Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Co se na nás chystá - datové schránky "ex-offo"

Datová schránka (nepodnikající fyzické osoby) má být podle návrhu nového zákona zřízena každému, kdo ji ještě nemá, jakmile po 1. lednu 2022 poprvé použije elektronickou identifikaci pro přihlášení přes NIA. Tedy třeba i bankovní identitu.

Zdroj: Zprávy z Depa (2): Automatické zřízení datové schránky pro informačně gramotné

Připadá mi to jako "divoká digitalizace", plná nedomyšleností a zmatků - co vy na to?

Předmět Autor Datum
Jo jo, všichni občané musí být podchycení a stát musí vědět co dělají. Budou o lidech vědět víc než…
nerady 19.04.2021 13:36
nerady
Tohle je vždycky ode zdi ke zdi. Nejdříve je samotné zřízení DS na žádost tak složité, že to praktic…
Kurt 19.04.2021 13:43
Kurt
https://www.youtube.com/watch?v=rpHKJVBko10
Prasak 19.04.2021 16:15
Prasak
Nevim, na co se mam podivat: Vyberte způsob ověření věku xxxxxxxx@gmail.com Použijte platební kar…
RedMaX 19.04.2021 17:59
RedMaX
Datovku mám spoustu let (podnikající FO) a snažím se k tomu přimět všechny kolem, v naprosté většině…
L-Core 19.04.2021 18:56
L-Core
Já tedy dělám "servisáka" pro jednoho podnikajícího známýho, a od doby, co si musel založit datovku,…
Zdenál 19.04.2021 19:37
Zdenál
Jak jsem psal, nechápu, jak na to může nadávat. Jako podnikatel z toho má jen samé plusy. Pokud tedy…
L-Core 19.04.2021 20:03
L-Core
Kdyz jdu jako fyzicka nepodnikajici osoba podat danove priznani na podatelnu financaku. Mam vzdycky…
RedMaX 20.04.2021 18:48
RedMaX
Ano, jde. Musíš si ale stáhnout "doručenku", protože z té webové státní verze zdarma se po 90 dnech… poslední
L-Core 20.04.2021 23:01
L-Core
Přelouskal jsem to a podle všeho v tom zvládli nadělat pěkný bordel. Místo jednoznačného jednoduchéh…
Jan Fiala 19.04.2021 19:42
Jan Fiala
Jako prostý občan mám už roky datovku a libuju si velice. Těch cest co mi to ušetřilo na poštu, bodo…
Moas 20.04.2021 06:00
Moas

Jo jo, všichni občané musí být podchycení a stát musí vědět co dělají. Budou o lidech vědět víc než STB před rokem 1990. Jelikož nemám účet a ani chytrý telefon tak se tomu budu snažit vyhnout co nejdéle. Aby takové lidi jako jsem já donutily k evidenci tak zruší oběživo (člověk nebude moc dát vnoučeti peníze ani na zmrzlinu či lunapark). K vlastnictví chytrého telefonu budou zase lidi nutit QR kódy (pokud to píšu blbě tak mě omluvte ale tyto věci jdou okolo mé osoby). Zatím se snažím být co nejvíce informačně negramotný a vše co jde dělám v papírové formě, jelikož "papír snese všechno", např. při vyplňování kolonek při sčítání je papíru ňejaká nevyplněná kolonka úplně ukradená.

Tohle je vždycky ode zdi ke zdi. Nejdříve je samotné zřízení DS na žádost tak složité, že to prakticky nikdo nechce absolvovat (jsem výjimka), pak to konečně změní, ale prakticky nikdo se to nedozví, čili se vymýšlí další způsoby, jak do toho navézt co nejvíce lidí, ale neřeší se základní funkcionality.
Dle mého je cestou elektronizace státní zprávy - ta ale momentálně probíhá tak, že se MVČR (coby gestor DS) zeptá ostatních ministerstev, co dle nich nelze řešit elektronicky a z každého ministerstva mu přijdou několikastránkové seznamy toho, k čemu je potřeba osobní přítomnost žadatele (a přitom jde často o dodání 1 papíru na úřad).

Nevim, na co se mam podivat:

Vyberte způsob ověření věku

xxxxxxxx@gmail.com

Použijte platební kartu k okamžitému ověření
Nebude vám nic účtováno. Případné poplatky za transakce vám budou vráceny v plné výši.
Použít průkaz totožnosti
Odešlete snímek platného průkazu totožnosti, např. řidičského průkazu nebo pasu. Ověření průkazu může trvat 3 dny.

V kontextu clanku je to vtipny, ani na video na Google se nemuzu podivat bez elektronickeho overeni.

Datovku mám spoustu let (podnikající FO) a snažím se k tomu přimět všechny kolem, v naprosté většině úspěšně. Kdo tak učinil, NIKDY toho nelitoval. Spousty ušetřeného času (žádné lítání po všelijakých úřadech*), snadné "doporučené" doručování (a nejen, že "něco došlo", ale konkrétní dokument), tedy eliminace všelikých výmluv. Ano, prakticky všechno to jsou osoby, podávají přiznání, ale většina to používá i k nepodnikatelským úkonům.

Špatné je to akorát pro vychcánky, vyhýbající se doručení písemností, bydlící na adrese národního výboru, dlužící spoustě věřitelům. Protože tam už výmluva nezastižen, nepřebral, prostě neplatí. Fikce doručení a basta fidli, spadla klec. Že budou existovat výjimky z tohoto, kdy prokazatelně nebylo možno schránku navštívit (napadá mě např., že je adresát v nemocnici), se dá předpokládat, je tomu tak i dnes třeba při komunikaci s FÚ.

Mně se takové opatření líbí. Pořád přece nebude nutné, aby datovku měla každá stařenka, která na noťasu dokáže nakolvat "seznam.cz". Ale u spousty obyčejných nepodnikajících osob to smysl má.

---
*) vím o výjimce: o předčasný starobní důchod, sepsání žádosti, se asi budu muset - po domluvě na termínu (den/hodina) - dostavit osobně.

Já tedy dělám "servisáka" pro jednoho podnikajícího známýho, a od doby, co si musel založit datovku, na to nadává kudy chodí - před pár lety jsem s ním řešil nějakej problém ohledně vypršení platnosti dokumentu; už si moc nevybavuji o co přesně šlo, ale vím, že jsem to řešil snad půl roku a stejně to moc nedopadlo.

Jak jsem psal, nechápu, jak na to může nadávat. Jako podnikatel z toho má jen samé plusy. Pokud tedy není "podnikatel".
Je ale nepohodlné používat tu základní www datovku, kde se vše po 90 dnech ztrácí (pokud člověk neplatí šílené peníze za ten jejich "trezor"). Existují aplikace, kdy se kompletně vše stahuje domů (jako v MS Outlooku) a je k dispozici kdykoliv, offline. Včetně doručenek.

Takovou aplikaci zdarma distribuuje např. CZ.NIC

Kdyz jdu jako fyzicka nepodnikajici osoba podat danove priznani na podatelnu financaku. Mam vzdycky dve kopie, jednu mi orazi a tu jim dam a druhou mi orazi a zase si ji vezmu a uschovam. Kdyby se jim to ztratilo, coz se mi sice jeste nestalo, ale v ceskem kocourkove bych to nevylucoval, tak me narknout z toho, ze jsem to nepodal, nemohou, pac bych vytahl tu svou kopii a rekl, ze mi to tady orazili.

Dotaz mam, jestli pri podani pres datovou schranku jde jednoznacne po 5 letech dokazat, ze jsem to podal?

Treba jde, ale proste nevim to, souhlasim s Moasem, ze stat by mel misto narizovani vysvetlovat a pridavat funkce tak, aby to lidi sami chteli pouzivat. Treba ty volby, jako pokud existuje jednoznacna elektronicka identifikace, tak jak to, ze se to nepouziva na volby?

Přelouskal jsem to a podle všeho v tom zvládli nadělat pěkný bordel. Místo jednoznačného jednoduchého řešení 3 "druhy" schránek a každá s jinou právní funkčností. jak bude úřad postupovat při doručování? Jak bude zjišťovat, jak byla schránka zřízena a jestli tedy musím nebo můžu schránku použít třeba na podání přiznání?

Jako prostý občan mám už roky datovku a libuju si velice. Těch cest co mi to ušetřilo na poštu, bodové konto řidiče jsem si přes to dotazoval, je to fajn.
Samotný systém teda není úplně intuitivní, resp. vypadá jak z roku raz dva, ale to až tak nevadí a v budoucnu se dá dopilovat.

Rozhodně bych ale netlačil používání datovky na sílu, lepší by bylo umožnit další vychytané služby, aby lidi sami měli zájem si datovku zařídit. Třeba hlasování ve všech volbách přes datovku, to bych bral.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru