To je vážně takový problém mít terminál? Někdy se stane, že u sebe mám pár desetikorun, zatímco telefon mám u sebe pořád... snad už nejsme ve středověku.
Nejde o to mat terminal, ale o to, ze za kazdu transakciu je poplatok, ktory ide na tricko obchodnikovi.
Za všechno jsou poplatky a obchodník na základě těch poplatků nastavuje ceny. Je jedno, jestli mu zákazníci špiní podlahu a on ji za poplatek nechá umývat, nebo jestli mu zákazníci v zimě vynášejí teplo, případně mu třeba odnášejí účtenky, které on tiskne na papír, který platí. Všechny tyhle drobné položky prostě má obchodník započítány v ceně tak, aby vydělal. Pokud nevydělává, nebude obchodník mít ani to tričko.
Moje zkušenost ohledně oněch poplatků: mí klienti s provozovnami, kteří berou karty, platí poplatky kartovým společnostem/bankám ve výši od necelého procenta po +/- procento a půl. Ani náhodou nikdo více než 2%. K tomu měsíčně pár (2-3) stovek za terminál. Tržby kartami činí u všech více jak 100 tisíc měsíčně.
Důvod nebrání karet je jen a pouze ten, že hotovostní platby jsou ze strany finančních úřadů nekontrolovatelné a že tak takový subjekt snadno upraví své daně k obrazu svému.
Myslím si, že pokud by vůbec neexistovala hotovost, ročně by stát na daních (při stávajících daňových zákonech) vybral o vyšší desítky mld. korun ročně více, možná i o 100 mld. (daně z příjmů, DPH).
No moze to byt aj dovod, ktory sa spominal vyssie...kedysi som pevadzkoval eshop, kde som nemal platbu kartou z dovodu, ze veday odchadzalo 5% obchodnikovi, co pri 10% marzach tvorilo polovicu ceny a neoplatilo sa mi to.
Jakože to, že ty jsi kdysi platil 5% je dnes důvodem pro to, aby obchodníci odmítali karty?
Nie dovodm moze byt naozaj poplatok, pretoze su obchodnici, co mozu mat 2-3% marze pri tovare a tam aj to 1% poplatok znamena dost. Ak mas 30% marzu 1% poplatok ta samozrejme nerozhodi.
Neznám obchodníka, co má na tovaru marži 2-3%, ty ano? S čím obchoduje? Je potřeba to vidět v souvislostech - před 5 lety byly poplatky za platbu kartou běžně 2,5-5% a obchodníci si přesto pořizovali terminály. Dnes jsou kolem 1% a prý se terminálů zbavují. To asi nebude tím poplatkem, že?
Pak by se ti taky mohlo stát to, co se deje ve VB, kdy banky kvuli nevhodnemu nazoru zakaznikovi zruší účet. Bez možnosti platit v hotovosti budes bez účtu v háji. A to nemluvim o kontrole nad tim, za co utrácíš, debilní napady se sledovanim uhlikove stopy na základě toho, co kupuješ, omezování nákupů při presvihnuti. K tomu si pridej jednotnou digitalni menu centralnich bank a jednotnou "ucetni knihu". Tohle se mi vubec nelibi.
Ale tohle (co píšeš a co nesouvisí s Al Caponeho tématem) určitě nejsou důvody majitele hospody, který odmítá platby kartou
To byla reakce na tvou naivitu, ze bys hotovost uplne zrusil
Já bych hotovost nerušil - a ani jsem to nikde nepsal - psal jsem, že by stát vydělal na nemožnosti krátit daně jako dnes, kdyby hotovost nebyla.
Taky to tak vidim. Hotovost se zrušit nedá, protože banky musí mít nad sebou Damoklův meč v podobě runu na banku a vybrání veškeré hotovosti. Tohle zařizuje rovnováhu mezi bankou a každým jednotlivým zákazníkem. Kdyby tohle nefungovalo, tak to rozloží celý ten proces bezhotovostního styku. Na druhou stranu je hotovostní platební styk jasně zastaralou formou placení za zboží a služby a už musí existovat jen jako ta pojistka, nic víc.
Takze hotovost zachovat, ale neumoznit v hotovosti platit, takto jsi to myslel? To je neco jako moznost vlastnit auto, ale nesmet s nim jezdit, vid?
Ne, ne a ne.
Psal jsem pouze to, že kdyby nebyla hotovost, výrazně by se zvýšil výběr daní. Nic víc, s tím přece musí souhlasit každý, kdo nemá hlavu jen na čepicu. Nic o tom, že bych hotovost rušil či zakázal používat - tak tam nehledej, co jsem nepsal
Chtěl jsem mu odpovědět, ale mám to bez námahy copy/paste.
Důvod nebrání karet je jen a pouze ten, že hotovostní platby jsou ze strany finančních úřadů nekontrolovatelné a že tak takový subjekt snadno upraví své daně k obrazu svému. Myslím si, že pokud by vůbec neexistovala hotovost, ročně by stát na daních (při stávajících daňových zákonech) vybral o vyšší desítky mld. korun ročně více, možná i o 100 mld. (daně z příjmů, DPH).
100% souhlas!
Proč bych měl platit kartou a podporovat zahraniční kapitál, který si z ČR ročně vyváží z bank více jak 100 miliard korun. Všichni kdo mají konta v bance tak podporují rozkrádání ČR více než ti kteří nepřijímají platby kartou. Tento stát nebyl schopen ani u státních a veřejných institucí jim nabídnout ryze českou banku. Banky se oddlužily a za hubičku se prodaly do zahraničí. Kdyby Česká pošta měla svoji banku, tak by neměla problémy, které se nyní neumětelové snaží vyřešit zrušením 300 poboček. Ještě na doplnění za ČSSR se tu kradlo o sto šest, byl tu ale jeden aspekt, díky zadrátované hranici se ven nic nedostalo a tak se pouze přemisťovalo v rámci ČSSR.
Důvod nebrání karet je jen a pouze ten, že hotovostní platby jsou ze strany finančních úřadů nekontrolovatelné a že tak takový subjekt snadno upraví své daně k obrazu svému. Myslím si, že pokud by vůbec neexistovala hotovost, ročně by stát na daních (při stávajících daňových zákonech) vybral o vyšší desítky mld. korun ročně více, možná i o 100 mld. (daně z příjmů, DPH).
Takže je to přešně opačně!
Nakonec i já u řemeslníků poptávám platbu v hotovosti "za levno" část daně půjde k řemeslníkovi, část ke mně. Spokojeni jsme všichni, stát se nic nedozví.
Skutečným problémem není žádné zahraničí, ale český stát. Daně jsou příliš vysoké, tak se každému vyplatí to řešit na nepohodu v hotovosti. Na druhou stranu jako zákazník nemám zájem tahat po kapsách hotovost, kterou lehce ztratím. Karta nebo i platby v mobilu jsou rozhodně jednodušší a pohodlnější řešení.
Státní a veřejné instituce mají povinně účet vedený u státní České národní banky, takže ani v tomto bodě nemáš pravdu. Proč státní podnik Česká pošta nemá stejný účet netuším, zase nějaký český bordel, prosím nesvádět na cizinu!
Ty si najivka s tím povinným účtem u ČNB. To bylo zavedeno až někdy kolem roku 2008 v době první krize a většina institucí si tam pouze zřídila pobočný účet na kterém drží nějaké šušně a vše ostatní řeší v jiných bankách. Já nic nesvádím na cizinu. Díky ODS a jejich Klausovi se vše prodalo. Klaus měl být zavřen pro neschopnost už v březnu roku 1990. Havel při první zahraniční cestě (mimochodem do NSR) si vezl v diplomatickém kufříku východoněmecké marky po 3,-Kč za kus a v NSR to měnil 2 východoněmecké za 1 zapadoněmeckou marku. V té době byla její hodnota na černém trhu minimálně 12,-Kč. Můžeš mi o tom povídat, když jsem měl v té době zaměstnaného příbuzného u ČNB, který připravoval na rozkaz vedení ty marky do toho kufříku. Myslím, že jistě víš, že většina komerčních bank jsou z ciziny a vývoz zisku více jak 100 miliard nezpochybníš, jako to že před rokem 1990 si do zahraničí nic nevyvezl. To co se děje nyní kolem bezhotovostního placení je zase jen na zakázku bank. Pokud pozoruješ Stanjuru jak bankám přihrává další peníze z dřívějšího zaplacení hypoték tak ti to snad docvakne.
Mám účty u AirBank - majitel PPF, firma patří Češce, FIO - majitelé Češi, Creditas - majitel Čech a Trinity, to nevim, ale snad to jsou také Češi. L-Core možná bude vědět.
Takže nevim, ale banky v držení Čechů existujou. Ne, že bych v tom osobně viděl výhodu.
Jinak u ČNB musí mít některé instituce státu účet výhradně, nesmí mít komerční. Jiné mít komerční mohou, ale jen na něco. Třeba na výplaty státních zaměstnaců musí být vždy peníze u ČNB.
Tak já Klause nevolil, ale lidi ho zvolili, takže jaký díky Klausovi. S tím prodáváním všeho je to taky složitější. Komunisti bájili, jak máme průmysl, vyrábíme a přitom polovina končila na skladech a druhá na východě, kde to brát museli. Tím rozhodně neříkám, že tu nebyly dobré výrobky a že se muselo prodat všechno, ale nebylo to tak jednoduché a kolikrát se toho stát rád zbavil, aby to začalo fungovat. A kolikrát to krachlo. Prostě posléze může být za hrdinu kdokoli, ale neudělat chyby nebylo zase tak jednoduché a jak říkám, byli tam ti, které lidi zvolili, stejně jako si ty křupany zvolili dneska, takže holt to tak je. Znáš lepší systém než dát každému jeden hlas včetně všech polodebilů, najivních lidí a lidí klidně v něčem geniálních, ale neschopných orientace v ekonomii nebo politice?
Platím elektřinu ČEZu a účet není u ČNB, daně neplatím, ale domnívám se, že to také nejde na účet u ČNB, to možná budeš vědět lépe. V roce 1990 Klause nikdo nevolil, na ministra financí byl dosazen Občanským fórem. Pouč se trochu v dějinách. Nyní zemřel Milan Kundera a zjisti si jak ho v 70 letech zpražil Tigrid, že se nemá cpát do politiky, jelikož se vše tlačilo na Havla. Že díky tomu nebyl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Pokud tvrdíš, že některé instituce nesmí mít účet u komerčních bank tak je jmenuj. Problém tohoto politického zřízení je, že strany nemají odborníky na ministerstva a každý kdo tam přijde, tak se to celé volební období učí. Jelikož se většinou po 4 letech změní volební situace tak to pokračuje dál. Nyní se stalo to, že všehoschopné politiky lidé vyměnili za neschopné. Před rokem 1990 nebylo vše ideální, ale byly jsme soběstační v potravinách. Nyní kdyby se zavřely hranice tak po půl roce chcípneme hlady. O tom komu patří Creditas si můžeme povídat až si přečteš odkaz. Výpisem z obchodního rejstříku Nizozemského království a výpisem z Centrálního depozitáře cenných papírů ohledně Společnosti (jak je definována níže) bylo osvědčeno, že společnost CREDITAS B.V., společnost založená dle práva Nizozemského království, se sídlem Barbara Strozzilaan 201, 1083 HN Amsterdam, Nizozemské království, registrační číslo 76639371 (dále jen „Hlavní akcionář“), vlastní 54.809.127 (slovy: padesát čtyři milionů osm set devět tisíc jedno sto dvacet sedm) kusů kmenových akcií na jméno v zaknihované podobě (CZ0008042488) o jmenovité hodnotě jedné akcie 57,64 Kč (slovy: padesát sedm korun českých šedesát čtyři haléřů) vydaných Společností, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota činí 98,63 % základního kapitálu Společnosti, s nimiž je spojen 98,63 % podíl na hlasovacích právech společnosti Banka CREDITAS a.s., IČO 634 92 555, se sídlem Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 23903 (dále jen „Společnost“). Bylo tak osvědčeno, že Hlavní akcionář je hlavním akcionářem Společnosti ve smyslu ustanovení § 375 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, ve znění pozdějších předpisů
Před rokem 1990 nebylo vše ideální, ale byly jsme soběstační v potravinách. N
Akorát teda nebylo co žrát, maso bylo na příděl a zeleninu sis musel vypěstovat na zahradě.
Maso bylo, ale jen ve čtvrtek a když jsi chtěl to pěknější, musel jsi za řezníkem dozadu s patřičným bakšišem, nebo protislužbou.
Akorát teda zrovna ve čtvrtek byly taky nové knihy v knihkupectví, takže ses musel předem rozhodnout, jestli si uvaříš segedín, nebo raději přečteš Basse.
Nezapomeň, že knihkupectví zavíralo oficiálně ve tři, ale prodavačka to zavřela už ve dvě, protože si šla stoupnout před masnu do fronty. Kdo teda neměl v rodině důchodce, který by to obrazil už okolo poledne, kdy se maso i knihy zavážely, tak knihy nesehnal vůbec a pokud chtěl maso, musel se nějak aspoň o hoďku ulít z práce!
Misto skoly (prvni hodiny) nas na stredni posilali do knihkupectvi
Dělal jsem u statků a bydlel na vesnici u okresního města. S masem nebyl žádný problém. Samozřejmě, že nebylo exotického ovoce a co se týká zeleniny tak se tam projevoval pěstební cyklus, jelikož u nás toho v zimě moc nevypěstuješ. Plíčky jsme v naší jídelně měli každých 14 dní, jehněčí bylo za hubičku, husu, kachnu a králíky jsem kupoval na vesnici. Vepřové maso bylo bez problémů. Nebylo telecí. Šunka, salám Turista, Gothajský a Polský byl v lahůdkách také. Problém byl s Loveckým a Uherákem. Co se týká ovoce, jelikož náš podnik měl sady a zahradnictví tak si nemohu stěžovat. Je pravda, že od roku 1987 jsem už měl jako technik volnější pracovní dobu ale to jsem nezneužíval. Pokud jsem byl ve městě a byla před nějakým obchodem fronta tak jsem se tam většinou postavil. Největší prča byla když nebyly vložky a toaleťák (vyhořele továrna na buničinu), tak "cizák" ve frontě místním nešel místním pod nos (to se mi přihodilo v Dobřanech). Rodiče bydleli v okresním městě a neměli se zásobováním také žádný problém. Něco jiného bylo v Polsku kde jsem na vlastní oči viděl na začátku 80 let frontu na maso 200 metrů dlouhou a v krámech nic nebylo.
Vzpomínám na vtip z té doby:
Jaký je rozdíl mezi koněm a Polákem? Kůň žere obrok, Polák ob den.
Pokud jsem byl ve městě a byla před nějakým obchodem fronta tak jsem se tam většinou postavil.
Toť přímý důkaz tehdejšího dostatku. Soběstační jsme byli díky tomu, že prostě se žralo jen to, co zrovna bylo.
Teď baštíš to na co máš peníze. Já netvrdím, že bylo vše ideální a že všeho bylo dost. Tvrdit ale, že nebylo co jíst je blbost. Problém byl sehnat např. věci na horolezení (karabiny, skoby atd.) ale ručně šité pohory Botas z vepřovice za 550,-Kčs byly světová špička a ve Francii mě koukali jen na nohy a nemohli pochopit jak člověk ve flanelce a teplákách má na nohách boty které je stojí celou výplatu. Pokud jsem něco chtěl tak jsem to většinou dokázal sehnat nebo udělat. První skejty jsme vyráběli v práci a kolečka se dělala z gumových paliček. Serfová prkna vyráběl kolega na vojně v roce 1977 v dílně kde měl připravovat nástěnky pro štáb. Pryskyřici a tkaninu kupoval od ženskejch, které ve fabrice vyráběly laminátové kajaky. Kolega soustružník si vyráběl motorovou pilu. Péřový spacák mě šila moje žena. Péřovou bundu zase jedna paní z Liberce. Favorita (kolo)jsem získal za flašku rumu, kombinovaný sporák do mé domácnosti též za flašku. Můj děda soustružil věci pro celou vesnici, když on potřeboval okna na domek tak mu je truhlář vyrobil a sklenář zasklil. Když jsem byl malý a chodil s babičkou na pole tak mi kolář vyrobil malé hrábě a děda zase malé kolečko. Kdo potřeboval svařit výfuk tak zase přišel za mnou. Tak to na vesnicích fungovalo, bohužel dnes se každý snaží vyštudovat nějaký humanitní obor jen, aby nemusel pracovat rukama.
Vzpomněl jsem si na film "Pátek nebo svátek", který je přesně o tom, co popisuješ. Všechno se shánělo, lidi brali co zrovna bylo, spousta věcí za úplatek, či protislužbu. Tohle může fungovat komunitně, tedy ještě na úrovni menší vesnice, ale my tomto fungovalo celej stát. Ani se nedivím, že to nevydrželo.
Zjevně píšeme oba o jiných poměrech - zatímco já měl oba rodiče v dělnických profesích v Transportě a třeba na školním lyžáku jsem nikdy nebyl, protože jsme na to neměli peníze, ty píšeš o Francii. Z toho taky nejspíš vyplývá náš pohled na to, co bylo a nebylo. Jasně, pro některé bylo všechno a dokonce jezdili i na západ, pro jiné byl problém sehnat i to maso a cesty na západ končily na Mácháči.
No ja ti nevim Karle, tiez nasi 2x extra nezarabali (robotnik, zdravotna sestra), bicykel som dostal az v 14 rokoch aj ked nie preto, ze sme nan nemali, ale nedal sa zohnat, ale na lyziarskom som bol vzdy, pretoze to stalo smiesne peniaze. Blbe bolo, ze som mal vlastnu vystroj, cize lyze Sulov + legendarne viazanie G30 (vynalezcu tohto psuedovizania by som zavesil za gule do prievanu), co sme nazyvalo GeO (geneticky odpad) a druha moznost bola ist na niecom zo skolskeho eraru, kde to bolo este horsie. Ale na lyziarsky sme sli vzdy vsetci, nikdy sa nestalo, zeby niekto nesiel kvoli prachom. To si spominam, ze sa dailo az neskor, ked uz nastupil kapitalizmus a nebolo vsetko "zadarmo". Kazde vianoce som chodil do sportoveho bdivovat Markery M26 a M40, ktore tam mali vylozene a dufal, zeraz ich dostanem pod stromcek....nikdy som nedostal bohuzial. Takze ano nieco v obchodoch bolo (zahranicne viazania v cene vyplaty a ludia to nekupili lebo lyzovanie bol snobsky sport), nieco nebolo (bicykel Favorit, BMX, RMX), tiez v cene vyplaty lebo to ludia kupovali, pretoze vozit na bicykli sa chcel kazdy. Ale chodit do FR v tej dobe, to cumm tiez, to zavana nejakymi konexiami v strane;o).
Do Francie jsem jel až když mi bylo třicet let a vydělal jsem si na to. Byl to můj sen vylézt si na Mont Blank. Předtím jsem cestoval po horách v Rumunsku, Polsku či Slovensku. Auto naše rodina neměla a kolo jsem dostal vždy od dědy k vánocům (v 6 letech Pionýra, ve 12 Esku a Favorita jsem si kupoval za své z výplaty). Auto jsem si kupoval v 25 letech a bral si na něj půjčku. Každé prázdniny od 15 let jsem měsíc byl na brigádě. Před základní vojenskou službou jsem si odložil peníze a máma mi každý měsíc posílala 100,- Kčs k žoldu. Také na vojně pokud to bylo možné jsem chodil na brigády, abych měl nějaké peníze. Nekouřil jsem a nechodil pravidelně do hospody. Ještě k těm kolům. Naši by je také nesehnali, ale děda bydlel na vesnici kde bylo železářství a velmi šikovný vedoucí, který dokázal sehnat vše a jelikož dědu jako soustružníka občas potřeboval tak byly i ta kola.
Jo, krásná doba, kdy se šikovní lidé měli dobře. Děda taky vyprávěl, jak on co by pekař měnil marmeládu za maso s příbuznou, co dělala v masně. Spokojení byli oba, nespokojení byli jen ti, co si koblihy kupovali, protože tam bylo prostě o to maso té marmelády míň. A kdo si pamatuje, tak jistě ví, že někdy v těch koblihách bylo zoufale málo marmelády.
Máš pravdu v tom, že spousta věcí byla dostupnější, ale spousta zase nebyla vůbec. Hlavně ale východnímu bloku postupně západ utíkal a tak zatímco třeba ty kola se na Západě zlepšovala, těžkou ocel nahradil lehký hliník, tak u nás nic. Ten favorit vydržel neuvěřitelný věci, dneska to žádný kolo nedá, ale jako ty současný kola jsou mnohem lehčí, takže kdybych si měl vybrat, tak ocel už ne. No a jak jsme zaostávali, tak se čím dál víc věcí vyrábělo na sklad, případně to brali Rusáci, aby si udrželi nadvládu. No a v půlce těch 80tek Gorbačov pochopil, že to tak dál nejde, ta změna teda nepřišla sama od sebe, ale proto, že ten "krásnej" režim, po kterém se ti tak stýská, už byl neudržitelnej a tudíž zašel sám!
Daně se platí na účet ČNB.
ČEZ není státní podnik, ale polostátní akciovka, kde stát je sice majoritním akcionářem, ale firma funguje jako každá jiná soukromá společnost.
O tom píšu na jiném místě, že Češi zakládají firmy v jiných zemích, protože jsou u nás moc velké daně a složité daňové zákony. Není to zdaleka jen Creditas.
Klaus tam byl několik volebních období a byl opakovaně volen lidmi. Možná se teda dokázal vetřít na poprvé do přízně revolučního šéfa Havla, ale pak už byl normálně volen.
Jednu dobu to byla například VZP, která měla účet pouze u ČNB. Momentálně vstoupila v platnost novela, podle které musí mít účet u ČNB všechny státní instituce včetně pošty, ale všichni si mohou podat na MF žádost o výjimku.
"O tom píšu na jiném místě, že Češi zakládají firmy v jiných zemích, protože jsou u nás moc velké daně a složité daňové zákony. Není to zdaleka jen Creditas." Proč bych tedy takové Čechy měl podporovat a mít u nich účet. Klaus by měl být už od roku 1990 za to co provedl hned jak začal ministrovat vyšetřován a následně úpět ve vězení. Jen pro informaci. První účet jsem si zřídil v roce 1990 a po roce ho zrušil. Pracoval jsem ve veřejné správě 25 let a měl pod palcem několik účtů u různých bank. Zažil jsem dva krachy bank, u kterých měla naše organizace účet (naštěstí vždy jen nějaký podružný). Doufám, že se obhájcům účtů u bank to také někdy stane a pak pochopí. Také jsem zažil, když se stát vzpamatoval a nařídil nám mít účet u ČNB. Po odchodu do důchodu jsem si svůj osobní účet zrušil ( musel jsem si ho zřídit na stavební spoření) a platím vše jen hotově jelikož nehodlám podporovat bankéře a vývoz zisků z ČR do ciziny.
Divoká 90. léta jsou už za námi a teď jsou vklady na účtech bank do cca 2 miliónů pojištěné. Tudíž, pokud nekrachne stát, tak běžný občan o peníze v bance přijít nemůže.
Považuju za normální se chovat ekonomicky a teda založit firmu tam, kde je to levné. U nás jsou daně vysoké, proto tu moc ochota mít firmy tady není. Nemusíš nikoho podporovat, ale pravděpodobně budeš žít v nedostatku, protože kde kdo má dneska sídlo firmy mimo ČR. Řešení není přikázat firmám, aby šly sem, ale snížit daně a firmy nebudou mít důvod to mít venku.
A peníze schováváš doma pod polštářem?
platím vše jen hotově jelikož nehodlám podporovat bankéře a vývoz zisků z ČR do ciziny.
Tak tvoje věc, jestli nemáš žádný účet a nevadí ti nosit hotovost po kapsách a platit poplatky za složenky. Úroky z vkladů v bance 5-6% taky asi nepotřebuješ a protože existuje hodně bank s nulovými poplatky za všechny platby i výběry, tak tě tam ta "podpora bankéřů" nic nestojí. Podporuješ je tedy vlastně jen tak, že jim půjčíš své uložené peníze pro jejich další zhodnocení. Ty na tom ale vyděláš ty úroky. A vklady u bank jsou ze zákona pojištěně, takže o uložené peníze přijít nemůžeš.
Platím všude v hotovosti a chápu obchodníky, co nechtějí živit nenažrané banky bez ohledu na výši toho poplatku, co si strhnou. Ideální by bylo, pokud by obchodník mohl tyto náklady uplatnit k tíži plátce, ale to se nesmí. Takže buď musí mít zboží minimálně o 1% dražší pro všechny, aby se mu ty náklady na platbu vrátily, nebo nebrat karty. Docela by mě zajímalo, jak by se chovala vetšina těch, co jim vadí nemožnost platby kartou, kdyby např. obchodník dával 5% slevu při platbě v hotovosti (to se myslím i smí).
Obchodník opravdu neodmítá karty kvůli poplatkům.
Kdyby byla sleva 5% za platbu v hotovosti, zaplatil bych v hotovosti. Ale nepamatuji si, že bych se v nějakém obchodě s takovou nabídkou setkal.
Obchodník prodá za 100.000 Kč, zboží nerozhoduje, ty peníze jsou nějaké minimum, aby ho to vůbec nějak mohlo živit, ani nepíšu za jak dlouho to prodá. Jeho běžná marže je 30% teda 30.000 Kč, když mu tam budou chodit zákazníci jen s kartou potvory, tak musí dát celé 1% bance, tudíž mu místo 30.000 Kč zbyde jen 29.000 Kč. To jen pro uvedení kontextu, jak problematické to 1% pro takového obchodníka je.
Mimochodem, pokud se jedná o větší částky, teda ne zrovna hospody, tak se běžně dá platit převodem na účet, ten je zadarmo a zajímavé je, že ani tohle není těmto antikartovým obchodníkům po vůli, proč asi.
Docela by mě zajímalo, jak by se chovala vetšina těch, co jim vadí nemožnost platby kartou, kdyby např. obchodník dával 5% slevu při platbě v hotovosti (to se myslím i smí).
Ja mam s hotovosti ten problem, ze ji u sebe nosim naprosto minimalne. Od doby, co platim mobilem, je pro me hotovost strasne pomala a neprakticka (lovit penezenku v batohu, vybirat spravne bankovky/mince, cekat na vraceni...). Mobil mam v kapse, pipnu a muzu jit.
Jinak ale treba zrovna pred chvili jsem nakupovala v eshopu, ktery dava 2% slevu, pokud zaplatis bankovnim prevodem misto kartou online (a pak ma jeste prirazku 39 Kc, pokud platis hotove/kartou az pri prevzeti). Kdyz jsem vybrala platbu prevodem (proc ne, zejo), tak mi na strance zobrazili (i poslali e-mailem) QR kod pro ten bankovni prevod. Tady treba nevidim problem zaplatit prevodem misto kartou. Pokud ten obchodnik dokaze lidi namotivovat, aby si vybrali pro nej prijemnejsi platbu, a maximalnim zpusobem jim to zprijemni, tak si myslim, ze s tim nikdo zadnej problem mit nebude.
Já taky nechápu obchodníky, co odmítají platby kartou. Na jednu stranu si můžou "odklonit" příjmy, na druhou stranu se o spoustu příjmů připraví. Nejsem určitě jediný, kdo si při platbě kartou "dopřeje" více, než v hotovosti. Zrovna dnes jsme v obchodě nechali 2,5k Kč a to jsme původně šli jen na běžný nákup s cílem naplnit ledničku. Jenže tohle, tamto, hadry v akci... tož si to hoď do koša, když to chceš. Já šel na nákup rovnou po cestě z práce a prostě netahám s sebou pětilitry po kapsách. Mám jen telefon a ke kreditce si už ani nepamatuju PIN. A v tom telefonu mám k dispozici celej svůj bankovní účet. A hledat každou chvilku bankomat, nebo vybrat dvacet litrů naráz a pak to doma postupně přesouvat ze strožoku do šrajtofle? Fakt ne, na to už jsem zpohodlněl.
Máš naprostou pravdu na, to že už všichni zpohodlněli a tak je to se vším. Je to počátek zániku této civilizace.
Práve naopak, lenivosť a teda ako píšeš spohodlnenie je jadrom celej civilizácie. Skús sa nad tým zamyslieť. Ak by ľudia neboli lenivý a nesnažili sa nájsť cesty ako niečo uľahčiť tak dnes ani nepíšem na klávesnici ale bol by som niekde v jaskyni. Platilo to od úplného začiatku a platí to aj dnes. Máš pracovitého človeka, určite takých okolo seba poznáš, pracujú celý život a stále len do práce a z práce. Nie sú lenivý, nehľadajú cesty, vôbec nad tým ani neuvažujú. Celý život stoja na mieste, nikam sa neposunú. Potom je druhá skupina ľudí, lenivci, stále špekulujú čo sa ako dá zlepšiť a zjednodušiť. Ja som lenivý jak hovado a neustále ma to núti posúvať sa vpred. Samozrejme treba to brať s rezervou, ak je niekto lenivý štýlom že proste nemá žiadny cieľ tak ešte horšie... To už súvisí skôr s aroganciou, závisťou a chamtivosťou a tieto vlastnosti súhlasím že povedú k zániku.
Představ si, že tě někde v temném zákoutí přepadnou chuligáni/Cikáni/Babiš/Ukrajinci/erár (vyber podle svého přesvědčení) a budou po tobě chtít peníze. Tisícovkou je můžeš pacifikovat, ale s kartou ti akorát tak dají na budku. Oprava: Erár nepotřebuje temné zákoutí, obere tě kdekoliv.
A když nebudou peníze, jen platební karty (nebo tak něco), tak to ta přepadení neodstraní, jen lehce poupraví - to popisuje asi bambilión různých povídek/příběhů, například Limes inferior od Zajdela ...
Dobře, ale to přece netvrdím.
Myslíš, že bych je uchlácholil litrem? V temným zákoutí vezmou všechno, co budu mít u sebe - tedy krom mobilu a šrajtofle bych byl lehčí i o ten litr, pokud bych ho měl.
Zajímavé na tom je to, že když jsem byl na dovolené cca 2 roky po válce v Chorvatsku, při cestě domu jsem platil kartou u silnice kde babka s počítačem vesele fungovala na karty. Tam to šlo, a tady silně pochybuji.
Jo a když jsme u hotovosti platte jen mincema a hned bude fungovat na karty.
Hned na začátku padne přesně to, co tu psal L-Core. Zrušili EET, ruší obchodníci terminály, přesouvají se peníze do šedé ekonomiky. Vliv na výběr daní enormní.
Jediné, co nedokážu určit je, o jak masový jev se jedná. Dělám pro 2 společnosti, v obou karty bereme a ani v jedné na tom nehodláme nic měnit. Ovšem taky neděláme v gastru.
Moje firmy jsou na tom pořád stejně. Ty, co měly platbu kartou zavedenou už před EET to mají tak pořád, jedna firma nebrala karty nikdy. U nás v dědině dvě hospody berou karty dlouhodobě, třetí karty nikdy nevedla a čtvrtá je po pár letech zrušila. Ale to je opravdu jen mini-provoz pro pár strýců na pokec navečír, jen takový vedlejšák soukromého zemědělce. Myslím si, že u něj opravdu mohl být měsíční paušální poplatek vyšší než tržba kartou.
Ve městě nevím, všude platím kartou, žádný problém. Nechodím ale do hospod, bufáčů a miniprovozoven služeb, o nich přehled nemám.
Ve městě není obvykle problém s placením kartou, teda až na hospody (jak která) a trafiky.
Diskuze je zajímavá, dost lidí je pro karty všema deseti; málo je tu těch, co preferují hotovost.
Je ale zajímavý, že dost zastánců karet argumentuje tím, že kdyby se (skoro) všude platilo kartou, vybere se na daních víc peněz. Tím pádem by měl náš stát větší příjmy do rozpočtu.
Proč si myslíte, že je to žádoucí stav? Aby měl stát víc peněz? Co to přesně obrátit?
Co takhle stát, kde bude minimum úředníků, stát zajistí opravdu pořádně hranice a bezpečí uvnitř, školství, soudní systém a hasiče a sociální síto pro opravdový chudáky. A to je vše, víc peněz mít nebude a nebude tím pádem vymýšlet chujoviny.
O ostatní se postarají soukromý firmy a konkurence mezi nimi.
No nebyl by to báječnej svět?
Když to tak vidím tak mi přijde, že odpůrci placení kartou nechápou jednu věc, nikdo jim nebere placení hotovostí. Pro mě je pohodlnější nosit malou hotovost a platit kartou respektive telefonem. Navíc placení telefonem je fakt rychlé.
Zatím.
Rušit hotovost je jen dalším krokem k návratu. Představte si, že nemáte hotovost a někdo nařídí bance vám k zůstatku dát progressbar zelenýho chování. V pondělí natankujete plnou a do dalšího pondělí je z vás vegetarián, než zase nasbíráte nějaký "body"... Pokud by vznikla jakákoli povinnost přijímat platby kartou, pak ale všem stejně rovně. U doktora! U zubaře! Na úřadech! A běda jak tam někde bude prodleva nebo technický problém! Pokud na úřadech nepůjde zaplatit kartou, měl by jako pokutu lidem začít vyhazovat hotovost oknem, aby si to mohli sesbírat ze země.
Rušit hotovost tu nikdo nechce. A já, ač příznivce bezhotovostního placení, rozhodně rušení hotovosti nepodporuji. Pořád je to jeden z pilířů svobody, kdy mám svoje prachy v kapse a nikdo nemusí vědět, co a kde jsem nakupoval. Stejně tak, když babička dá děckám padesátku, ať si jdou koupit zmrzlinu. Bude to těm děckám posílat na účet? No to asi ne.
Nechce, jen se posouvá Overtonovo okno.
Vtip je ten, že to okno posouvají na základě poptávky bank a velkých obchodních společností. Trh je tu více méně rozdělen a tak jim zbývají pouze lidé, kteří do něj nezapadají. Troufám si tvrdit, že rušení poboček pošt ve městech, kde i před rušením byly fronty, bylo děláno na poptávku těchto institucí. Jen si vezmi jak to do sebe zapadá. K 1.7. se zruší 300 poboček České pošty a následně začne v médiích masáž o bezhotovostním placení. Vše naplánováno do mediální okurkové sezóny kdy nemají o čem psát. Co za to Rakušan dostal by mě také zajímalo.
Aneb s Českou poštou na věčné časy a nikdy jinak!
Nevím jak kde, ale dědiny zažily vlnu rušení poboček pošt už dříve. Někde se zrušila, někde - třeba u nás - se to zkonvertovalo v "Pošta partner", kdy se nějakým způsobem na provozu podílí i obec (v obecní nemovitosti také pošta dlouhodobě sídlí). Ano, obec má další výdaje, pak je to o prioritách. Zda například přihodit půl mega místním čutálistům by mohli koupit posilu z jiné dědiny, nebo udržet službu pro všechny.
Ještě jedna praktická poznámka: pořád je docela dost lidí, co ani nemají bankovní účet. Chodí jim složenky a ty platí na poště. Zrušte jim hotovost a zhroutí se jim svět.
Tolik moje poznámky k nevyřčené myšlence "hotovost je zbytečná a karty jsou univerzální dobro".
Tak čistě teoreticky ke kreditním kartám mít bankovní účet ani nemusí.
Přesně takto funguje dnes kreditka Hello bank. Běžné účty s spořáky banka zrušila, kreditky ne (předpokládám, že až BNP Paribas bude definitivně ČR opouštět, "kmen kreditkářů" prodá jiné bance). Jsem tomu rád, protože jejich kreditka má nejlepší kurzy, což je výhodné při nákupech v zahraničí (a výrazně výhodnější, než někde ve směnárně měnit české bankovky za ty zahraniční).
Jsem ten o kom píšeš. Nemám účet, platím složenky. Prostě uznávám svobodu a nechci podporovat bankéře. Daně jsou mi ukradený jelikož jako důchodce platím pouze daň z nemovitostí a v podstatě bych si nyní mohl k důchodu přivydělat cca 300 tisíc aniž bych platil daň ze zisku. Zažil jsem dva krachy bank a též slyšel od pracovníka ČSOB jak Belgičané vybrali při krizi v roce 2008 všechny eura a odvezly je do Belgie kde lidé stáli ve frontách a vybíraly vklady. Asi by bylo pohodlnější mít účet a platit kartou ale hotovost mě udržuje v duševní aktivitě, malé nákupy mám sečtené než přijdu k pokladně a nezakrňuje mi v důchodu mozek. Další výhoda je, že až umřu tak notář bude vědět prd kolik mám peněz a manželka bez problémů, nebo moje děti budou moci to hluché období do vyřízení dědictví a pohřeb bez problémů překlenout. Prostě si myslím, že každému je prd do toho kolik mám peněz a co si za ně pořizuji. Telefon mám také tlačítkový a bez smlouvy. Největší prču jsem zažil když se mně nějaká pracovnice ptal po telefonu jaké využívám bankovní služby. Nejdříve se ptala asi dvě minuty na různé věci kolem ochrany osobních údajů a pak se začala ptát na banku. Když jsem jí sdělil, že žádnou nemám tak nechápala.
Tolik moje poznámky k nevyřčené myšlence "hotovost je zbytečná a karty jsou univerzální dobro".
Skutečně, nikdo nic takového neřekl.
Není v zájmu nikoho z běžných lidí, aby se hotovost zrušila. Na druhou stranu, je nesporné, že placení kartou versus placení hotovosti je na stejné úrovni jako počítat na kalkulačce nebo na počítadle. Prostě dají se ty kuličky spočítat, ale naklikat to na kalkulačce je mnohem rychlejší. A s kartou je to stejné, buď můžu stát v obchodě půl hodiny frontu na pokladnu nebo můžu u samoobslužné pokladny na karty mít vyřízeno během minuty a o tom to je.
Však to byla ta největší skupina, které vadilo rušení poštovních poboček.
Tak dnes jsem taky natrefil na podnik, kde přestali brát karty. Zámecká kavárna, vloni brali karty, letos jen hotovost. Ještě že jsem měl náhodou u sebe pětikilo, protože jsme to zjistili až při placení. Fakt opruz a voser, abych teď jak debil furt hlídal, abych měl něco po kapsách, resp. abych zase začal chodit do bankomatu, což je úkon, kterej dělám tak dvakrát do roka.
„Ten postup bude velmi podobný, jako je při placení kartou. Hospodský zadá požadavek, teď mi zaplať 500 Kč, a klient vezme mobil, někam ho přiloží a tam mu vyskočí, teď mi máš zaplatit 500 Kč. Chceš, nebo nechceš? Odsouhlasí a vyřízeno,“ popisuje Strcula.
Okamžité platby umožňují během několika sekund převod peněz mezi klienty českých bank, které tento typ plateb podporují. „V České republice fungují velmi spolehlivě. Využívají se, ale ne v platebním styku obchodníka se zákazníkem. A o to my usilujeme,“ řekl SZ Byznys Strcula.
jen doplním to podstatné, proč to zavádí:
Obchodníky navíc takové „kasírování“ vyjde levněji. Peníze jdou totiž z banky rovnou do banky. A provozovatele terminálů i vydavatele karet, jako jsou Visa nebo Mastercard, obejdou. Restauratér či obchodník tak ušetří na poplatcích, které mohou v součtu z každé platby ukrojit až dvě procenta, někdy i víc.Bude to platba mobilem na principu okamžité platby. Když vám teď pošlu peníze, máte je do jedné sekundy na účtu. Okamžité platby v Česku fungují velmi spolehlivě.
2 procenta mi přijdou docela dost. U platby za litr je to dvacka, což už není málo, když úkon je stejný, jako u platby za kilo.
Pán trochu nafukuje, aby měl argumenty, proč využívat ten jejich nový produkt (nejvíce mne zajímá, kam se ten mobil bude přikládat). Mám ve správě terminál, na kterém za sezonu neuděláme ani půl milionu obrat a poplatek, který jsem na něj domluvil už v roce 2019, je 0,89% z transakce. Dál už se platí jen pronájem 160 Kč bez DPH. Takže když spočítám ty roční náklady (transakční poplatek + pronájem), jsem někde na 1,37% A jak správně pán uvádí, větší obraty = nižší poplatky, navíc kdybych uzavíral smlouvu letos, dostanu lepší podmínky.
Obchodníka to vyjde levněji jen do okamžiku, než přinese výpis z účtu svému účetnímu, kde bude navíc spousta příchozích plateb. Pokud těch položek bude několik stovek, vyjde ho to nakonec o dost dráž než klasické karty.
To hlavní to ale přeci vůbec neřeší! Každá platba je zcela jasně zaevidovaná u účtu a z placení daní se nedá nijak utéct ani je optimalizovat. Takže ve výsledku jen marketingoá akce jinak zcela neschopné AirBank, které přes aplikaci nefungují ani platby OFFLINE! Takže ve skutečnosti to důležité je, že bude třeba u sebe mít mobil s internetem. Ale není potřeba LTE, protože v té hodpodě bude nezabezpečená wifi.
A protože ta platba bude dohledatelná, odmítači kreditek z řad hospod a pidi-provozoven o tohle řešení stát pochopitelně nebudou. Výmluvu si jistě najdou, hned mě jich několik napadá.
A teď mě napadlo, když ty chudáčky tak likvidovaly poplatky bance za kartové platby… když karty zrušili, o kolik šli s cenami dolů? Odpovím si sám: přesně o tolik, jako když Babiš snížil DPH z piva z 21 na 10%, přesně o nulu.
To bylo nedorozumění, já bych jim to nevyčítal. Babiš myslel, že se snížením daně sníží cena piva a pivaři ho budou mít levnější a budou ho volit. Hospodský mysleli, že si tím mohou zvýšit příjmy, že je to opatření pro ně, aby ho taky volili.
Nápad AirBank může být zajímavý, ale to by musel být univerzální a ne od jedné banky, protože jinak to není víc, než marketingová akce té banky.
Nicméně skutečný problém neleží v kartách, ale v daních a to nějak v AirBank nepochopili. Hospodští potřebují anonymní nedohledatelné platby a ne ušetřit za poplatky. Ty klidně zákazníkům přeúčtují.
Nikdy nezapomenu na Simcity, kde jsem nahodil daně v zoufalé situaci udžet finance města na 12% a lidi mi začali hromadně migrovat, takže jsem to musel snížit rychle zpátky na 7%, abych měl ve městě lidi. V reálu máme daně 20-30% a nic se neděje.
On v tom rozhovoru deklaruje, že řešení má být otevřené i pro ostatní banky.
Myslím si, že si to kartové společnosti nenechají líbit, aby byly obcházeny, pokud by se tohle nějak masově rozšířilo. Což spíše nehrozí, protože v civilizovaných zemích jsou platby kartou všude naprosto běžné, netřeba vymýšlet něco dalšího. Odmítání karet je takový postkomunistický folklór.
Já každopádně zůstanu u kreditek, protože cashback. Nevěřím, že mi AirBanka za platbu tou jejich aplikací něco dá - navíc nevedu v mobilu data.
Cashback je v tomto případě nesmysl, jde o snížení nákladů, takže z čeho by ten cashback vypláceli, když si nebudou brát to 1% jako kartové společnosti?
Cashback řeší minimum lidí, prosadit se to řešení může. Problém je v tom internetu v těch mobilních datech. Můžou být lidé, kteří je vedou, ale přesto nebudou v dosahu signálu, když budou zrovna platit. Nějaký stoprocentně zaručený internet od toho jsme na míle daleko a nějaké nezabezpečené free wifi jsou v kontextu bezpečných plateb přes mobil pěkným oxymóronem. Nemyslím, že by to bylo neřešitelné, ale je nutné, aby platící zákazník mohl být na mobilu offline při placení, teda něco co AirBank nezvládá už teď, takže nějakou důvěru s novým nápadem nevzbuzují.
Podobně je problém, že současné platby mobilem téměř u všech bank včetně AirBank vyžadují Google Pay nebo Apple Pay. Přitom AirBank to zpočátku uměla i bez nich, ale opustila to. Pro mě tim platby mobilem skončily, nemám zájem propojovat své finance s ostatníma digitálníma aktivitama přes Google.
Ve výsledku si teda myslim, že kartové společnosti tahají za menší kus provazu a když se banky rozhodnou, nemají nárok, ale tohle si myslím, že přežijou, že nebude dostatek lidí ochotných se karet vzdát ve prospěch chytrých mobilů se vším co to obnáší.
Teď nevím, jestli si rozumíme - cashbackem (možná nesprávně?) považuji to, že z každé platby kreditkou dostávám procento zpět. Zaplatím 100 Kč, na konci měsíce získám +1Kč. Zaplatím kartou deset tisíc, je to stovka.
Být offline při placení mobilem (ne jakoby kartou, ale jako převod ze svého účtu na jiný účet), to si nějak nedokážu představit.
Když zaplatíš 10.000 a dostaneš stovku a neplatíš za kreditku nic, zatímco obchodník prodá za 10.000 za zaplatí stovku poplatky, tak když na jeho straně škrtneš stovku, nemůžeš čekat, že budeš ty furt dostávat stovku, ne?
Proto budu dál platit kreditkou a ne érbankovým mobilem.
Ještě k tomu zájmu bank:
z okamžité platby mobilem někde v hospodě/obchodě, jakou plánuje AirBank, banka nic nezíská. Pokud člověk zaplatí kartou, podělí se o zisk banka s kartovou společností, zaplatí to obchodník. Zákazníkovi je to nakonec jedno, on zaplatí furt stejně. A platba kartou (mobilem/hodinkami) pouhým přiložením je pohodlnější, jak nějaké snímání QR kódu (odkud?), přepínání se do banky a placení. Dokážu si to ještě představit v nějaké hospodě, ale už ne u pokladny v super-hyper (že by si tam pořídili právě to airbankové řešení? že by pokladní vygenerovala QR na erárním mobilu?).
Dneska další zkušenost - kavárna na zámku v Náměšti nad Oslavou. Platba kartou? Ano, akorát místo terminálu měl aplikaci v mobilu. Takže jsme kartu přiložili k jejich mobilu, zaplatili a bylo vymalováno. Takže cena za pořízení/pronájem terminálu je jen další planá výmluva těch, co nechtějí brát karty.
Jak to vůbec (technicky) funguje, ta platba přiložením karty k něčímu mobilu?
NFC. Když telefon umí nasimulovat bezkontaktní kartu pro terminál, tak ji umí i přečíst.
Aha. To můj mobil neumí, tak o tom nic moc nevím :)
Neplatis stovku mesicne za pronajem terminalu, ale o to vetsi poplatek bance (jeji platebni brane). Pokud obchodnik stoji o zakazniky, tak si platbu kartou zaridi. Cela ta pokracujici a majnstrýmem zivena "afera" je jen dalsi masirka lidi, aby odhodili hotovost a odsuzovali vsechny, kteří ji pro placení vyžadují.
Je možný, že za tím někdo stojí. Gró této diskuze je však v tom, že dnes karty neberou ani ti, co je dřív brali. Otázkou je - proč přesně?
Jak to je s poplatky za aplikaci v mobilu, to nevím. Souhlasit můžu s tím, že banky i kartový společnosti jsou dost nenažraný, ono i 1 % mi přijde docela dost. Ono to v součtu udělá obrovský prachy, když těch transakcí je čím dál víc. Takže bych ještě pochopil argument, že banky ukrajují zisk, ale tím si zase obchodníci odkrajují zákazníky. Pořád to vidím na to, že skrytí plateb přinese na daních větší úsporu, než větší obrat při bezhotovostních platbách. Možná je zdanění obchodníků až příliš vysoký. Bohužel, nemyslím si, že by se to výhledově změnilo, jak nám vláda hledá další způsoby, jak zalepit to, co se prožralo a prohýřilo za posledních roky (a je jedno, kdo vládnul, máslo na hlavě mají všichni).
Je to jak píše JaFi, poplatek je o něco větší, ale u menšího množství plateb se to vyplatí přes aplikaci, za terminál by zaplatil víc.
Taky by se nemělo zapomínat na to, že to 1% se dělí mezi banku a kartovou společnost. V EU by se měl poplatek skládat z regulované a neregulované části. Banka vydávající kartu má v regulované části drobáky, podobně jako kartová společnost, ale kromě toho se nějak dělí o cestu peněz, teda karta (kartová společnost), platební brána a banka, která to zúčtuje. Mohly by si to ponížit v té neregulované části, ale místo toho dávají různé jako výhody, aby podpořili lidi na platby kartou a oni vydělali víc.
Když banky dávají lidem cashback, tedy vrátí jim nějaký to procento peněz protočených přes kartu, tak to ukazuje na to, že z toho mají opravdu solidní vejvar, když si ten cashback můžou dovolit a chtějí tím lidi motivovat k dalšímu placení kartou. I když ten cashback je asi především u kreditek, což je prakticky půjčka, u debetek je naopak platba kartou podmínka pro výběry z bankomatu zdarma.
Jj, ale třeba u té AirBank si taky nějak můžeš aktivovat, aby ti něco vraceli i přes debetní kartu, pokud ale jí máš nahranou jako aplikaci v mobilu, to by banky rády ještě víc než plastová karta. Nepodmiňujou ani výběry platbou kartou, ale přidávají za to procenta na spořáku.
Já hotovost neodsuzuji, ale nepoužívám, platby kartou jsou pro mě výnosnější a pohodlnější.
Už třeba jen to, že celý měsíc nakupujeme za půjčené peníze od banky, pak to na základě "faktury" zaplatím třeba 15. následujícího měsíce, neplatím z té půjčené částky žádný úrok - naopak, vlastní peníze (které neutratím při platbě hotově) mohou vydělávat jinde. K tomu to procento zpět, občas dostaneme při různých akcích - pokud se nás týkají - i více (5% na pohonné hmoty, 10% na nákup v nějakém konkrétním obchodě apod.). A k tomu, každou chvíli nějaká banka nabízí "zaplať 3x v měsíci naší kartou, přihodíme ti 500 Kč, platí po tři další měsíce", obvykle proto, že jejich kartu momentálně nevyužívám (přestože máme spousty karet různých bank, používáme jen to, co právě sype) a snaží se mě nějak přitáhnout.
Jenže ty jseš extrém, na to nikdo jiný nemá čas.
Nicméně to jenom ukazuje na to, že platby kartama, tak jak jsou nastaveny, nejsou v pořádku. Poplatky by mohly být nižší, ale holt by nemohly být podobné akce jako popisuješ. Neznamená to ale, že současná neochota brát karty je s tím spojená, tam to je jednoznačně o vysokých daní a potřebě daňově optimalizovat.
Hodně zajímavý a hezký příklad uvádí David Vlk na svém blogu v magazínu iDnes.cz. Otázka v nadpisu jeho článku zní jasně. Je normální platit kartou za rohlík? Shoduji se s ním, že nikoli. Jde o pouhou zhýralost a pohodlí mnohých z nás. Mimo jiné se také jedná o neúctu k obchodníkovi. Uvádí také krásný příklad svého výdělku, respektive nevýdělku. Pokud si zákazník dá do papírového sáčku, jehož pořizovací cena činí 1,3 Kč a zaplatí kartou, kde je minimální poplatek obchodníka 0,99 Kč, pak obchodník pochopitelně prodělává. Zákazník toto většinou vůbec nevidí.
Platím kartou vše, ale jeden rohlík s papírovým sáčkem jsem nikdy nekupoval. Nejméně jsem snad někdy platil nějaký minidoplatek v lékárně, snad deset kaček? Už nevím.
No nezajem. Kolikrat si kupuji snidani za cca 30-40 korun a taky platim kartou. Nebudu o hladu (a ne, drobaky v tu chvili nemam).
zaplatí kartou, kde je minimální poplatek obchodníka 0,99 Kč, pak obchodník pochopitelně prodělává.
Ten člověk (s)prostě lže. Jak už jsem psal, nic jako "minimální poplatek obchodníka" neexistuje. Vždy záleží na tom, co si obchodník vyjedná s poskytovatelem terminálu.
Přesně tak. Přikládám výpis z 6/2023, co mám po ruce:
Píše, že banka si vezme až 20% z ceny drobného nákupu. Pokud si teda někdo kupoval 1 rohlík a on zaplatil poplatek bance 0,99 Kč a jednalo se o 20%, potom stál rohlík 5 Kč. Takže obchodník přijal 5 Kč, z toho odečetl 1,3 Kč na pytlík a 1 Kč na poplatek, zbylo mu 2,7 Kč za rohlík. Pekárna mu rohlík prodala velmi pravděpodobně za 3 Kč, mám v jedné pekárně známého, takže trochu mohu tušit, kolik to bylo. Je vidět, že obchodník na tom prodělal. Ale opravdu prodělal gatě? Jestli mu chodí celý den do provozovny lidé a kupují jeden rohlík s pytlíkem, tak dělá něco špatně.
Samozřejmě, už ten poplatek 20% za kartu vypadá, že tenhle člověk nikdy neměl začít podnikat nebo si měl najmout účetního, který by mu s bankou domluvil rozumější poplatky.
1/ Obchodnik musi platit za to ze ma terminal "pronajaty", navic odvadi cast z prevodu bance. Takze malym obchudkum kde lide kupuji do stovky se terminal absolutne nevyplati.
2/ V pohostinstvi je situace ponekud divoka kde castecne je to vyhnuti se "danim" a castecne proto, ze potrebujou mit celkem slusnou castku v hotovosti kvuli dodavatelum a vyplaceni zamestnancu. Na to se poptej nejakeho majitele hospody protoze je toho dost v sede zone aby to nejak fungovalo.
Tam je procento z platby ale taky nejaka minimalni castka, takze pokud mas 1% a 1,- minimum tak kdyz ti nekdo plati dvacet korun kartou tak davas korunu bance, coz je realne 5%. Maly obchod ma nejen mene vyhodne podminky, ale taky mnohem casteji plati tu minimalni castku ktera je vyssi.
To je jak u debilů. Kolikrát mám napsat, že tam žádná minimální částka standardně není? Není. Není. Není.
Mám několik firem, které berou karty a u žádné není minimální poplatek za kartovou operaci. Z jedné firmy jsem kousek výše dával výpis; neplatí se ani žádný měsíční paušál za terminál.
Tady je přehled poskytovatelů. Jde o to, jakého si vybereš a jestli je pro tebe výhodnější paušál + poplatky z tržby nebo bez paušálu. Poplatky se pohybují od 0,9% až třeba pro 2,5% pro karty vydané mimo EU a 2,5% z transakce už je poměrně dost, zvlášť v turistické oblasti Taková ČSOB má navíc 250,- paušál za terminál a najdeš i vyšší paušály.
Ten přehled není úplný, ale to je jedno. Záleží opravdu, co si vyjednáš…
Tak zhodou okolností mám čerstvú skúsenosť hovoriacu v prospech hotovosti. Z akéhosi dôvodu mi bol zablokovaný v banke účet, bol som na cestách, večer som tankoval za 100€, chcel som platiť kartou, no platba bola zamietnutá z neznámych dôvodov. Zrejme nejaká technická chyba priamo u banky. Našťastie so sebou vždy nosím hotovosť od 50€ do 200€ ako poistku, presne pre takéto prípady. Nedá sa dôverovať technológiam. Peniaze som v ten večer ešte potreboval, keby som sa spoliehal na kartu, bol by som nahratý. Čo robievajú miestni zhýralci, ktorí majú evidentne problémy s počítaním peňazí pri platbe a výdaji, ak z ničoho nič prestane karta fungovať? Máte kvôli tomu v inej banke zriadený záložný účet? Mať v peňaženke reálne chechtáky je istota, narozdiel od fiktívnych v peňazí na nespoľahlivých zariadeniach.
Nosím s sebou karty několika bank. Pokud jedu někam dál, raději si nějakou hotovost vezmu, ale jen jako "záchranu", platím všude kartou.
Jak jsem psal kdesi výše (nebo v jiném vlákně), stalo se mi, že s plným vozíkem před pokladnou v Lidlu se jim náhle přestaly fungovat všechny terminály. Hotovost zpravidla nenosím, tak jsem tak - spolu s dalšími lidmi - vozík nechal a šel. Zaměstnanci to museli vrátit do regálů.
Platba na kontakt (PNK), jak se nová služba jmenuje, má umožnit převádět peníze mezi klienty jen pomocí jejich mobilního čísla, které zadají do speciálního registru.
Musí však být klienty bank, které se tohoto projektu zúčastní, a sami se také musí do projektu přes jednu konkrétní banku zaregistrovat a souhlasit s propojením svého čísla. Klienti bank si také sami určí, jaký účet budou chtít v případě platby na kontakt využít, pokud mají účtů více. Pokud budou mít naopak více telefonních čísel, mohou si každé propojit s jinou bankou.
A když máš účty u víc bank, pořiď si víc telefonních čísel. Když telefonní číslo, proč ne třeba na základě e-mailu?
„Navržená architektura umožňuje použití i jiného ‚aliasu‘ (například e-mailu) pro číslo účtu než telefonního čísla, nicméně tyto možnosti zatím nejsou vyvíjeny. Prvotní spuštění bude tedy jen s telefonním číslem,“ naznačuje očekávání Monety ředitelka pro udržitelnost a komunikaci Zuzana Filipová.
Já to četl. Jen podle mne je e-mail použitelnější než telefonní číslo. Ale protože někdo rozhodl, tak se to prostě "zatím" nevyvíjí. To budou určitě chtít propojit s nějakým messengerem v mobilu, kde se přihlašuješ přes telefonní číslo.
Za mě je zase použitelnější číslo. U většiny svých známých email (na rozdíl od telefonu) ani neznám. A pokud bych chtěl někomu něco poslat, je jednodušší nadiktovat telefon než email.
Nebude povinnost to používat Já se k něčemu takovému určitě nechystám, nenacházím jedinou výhodu, proč bych měl.
Je úplně jedno, jestli bude/nebude povinnost. Vyvíjí se nová možnost a už od začátku někdo rozhodl, že i když to ta možnost umožňuje, tak tímto směrem (zatím) nepůjdeme. Chápu, kdyby to do vývoje zahrnuli a pustili postupně - nejprve telefon, pak mail, pak třeba obecný alias, takže bys místo účtu napsal SisinkaKB.
Představ si, že ti umožní platit otiskem prstu a napíšou ti k tomu, že: Platit bude možné pouze otiskem pravého ukazováčku. I když technologie umožňuje použít otisk jakéhokoliv prstu, o této možnosti neuvažujeme.
Přesně tak, něco takového rozhodně nechci. Nevidim důvod, proč bych měl být párován s telefonním číslem. Ze stejného důvodu odmítám aplikaci Whatsapp, telefon je k telefonování a ne k čemukoli jinému.
Jenže většina lidí už nemá v kapse telefon, ale kapesní počítač, co umí i telefonovat.
Napsal jsem to blbě, myslel jsem, že to vyplývá z kontextu:
telefon je k telefonování a ne k čemukoli jinému
Takže opravuji:
telefonní číslo je k telefonování a ne k čemukoli jinému.
--- Snad mě již chápeš, jde o to, že nechci být párován s telefonním číslem, ideálně bych rád nebyl párován s žádným číslem ani jiným identifikátorem. A že jich máme, rodné číslo, číslo občanky, telefonní číslo. Emailová adresa je zrovna takový identifikátor. Je mi jasné, že někde na konci bude stejně nějaká databáze, která všechny identifikátory propojí, ať chci nebo ne, ale přesto proč jim to usnadňovat.
Vem si například, že dneska máš podle služeb typu WhatsApp nebo třeba podle některých bank mít jeden telefon (fyzicky) a ten používat na všechno. Přitom, pokud telefon slouží jako hardwarový klíč do el. bankovnictví, nebylo by moudré mít zrovna tenhle telefon uzamčen někde v trezoru a vytahovat ho jen když bych chtěl něco platit? No nebylo, protože s takto opatrným počínáním banky nepočítají a naopak některé vyžadují, aby měl jejich klient tento prostředek k placení neustále u sebe.
Podobně například Google ideálně, aby jeho služby fungovaly optimálně, počítá s tím, že budeš mít jeden telefon, jedno číslo, jeden email, jeden účet u banky, prostě můžeš mít různé služby, ale každou optimálně jednou, aby se jim ty databáze jednoduše propojovali. Oni si nechtějí zesložiťovat situaci a vytvářet ke každému uživateli nějaký strom jeho služeb. Proto někde doporučují a někde i vyžadují mít každou službu jen jednou.
Tohle já odmítám v zájmu své svobody a jednou z cest k tomu je nedovolit propojování služeb. Takže tak.
... Proto někde doporučují a někde i vyžadují mít každou službu jen jednou.
S tím jsem se nikdy nesetkal, můžeš dát konkrétní příklad?
Tak typickou službou je WhatsApp, kde se páruješ proti telefonnímu číslu a když budeš mít dva telefony se dvěma telefonníma číslama, tak to nepropojíš. Další je třeba AirBank, která umí spárovat s internetovým bankovnictvím právě jeden telefonní přístroj. Stejně tak Steam Guard běží na jednom jediném konkrétním telefonu.
Třeba různé herní služby na hraní PC her si umí zapamatovat právě jedno PC a při příštím spuštění na něm nevyžadují dvoufázové ověření. Pokud střídáš dva PC, tak sice služba funguje, ale nekomfortně.
Podobných případů bych našel jistě víc.
A ani netvrdim, že to někdy nedává smysl. Ale mnohdy to člověka omezuje, proto jsem obecně proti párování různých služeb.
Aha, díky. Tak tohle se mi vyhýbá.
Tady včera vyšel článek, kde se někomu z Mastercard nelíbí plánované placení přes QR
Konkrétně jde o poplatek vydavatelské bance, který v průměru činí 0,45 procenta z částky, poté poplatek karetní asociaci o průměrné výši 0,2 procenta a také poplatek za processing a clearing, což je asi půl koruny na transakci.
Takže pokud zaplatím rohlík za 3,-Kč, tak podle toho průměrný obchodník dostane jen 2,48Kč. (malí obchodníci zřejmě ještě méně)
No to je tak, když o tom píše někdo, kdo sám sebe definuje:
Svět politiky a veřejného dění, kultury, techniky a her či sportu, to vše se promítá v mých textech na @echo24cz nebo @gamescz
Všimni si, že tam není ani slovo o obchodu, ekonomice či bankovním sektoru.
Nevím, kdo je průměrný, ale můj dostane 2,97 Kč.
Vrátil jsem se ze zahraničí a i když jsem měl u sebe pár desítek euro tak ani ty nebyly třeba, všude se dalo platit kartou. Takhle to má v moderní společnosti vypadat.
Byl jsem nedavno v Parizi a okoli a par mist, kde se kartou platit nedalo se naslo. Takze tech par desitek euro jsem s prehledem utratil
Tady je právě blbě to, že to nejde, zatímco to vloni ještě šlo. Do prdele proč? Byl jsem dneska v Lednici, krom zámku všude jen cash. Ani účtenku za zmrzlinu a pívo mi nedala. No jasně, transakce nemusí existovat.
Tak samozřejmě inteligentní člověk když ví, že jede do méně rušné oblasti tak si hotovost sebou pro jistotu vezme. Samozřejmě je to na hovno, že musím platit hotovostí, ale třeba časem to změní i někdy na vesnicích apod.
Tím jsem nemyslel vesnice, ale turistická místa, takže z tvého pohledu rušné oblasti. Doufám, že časem nebudeme naříkat nad tím, jaké to bylo fajn, když jsme mohli platit v hotovosti.
Takhle to má v moderní společnosti vypadat.
Takže půjdeme k sousedovi pro králíka a budeme plati kartou, jo? Kamrád ti vymaluje jako "občanská výpomoc" a strčí ti před kokos terminál. Včelař bude bez sebe radostí, když mu strčíš do česna v úlu kartu.
Mícháš hrušky s jabkama. Přátelská výpomoc je něco jinýho, než oficiální krámek na živnost.
No to nemíchám. Jako živnostník si přeci mohu zvolit jak budu kasírovat. Komu se to nelíbí ať jde jinam. Když zkrachuju, je to moje volba.
Tuhle se jim to u nás v krámě nějak posralo a než přišel ajťák bylo to docela divadlo. Postupem času budou tihle kartaři masírovat kdekoho a dojde k tomu, co tu predikuje Jafi ohledně kontroly občana skrze jeho spotřebitelské chování. Viz Čína. Je spousta idiotů, co by si nechala implanovat čip, aby už nemuseli hnout ani rukou při placení. A eráru by se to líbilo, neb výroba peněz je drahá. Já se toho nedožiju. Ale můj náhled na to je ať si, kurva, platí každý čím chce a v případě karet nemlátí hubou, když není povinnost je brát.
Jako živnostník si přeci mohu zvolit jak budu kasírovat.
Jo s tím souhlasím. Akorát bych si vyprosil, aby živnostníci brečeli v TV, jak jsou na tom špatně a chtěli dotace. Neberou kartu, nechodim tam. Večeři si udělám doma a nakupuju v řetězcích, kde karty berou.
EDIT: k těm tvým bodům v předchozím příspěvku mi to připomnělo, že jsem bral od kolegyně med, manžel je včelař a platil jsem ho příkazem přes bankovní účet. Netřeba platit tyhle věci kartou ani hotovostí!
Psal jsi o kamarádovi, co mi vymaluje. Musí to být živnostník? Na tohle jsem reagoval.
Ale můj náhled na to je ať si, kurva, platí každý čím chce a v případě karet nemlátí hubou, když není povinnost je brát.
Ano, ať si každej platí čím chce, to nikomu neberu. Vadí mi to, že živnostníci brali karty a najednou neberou. Jedněm to nevadí, druzí s tím mají problém. Proč mají ti druzí problém a ti první ne? Jak to, že to u jedněch jde? Proč ti druzí přestali? Je mi jasný, proč to dělají, ale možná je prostě jen daňová zátěž drobných podnikatelů příliš vysoká. Větší (a celoroční) podniky u karet zůstaly, ale drobný sezónní "hladový okna" najely zpět do šedé ekonomiky, protože jim z krátkodobýho příjmu daně seberou příliš hodně. Ale to už je otázka na naši vládu.
Pokud se bavíme o kamarádovi či sousedovi tak nevidím problém při nedostatku hotovosti poslat peníze na účet. Takhle to s kamarády praktikuji už léta, nevidím důvod proč si dávat hotovost.
Zvykl jsem si platit kartou při pandemii covidu. Ale obvykle mám pro jistotu i nějakou bankovku, kdyby náhodou s kartou byl problém. Ale občas musím hotové peníze vytáhnout. U nás jsou stojany na eko vodu, má být kvalitnější než ta co teče z vodovodu. A tam se platit kartou nedá, jen mincemi (1Kč - 20Kč). Tak ty mince musím schraňovat. Taky platím hotovými i u trhovců na náměstí, ale tam berou i bankovky. https://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/voda-v-novem-stojanu-ma-kvalitu-i-pro-kojence-v-lyse-zacne-tect-na-stedry-den.html
Nářek na kvalitu jídla a info o platbách pouze v hotovosti.
Mácháč a podobné lokality, které se zaměřily na rýžování turistů dopadnou podobně jako Chorvatsko. A získat špatnou pověst je mnohem jednodušší než ji pak napravit.
Tohle je přesně ten typ kšeftu, kde nějaké naříkání nad 1% je k smíchu - tady se jede na marže 100 a více procent a přesto neberou karty. Další článek podporující to, co tu s L-Corem píšeme - nejde o náklady na karty, jde o nedohledatelné prachy.
Někde jsem slyšel, či viděl něco o borcovi, kterej má stánek, už nevím s čím, asi suvenýry, v Pasohlávkách. Tři měsíce prodává, zbytek roku z toho žije a dělá hovno. Ty marže a zisky tam musí být enormní. Takže kolik tam uteče na daních, to nebude jen pár korun. Mám pocit, že to byl nějakej pořad v TV o hubnutí, nějakej borec právě z Pasohlávek a žil u mámy, co mu podstrojovala.
Jak píšeš.
A vemte na to jed, že když/až bude hotové to řešení AirBanky na okamžité platby a vyhnutí se tak těm šíleným odvodům bance (jak někteří prodejci blábolí, aby tím dojali lidi, kteří do toho vůbec, ale vůbec nevidí), ani jeden z nich do toho nepůjde. Protože o poplatky vůbec nejde, jde o krácení vykazování tržeb, minimalizaci oficiálního zisku, nulovému placení daní. Není vůbec žádný velký problém z daňové povinnosti >100 tisíc se dostat na nulu a ze sebe udělat pomalu sociální případ, který si musí chodit na ÚP pro příspěvek na bydlení.
Český kempy začínají být kapitola sama o sobě. Dřív byl kemp synonymum pro levnou dovolenou, dnes už to neplatí. To je fakt lepší si zaplatit rovnou hotel, nebo jet k moři, vyjde to na stejný prachy, než být v kempu se společnými sprchami, hajzlíky a stravováním v místním bufetu za nekřesťanský peníze. Pokud si tedy nechcete ve stanu vařit konzervy na plynovém vařiči celej tejden.
Já nesnáším nářky nad "Českou mentalitou", "Národními rysy" a tak podobně, ale poslední dobou (cca od Covidu) mám i já neodbytný pocit, že největším úspěchem pro našince je někoho odrbat. Jasně, jedou na tom i nadnárodní firmy, tak proč by našinec měl zůstávat pozadu, že.
Jediný, co můžeme dělat, je hlasovat peněženkou. Ale asi se máme dost dobře, když jsou stánky s blafy narvaný. Smažák z Makra s hranolkama z přepálenýho tuku na plastovým tácku na špinavých lavičkách za "bistrem" z karavanu. No neber to, za 250 Kč!
Jop, to taky dělám. A nejsem úplně sám, jen to zatím nemá tu správnou odezvu na druhé straně - tím myslím jinou, než fňukání v holdingovém plátku. ¨
Já furt nechápu, komu tím Fialova skvadra chtěla prospět, protože už tu byl zajetý EET systém, všichni do toho investovali, vláda plácala dřísty o úsporách a pak do toho hodí vidle a šedé ekonomice otevře stavidla. A že se v tomto letním byznysu točí miliardy! Přitom ani pětikolka sama o sobě v tomto nebyla jednotná. Ne, tohle nepochopím a ani neodpustím.
ODS vystupovala jako pravicová strana podnikatelů. Celá pětikolka jela před volbami Antibabiše, takže prostě museli "něco", co Babiš zavedl zrušit, aby aspoň nějaký ten volební slib splnili. Protože zrušit/rozbít něco je mnohem jednodušší než zavést/postavit něco nového. Na tom není nic k nepochopení.
Stejně tak superhrubá mzda. Já beru, že mi to přinese prachy do mé kapsy, ale opět to bylo rozpočtově nezodpovědné. Všichni jsou to jen populističtí klauni, tihle, i ti před nima. Mám pocit, že jedinej, kdo tam rozuměl financím, byl Kalousek. Ať už si o něm myslí kdo chce, co chce.
Jo, tímhle se střelili do vlastní nohy. Snížili si tím výběr daní bez šance na zlepšení. Namísto toho, aby nastavili rovné podmínky, umožnili tím jedné skupině šmelit a ulejvat, zatímco všichni ostatní to za ně na daních zaplatí.
„Jsem konzervativní člověk. Výplatu jsem stejně jako všichni čtyři roky před revolucí dostával v hotovosti, a když jsem přešel v roce 1999 do druhého nakladatelství, tak jsem v tom pokračoval,“ říká Šofar.
Nechat si vyplácet mzdu v bankovkách a mincích je podle něj normální a nechápe, když se takovému způsoby výplaty ostatní diví. „Jediné skutečně hotové peníze jsou ty v hotovosti, vše ostatní jsou jen nuly a jedničky, které nic znamenají,“ konstatuje Šofar.
Fíha, kdyby někdo u nás v práci chtěl výplatu v hotovosti, udupou ho do země. To by byl hukot.
Ovšem nárok na výplatu v hotovosti v zaměstnání stále je, na účet mohou posílat jen po dohodě. K tomu Šofarovi: jeho věc, že nechce platební karty, ovšem termín elektrické peníze zná jen asi on nebo autorka toho článku. Jinak je to dobrý paranoik, to i v supermarkeu čeká, až bude u kasy jen on a pokladní, aby ho nikdo neviděl? A tahat sebou stále 10 tisíc moc smysl nedává. Mně na běžný nákup stačí pár stovek a když už něco kupuji dražšího, tak o tom vím předem, že to jdu koupit. Ale stejně platím vše kartou. Ovšem on má manželku, tak se pak může stát, že při společné procházce po městě najednou těch 10 tisíc nečekaně potřebuje. A při blackoutu nenakoupí nic ani za hotovost, nepůjdou pokladny ani osvětlení a obchody se zavřou, snad kromě několika vietnamských krámků.
„Nebojuji proti elektrickým penězům, ale část peněz nemusím mít v nulách a jedničkách a nemám zájem na tom, aby někdo věděl, kde a kdy jsem. Když si něco kupuji, jsem tam jen já a obchodník a nechci, aby v tom byl někdo třetí,“ vysvětluje vedoucí edičního oddělení v nakladatelství. Kdybych s sebou neměl 10 tisíc korun v hotovosti, když jdu ven, připadal bych si jak idiot. Šofar je navíc přesvědčen o tom, že společnost čeká dřív či později kvůli snaze o plnou elektrickou mobilitu blackout a až nastane, nebude si s tím nikdo umět poradit a bude chaos. Hotovost mu v takovém případě pomůže.
Tak tohle je už docela extrém a přitom ani ten pán nemá pravdu. Kdyby tu byl skutečně nějaký celosvětový blackout tak i hotovost mu bude k ničemu. Ale mohl by to používat na podpal, to zas jo
Nemas uplne pravdu. Penize by nejakou dobu setrvacnosti fungovaly, nez by uplne pozbyly hodnotu a lidi by se preorientovali na smenny obchod, kde by se smenovalo to, co by se nakradlo v kramech
Přitom hodnota těch peněz je založena na tom, že tomu věříme, resp. je založena na síle ekonomiky vydavatele, tj. státu. Jakmile za měnou nebude nikdo stát, stane se hotovost jen materiálem, ze kterýho je vyrobena. Vzpomněl jsem si na postapo hru Fallout. Tam jsou platidlem víčka od limonády.
"celosvětový blackout" on nezmiňuje, ten by nastal po nějaké srážce s jiným kosmickým tělesem nebo jinou celosvětovou katastrofou. Pokud by nastal lokální, tak se pár dní nebude nic dít. Až si nebudeš moc nic koupit a ani vyzvednout prachy z banky, tak pokud to policie a armáda nezvládne, nastane rabování. Ani pak nemusíš mít peníze, stačí být dobře ozbrojen a sebrat lup zlodějům či těm majetnějším. Nejlepší bude tak jak se to dělá v různých zemích v Africe. Uděláš na komunikaci nějaký průjezdný bod a budeš vybírat buď peníze nebo zboží.
Zjevně ten člověk nechápe, že pokladny v obchodě jedou taky na tu elektriku, takže v případě blackoutu může tak k těm vietnamcům do večerky, protože ti taky karty často nevedou a důvodem teda nejsou obavy z blackoutu.
Jinak ale tam, kde dělám, si taky nějaký extrémista bere výplatu v hotovosti, nárok na to každý má. Akorát, že pro podnik to jsou náklady navíc, někdo to z banky musí přivést, někdo to musí spočítat, vydat proti podpisu, prostě já bych takovému divílkovi, proč si ostatní neberou výplatu v hotovosti, tyhle náklady z té výplaty nejraději strhnul a ono by se vidělo, jestli by i tak byl frajer, co musí mít hotovost!
V "mých" firmách bere výplatu v hotovosti odhadem polovina lidí. Spíše jsem se setkal s tím, že zaměstnavatel nechtěl posílat peníze na účet, že raději bude platit hotově (vím proč, nebudu komentovat).
Já měl výplatu za celý život také jen v hotovosti!
Pokud ten podnik jinak k hotovosti neprijde, pak mozna. Ale predpokladam, ze kazdy podnik ma hotovostni pokladnu, takze musi do banky minimalne s penezi. Ono ani to posilani na ucet neni uplne bez prace, jak si mozna myslis.
Úplně bez práce ne, ale..
Já mám veškeré sw vybavení týkající se mezd vlastní výroby (v Excelu), příkaz k úhradě se mi každý měsíc vygeneruje vlastně sám (ano, musím kliknout na jedno tlačítko v měsíční výplatnici). Vytisknu do *pdf a přepošlu příslušnému člověkovi, který v IB zaplatí příslušné částky, předpokládám na základě vytvořených uložených vzorů plateb. Ve větších firmách tohle - předpokládám - se přímo propíše do IS firmy a následně odešle do banky, bez nějakého datlování účetním.
Ano, vygeneruji se hromadné prikazy, které jen odkontrolujes a posles do banky, zajistis, aby bylo na uctu pro vyplatu mezd dost penez. Ale taky to neni uplne bez prace a neudela se to "samo". Nekde dokonce ani ty vyplatni listky uz netisknes a proti podpisu nevydavas. Pak k nim nemusis prilozit ani tu obalku s hotovosti.
Pracoval jsem nějakou dobu v malé firmě (+-10 lidí), která téměř s hotovostí do styku nepřišla, naprostá většina zakázek byla na fakturu a peníze se posílaly na účet. Žádná pokladna nebyla, takže podobný prudič by šel hodně rychle.
Jinak táta dělal v podniku, který v 90. letech koupila firma z USA. Přišel Američan co to tam vedl, do práce, kouká, na co tu v pátek v devět stojí zaměstnanci frontu, ptá se. Přeci výplata, výplata, to je jasný. Chvíli mu trvalo, než to pobral, pak řekl oukej a zalezl si k sobě do kanclu. V pondělí od rána volal po jednom lidem, aby přišli k němu do kanclu. Tak samozřejmě lidi trochu vyděšený, jestli není nějaká restruktualizace. Ale ukázalo se, že u něj v kanclu seděl za stolem zaměstnanec Komerční banky a každému udělal účet. Bylo po frontách na výplatu. 90% lidí bylo rádo, pár prudičů mělo osud.
Američan totiž věděl, že to jsou zbytečný náklady navíc. Nejen práce s hotovostí, ale když si lidi vyzvedávají výplatu, tak v tu chvíli nemakají a neprodukují. Jenže dnes to vidíme jinak, mít účet je běžná věc (i moje děcka mají dětský účty a platební karty k nim), ale tehdy to byla relativně novinka a víš, jak je to s novýma věcma, lidi k tomu často přistupují s nedůvěrou a se strachem. Asi jako s nástupem mobilů a později dotykových, kdy lidi bez racionálního důvodu setrvávali u tlačítkových. Čím je člověk starší, začíná konzervovatět. Vidím to i sám na sobě, převratný technologický novinky mě nechávají chladným a počkám si, až se zaběhnou, nemusím to mít hned.
Hotovostní pokladna není mistnost, ale krabička s penězi. Ne vsichni mají k dispozici podnikovou platební kartu, když potřebují koupit nástroje nebo prodluzku. A ani nemusíš prijimat platby. Obvykle to po schválení koupí a nechaji si ve firmě proplatit.
Tak to bylo u jednoho mýho zaměstnavatele - přišel jsem do kanclu, dostal prachy z krabičky, nakoupil matroš, přebytek vrátil, přidal účtenky. Nebo jsem nakoupil za svý, přinesl matroš a účtenku a dostal prachy. Ono dokud nebylo EET, tak ne v každým kvelbu s materiálem brali karty.
Jak píše Prasak, můžeš to zaplatit ze svého a nechat si to od zaměstnavatele proplatit, rozuměj zaplatíš to kartou a zaměstnavatel ti prachy pošle na účet. Pokladna teda netřeba.
Jako já to chápu, že jsou typy firem, kde se s hotovostí pracuje a pokud stejně s tím do banky jezdí nebo ty peníze v hotovosti mají, tak můžou dát zaměstnancovi i výplatu v hotovosti. Ale být to tak nemusí a pokud firma s hotovostí nepracuje, je zaměstnanec, co chce hotovost, jen prudič, kterého bych poslal někam.
V dnešní době jsem (opět) trochu problém sehnat lidi na práci, takže i s prudičem se musí firma dohodnout - zvlášť, když Zákoník práce pro výplatu na účet obsahuje podmínku, že ji lze provést jen "Na základě dohody se zaměstnancem".
Zatím jsem se nesetkal s tím, že si koupíš drobnost a dostaneš to proplacené na účet. Víš, co je s tím pro tebe a pro firmu papírování? Ty musíš vyplnit žádost o proplacení a kam to má firma poslat, firma musí vytvořit příkaz k úhradě, který navíc musí někdo schválit... Pokud ti to dají hotově, mají s tím všichni mnohem méně problémů.
Jj, žádný na účet, dostal jsem to hotově. A taky pro účetnictví bylo lepší, když jsem to v obchodě platil hotově, než aby to šlo přes moji kartu.
Platba v obchodě soukromou kartou nemá žádný vliv na účetnictví, paragon dostaneš a v podniku ti to proplatí. Jak jsi platil nikoho nezajímá.
Paní účetní (máma majitele firmy) to neměla ráda. Prej nějak kvůli případným kontrolám z finančního úřadu, nevím přesně proč, ale bylo lepší, aby to nešlo přes nefiremní karty.
Účetní mají tyhle vofuky v popisu práce - to by tak hrálo, aby si každej dělal co chce! (Prakticky v tom skutečně není žádný problém a to ani legislativní a dělá se to poměrně často, když nemáš služební kartu).
Já nejsem cifršpion, tohle je pro mě španělská vesnice i s botama. Jen jsem popsal stav věci, jak to tehdy bylo a že hotovost na firmě byla, pro drobný nákupy. Co se objednávalo on-line, to se asi taky platilo on-line, ale něco prostě bylo potřeba koupit přímo a na to byla ve firmě hotovost.
Šofarovi je 65, takže to důchodce je - i když pracující.
Mýmu tátovi je 75, důchod mu chodí na účet, pak si to jde vybrat do bankomatu. Ale sranda je, že v obchodě platí hotovostí, ale online umí platit kartou. Věk v tomhle fakt už dneska není omluvou, mamka je taky o něco starší než Šofar a platí kartou všechno. Ale rozdíl oproti mladším lidem tam je, v peněžence nosí "pro jistotu" hotovost. To my středního věku už chodíme pouze s kartou. (Teď mě tu někteří sežerou.)
Já bych nosil hotovost, ale doma žádnou nemáme a když už nutně potřebujeme, tak vezmeme děckám z kasičky a přesuneme jim to na účet. Fakt se nám nechce furt chodit do bankomatu.
Přesně, ve chvíli, kdy si člověk všechno dokáže zaplatit kartou, tak proč se zdržovat s bankomaty.
No já sebou tak dvě stovky nosím většinou taky, ale jen jako rezervu někde u stánku, u holiče apod. Jinak kde to jde, platím i drobnosti kartou, protože nechat si někde nechat na dvoustovku vrátit hrst mincí a tahat je pak týdny po kapsách se mi fakt nechce. Tudíž bankomat použiji cca 1x na 3 měsíce.
Nám právě kvůli "rozbitým terminálům" mizí hotovost rychle, protože jak v létě trajdáme s děckama po venku, tak to mizí. Zmrzlina tady, párek v rohlíku tam, na koupaliště taky jen za hotovost... takže i záložní dvoukilo zmizí jak pára nad hrncem a zase zůstanu jen u telefonu.
Pri soucasnych cenach to mas 3 zmrzliny
Což je ale dobře, protože podle eurostatu (zdroj ABJ) trh ze zmrzlinou v EU meziročně významně rostl, dokonce snad jediný rostl a to je pro ekonomiku EU dobře, aspoň něco.
Je vceku fuk, jestli mám v kapse dvoukilo jedno, nebo tři, stejně zmizí.
sviňsky drahá za 90 Kč v akci, ale taky ji chodim kupovat, akce bývají velmi často, ten slanej karamel a oriskova jsou nejlepsi zmrzky, co jsem kdy jedl. Akorat v Icelandu měli lepší, na Iceland vzpomínám často, pro změnu sviňská EU je od nás vyhnala!
Začátky však byly spíše opatrné, nikdo prakticky nevěděl, co od mobilního placení čekat. Bude to skvělá služba nebo jen propadák? Co na to řeknou uživatelé? Jednalo se tak o vůbec první vlaštovku. A aby fungovala, musely se domluvit hned čtyři subjekty, a to Visa zaštiťující platební karty, Komerční banka, operátor Telefónica O2 a mobilní výrobce Samsung. Už díky tolika zainteresovaným stranám je jasné, že domluva a spolupráce všech firem rozhodně nebyla jednoduchá.
Já jsem konzerva, zůstávám u karet. Data v mobilech nemáme (nepotřebujeme), mobily neumí NFC. A hodinky nenosím minimálně 25 let; k čemu, když čas je v mobilu?
Protoze jsou stylovy. Myslim ty klasicky, ne hnusny chytry 😁
Tak nějaké hodinky sice mám, ale jelikož nenosím vestu, neměl bych je kam strčit. Navíc v kazetách jim je nepochybně lépe než někde na povětří riskovat poškození, rozbití či nedejbože ztrátu. Jsi mi připomněl, musím se stavit u hodináře, jedny by potřebovaly trochu zrestaurovat a minule nemohl sehnat origo ciferník.
Dvakrát za rok natáhnout a nechat proběhnout.
Jo ja zapomnel 😜
Je šetrnej - nenosí hodinky, aby si je neošoupal.
Šetrnej je, ale hodinky nenosí hlavně proto, že to nepotřebuje
To je ještě v pohodě. Já v poslední době začínám koulet očima, když někdo v obchodě platí velký nákup v hotovosti. Než vytáhne všechny ty prachy z portmonky, než ji uklidí... Nedej Bože když vytáhnou stravenky. Hotovost začíná divadla zdržovat.
Já zase začínám koulet očima, když si ženská vytáhne peněženku, tlustou jak Volna a mír, začne v ní mezi těma stovkama karet hledat tu platební, pak ji milostivě pípne a začne hrát s terminálem hru na pin. To už bych to měl hotově za tu dobu zaplacené 3x. A to většinou udělá dřív, než stihne sbalit nákup z pásu do košíku, takže pak čekáš, až si kartu zase schová, dobalí nákup...
Jinak nákupy platím obvykle mobilem - stačí odemčít dotykem a zaplatit.
Do toho mobilu jsi musel nejprve zadat svou platební kartu, abys tím mohl platit. Takže teď zná Google nebo Apple tvé platební údaje. Jako sorry, ale všechno má své meze. Apple si rozhodně pořizovat nebudu a nedůvěryhodné firmě Google rozhodně své platební údaje nesvěřím. Když se banky nedokázaly dohodnout na nějakém společném standardu a místo toho přijaly standard Google Pay, tak já platit mobilem nebudu.
Platim kartou, občas někde zaslechnu, že jsou plastové karty neekologické, že by se měly zrušit a nahradit víceúčelovýma mobilama. Až se tak stane, zrušim účet a budu vyžadovat vyplácení mzdy v hotovosti!
V době, kdy jsou zdarma účty i karty k nim asi není složité si pořídit na placení mobilem/hodinkami zvláštní účet a kaertu, ne? Když k tomu přidáš převod peněz mezi účty v řádu vteřin, vidím to jako ideální řešení.
Já ne. Nechci podporovat Google.
A proc vlastne ne i apple?
Politika Applu je mi zcela cizí. Nechci uzavřený systém, který si nespravuju sám a nevidim do toho. Nepotřebuju vysloveně open-source a linux teda, ale třeba Microsoft trochu prudí, ale furt si systém mohu nastavit, jak chci (v Professional verzi Windows). Míň sympatický je mi Google, který se mě snaží donutit, abych na systém nesahal. Ale furt jde nějak na Androidu root a pošéfovat si to sám. Apple proti tomu to je jiný svět, je to takové počítačové Sony. Od těhlech dvou firem nic nemám a nikdy nic mít nebudu, protože mě prostě vadí, že se uživatele snaží nacpat do svého světa a donutit ho mít vše jen SONY nebo vše jen Apple. Já chci mít možnost vybírat v různých světech různých firem.
Tak ano, Apple se o to snaží, ale to nic nemění na tom, že můžeš bez problémů používat jen jedno zařízení od Applu a další mít od někoho jiného.
Kamarádka si brzo po koupi iPhone, vyměnila chytré hodinky Garmin za Apple Watch. Jsem se ptal proč, protože ty Garminy jsou z mého pohledu skvělé. Tak řikala, že skvělé byly na Androidu, ale na iPhonu to taková sláva nebyla a hodinky od Apple jsou s tím spárované líp. Takže ne, do iPhone nejdu, náhodou mě napadne, že bych chtěl připojit sluchátka a nebudu kvůli tomu kupovat drahá applovská.
To je pak ale tezky kdyz o tom nic nevis 😁
Já ale vím, že Apple ne. Nevim akorát, který jiný telefon by byl akceptovatelný, nevidím bohužel žádný.
Dokud chytré hodinky nebudou s chytrým vodotryskem, tak to není nic pro mne.
S vodotryskem jsou pro ženské, chlapi chtějí s pivotryskem.
že jsou plastové karty neekologické
Priemerný človek má jednu kartu aj niekoľko rokov. To my chceš povedať že tá jedna karta je viac neekologickejšia, ako všetky bankovky, čo by mu inak rukami prešli? Ako výroba desať tisícok bankoviek a mincí je viac ekologickejšia než výroba jednej jedinej karty? Hmm, okej.
Bankovky sú práve tie najmenej ekologické.
nehlede na to, ze minimalne nektere banky uz zacinaji prechazet na petiletou platnost karty misto dosavadni trilete, takze tech plastovych karticek se bude vyrabet jeste o neco min
V Google Pay mam virtualni kartu, kterou v bankovnictvi kdykoliv zrusim a vytvorim si novou. Jsou ma ni nastavene limity jinak nez na fyzicke karte.
Mobil sice nosím, ale abych se podíval kolik je hodit, tak jej vytahovat z kapsy a zapínat? K tomu jsou hodinky.
Já ani moc vědět, kolik je právě hodin, nepotřebuji. Do práce nechodím, hromadnou dopravu nepoužívám… a doma máme několikery "fyzické" hodiny + každý vpravo dole na Win ploše.
A kouknout případně na mobil mě neobtěžuje.
Do práce chodim, hromadnou dopravu používám, co máme stejné, je, že ani já nenosím hodinky a když potřebuju (často) vědět, kolik je hodin, lehce vytáhnu z kapsy mobil.
Problém je, že já mám sice smartphone, ale starý, takzvaný kapsový, kdežto většina lidí má dnes smartphony moderní zvané pádla, která se do kapsy nevlezou, takže to ženský nosí v kabelce a chlapi v batůžku. Proto potřebují nějaké ty chytré hodinky, aby jim to udržovalo přehled nejen o čase, ale i posílalo notifikace, jestli jim někdo něco píše nebo volá. Prostě takhle to dopadá, když začne technika vítězit nad lidma a ti se stávají otroky té hypermoderní elektroniky.
Jinak mám hodinky po dědovi, ale přesně jak píšeš výše, nemám vestu, abych je měl kde nosit. Nosil jsem je chvíli v kapse, nic moc stylového, ale musí se to natahovat každý den, po týdnu jsem je odložil zpět do šuplíku, kde jsem je při stěhování našel.
Jako co měla kolegyně nějaké ty hypermoderní chytré Garminy, ukazovala mi to, vynikající gadget to je, kdybych hodinky na ruce snesl, už to mám koupené taky. Nejsem teda odpůrce těhlech chytrých vychytávek, ale nepřeceňoval bych to, je to prostě gadget, který si koupíš, když nevíš, co z penězma.
Přesně jak píšeš. Něco jiného je mít super-chytré gárminy a něco jiného tříplášťové cibule z x-karátového Au s certifikátem ze Švajcu. To opravdu nepotřebuješ vytahovat na odiv.
Ale jo, zvažoval jsem před pár týdny koupi posledních hodinek Tissot TdF, ale nakonec jsem se ulakotil a nekoupil nic
Na druhou stranu, to už je pak lepší si koupit do trezůrku cihličku ne?
Pokud bys to bral jako investici, tak možná ani ne. Zlato leze nahoru-dolů podle situace ve světě, u starožitností tohle spíše neplatí, cena obvykle neklesá. Ale když se nejedná o investici ale např. dědictví či dar (vč. "citové" vazby na ten předmět), pak je to jedno. Stejně to pravděpodobně prodávat nebudeš, předáš dalšímu pokolení.
Nemůžou se ty hodinky rozbít? Třeba skrytá vada na kterou se díky pravidelnému nenošení nepřijde několik let. Zlatá cihla se nerozbije a citová vazba k ní může vzniknout stejná. (Přijdeš večer, otevřeš trezor, před spaním si jí pohladíš, ....)
Podle mého názoru, kdybych se nerozhodl dát všechny peníze do baráku, tak je zlato rozumné, sice padá a stoupá, ale nějak tak přímoúměrně a pokud by to člověk nemusel prodávat v časové tísni, tak se na tom nedá prodělat.
Cast penez do zlata urcite. Je to jistota, třeba kdyby se současné vládě odborníků podarilo poslat menu do kopru
Kdyby platil kartou a ve šrajtofli jen pár stovek, tak se mu to nestane. Ale když si mohl dovolit mít u sebe takovou hotovost, asi ho to moc mrzet nebude.
Ono to může být nešťastná shoda náhod. Vybíral peníze někde v bance (klidně mě napadne několik normálních důvodů), někdo ho viděl, zavolá komplicovi, ten ho sleduje… a je to. Ale lítat po obchodech s kabelou plnou peněz opravdu není dvakrát rozumné.
Komerční banka, Air Bank, Fio Banka, ČSOB a Česká spořitelna ve středu dopoledne hlásily technické problémy s přihlašováním do internetového či mobilního bankovnictví. Komerční bance, Fio Bance a ČSOB nefungují ani webové stránky. Podle Fio Banky se má jednat o kybernetický útok ze zahraničí.
Je dobrý mít na paměti, jak moc jsme dnes na technice závislí a že občas může něco nefungovat.
Tak trvalo to pár desítek minut až hodin a platby kartou fungovaly, ale může být hůř. Kvůli tomu ale nezačnu pořád tahat tisíce po kapsách "pro jistotu". Mám karty od 4 bank, tak nějaká z nich asi vždy půjde.
Technika selhala kvuli blbemu zabezpeceni serverů bank, ktere by mely byt proti takovemu utoku zarizene. Zvlast, kdyz jsme s Ruskem (dle Péti) ve valce už víc jak rok.
Otázka je, do jaké míry jim technika selhala. Jak chceš účinně bránit DoS útokům? Pokud ti začne chodit z mnoha PC spousta požadavků, tak v určité chvíli musíš začít klienty řízeně odpojovat a jestli třeba ČS řekla, že do IB se nedostalo asi 20% klientů, tak prostě 20% chybovost při rozpoznávání útočících počítačů zase tak špatná není, ne?
Treba tak, ze sluzby rozdelim na ruzne servery, aby ddos na web neovlivnil online bankovnictvi. DDos funguje tak, ze se snazim web zahltit velkym mnozstvim klientu, kteri opakuji pozadavky. Inteligentni firewall dokaze ddos klienty poznat a eliminovat - jejich chovani je jine nez chovani "cloveka", pripadne to udelas "blbe" tak, ze stejnemu klientovi povolis dalsi pozadavek za par sekund, takze na vyrizeni pozadavku mas spoustu casu.
Naše mobilní i internetové bankovnictví už zase funguje. Jestli jste ale v zahraničí, do bankovnictví se zatím ještě nepřihlásíte. Omlouváme se za komplikace.
Teď na Airbank webu, takže to vyřešili jednoduše, když odstřihli zahraniční adresy. Ale AirBank jsou tragédi, to víme. Na FIO k tomu nepíšou vůbec nic, těžko teda říct, jak moc je útok zasáhnul. Každopádně v jednu chvíli měli mít dole obojí, jak web tak bankovnictví, ale ono mohlo být cílem obojí odděleně, takže ikdyby to měli, jak říkáš, tak by si nepomohli. Jinam jsem neklikal, mám tyhle dvě banky, takže mě zbytek nezajímá.
Mají neaktuální informace, nefunguje ani IB Maxbanky.
Aplikačka MaxBanky jede. A věřím, že kdybys měl v odkazu link přímo na bankovnictví a ne na hlavní web, že by to fungovalo
Teď už jede, ale když jsem to psal, IB nefungovalo, ověřoval jsem si v jejich call centru. Linky mám do všech bank přímo na přihlášení.
Tak teď půjdu na ruku všem odpůrcům karet, ale tohle se mi stalo o víkendu: sedím s kámošema v hospodě (vím, že se tu dá platit kartou, takže hotovost jsem měl řádově v desetikorunách) najednou bouřka, výpadek proudu a v celé hospodě tma. Tak, že zaplatíme, ale nikdo jsme neměli dostatečnou hotovost aby jsme se složili takže část jsme zaplatili hotově a část servírce na účet Ale jako ne, že by mě to přesvědčilo o neplacení kartou
Ja se minuly tyden vratila z dovolene v Recku a musim rict, ze me fascinovalo, ze tam se da platit kartou snad uplne vsude.
I na blbym parkovisti meli chlapici platebni terminal. Trosku olepenej izolepou, ale ocividne funkcni. Kdejakej stanek mel platebni terminal. V restauracich platby kartou absolutne v pohode, a dokonce se ani nesklebili, kdyz jsme chteli platit zvlast (byli jsme s kamarady), jako kdyz jsme byli loni v Italii.
To ale znamena upravy systemu, ktere obchodnik pouziva. Nestaci ti terminal, ktery rekne, ze se platba kartou povedla, musis mit napojeni do bankovnictvi firmy a tam potvrdit, ze platba dorazila. A to v nejake mobilni forme jako terminal.
Jeden článek k věci https://e.metro.cz/default.aspx?d=07.09.2023&e=ME-PRAHA#strana=4 v zásadě nic nového. Davová psychóza nezafungovala, a propaganda, jak všichni začli využívat bezhotovost (která měla lidi jako já přesvědčit, že by měli také) nevedla ke kýženému cíli. Lidi se prý vrací k hotovosti. Já jsem se třeba od ní nikdy neodklonil. Opravdu nemusím mít bankovní výpis na 10 stránek a to si ani banka nic nepočítá za nadměrný výpis (nějaké banky to prý dělají). Kartou platím větší částky, teda pokud je to možné, což snad už dneska je všude, kde hrozí platba větších částek. Platit za veřejný záchod nebo za jízdenku v tramvaji kartou mi přijde dost hloupé. Ale proti gustu žádný dišputát. Kdo chce, ať si tak platí, nikomu to nevymlouvám. Zároveň je dobře, že je tu ta možnost, i mě by se to mohlo někdy hodit.
Důležité je, kde tu hotovost bereš?
Protože, když budeš řemeslník a z důvodu optimalizace používáš platby v hotovosti, jak ty, tak vybíráš od zákazníků, tak je situace jednoduchá.
Já beru plat, chodí mi na účet. Hotovost teda vůbec nemám a nemám kde se k ní jednoduše dostat. Musel bych hledat bankomat, ještě bych potřeboval zjistit, jestli je to zpřízněný bankomat, který mi nestrhne poplatek za jeho použití, prostě asi je zřejmé, že je situace řádně zamotaná a zbytečně složitá. Oproti tomu platba kartou mě nezdržuje nijak, akorát si musím dát pozor, abych nakupoval tam, kde ji berou. To může být také složité, ale pokud člověk nakupuje v nákupních centrech a velkých řetězcích, je to tam jednoduché.
Každý, co mu vyhovuje. Je dobré mít možnost si vybrat. Někomu třeba vyhovuje platba chytrým telefonem, jiný má jen klasický tlačítkový. Jak se dostává hotovost do oběhu, to mě už delší dobu vrtá hlavou. 200-2000 bankovky jsou jasné, ty flušou bankomaty, do kterých je sypou obrněná auta, ale co stovky a drobné. Banky už většinou pokladny zrušily, takže zbývá tak leda pošta. Bankomaty v čechách si pro čechy snad neúčtujou žádné extra poplatky, ty účtujou jen cizincům. Vybíral jsem i v euronetu na hlavním nádraží a bylo to jako jakýkoliv výběr v cizí bance, kterých mám během měsíce několik (v základu 2) zadarmo. Poplatky je potřeba řešit v cizině, třeba v polsku jsem narazil čistě náhodou na bankomat, který nic nechtěl (pekao), když jsem chtěl potom vybrat ještě jednu stovku, tak jsem už žádný takový nenašel, no aspoň jsem utratil złote skoro do poslední mince (a možná jsem přivezl méně suvenýrů). V maďarsku se zdálo, že je to v pohodě. Ale v cizině je potřeba dávat pozor na DCC (a to i v obchodech) a právě na různé poplatky navíc pro provozovatele bankomatu.
Osvědčené mám bankomaty airbank, tam si můžu nasvakat, kolik chci dvoustovek a kolik pětistovek (případně i litrů a dvoulitrů). Karou platím spíš větší položky, menší opravdu výjimečně. A hlavně kartou platím při internetovém nákupu, to je nejpohodlnější způsob jak zaplatit (než řešit nějaké převody nebo dobírky). Ale nechci mít bankovní výpis tlustý jak telefonní seznam okresního města.
Jak se dostává hotovost do oběhu, to mě už delší dobu vrtá hlavou. 200-2000 bankovky jsou jasné, ty flušou bankomaty, do kterých je sypou obrněná auta, ale co stovky a drobné.
podle me to banky dodavaji obchodnikum a od nich se to pak dostava dal
Ale nechci mít bankovní výpis tlustý jak telefonní seznam okresního města.
Proboha, snad si nenecháváš poslat papírový výpis? Všechno mám online a případně nechám vygenerovat výpis za zvolené období, pokud bych ho potřeboval.
o může být také složité, ale pokud člověk nakupuje v nákupních centrech a velkých řetězcích, je to tam jednoduché.
No vidíš a právě v těch velkých nákupních centrech a velkých řetězcích je obvykle k dispozici bankomat
Ale je to
zpřízněný bankomat, který mi nestrhne poplatek za jeho použití
?
Jasně že se vrací k hotovosti, protože přibývají vychcandíry, co přestali brát karty.
Cena za transakci Cena za transakci je v režimu MIF++, to znamená, že se poplatek v procentech skládá ze tří částí:
Poplatek za zpracování transakce – dostává ho provozovatel služby platebního terminálu, tedy v tomto případě KB SmartPay, tento poplatek kryje náklady na provoz a servis
Poplatek vydavatelské bance – poplatek, který je rozdílný podle toho, zda je karta kreditní nebo debetní (pro osobní karty je tento poplatek regulovaný, pro firemní karty ne)
Poplatek karetním společnostem (např. Visa nebo Mastercard) – poplatek se liší podle toho, zda je karta debetní nebo kreditní a zda je domácí nebo zahraniční
Jak zákazníkovi vytisknu potvrzení o platbě (účtenku)? V případě aplikace Payphone se potvrzení o provedené platbě netiskne fyzicky.
Účtenku Vašemu zákazníkovi jednoduše odešlete přímo z aplikace na e-mail, nebo mu v rámci aplikace PayPhone vygenerujete QR kód. Ten si Váš zákazník naskenuje svým mobilním telefonem.
Nefunguje na iPhone. Plati zadavani PIN pri transakcich nad 500,- na mobilu, kterym prijimate platbu Pro uctenku budu datlovat na mobilu e-mail Po roce navic KB zacne uctovat dalsi poplatky
Dobrá služba, ale až to zavedou, jakože to nějaký lidi budou používat a zvyknou si na to, tak to zabijou poplatkama.
Air Bank a další tři banky spustily nový způsob placení nazvaný Cvak. Peníze pošle z banky do banky. Obchodník se obejde bez terminálu a lidé bez platebních karet. Přes Cvak ale půjde platit ve všech tuzemských bankách.
Více info o výhodách a něco málo technických informací je v článku.
Článek je PR.
Prý si kartové společnosti berou 1,6-3% s plateb. V několika mých firmách (hospody, obchody) možnost placení kartou existuje, poplatek je kolem jednoho procenta - i méně. Cvak si vezme 0,8%. No to je ohromný rozdíl
Kdo karty nebere, činí tak výhradně kvůli možnosti manipulace s tržbami a daněmi, ne kvůli poplatku. Ti nebudou zavádět ani cvaky. A o tom, čeho se dočká nějaký drobný živnostník, fanda do přijímání cvak-plateb, až si vytiskne bankovní výpis ze svého běžného podnikatelského účtu a donese to účetnímu, jsem už psal.
Osobně je mi to ale naprosto jedno, mě se to netýká.
Je to video, česky, o délce 11:24 minut, stojí to za poslechnutí.
Tak ještě zahodit telefon a odpojit počítač od internetu. Půjdu si koupit alobal a budu někde v koutku umírat ve strachu, že někdo si může zjistit, co jsem si koupil. V tom množství dat toho množství lidí platí klasické pravidlo - nemáš problém, dokud někoho nezajímáš. A se začne zajímat, tak hotovostní platby to jen nebudou dělat až tak snadný. Nebo jak to bylo v době předkaretní?
Ludia strasne radi prikladaju svojmu zivotu vacsiu dolezitost ako je v reale. A ak uz nahododou raz budes dolezity pre niekoho kto bude mat tu moc zablokovat ti karty, ucty a pod hotovost ti nepomoze, respektive len na kratky cas. Ja nevidim dovod na paniku v sucasnosti, hotovost casom zanikne, ci sa nam to paci alebo nie, za nasich zitovov to nebude, ale v buducnosti nie je jeden jediny dovod na to aby existovala. Uvedomuje si niekto, ze svet existoval a fungoval aj pred vynajdenim penazi/hotovosti? A bude aj po jej zaniku.
Tak jsem si to pustil, jedna strašnější věc než druhá.
Banka či MC/VISA ví, kdy, kde jsem platil a kolik jsem platil. Někdo mi může kartu zablokovat. Sice nevím, proč by to mělo postihnout mě, když nikde a nikomu nedlužím, žádné půjčky nemám a své povinnosti vůči FÚ, zdravotní pojišťovně, sociální správě atd. si plním příkladně a včas.
Uvádět jako plus pro hotovost to, že ji může příjemce zatajit a nezdanit, je trochu za hranou. Právě proto se hotovost státům nelíbí a právě kvůli tomu by ji chtěli zrušit. Těžká schíza pro ty politiky, kteří na jedné straně kopou za stát (=jsou právě u lízu) a na druhé neodmítnou nějaké to všimné za něco…
Mít nějakou drobnější hotovost, pokud by karty náhle nefungovaly, je pochopitelně rozumné, obzvláště, pokud se člověk vydá někam dál (mimo své bydliště).
--- Nevím, kolik má autor vlastních peněz. Zda všechno má doma pod polštářem, jestli náhodou něco nemá na spořácích, termíňácích, ve fondech. V tom případě v okamžiku zablokování peněz v bance se to týká i jich, nejen karty. Ale třeba má vše v kryptu… a i s tím by si dokázaly státy snadno poradit, stačí zakázat bankám jejich směnu na fiat měny. Je jedno, jestli to vzejde z národních bank nebo ze SWIFTu (které vyřadí banky, obchodující s kryptem).
Jediné nebezpečí v případě neexistence hotovosti je v tom, že mohou být nasazeny záporné úrokové sazby. Ale to nebezpečí je daleko (neexistence hotovosti), že mě vůbec nevzrušuje.
Jediné nebezpečí v případě neexistence hotovosti je v tom, že mohou být nasazeny záporné úrokové sazby. Ale to nebezpečí je daleko (neexistence hotovosti), že mě vůbec nevzrušuje.
Jediná věc, která banky od toho drží je právě ta existence hotovosti, pokud jsi to takto myslel. Ale zase by ti na účet nabíhalo zdanění těch záporných úroků
Nejde o to mat terminal, ale o to, ze za kazdu transakciu je poplatok, ktory ide na tricko obchodnikovi.
Za všechno jsou poplatky a obchodník na základě těch poplatků nastavuje ceny. Je jedno, jestli mu zákazníci špiní podlahu a on ji za poplatek nechá umývat, nebo jestli mu zákazníci v zimě vynášejí teplo, případně mu třeba odnášejí účtenky, které on tiskne na papír, který platí. Všechny tyhle drobné položky prostě má obchodník započítány v ceně tak, aby vydělal. Pokud nevydělává, nebude obchodník mít ani to tričko.
Moje zkušenost ohledně oněch poplatků: mí klienti s provozovnami, kteří berou karty, platí poplatky kartovým společnostem/bankám ve výši od necelého procenta po +/- procento a půl. Ani náhodou nikdo více než 2%. K tomu měsíčně pár (2-3) stovek za terminál. Tržby kartami činí u všech více jak 100 tisíc měsíčně.
Důvod nebrání karet je jen a pouze ten, že hotovostní platby jsou ze strany finančních úřadů nekontrolovatelné a že tak takový subjekt snadno upraví své daně k obrazu svému.
Myslím si, že pokud by vůbec neexistovala hotovost, ročně by stát na daních (při stávajících daňových zákonech) vybral o vyšší desítky mld. korun ročně více, možná i o 100 mld. (daně z příjmů, DPH).
No moze to byt aj dovod, ktory sa spominal vyssie...kedysi som pevadzkoval eshop, kde som nemal platbu kartou z dovodu, ze veday odchadzalo 5% obchodnikovi, co pri 10% marzach tvorilo polovicu ceny a neoplatilo sa mi to.
Jakože to, že ty jsi kdysi platil 5% je dnes důvodem pro to, aby obchodníci odmítali karty?
Nie dovodm moze byt naozaj poplatok, pretoze su obchodnici, co mozu mat 2-3% marze pri tovare a tam aj to 1% poplatok znamena dost.
Ak mas 30% marzu 1% poplatok ta samozrejme nerozhodi.
Neznám obchodníka, co má na tovaru marži 2-3%, ty ano? S čím obchoduje?
Je potřeba to vidět v souvislostech - před 5 lety byly poplatky za platbu kartou běžně 2,5-5% a obchodníci si přesto pořizovali terminály. Dnes jsou kolem 1% a prý se terminálů zbavují. To asi nebude tím poplatkem, že?
Pak by se ti taky mohlo stát to, co se deje ve VB, kdy banky kvuli nevhodnemu nazoru zakaznikovi zruší účet.
Bez možnosti platit v hotovosti budes bez účtu v háji. A to nemluvim o kontrole nad tim, za co utrácíš, debilní napady se sledovanim uhlikove stopy na základě toho, co kupuješ, omezování nákupů při presvihnuti.
K tomu si pridej jednotnou digitalni menu centralnich bank a jednotnou "ucetni knihu". Tohle se mi vubec nelibi.
Ale tohle (co píšeš a co nesouvisí s Al Caponeho tématem) určitě nejsou důvody majitele hospody, který odmítá platby kartou
To byla reakce na tvou naivitu, ze bys hotovost uplne zrusil
Já bych hotovost nerušil - a ani jsem to nikde nepsal - psal jsem, že by stát vydělal na nemožnosti krátit daně jako dnes, kdyby hotovost nebyla.
Taky to tak vidim. Hotovost se zrušit nedá, protože banky musí mít nad sebou Damoklův meč v podobě runu na banku a vybrání veškeré hotovosti. Tohle zařizuje rovnováhu mezi bankou a každým jednotlivým zákazníkem. Kdyby tohle nefungovalo, tak to rozloží celý ten proces bezhotovostního styku.
Na druhou stranu je hotovostní platební styk jasně zastaralou formou placení za zboží a služby a už musí existovat jen jako ta pojistka, nic víc.
Takze hotovost zachovat, ale neumoznit v hotovosti platit, takto jsi to myslel?
To je neco jako moznost vlastnit auto, ale nesmet s nim jezdit, vid?
Ne, ne a ne.
Psal jsem pouze to, že kdyby nebyla hotovost, výrazně by se zvýšil výběr daní. Nic víc, s tím přece musí souhlasit každý, kdo nemá hlavu jen na čepicu.
Nic o tom, že bych hotovost rušil či zakázal používat - tak tam nehledej, co jsem nepsal
Chtěl jsem mu odpovědět, ale mám to bez námahy copy/paste.
Důvod nebrání karet je jen a pouze ten, že hotovostní platby jsou ze strany finančních úřadů nekontrolovatelné a že tak takový subjekt snadno upraví své daně k obrazu svému.
Myslím si, že pokud by vůbec neexistovala hotovost, ročně by stát na daních (při stávajících daňových zákonech) vybral o vyšší desítky mld. korun ročně více, možná i o 100 mld. (daně z příjmů, DPH).
100% souhlas!
Proč bych měl platit kartou a podporovat zahraniční kapitál, který si z ČR ročně vyváží z bank více jak 100 miliard korun. Všichni kdo mají konta v bance tak podporují rozkrádání ČR více než ti kteří nepřijímají platby kartou. Tento stát nebyl schopen ani u státních a veřejných institucí jim nabídnout ryze českou banku. Banky se oddlužily a za hubičku se prodaly do zahraničí. Kdyby Česká pošta měla svoji banku, tak by neměla problémy, které se nyní neumětelové snaží vyřešit zrušením 300 poboček. Ještě na doplnění za ČSSR se tu kradlo o sto šest, byl tu ale jeden aspekt, díky zadrátované hranici se ven nic nedostalo a tak se pouze přemisťovalo v rámci ČSSR.
Důvod nebrání karet je jen a pouze ten, že hotovostní platby jsou ze strany finančních úřadů nekontrolovatelné a že tak takový subjekt snadno upraví své daně k obrazu svému.
Myslím si, že pokud by vůbec neexistovala hotovost, ročně by stát na daních (při stávajících daňových zákonech) vybral o vyšší desítky mld. korun ročně více, možná i o 100 mld. (daně z příjmů, DPH).
Takže je to přešně opačně!
Nakonec i já u řemeslníků poptávám platbu v hotovosti "za levno" část daně půjde k řemeslníkovi, část ke mně. Spokojeni jsme všichni, stát se nic nedozví.
Skutečným problémem není žádné zahraničí, ale český stát. Daně jsou příliš vysoké, tak se každému vyplatí to řešit na nepohodu v hotovosti. Na druhou stranu jako zákazník nemám zájem tahat po kapsách hotovost, kterou lehce ztratím. Karta nebo i platby v mobilu jsou rozhodně jednodušší a pohodlnější řešení.
Státní a veřejné instituce mají povinně účet vedený u státní České národní banky, takže ani v tomto bodě nemáš pravdu. Proč státní podnik Česká pošta nemá stejný účet netuším, zase nějaký český bordel, prosím nesvádět na cizinu!
Ty si najivka s tím povinným účtem u ČNB. To bylo zavedeno až někdy kolem roku 2008 v době první krize a většina institucí si tam pouze zřídila pobočný účet na kterém drží nějaké šušně a vše ostatní řeší v jiných bankách. Já nic nesvádím na cizinu. Díky ODS a jejich Klausovi se vše prodalo. Klaus měl být zavřen pro neschopnost už v březnu roku 1990. Havel při první zahraniční cestě (mimochodem do NSR) si vezl v diplomatickém kufříku východoněmecké marky po 3,-Kč za kus a v NSR to měnil 2 východoněmecké za 1 zapadoněmeckou marku. V té době byla její hodnota na černém trhu minimálně 12,-Kč. Můžeš mi o tom povídat, když jsem měl v té době zaměstnaného příbuzného u ČNB, který připravoval na rozkaz vedení ty marky do toho kufříku. Myslím, že jistě víš, že většina komerčních bank jsou z ciziny a vývoz zisku více jak 100 miliard nezpochybníš, jako to že před rokem 1990 si do zahraničí nic nevyvezl. To co se děje nyní kolem bezhotovostního placení je zase jen na zakázku bank. Pokud pozoruješ Stanjuru jak bankám přihrává další peníze z dřívějšího zaplacení hypoték tak ti to snad docvakne.
Mám účty u AirBank - majitel PPF, firma patří Češce, FIO - majitelé Češi, Creditas - majitel Čech a Trinity, to nevim, ale snad to jsou také Češi. L-Core možná bude vědět.
Takže nevim, ale banky v držení Čechů existujou. Ne, že bych v tom osobně viděl výhodu.
Jinak u ČNB musí mít některé instituce státu účet výhradně, nesmí mít komerční. Jiné mít komerční mohou, ale jen na něco. Třeba na výplaty státních zaměstnaců musí být vždy peníze u ČNB.
Tak já Klause nevolil, ale lidi ho zvolili, takže jaký díky Klausovi. S tím prodáváním všeho je to taky složitější. Komunisti bájili, jak máme průmysl, vyrábíme a přitom polovina končila na skladech a druhá na východě, kde to brát museli. Tím rozhodně neříkám, že tu nebyly dobré výrobky a že se muselo prodat všechno, ale nebylo to tak jednoduché a kolikrát se toho stát rád zbavil, aby to začalo fungovat. A kolikrát to krachlo. Prostě posléze může být za hrdinu kdokoli, ale neudělat chyby nebylo zase tak jednoduché a jak říkám, byli tam ti, které lidi zvolili, stejně jako si ty křupany zvolili dneska, takže holt to tak je. Znáš lepší systém než dát každému jeden hlas včetně všech polodebilů, najivních lidí a lidí klidně v něčem geniálních, ale neschopných orientace v ekonomii nebo politice?
Platím elektřinu ČEZu a účet není u ČNB, daně neplatím, ale domnívám se, že to také nejde na účet u ČNB, to možná budeš vědět lépe. V roce 1990 Klause nikdo nevolil, na ministra financí byl dosazen Občanským fórem. Pouč se trochu v dějinách. Nyní zemřel Milan Kundera a zjisti si jak ho v 70 letech zpražil Tigrid, že se nemá cpát do politiky, jelikož se vše tlačilo na Havla. Že díky tomu nebyl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Pokud tvrdíš, že některé instituce nesmí mít účet u komerčních bank tak je jmenuj. Problém tohoto politického zřízení je, že strany nemají odborníky na ministerstva a každý kdo tam přijde, tak se to celé volební období učí. Jelikož se většinou po 4 letech změní volební situace tak to pokračuje dál. Nyní se stalo to, že všehoschopné politiky lidé vyměnili za neschopné. Před rokem 1990 nebylo vše ideální, ale byly jsme soběstační v potravinách. Nyní kdyby se zavřely hranice tak po půl roce chcípneme hlady. O tom komu patří Creditas si můžeme povídat až si přečteš odkaz.
Výpisem z obchodního rejstříku Nizozemského království a výpisem z Centrálního depozitáře
cenných papírů ohledně Společnosti (jak je definována níže) bylo osvědčeno, že společnost
CREDITAS B.V., společnost založená dle práva Nizozemského království, se sídlem Barbara
Strozzilaan 201, 1083 HN Amsterdam, Nizozemské království, registrační číslo 76639371 (dále jen
„Hlavní akcionář“), vlastní 54.809.127 (slovy: padesát čtyři milionů osm set devět tisíc jedno sto
dvacet sedm) kusů kmenových akcií na jméno v zaknihované podobě (CZ0008042488) o jmenovité
hodnotě jedné akcie 57,64 Kč (slovy: padesát sedm korun českých šedesát čtyři haléřů) vydaných
Společností, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota činí 98,63 % základního kapitálu Společnosti,
s nimiž je spojen 98,63 % podíl na hlasovacích právech společnosti Banka CREDITAS a.s., IČO 634
92 555, se sídlem Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, zapsané v obchodním rejstříku
vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 23903 (dále jen „Společnost“). Bylo tak
osvědčeno, že Hlavní akcionář je hlavním akcionářem Společnosti ve smyslu ustanovení § 375
zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, ve znění pozdějších předpisů
Akorát teda nebylo co žrát, maso bylo na příděl a zeleninu sis musel vypěstovat na zahradě.
Maso bylo, ale jen ve čtvrtek a když jsi chtěl to pěknější, musel jsi za řezníkem dozadu s patřičným bakšišem, nebo protislužbou.
Akorát teda zrovna ve čtvrtek byly taky nové knihy v knihkupectví, takže ses musel předem rozhodnout, jestli si uvaříš segedín, nebo raději přečteš Basse.
Nezapomeň, že knihkupectví zavíralo oficiálně ve tři, ale prodavačka to zavřela už ve dvě, protože si šla stoupnout před masnu do fronty. Kdo teda neměl v rodině důchodce, který by to obrazil už okolo poledne, kdy se maso i knihy zavážely, tak knihy nesehnal vůbec a pokud chtěl maso, musel se nějak aspoň o hoďku ulít z práce!
Misto skoly (prvni hodiny) nas na stredni posilali do knihkupectvi
Dělal jsem u statků a bydlel na vesnici u okresního města. S masem nebyl žádný problém. Samozřejmě, že nebylo exotického ovoce a co se týká zeleniny tak se tam projevoval pěstební cyklus, jelikož u nás toho v zimě moc nevypěstuješ. Plíčky jsme v naší jídelně měli každých 14 dní, jehněčí bylo za hubičku, husu, kachnu a králíky jsem kupoval na vesnici. Vepřové maso bylo bez problémů. Nebylo telecí. Šunka, salám Turista, Gothajský a Polský byl v lahůdkách také. Problém byl s Loveckým a Uherákem. Co se týká ovoce, jelikož náš podnik měl sady a zahradnictví tak si nemohu stěžovat. Je pravda, že od roku 1987 jsem už měl jako technik volnější pracovní dobu ale to jsem nezneužíval. Pokud jsem byl ve městě a byla před nějakým obchodem fronta tak jsem se tam většinou postavil. Největší prča byla když nebyly vložky a toaleťák (vyhořele továrna na buničinu), tak "cizák" ve frontě místním nešel místním pod nos (to se mi přihodilo v Dobřanech). Rodiče bydleli v okresním městě a neměli se zásobováním také žádný problém. Něco jiného bylo v Polsku kde jsem na vlastní oči viděl na začátku 80 let frontu na maso 200 metrů dlouhou a v krámech nic nebylo.
Vzpomínám na vtip z té doby:
Toť přímý důkaz tehdejšího dostatku. Soběstační jsme byli díky tomu, že prostě se žralo jen to, co zrovna bylo.
Teď baštíš to na co máš peníze. Já netvrdím, že bylo vše ideální a že všeho bylo dost. Tvrdit ale, že nebylo co jíst je blbost. Problém byl sehnat např. věci na horolezení (karabiny, skoby atd.) ale ručně šité pohory Botas z vepřovice za 550,-Kčs byly světová špička a ve Francii mě koukali jen na nohy a nemohli pochopit jak člověk ve flanelce a teplákách má na nohách boty které je stojí celou výplatu. Pokud jsem něco chtěl tak jsem to většinou dokázal sehnat nebo udělat. První skejty jsme vyráběli v práci a kolečka se dělala z gumových paliček. Serfová prkna vyráběl kolega na vojně v roce 1977 v dílně kde měl připravovat nástěnky pro štáb. Pryskyřici a tkaninu kupoval od ženskejch, které ve fabrice vyráběly laminátové kajaky. Kolega soustružník si vyráběl motorovou pilu. Péřový spacák mě šila moje žena. Péřovou bundu zase jedna paní z Liberce. Favorita (kolo)jsem získal za flašku rumu, kombinovaný sporák do mé domácnosti též za flašku. Můj děda soustružil věci pro celou vesnici, když on potřeboval okna na domek tak mu je truhlář vyrobil a sklenář zasklil. Když jsem byl malý a chodil s babičkou na pole tak mi kolář vyrobil malé hrábě a děda zase malé kolečko. Kdo potřeboval svařit výfuk tak zase přišel za mnou. Tak to na vesnicích fungovalo, bohužel dnes se každý snaží vyštudovat nějaký humanitní obor jen, aby nemusel pracovat rukama.
Vzpomněl jsem si na film "Pátek nebo svátek", který je přesně o tom, co popisuješ. Všechno se shánělo, lidi brali co zrovna bylo, spousta věcí za úplatek, či protislužbu. Tohle může fungovat komunitně, tedy ještě na úrovni menší vesnice, ale my tomto fungovalo celej stát. Ani se nedivím, že to nevydrželo.
Zjevně píšeme oba o jiných poměrech - zatímco já měl oba rodiče v dělnických profesích v Transportě a třeba na školním lyžáku jsem nikdy nebyl, protože jsme na to neměli peníze, ty píšeš o Francii.
Z toho taky nejspíš vyplývá náš pohled na to, co bylo a nebylo. Jasně, pro některé bylo všechno a dokonce jezdili i na západ, pro jiné byl problém sehnat i to maso a cesty na západ končily na Mácháči.
No ja ti nevim Karle, tiez nasi 2x extra nezarabali (robotnik, zdravotna sestra), bicykel som dostal az v 14 rokoch aj ked nie preto, ze sme nan nemali, ale nedal sa zohnat, ale na lyziarskom som bol vzdy, pretoze to stalo smiesne peniaze.
Blbe bolo, ze som mal vlastnu vystroj, cize lyze Sulov + legendarne viazanie G30 (vynalezcu tohto psuedovizania by som zavesil za gule do prievanu), co sme nazyvalo GeO (geneticky odpad) a druha moznost bola ist na niecom zo skolskeho eraru, kde to bolo este horsie.
Ale na lyziarsky sme sli vzdy vsetci, nikdy sa nestalo, zeby niekto nesiel kvoli prachom. To si spominam, ze sa dailo az neskor, ked uz nastupil kapitalizmus a nebolo vsetko "zadarmo".
Kazde vianoce som chodil do sportoveho bdivovat Markery M26 a M40, ktore tam mali vylozene a dufal, zeraz ich dostanem pod stromcek....nikdy som nedostal bohuzial.
Takze ano nieco v obchodoch bolo (zahranicne viazania v cene vyplaty a ludia to nekupili lebo lyzovanie bol snobsky sport), nieco nebolo (bicykel Favorit, BMX, RMX), tiez v cene vyplaty lebo to ludia kupovali, pretoze vozit na bicykli sa chcel kazdy.
Ale chodit do FR v tej dobe, to cumm tiez, to zavana nejakymi konexiami v strane;o).
Do Francie jsem jel až když mi bylo třicet let a vydělal jsem si na to. Byl to můj sen vylézt si na Mont Blank. Předtím jsem cestoval po horách v Rumunsku, Polsku či Slovensku. Auto naše rodina neměla a kolo jsem dostal vždy od dědy k vánocům (v 6 letech Pionýra, ve 12 Esku a Favorita jsem si kupoval za své z výplaty). Auto jsem si kupoval v 25 letech a bral si na něj půjčku. Každé prázdniny od 15 let jsem měsíc byl na brigádě. Před základní vojenskou službou jsem si odložil peníze a máma mi každý měsíc posílala 100,- Kčs k žoldu. Také na vojně pokud to bylo možné jsem chodil na brigády, abych měl nějaké peníze. Nekouřil jsem a nechodil pravidelně do hospody. Ještě k těm kolům. Naši by je také nesehnali, ale děda bydlel na vesnici kde bylo železářství a velmi šikovný vedoucí, který dokázal sehnat vše a jelikož dědu jako soustružníka občas potřeboval tak byly i ta kola.
Jo, krásná doba, kdy se šikovní lidé měli dobře. Děda taky vyprávěl, jak on co by pekař měnil marmeládu za maso s příbuznou, co dělala v masně. Spokojení byli oba, nespokojení byli jen ti, co si koblihy kupovali, protože tam bylo prostě o to maso té marmelády míň.
A kdo si pamatuje, tak jistě ví, že někdy v těch koblihách bylo zoufale málo marmelády.
Máš pravdu v tom, že spousta věcí byla dostupnější, ale spousta zase nebyla vůbec. Hlavně ale východnímu bloku postupně západ utíkal a tak zatímco třeba ty kola se na Západě zlepšovala, těžkou ocel nahradil lehký hliník, tak u nás nic. Ten favorit vydržel neuvěřitelný věci, dneska to žádný kolo nedá, ale jako ty současný kola jsou mnohem lehčí, takže kdybych si měl vybrat, tak ocel už ne.
No a jak jsme zaostávali, tak se čím dál víc věcí vyrábělo na sklad, případně to brali Rusáci, aby si udrželi nadvládu. No a v půlce těch 80tek Gorbačov pochopil, že to tak dál nejde, ta změna teda nepřišla sama od sebe, ale proto, že ten "krásnej" režim, po kterém se ti tak stýská, už byl neudržitelnej a tudíž zašel sám!
Daně se platí na účet ČNB.
ČEZ není státní podnik, ale polostátní akciovka, kde stát je sice majoritním akcionářem, ale firma funguje jako každá jiná soukromá společnost.
O tom píšu na jiném místě, že Češi zakládají firmy v jiných zemích, protože jsou u nás moc velké daně a složité daňové zákony. Není to zdaleka jen Creditas.
Klaus tam byl několik volebních období a byl opakovaně volen lidmi. Možná se teda dokázal vetřít na poprvé do přízně revolučního šéfa Havla, ale pak už byl normálně volen.
Jednu dobu to byla například VZP, která měla účet pouze u ČNB. Momentálně vstoupila v platnost novela, podle které musí mít účet u ČNB všechny státní instituce včetně pošty, ale všichni si mohou podat na MF žádost o výjimku.
"O tom píšu na jiném místě, že Češi zakládají firmy v jiných zemích, protože jsou u nás moc velké daně a složité daňové zákony. Není to zdaleka jen Creditas."
Proč bych tedy takové Čechy měl podporovat a mít u nich účet. Klaus by měl být už od roku 1990 za to co provedl hned jak začal ministrovat vyšetřován a následně úpět ve vězení. Jen pro informaci. První účet jsem si zřídil v roce 1990 a po roce ho zrušil. Pracoval jsem ve veřejné správě 25 let a měl pod palcem několik účtů u různých bank. Zažil jsem dva krachy bank, u kterých měla naše organizace účet (naštěstí vždy jen nějaký podružný). Doufám, že se obhájcům účtů u bank to také někdy stane a pak pochopí. Také jsem zažil, když se stát vzpamatoval a nařídil nám mít účet u ČNB. Po odchodu do důchodu jsem si svůj osobní účet zrušil ( musel jsem si ho zřídit na stavební spoření) a platím vše jen hotově jelikož nehodlám podporovat bankéře a vývoz zisků z ČR do ciziny.
Divoká 90. léta jsou už za námi a teď jsou vklady na účtech bank do cca 2 miliónů pojištěné. Tudíž, pokud nekrachne stát, tak běžný občan o peníze v bance přijít nemůže.
Považuju za normální se chovat ekonomicky a teda založit firmu tam, kde je to levné. U nás jsou daně vysoké, proto tu moc ochota mít firmy tady není. Nemusíš nikoho podporovat, ale pravděpodobně budeš žít v nedostatku, protože kde kdo má dneska sídlo firmy mimo ČR. Řešení není přikázat firmám, aby šly sem, ale snížit daně a firmy nebudou mít důvod to mít venku.
A peníze schováváš doma pod polštářem?
Tak tvoje věc, jestli nemáš žádný účet a nevadí ti nosit hotovost po kapsách a platit poplatky za složenky. Úroky z vkladů v bance 5-6% taky asi nepotřebuješ a protože existuje hodně bank s nulovými poplatky za všechny platby i výběry, tak tě tam ta "podpora bankéřů" nic nestojí. Podporuješ je tedy vlastně jen tak, že jim půjčíš své uložené peníze pro jejich další zhodnocení. Ty na tom ale vyděláš ty úroky. A vklady u bank jsou ze zákona pojištěně, takže o uložené peníze přijít nemůžeš.
Platím všude v hotovosti a chápu obchodníky, co nechtějí živit nenažrané banky bez ohledu na výši toho poplatku, co si strhnou. Ideální by bylo, pokud by obchodník mohl tyto náklady uplatnit k tíži plátce, ale to se nesmí. Takže buď musí mít zboží minimálně o 1% dražší pro všechny, aby se mu ty náklady na platbu vrátily, nebo nebrat karty.
Docela by mě zajímalo, jak by se chovala vetšina těch, co jim vadí nemožnost platby kartou, kdyby např. obchodník dával 5% slevu při platbě v hotovosti (to se myslím i smí).
Obchodník opravdu neodmítá karty kvůli poplatkům.
Kdyby byla sleva 5% za platbu v hotovosti, zaplatil bych v hotovosti. Ale nepamatuji si, že bych se v nějakém obchodě s takovou nabídkou setkal.
Obchodník prodá za 100.000 Kč, zboží nerozhoduje, ty peníze jsou nějaké minimum, aby ho to vůbec nějak mohlo živit, ani nepíšu za jak dlouho to prodá. Jeho běžná marže je 30% teda 30.000 Kč, když mu tam budou chodit zákazníci jen s kartou potvory, tak musí dát celé 1% bance, tudíž mu místo 30.000 Kč zbyde jen 29.000 Kč.
To jen pro uvedení kontextu, jak problematické to 1% pro takového obchodníka je.
Mimochodem, pokud se jedná o větší částky, teda ne zrovna hospody, tak se běžně dá platit převodem na účet, ten je zadarmo a zajímavé je, že ani tohle není těmto antikartovým obchodníkům po vůli, proč asi.
Ja mam s hotovosti ten problem, ze ji u sebe nosim naprosto minimalne. Od doby, co platim mobilem, je pro me hotovost strasne pomala a neprakticka (lovit penezenku v batohu, vybirat spravne bankovky/mince, cekat na vraceni...). Mobil mam v kapse, pipnu a muzu jit.
Jinak ale treba zrovna pred chvili jsem nakupovala v eshopu, ktery dava 2% slevu, pokud zaplatis bankovnim prevodem misto kartou online (a pak ma jeste prirazku 39 Kc, pokud platis hotove/kartou az pri prevzeti).
Kdyz jsem vybrala platbu prevodem (proc ne, zejo), tak mi na strance zobrazili (i poslali e-mailem) QR kod pro ten bankovni prevod.
Tady treba nevidim problem zaplatit prevodem misto kartou. Pokud ten obchodnik dokaze lidi namotivovat, aby si vybrali pro nej prijemnejsi platbu, a maximalnim zpusobem jim to zprijemni, tak si myslim, ze s tim nikdo zadnej problem mit nebude.
Já taky nechápu obchodníky, co odmítají platby kartou. Na jednu stranu si můžou "odklonit" příjmy, na druhou stranu se o spoustu příjmů připraví. Nejsem určitě jediný, kdo si při platbě kartou "dopřeje" více, než v hotovosti. Zrovna dnes jsme v obchodě nechali 2,5k Kč a to jsme původně šli jen na běžný nákup s cílem naplnit ledničku. Jenže tohle, tamto, hadry v akci... tož si to hoď do koša, když to chceš. Já šel na nákup rovnou po cestě z práce a prostě netahám s sebou pětilitry po kapsách. Mám jen telefon a ke kreditce si už ani nepamatuju PIN. A v tom telefonu mám k dispozici celej svůj bankovní účet. A hledat každou chvilku bankomat, nebo vybrat dvacet litrů naráz a pak to doma postupně přesouvat ze strožoku do šrajtofle? Fakt ne, na to už jsem zpohodlněl.
Máš naprostou pravdu na, to že už všichni zpohodlněli a tak je to se vším. Je to počátek zániku této civilizace.
Práve naopak, lenivosť a teda ako píšeš spohodlnenie je jadrom celej civilizácie. Skús sa nad tým zamyslieť. Ak by ľudia neboli lenivý a nesnažili sa nájsť cesty ako niečo uľahčiť tak dnes ani nepíšem na klávesnici ale bol by som niekde v jaskyni. Platilo to od úplného začiatku a platí to aj dnes. Máš pracovitého človeka, určite takých okolo seba poznáš, pracujú celý život a stále len do práce a z práce. Nie sú lenivý, nehľadajú cesty, vôbec nad tým ani neuvažujú. Celý život stoja na mieste, nikam sa neposunú. Potom je druhá skupina ľudí, lenivci, stále špekulujú čo sa ako dá zlepšiť a zjednodušiť. Ja som lenivý jak hovado a neustále ma to núti posúvať sa vpred. Samozrejme treba to brať s rezervou, ak je niekto lenivý štýlom že proste nemá žiadny cieľ tak ešte horšie... To už súvisí skôr s aroganciou, závisťou a chamtivosťou a tieto vlastnosti súhlasím že povedú k zániku.
Představ si, že tě někde v temném zákoutí přepadnou chuligáni/Cikáni/Babiš/Ukrajinci/erár (vyber podle svého přesvědčení) a budou po tobě chtít peníze. Tisícovkou je můžeš pacifikovat, ale s kartou ti akorát tak dají na budku.
Oprava: Erár nepotřebuje temné zákoutí, obere tě kdekoliv.
A když nebudou peníze, jen platební karty (nebo tak něco), tak to ta přepadení neodstraní, jen lehce poupraví - to popisuje asi bambilión různých povídek/příběhů, například Limes inferior od Zajdela ...
Dobře, ale to přece netvrdím.
Myslíš, že bych je uchlácholil litrem? V temným zákoutí vezmou všechno, co budu mít u sebe - tedy krom mobilu a šrajtofle bych byl lehčí i o ten litr, pokud bych ho měl.
Zajímavé na tom je to, že když jsem byl na dovolené cca 2 roky po válce v Chorvatsku, při cestě domu jsem platil kartou u silnice kde babka s počítačem vesele fungovala na karty. Tam to šlo, a tady silně pochybuji.
Jo a když jsme u hotovosti platte jen mincema a hned bude fungovat na karty.
https://www.youtube.com/watch?v=0FY4KHSKQPM
CNN Prima - Špidla, Pilný, Tlustý
Hned na začátku padne přesně to, co tu psal L-Core. Zrušili EET, ruší obchodníci terminály, přesouvají se peníze do šedé ekonomiky. Vliv na výběr daní enormní.
Jediné, co nedokážu určit je, o jak masový jev se jedná. Dělám pro 2 společnosti, v obou karty bereme a ani v jedné na tom nehodláme nic měnit. Ovšem taky neděláme v gastru.
Moje firmy jsou na tom pořád stejně. Ty, co měly platbu kartou zavedenou už před EET to mají tak pořád, jedna firma nebrala karty nikdy.
U nás v dědině dvě hospody berou karty dlouhodobě, třetí karty nikdy nevedla a čtvrtá je po pár letech zrušila. Ale to je opravdu jen mini-provoz pro pár strýců na pokec navečír, jen takový vedlejšák soukromého zemědělce. Myslím si, že u něj opravdu mohl být měsíční paušální poplatek vyšší než tržba kartou.
Ve městě nevím, všude platím kartou, žádný problém. Nechodím ale do hospod, bufáčů a miniprovozoven služeb, o nich přehled nemám.
Ve městě není obvykle problém s placením kartou, teda až na hospody (jak která) a trafiky.
Diskuze je zajímavá, dost lidí je pro karty všema deseti; málo je tu těch, co preferují hotovost.
Je ale zajímavý, že dost zastánců karet argumentuje tím, že kdyby se (skoro) všude platilo kartou, vybere se na daních víc peněz. Tím pádem by měl náš stát větší příjmy do rozpočtu.
Proč si myslíte, že je to žádoucí stav? Aby měl stát víc peněz? Co to přesně obrátit?
Co takhle stát, kde bude minimum úředníků, stát zajistí opravdu pořádně hranice a bezpečí uvnitř, školství, soudní systém a hasiče a sociální síto pro opravdový chudáky. A to je vše, víc peněz mít nebude a nebude tím pádem vymýšlet chujoviny.
O ostatní se postarají soukromý firmy a konkurence mezi nimi.
No nebyl by to báječnej svět?
Když to tak vidím tak mi přijde, že odpůrci placení kartou nechápou jednu věc, nikdo jim nebere placení hotovostí. Pro mě je pohodlnější nosit malou hotovost a platit kartou respektive telefonem. Navíc placení telefonem je fakt rychlé.
Zatím.
Rušit hotovost je jen dalším krokem k návratu. Představte si, že nemáte hotovost a někdo nařídí bance vám k zůstatku dát progressbar zelenýho chování. V pondělí natankujete plnou a do dalšího pondělí je z vás vegetarián, než zase nasbíráte nějaký "body"...
Pokud by vznikla jakákoli povinnost přijímat platby kartou, pak ale všem stejně rovně. U doktora! U zubaře! Na úřadech! A běda jak tam někde bude prodleva nebo technický problém! Pokud na úřadech nepůjde zaplatit kartou, měl by jako pokutu lidem začít vyhazovat hotovost oknem, aby si to mohli sesbírat ze země.
Rušit hotovost tu nikdo nechce. A já, ač příznivce bezhotovostního placení, rozhodně rušení hotovosti nepodporuji. Pořád je to jeden z pilířů svobody, kdy mám svoje prachy v kapse a nikdo nemusí vědět, co a kde jsem nakupoval. Stejně tak, když babička dá děckám padesátku, ať si jdou koupit zmrzlinu. Bude to těm děckám posílat na účet? No to asi ne.
Nechce, jen se posouvá Overtonovo okno.
Vtip je ten, že to okno posouvají na základě poptávky bank a velkých obchodních společností. Trh je tu více méně rozdělen a tak jim zbývají pouze lidé, kteří do něj nezapadají. Troufám si tvrdit, že rušení poboček pošt ve městech, kde i před rušením byly fronty, bylo děláno na poptávku těchto institucí. Jen si vezmi jak to do sebe zapadá. K 1.7. se zruší 300 poboček České pošty a následně začne v médiích masáž o bezhotovostním placení. Vše naplánováno do mediální okurkové sezóny kdy nemají o čem psát. Co za to Rakušan dostal by mě také zajímalo.
Aneb s Českou poštou na věčné časy a nikdy jinak!
Nevím jak kde, ale dědiny zažily vlnu rušení poboček pošt už dříve. Někde se zrušila, někde - třeba u nás - se to zkonvertovalo v "Pošta partner", kdy se nějakým způsobem na provozu podílí i obec (v obecní nemovitosti také pošta dlouhodobě sídlí). Ano, obec má další výdaje, pak je to o prioritách. Zda například přihodit půl mega místním čutálistům by mohli koupit posilu z jiné dědiny, nebo udržet službu pro všechny.
Ještě jedna praktická poznámka: pořád je docela dost lidí, co ani nemají bankovní účet. Chodí jim složenky a ty platí na poště. Zrušte jim hotovost a zhroutí se jim svět.
Tolik moje poznámky k nevyřčené myšlence "hotovost je zbytečná a karty jsou univerzální dobro".
Tak čistě teoreticky ke kreditním kartám mít bankovní účet ani nemusí.
Přesně takto funguje dnes kreditka Hello bank. Běžné účty s spořáky banka zrušila, kreditky ne (předpokládám, že až BNP Paribas bude definitivně ČR opouštět, "kmen kreditkářů" prodá jiné bance). Jsem tomu rád, protože jejich kreditka má nejlepší kurzy, což je výhodné při nákupech v zahraničí (a výrazně výhodnější, než někde ve směnárně měnit české bankovky za ty zahraniční).
Jsem ten o kom píšeš. Nemám účet, platím složenky. Prostě uznávám svobodu a nechci podporovat bankéře. Daně jsou mi ukradený jelikož jako důchodce platím pouze daň z nemovitostí a v podstatě bych si nyní mohl k důchodu přivydělat cca 300 tisíc aniž bych platil daň ze zisku. Zažil jsem dva krachy bank a též slyšel od pracovníka ČSOB jak Belgičané vybrali při krizi v roce 2008 všechny eura a odvezly je do Belgie kde lidé stáli ve frontách a vybíraly vklady. Asi by bylo pohodlnější mít účet a platit kartou ale hotovost mě udržuje v duševní aktivitě, malé nákupy mám sečtené než přijdu k pokladně a nezakrňuje mi v důchodu mozek. Další výhoda je, že až umřu tak notář bude vědět prd kolik mám peněz a manželka bez problémů, nebo moje děti budou moci to hluché období do vyřízení dědictví a pohřeb bez problémů překlenout. Prostě si myslím, že každému je prd do toho kolik mám peněz a co si za ně pořizuji. Telefon mám také tlačítkový a bez smlouvy. Největší prču jsem zažil když se mně nějaká pracovnice ptal po telefonu jaké využívám bankovní služby. Nejdříve se ptala asi dvě minuty na různé věci kolem ochrany osobních údajů a pak se začala ptát na banku. Když jsem jí sdělil, že žádnou nemám tak nechápala.
Skutečně, nikdo nic takového neřekl.
Není v zájmu nikoho z běžných lidí, aby se hotovost zrušila. Na druhou stranu, je nesporné, že placení kartou versus placení hotovosti je na stejné úrovni jako počítat na kalkulačce nebo na počítadle. Prostě dají se ty kuličky spočítat, ale naklikat to na kalkulačce je mnohem rychlejší. A s kartou je to stejné, buď můžu stát v obchodě půl hodiny frontu na pokladnu nebo můžu u samoobslužné pokladny na karty mít vyřízeno během minuty a o tom to je.
Však to byla ta největší skupina, které vadilo rušení poštovních poboček.
Tak dnes jsem taky natrefil na podnik, kde přestali brát karty. Zámecká kavárna, vloni brali karty, letos jen hotovost. Ještě že jsem měl náhodou u sebe pětikilo, protože jsme to zjistili až při placení. Fakt opruz a voser, abych teď jak debil furt hlídal, abych měl něco po kapsách, resp. abych zase začal chodit do bankomatu, což je úkon, kterej dělám tak dvakrát do roka.
Ani kartou, ani hotově. Air Bank vymyslela nový způsob placení
jen doplním to podstatné, proč to zavádí:
2 procenta mi přijdou docela dost. U platby za litr je to dvacka, což už není málo, když úkon je stejný, jako u platby za kilo.
Pán trochu nafukuje, aby měl argumenty, proč využívat ten jejich nový produkt (nejvíce mne zajímá, kam se ten mobil bude přikládat).
Mám ve správě terminál, na kterém za sezonu neuděláme ani půl milionu obrat a poplatek, který jsem na něj domluvil už v roce 2019, je 0,89% z transakce. Dál už se platí jen pronájem 160 Kč bez DPH. Takže když spočítám ty roční náklady (transakční poplatek + pronájem), jsem někde na 1,37% A jak správně pán uvádí, větší obraty = nižší poplatky, navíc kdybych uzavíral smlouvu letos, dostanu lepší podmínky.
Obchodníka to vyjde levněji jen do okamžiku, než přinese výpis z účtu svému účetnímu, kde bude navíc spousta příchozích plateb. Pokud těch položek bude několik stovek, vyjde ho to nakonec o dost dráž než klasické karty.
To hlavní to ale přeci vůbec neřeší! Každá platba je zcela jasně zaevidovaná u účtu a z placení daní se nedá nijak utéct ani je optimalizovat. Takže ve výsledku jen marketingoá akce jinak zcela neschopné AirBank, které přes aplikaci nefungují ani platby OFFLINE! Takže ve skutečnosti to důležité je, že bude třeba u sebe mít mobil s internetem. Ale není potřeba LTE, protože v té hodpodě bude nezabezpečená wifi.
A protože ta platba bude dohledatelná, odmítači kreditek z řad hospod a pidi-provozoven o tohle řešení stát pochopitelně nebudou. Výmluvu si jistě najdou, hned mě jich několik napadá.
A teď mě napadlo, když ty chudáčky tak likvidovaly poplatky bance za kartové platby… když karty zrušili, o kolik šli s cenami dolů? Odpovím si sám: přesně o tolik, jako když Babiš snížil DPH z piva z 21 na 10%, přesně o nulu.
To bylo nedorozumění, já bych jim to nevyčítal. Babiš myslel, že se snížením daně sníží cena piva a pivaři ho budou mít levnější a budou ho volit. Hospodský mysleli, že si tím mohou zvýšit příjmy, že je to opatření pro ně, aby ho taky volili.
Nápad AirBank může být zajímavý, ale to by musel být univerzální a ne od jedné banky, protože jinak to není víc, než marketingová akce té banky.
Nicméně skutečný problém neleží v kartách, ale v daních a to nějak v AirBank nepochopili. Hospodští potřebují anonymní nedohledatelné platby a ne ušetřit za poplatky. Ty klidně zákazníkům přeúčtují.
Nikdy nezapomenu na Simcity, kde jsem nahodil daně v zoufalé situaci udžet finance města na 12% a lidi mi začali hromadně migrovat, takže jsem to musel snížit rychle zpátky na 7%, abych měl ve městě lidi. V reálu máme daně 20-30% a nic se neděje.
On v tom rozhovoru deklaruje, že řešení má být otevřené i pro ostatní banky.
Myslím si, že si to kartové společnosti nenechají líbit, aby byly obcházeny, pokud by se tohle nějak masově rozšířilo. Což spíše nehrozí, protože v civilizovaných zemích jsou platby kartou všude naprosto běžné, netřeba vymýšlet něco dalšího. Odmítání karet je takový postkomunistický folklór.
Já každopádně zůstanu u kreditek, protože cashback. Nevěřím, že mi AirBanka za platbu tou jejich aplikací něco dá - navíc nevedu v mobilu data.
Cashback je v tomto případě nesmysl, jde o snížení nákladů, takže z čeho by ten cashback vypláceli, když si nebudou brát to 1% jako kartové společnosti?
Cashback řeší minimum lidí, prosadit se to řešení může. Problém je v tom internetu v těch mobilních datech. Můžou být lidé, kteří je vedou, ale přesto nebudou v dosahu signálu, když budou zrovna platit. Nějaký stoprocentně zaručený internet od toho jsme na míle daleko a nějaké nezabezpečené free wifi jsou v kontextu bezpečných plateb přes mobil pěkným oxymóronem.
Nemyslím, že by to bylo neřešitelné, ale je nutné, aby platící zákazník mohl být na mobilu offline při placení, teda něco co AirBank nezvládá už teď, takže nějakou důvěru s novým nápadem nevzbuzují.
Podobně je problém, že současné platby mobilem téměř u všech bank včetně AirBank vyžadují Google Pay nebo Apple Pay. Přitom AirBank to zpočátku uměla i bez nich, ale opustila to. Pro mě tim platby mobilem skončily, nemám zájem propojovat své finance s ostatníma digitálníma aktivitama přes Google.
Ve výsledku si teda myslim, že kartové společnosti tahají za menší kus provazu a když se banky rozhodnou, nemají nárok, ale tohle si myslím, že přežijou, že nebude dostatek lidí ochotných se karet vzdát ve prospěch chytrých mobilů se vším co to obnáší.
Teď nevím, jestli si rozumíme - cashbackem (možná nesprávně?) považuji to, že z každé platby kreditkou dostávám procento zpět. Zaplatím 100 Kč, na konci měsíce získám +1Kč. Zaplatím kartou deset tisíc, je to stovka.
Být offline při placení mobilem (ne jakoby kartou, ale jako převod ze svého účtu na jiný účet), to si nějak nedokážu představit.
Když zaplatíš 10.000 a dostaneš stovku a neplatíš za kreditku nic, zatímco obchodník prodá za 10.000 za zaplatí stovku poplatky, tak když na jeho straně škrtneš stovku, nemůžeš čekat, že budeš ty furt dostávat stovku, ne?
Proto budu dál platit kreditkou a ne érbankovým mobilem.
Ještě k tomu zájmu bank:
z okamžité platby mobilem někde v hospodě/obchodě, jakou plánuje AirBank, banka nic nezíská. Pokud člověk zaplatí kartou, podělí se o zisk banka s kartovou společností, zaplatí to obchodník. Zákazníkovi je to nakonec jedno, on zaplatí furt stejně. A platba kartou (mobilem/hodinkami) pouhým přiložením je pohodlnější, jak nějaké snímání QR kódu (odkud?), přepínání se do banky a placení. Dokážu si to ještě představit v nějaké hospodě, ale už ne u pokladny v super-hyper (že by si tam pořídili právě to airbankové řešení? že by pokladní vygenerovala QR na erárním mobilu?).
Dneska další zkušenost - kavárna na zámku v Náměšti nad Oslavou. Platba kartou? Ano, akorát místo terminálu měl aplikaci v mobilu. Takže jsme kartu přiložili k jejich mobilu, zaplatili a bylo vymalováno. Takže cena za pořízení/pronájem terminálu je jen další planá výmluva těch, co nechtějí brát karty.
Jak to vůbec (technicky) funguje, ta platba přiložením karty k něčímu mobilu?
NFC. Když telefon umí nasimulovat bezkontaktní kartu pro terminál, tak ji umí i přečíst.
Aha. To můj mobil neumí, tak o tom nic moc nevím :)
Neplatis stovku mesicne za pronajem terminalu, ale o to vetsi poplatek bance (jeji platebni brane). Pokud obchodnik stoji o zakazniky, tak si platbu kartou zaridi.
Cela ta pokracujici a majnstrýmem zivena "afera" je jen dalsi masirka lidi, aby odhodili hotovost a odsuzovali vsechny, kteří ji pro placení vyžadují.
Je možný, že za tím někdo stojí. Gró této diskuze je však v tom, že dnes karty neberou ani ti, co je dřív brali. Otázkou je - proč přesně?
Jak to je s poplatky za aplikaci v mobilu, to nevím. Souhlasit můžu s tím, že banky i kartový společnosti jsou dost nenažraný, ono i 1 % mi přijde docela dost. Ono to v součtu udělá obrovský prachy, když těch transakcí je čím dál víc. Takže bych ještě pochopil argument, že banky ukrajují zisk, ale tím si zase obchodníci odkrajují zákazníky. Pořád to vidím na to, že skrytí plateb přinese na daních větší úsporu, než větší obrat při bezhotovostních platbách. Možná je zdanění obchodníků až příliš vysoký. Bohužel, nemyslím si, že by se to výhledově změnilo, jak nám vláda hledá další způsoby, jak zalepit to, co se prožralo a prohýřilo za posledních roky (a je jedno, kdo vládnul, máslo na hlavě mají všichni).
Je to jak píše JaFi, poplatek je o něco větší, ale u menšího množství plateb se to vyplatí přes aplikaci, za terminál by zaplatil víc.
Taky by se nemělo zapomínat na to, že to 1% se dělí mezi banku a kartovou společnost. V EU by se měl poplatek skládat z regulované a neregulované části. Banka vydávající kartu má v regulované části drobáky, podobně jako kartová společnost, ale kromě toho se nějak dělí o cestu peněz, teda karta (kartová společnost), platební brána a banka, která to zúčtuje. Mohly by si to ponížit v té neregulované části, ale místo toho dávají různé jako výhody, aby podpořili lidi na platby kartou a oni vydělali víc.
Když banky dávají lidem cashback, tedy vrátí jim nějaký to procento peněz protočených přes kartu, tak to ukazuje na to, že z toho mají opravdu solidní vejvar, když si ten cashback můžou dovolit a chtějí tím lidi motivovat k dalšímu placení kartou. I když ten cashback je asi především u kreditek, což je prakticky půjčka, u debetek je naopak platba kartou podmínka pro výběry z bankomatu zdarma.
Jj, ale třeba u té AirBank si taky nějak můžeš aktivovat, aby ti něco vraceli i přes debetní kartu, pokud ale jí máš nahranou jako aplikaci v mobilu, to by banky rády ještě víc než plastová karta. Nepodmiňujou ani výběry platbou kartou, ale přidávají za to procenta na spořáku.
Já hotovost neodsuzuji, ale nepoužívám, platby kartou jsou pro mě výnosnější a pohodlnější.
Už třeba jen to, že celý měsíc nakupujeme za půjčené peníze od banky, pak to na základě "faktury" zaplatím třeba 15. následujícího měsíce, neplatím z té půjčené částky žádný úrok - naopak, vlastní peníze (které neutratím při platbě hotově) mohou vydělávat jinde. K tomu to procento zpět, občas dostaneme při různých akcích - pokud se nás týkají - i více (5% na pohonné hmoty, 10% na nákup v nějakém konkrétním obchodě apod.). A k tomu, každou chvíli nějaká banka nabízí "zaplať 3x v měsíci naší kartou, přihodíme ti 500 Kč, platí po tři další měsíce", obvykle proto, že jejich kartu momentálně nevyužívám (přestože máme spousty karet různých bank, používáme jen to, co právě sype) a snaží se mě nějak přitáhnout.
Jenže ty jseš extrém, na to nikdo jiný nemá čas.
Nicméně to jenom ukazuje na to, že platby kartama, tak jak jsou nastaveny, nejsou v pořádku. Poplatky by mohly být nižší, ale holt by nemohly být podobné akce jako popisuješ. Neznamená to ale, že současná neochota brát karty je s tím spojená, tam to je jednoznačně o vysokých daní a potřebě daňově optimalizovat.
Platíte kartou i extrémně malou útratu?
PLATIT KARTOU ÚČET ZA PÁR KORUN JE NEÚCTA K PRODEJCI. STAČÍ JEN POČÍTAT
Platím kartou vše, ale jeden rohlík s papírovým sáčkem jsem nikdy nekupoval.
Nejméně jsem snad někdy platil nějaký minidoplatek v lékárně, snad deset kaček? Už nevím.
No nezajem. Kolikrat si kupuji snidani za cca 30-40 korun a taky platim kartou. Nebudu o hladu (a ne, drobaky v tu chvili nemam).
Ten člověk (s)prostě lže. Jak už jsem psal, nic jako "minimální poplatek obchodníka" neexistuje. Vždy záleží na tom, co si obchodník vyjedná s poskytovatelem terminálu.
Přesně tak.
Přikládám výpis z 6/2023, co mám po ruce:
Rozkliknul jsem blog autora:
Píše, že banka si vezme až 20% z ceny drobného nákupu. Pokud si teda někdo kupoval 1 rohlík a on zaplatil poplatek bance 0,99 Kč a jednalo se o 20%, potom stál rohlík 5 Kč. Takže obchodník přijal 5 Kč, z toho odečetl 1,3 Kč na pytlík a 1 Kč na poplatek, zbylo mu 2,7 Kč za rohlík. Pekárna mu rohlík prodala velmi pravděpodobně za 3 Kč, mám v jedné pekárně známého, takže trochu mohu tušit, kolik to bylo. Je vidět, že obchodník na tom prodělal. Ale opravdu prodělal gatě? Jestli mu chodí celý den do provozovny lidé a kupují jeden rohlík s pytlíkem, tak dělá něco špatně.
Samozřejmě, už ten poplatek 20% za kartu vypadá, že tenhle člověk nikdy neměl začít podnikat nebo si měl najmout účetního, který by mu s bankou domluvil rozumější poplatky.
1/ Obchodnik musi platit za to ze ma terminal "pronajaty", navic odvadi cast z prevodu bance. Takze malym obchudkum kde lide kupuji do stovky se terminal absolutne nevyplati.
2/ V pohostinstvi je situace ponekud divoka kde castecne je to vyhnuti se "danim" a castecne proto, ze potrebujou mit celkem slusnou castku v hotovosti kvuli dodavatelum a vyplaceni zamestnancu. Na to se poptej nejakeho majitele hospody protoze je toho dost v sede zone aby to nejak fungovalo.
Ad 1 - to snad není o tom, kolik stojí jednotlivý nákup, když se odvádí stále stejná cena za pronájem a procenta z platby, ne?
Ad 2 - ke gastru je zajímavý třeba tento článek: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-kolik-by-usetril-nepoctivy-hospodsky-kdyby-nebral-karty-a-nepriznaval-prijmy-234472
Tam je procento z platby ale taky nejaka minimalni castka, takze pokud mas 1% a 1,- minimum tak kdyz ti nekdo plati dvacet korun kartou tak davas korunu bance, coz je realne 5%. Maly obchod ma nejen mene vyhodne podminky, ale taky mnohem casteji plati tu minimalni castku ktera je vyssi.
To je jak u debilů. Kolikrát mám napsat, že tam žádná minimální částka standardně není? Není. Není. Není.
Mám několik firem, které berou karty a u žádné není minimální poplatek za kartovou operaci. Z jedné firmy jsem kousek výše dával výpis; neplatí se ani žádný měsíční paušál za terminál.
Tady je přehled poskytovatelů. Jde o to, jakého si vybereš a jestli je pro tebe výhodnější paušál + poplatky z tržby nebo bez paušálu.
Poplatky se pohybují od 0,9% až třeba pro 2,5% pro karty vydané mimo EU a 2,5% z transakce už je poměrně dost, zvlášť v turistické oblasti Taková ČSOB má navíc 250,- paušál za terminál a najdeš i vyšší paušály.
https://blog.inspirum.cz/platebni-terminaly-2023-velke-nezavisle-srovnani-poskytovatelu-cr/
Ten přehled není úplný, ale to je jedno. Záleží opravdu, co si vyjednáš…
Tak zhodou okolností mám čerstvú skúsenosť hovoriacu v prospech hotovosti. Z akéhosi dôvodu mi bol zablokovaný v banke účet, bol som na cestách, večer som tankoval za 100€, chcel som platiť kartou, no platba bola zamietnutá z neznámych dôvodov. Zrejme nejaká technická chyba priamo u banky.
Našťastie so sebou vždy nosím hotovosť od 50€ do 200€ ako poistku, presne pre takéto prípady. Nedá sa dôverovať technológiam. Peniaze som v ten večer ešte potreboval, keby som sa spoliehal na kartu, bol by som nahratý.
Čo robievajú miestni zhýralci, ktorí majú evidentne problémy s počítaním peňazí pri platbe a výdaji, ak z ničoho nič prestane karta fungovať? Máte kvôli tomu v inej banke zriadený záložný účet?
Mať v peňaženke reálne chechtáky je istota, narozdiel od fiktívnych v peňazí na nespoľahlivých zariadeniach.
Nosím s sebou karty několika bank.
Pokud jedu někam dál, raději si nějakou hotovost vezmu, ale jen jako "záchranu", platím všude kartou.
Jak jsem psal kdesi výše (nebo v jiném vlákně), stalo se mi, že s plným vozíkem před pokladnou v Lidlu se jim náhle přestaly fungovat všechny terminály. Hotovost zpravidla nenosím, tak jsem tak - spolu s dalšími lidmi - vozík nechal a šel. Zaměstnanci to museli vrátit do regálů.
Další instantní platy na obzoru: Konec složitých účtů. K poslání peněz postačí znát jen číslo mobilu
A když máš účty u víc bank, pořiď si víc telefonních čísel.
Když telefonní číslo, proč ne třeba na základě e-mailu?
Já to četl. Jen podle mne je e-mail použitelnější než telefonní číslo. Ale protože někdo rozhodl, tak se to prostě "zatím" nevyvíjí.
To budou určitě chtít propojit s nějakým messengerem v mobilu, kde se přihlašuješ přes telefonní číslo.
Za mě je zase použitelnější číslo. U většiny svých známých email (na rozdíl od telefonu) ani neznám. A pokud bych chtěl někomu něco poslat, je jednodušší nadiktovat telefon než email.
Nebude povinnost to používat
Já se k něčemu takovému určitě nechystám, nenacházím jedinou výhodu, proč bych měl.
Je úplně jedno, jestli bude/nebude povinnost. Vyvíjí se nová možnost a už od začátku někdo rozhodl, že i když to ta možnost umožňuje, tak tímto směrem (zatím) nepůjdeme.
Chápu, kdyby to do vývoje zahrnuli a pustili postupně - nejprve telefon, pak mail, pak třeba obecný alias, takže bys místo účtu napsal SisinkaKB.
Představ si, že ti umožní platit otiskem prstu a napíšou ti k tomu, že:
Platit bude možné pouze otiskem pravého ukazováčku. I když technologie umožňuje použít otisk jakéhokoliv prstu, o této možnosti neuvažujeme.
Přesně tak, něco takového rozhodně nechci. Nevidim důvod, proč bych měl být párován s telefonním číslem. Ze stejného důvodu odmítám aplikaci Whatsapp, telefon je k telefonování a ne k čemukoli jinému.
Jenže většina lidí už nemá v kapse telefon, ale kapesní počítač, co umí i telefonovat.
Napsal jsem to blbě, myslel jsem, že to vyplývá z kontextu:
Takže opravuji:
telefonní číslo je k telefonování a ne k čemukoli jinému.
---
Snad mě již chápeš, jde o to, že nechci být párován s telefonním číslem, ideálně bych rád nebyl párován s žádným číslem ani jiným identifikátorem. A že jich máme, rodné číslo, číslo občanky, telefonní číslo. Emailová adresa je zrovna takový identifikátor.
Je mi jasné, že někde na konci bude stejně nějaká databáze, která všechny identifikátory propojí, ať chci nebo ne, ale přesto proč jim to usnadňovat.
Vem si například, že dneska máš podle služeb typu WhatsApp nebo třeba podle některých bank mít jeden telefon (fyzicky) a ten používat na všechno. Přitom, pokud telefon slouží jako hardwarový klíč do el. bankovnictví, nebylo by moudré mít zrovna tenhle telefon uzamčen někde v trezoru a vytahovat ho jen když bych chtěl něco platit?
No nebylo, protože s takto opatrným počínáním banky nepočítají a naopak některé vyžadují, aby měl jejich klient tento prostředek k placení neustále u sebe.
Podobně například Google ideálně, aby jeho služby fungovaly optimálně, počítá s tím, že budeš mít jeden telefon, jedno číslo, jeden email, jeden účet u banky, prostě můžeš mít různé služby, ale každou optimálně jednou, aby se jim ty databáze jednoduše propojovali. Oni si nechtějí zesložiťovat situaci a vytvářet ke každému uživateli nějaký strom jeho služeb. Proto někde doporučují a někde i vyžadují mít každou službu jen jednou.
Tohle já odmítám v zájmu své svobody a jednou z cest k tomu je nedovolit propojování služeb. Takže tak.
S tím jsem se nikdy nesetkal, můžeš dát konkrétní příklad?
Tak typickou službou je WhatsApp, kde se páruješ proti telefonnímu číslu a když budeš mít dva telefony se dvěma telefonníma číslama, tak to nepropojíš. Další je třeba AirBank, která umí spárovat s internetovým bankovnictvím právě jeden telefonní přístroj. Stejně tak Steam Guard běží na jednom jediném konkrétním telefonu.
Třeba různé herní služby na hraní PC her si umí zapamatovat právě jedno PC a při příštím spuštění na něm nevyžadují dvoufázové ověření. Pokud střídáš dva PC, tak sice služba funguje, ale nekomfortně.
Podobných případů bych našel jistě víc.
A ani netvrdim, že to někdy nedává smysl. Ale mnohdy to člověka omezuje, proto jsem obecně proti párování různých služeb.
Aha, díky. Tak tohle se mi vyhýbá.
Tady včera vyšel článek, kde se někomu z Mastercard nelíbí plánované placení přes QR
https://echo24.cz/a/HVpFC/zpravy-domov-novy-zpusob-platby-air-bank-reklamace-mastercard
ale co je zajímavé, tak je tam uvedeno:
Takže pokud zaplatím rohlík za 3,-Kč, tak podle toho průměrný obchodník dostane jen 2,48Kč. (malí obchodníci zřejmě ještě méně)
No to je tak, když o tom píše někdo, kdo sám sebe definuje:
Všimni si, že tam není ani slovo o obchodu, ekonomice či bankovním sektoru.
Nevím, kdo je průměrný, ale můj dostane 2,97 Kč.
Vrátil jsem se ze zahraničí a i když jsem měl u sebe pár desítek euro tak ani ty nebyly třeba, všude se dalo platit kartou. Takhle to má v moderní společnosti vypadat.
Byl jsem nedavno v Parizi a okoli a par mist, kde se kartou platit nedalo se naslo. Takze tech par desitek euro jsem s prehledem utratil
Tady je právě blbě to, že to nejde, zatímco to vloni ještě šlo. Do prdele proč?
Byl jsem dneska v Lednici, krom zámku všude jen cash. Ani účtenku za zmrzlinu a pívo mi nedala. No jasně, transakce nemusí existovat.
Tak samozřejmě inteligentní člověk když ví, že jede do méně rušné oblasti tak si hotovost sebou pro jistotu vezme. Samozřejmě je to na hovno, že musím platit hotovostí, ale třeba časem to změní i někdy na vesnicích apod.
Tím jsem nemyslel vesnice, ale turistická místa, takže z tvého pohledu rušné oblasti.
Doufám, že časem nebudeme naříkat nad tím, jaké to bylo fajn, když jsme mohli platit v hotovosti.
Takže půjdeme k sousedovi pro králíka a budeme plati kartou, jo?
Kamrád ti vymaluje jako "občanská výpomoc" a strčí ti před kokos terminál.
Včelař bude bez sebe radostí, když mu strčíš do česna v úlu kartu.
Mícháš hrušky s jabkama. Přátelská výpomoc je něco jinýho, než oficiální krámek na živnost.
No to nemíchám.
Jako živnostník si přeci mohu zvolit jak budu kasírovat.
Komu se to nelíbí ať jde jinam.
Když zkrachuju, je to moje volba.
Tuhle se jim to u nás v krámě nějak posralo a než přišel ajťák bylo to docela divadlo.
Postupem času budou tihle kartaři masírovat kdekoho a dojde k tomu, co tu predikuje Jafi ohledně kontroly občana skrze jeho spotřebitelské chování.
Viz Čína.
Je spousta idiotů, co by si nechala implanovat čip, aby už nemuseli hnout ani rukou při placení.
A eráru by se to líbilo, neb výroba peněz je drahá.
Já se toho nedožiju.
Ale můj náhled na to je ať si, kurva, platí každý čím chce a v případě karet nemlátí hubou, když není povinnost je brát.
Jo s tím souhlasím. Akorát bych si vyprosil, aby živnostníci brečeli v TV, jak jsou na tom špatně a chtěli dotace. Neberou kartu, nechodim tam. Večeři si udělám doma a nakupuju v řetězcích, kde karty berou.
EDIT: k těm tvým bodům v předchozím příspěvku mi to připomnělo, že jsem bral od kolegyně med, manžel je včelař a platil jsem ho příkazem přes bankovní účet. Netřeba platit tyhle věci kartou ani hotovostí!
Psal jsi o kamarádovi, co mi vymaluje. Musí to být živnostník? Na tohle jsem reagoval.
Ano, ať si každej platí čím chce, to nikomu neberu. Vadí mi to, že živnostníci brali karty a najednou neberou. Jedněm to nevadí, druzí s tím mají problém. Proč mají ti druzí problém a ti první ne? Jak to, že to u jedněch jde? Proč ti druzí přestali? Je mi jasný, proč to dělají, ale možná je prostě jen daňová zátěž drobných podnikatelů příliš vysoká. Větší (a celoroční) podniky u karet zůstaly, ale drobný sezónní "hladový okna" najely zpět do šedé ekonomiky, protože jim z krátkodobýho příjmu daně seberou příliš hodně. Ale to už je otázka na naši vládu.
Pokud se bavíme o kamarádovi či sousedovi tak nevidím problém při nedostatku hotovosti poslat peníze na účet. Takhle to s kamarády praktikuji už léta, nevidím důvod proč si dávat hotovost.
Zvykl jsem si platit kartou při pandemii covidu. Ale obvykle mám pro jistotu i nějakou bankovku, kdyby náhodou s kartou byl problém.
Ale občas musím hotové peníze vytáhnout. U nás jsou stojany na eko vodu, má být kvalitnější než ta co teče z vodovodu. A tam se platit kartou nedá, jen mincemi (1Kč - 20Kč). Tak ty mince musím schraňovat.
Taky platím hotovými i u trhovců na náměstí, ale tam berou i bankovky.
https://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/voda-v-novem-stojanu-ma-kvalitu-i-pro-kojence-v-lyse-zacne-tect-na-stedry-den.html
Prof. Rejnuš na ABJ
Debata o ekonomice, mimo jiné taky mluví o digitálních penězích, tak to sem dávám, když byste měli zájem, za mě zajímavej rozhovor.
Za tohle dík; má to v hlavě srovnaný a je to pragmatik, vyjadřuje se srozumitelně. Neznal jsem ho.
Stoprocentní karetníci se zase můžou durdit: Jeden den na „Mácháči“ vám pořádně vyluxuje peněženku. Na platební karty ale zapomeňte, jede se model „cash only“
Nářek na kvalitu jídla a info o platbách pouze v hotovosti.
Mácháč a podobné lokality, které se zaměřily na rýžování turistů dopadnou podobně jako Chorvatsko. A získat špatnou pověst je mnohem jednodušší než ji pak napravit.
Tohle je přesně ten typ kšeftu, kde nějaké naříkání nad 1% je k smíchu - tady se jede na marže 100 a více procent a přesto neberou karty. Další článek podporující to, co tu s L-Corem píšeme - nejde o náklady na karty, jde o nedohledatelné prachy.
Někde jsem slyšel, či viděl něco o borcovi, kterej má stánek, už nevím s čím, asi suvenýry, v Pasohlávkách. Tři měsíce prodává, zbytek roku z toho žije a dělá hovno. Ty marže a zisky tam musí být enormní. Takže kolik tam uteče na daních, to nebude jen pár korun.
Mám pocit, že to byl nějakej pořad v TV o hubnutí, nějakej borec právě z Pasohlávek a žil u mámy, co mu podstrojovala.
Jak píšeš.
A vemte na to jed, že když/až bude hotové to řešení AirBanky na okamžité platby a vyhnutí se tak těm šíleným odvodům bance (jak někteří prodejci blábolí, aby tím dojali lidi, kteří do toho vůbec, ale vůbec nevidí), ani jeden z nich do toho nepůjde. Protože o poplatky vůbec nejde, jde o krácení vykazování tržeb, minimalizaci oficiálního zisku, nulovému placení daní. Není vůbec žádný velký problém z daňové povinnosti >100 tisíc se dostat na nulu a ze sebe udělat pomalu sociální případ, který si musí chodit na ÚP pro příspěvek na bydlení.
Český kempy začínají být kapitola sama o sobě. Dřív byl kemp synonymum pro levnou dovolenou, dnes už to neplatí. To je fakt lepší si zaplatit rovnou hotel, nebo jet k moři, vyjde to na stejný prachy, než být v kempu se společnými sprchami, hajzlíky a stravováním v místním bufetu za nekřesťanský peníze. Pokud si tedy nechcete ve stanu vařit konzervy na plynovém vařiči celej tejden.
Já nesnáším nářky nad "Českou mentalitou", "Národními rysy" a tak podobně, ale poslední dobou (cca od Covidu) mám i já neodbytný pocit, že největším úspěchem pro našince je někoho odrbat. Jasně, jedou na tom i nadnárodní firmy, tak proč by našinec měl zůstávat pozadu, že.
Jediný, co můžeme dělat, je hlasovat peněženkou. Ale asi se máme dost dobře, když jsou stánky s blafy narvaný. Smažák z Makra s hranolkama z přepálenýho tuku na plastovým tácku na špinavých lavičkách za "bistrem" z karavanu. No neber to, za 250 Kč!
Jop, to taky dělám. A nejsem úplně sám, jen to zatím nemá tu správnou odezvu na druhé straně - tím myslím jinou, než fňukání v holdingovém plátku.
¨
Já furt nechápu, komu tím Fialova skvadra chtěla prospět, protože už tu byl zajetý EET systém, všichni do toho investovali, vláda plácala dřísty o úsporách a pak do toho hodí vidle a šedé ekonomice otevře stavidla. A že se v tomto letním byznysu točí miliardy! Přitom ani pětikolka sama o sobě v tomto nebyla jednotná. Ne, tohle nepochopím a ani neodpustím.
ODS vystupovala jako pravicová strana podnikatelů. Celá pětikolka jela před volbami Antibabiše, takže prostě museli "něco", co Babiš zavedl zrušit, aby aspoň nějaký ten volební slib splnili. Protože zrušit/rozbít něco je mnohem jednodušší než zavést/postavit něco nového. Na tom není nic k nepochopení.
Stejně tak superhrubá mzda. Já beru, že mi to přinese prachy do mé kapsy, ale opět to bylo rozpočtově nezodpovědné. Všichni jsou to jen populističtí klauni, tihle, i ti před nima. Mám pocit, že jedinej, kdo tam rozuměl financím, byl Kalousek. Ať už si o něm myslí kdo chce, co chce.
Jo, tímhle se střelili do vlastní nohy. Snížili si tím výběr daní bez šance na zlepšení. Namísto toho, aby nastavili rovné podmínky, umožnili tím jedné skupině šmelit a ulejvat, zatímco všichni ostatní to za ně na daních zaplatí.
Nejen důchodci, ale i někteří zaměstnanci preferují hotovost natolik, že si výplatu vyzvedávají v hotovosti: Od roku 1985 bere mzdu v hotovosti. Nuly a jedničky peníze nejsou, říká
Fíha, kdyby někdo u nás v práci chtěl výplatu v hotovosti, udupou ho do země. To by byl hukot.
Ovšem nárok na výplatu v hotovosti v zaměstnání stále je, na účet mohou posílat jen po dohodě.
K tomu Šofarovi: jeho věc, že nechce platební karty, ovšem termín elektrické peníze zná jen asi on nebo autorka toho článku.
Jinak je to dobrý paranoik, to i v supermarkeu čeká, až bude u kasy jen on a pokladní, aby ho nikdo neviděl?
A tahat sebou stále 10 tisíc moc smysl nedává. Mně na běžný nákup stačí pár stovek a když už něco kupuji dražšího, tak o tom vím předem, že to jdu koupit. Ale stejně platím vše kartou. Ovšem on má manželku, tak se pak může stát, že při společné procházce po městě najednou těch 10 tisíc nečekaně potřebuje. A při blackoutu nenakoupí nic ani za hotovost, nepůjdou pokladny ani osvětlení a obchody se zavřou, snad kromě několika vietnamských krámků.
Tak tohle je už docela extrém a přitom ani ten pán nemá pravdu. Kdyby tu byl skutečně nějaký celosvětový blackout tak i hotovost mu bude k ničemu. Ale mohl by to používat na podpal, to zas jo
Nemas uplne pravdu. Penize by nejakou dobu setrvacnosti fungovaly, nez by uplne pozbyly hodnotu a lidi by se preorientovali na smenny obchod, kde by se smenovalo to, co by se nakradlo v kramech
Přitom hodnota těch peněz je založena na tom, že tomu věříme, resp. je založena na síle ekonomiky vydavatele, tj. státu. Jakmile za měnou nebude nikdo stát, stane se hotovost jen materiálem, ze kterýho je vyrobena.
Vzpomněl jsem si na postapo hru Fallout. Tam jsou platidlem víčka od limonády.
"celosvětový blackout" on nezmiňuje, ten by nastal po nějaké srážce s jiným kosmickým tělesem nebo jinou celosvětovou katastrofou. Pokud by nastal lokální, tak se pár dní nebude nic dít. Až si nebudeš moc nic koupit a ani vyzvednout prachy z banky, tak pokud to policie a armáda nezvládne, nastane rabování. Ani pak nemusíš mít peníze, stačí být dobře ozbrojen a sebrat lup zlodějům či těm majetnějším. Nejlepší bude tak jak se to dělá v různých zemích v Africe. Uděláš na komunikaci nějaký průjezdný bod a budeš vybírat buď peníze nebo zboží.
Zjevně ten člověk nechápe, že pokladny v obchodě jedou taky na tu elektriku, takže v případě blackoutu může tak k těm vietnamcům do večerky, protože ti taky karty často nevedou a důvodem teda nejsou obavy z blackoutu.
Jinak ale tam, kde dělám, si taky nějaký extrémista bere výplatu v hotovosti, nárok na to každý má. Akorát, že pro podnik to jsou náklady navíc, někdo to z banky musí přivést, někdo to musí spočítat, vydat proti podpisu, prostě já bych takovému divílkovi, proč si ostatní neberou výplatu v hotovosti, tyhle náklady z té výplaty nejraději strhnul a ono by se vidělo, jestli by i tak byl frajer, co musí mít hotovost!
V "mých" firmách bere výplatu v hotovosti odhadem polovina lidí. Spíše jsem se setkal s tím, že zaměstnavatel nechtěl posílat peníze na účet, že raději bude platit hotově (vím proč, nebudu komentovat).
Já měl výplatu za celý život také jen v hotovosti!
Pokud ten podnik jinak k hotovosti neprijde, pak mozna. Ale predpokladam, ze kazdy podnik ma hotovostni pokladnu, takze musi do banky minimalne s penezi.
Ono ani to posilani na ucet neni uplne bez prace, jak si mozna myslis.
Úplně bez práce ne, ale..
Já mám veškeré sw vybavení týkající se mezd vlastní výroby (v Excelu), příkaz k úhradě se mi každý měsíc vygeneruje vlastně sám (ano, musím kliknout na jedno tlačítko v měsíční výplatnici). Vytisknu do *pdf a přepošlu příslušnému člověkovi, který v IB zaplatí příslušné částky, předpokládám na základě vytvořených uložených vzorů plateb. Ve větších firmách tohle - předpokládám - se přímo propíše do IS firmy a následně odešle do banky, bez nějakého datlování účetním.
Ano, vygeneruji se hromadné prikazy, které jen odkontrolujes a posles do banky, zajistis, aby bylo na uctu pro vyplatu mezd dost penez. Ale taky to neni uplne bez prace a neudela se to "samo".
Nekde dokonce ani ty vyplatni listky uz netisknes a proti podpisu nevydavas. Pak k nim nemusis prilozit ani tu obalku s hotovosti.
Pracoval jsem nějakou dobu v malé firmě (+-10 lidí), která téměř s hotovostí do styku nepřišla, naprostá většina zakázek byla na fakturu a peníze se posílaly na účet. Žádná pokladna nebyla, takže podobný prudič by šel hodně rychle.
Jinak táta dělal v podniku, který v 90. letech koupila firma z USA.
Přišel Američan co to tam vedl, do práce, kouká, na co tu v pátek v devět stojí zaměstnanci frontu, ptá se. Přeci výplata, výplata, to je jasný. Chvíli mu trvalo, než to pobral, pak řekl oukej a zalezl si k sobě do kanclu. V pondělí od rána volal po jednom lidem, aby přišli k němu do kanclu. Tak samozřejmě lidi trochu vyděšený, jestli není nějaká restruktualizace. Ale ukázalo se, že u něj v kanclu seděl za stolem zaměstnanec Komerční banky a každému udělal účet. Bylo po frontách na výplatu. 90% lidí bylo rádo, pár prudičů mělo osud.
Američan totiž věděl, že to jsou zbytečný náklady navíc. Nejen práce s hotovostí, ale když si lidi vyzvedávají výplatu, tak v tu chvíli nemakají a neprodukují.
Jenže dnes to vidíme jinak, mít účet je běžná věc (i moje děcka mají dětský účty a platební karty k nim), ale tehdy to byla relativně novinka a víš, jak je to s novýma věcma, lidi k tomu často přistupují s nedůvěrou a se strachem. Asi jako s nástupem mobilů a později dotykových, kdy lidi bez racionálního důvodu setrvávali u tlačítkových. Čím je člověk starší, začíná konzervovatět. Vidím to i sám na sobě, převratný technologický novinky mě nechávají chladným a počkám si, až se zaběhnou, nemusím to mít hned.
Hotovostní pokladna není mistnost, ale krabička s penězi. Ne vsichni mají k dispozici podnikovou platební kartu, když potřebují koupit nástroje nebo prodluzku. A ani nemusíš prijimat platby. Obvykle to po schválení koupí a nechaji si ve firmě proplatit.
Tak to bylo u jednoho mýho zaměstnavatele - přišel jsem do kanclu, dostal prachy z krabičky, nakoupil matroš, přebytek vrátil, přidal účtenky. Nebo jsem nakoupil za svý, přinesl matroš a účtenku a dostal prachy. Ono dokud nebylo EET, tak ne v každým kvelbu s materiálem brali karty.
Jak píše Prasak, můžeš to zaplatit ze svého a nechat si to od zaměstnavatele proplatit, rozuměj zaplatíš to kartou a zaměstnavatel ti prachy pošle na účet. Pokladna teda netřeba.
Jako já to chápu, že jsou typy firem, kde se s hotovostí pracuje a pokud stejně s tím do banky jezdí nebo ty peníze v hotovosti mají, tak můžou dát zaměstnancovi i výplatu v hotovosti. Ale být to tak nemusí a pokud firma s hotovostí nepracuje, je zaměstnanec, co chce hotovost, jen prudič, kterého bych poslal někam.
V dnešní době jsem (opět) trochu problém sehnat lidi na práci, takže i s prudičem se musí firma dohodnout - zvlášť, když Zákoník práce pro výplatu na účet obsahuje podmínku, že ji lze provést jen "Na základě dohody se zaměstnancem".
Zatím jsem se nesetkal s tím, že si koupíš drobnost a dostaneš to proplacené na účet. Víš, co je s tím pro tebe a pro firmu papírování? Ty musíš vyplnit žádost o proplacení a kam to má firma poslat, firma musí vytvořit příkaz k úhradě, který navíc musí někdo schválit...
Pokud ti to dají hotově, mají s tím všichni mnohem méně problémů.
Jj, žádný na účet, dostal jsem to hotově. A taky pro účetnictví bylo lepší, když jsem to v obchodě platil hotově, než aby to šlo přes moji kartu.
Platba v obchodě soukromou kartou nemá žádný vliv na účetnictví, paragon dostaneš a v podniku ti to proplatí. Jak jsi platil nikoho nezajímá.
Paní účetní (máma majitele firmy) to neměla ráda. Prej nějak kvůli případným kontrolám z finančního úřadu, nevím přesně proč, ale bylo lepší, aby to nešlo přes nefiremní karty.
Účetní mají tyhle vofuky v popisu práce - to by tak hrálo, aby si každej dělal co chce! (Prakticky v tom skutečně není žádný problém a to ani legislativní a dělá se to poměrně často, když nemáš služební kartu).
Já nejsem cifršpion, tohle je pro mě španělská vesnice i s botama. Jen jsem popsal stav věci, jak to tehdy bylo a že hotovost na firmě byla, pro drobný nákupy. Co se objednávalo on-line, to se asi taky platilo on-line, ale něco prostě bylo potřeba koupit přímo a na to byla ve firmě hotovost.
Šofarovi je 65, takže to důchodce je - i když pracující.
Mýmu tátovi je 75, důchod mu chodí na účet, pak si to jde vybrat do bankomatu. Ale sranda je, že v obchodě platí hotovostí, ale online umí platit kartou.
Věk v tomhle fakt už dneska není omluvou, mamka je taky o něco starší než Šofar a platí kartou všechno. Ale rozdíl oproti mladším lidem tam je, v peněžence nosí "pro jistotu" hotovost. To my středního věku už chodíme pouze s kartou. (Teď mě tu někteří sežerou.)
Já bych nosil hotovost, ale doma žádnou nemáme a když už nutně potřebujeme, tak vezmeme děckám z kasičky a přesuneme jim to na účet. Fakt se nám nechce furt chodit do bankomatu.
Přesně, ve chvíli, kdy si člověk všechno dokáže zaplatit kartou, tak proč se zdržovat s bankomaty.
No já sebou tak dvě stovky nosím většinou taky, ale jen jako rezervu někde u stánku, u holiče apod. Jinak kde to jde, platím i drobnosti kartou, protože nechat si někde nechat na dvoustovku vrátit hrst mincí a tahat je pak týdny po kapsách se mi fakt nechce. Tudíž bankomat použiji cca 1x na 3 měsíce.
Nám právě kvůli "rozbitým terminálům" mizí hotovost rychle, protože jak v létě trajdáme s děckama po venku, tak to mizí. Zmrzlina tady, párek v rohlíku tam, na koupaliště taky jen za hotovost... takže i záložní dvoukilo zmizí jak pára nad hrncem a zase zůstanu jen u telefonu.
Pri soucasnych cenach to mas 3 zmrzliny
Což je ale dobře, protože podle eurostatu (zdroj ABJ) trh ze zmrzlinou v EU meziročně významně rostl, dokonce snad jediný rostl a to je pro ekonomiku EU dobře, aspoň něco.
Je vceku fuk, jestli mám v kapse dvoukilo jedno, nebo tři, stejně zmizí.
Jak kdo.
Někdo za to má 2 litry Carte D'Or, https://www.akcniceny.cz/akce/carte-d-or-zmrzlina-900ml-vybrane-druhy/
sviňsky drahá za 90 Kč v akci, ale taky ji chodim kupovat, akce bývají velmi často, ten slanej karamel a oriskova jsou nejlepsi zmrzky, co jsem kdy jedl. Akorat v Icelandu měli lepší, na Iceland vzpomínám často, pro změnu sviňská EU je od nás vyhnala!
Trocha nostalgie a připomenutí začátků plateb mobilem: Před 11 lety jsme v Česku začali platit mobilem. Start byl divoký, dnes tak „pípá“ každý čtvrtý
Já jsem konzerva, zůstávám u karet. Data v mobilech nemáme (nepotřebujeme), mobily neumí NFC. A hodinky nenosím minimálně 25 let; k čemu, když čas je v mobilu?
Protoze jsou stylovy. Myslim ty klasicky, ne hnusny chytry 😁
Tak nějaké hodinky sice mám, ale jelikož nenosím vestu, neměl bych je kam strčit. Navíc v kazetách jim je nepochybně lépe než někde na povětří riskovat poškození, rozbití či nedejbože ztrátu. Jsi mi připomněl, musím se stavit u hodináře, jedny by potřebovaly trochu zrestaurovat a minule nemohl sehnat origo ciferník.
Dvakrát za rok natáhnout a nechat proběhnout.
Jo ja zapomnel 😜
Je šetrnej - nenosí hodinky, aby si je neošoupal.
Šetrnej je, ale hodinky nenosí hlavně proto, že to nepotřebuje
To je ještě v pohodě. Já v poslední době začínám koulet očima, když někdo v obchodě platí velký nákup v hotovosti. Než vytáhne všechny ty prachy z portmonky, než ji uklidí... Nedej Bože když vytáhnou stravenky. Hotovost začíná divadla zdržovat.
Já zase začínám koulet očima, když si ženská vytáhne peněženku, tlustou jak Volna a mír, začne v ní mezi těma stovkama karet hledat tu platební, pak ji milostivě pípne a začne hrát s terminálem hru na pin. To už bych to měl hotově za tu dobu zaplacené 3x. A to většinou udělá dřív, než stihne sbalit nákup z pásu do košíku, takže pak čekáš, až si kartu zase schová, dobalí nákup...
Jinak nákupy platím obvykle mobilem - stačí odemčít dotykem a zaplatit.
Do toho mobilu jsi musel nejprve zadat svou platební kartu, abys tím mohl platit. Takže teď zná Google nebo Apple tvé platební údaje. Jako sorry, ale všechno má své meze. Apple si rozhodně pořizovat nebudu a nedůvěryhodné firmě Google rozhodně své platební údaje nesvěřím. Když se banky nedokázaly dohodnout na nějakém společném standardu a místo toho přijaly standard Google Pay, tak já platit mobilem nebudu.
Platim kartou, občas někde zaslechnu, že jsou plastové karty neekologické, že by se měly zrušit a nahradit víceúčelovýma mobilama. Až se tak stane, zrušim účet a budu vyžadovat vyplácení mzdy v hotovosti!
V době, kdy jsou zdarma účty i karty k nim asi není složité si pořídit na placení mobilem/hodinkami zvláštní účet a kaertu, ne? Když k tomu přidáš převod peněz mezi účty v řádu vteřin, vidím to jako ideální řešení.
Já ne. Nechci podporovat Google.
A proc vlastne ne i apple?
Politika Applu je mi zcela cizí. Nechci uzavřený systém, který si nespravuju sám a nevidim do toho. Nepotřebuju vysloveně open-source a linux teda, ale třeba Microsoft trochu prudí, ale furt si systém mohu nastavit, jak chci (v Professional verzi Windows). Míň sympatický je mi Google, který se mě snaží donutit, abych na systém nesahal. Ale furt jde nějak na Androidu root a pošéfovat si to sám.
Apple proti tomu to je jiný svět, je to takové počítačové Sony. Od těhlech dvou firem nic nemám a nikdy nic mít nebudu, protože mě prostě vadí, že se uživatele snaží nacpat do svého světa a donutit ho mít vše jen SONY nebo vše jen Apple. Já chci mít možnost vybírat v různých světech různých firem.
Tak ano, Apple se o to snaží, ale to nic nemění na tom, že můžeš bez problémů používat jen jedno zařízení od Applu a další mít od někoho jiného.
Kamarádka si brzo po koupi iPhone, vyměnila chytré hodinky Garmin za Apple Watch. Jsem se ptal proč, protože ty Garminy jsou z mého pohledu skvělé. Tak řikala, že skvělé byly na Androidu, ale na iPhonu to taková sláva nebyla a hodinky od Apple jsou s tím spárované líp. Takže ne, do iPhone nejdu, náhodou mě napadne, že bych chtěl připojit sluchátka a nebudu kvůli tomu kupovat drahá applovská.
To je pak ale tezky kdyz o tom nic nevis 😁
Já ale vím, že Apple ne. Nevim akorát, který jiný telefon by byl akceptovatelný, nevidím bohužel žádný.
https://debaty.net/discussions/3040315-je-vlastneni-nejnovejsiho-iphonu-chlapacke
Dokud chytré hodinky nebudou s chytrým vodotryskem, tak to není nic pro mne.
S vodotryskem jsou pro ženské, chlapi chtějí s pivotryskem.
Priemerný človek má jednu kartu aj niekoľko rokov. To my chceš povedať že tá jedna karta je viac neekologickejšia, ako všetky bankovky, čo by mu inak rukami prešli? Ako výroba desať tisícok bankoviek a mincí je viac ekologickejšia než výroba jednej jedinej karty? Hmm, okej.
Bankovky sú práve tie najmenej ekologické.
nehlede na to, ze minimalne nektere banky uz zacinaji prechazet na petiletou platnost karty misto dosavadni trilete, takze tech plastovych karticek se bude vyrabet jeste o neco min
V Google Pay mam virtualni kartu, kterou v bankovnictvi kdykoliv zrusim a vytvorim si novou.
Jsou ma ni nastavene limity jinak nez na fyzicke karte.
Mobil sice nosím, ale abych se podíval kolik je hodit, tak jej vytahovat z kapsy a zapínat? K tomu jsou hodinky.
Já ani moc vědět, kolik je právě hodin, nepotřebuji. Do práce nechodím, hromadnou dopravu nepoužívám… a doma máme několikery "fyzické" hodiny + každý vpravo dole na Win ploše.
A kouknout případně na mobil mě neobtěžuje.
Do práce chodim, hromadnou dopravu používám, co máme stejné, je, že ani já nenosím hodinky a když potřebuju (často) vědět, kolik je hodin, lehce vytáhnu z kapsy mobil.
Problém je, že já mám sice smartphone, ale starý, takzvaný kapsový, kdežto většina lidí má dnes smartphony moderní zvané pádla, která se do kapsy nevlezou, takže to ženský nosí v kabelce a chlapi v batůžku. Proto potřebují nějaké ty chytré hodinky, aby jim to udržovalo přehled nejen o čase, ale i posílalo notifikace, jestli jim někdo něco píše nebo volá. Prostě takhle to dopadá, když začne technika vítězit nad lidma a ti se stávají otroky té hypermoderní elektroniky.
Jinak mám hodinky po dědovi, ale přesně jak píšeš výše, nemám vestu, abych je měl kde nosit. Nosil jsem je chvíli v kapse, nic moc stylového, ale musí se to natahovat každý den, po týdnu jsem je odložil zpět do šuplíku, kde jsem je při stěhování našel.
Jako co měla kolegyně nějaké ty hypermoderní chytré Garminy, ukazovala mi to, vynikající gadget to je, kdybych hodinky na ruce snesl, už to mám koupené taky. Nejsem teda odpůrce těhlech chytrých vychytávek, ale nepřeceňoval bych to, je to prostě gadget, který si koupíš, když nevíš, co z penězma.
Přesně jak píšeš. Něco jiného je mít super-chytré gárminy a něco jiného tříplášťové cibule z x-karátového Au s certifikátem ze Švajcu. To opravdu nepotřebuješ vytahovat na odiv.
Ale jo, zvažoval jsem před pár týdny koupi posledních hodinek Tissot TdF, ale nakonec jsem se ulakotil a nekoupil nic
Na druhou stranu, to už je pak lepší si koupit do trezůrku cihličku ne?
Pokud bys to bral jako investici, tak možná ani ne. Zlato leze nahoru-dolů podle situace ve světě, u starožitností tohle spíše neplatí, cena obvykle neklesá.
Ale když se nejedná o investici ale např. dědictví či dar (vč. "citové" vazby na ten předmět), pak je to jedno. Stejně to pravděpodobně prodávat nebudeš, předáš dalšímu pokolení.
Nemůžou se ty hodinky rozbít? Třeba skrytá vada na kterou se díky pravidelnému nenošení nepřijde několik let. Zlatá cihla se nerozbije a citová vazba k ní může vzniknout stejná. (Přijdeš večer, otevřeš trezor, před spaním si jí pohladíš, ....)
Podle mého názoru, kdybych se nerozhodl dát všechny peníze do baráku, tak je zlato rozumné, sice padá a stoupá, ale nějak tak přímoúměrně a pokud by to člověk nemusel prodávat v časové tísni, tak se na tom nedá prodělat.
Cast penez do zlata urcite. Je to jistota, třeba kdyby se současné vládě odborníků podarilo poslat menu do kopru
https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-krimi/751292/chtel-utracet-v-nejdrazsi-ulici-v-praze-misto-nakupu-mladika-okradli-prisel-o-statisice.html
Kdyby platil kartou a ve šrajtofli jen pár stovek, tak se mu to nestane. Ale když si mohl dovolit mít u sebe takovou hotovost, asi ho to moc mrzet nebude.
Ono to může být nešťastná shoda náhod. Vybíral peníze někde v bance (klidně mě napadne několik normálních důvodů), někdo ho viděl, zavolá komplicovi, ten ho sleduje… a je to. Ale lítat po obchodech s kabelou plnou peněz opravdu není dvakrát rozumné.
Technika selhala: Pět bank se potýká s technickými problémy, klienti se nemohou přihlásit do bankovnictví
Je dobrý mít na paměti, jak moc jsme dnes na technice závislí a že občas může něco nefungovat.
Tak trvalo to pár desítek minut až hodin a platby kartou fungovaly, ale může být hůř. Kvůli tomu ale nezačnu pořád tahat tisíce po kapsách "pro jistotu". Mám karty od 4 bank, tak nějaká z nich asi vždy půjde.
Technika selhala kvůli rusáckým hackerům: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-na-ceske-banky-utocili-prorusti-hackeri-k-utokum-verbuji-za-uplatu-kohokoliv-40442064
Technika selhala kvuli blbemu zabezpeceni serverů bank, ktere by mely byt proti takovemu utoku zarizene. Zvlast, kdyz jsme s Ruskem (dle Péti) ve valce už víc jak rok.
Otázka je, do jaké míry jim technika selhala. Jak chceš účinně bránit DoS útokům? Pokud ti začne chodit z mnoha PC spousta požadavků, tak v určité chvíli musíš začít klienty řízeně odpojovat a jestli třeba ČS řekla, že do IB se nedostalo asi 20% klientů, tak prostě 20% chybovost při rozpoznávání útočících počítačů zase tak špatná není, ne?
Treba tak, ze sluzby rozdelim na ruzne servery, aby ddos na web neovlivnil online bankovnictvi.
DDos funguje tak, ze se snazim web zahltit velkym mnozstvim klientu, kteri opakuji pozadavky. Inteligentni firewall dokaze ddos klienty poznat a eliminovat - jejich chovani je jine nez chovani "cloveka", pripadne to udelas "blbe" tak, ze stejnemu klientovi povolis dalsi pozadavek za par sekund, takze na vyrizeni pozadavku mas spoustu casu.
Teď na Airbank webu, takže to vyřešili jednoduše, když odstřihli zahraniční adresy. Ale AirBank jsou tragédi, to víme. Na FIO k tomu nepíšou vůbec nic, těžko teda říct, jak moc je útok zasáhnul. Každopádně v jednu chvíli měli mít dole obojí, jak web tak bankovnictví, ale ono mohlo být cílem obojí odděleně, takže ikdyby to měli, jak říkáš, tak by si nepomohli. Jinam jsem neklikal, mám tyhle dvě banky, takže mě zbytek nezajímá.
Ty jseš tak vtipnej.
Musíš mít účet u Raifky a nemáš problém.
Fakt?
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-dalsi-dve-banky-hlasi-vypadek-sluzeb-40442146
Mají neaktuální informace, nefunguje ani IB Maxbanky.
Aplikačka MaxBanky jede.
A věřím, že kdybys měl v odkazu link přímo na bankovnictví a ne na hlavní web, že by to fungovalo
Teď už jede, ale když jsem to psal, IB nefungovalo, ověřoval jsem si v jejich call centru.
Linky mám do všech bank přímo na přihlášení.
Tak teď půjdu na ruku všem odpůrcům karet, ale tohle se mi stalo o víkendu: sedím s kámošema v hospodě (vím, že se tu dá platit kartou, takže hotovost jsem měl řádově v desetikorunách) najednou bouřka, výpadek proudu a v celé hospodě tma. Tak, že zaplatíme, ale nikdo jsme neměli dostatečnou hotovost aby jsme se složili takže část jsme zaplatili hotově a část servírce na účet
Ale jako ne, že by mě to přesvědčilo o neplacení kartou
Ja se minuly tyden vratila z dovolene v Recku a musim rict, ze me fascinovalo, ze tam se da platit kartou snad uplne vsude.
I na blbym parkovisti meli chlapici platebni terminal. Trosku olepenej izolepou, ale ocividne funkcni. Kdejakej stanek mel platebni terminal. V restauracich platby kartou absolutne v pohode, a dokonce se ani nesklebili, kdyz jsme chteli platit zvlast (byli jsme s kamarady), jako kdyz jsme byli loni v Italii.
Možná dojde k dalšímu rušení terminálú na karty:
https://www.novinky.cz/clanek/denni-tisk-ekonomika-denni-tisk-visa-a-mastercard-chteji-zvednout-obchodnikum-poplatky-40442099
Z tohoto hlediska by to opravdu chtělo prosadit ty okamžité platby převodem přes QR kódy.
To ale znamena upravy systemu, ktere obchodnik pouziva. Nestaci ti terminal, ktery rekne, ze se platba kartou povedla, musis mit napojeni do bankovnictvi firmy a tam potvrdit, ze platba dorazila. A to v nejake mobilni forme jako terminal.
Jeden článek k věci
https://e.metro.cz/default.aspx?d=07.09.2023&e=ME-PRAHA#strana=4
v zásadě nic nového. Davová psychóza nezafungovala, a propaganda, jak všichni začli využívat bezhotovost (která měla lidi jako já přesvědčit, že by měli také) nevedla ke kýženému cíli. Lidi se prý vrací k hotovosti. Já jsem se třeba od ní nikdy neodklonil. Opravdu nemusím mít bankovní výpis na 10 stránek a to si ani banka nic nepočítá za nadměrný výpis (nějaké banky to prý dělají).
Kartou platím větší částky, teda pokud je to možné, což snad už dneska je všude, kde hrozí platba větších částek. Platit za veřejný záchod nebo za jízdenku v tramvaji kartou mi přijde dost hloupé. Ale proti gustu žádný dišputát. Kdo chce, ať si tak platí, nikomu to nevymlouvám. Zároveň je dobře, že je tu ta možnost, i mě by se to mohlo někdy hodit.
Důležité je, kde tu hotovost bereš?
Protože, když budeš řemeslník a z důvodu optimalizace používáš platby v hotovosti, jak ty, tak vybíráš od zákazníků, tak je situace jednoduchá.
Já beru plat, chodí mi na účet. Hotovost teda vůbec nemám a nemám kde se k ní jednoduše dostat. Musel bych hledat bankomat, ještě bych potřeboval zjistit, jestli je to zpřízněný bankomat, který mi nestrhne poplatek za jeho použití, prostě asi je zřejmé, že je situace řádně zamotaná a zbytečně složitá. Oproti tomu platba kartou mě nezdržuje nijak, akorát si musím dát pozor, abych nakupoval tam, kde ji berou. To může být také složité, ale pokud člověk nakupuje v nákupních centrech a velkých řetězcích, je to tam jednoduché.
Každý, co mu vyhovuje. Je dobré mít možnost si vybrat. Někomu třeba vyhovuje platba chytrým telefonem, jiný má jen klasický tlačítkový.
Jak se dostává hotovost do oběhu, to mě už delší dobu vrtá hlavou. 200-2000 bankovky jsou jasné, ty flušou bankomaty, do kterých je sypou obrněná auta, ale co stovky a drobné. Banky už většinou pokladny zrušily, takže zbývá tak leda pošta.
Bankomaty v čechách si pro čechy snad neúčtujou žádné extra poplatky, ty účtujou jen cizincům. Vybíral jsem i v euronetu na hlavním nádraží a bylo to jako jakýkoliv výběr v cizí bance, kterých mám během měsíce několik (v základu 2) zadarmo. Poplatky je potřeba řešit v cizině, třeba v polsku jsem narazil čistě náhodou na bankomat, který nic nechtěl (pekao), když jsem chtěl potom vybrat ještě jednu stovku, tak jsem už žádný takový nenašel, no aspoň jsem utratil złote skoro do poslední mince (a možná jsem přivezl méně suvenýrů). V maďarsku se zdálo, že je to v pohodě. Ale v cizině je potřeba dávat pozor na DCC (a to i v obchodech) a právě na různé poplatky navíc pro provozovatele bankomatu.
Osvědčené mám bankomaty airbank, tam si můžu nasvakat, kolik chci dvoustovek a kolik pětistovek (případně i litrů a dvoulitrů). Karou platím spíš větší položky, menší opravdu výjimečně. A hlavně kartou platím při internetovém nákupu, to je nejpohodlnější způsob jak zaplatit (než řešit nějaké převody nebo dobírky). Ale nechci mít bankovní výpis tlustý jak telefonní seznam okresního města.
podle me to banky dodavaji obchodnikum a od nich se to pak dostava dal
Proboha, snad si nenecháváš poslat papírový výpis? Všechno mám online a případně nechám vygenerovat výpis za zvolené období, pokud bych ho potřeboval.
No vidíš a právě v těch velkých nákupních centrech a velkých řetězcích je obvykle k dispozici bankomat
Ale je to
?
Jasně že se vrací k hotovosti, protože přibývají vychcandíry, co přestali brát karty.
Mobil jako terminal - reseni od KB
https://www.payphone.cz/
Nefunguje na iPhone.
Plati zadavani PIN pri transakcich nad 500,- na mobilu, kterym prijimate platbu
Pro uctenku budu datlovat na mobilu e-mail
Po roce navic KB zacne uctovat dalsi poplatky
Dobrá služba, ale až to zavedou, jakože to nějaký lidi budou používat a zvyknou si na to, tak to zabijou poplatkama.
Air Bank táhne do boje proti platebním kartám. Spustila levnější placení
Více info o výhodách a něco málo technických informací je v článku.
Článek je PR.
Prý si kartové společnosti berou 1,6-3% s plateb. V několika mých firmách (hospody, obchody) možnost placení kartou existuje, poplatek je kolem jednoho procenta - i méně.
Cvak si vezme 0,8%. No to je ohromný rozdíl
Kdo karty nebere, činí tak výhradně kvůli možnosti manipulace s tržbami a daněmi, ne kvůli poplatku. Ti nebudou zavádět ani cvaky. A o tom, čeho se dočká nějaký drobný živnostník, fanda do přijímání cvak-plateb, až si vytiskne bankovní výpis ze svého běžného podnikatelského účtu a donese to účetnímu, jsem už psal.
Osobně je mi to ale naprosto jedno, mě se to netýká.
Když sem dáváš nějaké odkazy chtělo by je trochu upravit, třeba takhle:
https://www.novinky.cz/clanek/denni-tisk-ekonomika-denni-tisk-obchody-neberou-karty-stezuje-si-stale-vic-cechu-40437523
Tu část od #dop... vymazat.
Od teď už jen bankovky a mince. Cash is king
Je to video, česky, o délce 11:24 minut, stojí to za poslechnutí.
Tak ještě zahodit telefon a odpojit počítač od internetu. Půjdu si koupit alobal a budu někde v koutku umírat ve strachu, že někdo si může zjistit, co jsem si koupil. V tom množství dat toho množství lidí platí klasické pravidlo - nemáš problém, dokud někoho nezajímáš. A se začne zajímat, tak hotovostní platby to jen nebudou dělat až tak snadný. Nebo jak to bylo v době předkaretní?
Ludia strasne radi prikladaju svojmu zivotu vacsiu dolezitost ako je v reale.
A ak uz nahododou raz budes dolezity pre niekoho kto bude mat tu moc zablokovat ti karty, ucty a pod hotovost ti nepomoze, respektive len na kratky cas.
Ja nevidim dovod na paniku v sucasnosti, hotovost casom zanikne, ci sa nam to paci alebo nie, za nasich zitovov to nebude, ale v buducnosti nie je jeden jediny dovod na to aby existovala.
Uvedomuje si niekto, ze svet existoval a fungoval aj pred vynajdenim penazi/hotovosti?
A bude aj po jej zaniku.
Tak jsem si to pustil, jedna strašnější věc než druhá.
Banka či MC/VISA ví, kdy, kde jsem platil a kolik jsem platil.
Někdo mi může kartu zablokovat. Sice nevím, proč by to mělo postihnout mě, když nikde a nikomu nedlužím, žádné půjčky nemám a své povinnosti vůči FÚ, zdravotní pojišťovně, sociální správě atd. si plním příkladně a včas.
Uvádět jako plus pro hotovost to, že ji může příjemce zatajit a nezdanit, je trochu za hranou. Právě proto se hotovost státům nelíbí a právě kvůli tomu by ji chtěli zrušit. Těžká schíza pro ty politiky, kteří na jedné straně kopou za stát (=jsou právě u lízu) a na druhé neodmítnou nějaké to všimné za něco…
Mít nějakou drobnější hotovost, pokud by karty náhle nefungovaly, je pochopitelně rozumné, obzvláště, pokud se člověk vydá někam dál (mimo své bydliště).
---
Nevím, kolik má autor vlastních peněz. Zda všechno má doma pod polštářem, jestli náhodou něco nemá na spořácích, termíňácích, ve fondech. V tom případě v okamžiku zablokování peněz v bance se to týká i jich, nejen karty. Ale třeba má vše v kryptu… a i s tím by si dokázaly státy snadno poradit, stačí zakázat bankám jejich směnu na fiat měny. Je jedno, jestli to vzejde z národních bank nebo ze SWIFTu (které vyřadí banky, obchodující s kryptem).
Jediné nebezpečí v případě neexistence hotovosti je v tom, že mohou být nasazeny záporné úrokové sazby. Ale to nebezpečí je daleko (neexistence hotovosti), že mě vůbec nevzrušuje.
Jediná věc, která banky od toho drží je právě ta existence hotovosti, pokud jsi to takto myslel.
Ale zase by ti na účet nabíhalo zdanění těch záporných úroků
https://www.poradte.cz/spolecnost/83458-placeni-na-poste-cizi-kartou.html