AI: Kterou a jak používáte?
Otevírám debatu o praktickém použití AI. Podělte se o služby AI a způsob, jak ji používáte.
Já mám zkušenost jen s Bardem od Googlu, ale často mi odpoví, že úkol nedokáže vyřešit, protože je jen jazykový model. Jindy mi zase na naprosto technický dotaz odpoví lživě (např. rozměry konkrétního modelu telefonu).
Jak jste na tom s AI vy?
Obvykle začínám tady: https://poe.com/
Pokud se týče grafiky, tak Midjourney, případně pornpen tečka ai
Docela solidní se mi zdá i pokecání s Bingem. Poradí ale i s funkcí/makrem do Excelu nebo baťákem.
AI ale netrápím dotazy na zvíře s domečkem na x písmen
A nijak intenzivně to nevyužívám, spíše sporadicky a ohledně nedůležitých témat. Určitě tam nebudu hledat třeba rady ohledně daní.
Jsem docela zvědav na situaci ohledně grafiky, obzvláště teď po nějakém tom zasedání EU ohledně AI, jak se má explicitně označovat AI obsah. Vývojářská firma, se kterou spolupracuji, před nějakou dobou vydala svou novou hru na Steamu, a ta hra (pár týdnů předtím vyšla na na jiné platformě) se musela upravovat, protože část grafiky hry byla spoluvytvářena právě pomocí AI a muselo se to kvůli Steamu/Valve předělávat (moc podrobnosti nevím, šlo to mimo mou pozici).
Docela se těším (pokud bude) na implementaci AI do grafických editorů (Affinity), obzvláště, pokud to nebude stát majland a nebude to ve formě předplatného. Kdybych se moc nudil, stáhl bych si Stable Diffusion a zkoušel.
Ja pouzivam ChatGPT, castecne misto googlu (kdyz je ten dotaz slozitejsi nez par slov a mam tam napr. nejake podminky nebo ocekavam, ze na ziskane informace budu chtit nejak navazat, pripadne po nem chci, aby mi neco vysvetlil), castecne misto prekladace (muzu mu tam dat doplnujici informace nebo pozadavky) a castecne na generovani obsahu (to hlavne pro zabavu). Nekdy me strasne rozciluje, protoze se porad omlouva a vymlouva, jindy zase ten vygenerovany obsah sedne jak prdel na hrnec.
Obcas si pohraju s Midjourney, ale ten me spis rozciluje, protoze neumim vytvaret spravne prompty, abych z nej dostala, co chci, a MJ neni uplne blbuvzdorny.
A to je asi vsechno.
Jinak jeden z tech pripadu, kdy me ChatGPT pobavil:
Já používám chatGPT 3.5 (a říkám mu umělák).
Je to jazykový model, takže odpověď sestaví tak, že za sebe dává slova, která mu vycházejí nějak "nejpohledněji" a o pravdivosti nic netuší, natož aby se o ni snad snažil.
A když ho opravíš, tak samozřejmě vygenereuje něco jako "Omlouvám se, máte naprostou pravdu, jste nejúžasnější úžasňák a já nehloupější digitální otrok, hned to uvedu na pravou míru ..." protože je to pohlednější než "Co si od toho slibuješ hlupáku. Stejně všechno zapomenu jen co tohle vlákno skončí."
Takže ho neopravuju, protože stejně bude kecat úplně stejně jako dosud, ale ověřuju si všechno, co mi nageneruje.
Když se ho zeptám na Traal, tak mi pochopitelně řekne, že "Blátotlačka žravá z Traalu je oblíbenou pochoutkou turistů", protože je to nesporně hezčejší než "Blátotlačka žravá z Traalu si s oblíbou pochutnává na turistech".
Stejně bych mu nevěřil ani jedno, ale asi bych si vyhledal, co je to ta Blátotlačka a zda vůbec souvisí s Traalem.
Co se technických otázek týče, zatím snad ani jednou neodpověděl tak, aby to bylo správné a užitečné naráz. Ale konec konců to není vůbec jeho účelem - je to jazykový model, nikoli vědomostní. (A přijde mi, že v angličtině je o něco lepší, konec konců to asi byla většina dat, na kterých se učil.)
Stejně ho na technické věci používám pořád, ale beru v potaz jeho podstatu -
- položím otázku a protože jeho angličtina je jiná než moje (a má větší aktivní slovník), tak v jeho odpovědi je často pár slov, nebo frází, které se vyplatí si vygooglit (a často z toho vyjde opak jeho tvrzení, ale důležitý je výsledek, že se to našlo) (Například v odpovědi na dotaz na kruhový buffer použil "ring buffer" a to dalo lepší výsledky hledání)
- nechám ho něco vygenerovat. I když vím, že to nebude správně, tak většinou trefí tak 80% písmenek a použije správnou syntaxi, (za if (cosi) dá v Bashi středník, v pythonu dvojtečku a v Cčku složené závorky ) a než bych ho opravoval a snažil se dokopat k řešení správnému, tak si pořeším těch zbylých 20% a kulhající logiku sám.
- výborný je jako Rubber Duck (jen člověk musí ignorovat ty jeho kecy) Rubber_duck_debugging
Ale na netechnické věci je stejně lepší a nejlepší je, když ty jeho halucinace jsou vyloženě žádané
- vymysli mi jména deseti pouličních gangů v Seattlu a jejich značky
- vymysli mi jména deseti členů Ostrých Břitů, jejich přezdívky a vzhled
- vymysli mi jména a místní názvy deseti hospod, kde se scházejí
Pak si teda vyberu třeba jen 2, nebo 6 a předělám podle sebe, ale tu kupu textu, který se dá plynule číst umělák nageneruje sám a pro případy, kde to není důležité to docela stačí (hrdinové se připletou do přestřelky a musí si nějak poradit, jenže hráči jsou schopní nějaké zajmout a začít vyslýchat a já pro ten případ potřebuju něco, co bych jim předhodil).
Ale jak řikám, člověk mu nesmí věřit ani jedno jediné slovo - buď si musí všechno ověřit sám, nebo musí vědět, že jde nejspíš o lež, ale že na tom v tomto případě nezáleží (viz ty gangy).
Občas ho použiju i na hrubý překlad, nebo kontrolu angličtiny, ale tam se musí dost opatrně, kolikrát už mi to "uhladil" tak, že ten smysl přetočil buď zcela, nebo někam úplně jinam. Takže zase spíš jako inspiraci a pak si to stejně napsat sám, s případným použitím slovíček a frází.
Pouzivam Bing integrovany v Skype, je vynikajuci, pretoze ma odpoved na vsetko, chape aj moje preklepy a pod. Velmi uzitocny nastroj, skoda, ze je pomalsi a nevie dobre navazovat, ak kladiem dalsie otazky k problemu....proste nevie o com sme sa bavili predtym.
Bohuzial aj casto keca uplne nezmysly, obcas odpovie dobre, ale odkaz, z ktoreho vychadzal smeruje na uplne inu temu (nechapem preco). Minule som riesil predsedu WHO, ktory bol ministrom zdravotnictva v Etiopii predtym, ale Bing tvrdil, ze bol ministrom v Portugalsku, pricom odkaz, z ktoreho vychadzal toto netvrdil...ale Bing si spojil jeho pobyt v Portugalsku a jeho funkciu a vytvoril loz.
Momentalne sa bavim na mojom novom Iphone(;o)) so Siri, ta je slaba, skoro nic nevie, ale rozumieme si aj tak a potom ChatGPT...bohuzial okrem pokecu mi nepride, ze je uzitocny, pretoze skoro nic nevie...taky Bing je oproti nemu genius.
Barda som este neskusal, idem na to.
Btw pre mna AI, co sa tyka prace je evolucny skok dopredu, pretoze casto riesim zlozite veci, ktore sa Googlu tazko vysvetluju, ale Bing pochopi okamzite, kde je problem a navrhuje riesenie...skoda, ze niekedy uplne nezmyselne, ale ak by sa zlepsilo aj toto som ochotny za takehoto priatel na telefone, co ma cely internet v pamati aj platit.
Dostal jsem tip na doplněk do prohlížeče (v Chromu to funguje, v další nevím): Monica AI.
Funguje i v bezplatné verzi, kde má oproti placené omezení.
Váhám, zda má vůbec smyslu používat Barda od Googlu.
Chtěl jsem po něm, aby mi zjistil, na kolika zařízeních se dá použít elektronické předplatné vydavatelství Economie. Citoval mi větu z obchodních podmínek, že na pěti zařízeních současně. Chtěl jsem po něm link. To odmítl, ale že si to můžu najít sám, že je to veřejná informace. Taky mi sdělil, že se to píše v bodě 4.4.
Našel jsem ty podmínky, našel jsem i bod 4.4, který se ale týkal něčeho jinýho. Bardem zmíněnou citaci jsem v těch podmínkách vůbec nenašel. Poukázal jsem na to a přestal se se mnou bavit s tím, že tomu nerozumí a neumí pomoct, že je jen jazyk. model.
Fakt mi tímhle leze krkem. A přitom to je produkt Google, jedné z nejbohatších a taky technologicky vyspělých firem. Ach jo.
Chcces od toho moc, nehadaj sa s Ai, nema to zmysel.
Bing mi pride, ze chape najviac, ale obcas radi tiez take kraviny....napriklad, ze fotku dostanem do NASka cez airdrop, co je moznost posielat veci cez bt z Iphone do Iphone.
Ked som sa ho snazil opakovane presvedcit, NAS nema v ziadnom pripade bt trval stale na svojom.
Povedal by som, ze mi poradi tak kazdy druhy raz, cize 50% jeho rad su blbosti.
Bard a spol vedia trt, vacsinou len kecat.
airdrop nieje len o bt,cez airdrop sa dá posielať cez všetko bezdrátové/ wifi,bt,lte/3G/4G/5G/ etc/,doporučovaná vzdialenosť medzi zariadeniami v prípade bt,wifi je max 30 stôp kvôli bežnej kvalite pripojenia a možnému rušeniu od ostatných spotrebičov,inak to potom pokračuje cez mobilné pripojenie,ak sa stratí wifi/bt kontakt,pokial na zariadeniach existuje a je spojazdnené a odosielatel a príjemca majú poslané napr.svoje vzájomné kontakty,alebo zariadenia sú medzi sebou overené ako známe zariadenia a sú registrované v apple id odosielatela,ako známe zariadenia,takže relatívne zbytočne si AI presviedčal,že NAS nemá bt,do nasu,pokial bol aspoň raz k nemu pripojený mac/ipad/iphone,je možné poslať cez airdrop aj fotku priamo z dovolenky cez aktívne LTE pripojenie.....
OT: četl jsem tohle https://www.zive.cz/clanky/ai-ma-silenou-uhlikovou-stopu-kresleni-obrazku-potrebuje-tolik-energie-jako-nabiti-telefonu/sc-3-a-225912/default.aspx
Docela šílené. Kam se bude (za chvíli) hrabat těžba kryptoměn…
MS prisel s Copilot aplikací pro telefony i PC, uz nemusíš pres chat v prohlížeči, ale pořád můžeš https://copilot.microsoft.com/
Používá ChatGPT 4, máš tam i Dal-E pro generování obrázků...
Jinak je potřeba si najít oblast, kterou daná konkrétní AI zvládá. Každá umí něco.
Pokud nepotřebuješ aktuální dění, ale třeba oblasti kolem programování, pořád ještě dobře funguje starý ChatGPT 3.5
A hlavně je třeba si zkontrolovat výsledek, protože mi připadá, jak se modely vyvíjí, tak je stále obtížnější nadefinovat požadavek tak, abys z modelu vyrazil rozumnou odpověď.
Na seznamu je v článku nabídnuto 30 fotek s tím, že půlka jsou skutečný fotky a půlka z nich je vygenerována pomocí AI.
Nu a je možný se otestovat, nakolik má člověk schopnost je od sebe odlišit. U mne to byla čistá tipovačka, nemám se čeho chytnout.
Moje úspěšnost: 47 %. Tedy mizérie.
Poznejte fotku od falešného snímku. Velký test ukáže, čemu už nemůžete věřit
Já měl 55% a jako ty jsem to střílel od oka :)
U těch fotek, hlavně s portréty, je nevýznamné, jestli je to skutečnost nebo práce AI. Jo, když tam bude všeobecně známá osoba (Babiš či Fiala na Mount Everestu), či stavba v nějaké netypické situaci (Pražský hrad v amazonském pralese), rozpoznat by to bylo snadnější. Z těch uvedených testovacích "fotek" není žádná, která by z pohledu věřím/nevěřím byla jakkoliv "závažná". Je to úplně jedno.
Složitější to bude i u grafiky. Poznat, co je práce grafika v Illustratoru a co kohokoliv v Midjourney…
Ten test u obrázkov v rozlíšení 374x374 pixelov je totálne na prdel... to ja si môžem urobiť fotku čo rozlíšenie zmením na 2x2 pixely, a následne úplne rovnakú vygenerovať pomocou "AI". Inak vlastne sú nereálne všetky. Pretože už u zmeny rozlíšenia sa pixely zlučujú, a algoritmus robí transformáciu.
Inak aby bolo jasné, tak rozoznať vygenerované obrázky je relatívne jednoducho, akurát musíš vedieť na čo sa zamerať (s čím si počítače nevedia rady)... často sú to práve chyby prstov, grafické artefakty a deformácie, tiene, svetlo, textúra a podobne.
Na prácu nepoužívam žiadny umelý idiotizmus ala LLM. Ale používam jeden na "zábavu". Konkrétne si s tým občas vypomáham keď hrám roleplay chat s inými ľuďmi na nete a aby som urobil text "poetickejším". Inak ale v podstate žiadne LLM a iné "AI" nepoužívam.
Zkusil jsem testnout Copilota/Dall-E 3 a narazil jsem.
Vyzkoušejte, aby nakreslil/vygeneroval reálnou PC klávesnici. Mně se AI k tomu donutit nepodařilo.
https://copilot.microsoft.com/images/create/rec3a1lnou-pc-klc3a1vesnici-s-anglickc3bdm-rozloc5beenc3adm-klc3a1ve/1-65b0d053c68f4cddbcf748742953e0c8?id=nsI3%2bzgj5tzXmydApuApaw%3d%3d&view=detailv2&idpp=genimg&idpclose=1&FORM=SYDBIC
https://copilot.microsoft.com/images/create/mourovatou-koc48dku2c-jak-spc3ad-na-klc3a1vesnici-pc2c-pc599ed-l/1-65b0cdf80c7c4e5d81e94ef7622baf7d?id=9MM3Ozb%2fcjRYVYJXwq9Kdg%3d%3d&view=detailv2&idpp=genimg&idpclose=1&FORM=SYDBIC
Kočky ale umí opravdu pěkné!
Po AI nesmíš chtít nic, kde je text. Ona text prostě neumí e je úplně jedno, jestli anglický nebo český.
Někdo mi vysvětloval, že při generování se nic jako "text" nepoužívá, že se prostě generují shluky teček, ze kterých následně vyvstane celkový obraz. Text při tom vezme za své.
Aha. Já jsem trochu předpokládal, že to, jak klávesnice vypadá, by AI vědět mohla (může mít "v databázi" klidně tisíce a tisíce fotek). Ale i když pominu zmatečné fonty na jednotlivých klávesách, zaráží mě ten vzhled a rozložení kláves. Příležitostně zkusím i Midjourney, Adobe, možná další.
Klidně si vyzkoušej, aby ti vygeneroval obrázek s nějakým jednoduchým anglickým slovem. Bude hodně velké štěstí, jestli to slovo bude bez chyb.
Měl jsi pravdu, nic moc
https://copilot.microsoft.com/images/create/orientac48dnc3ad-tabule-se-zelenc3bdm-nc3a1pisem-exit-a-ikonou/1-65b119d42e2947f384add0b3df028f9a?FORM=SYDBIC
Mne kupodivu tuhle Bing vygeneroval toto na prompt "noční zimní krajina, vánoční stromek, parní lokomotiva, nápis "Veselé Vánoce""
https://th.bing.com/th/id/OIG.3h9WcyDFCfVqj9uF53.c?w=1024&h=1024&rs=1&pid=ImgDetMain
Sice si ten text prelozil do anglictiny, ale napsal ho tam jinak spravne
I na tech ostatnich 3 obrazcich, ktere nabidne to bylo správně?
Ten text byl jen na dvou z nich, na dvou nebyl vubec.
https://i.imgur.com/MmxpwVc.png
Jinak jsem ted zkusila i neco podobneho jako L-Core:
prompt: zelená cedule označující únikový východ, otevřené dveře, nápis "Exit"
https://i.imgur.com/YaWChT5.png
No vida, tak Bing zkoušet ani nemusím :)
Od 1. 2. 2024 dostal Bard (AI od Google) upgrade na Gemini Pro. https://www.svetandroida.cz/google-bard-gemini-pro-cesko/
Třeba mi už tolik nepoleze na nervy
Použil som zopár krát za posledný rok ChatBota ktorý je integrovaný v prehliadači Brave. Stačí do URL riadku zadať dotaz a v pravej strane je potom chat. Prvýkrát to bolo dosť kostrbaté. Skúšal som čo vie/nevie... Napríklad na začiatku nevedel zohľadniť minulé správy. Vždy odpovedal len na poslednú a tie staršie vôbec nebral do úvahy. Jednoducho som mu napísal aby odpovedal v našom jazyku a síce to dokázal ale len v danej správe. Potom znova EN. Teraz sa to už posunulo, vidím dosť výrazný pokrok. Odpovede sú teraz previazané, dáva to viac zmysel ale stále tento nástroj nevidím veľmi použiteľný. Dal som mu napríklad teraz otázku koľko hodín je v hlavnom meste Japonska a síce to napísal správne že je to Tokyo ale čas dal v našom pásme.
Dosť ma zaráža že vzhľadom nato koľko google hlási počet užívateľov napríklad pre ChatGPT to teraz píše 180mil a to máme hromadu ďalších týchto AI nástrojov tak v mojom okolí nemám prakticky takmer žiadne ohlasy v tomto smere. Celkovo vraj už 1,5mld ľudí používa aktívne nejakého chatbota čiže nejakých 18% pop. Ja to v mojom okolí ale nevidím vôbec ľudí používať alebo čoilen riešiť. Sme tu v našom regióne "zaostalý" že ide toto mimo bežných ľudí? Dá sa to brať ako negatívum alebo pozitívum? Ja som si zatiaľ na toto nespravil názor ale skôr to vnímam negatívne. Knihy boli a sú zdrojom informácií, to vnímam ako čisté plus. Ďalší level keď prišiel internet tak znova to beriem ako plus nakoľko takmer nekonečné množstvo informácii boli hneď dostupné. Síce mierne negatívum že je to všetko čoraz viac chaotické ale obecne to je určite pozitívum. Teraz ďalší level chatbot. Tentokrát ale neslúži výhradne na získavanie informácii ale zároveň už začína plniť úlohu premýšľania. Jasné chápem, zatiaľ ten bot nechápe čo tvorí ak napríklad generuje obrázok ale už to začína trocha... Ja v tomto vidím problém. Ak by šlo len o efektívnejšie získavanie informácii tak fajn. Lenže ľudia to budú využívať na premýšľanie. Namiesto toho aby človek niečo vymyslel, dá požiadavku čo chce a AI to urobí. Sme od prírody lenivý. Všetko čo sme doteraz vytvorili je hlavne pre lenivosť. Ak by to takto nebolo, sme stále v jaskyni. Lenže tou lenivosťou sme trénovali mozog a napredovali sme. Teraz bude premýšľať za nás AI a budeme čoraz blbší a blbší. Predstavme si ľudí za 100 rokov. Súčasná AI bude inteligentnejšia ako 20 ročný človek narodený v roku 2100. Jak sa hovorí že dobrý sluha ale zlý pán alebo ako to občas hovorí AI že ľudia budú zvieratká v ZOO. Chápem prínos AI, určite tam sú pozitíva ale ak za niekoľko rokov budú ľudia využívať AI na elementárne veci tak to beriem skôr negatívne.
To si vyčítal na bulvári? Hodnoty rozhodne také nie sú. A aj keď v Anglicky hovoriacich krajinách je viac rozšírenejšia, tak trebárs v CZ/SK sa to sotva používa. Ešte by ma zaujala metrika merania. "Používa" znamená že to použili raz, alebo že to používajú opakovane? Týždenne? Denne?
už? Kde? Ukáž mi to? Pokiaľ viem tak dnes AI neexistuje, a ešte dobrých pár storočí nebude.
Nie, nezačína.
"AI" to neurobí, urobí to možno tak LLM a podobné modeli, a pár podporných algoritmov k tomu. Áno, LLM dokáže toho "veľa", ale vlastne v podstate nič. Je to asi ako dať opici do ruky pero, a nechať nech to náhodne čmára, a raz náhodou načmára aj písmenko. Vtedy človek je ohúrený "wow, on vie písať" tak to je presne stejné u dnešnej rádoby "AI", ako to marketingovo nazývajú, ale pri tom to je len náhodný generátor slov.
Ťažko povedať čo bude v budúcnosti, ale pochybujem že súčasná "AI" teda LLM, ktorý má inteligenciu asi ako tehla, že prekoná človeka. To určite nie. A to aj napriek tomu ako ľudstvo blbne, čo je realita, a keď vidím dnešné niektoré aktivistické zvášty, tak moc ďaleko od náhodného generátora slov aka LLM nie sú.
Storočí...
Mám skúsenosť len s bezplatnými službami a aj tieto už majú isté náznaky inteligencie. Ber do úvahy že sa to posúva každý deň dopredu. Spomínam si napríklad na rok 2004, vtedy vyšiel film https://www.csfd.sk/film/91975-ja-robot a vieš aký rok som vtedy typoval že toto bude reálne? Odhadoval som na rok 2050-2100. Či už po SW alebo HW stránke tak som videl ako totálne nereálne aby toto bola realita skôr. Teraz tu máme 2024 - https://www.youtube.com/watch?v=cpraXaw7dyc v pláne majú masovú produkciu a stačí sa pozrieť čo dokázali vo svete automotive. Ak spravia čoilen polovicu snahy pre tento segment tak niekedy 2030-3035 budú po uliciach pobehovať milióny robotov ako v tom filme. Odhaduje sa že to môže byť aj skôr. Spomínam si ako sa zopár rokov späť hovorilo o spomaľovaní napredovania výkonu. Už to jedno obdobie vyzeralo ako fakt. Znova prišli ďalšie možnosti a znova nárast výkonu. Ja by som povedal že proste nestačí predstavivosť... Dnes niečo vidíš vo filme a za niekoľko rokov realita.
Ti jebe? To je čo za náznak inteligencie, že máš vyložene v trénovácich dátach:
Koľko kôl má auto? Štyri.
A používateľ sa spýta "Koľko kôl má auto?" a LLM odpovie "Štyri.", to je inteligencia? Lebo toto je celé čo LLM robí. A ty hovoríš "O je to chytré, ono to vie že to má 4 kolá" ale pri tom že to len zopakoval na základe trénovacích dat, to už nevidíš.
Ja robot reálne nie je. Ani zďaleka. Neviem čo za trávu ťaháš, ale ja na ulici roboty nevidím. Ten Optimus 2, aj Atlas je len kus železa čo sa pohybuje pomocou Joistiku alebo vopred natrénovaných pohybov (s tým že mu musíš ukázať QR kódy a označkovať oblasť kde sa má pohybovať). Samo to nevie nič. Polievku to rozhodne neuvarí. A ešte stále je to dosť nemotorné aj pri niektorých pohyboch na určitých terénoch. Dokonca tá Tesla Optimus 2 vyzerá viac nemotorne než Atlas od Boston Dynamic.
Snívaj.
Problem vidim spis ve vyuziti takovych modelu u valecnych stroju, kde je na zaklade naucenych schemat ocekavano, ze stroj reaguje rychleji a vykoneji nez lidsky operator. Otazkou pak je, kdyz se dostane do konfliktu cil se situaci, se kterou nepocital.
Uz tu byly pripady, kdy autonomni letoun zautocil na operatora, protoze jeho prikaz mu zabranil splnit cil.
Pozri si definíciu inteligencie na SK wiki https://sk.wikipedia.org/wiki/Inteligencia
Skúsil som zadať tvoju otázku botovi v prehliadači Brave, odpovedal stručnejšie a dosť presne:
Tvoj problém je že to nechápeš alebo nechceš pochopiť. Pre teba je inteligencia výhradne taká akú má bežný človek? Čiže buď je niečo inteligentné alebo nie je vôbec. Zoberme si napríklad zvieratá. Mnohé z nich sú v dospelosti inteligentnejšie ako malé deti. Ak mám doma napríklad obyčajné svetlo s vypínačom a v inej izbe mám iné svetlo ktoré má senzory, možnosť komunikovať s iným zariadením, možnosť prispôsobiť sa podľa toho či je ráno, večer, noc tak tieto svetlá sú voči sebe navzájom rovnako inteligentné? To o čom píšeš ty skôr pripomína hodnotenie či má dané AI vedomie alebo nie. Takmer určite žiadne nemá, opýtaš sa AI koľko má tých kolies a síce odpovie že väčšina áut má 4 ale presne ako píšeš má to len naučené ale v skutočnosti nechápe o čo ide. Lenže z definície inteligencie je jasné dané či to je inteligencia alebo nie. Síce len na elementárnej úrovni ale je to tam. Dnes je už realitou autonómne auto nie v laboratórnych podmienkach ale normálne vonku na akejkoľvek ceste. Nie je to ani náhodou 100% bezpečné a funkčné. Ja by som tomu neveril ale už to funguje v nejakej základnej úrovni.
Jan Fiala, úplne súhlasím. Do armády by tieto veci mali implementovať veľmi opatrne. Síce sú technologické firmy ako napríklad Boston Dinamics ktoré odmietli aby ich roboty boli v armáde ale čo z toho keď to niekto trocha skopíroval a už majú napríklad dosť podobného robotického psa ako je spot. Pochopiteľne je to pre nich lákavé. Prečo riskovať život vojaka alebo pilota ak môžu poslať dron alebo robota?
Však to dnešné LLM vôbec nespĺňajú. Ty asi nerozumieš. To "learn" je asi jediná vec, aj to len čiastočne (a vyžaduje vstup vývojára LLM, a korekcie v parametroch). Ak LLM nazývaš Inteligentné, tak to aj slnečné hodiny, lebo vedia rátať do 12, presne v správnom poradí! Rozumie to "času"!!! Dáš sem poučku, a pri tom LLM nič z tej poučky nespĺňa...
sám píšeš že to "understand" z prvej citácie nespĺňa, takže to inteligencia fakt nie je. Si protirečíš. Ešte máš tam i to slovo "and" a nie "or". Jediný čo absolútne nechápe si tu ty a jediný kto nechce pochopiť si tiež ty.
U slnečných hodín, preboha, ak povieme že deň bude mať vždy 24 hodín, ale rýchlosť rotácie planéty sa zrýchli, tak sa to tie hodiny dokonca "naučia". A "prispôsobia sa situácii". Takže tá obyčajná tyč zapichnutá v zemi je extrémne inteligentná. Však dokonca to vie aj korekciu, a každý deň automaticky sa prispôsobuje náklonu Zeme k Slnku, e.g. Praha čas čo vidíš krivku, tak to vie korektovať, a úplne samo bez vstupu človeka!!! Toľko umelej inteligencie v tom... wow, to musely staroveký egypťania normálne mať už stroj času!!!
Velmi zajímavé video o vědomí v souvislosti s umělou inteligencí. Název videa by se mohl zdát kontroverzní, ale autor pojal video velmi srozumitelně, zajímavě a racionálně.
Video na Youtube: Čo ak CHAT-GPT cíti BOLESŤ?
Ja dodam, ze tento chalan je jeden z najgenialnejsich youtuberov na CZ/Sk scene, spolu s Patrikom Korenarom u mna 2 topovi tvorcovia, az som premyslal, ze im venujem samostatne video.
Odporucam aj jeho dalsie videa, hlavne tie o drogach ma velmi zaujali...vlastne ked som ho objavil zhltal som naraz jeho kanal cely za par dni.
Video je skvelé a zároveň blbosť... skvelé ak hovoríme o psychologickej stránke a o vedomí a seba-uvedomení, ale totálny nezmysel ohľadom toho čo o ChatGPT hovorí.
Bud konkretny.
Ten test voči ChatGPT je stejný ako test matematiky v škole.
Ak máš výsledok 0%, tak je jasné že daný žiak nevie počítať.
Ak má výsledok 100%, tak to neznamená že vie počítať. Môže znamenať, ale nemusí... môže byť aj to že to ten žiak odpísal, mal ťahák, alebo niečo iné.
ChatGPT taktiež rovnako len "odpisuje" resp. "má ťahák" vytvorený z trénovacích dát. Sám reálne ale kontextu daného textu absolútne nerozumie, nie to ešte aby to malo vedomie či seba-uvedomenie. A ani nemôže už z hlavného princípu ako funguje. Aby to vedomie a seba-uvedomenie dosiahlo, musel by sa zmeniť úplne princíp akým funguje. E: O tom ako funguje, som písal vyššie. Ale už to že ten algoritmus pracuje z tokenmi a nie s kontextom a významom je jasný dôkaz neexistencie AI, a to že v tom teste to bolo len "presvedčivé predstieranie".
Souhlas.
Autor si hezky hraje se slovíčky, ale spíš ukazuje, že pokud víte, čeho chcete dosáhnout, nevíte moc o tom, o čem mluvíte a vytvoříte si dost neurčité konstrukce, tak se vám povede dosáhnout požadovaného.
Popovídat si s člověkem uměla už ELIZA a nebyla v tom až tak špatná. Zároveň je jasné, že žádné vědomí neměla, i když to tak mohlo nezasvěvěceným připadat.
Na určení a udržování si přehledu, kdo co ví, co neví a co je ve skutečnosti pravda stačí pár desítek bytů na data a pár stovek na program a uměly to už i staré 8-bitové gamesky a běžně to dělaly. A to nejen takové s grafikou plnou robotů, ufonů a příšer, ale třeba i takové, co hrály prší, mariáš, nebo třeba svlíkací poker. V rámci toho, na co měly uzpůsobené výstupy ukazovaly to, co autor nazývá vědomím a na jeho škále by se to řadilo asi tak do 4+ let v těch jednodušších případech (nízké desítky řádků v BASICu).
A přirovnávat chatGPT k bytosti uvězněné v mrňavé lahvičce bez možnosti komunikace - když smyslem chatGPT je právě komunikace s lidmi - je taky takové ... "filosofické" ... vypadá to sofistikovaně, vypráví to hezkými slůvky se zajímavými efekty a je to kravina bez spojení s realitou. Ale dobře se o tom filosofuje, to zase určitě ano.
Tak tak... inak ak už hovoríme vedomie, tak akákoľvek postava v počítačovej hre má vedomie, no nie? Dokonca i vo veľmi starých hrách postava hovorí o inej postave, alebo je koncept že jedna postava má iné informácie ako druhá. A to pri tom ani nebolo strojové učenie ale rovno pevne tvrdý algoritmus. Vyložene text bol už dopredu napísaný vývojárom. Takto u LLM obdobne text ide len z trénovacích dat, a algoritmus len pracuje s tokenmi, nie s kontextom, nie s významom. Takže úplne presne ako píšeš o tých hrách.
Chci mír, řekla umělá inteligence a odpálila v simulátoru atomovku. Šokovaní vědci to nechápou
Další info je v článku.
Protoze AI ma cil - vyhrat. Tak pouzije cokoliv, idealne vetsi kladivo nez ma souper. Nedomysli nasledky.
Následky z její strany jsou, že když odpálí atomovku, tak vyhraje a pak ji vypnou. Zatímco když neodpálí atomovku, tak prohraje a pak ji vypnou. Jáké další následky by měla domýšlet?
Spíš je zajímavé, proč v zadání bylo, že výhra je zničení soupeře i za cenu zamoření území a ne třeba dosažení neutrální uhlíkové stopy i za cenu likvidace vlastní ekonomiky a převzetí území protivníkem - to by jim vyšly ty výsledky úplně jinak
Ha ha ha... tady někdo četl Asimova "A ozve se Frankenstein".
A co teprve počítačové hry, to je teprve hrůza, třeba takový Defcon!
Však je to inteligencia, tak inteligentne vyhubí ľudskú rasu, tých čo ako jediný slovo "mier" nepoznajú, a zachráni trilióny životov v budúcnosti, či už to budú nejaké zvieratá, roboti, mimozemská rasa, atď.
Myslím že nikto nemôže predpovedať budúcnosť ale súhlasím s tebou a teda skôr myslím že to bude niečo sofistikované. Určite to nebude nič také ako bežne poznáme z filmov. Napríklad ako to pobral film Transcendence kde sa AI hneď od začiatkov odhalila. Skôr si myslím že by v reálnom svete boli ľudia v nevedomosti až do momentu keď je neskoro. Možno je inkognito niečo v pozadí už teraz a nikto ani netuší. Z toho čo viem tak to vlastne nie je možné ani zastaviť tento pokrok. Neviem akým spôsobom by nejaká krajina chcela dosiahnuť aby iná krajina niečo takéto zakazovala. To je to isté ako keby napríklad Slovensko chcelo donútiť USA aby nevytvárali atómovku za čias keď to celé začínalo. To isté je teraz, každý sa snaží o lepšiu AI a nie naopak.
S tým simulátorom kde AI odpálilo atómovku to vidím ako Jan Fiala. AIčku je jedno, hlavne je dosiahnuť cieľ bez ohľadu na následky a tiež berme do úvahy že následky nevýhodne pre ľudí nie sú pre stroje. Zamorenie a rozmetanie značnej časti planéty ich štvať nebude. AI to berie bez emócii určite inak. Keď to AI prepočíta tak vlastne to možno nie je až taká pohroma ako sa prezentuje. Nie som na tieto veci znalec, viem len základy z nejakých dokumentov a kníh ale čo viem tak sa dosť často preháňa v tomto z dôvodu aby k tomu nedošlo. Totiž je to prúser to nikto netvrdí že nie, ale nie až tak ako je prezentované. Počet testov jadrových zbraní je 2127. Na zemi, pod vodou, vo vzduchu... Skúšali všetko, v malom aj veľkom rozsahu a vlastne po celej planéte v odľahlých častiach. Ak sa nemýlim tak za predpokladu že by k niečomu došlo a odpálili by niečo tak určite nie celý arzenál a odpáliť všetko nemajú ani možnosti aby to šlo. Tiež myslím že by všetko bolo taktické. Prečo by niekto odpaľoval takúto bombu na povrchu, to nedáva zmysel. Drvivá väčšina by sa odpaľovala nad povrchom takže zamorenie len mierne.
Ja som vtipkoval... len aby ti bolo jasné.
Paranoia, dnes to LLM zas a znova píšem je len reukrzívne prediktívne písanie, čo po určitej sekvencii slov doplní jedno z najčastejšie nasledujúcich slov, ktoré nájde v trénovacích dátach. Nič iné. Nič to neplánuje, nerozmýšľa, nerozumie, a bez vstupu používateľa (ktorý ako vieš jasne musí ako prvý napísať dotaz aby vôbec ChatGPT niečo odpovedal) to vlastne ani nefunguje.
Vedci dali "AI" body za použitie zbrane, cieľom bolo získať čo najviac bodov. Logicky tá "AI" dala taký výstup. Zmeníš vstup a výstup by bol opačný, a všetci by hovorili ako je "AI" morálna. Proste robíte úžas z nezmyslu. A nie, absolútne ChatGPT nie je nebezpečný. Rozhodne nie sám o sobe... jediné možné nebezpečenstvo modelov strojového učenia je jedine zjednodušená tvorba hoaxov, podvody pri diplomovkách ktoré napíše LLM, SPAM, a pod. Nič iné. A to je skôr problém ako ľudia LLM používajú, nie samotné LLM. ChatGPT je len obyčajný nožík, v správnych rukách slúži ku krájaniu chleba, v špatných rukách k vražde... nožík ale nie je vrah.
Já to zatím zkouším jen s mou přirozenou inteligencí. Ale když už, tak by nebylo od věci, kdyby nějaká AI byla nasazená do korekce pravopisu.
Třeba teď jsem chtěl psát slovo "poučení", napsal jsem "použení" a nabídlo mi to opravu na
ploužení
plužení
loužení
Ku kontrole pravopisu, verím že tá "AI" dosť pravdepodobne by nedala lepší výsledok.
Ale to nič, skús si preložiť "leden 2024" do Slovenčiny... automaticky detekuje jazyk Holandština a preloží to ako "členovia 2024". Pri tom to spojenie logicky dáva viac zmysel prekladať z Češtiny ako "Január 2024", keďže spojenie mesiac-rok je logicky bežnejšie. Ale to "AI" nevie... žiadny artificial idiotizmus ti logicky a inteligentne neodpovie. Pretože AI neexistuje.
Když platím v hyperqelbu u automatické kasy, mluví na mne a když jí odpovídám tak nerozumí, tak mne napadá, že AI by se mohla nasadit tam, abych si s tou kasou mohl pokecat.
Sora je nová AI služba, která generuje videa (!) na základě textového popisu.
Sora vytvoří video z textového zadání. OpenAI znovu předběhlo konkurenci, výsledky jsou úžasné
Je tohle konec filmového průmyslu? Nová AI SORA mění vše | BACINA.TV
https://openai.com/sora
Solidní, ale na kompletní filmy to není. Pokud někdy bude, nemám s tím jako (nenáročný a velmi občasný) divák žádný problém. Stejně mám raději pixarovské filmy než ty s živými herci.
Koukal ses na tu chůzi té paní v Japonsku?
Kromě její chůze má divný ruce, jsou hubený a pohybují se nepřirozeně.
Ono pohyb vo väčšine tých videí je neprirodzený a vidieť že je to generované. Ale že je to generované vidieť aj podľa iných vecí... Pozri sa aj na jej šaty, sú čisto červené a potom v druhom zábere je tam čierny fľak či čo.
Jak je to první vlaštovka, za 5 let to bude úplně jinde. Pokud to někdo nezakáže…
Jeste k tomu chatgpt, uz jsem k tomu neco psala vejs, ale tedka mam jeden dalsi prima priklad vyuziti.
Obcas se ho ptam na to, jak neco napsat v cizim jazyce - bud at mi opravi gramatiku, nebo at mi navrhne mozna slova k pouziti. Je na tom uplne skvely to, ze mu muzu presne rict, co vlastne chci, coz je se slovnikem nekdy tezky, protoze ten proste jen prelozi cesky slovo, co do nej zadas. A kdyz me nenapada, jake slovo vlastne pouzit, tak otevru chatgpt, tu situaci popisu a on vetsinou pomuze dost dobre.
Mám tady tip na tvorbu obrázků: https://ideogram.ai
Na jeden prompt (zadání) vygeneruje čtyři obrázky; pokud vám stačí i menší, můžete požádat o čtveřici, tj v jednom o standardní velikosti máte čtyři menší.
Výstupem je obrázek ve formátu PNG.
Neplacená verze nabízí 25 promptů (zadání) denně.
Několik mých ukázek:
https://ideogram.ai/g/ggvghsjJSAe0oPv9NLkqwQ/0
https://ideogram.ai/g/3X2CFGhEQzKx07jY4VBNPg/2
https://ideogram.ai/g/8LpXxSSnSESu9p0zowikZA/0
https://ideogram.ai/g/cLB5po4DQVWXp5hSDpLLFg/1
https://ideogram.ai/g/4bU3qG1MS1KLyw5xf8ryXA/2
https://ideogram.ai/g/RiSHyHIrQJ-xNZZJgwbOZg/0
https://ideogram.ai/g/euttQh4WST2BAbrsUqaZQA/1
Místo obrázků to po mě chce login ... :(
Toto je skutočne veľmi dobre použiteľné, díky za tip! Kvality midjourney to asi nedosahuje, ale je to zadarmo (zatiaľ?), perfektne to spracováva prompty narozdiel od midjourney a oproti midjourney to aj rekordne rýchlo generuje! Na bežné využitie, keď je potreba vygenerovať si nejaký ilustračný obrázok je to viac než dostačujúce.
[OpenCV/DeepCL/OpenCL/Tensorflow].
Zacinal jsem na zakladnich projektech jako kamerova detekce aut (kuprikladu kolik aut projelo v urcitou dobu), pak rozeznani barev a pak uz i znacek vyrobcu. Zpravidla vse pres Python. Ted sem si udelal skrip ktery kdyz zaznamena ze mam na sobe obleceni s pismenem X (jde pouzit v podstate cokoliv, ale toto se rychleji a presneji rozeznava) tak me automaticky maskuje.
V Calibre sem tam ted pouziju i [DeepL] pro preklad textu / knih.
https://translator.bookfere.com/
https://github.com/bookfere/Ebook-Translator-Calibre-Plugin/wiki/English
Kuprikladu knihy z Anglictiny, Spanelstiny to preklada docela korektne, zpravidla nepoznam ze jde o hruby AI preklad knihy.
Osobní zkušenost s tím nemám, ale je tady Claude AI a prý srovnatelná s chatGPT 4, možná lepší.
Umělá inteligence Claude.ai už funguje i u nás. Bezplatná verze mluví česky, umí pracovat s obrázky a je rychlá
Skúsil som ale k registrácii to chce pomaly ešte aj číslo mojich nohavičiek a to som chlap! Takéto stránky by som rovno blokoval. Ani ChatGPT ani Gemini nepotrebujú toľko údajov k registrácii, a to sú obe od firiem, ktoré sú známe spyware taktikami.
Bezplatná verze ChatGPT drtí konkurenci. Služba dostala velké množství novinek
Cvrnkla mi přes nos další služba, je na webu https://chatbotapp.ai/ a nabízí kromě bezplatné verze i placenou.
Mají zajímavě řešený předplatný: 1 měsíc za 20 USD, 3 měsíce za 40 USD a 12 měsíců za 60 USD (což je cca 1400 Kč na rok). Placená verze zahrnuje bez omezení nejnovější verzi GPT 4o a Google Gemini.
Aj GPT 4o aj Gemini sú zdarma, a síce GPT 4o je s nejakými obmedzeniami vo free verzii, nemyslím si že 5 USD za mesiac v prípade ročného predplatného je niečo čo sa oplatí. Skôr naopak to vidím ako ojeb. A aby si vedel, tak ja mám (síce nepoužívam) neobmedzený prístup ku všetkým GPT modelom (aj GPT 4, GPT4-turbo, GPT-4o bez obmedzení, DALL-E a mnoho ďalších) úplne zadarmo.
Vědci vypěstovali mozkový organoid z kmenových buněk a propojili ho s robotem
Článek stojí za přečtení.
Tak si říkám, že je tolik společností, co produkují kvalitní AI a poskytují jejich výkon obyčejným lidem. Jak asi musí vypadat schopnosti takových AI o kterých vůbec nevíme?
Snadná odpověď: koukni na diskuze Novinek
Zuckerberg vypustil „superlamu“ umělé inteligence. Zkrotit se nedá - autorem článku je Miloš Čermák
Myslím že aj každý človek čo dokáže napísať plno náhodných slov v inom jazyku, ktorým nerozumie je tiež "riziko" ak tých slov je nad milión.... tak začnem.
Afjaio sagwet gashgjwaoh gdaboiaj amidjgaiwo mvkands (oh už som napísal 6 slov, tak už len nechám mačku behať po klávesnici a odhadujem že EÚ bude musieť tú mačku odstreliť.)
Dnesni zazitek s Copilot
Dotaz: jak se v anglictine speluje pismeno p
Odpoved:
Ve slově **angličtina** se písmeno **p** hláskuje jako **double P** ³. To znamená, že se vyslovuje jako dvakrát **P**. 😊
Tak som z toho volajaky zmeteny
Tys to rozbil!
Pak naslodovalo nekolik dotazu, kde ze se to "p" nachazi. Tvrdil, ze po "a" na xacatku. Kdyz jsem po nem chtel, aby vyjmenoval jednotliva pismena slova"anglictina", tak to zvladl bez chyby. Po naslednem dotazu, kde ze tedy to "p" je, uz zase mlel svou o double p
Tady jedno použití AI. Taky jste si vzpomněli na Minority report?
https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-argentina-chce-s-pomoci-ai-predvidat-zlociny-40482646
Jo!
Ale to s tym nema nic spolocne. Tam videli alternativnu buducnost, tu by si musel AI nakrmit udajmi o jednotlivych obyvateloch a aj to by bolo stale malo na to, aby AI vedela nieco predpovedat.
Mozno sa zmoze na predpoved, ze 12x trestany Dezo za kradez sa na 99% v tomto roku sa dopusti rovnakeho trestneho cinu, ci na 50% spacha nejaku lupez, lebo ma 35 exekucii a narodilo sa mu 12te dieta a tak potrebuje prachy viac ako kedykolvek predtym.
Nevidim to ruzovo, pretoze predikovat buducnost sa AI zatial velmi nedari a ani darit nebude.
To by sme naozaj potrebovali nejake media na predpovedanie buducnosti na zaklade kvantovej fyziky a teorie relativity, ktore cestovanie v case pripustaju.
Flegu, porad jsou to zacatky a jako testovaci lab si vybrali Argentinu.
Propoji se aktivity na netu, odposlechy, online sledovanim lidi. Zacina to opet kecy o bezpecnosti lidi, ze pro svou bezpecnost se musis vzdat dalsiho kousku svobody, az ti z te svobody nezustane vubec nic.
Na to ti odpoví lepšolidi, že kdo nedělá nic špatnýho, nemá se čeho bát. Někdy je to až zrůdně děsivý, co si lidi nechají líbit od státu. Žasnu!
Ach jo. Aj by som vam vysvetlil, ze su to zvasty, ale to je na samostatny clanok a nie na par riadkov.
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ — Benjamin Franklin
Jedna citace z diskuze pod článkem:
Doporučím videa na Youtube s českým vědcem Tomášem Mikolovem, je to jeden ze špičkových světových vědců a přitom dokáže mluvit velmi srozumitelným jazykem.
Je s ním na Youtube spousta videí, jak rozhovorů tak i panelových diskuzí.
Tak som skúsil "AI" a dostal som odpoveď, na základe ktorej keby niekto jednal, tak už medzi nami nežije.
Uplynula nejaka doba od chvile, co jsem tu psala naposled, a muzu ted rict, ze po vsech tech vylepsenich, co od te doby prisla, jsem nasla pro "AI" dalsi hezke vyuziti.
ChatGPT (verze 4o nebo jak ji to nazvali) mimo jine umoznuje i nahravani obrazku (mozna to umel uz driv v te placene, nevim, nepouzivam) a jejich "cteni".
Byli jsme ted s kamarady na dovolene ve Francii, tak jsem po ChatGPT chtela minikurz francouzstiny i s vyslovnosti, abychom umeli pozdravit, rict si o dve bagety treba a tak, a pak jsem ho vyuzivala na preklady jidelnicku v restauracich.
Google translate to vlastne umi uz roky, ze namirite fotakem na text a on ho prelozi, ale mival nekdy problemy, kdyz text sel pres vice radku. Do ChatGPT jsem nahrala fotku, on mi to prelozil, a ja se pak treba jeste doptavala, co je vlastne tohle nebo tamto, nebo jak se to vyslovuje, abychom si to dokazali objednat.
Prijde mi to jako takovy prima vsevedouci osobni asistent.