Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Co se na nás chystá - datové schránky "ex-offo"

Datová schránka (nepodnikající fyzické osoby) má být podle návrhu nového zákona zřízena každému, kdo ji ještě nemá, jakmile po 1. lednu 2022 poprvé použije elektronickou identifikaci pro přihlášení přes NIA. Tedy třeba i bankovní identitu.

Zdroj: Zprávy z Depa (2): Automatické zřízení datové schránky pro informačně gramotné

Připadá mi to jako "divoká digitalizace", plná nedomyšleností a zmatků - co vy na to?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Statisíce lidí stále ignorují hrozbu nepoužívání datové schránky. Úřady proti nim přitvrdí Ze zhrub…
Pavel 18.02.2024 20:13
Pavel
Ještě by mě zajímalo, kolik těch lidí co jim stát zřídil datové schránky je po smrti. Jsou lidé, kte…
nerady 18.02.2024 21:00
nerady
Aha, to by mohlo být ono, že jde o pozastavený živnosti. Protože to číslo nepoužitých datovek je vys…
Pavel 18.02.2024 21:08
Pavel
Jasně, naprostá většina těch neaktivovaných budou pozastavení živnostníci, klidně už deset i více le…
L-Core 19.02.2024 12:09
L-Core
Pokud datovku odmítá fungující OSVČ, je to pro mě zcela nepochopitelné - jedině jako póza být proti…
merlouska 19.02.2024 21:02
merlouska
Jaké běžné funkce a výhody e-mailových schránek bys chtěla? Do (jakékoliv) datové schránky v té web…
L-Core 20.02.2024 07:59
L-Core
Ja sve soukrome e-maily pouzivam ve webovem rozhrani (gmail) a ten mi rozhodne maily po 3 mesicich n…
merlouska 20.02.2024 19:42
merlouska
protoze si musim bud instalovat dalsi software, nebo kupovat trezor, aby mi z ni nemizely zpravy. N…
Kurt 20.02.2024 22:50
Kurt
Diky moc za tip, uz jsem si to aktivovala a ten portal obcana vypada natolik dobre, ze jsem si samym… poslední
merlouska 29.02.2024 19:54
merlouska

Ještě by mě zajímalo, kolik těch lidí co jim stát zřídil datové schránky je po smrti. Jsou lidé, kteří nemají počítač a ani chytrý telefon a stát jenom proto, že někdy v minulosti podnikali a živnost nezrušili (jen ji pozastavili) jim bez ptaní něco zřídil. Jelikož nepodnikají a podnikatelská datová schránka není použitelná pro osobní poštu tak má stát mnoho nepřihlášených bývalých podnikatelů. Pokud se to zřizovalo na různé živnostenské listy jednotlivě tak se asi není čemu divit. Stát chce jen naše dobro a neptá se nás zda o něj stojíme a jistě to politici poznají ve volbách jak se nám to jejich dobro líbí. Podotýkám, že nemám účet v bance ani chytrý telefon a počítač a internet je manželky. Zde radím a diskutuji jen proto, že se nemusím registrovat. Pokud někdo chce jakoukoliv registraci tak nemám zájem. Nemám žádnou aplikaci a pokud nezruší hotovost a papír tak to snad vydržím v necelých 70 letech až do smrti. Vyplňování papírových tiskopisů mě udržuje v duševní svěžesti.:-)

Jasně, naprostá většina těch neaktivovaných budou pozastavení živnostníci, klidně už deset i více let. Pokud daňové nepodávají přiznání z jiného důvodu (viz JaFi), nijak je to neomezuje - pokud jim do datovky nějaký OVM nepošle "nepodnikatelský" požadavek (neměl by, ale víme, jak to chodí..). To automatické zřízení datovek i těmto byla podle mě chyba a zbytečnost zároveň. Schránka se měla aktivovat pouze tehdy, pokud se přerušený OSVČ rozhodl činnost obnovit; v normálním státě by to jistě dokázal zvládnout zaktivovat živnostenský úřad automaticky při nahlášení termínu, odkdy se OSVČ vrací na scénu. U nás - to netuším..

Další hovadina bylo zřízení dvou schránek jedné fyzické osobě (občan a podnikatel). Vysvětlení v článku značně krkolomné. Osobní zkušenost: pokud mám ve správě něčí podnikatelskou datovku a on má zároveň i tu občanskou, je velmi rád, pokud se mu postarám i o tu a budu ho upozorňovat na příchozí věci (třeba konec platnosti dokladů, technické auta, pokut, čehokoliv). Jestliže jej mám - a to mám - dnes kompletně přečteného, tyhle další moje vědomosti o něm mu naprosto nevadí.

Pokud jsou mezi těmi neaktivními i mrtví, tak je to jednoznačně vina eráru, že není schopen své databáze propojit.

Pokud datovku odmítá fungující OSVČ, je to pro mě zcela nepochopitelné - jedině jako póza být proti čemukoliv za každou cenu. Urban legeds o osmdesátileté babičce pletoucí košíky, bez mobilu a internetu (a internet nemá ani její "účetní" ani nikdo z příbuzenstva/známých) jsou opravdu jen legendy. Na závěr jen poznámka: pokud se dostane k lízu zase Babiš a spol, nepochybně datovky rušit nebudou. Spíše znovuzavedou EET, tentokrát sakumprásk pro všechny, tedy i ony košíkářky.

Pokud datovku odmítá fungující OSVČ, je to pro mě zcela nepochopitelné - jedině jako póza být proti čemukoliv za každou cenu.

Ja jsem fungujici OSVC a datovku jsem si aktivovala s brblanim. Nejde ani tak o pozu, ale nepresvedcila me, ze to za to stoji. Momentalne ji vubec na nic nepotrebuju - se statem nekomunikuju (nemam duvod), danove priznani a prehledy podavam skrz prislusne weby a bankovni identitu. Vetsinu zprav v me DS zatim tvorilo vnucovani trezoru. Vadi mi na tom to, ze zpravy po 3 mesicich mizi. Proc to nemuze byt rok nebo dva (nebo taky vubec - at mi daji nejaky datovy limit a pokud ho prekrocim, tak at to pro me za me zacnou promazavat od nejstarsich zprav).

Obcas premyslim nad tim, jestli si poridit i obcanskou DS, aby mi CSSZ mohla jednou rocne poslat dopis o zvyseni duchodu do DS, ne papirem, ale... taky mi to prijde bezpredmetny.
Kdyby byla DS neco jako lepsi e-mail pro komunikaci se statem, se vsemi beznymi funkcemi a vyhodami e-mailovych schranek, tak bych do toho klidne sla. Ta obcanska DS by nemusela byt spatna uz kvuli tomu, ze trvale bydliste mam jinde, nez kde se skutecne nachazim. Ale stavajici provedeni DS mi proste neprijde nijak skvely a po zkusenosti s DS jako OSVC proste zatim jeste nejsem presvedcena, ze ma smysl do toho jit i jako obcan.

Jaké běžné funkce a výhody e-mailových schránek bys chtěla?

Do (jakékoliv) datové schránky v té webové verzi jsem se nepřihlásil už několik let. Používám free soft "Datovka" od CZ.NIC, který funguje stejně jako velký MS Outlook (včetně tagů, třídění, filtrování). Jedním klikem stáhnu veškeré zprávy ze všech účtů (momentálně kolem padesáti), všechno, včetně doručenek, mám uloženo u sebe v počítači za mnoho let. Nějaký předražený pošťácký datový trezor nemusím řešit. Data pochopitelně zálohuji. A existuje i verze pro mobily (neznám, nepoužívám, nepotřebuji).

Ale to už jsem tu mnohokrát psal.

Ještě k tomu posílání přiznání, socka a zdravka. Pokud si vše děláš sama a odešleš z portálů, žádný problém. Pak ale přece není žádný problém ani aktivovaná datovka. Pokud ti do ní něco (od FÚ) přistane, dostaneš notifikaci na e-mail, tak se tam podíváš a vyřídíš to. A pokud ti nic nepřijde, to přece není nepřekonatelný problém, ta pouhá existence datovky, ne? Podle mě pohodlnější než najít lístek ve schránce o zásilce do vlastních rukou, pro kterou musíš naklusat na poštu. To by byl IMHO důvod k brblání.
Pokud by ti ale někdo jiný dělal účto, přiznání přehledy, tvou bankovní identitou to pochopitelně neodešle. Musel by ti poslat soubory k načtení na portálech a odeslání. Osobně s tím mám pár zkušeností a vždy negativní; ale je to možná i tím, že se jednalo o počítačově velmi nezdatné jedince.

Ja sve soukrome e-maily pouzivam ve webovem rozhrani (gmail) a ten mi rozhodne maily po 3 mesicich nemaze :) O tom softwaru vim, ale ze by se mi kvuli datovce chtelo instalovat nejaky dalsi software jen proto, abych tam mohla mit zpravy neomezene... to se mi fakt uplne nechce. Proc nemuze mit stejne funkce webove rozhrani? Proc tam nemuzou zpravy byt trvale?

Ja v principu proti datovce jako takove zadny zasadni namitky nemam, ale to provedeni, ze zakladni verze vlastne za moc nestoji a lidi si kvuli tomu instalujou jinej software, aby to vubec mohli nejak rozumne spravovat, me fakt neuchvacuje.
Plus to, ze mi stat vnutil neco, bez ceho se zatim vicemene obejdu. Mozna bych si ji casem zridila dobrovolne, ale prave na zaklade toho, co jsem o ni cetla, jsem nemela zadnou motivaci. Dokud jsem to nedostala befelem. No a porad me nic nemotivuje ji pouzivat, protoze si musim bud instalovat dalsi software, nebo kupovat trezor, aby mi z ni nemizely zpravy. Nebo se smirit s tim, ze zmizi, zejo.
Proste z meho uhlu pohledu to ma do uzivatelske privetivosti dost daleko.

Diky moc za tip, uz jsem si to aktivovala a ten portal obcana vypada natolik dobre, ze jsem si samym nadsenim uz poridila i datovku FO :-)
Takhle si to predstavuju, obe datovky pod jednim prihlasenim, automaticka archivace - koukala jsem, ze to dokonce nabizi i preposilani na e-mail, ale vzhledem k tomu, ze se to pak okamzite oznaci jako dorucene, tak to zatim necham nastavene jen na upozorneni.
A celkove i ten portal obcana vypada docela dobre.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru