Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Co se na nás chystá - datové schránky "ex-offo"

Jasně, naprostá většina těch neaktivovaných budou pozastavení živnostníci, klidně už deset i více let. Pokud daňové nepodávají přiznání z jiného důvodu (viz JaFi), nijak je to neomezuje - pokud jim do datovky nějaký OVM nepošle "nepodnikatelský" požadavek (neměl by, ale víme, jak to chodí..). To automatické zřízení datovek i těmto byla podle mě chyba a zbytečnost zároveň. Schránka se měla aktivovat pouze tehdy, pokud se přerušený OSVČ rozhodl činnost obnovit; v normálním státě by to jistě dokázal zvládnout zaktivovat živnostenský úřad automaticky při nahlášení termínu, odkdy se OSVČ vrací na scénu. U nás - to netuším..

Další hovadina bylo zřízení dvou schránek jedné fyzické osobě (občan a podnikatel). Vysvětlení v článku značně krkolomné. Osobní zkušenost: pokud mám ve správě něčí podnikatelskou datovku a on má zároveň i tu občanskou, je velmi rád, pokud se mu postarám i o tu a budu ho upozorňovat na příchozí věci (třeba konec platnosti dokladů, technické auta, pokut, čehokoliv). Jestliže jej mám - a to mám - dnes kompletně přečteného, tyhle další moje vědomosti o něm mu naprosto nevadí.

Pokud jsou mezi těmi neaktivními i mrtví, tak je to jednoznačně vina eráru, že není schopen své databáze propojit.

Pokud datovku odmítá fungující OSVČ, je to pro mě zcela nepochopitelné - jedině jako póza být proti čemukoliv za každou cenu. Urban legeds o osmdesátileté babičce pletoucí košíky, bez mobilu a internetu (a internet nemá ani její "účetní" ani nikdo z příbuzenstva/známých) jsou opravdu jen legendy. Na závěr jen poznámka: pokud se dostane k lízu zase Babiš a spol, nepochybně datovky rušit nebudou. Spíše znovuzavedou EET, tentokrát sakumprásk pro všechny, tedy i ony košíkářky.

Reakce na příspěvek

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj příspěvek:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do debat