a budeš uprostřed velkého parkoviště a budeš to auto hledat hodinu, to by jako taky pozbylo to sdílení smysl. To je potom právě ta klasická autopůjčovna, kde si to auto rezervuješ 3 dny dopředu a víš, ze pojedeš, ale na druhou stranu ty musíš 3 dny dopředu vědět, že chceš jet a pojedeš.
Prostě smysl dávají všechny 3 varianty: vlastnění svého auta, půjčování auta s rezervací i sdílení auta nahodile. Každá varianta je vhodná pro někoho jiného, kdo k potřebě jízdy autem přistupuje jinak.
My se samozřejmě shodnem na tom, že je totální nesmysl, aby nám to EU a stát nařizovaly. Zkus na to myslet příště u voleb, protože je zřejmé kdo tyhle nesmysly navrhuje v ČR: zelený, piráti, topkaři a poslední dobou bohužel i odésáci.
Někdy přemýšlím nad tím, kdo ze zvolených opravdu zastupuje zájmy svých voličů, resp. lidu své země, nebo zájmy toho, kdo platí. Protože opravdu nevěřím tomu, že ty zelený nesmysly a podobný pí**viny chce víc lidí, než zanedbatelná, ale o to hlučnější menšina.
Proto jsem psal, ze smysl to dava u autonome rizenych aut. Objednas si auto, to prijede, zaveze te, kam potrebujes a pojede si po svych. Tohle si predstavit dokazu.
A taxikáři nebudou mít co žrát?
Jo, jasný, hlavně když nám to nikdo nebude nutit, ani autonomně řízená auta, ani sdílení.
Já třeba rád jezdim vlakem, ale když na chalupě potřebuju ve stavebninách cement, tak holt to auto potřebuju. Nemám čas si objednávat dovoz ani auta.
Staci Uber a taxikari nebudou mit co zrat. K tomu ridici autobusu, syrojvudci, kamionaci atd.
Staci automaticke pokladny v supermarketu a pokladni nebudou mit co zrat.
Staci vetsi robotizace vyroby a spousta lidi nebude mit co zrat.
Staci vetsi zavedeni umele inteligence a spousta uredniku nebude mit co zrat.
Proto se experimentuje s nepodminenym prijmem, protoze v budoucnu spousta lidi bude najednou bez prace a bez moznosti reklasifikace.
Ve velmi vzdálené budoucnosti, které se nejspíš nedožijem.
Dne jsem četl článek, že zase chytli týpka co si vyjel cizím autem, měl zákaz řízení a ještě k tomu byl zdrogovaný.
Tak mne napadlo, přímo v hlavě, když se vymýšlejí elektromobily, autonomní řízení, různí asistenti a další 3,14čoviny, co kdyby se vymyslelo i něco co by umělo, když někdo vleze za volant, zkontrolovat jeho řidičák, spojit se s nějakou databází jestli to auto řídit smí a jestli nemá nějaký zákaz nebo omezení a podle toho umožnilo odjet nebo zavolalo ty co pomáhají a chrání?
Kdyby se MV venovalo potirani kriminality a prestupku misto vymysleni kravin kolem cenzury informaci a UA, hned by bylo veseleji. Nebo aspon stejnou cast energie, kterou venuje kravinam venovat i necemu prospesnejsimu.
Neboj, i na to dojde.
Už jsem zaznamenal snahy zavést povinné alkoholtestery, zatím pro profesionální řidiče (tj. náklaďáky, kamiony, autobusy...). Nedejchcneš - nenastartuješ.
https://www.autoforum.cz/predstaveni/novy-sef-vw-otaci-s-elektromobily-o-180-st-otevrene-pripustil-ze-bez-spalovacich-motoru-to-nepujde/
Mazda - elektricke auto s wanelovym motorem, ktery vyrabi elektrinu
https://www.autosalon.tv/novinky/nova-auta/mazda-se-vraci-k-wankelovu-motoru-kola-neroztaci-prodlouzi-ale-az-trojnasobne-dojezd
Nevim, skoly nemam. Nadrz to ma na 50l paliva, dojezd az 600km. Kdyby to nechali ciste spalovaci, tak by na 50l byl dojezd kolem 900km benzin, nejakych 1000 diesel.
Osobně si myslím, že debata, která byla založena před rokem a půl o tom, že si nekoupíme žádné auto se spalovacím motorem po roce 2035 už nemá smysl, jelikož při současné inflační spirále si v roce 2035 koupíme maximálně koloběžku a to si na ni budeme muset vzít ještě hypotéku.
Dalsi zajimave info:
https://www.carscoops.com/2023/01/norwegian-shipping-company-bans-electrified-vehicles-over-fire-fears/
Se s tím moc serou - elektroauta pouze na horní palubu a nahoře jeřáb. Jakmile začne hořet, auto vyzvednout a hodit do moře.
tady je to česky
uz-zadne-elektromobily-na-palube-trajektu-lodari-zakazali-jejich-prepravu-kvuli-bezpecnosti
Nic co by nespravilo pár slov:
Každý trajekt musí být vybaven pro hašení elektrovozů.
Nařízení EK bude samozřejmě květnatější, odhaduji to na 1500 slov, jde pouze o marginálii.
Abys elektromobil uhasil, tak potrebujes nadrz, do ktere ho zavres. Na trajektu je docela problem mezi auty p ty ojit, natoz s nimi nejak manipulovat.
Takze nejhednodusdi by bylo ta auta zahaknout za lano a tahnout xa trajektem. Pripadne teajektovy "prives", na kterem by byla jen elektroauta. Kdyz zacne horet, tak jej jen odpojis a nechas dohoret
Nádrž s vodou je přece všude okolo lodi
Nevím jaká je koncentrace Lithia v aku moderních elektroaut, ale něco mi říká, že Lithium a voda je hodně, hodně blbej nápad. To se hasí pískem.
Takže až uvidím hořet elektroauto, tak nemám volat hasiče, ale silničáře se sypačem?
Tehdy když se upálil Jan Palach (škoda mladého života), dezinformátoři co se snažili to nějak zamést pod koberec rozšiřovali fámy, že mu někdo namluvil, že na něm vzplane jen "studený oheň".
Pak jsem slyšel vtip "O zlatou mříž", že někde vypukl studený požár a někteří hasiči (vlastně tehdy ještě požárníci) utrpěli omrzliny. Pak to uhasili popraškem pálivé papriky.
Aha, tak je to jinak než jsem si myslel: https://www.garaz.cz/clanek/jak-se-hasi-elektromobil-nebo-hybrid-dlouhou-vodni-lazni-21001439
Další přepravní společnost zakazala převoz elektromobilů
https://www.autoforum.cz/predstaveni/transport-elektrickych-aut-zakazal-dalsi-prepravni-gigant-firma-s-50-obrimi-lodemi-dela-i-pro-bmw-a-vw/
Ve vnitrozemí to až takové dopady mít nebude, ale tak, kde je vic ostrovů...
Tohle je taky dobré:
https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/na-elektromobily-praskl-dalsi-problem-o-kterem-se-dosud-nemluvilo-pripomina-jejich-nesmyslnost/
https://motorguru.cz/nejnovejsi-zpravy/prvni-evropska-zeme-navrhuje-zakaz-elektromobilu-kvuli-nedostatku-energie/danielsimek/
Hmmmm...
Hlavne, ze zelený ouděl je stále v kurzu a elektromobily pořád tlačí. Automobilky v tomyo trendu pokračují, škoda svou cenovou politikou pujde za chvilku do kytek.
Hlavně že se EU se svými 6% světové populace snaží zachránit celý svět, ať to stojí cokoliv. Ostatní země se na to vykašlou nebo se snaží jen naoko.
Ostatní země se taky snaží, ale ne za cenu sebedestrukce. je to jako s náboženstvím v Africe. Věřící tam jsou hodně, ale jen do okamžiku, kdy by jim náboženství mělo zasáhnout do života.
Prodej elektromibilu v nemecku se pripadl o 83%
https://www.autoforum.cz/predstaveni/prodeje-elektromobilu-v-nemecku-se-propadly-o-83-procent-je-to-zacatek-konce-ktery-vestili-analytici/
Titulek článku ukázkově clickbaitový, skutečnost není pro elektroauta zas tak tragická.
Tím nechci sebe stavět do pozice nekritického obdivovatele elektromobility, jen ta čísla značí změnu 12/2022-1/2023, kdy se v Německu měnila dotační politika. Prostě zájemci nakoupili dopředu; a auto není chleba, že by se za pár dní zkazilo. Ale ten evropský tlak na elektrifikaci je v současné době opravdu (kulantně řečeno) dost nelogický. Z dlouhodobého horizontu je to přesto asi (jediná? nevím) správná cesta; až bude dostatek levné energie, dostatek možností snadného a rychlého nabíjení.
Škoda, že nefunguje to, co ve svých knihách má J. M. Troska, tedy využití statické elektřiny na vše
------
Osobně je mi to vlastně jedno. Máme relativně nové benzínové auto (za 3,5 roku 7500 km) a s ohledem na naše cestování autem by mi elektromobil (za rozumnou cenu, tedy v dnešních cenách hluboko pod 500 tisíc) spolu s vlastní FVE vůbec provozně nevadil. Nebo jinak: Favorit nám vydržel pomalu 25 let, než jsme jej darovali (a pořád je v provozu), tohle současné nám klidně může vydržet až do konce.
Když porovnáš prodej elektroaut v EU, tak to tak tragicky nevypadá. Pokud vezmeš jen Německo, je to horší.
Když k tomu přidáš, že Švýcarsko pomalu zakazuje provoz elektromobilů a doporučuje je mít jen jako druhé auto v rodině...
Ale jo, to nerozporuji. A ten švýcarský model se mi zdá provozně rozumný; obzvláště, když průměrný Švýcar nemá tak hluboko do kapsy jako průměrný našinec - a když bude mít na baráku nějaké ty FV panely, které mu to budou nabíjet. Na takové to kroužení kolem komínu potom IMHO OK.
Ale chápeš, že jde o princip. Elektroauta, která jsou propagovaná jako jediná možná budoucnost jsou najednou omezovaná - někde je nemůžeš používat (Švýcarsko), jinde tě s nimi nevezmou na trajekt (Norsko, které má nejvíc elektroaut)...
Do toho pojišťovny, které většinu havárek řeší jako totálku, protože jakmile trpochu trefíš baterii, tak se oprava nevyplatí. Nehledě na to, že po pár letech potřebuješ baterii vyměnit, abys měl aspoň ten mizerný dojezd jako na začátku a cena je 2/3 zůstatkové hodnoty auta.
Lidi si toho začínají všímat a s tím souvisí i poklesy prodejů. Ale EU se drží svého zeleného oudělu, emisních pvolenek, kterých ceny stoupají a zdražují vše.
Ono to skoro vypadá jako řízená likvidace ekonomiky EU. Ani bych se nedivil, kdyby to šlo z Číny, protože Číňani jsou trpěliví. Stačí se podívat, jak dlouho a tiše dělali celýmu západu levnou montovnu, až nás přerostli a teď mají půl světa ekonomicky v hrsti. Stačí být trpělivý, protože rychlý postup se nevyplácí.
Je to tak jak píšeš. Polovinu problémů vyřeší čas. Kdo si počká ten se dočká. Někdy se aktivita vyplatí a někdy ne. Nejhorší však jsou aktivní blbci.
Aktivní blb je horší než třídní nepřítel.
Prý to platilo za komunistů.
Dnes se jim říká "aktivisti".
Z dlouhodobého hlediska ale jako (skoro) jediná možnost jsou možná opravdu ta elektroauta. A "dlouhodobé" nemyslím 5, 10 let, ale třeba 40, 50.
Kliknul jsem na Souhlasím.
IMHO je dobře že ty elektrovehikly přešly z laboratoří a vývojových středisek do běžného provozu. Ale než se vychytají všechny mouchy co se teď začínají vyskytovat a co se ještě vyskytovat začnou, asi uplyne hodně vody a bude to stát hodně peněz než plnohodnotně nahradí ty se spalovacími motory (případně než se dojde k závěru: "Tak tudy ne").
Spíš se domnívám, že to budou auta na vodíkový pohon. Nedokážu si představit nabíjení před nějakým panelákem a co to bude dělat za problémy v elektrické síti, až všichni večer začnou nabíjet své "miláčky". Vodík se může obdobně jak nafta či benzín prodávat na čerpacích stanicích. Koně jako pohon zavrhuji jelikož se všechny hospodářská zvířata vytlučou, jelikož produkují metan. Pak se začne zjišťovat které plodiny způsobují tvorbu plynů v těle člověka a zakáže se hrách, čočka, fazole a bob. Následně se bude zjišťovat, která lidská rasa trpí na větší plynatost a té se nepovolí rozmnožovat, a pak vypukne třetí světová válka a bude to vyřešeno.
Současná konstrukce elektromobilů s LiOn baterií není krok správným směrem, ale krok stranou.
Rozumní vyrobci sut ne nezameri pouze na elektroauta (např Toyota)
A k tomu pridej nesmyslnou cenovou politiku Skody, kdy za cenu konkurencniho auta s dobrou vybavou dostanes zakladni osekanou verzi skodovky s blbym motorem. Za lepsi vybavu prihod 100k+. Pak to dopada nejak takto:
https://www.autoforum.cz/predstaveni/konecna-prodejni-cisla-potvrzuji-propad-prodeju-skody-octavia-na-nejhorsi-uroven-za-20-let-za-tri-roky-ztratila-polovinu-zakazniku/
Ve firme se u nas dosud braly skodovky, dalsi auta uz skody nebudou. A firemni prodeje drzely skodu nad vodou.
Huh... já se svým "nováčkem" najel za 3 měsíce 6500 km
A myslím, žes dobře udělal, že ses předzásobil autem. Za pár let už nebude nic, jen předražené BEV. Nástup vodíku očekávám tak v horizontu 10-15 let, to se ukáže neudržitelnost BEV.
I já si myslím, že elektroauta na Lion jsou krok stranou a neřeší to vůbec nic. Nakonec se planeta zahltí vyjetýma bateriema. Je to nesmysl a doufám, že svět na to nikdy nepřejde, EU se stane skládkou světa a všichni zmigrujeme pryč.
Vodík je budoucnost! Ovšem hodně vzdálená budoucnost, protože elektrolýza je furt drahá a na světě existuje jediný zdroj levného vodíku. Je to v Rusku v ložiscích vedle zemního plynu. Navíc těma plynovodama by se dalo posílat obojí. Má to jeden problém. Plynovody jsme si zničili a s Ruskem chceme válčit.
Bohužel se tu nikdo z nás normálních aut na vodík nedožije, ale věřim, že ten problém, jak získávat vodík levně, se vyřešit podaří, jen né naší generaci.
Třeba začne Elon vozit vodík ze Slunce!
Na ziskavani vodiku jsou uz docela schopne technologie. Cina uz vyrabi vodikova auta - ciste vodikove dojezd 700km, natankovano za 3s. Hybrid dojezd 1200km
Co jsem četl, tak u vodíku je problém, že má fakt mrňavé atomy i molekuly, takže strašně rád uniká nejen mezi těsněním, ale i skrz materiály (které tím pak mění vlastnosti). Což se projevuje u déledobějšího skladování. (A samozřejmě rád hoří a dělá třaskavé směsi se vzduchem.)
Jo, prej to ničí nádrže, ve kterých je uskladněn.
Mohl jsem se smíchy přetrhnout, když jeden politicky zelený vizionář mlel o využití stávajícího rozvodu pro zemní plyn.
To by si vodík ani nevšiml že ho někam vedou.
A existuje tzv vodíková koroze snižující pevnost oceli jak tu někdo zmiňuje. Sice to funguje u vyšších teplot ale stejně.
Vodíková strategie České republiky
Připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky v roce 2021
Jestli to bylo nebo nebylo reálné netuším, předpokládal jsem, že to mají vymyšlené, ale je to jedno, když do toho nová vláda hodila vidle.
Podrobnosti by nebyly?
Co vím, vidle byly hozeny už dříve do nějakého *-vodu z Polska. Tihle akorát zarazili ten Zemanův vodní nesmysl.
Někde jsem se dočetl, že za první války se v Německu rekvírovaly nějaké kravské vnitřnosti a z nich se šily balonety do vzducholodí právě proto, že to byl nejlepší materiál kvůli unikání vodíku.
Ale jen v noci
No jasně že jen v noci, ve dne by to tam kvůli vysokým teplotám ani nenabrali.
Ve dne by je někdo mohl vidět a spílat jim, že kradou společnej vodík. Proto v noci.
A kvůli těmto nezodpovědným jedincům a společnostem pak Slunce vyhasne dřív. Aktivisty na ně poslat!
Možná už to hlídali i ti ufoni, co mají u nich Slunce na starosti. Jenže je teď ale amíci sestřelili nad Aljaškou a další někde v Kanadě. Třeba se už na severu staví terminály na přečerpávání kradeného vodíku ze Starshipů. Hned vedle základen HAARP.
Ted sestřelili další osmiúhelník nad Michiganským jezerem. Vstup do jezera je zakázaný pod hrozbou smrtící síly.
Vypadá to, že UFO se začíná rojit v souvislosti s hrozícím konfliktem.
Číňani mají taky jedno
IMHO jestli je to všechno čínské, tak si Číňani honem taky něco vypustili, aby to mohli okecat, že oni jsou taky oběť.
Jen aby za pár dní někde v USAF a NASA nezaznělo: "Houstone, máme intergalaktický problém!"
Tak už je to definitivní
Definitivní to bude v roce 2035. Do té doby máme naději, že to někomu dojde.
V roce 2035 mi bude 80 tak mi to snad bude jedno. Pokud budu schopen řízení tak se budu spíš zajímat o to zda budou PHM k sehnání a kolik budou stát a zda s takovým vozem budu moci jezdit po silnicích. Jelikož jsem vlastníkem lesa, tak mi snad do uhlíkové neutrality bude započítáno kolik ten les "vyrobí" kyslíku. Žádná hospodářská zvířata nevlastním tak to snad bude dobré.
Ovšem nesmí ti v tom lese prdět srnky, veverky nebo ježci.
To se dá vyřešit zákazem vstupu do lesa. Musím to dohodnout s lesním hospodářem a nechat si to schválit příslušným úřadem. Doufám, že dostanu také povolení na zákaz vstupu broukům (lýkožrout smrkový). Nevím ještě jak to budu vymáhat, to musím ještě promyslet.
Tak srnky nebo ježci mohou nosit katalyzátor, ale veverkám by asi u zadku vadil. Tak těm koupíš emisní povolenky a budeš mít od Bruselu pokoj.
Naopak, veverky by to mohly mít jako reaktivní pohon s přídavným spalováním.
To by někomu muselo dojít podstatně dřív - automobilky a sovisející průmysl nezmění výrobu ze dne na den, zabere to - dle mého odhadu - minimálně 5-6 let. V podstatě se na to automobilky připravují už nyní, takže moc času už není...
Jenže automobilky musí plánovat výrobu a tím pádem i dostupnost komponent na několik let dopředu. Jistě, námitka, že jedou v režimu just-in-time má něco do sebe, ale to taky předpokládá, že dodavatel má díly na skladě a dokáže je dodat a někdo je v dostatečným množství vyrobí.
Pokud se obecně ujme teze, že spalováky jsou univerzální zlo a elektroauta jsou univerzální dobro, s výhledem na definitivní zákaz, pak automobilky nebudou financovat vývoj. Dodavatelé nebudou mít zájem o trh, o kterým je dopředu jasný, že je odsouzen k záhubě.
Prostě nám to zase v Bruseli vymysleli a na nás to dopadne.
A mame tu další článek
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nove-normy-emisi-by-zdrazily-mala-auta-az-o-150-tisic-40423426
Nase schizofrenicka vlada, za jejíž předsednictví se pripravil zakaz spalovacich motoru, pro ktery v EU hlasovali jeji poslanci se ted staví proti normě?
Normální doublething, klasická orwelovina. Co na tom nechápeš?
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/aktiviste-tlaci-na-eu-aby-zakazala-spalovaci-nakladaky-i-kdyz-pro-nej-absolutne-neexistuje-jakakoli-nahrada
https://www.mokra-horakov.cz/assets/Image.ashx?id_org=9819&id_obrazky=65788
Koně prdí..
To jen ukazuje na to, že aktivisté jsou debilové zrození z blahobytu, nebo je platí nějaký nepřítel.
Platíme si je sami. V tom je to peklo.
Jo, platíme jim školy pro budižkničemy, jako jsou politologové, filozofové a genderoví specialisti. Ti mají čas přemýšlet nad *ovinama, než jak být užiteční. Schválně, kolik z takových aktivistů má titul ing?
Jednoho z nich Fialu máme i za předsedu vlády a všichni kdo ho volili by si mohli dát aspoň facku!
A ti, co volili Babiše nebo Okamuru, si mají dát co?
Tak nejmíň komplet BSDM menu asi ...
Ty se tím jednou zalkneš, když to musíš srát do každýho tématu. Jdi do Brusele.
Politolog Fiala - přesně to na něj sedí, co jsi psal i ty. Problém je, že lidi najednu stranu ty blbce volí a potom se z druhé strany rozčilují. Tak ať je nevolí! Vyřešeno, jednoduché.
Do evropské unie jsme vstoupili my všichni, politiky z Bruselu volíme taky my všichni. Pokud se nám to nelíbí, můžeme do Bruselu zvolit lepší politiky nebo můžeme v krajním případě i z Evropské unie odejít. Jenže tohle lidi nedělají, místo toho nemyslí, hodí hlas nějakému debilovi a pak se hrozně diví.
Asi ziju v nejake alternativni realitě
Nestoji zase tak moc = zacina na 2,6 milionu.
https://m.autorevue.cz/volvo-ex90-cena-v-cr-vybava-vykon-dojezd
Musíš porovnávat porovnatelné. Kamarád před několika lety kupoval Teslu za trojku, tohle auto bude parametrově lepší…
a nemohl by se kamarád pochlubit, jak je spokojenej?
Vývojář ze Škoda auto: Norma Euro 7 je momentálne nesplniteľná
Je to dobrá sranda.
A Skodovka dal míří do zapomenutí
https://www.novinky.cz/clanek/auto-levne-suv-kombi-a-dalsi-skoda-odhalila-predobrazy-sesti-elektromobilu-ktere-uvede-do-roku-2026-40429685
V případě Skody tipuju dojezd až 200km. Nekup to v zakladu za 600k. Zaklad u Skodovky znamena, že to nebude mít na dveřích ani kliky a misto blinktu budeš ukazovat rukou z okenka (nadsazuju, ale poslední Skodovky jsou tragedie).
Videl jsem video, kde american ukazoval, kolik jej stoji v Tesle cesta 500 mil (800km) San Diego do San Francisco Bay.
Ve vysledku to bylo $64,5 a 1.5h zdrzeni na nabijeckach. To ma byt ten rozdil, co nam vnucuji zelene mozky? Cena za nabijeni skoro stejna jako ja u naftaku jen s rozdilem, ze ja natankuju pred jizdou (stejne jako on dobil) a ujedu to na nadrz.
https://www.facebook.com/reel/899553254658951?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v
Další rána pro přísnou normu, která by mohla omezit spalovací motory. Polsko kvůli ní chce zažalovat EU
Tak snad se toho dobra nadobro zbavíme.
Jak vypada ideologie zelenych mozku v praxi - podivejme se do Danska
https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/obycejna-nova-octavia-za-1-13-milionu-kc-dan-z-ni-100-tisic-kc-za-rok-vitejte-v-dansku-zemi-chudych-bohatych/
Když to tak čtu, tak si říkám, jak může být vláda tak krutá k vlastním občanům. Očividně ani volby tam nejsou šancí na změnu.
Kromě A je potřeba zjistit i B. Kolik ti utlačovaní chudáci vydělávají.
2 roky starý článek: https://www.fondik.cz/clanky/srovnani-platu-cr-vs-dansko-platy-v-dansku-se-vyrazne-lisi
Třeba si na tu předraženou oktávku vydělají nakonec rychleji než my tady na tu "levnou".
Urcite si vydelaji, ale jde o tlak na zbaveni se spalovacich aut. Protoze neplatis jen vysokou cenu, kterou ti navysi jednorazova dan, ale platis i nejakych 100k (pro ne treba mecicni vyplatu v cistem) kazdy rok.
A co udaje o propadu prodeje aut? To by se prece nijak nemelo projevit, kdyz podle tveho b) maji tak vysoke platy
Když tolik vydělávají, proč v prodejích dominují malinkatý a levný auta? Protože to zdanění je prostě brutální i na Dány.
Navíc jak píše Honza Fiala, je to zelenej teror.
No to právě není, je to jen teror. Teda pokud používáš zelený jako synonymum pro vypatlaný, tak souhlas. Ale ekologický to není ani trochu. Ty auta na baterie se nedají po několika letém použití prodat do bazaru, aby mohly sloužit dalšímu méně movitému zákazníkovi.
Vem si u nás, že po silnicích jezdí běžně 15, 20 i 25 let stará auta několikátého majitele. U aut na baterku to nejde, tam prostě 5 let a vyhodit, sešrotovat a koupit fungl nové. Většina pořizovací ceny je baterka a její výměna je taky nákladnou záležitostí, takže nic jiného nedává ekonomicky smysl. Je to teda naprosto neekologické a zelené to v původním významu slova není ani trochu.
Jasně, že je to zelený tlak, a řadu lidí to od nákupu většího a dražšího auta odradí. Na druhé straně existují i lidi, kteří by si mohli dovolit pořídit mnohem větší, luxusnější a dražší auta - a ne jedno - a přesto jezdí v něčem malém, levném. Mají třeba jinou hierarchii svého "must have" žebříčku.
My si tu hrajeme na zelený pozéry, ale dokud jinde budou mít
tohle
tak Evropa nejen že planetu nezachrání, ale ještě se ekonomicky zničí.
Mně celý ten humbuk kolem elektroaut trochu připomíná Krále Lávru od Karla Havlíčka Borovského nebo Císařovy nové šaty od Hanse Christiana Andersena. Všichni vědí, že překlopit všechna auta na eletriku během dejme tomu 10-15 let je naprostý nesmysl, ale všichni se tváří, že to tak určitě půjde zvládnout. Jednou to praskne.
Tím el. auta šmahem neodsuzuji, pro některé to může být docela výhodné, obzvláště, až/pokud poklesnou ceny třeba vlivem čínské konkurence. Pár panelů na střeše RD navíc a jezdíš zadarmo (pokud nejezdíš moc a dlouhé cesty, spíše takové to "kolem komína" jako třeba já).
3/4 ceny elektromobilu je cena za baterii. Auta s elektrickým pohonem jsou dobrá, protože elektromotor je výrobně lehčí i levnější než spalovací motor a má i vyšší účinnost. Prostě elektroauta jsou budoucnost. Ale nejsou pořád vyřešený baterie a nezdá se, že by bylo řešení v dohledu.
Alternativou je vodík, ten se v generátoru elektřiny převede na elektrickou energii a tou je poháněn elektromotor. Zase je to levnější řešení, účinější a dneska už se dají i vyrobit obaly, aby ten vodík neměl tendenci bouchnout. Problém je získávání vodíku a to buď vedle zemního plynu z Ruska (pro část světa momentálně velký problém) nebo elektrolýzou, která si žádá velké množství energie. Tu je nutné někde získat bokem a ještě to vodík hrozně prodraží.
Prostě nic nenapovídá, že by řešení mělo být do 10 let i při té největší snaze celého světa.
Ten panel na střeše je prostě jen část problému, ta nejmenší.
Já sice nejezdím zadarmo, ale dneska jsem tankoval plnou nádrž. Vždy při tankování vynuluji počítadlo. Najeto 523 km, zaplaceno 633 Kč. A to jsem jezdil po dálnici na plnej knedlík. Litr LPG 15,30 Kč a to beru ten dražší, kvalitnější
Pro zelebe mozky je LPG, CNG a dalsi plyny taky nezkousnutelne fosilni palivo.
Tem by vyhovovala hromadna doprava a v idealnim pripade slapaci. Takovy slapaci autobus...
Tady je pár článků s debatovaným tématem:
První německá firma se otevřeně postavila proti nařizování elektromobilů, podává žalobu, aby EU zastavila
Německý výrobce elektromobilů zkrachoval necelý měsíc poté, co firmu navštívil kancléř a dával ji světu za příklad
Elektrická party definitivně končí. Už se přestává nalévat se slevou, na řadě je pití s přirážkou
I elektromobil s nejloajálnějšími zákazníky opouští 30 procent kupců a vrací se ke spalovacím autům
Redaktoři na webu autofórum se netají tím, že jsou proti hurá akci s elektromobily, jak je tlačí politici a automobilky jim vychází jásavě vstříc. Proto je na webu dost kritických článků.
V poslední době se ale zdá, že s elektromobilitou to opravdu není jen růžový a že budoucnost nevypadá vůbec jednoznačně ve prospěch e-aut.
https://www.autoforum.cz/predstaveni/plany-na-ciste-elektrickou-nahradu-dalsiho-spalovaciho-auta-vyletely-kominem-dostane-take-benzinovy-sestivalec/
https://www.autoforum.cz/predstaveni/gm-zastavil-zacatek-vyroby-hned-nekolika-elektromobilu-vysvetleni-sefky-je-jako-z-orwella/
https://www.autoforum.cz/predstaveni/ja-jsem-vam-to-rikal-lidi-konecne-vidi-realitu-elektromobilu-konstatuje-sef-toyoty-pri-tezkostech-souperu/
https://www.autoforum.cz/predstaveni/nezajem-o-elektromobily-pohrbil-nekolik-dalsich-elektrickych-novinek-honda-s-gm-zarizly-spolecny-projekt-za-117-miliard/
https://www.autoforum.cz/predstaveni/akcie-automobilek-se-hrouti-pod-tihou-neuspechu-elektromobilu-mercedes-po-nekolika-ranach-mluvi-o-brutalnim-trhu/
Ale máme to ve vedení EU kabrňáky, ti prostě přehlasují jak trh, tak i fyziku. Pod vedením strany vpřed!
Připomněl jsem si vyjádření jedné tiskové slepice na dotaz jak její ministerstvo hodlá prošustrovat miliony co dostalo na vzdělávání romských/cikánských dětí.
IMHO to vyjádření je univerzální a šlo by použít i v těchto případech.
Kdy mocní už konečně dostanou zdravý selský rozum?
Ale oni určitě selský rozum mají a používají. Aby ze všeho pokud možno profitovali.
Že profit někoho může znamenat ztrátu, problémy jiného, je pochopitelně možné.
Kritici mocných by se na jejich místě nechovali jinak
Důležité je nekrást:
https://www.youtube.com/watch?v=0CMPtWD92h4
Doporučuju na Silvestra, jeden z nejzábavnějších rozhovorů na ABJ.
Důležité to je, ale kdo z mocných neselže? Kdo z těch, kteří se mermomocí snaží dostat k lízu, neselže? Nemusí přímo krást, stačí všelijaké boční výhody. A že těch je k dispozici spousta!
A nedělám si žádnou iluzi o nikom. Když se A.B. před x lety tlačil do politiky, myslel jsem si, že hlavní důvod, proč ho ostatní/dosavadní politici nějak nemají rádi, je ten, že on (dolarový multimiliardář) na rozdíl od nich nemá potřebu být jakkoliv uplácen, že to nemá zapotřebí. A za pár roků… kvůli uprděným 50 mio za čapák ten hypotetický glanc neúplatnosti (z pohledu prostého lidu, nekoupeného koblihou) je zcela fuč.
Z mýho pohledu - člověk, co má peněz, že by se do konce života mohl válet v koksu, tak není lidumil, když leze do politiky. Pokud chce dělat něco pro lidi, tak jsou jiný způsoby, viz Bill Gates. Takoví jdou do politiky jen kvůli sobě, svýmu egu a dalším penězům. Nejen AB, ale i třeba Trump.
No a když lezou do politiky ti, co peníze nemají, tak proto, aby je na náš účet získali. Takže si nevyberem.
Zastupitelská demokracie musí vždycky vést k úplatkům a rozhodování peněz, protože lidi nedokáží vybrat ze svého středu neúplatné za politiky. Už jenom proto, že ten neúplatný si nemá jak obstarat bez peněz volební kampaň a na rozdíl od úplatného ty peníze na kampaň z nikoho nevyrazí. Možnost teda je, že je sám natolik bohatý, že si kampaň dokáže zaplatit sám, ale jak vidíme třeba u AB, tak v těchto případech někdy hrozí zase jiný extrém, že s jídlem roste chuť a takový člověk nemá nikdy dost.
Za mě je teda pořád nejlepší systém přímá demokracie, kde si lidi rozhodují, co nejvíc sami, protože stovky zastupitelů uplatit lze, milióny voličů nikoli. Ale samozřejmě u přímé demokracie zase hrozí, že se promění v mediální demokracii, teda že budou ve skutečnosti rozhodovat vlastníci médií, protože skrz ně dokáží milióny lidí ovlivňovat.
Nicméně momentálně je v tomto směru poměrně dobrá doba, protože internet dokázal média rozdrobit do menších celků a teda menší ovlivnitelnosti lidí. Jistě by mohlo být lépe hlavně ve vztahu k televizním médiím, kde je ta moc stále soustředěna hodně úzce. Zde by hodně pomohla privatizace ČT ideálně po částech, což by minimálně rozdělit na dvě půlky šlo a nesměli by se toho účastnit ostatní majitelé celostátních tv. Navíc význam tv bude zcela jistě nadále klesat, takže ono se to i tak časem vyřeší.
Když lezou do politiky ti bez peněz, tak si (asi) jdou taky nahrabat, to jo, ale nemají tolik nitek a pák v pozadí, jako ti, co prachy mají, takže urvou řádově méně a (snad) dají pokoj. Je to rozdíl miliony vs. miliardy. Ti bohatí si nepůjdou do politiky pro pár drobných.
Vybrat ze svého středu neúplatné? Demokracie je o tom, že do politiky jdou lidi dobrovolně a Mirek Dušín by se tam velmi rychle pozvracel.
Přímá demokracie se může jevit jako cesta, třeba ve Švýcarsku tak fungují. Jenže úskalí jsi dobře popsal, snadnou ovlivnitelnost médii a stejně tak by davy lidí rozhodovaly o něčem, čemu vlastně sami nerozumí. Musela by každému hlasování předcházet důkladná osvětová kampaň a i tak mám obavy, že by stejně spousta lidí volila "jednoduché a rychlé řešení" a taky to, co jim aktuálně vyhovuje a může být cestou do pekel. Copak by si plebs dobrovolně odhlasoval vyšší daně? Já absolutně nemám přehled o tom, jak funguje ekonomika státu a v jaké jsme ekonomické kondici a jak nás může ovlivnit úprava DPH. Můžu akorát věřit tomu, co by mi naservírovali "odborníci" z médií. Nebo taky nevěřit.
Určitě jsi taky členem SVJ, takže víš, jak se hlasuje o ekonomice společnýho baráku. Ti v přízemí se vůbec nezajímají o to, že těm nahoře zatíká střechou a proč by se tedy kvůli tomu měly navyšovat platby do fondu. A takto chceš řídit stát? Ani omylem.
Je to dobrý příměr a právě proto považuju přímou demokracii za proveditelnou. Problém toho SVJ je často ten, že je tam podmínka, že se hlasování musí účastnit aspoň 50% členů. Tuhle podmínku bych do přímé demokracie nezatahoval, protože by to dopadalo jako u toho SVJ, že často nejsme usnášení schopní. Ale co to zároveň znamená? Že se ti, kterým je u prdele, jak se dům vede, neúčastní a nepředpokládám, že by se nějak výrazně chtěli účastnit i rozhodovacího procesu okolo státu.
Takže tím se ti, co jsou úplně mimo, vyloučí přirozeně sami. Když ten zbytek bude mít zájem, tak si dokáže zařídit, aby dokázal hlasovat ku prospěchu věci. Nakonec i v tom domě vyhrává většina a ikdyž poslední patro vícepatrového domu tvoří jen desetina hlasujících, nakonec zvítězí rozum a i někteří, které to okamžitě nebolí, tu ruku pro novou střechu zvednou!
Myslím, že Babiš nám ukázal docela jasně, že i tohle jde.
A proto nastoupila pětikolka, aby dokazala voličům, že Babiš nebyl zdaleka to nejhorší, co nás mohlo potkat
WTF?
...ani bych žádné nové nekoupil. Člevěka to jenom vytáčí. Zlatá Felda. Maká, musí se řídit, nic neodpustí, ale věrně slouží, nebuzeruje a hlavně jediný displej jsou hodiny. Za odměnu dostává olejíček do 10tkm a do nádrže prémium
Z ekonomickýho pohledu možná, ale bourat v tom šrotu může být fatální.
To máš velkou pravdu. Bourat vvtom je fatální. Proto je potřeba v autě typu Felicia jezdit defenzivně a ne jako idiot. Tohle mám nepaměti pořád a hodně mě to vycvičilo. Stejně nenaženeš vůbec nic. Tohle je důležité. Vím, na co mám, co si můžu dovolit a tak když za mnou i třeba po městě poletí trotl 100 v SUV, nemám problém okamžitě uhnout (tohle platí hlavně pro dvouproudové silnice, kde je trochu divočina a levý pruh neodolatelné afrodiziakum pro asi tak 80 % egošílenců).
P.S. není to šrot. Mám to v dokonalém pořadku a není shnilá. Brzdy mám komplet nové atd. Nejsem hazardér. Na to moje cukání 10 km sem a tam je to idealní. Neřeším nic jako rozvody, egr ventily, DPF, netěsnící spojkové válce (ten spojkový válec jsem zmínil schválně, protože Felicia má spojku ovládanou lankem, stejně jako plyn např. oproti Fabii 1) a plno dalších, byť běžných oprav. Ačkoliv opakuji, že s tebou souhlasím a z hlediska bezpečnosti je to hrozba.
Kdyby to měla z hlediska bezpečnosti být hrozba, tak by bylo hrozbou každé malé autíčko. Žádné nemá proti obrněným SUV šanci a na druhou stranu, aby se kvůli tomu příznivci normálních aut vzdávali, také nemá smysl. Jak píšeš, je třeba jezdit defenzivně.
Jinak na dálnici bych s hodně starým autem nejel, protože častým problémem je upadnutí kola. Hřídele stárnou a vnitřní mikrotrhlinky nikdo nevidí. V malých rychlostech to zastavíš, na dálnici je to bez šance.
Tak přeci jen ta nová malá autíčka mají lepší deformační zóny a jsou tuhá. To nemluvím o vyspělosti ovládání a zpracování a stabilizaci náprav. Když se podíváš na sloupky u Felicie, nosníky a výztuhy nárazníku, tak je to směšné, říkám tomu motokára. Je prostě potřeba na tohle myslet. Dálničku na tom ani nemám. Je fakt, že ve Fabii se nebojím. Ta má i ty tebou zmíněné poloosy jednou takové.
Defenzivní jízda ti je k prdu, když tě naboří někdo jinej. Já taky jel vklidu domů a proti nám se vyřítila v zatáčce 18 letá královna silnic s mokrým řidičákem. Bylo po dešti a už jsem jen mohl sledovat, jak smykuje přesně na moje auto. Chudák Citroen šel do šrotu, ale naštěstí jsme z něj vylezli všichni zdraví a relativně nepoškození. Bylo to 6 letý auto a jsem rád, že to nebyla právě nějaká Felicie. To bych taky mohl mít přední kolo pod prdelí. Taky že to mělo airbagy všude možně, ne jen ve volantu, bylo moc dobře.
Jojo, to beru. Furt je lepší defenzivní jízda s maximální rychlostí oněch 80 km/h ve městě, než čelit situacím na okreskách. Když už jedu ven, tak ne sice záměrné, ale většinou pozdě večer nebo v noci.
Musím ale říct na obhajobu Felicie, že do té doby mě žádné auto tak nevyškolilo - myšleno řidičsky. Sám jsem v ní málem boural hned na začátku, sice asi ve 30 km/h, ale po zkušenosti s nehodou v podobně nízké rychlosti a ve Feli bych to opravdu nechtěl. Zapomněl jsem, že tam není ABS, auto má přes tunu, malá kolečka 13" a ještě bylo mokro. Začal jsem brzdit pozdě a už jsem klouzal. Naštěstí birec v mercedesu byl asi polobůh, protože se během asi sekundy naprosto zdekoval. Od té doby i v běžném autě reaguji daleko dříve. Od té doby už se nic podobného neopakovalo. Pro mě je to veliký zdroj zkušeností a to už ty papíry mám hezkou řádku let.
Já už jsem se po letech taky vyblbnul a jezdím tak, abych dojel. Ne, že bych tomu občas nešlápnul, ale na zadek se nikomu nelepím, nepředjíždím za každou cenu, protože riziko za pár ušetřených minut nestojí. Ale taky nejezdím jak podělanej, abych vytvářel kolonu, ale stejně se najdou takoví, co by mi nejraději za jízdy šacovali kufr. Zrovna včera, cesta, kterou jsem projel nejmíň tisíckrát, jedu únosně svýmu autu, počasí a večerní hodině a stejně se mi lepil na prdel auta. V místech, kde se nedá předjíždět, je to prostě hovadina.
Nedej Bože potkat školitele-vybržďovače. Nejsem si jist, asi už je to dávno, ale asi jsem se s jedním takovým potkal. Ale to už je jiná pohádka.
Tak já tomu obcas také trochubpokouřím, to zase ne, že ne, ale to jsou cesty, kde skutečně za den projede polovina jednoho auta
Agrese je dost, to je fakt. Porad se nekam systemove spěchá, lidí je víc a víc, aut je víc a víc a je to nedvládní začarovaný kruch velkolichvářů.
Když si pak vezmu, jak 50 kW stačí člověku úplně bohatě a s přehledem, pousmívám se nad tím, jak doba spěje. Furt méně a méně emisí a víc a víc nevyužitelného výkonu, respektive točivého momentu a účinnosti agregátů jako takové.
Pohled Brita, ktery zkousel zit s Enyaqem
https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/britsky-novinar-zkusil-zit-s-elektrickou-skodou-enyaq-bez-domu-s-garazi-nejde-to-a-navic-to-leze-do-penez/
EURO7 neprosla, jak byla vymyšlená, tal vam hajzl..vé zdrazime elektroauta
Super. To už ta elektroauta nebude kupovat nikdo.
Nejsem si jist, jestli to byla Toyota nebo Honda, bylo to určitě v některém pořadu Auto.cz na youtube. Přivezli elektromobil za 1.600.000 Kč do autorizovaného servisu, dělali tam nějaké testy a chtěli vědět stav baterie. Technik jim řekl, že baterie je ve stavu 100% funkčnost, ale že nedokáže zaručit, že zítra neodejde. Není tam prostě ten průběh stárnutí lineární, což v podstatě všichni známe z různých mobilních zařízení, že se to stává.
Takže se redaktor toho magazínu zeptal, kolik by tam stála výměna baterie za novou, technik to překontroloval v ceníku a poměrně suveréně řekl, že 1.190.000 Kč. To ani náhodou není 40% ceny auta!
Jinak je to dobře, elektromobily nejsou budoucnost, jen ať je zdraží.
čočík má nový video:
https://www.youtube.com/watch?v=U4JM_I-hj1o&t=1533s
Někde okolo 38:00 říká, že zapomněl, že je v Coloradu, tam mají vlaky zdarma, aby bylo čistější životní prostředí. Osobně ne, že bych z toho byl nadšenej po ekonomický stránce pro stát, ale ve výsledku ano, rozhodně mnohem lepší podpora ekologie než zakazování aut. Prostě se zvýhodní ten nejekologičtější způsob dopravy (narozdíl od ČR jsou vlaky elektrifikované) a rázem je vyřešeno.
V USA nemuzes zakazovat auta. Hromadna doprava tam neni tak rozsirena (ani ve mestech) a navic mesta pro prsi dopravu nejsou moc zarizena. A o okoli mest ani nemluvim
Jen na dokreslení situace.
https://medium.seznam.cz/clanek/milan-smutny-prestizni-studie-usa-lng-je-pro-zemi-emisne-mnohem-horsi-nez-spalovani-uhli-30776#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Plynovody jsou špatné, tak holt LNG.
A kdo by nahodou chtěl topit elektřinou, tak ta se vyrábí i v plynových elektrárnách, které to LNG spaluji ve velkém. A navíc těm tepelným čerpadlářům tu elektřinu (na rozdíl od zbytku Evropy) zdražíme. Vlastně ne, protože to řekl sám velký signál. Sice zdražíme, ale lidi to nepoznají.
Milé děti, bylo jedno město, kde se lidé měli rádi, milovali čistou přírodu a mysleli na budoucnost. Všichni se v tom městě měli dobře, protože věděli, že nesmí používat fosilní paliva, protože..., protože..., no zkrátka místo nich na všechno používali jen elektřinu. A elektřinu v tom pohádkově krásném městě používali opravdu na všechno. Na vaření, topení, pro práci strojů i pro svoje auta.
Takový nádherný život to byl! Každý chtěl bydlet v takovém městě! Úplná pohádka, milé děti.
Nizozemská „Zelená pevnost” přestala zvládat nápor elektromobilů. Nabíjení je omezováno, řešení je v nedohlednu
Všechno by bylo v pořádku, kdyby elektřinu vyráběly třením liščího ocasu o ebonitovou tyč. Bohužel tato výroba elektřiny je opomíjena i když každý kdo je dostatečně starý se jí učil na základní škole.
Ono by stačilo, kdyby si elektrické vozy pořizovali jen lidi s vlastní fotovoltaikou a auta používali spíše na kratší cesty, ne na okružní cesty zimní Evropou. Pokud si pořídí Tesly padesát zbohatlíků z každého vchodu panelákového sídliště někde ve městě, problém je na světě :)
Zbohatlíci nebydlí v paneláku. Celý problém je že EU nutí do elektrických vozidel i ty nízkopříjmové skupiny.
Tak pozor!!! Do toho by měli co mluvit spolky přátel zvířat.
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/veteran-srotovani-evropska-komise.A240129_142018_automoto_lobl
Co takhle dát do šrotu celou Evropskou Ůnyji, už se naškodila dost.
To je omyl. EU (stejně jako další zájmové skupiny v ostatních částech světa) se snaží omezit mobilitu obyvatel tím, že jim znemožní si vozidlo pořídit. Spalovací se zakážou, případně se na ně uvalí takové daně, aby se jich lidi zbavovali, předražená elektro auta s životností 6 let si každý dovolit nebude moct.
Nejhorší je že nebudeš moc jezdit ani na koni, jelikož také produkuje nebezpečné látky. Jsem pro to, vrátit se k nosítkům, jako v pohádce Šíleně smutná princezna. Jsou vyrobené ze dřeva a pokud je nebudeš natírat tak se to bude ekologům líbit. No jako další krok uzákonit, že nosiči nosítek budou ekologové. Nic ekologičtějšího asi na individuální přepravu osob nepůjde vymyslet.
Tak si čtu rozhovor s ex-ministryní za ANO a jejich jedničkou do eurovoleb, Klárou Dostálovou, tady.
Tak si říkám, jestli ti, kteří se těší, až tu zlou pětikolku konečně vystřídá vláda ANO a že bude líp, se netěší předčasně
Spjujes 2 veci:
1 az se zbavime petikolky
2 az zase povladne ANO
Bohuzel ta 2, pokud stale bude vlada dana politickymi stranami, dopadne.
To jsme si rikali uz v dobe ANO, ze hur uz byt nemuze. Muze a soucasna vlada je toho dukazem.
Článek o tom, jak se projeví nedostatečná infrastruktura v situaci, kdy roste počet elektromobilů. Netýká se to jednoho města, ale oblasti. Nejde o zemi třetího světa, ale o Nizozemí.
Nizozemská elektrická síť už kolabuje, operátor nařídí vypnutí dobíjecích stanic elektromobilů pro miliony lidí od 16 do 21 hod.
Další info je v článku. Kupředu levá, zpátky ni krok!
Je tu další článek popisující aktuální situaci: Nizozemská elektrická síť se dál hroutí. V Utrechtu nabíjení aut omezili, možná ho zakážou, popř. vykážou elektromobily z města
Co mi to jen připomíná? Poručíme větru, dešti. Levice vyrobí uměle problém tam, kde není a pak si neví rady a nemá řešení.