Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Placení kartou

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nejen důchodci, ale i někteří zaměstnanci preferují hotovost natolik, že si výplatu vyzvedávají v ho…
Pavel 20.08.2023 11:57
Pavel
Šofarovi je 65, takže to důchodce je - i když pracující.
Kurt 20.08.2023 20:15
Kurt
Mýmu tátovi je 75, důchod mu chodí na účet, pak si to jde vybrat do bankomatu. Ale sranda je, že v o…
RedMaX 21.08.2023 19:00
RedMaX
Já bych nosil hotovost, ale doma žádnou nemáme a když už nutně potřebujeme, tak vezmeme děckám z kas…
Prasak 21.08.2023 19:39
Prasak
Přesně, ve chvíli, kdy si člověk všechno dokáže zaplatit kartou, tak proč se zdržovat s bankomaty.
RedMaX 21.08.2023 22:39
RedMaX
No já sebou tak dvě stovky nosím většinou taky, ale jen jako rezervu někde u stánku, u holiče apod.…
Karel04 22.08.2023 15:48
Karel04
Nám právě kvůli "rozbitým terminálům" mizí hotovost rychle, protože jak v létě trajdáme s děckama po…
Prasak 22.08.2023 18:58
Prasak
Pri soucasnych cenach to mas 3 zmrzliny
Jan Fiala 22.08.2023 19:36
Jan Fiala
Jak kdo. Někdo za to má 2 litry Carte D'Or, https://www.akcniceny.cz/akce/carte-d-or-zmrzlina-900ml-…
L-Core 22.08.2023 20:28
L-Core
sviňsky drahá za 90 Kč v akci, ale taky ji chodim kupovat, akce bývají velmi často, ten slanej karam… nový
RedMaX 22.08.2023 22:18
RedMaX
Trocha nostalgie a připomenutí začátků plateb mobilem: Před 11 lety jsme v Česku začali platit mobil… nový
Pavel 23.08.2023 12:54
Pavel
Já jsem konzerva, zůstávám u karet. Data v mobilech nemáme (nepotřebujeme), mobily neumí NFC. A hodi… nový
L-Core 23.08.2023 13:14
L-Core
Protoze jsou stylovy. Myslim ty klasicky, ne hnusny chytry 😁 nový
Al Capone 23.08.2023 13:18
Al Capone
Tak nějaké hodinky sice mám, ale jelikož nenosím vestu, neměl bych je kam strčit. Navíc v kazetách j… nový
L-Core 23.08.2023 13:32
L-Core
Dvakrát za rok natáhnout a nechat proběhnout. nový
Prim n.r. 23.08.2023 15:34
Prim n.r.
Jo ja zapomnel 😜 nový
Al Capone 23.08.2023 15:49
Al Capone
Je šetrnej - nenosí hodinky, aby si je neošoupal. nový
Kurt 23.08.2023 16:16
Kurt
Šetrnej je, ale hodinky nenosí hlavně proto, že to nepotřebuje :-p nový
L-Core 23.08.2023 17:26
L-Core
To je ještě v pohodě. Já v poslední době začínám koulet očima, když někdo v obchodě platí velký náku… nový
Prasak 23.08.2023 13:53
Prasak
Já zase začínám koulet očima, když si ženská vytáhne peněženku, tlustou jak Volna a mír, začne v ní… nový
Jan Fiala 23.08.2023 14:28
Jan Fiala
Do toho mobilu jsi musel nejprve zadat svou platební kartu, abys tím mohl platit. Takže teď zná Goog… nový
RedMaX 23.08.2023 18:49
RedMaX
V době, kdy jsou zdarma účty i karty k nim asi není složité si pořídit na placení mobilem/hodinkami… nový
Kurt 23.08.2023 18:57
Kurt
Já ne. Nechci podporovat Google. nový
RedMaX 23.08.2023 22:56
RedMaX
A proc vlastne ne i apple? nový
Al Capone 24.08.2023 06:57
Al Capone
Politika Applu je mi zcela cizí. Nechci uzavřený systém, který si nespravuju sám a nevidim do toho.… nový
RedMaX 24.08.2023 16:51
RedMaX
Tak ano, Apple se o to snaží, ale to nic nemění na tom, že můžeš bez problémů používat jen jedno zař… nový
Al Capone 24.08.2023 18:47
Al Capone
Kamarádka si brzo po koupi iPhone, vyměnila chytré hodinky Garmin za Apple Watch. Jsem se ptal proč,… nový
RedMaX 24.08.2023 22:44
RedMaX
To je pak ale tezky kdyz o tom nic nevis 😁 nový
Al Capone 25.08.2023 05:25
Al Capone
Já ale vím, že Apple ne. Nevim akorát, který jiný telefon by byl akceptovatelný, nevidím bohužel žád… nový
RedMaX 25.08.2023 08:19
RedMaX
https://debaty.net/discussions/3040315-je-vlastneni-nejnovejsiho-iphonu-chlapacke :-D:-D:-D:beer: D… nový
Yarda 25.08.2023 06:42
Yarda
S vodotryskem jsou pro ženské, chlapi chtějí s pivotryskem.:beer: nový
Karel04 25.08.2023 10:09
Karel04
že jsou plastové karty neekologické Priemerný človek má jednu kartu aj niekoľko rokov. To my chceš… nový
Ale 23.01.2024 18:22
Ale
nehlede na to, ze minimalne nektere banky uz zacinaji prechazet na petiletou platnost karty misto do… nový
merlouska 23.01.2024 20:09
merlouska
V Google Pay mam virtualni kartu, kterou v bankovnictvi kdykoliv zrusim a vytvorim si novou. Jsou ma… nový
Jan Fiala 23.01.2024 20:08
Jan Fiala
Mobil sice nosím, ale abych se podíval kolik je hodit, tak jej vytahovat z kapsy a zapínat? K tomu j… nový
Jan Fiala 23.08.2023 14:25
Jan Fiala
Já ani moc vědět, kolik je právě hodin, nepotřebuji. Do práce nechodím, hromadnou dopravu nepoužívám… nový
L-Core 23.08.2023 15:38
L-Core
Do práce chodim, hromadnou dopravu používám, co máme stejné, je, že ani já nenosím hodinky a když po… nový
RedMaX 23.08.2023 18:43
RedMaX
Přesně jak píšeš. Něco jiného je mít super-chytré gárminy a něco jiného tříplášťové cibule z x-karát… nový
L-Core 23.08.2023 21:55
L-Core
Na druhou stranu, to už je pak lepší si koupit do trezůrku cihličku ne? :-) nový
RedMaX 23.08.2023 22:59
RedMaX
Pokud bys to bral jako investici, tak možná ani ne. Zlato leze nahoru-dolů podle situace ve světě, u… nový
L-Core 25.08.2023 13:50
L-Core
Nemůžou se ty hodinky rozbít? Třeba skrytá vada na kterou se díky pravidelnému nenošení nepřijde něk… nový
RedMaX 25.08.2023 16:48
RedMaX
Cast penez do zlata urcite. Je to jistota, třeba kdyby se současné vládě odborníků podarilo poslat m… nový
Jan Fiala 25.08.2023 18:58
Jan Fiala
https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-krimi/751292/chtel-utracet-v-nejdrazsi-ulici-v-praze… nový
Yarda 25.08.2023 11:58
Yarda
Ono to může být nešťastná shoda náhod. Vybíral peníze někde v bance (klidně mě napadne několik normá… nový
L-Core 25.08.2023 13:54
L-Core
Technika selhala: Pět bank se potýká s technickými problémy, klienti se nemohou přihlásit do bankovn… nový
Pavel 30.08.2023 11:24
Pavel
Tak trvalo to pár desítek minut až hodin a platby kartou fungovaly, ale může být hůř. Kvůli tomu ale… nový
Karel04 30.08.2023 12:46
Karel04
Technika selhala kvůli rusáckým hackerům: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-na-… nový
Karel04 30.08.2023 15:43
Karel04
Technika selhala kvuli blbemu zabezpeceni serverů bank, ktere by mely byt proti takovemu utoku zariz… nový
Jan Fiala 30.08.2023 16:51
Jan Fiala
Otázka je, do jaké míry jim technika selhala. Jak chceš účinně bránit DoS útokům? Pokud ti začne cho… nový
RedMaX 30.08.2023 18:59
RedMaX
Treba tak, ze sluzby rozdelim na ruzne servery, aby ddos na web neovlivnil online bankovnictvi. DDos… nový
Jan Fiala 30.08.2023 21:34
Jan Fiala
Naše mobilní i internetové bankovnictví už zase funguje. Jestli jste ale v zahraničí, do bankovnictv… nový
RedMaX 30.08.2023 21:52
RedMaX
:-D:-D:-D Ty jseš tak vtipnej. nový
RedMaX 30.08.2023 18:53
RedMaX
Musíš mít účet u Raifky a nemáš problém. :-) nový
nerady 30.08.2023 22:59
nerady
Fakt? https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-dalsi-dve-banky-hlasi-vypadek-sluzeb-40442146 nový
Jan Fiala 31.08.2023 10:54
Jan Fiala
Mají neaktuální informace, nefunguje ani IB Maxbanky. nový
L-Core 31.08.2023 11:02
L-Core
Aplikačka MaxBanky jede. A věřím, že kdybys měl v odkazu link přímo na bankovnictví a ne na hlavní w… nový
Jan Fiala 31.08.2023 12:21
Jan Fiala
Teď už jede, ale když jsem to psal, IB nefungovalo, ověřoval jsem si v jejich call centru. Linky mám… nový
L-Core 31.08.2023 14:03
L-Core
Tak teď půjdu na ruku všem odpůrcům karet, ale tohle se mi stalo o víkendu: sedím s kámošema v hospo… nový
Al Capone 30.08.2023 13:07
Al Capone
Ja se minuly tyden vratila z dovolene v Recku a musim rict, ze me fascinovalo, ze tam se da platit k… nový
merlouska 30.08.2023 20:28
merlouska
Možná dojde k dalšímu rušení terminálú na karty: https://www.novinky.cz/clanek/denni-tisk-ekonomika-… nový
JoPe 31.08.2023 00:11
JoPe
To ale znamena upravy systemu, ktere obchodnik pouziva. Nestaci ti terminal, ktery rekne, ze se plat… nový
Jan Fiala 31.08.2023 05:26
Jan Fiala
Jeden článek k věci https://e.metro.cz/default.aspx?d=07.09.2023&e=ME-PRAHA#strana=4 v zásadě nic no… nový
ml1 07.09.2023 13:07
ml1
Důležité je, kde tu hotovost bereš? Protože, když budeš řemeslník a z důvodu optimalizace používáš… nový
RedMaX 07.09.2023 18:00
RedMaX
Každý, co mu vyhovuje. Je dobré mít možnost si vybrat. Někomu třeba vyhovuje platba chytrým telefone… nový
ml1 24.01.2024 15:02
ml1
Jak se dostává hotovost do oběhu, to mě už delší dobu vrtá hlavou. 200-2000 bankovky jsou jasné, ty… nový
merlouska 24.01.2024 18:35
merlouska
Ale nechci mít bankovní výpis tlustý jak telefonní seznam okresního města. Proboha, snad si nenechá… poslední
Prasak 25.01.2024 13:31
Prasak
o může být také složité, ale pokud člověk nakupuje v nákupních centrech a velkých řetězcích, je to t… nový
Jan Fiala 24.01.2024 15:53
Jan Fiala
Ale je to zpřízněný bankomat, který mi nestrhne poplatek za jeho použití ? nový
Wikan 24.01.2024 15:57
Wikan
Jasně že se vrací k hotovosti, protože přibývají vychcandíry, co přestali brát karty. nový
Prasak 07.09.2023 20:04
Prasak
Mobil jako terminal - reseni od KB https://www.payphone.cz/ Cena za transakci Cena za transakci je… nový
Jan Fiala 08.09.2023 01:47
Jan Fiala
Dobrá služba, ale až to zavedou, jakože to nějaký lidi budou používat a zvyknou si na to, tak to zab… nový
RedMaX 08.09.2023 19:25
RedMaX
Air Bank táhne do boje proti platebním kartám. Spustila levnější placení Air Bank a další tři banky… nový
Pavel 23.01.2024 14:01
Pavel
Článek je PR. Prý si kartové společnosti berou 1,6-3% s plateb. V několika mých firmách (hospody, o… nový
L-Core 23.01.2024 15:10
L-Core
Když sem dáváš nějaké odkazy chtělo by je trochu upravit, třeba takhle: https://www.novinky.cz/clane… nový
Yarda 24.01.2024 11:59
Yarda

Nejen důchodci, ale i někteří zaměstnanci preferují hotovost natolik, že si výplatu vyzvedávají v hotovosti: Od roku 1985 bere mzdu v hotovosti. Nuly a jedničky peníze nejsou, říká

„Jsem konzervativní člověk. Výplatu jsem stejně jako všichni čtyři roky před revolucí dostával v hotovosti, a když jsem přešel v roce 1999 do druhého nakladatelství, tak jsem v tom pokračoval,“ říká Šofar.

Nechat si vyplácet mzdu v bankovkách a mincích je podle něj normální a nechápe, když se takovému způsoby výplaty ostatní diví. „Jediné skutečně hotové peníze jsou ty v hotovosti, vše ostatní jsou jen nuly a jedničky, které nic znamenají,“ konstatuje Šofar.

Fíha, kdyby někdo u nás v práci chtěl výplatu v hotovosti, udupou ho do země. To by byl hukot.

Mýmu tátovi je 75, důchod mu chodí na účet, pak si to jde vybrat do bankomatu. Ale sranda je, že v obchodě platí hotovostí, ale online umí platit kartou. :-)
Věk v tomhle fakt už dneska není omluvou, mamka je taky o něco starší než Šofar a platí kartou všechno. Ale rozdíl oproti mladším lidem tam je, v peněžence nosí "pro jistotu" hotovost. To my středního věku už chodíme pouze s kartou. :-) (Teď mě tu někteří sežerou.)

No já sebou tak dvě stovky nosím většinou taky, ale jen jako rezervu někde u stánku, u holiče apod. Jinak kde to jde, platím i drobnosti kartou, protože nechat si někde nechat na dvoustovku vrátit hrst mincí a tahat je pak týdny po kapsách se mi fakt nechce. Tudíž bankomat použiji cca 1x na 3 měsíce.

Nám právě kvůli "rozbitým terminálům" mizí hotovost rychle, protože jak v létě trajdáme s děckama po venku, tak to mizí. Zmrzlina tady, párek v rohlíku tam, na koupaliště taky jen za hotovost... takže i záložní dvoukilo zmizí jak pára nad hrncem a zase zůstanu jen u telefonu.

sviňsky drahá za 90 Kč v akci, ale taky ji chodim kupovat, akce bývají velmi často, ten slanej karamel a oriskova jsou nejlepsi zmrzky, co jsem kdy jedl. Akorat v Icelandu měli lepší, na Iceland vzpomínám často, pro změnu sviňská EU je od nás vyhnala!

Trocha nostalgie a připomenutí začátků plateb mobilem: Před 11 lety jsme v Česku začali platit mobilem. Start byl divoký, dnes tak „pípá“ každý čtvrtý

Začátky však byly spíše opatrné, nikdo prakticky nevěděl, co od mobilního placení čekat. Bude to skvělá služba nebo jen propadák? Co na to řeknou uživatelé? Jednalo se tak o vůbec první vlaštovku. A aby fungovala, musely se domluvit hned čtyři subjekty, a to Visa zaštiťující platební karty, Komerční banka, operátor Telefónica O2 a mobilní výrobce Samsung. Už díky tolika zainteresovaným stranám je jasné, že domluva a spolupráce všech firem rozhodně nebyla jednoduchá.

Tak nějaké hodinky sice mám, ale jelikož nenosím vestu, neměl bych je kam strčit. Navíc v kazetách jim je nepochybně lépe než někde na povětří riskovat poškození, rozbití či nedejbože ztrátu. Jsi mi připomněl, musím se stavit u hodináře, jedny by potřebovaly trochu zrestaurovat a minule nemohl sehnat origo ciferník.

Já zase začínám koulet očima, když si ženská vytáhne peněženku, tlustou jak Volna a mír, začne v ní mezi těma stovkama karet hledat tu platební, pak ji milostivě pípne a začne hrát s terminálem hru na pin. To už bych to měl hotově za tu dobu zaplacené 3x. A to většinou udělá dřív, než stihne sbalit nákup z pásu do košíku, takže pak čekáš, až si kartu zase schová, dobalí nákup...

Jinak nákupy platím obvykle mobilem - stačí odemčít dotykem a zaplatit.

Do toho mobilu jsi musel nejprve zadat svou platební kartu, abys tím mohl platit. Takže teď zná Google nebo Apple tvé platební údaje. Jako sorry, ale všechno má své meze. Apple si rozhodně pořizovat nebudu a nedůvěryhodné firmě Google rozhodně své platební údaje nesvěřím. Když se banky nedokázaly dohodnout na nějakém společném standardu a místo toho přijaly standard Google Pay, tak já platit mobilem nebudu.

Platim kartou, občas někde zaslechnu, že jsou plastové karty neekologické, že by se měly zrušit a nahradit víceúčelovýma mobilama. Až se tak stane, zrušim účet a budu vyžadovat vyplácení mzdy v hotovosti! ]:)

Politika Applu je mi zcela cizí. Nechci uzavřený systém, který si nespravuju sám a nevidim do toho. Nepotřebuju vysloveně open-source a linux teda, ale třeba Microsoft trochu prudí, ale furt si systém mohu nastavit, jak chci (v Professional verzi Windows). Míň sympatický je mi Google, který se mě snaží donutit, abych na systém nesahal. Ale furt jde nějak na Androidu root a pošéfovat si to sám.
Apple proti tomu to je jiný svět, je to takové počítačové Sony. :-) Od těhlech dvou firem nic nemám a nikdy nic mít nebudu, protože mě prostě vadí, že se uživatele snaží nacpat do svého světa a donutit ho mít vše jen SONY nebo vše jen Apple. Já chci mít možnost vybírat v různých světech různých firem.

Kamarádka si brzo po koupi iPhone, vyměnila chytré hodinky Garmin za Apple Watch. Jsem se ptal proč, protože ty Garminy jsou z mého pohledu skvělé. Tak řikala, že skvělé byly na Androidu, ale na iPhonu to taková sláva nebyla a hodinky od Apple jsou s tím spárované líp. Takže ne, do iPhone nejdu, náhodou mě napadne, že bych chtěl připojit sluchátka a nebudu kvůli tomu kupovat drahá applovská. :-)

že jsou plastové karty neekologické

Priemerný človek má jednu kartu aj niekoľko rokov. To my chceš povedať že tá jedna karta je viac neekologickejšia, ako všetky bankovky, čo by mu inak rukami prešli? Ako výroba desať tisícok bankoviek a mincí je viac ekologickejšia než výroba jednej jedinej karty? Hmm, okej.

Bankovky sú práve tie najmenej ekologické.

Do práce chodim, hromadnou dopravu používám, co máme stejné, je, že ani já nenosím hodinky a když potřebuju (často) vědět, kolik je hodin, lehce vytáhnu z kapsy mobil.

Problém je, že já mám sice smartphone, ale starý, takzvaný kapsový, kdežto většina lidí má dnes smartphony moderní zvané pádla, která se do kapsy nevlezou, takže to ženský nosí v kabelce a chlapi v batůžku. Proto potřebují nějaké ty chytré hodinky, aby jim to udržovalo přehled nejen o čase, ale i posílalo notifikace, jestli jim někdo něco píše nebo volá. Prostě takhle to dopadá, když začne technika vítězit nad lidma a ti se stávají otroky té hypermoderní elektroniky.

Jinak mám hodinky po dědovi, ale přesně jak píšeš výše, nemám vestu, abych je měl kde nosit. Nosil jsem je chvíli v kapse, nic moc stylového, ale musí se to natahovat každý den, po týdnu jsem je odložil zpět do šuplíku, kde jsem je při stěhování našel.

Jako co měla kolegyně nějaké ty hypermoderní chytré Garminy, ukazovala mi to, vynikající gadget to je, kdybych hodinky na ruce snesl, už to mám koupené taky. Nejsem teda odpůrce těhlech chytrých vychytávek, ale nepřeceňoval bych to, je to prostě gadget, který si koupíš, když nevíš, co z penězma.

Přesně jak píšeš. Něco jiného je mít super-chytré gárminy a něco jiného tříplášťové cibule z x-karátového Au s certifikátem ze Švajcu. To opravdu nepotřebuješ vytahovat na odiv.

Ale jo, zvažoval jsem před pár týdny koupi posledních hodinek Tissot TdF, ale nakonec jsem se ulakotil a nekoupil nic :-)

Pokud bys to bral jako investici, tak možná ani ne. Zlato leze nahoru-dolů podle situace ve světě, u starožitností tohle spíše neplatí, cena obvykle neklesá.
Ale když se nejedná o investici ale např. dědictví či dar (vč. "citové" vazby na ten předmět), pak je to jedno. Stejně to pravděpodobně prodávat nebudeš, předáš dalšímu pokolení.

Nemůžou se ty hodinky rozbít? Třeba skrytá vada na kterou se díky pravidelnému nenošení nepřijde několik let. Zlatá cihla se nerozbije a citová vazba k ní může vzniknout stejná. (Přijdeš večer, otevřeš trezor, před spaním si jí pohladíš, ....)

Podle mého názoru, kdybych se nerozhodl dát všechny peníze do baráku, tak je zlato rozumné, sice padá a stoupá, ale nějak tak přímoúměrně a pokud by to člověk nemusel prodávat v časové tísni, tak se na tom nedá prodělat.

Technika selhala: Pět bank se potýká s technickými problémy, klienti se nemohou přihlásit do bankovnictví

Komerční banka, Air Bank, Fio Banka, ČSOB a Česká spořitelna ve středu dopoledne hlásily technické problémy s přihlašováním do internetového či mobilního bankovnictví. Komerční bance, Fio Bance a ČSOB nefungují ani webové stránky. Podle Fio Banky se má jednat o kybernetický útok ze zahraničí.

Je dobrý mít na paměti, jak moc jsme dnes na technice závislí a že občas může něco nefungovat.

Otázka je, do jaké míry jim technika selhala. Jak chceš účinně bránit DoS útokům? Pokud ti začne chodit z mnoha PC spousta požadavků, tak v určité chvíli musíš začít klienty řízeně odpojovat a jestli třeba ČS řekla, že do IB se nedostalo asi 20% klientů, tak prostě 20% chybovost při rozpoznávání útočících počítačů zase tak špatná není, ne?

Treba tak, ze sluzby rozdelim na ruzne servery, aby ddos na web neovlivnil online bankovnictvi.
DDos funguje tak, ze se snazim web zahltit velkym mnozstvim klientu, kteri opakuji pozadavky. Inteligentni firewall dokaze ddos klienty poznat a eliminovat - jejich chovani je jine nez chovani "cloveka", pripadne to udelas "blbe" tak, ze stejnemu klientovi povolis dalsi pozadavek za par sekund, takze na vyrizeni pozadavku mas spoustu casu.

Naše mobilní i internetové bankovnictví už zase funguje. Jestli jste ale v zahraničí, do bankovnictví se zatím ještě nepřihlásíte. Omlouváme se za komplikace.

Teď na Airbank webu, takže to vyřešili jednoduše, když odstřihli zahraniční adresy. Ale AirBank jsou tragédi, to víme. Na FIO k tomu nepíšou vůbec nic, těžko teda říct, jak moc je útok zasáhnul. Každopádně v jednu chvíli měli mít dole obojí, jak web tak bankovnictví, ale ono mohlo být cílem obojí odděleně, takže ikdyby to měli, jak říkáš, tak by si nepomohli. Jinam jsem neklikal, mám tyhle dvě banky, takže mě zbytek nezajímá.

Tak teď půjdu na ruku všem odpůrcům karet, ale tohle se mi stalo o víkendu: sedím s kámošema v hospodě (vím, že se tu dá platit kartou, takže hotovost jsem měl řádově v desetikorunách) najednou bouřka, výpadek proudu a v celé hospodě tma. Tak, že zaplatíme, ale nikdo jsme neměli dostatečnou hotovost aby jsme se složili takže část jsme zaplatili hotově a část servírce na účet :-) :-)
Ale jako ne, že by mě to přesvědčilo o neplacení kartou :-)

Ja se minuly tyden vratila z dovolene v Recku a musim rict, ze me fascinovalo, ze tam se da platit kartou snad uplne vsude.

I na blbym parkovisti meli chlapici platebni terminal. Trosku olepenej izolepou, ale ocividne funkcni. Kdejakej stanek mel platebni terminal. V restauracich platby kartou absolutne v pohode, a dokonce se ani nesklebili, kdyz jsme chteli platit zvlast (byli jsme s kamarady), jako kdyz jsme byli loni v Italii.

Jeden článek k věci
https://e.metro.cz/default.aspx?d=07.09.2023&e=ME-PRAHA#strana=4
v zásadě nic nového. Davová psychóza nezafungovala, a propaganda, jak všichni začli využívat bezhotovost (která měla lidi jako já přesvědčit, že by měli také) nevedla ke kýženému cíli. Lidi se prý vrací k hotovosti. Já jsem se třeba od ní nikdy neodklonil. Opravdu nemusím mít bankovní výpis na 10 stránek a to si ani banka nic nepočítá za nadměrný výpis (nějaké banky to prý dělají).
Kartou platím větší částky, teda pokud je to možné, což snad už dneska je všude, kde hrozí platba větších částek. Platit za veřejný záchod nebo za jízdenku v tramvaji kartou mi přijde dost hloupé. Ale proti gustu žádný dišputát. Kdo chce, ať si tak platí, nikomu to nevymlouvám. Zároveň je dobře, že je tu ta možnost, i mě by se to mohlo někdy hodit.

Důležité je, kde tu hotovost bereš?

Protože, když budeš řemeslník a z důvodu optimalizace používáš platby v hotovosti, jak ty, tak vybíráš od zákazníků, tak je situace jednoduchá.

Já beru plat, chodí mi na účet. Hotovost teda vůbec nemám a nemám kde se k ní jednoduše dostat. Musel bych hledat bankomat, ještě bych potřeboval zjistit, jestli je to zpřízněný bankomat, který mi nestrhne poplatek za jeho použití, prostě asi je zřejmé, že je situace řádně zamotaná a zbytečně složitá. Oproti tomu platba kartou mě nezdržuje nijak, akorát si musím dát pozor, abych nakupoval tam, kde ji berou. To může být také složité, ale pokud člověk nakupuje v nákupních centrech a velkých řetězcích, je to tam jednoduché.

Každý, co mu vyhovuje. Je dobré mít možnost si vybrat. Někomu třeba vyhovuje platba chytrým telefonem, jiný má jen klasický tlačítkový.
Jak se dostává hotovost do oběhu, to mě už delší dobu vrtá hlavou. 200-2000 bankovky jsou jasné, ty flušou bankomaty, do kterých je sypou obrněná auta, ale co stovky a drobné. Banky už většinou pokladny zrušily, takže zbývá tak leda pošta.
Bankomaty v čechách si pro čechy snad neúčtujou žádné extra poplatky, ty účtujou jen cizincům. Vybíral jsem i v euronetu na hlavním nádraží a bylo to jako jakýkoliv výběr v cizí bance, kterých mám během měsíce několik (v základu 2) zadarmo. Poplatky je potřeba řešit v cizině, třeba v polsku jsem narazil čistě náhodou na bankomat, který nic nechtěl (pekao), když jsem chtěl potom vybrat ještě jednu stovku, tak jsem už žádný takový nenašel, no aspoň jsem utratil złote skoro do poslední mince (a možná jsem přivezl méně suvenýrů). V maďarsku se zdálo, že je to v pohodě. Ale v cizině je potřeba dávat pozor na DCC (a to i v obchodech) a právě na různé poplatky navíc pro provozovatele bankomatu.

Osvědčené mám bankomaty airbank, tam si můžu nasvakat, kolik chci dvoustovek a kolik pětistovek (případně i litrů a dvoulitrů). Karou platím spíš větší položky, menší opravdu výjimečně. A hlavně kartou platím při internetovém nákupu, to je nejpohodlnější způsob jak zaplatit (než řešit nějaké převody nebo dobírky). Ale nechci mít bankovní výpis tlustý jak telefonní seznam okresního města.

Mobil jako terminal - reseni od KB

https://www.payphone.cz/

Cena za transakci
Cena za transakci je v režimu MIF++, to znamená, že se poplatek v procentech skládá ze tří částí:

Poplatek za zpracování transakce – dostává ho provozovatel služby platebního terminálu, tedy v tomto případě KB SmartPay, tento poplatek kryje náklady na provoz a servis

Poplatek vydavatelské bance – poplatek, který je rozdílný podle toho, zda je karta kreditní nebo debetní (pro osobní karty je tento poplatek regulovaný, pro firemní karty ne)

Poplatek karetním společnostem (např. Visa nebo Mastercard) – poplatek se liší podle toho, zda je karta debetní nebo kreditní a zda je domácí nebo zahraniční

Jak zákazníkovi vytisknu potvrzení o platbě (účtenku)?
V případě aplikace Payphone se potvrzení o provedené platbě netiskne fyzicky.

Účtenku Vašemu zákazníkovi jednoduše odešlete přímo z aplikace na e-mail, nebo mu v rámci aplikace PayPhone vygenerujete QR kód. Ten si Váš zákazník naskenuje svým mobilním telefonem.

Nefunguje na iPhone.
Plati zadavani PIN pri transakcich nad 500,- na mobilu, kterym prijimate platbu
Pro uctenku budu datlovat na mobilu e-mail
Po roce navic KB zacne uctovat dalsi poplatky

Článek je PR.

Prý si kartové společnosti berou 1,6-3% s plateb. V několika mých firmách (hospody, obchody) možnost placení kartou existuje, poplatek je kolem jednoho procenta - i méně.
Cvak si vezme 0,8%. No to je ohromný rozdíl :-)

Kdo karty nebere, činí tak výhradně kvůli možnosti manipulace s tržbami a daněmi, ne kvůli poplatku. Ti nebudou zavádět ani cvaky. A o tom, čeho se dočká nějaký drobný živnostník, fanda do přijímání cvak-plateb, až si vytiskne bankovní výpis ze svého běžného podnikatelského účtu a donese to účetnímu, jsem už psal.

Osobně je mi to ale naprosto jedno, mě se to netýká.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru