Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem eDoklady a další vládní "digitalizace"

Ode dneska je k dispozici aplikace eDoklady, kteta umozni mit obcanku v mobilu.
Zajimalo by mne, jak to zvladne NIA, ktera zajistuje prihlaseni identitou obcana, bankovni identitou atd. Nezklamala.

Aplikaci si za první den stáhlo podle DIA přes 70 tisíc lidí.

pod velkým náporem zájemců zkolabovala Národní identifikační autorita (NIA), která zajišťuje elektronickou identifikaci uživatelů pro státní portály prostřednictvím služby Identita občana.

Bohužel ten systém NIA je zastaralý a nápor neustál

Takze mame tu digitalizaci a overovani zajistuje system, ktery pri vetsim naporu pozadavku (70k za den neni moc) zkolabuje? Ze je NIA zastaraly? Jak dlouho se o edokladech mluví? Vedeli to a stejne nic neudelali.
Změna předmětu, původně: eDoklady (JaFi)

Předmět Autor Datum
Máme ministra přes digitalizaci tak to směřuj k jeho osobě.:-)
nerady 20.01.2024 21:05
nerady
Mistopredseda vlady (nikoli ministr) pro digitalizaci se k tomu vyjadril. Dobrý 1. den náběhu eDokl…
merlouska 21.01.2024 01:05
merlouska
To řekl hezky :-) do velkých letadel lidé nastupují postupně…
nekdo 21.01.2024 11:55
nekdo
Ono se to dela jinak. Protože vsichi vi, že při spuštění sluzby bude větší nápor, tak se objedná na…
Jan Fiala 21.01.2024 12:56
Jan Fiala
Jde to mimo mě, respektive je mi to šumafuk, s doklady v mobilu nepočítám. Nedělá mi problém, pokud…
L-Core 20.01.2024 22:02
L-Core
Okej, neni to povinnost, nekdo vyuzije, nekdo ne. Dnes jsem se dozvedel, ze uz neni potreba s sebou…
Fyjalovadrahota 27.01.2024 22:30
Fyjalovadrahota
Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Ať náš stát spustí digitálně cokoliv, tak to ste…
Prasak 20.01.2024 23:37
Prasak
Nainstaloval jsem aplikaci, spustil, hned zkraje mi to oznámilo, že to nefunguje, takže jsem to hned…
IQ37 20.01.2024 23:50
IQ37
Ja treba zase pocitala s tim, ze prvni den to nemusi fungovat jako po dratkach, takze to zatim vubec…
merlouska 21.01.2024 01:06
merlouska
NIA nefunguje obecne dobre. Zacatkem roku jsem se chtel orihlasit na web statnich dluhopisu - overen…
Jan Fiala 21.01.2024 08:02
Jan Fiala
Až já budu chtít něco občankou prokázat, tak ji vytáhnu a ukážu. Zabere to maximálně 5 vteřin.
L-Core 21.01.2024 10:07
L-Core
To je ale úplně o něčem jiném. Piráti tlačí digitalizaci. Když už se to snaží protlačit, měli by na…
Jan Fiala 21.01.2024 11:38
Jan Fiala
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/prihlaseni-do-edokladu-nadale-provazi-problemy-345165 P…
Jan Fiala 21.01.2024 13:03
Jan Fiala
A neni to treba i tak, ze to funguje stylem "dokud to jde, tak zadne penize na novy hardware nedosta…
merlouska 21.01.2024 17:09
merlouska
Ve statni sprave se hardware obmenuje, protoze bys mela mit vse pod zarukou nebo servisnimi smlouvam…
Jan Fiala 21.01.2024 18:38
Jan Fiala
A je to tu, presne to, o cem jsem psal. Ze strany DIA je to amaterizmis. Státní ústav pro kontrolu…
Jan Fiala 23.01.2024 16:04
Jan Fiala
Jak jsem psal vcera, tak jsem mel pravdu: „Úplně všichni ví, že základní registry jsou v tragickém…
Jan Fiala 24.01.2024 11:55
Jan Fiala
Názor nemám, mohlo by to být v některých případech prospěšné. Akorát nemám smartfoun a pokud k tomu…
Yarda 21.01.2024 17:46
Yarda
Já si eDoklady nebudu dělat zůstávám u kartičky je to dobrovolní.
eiskaffee45 21.01.2024 21:11
eiskaffee45
Od spusteni a zveřejnění aplikace v sobotu na Google Play už druhá aktualizace. Za 2 dny od zverejne…
Jan Fiala 21.01.2024 22:34
Jan Fiala
Je to mnohem horší, než jsme si mysleli: Spuštění občanky v mobilu rozbilo eRecept Státní ústav pro…
Pavel 23.01.2024 17:06
Pavel
S MojeID můžete plastovou občanku nechat doma Od 20. ledna je možné prokazovat svou totožnost elektr…
Jan Fiala 24.01.2024 15:51
Jan Fiala
Jo, akorát zblbnou lidi, aby si to honem zavedli. Prostě že je to novinka, kterou musí hned mít. Ti…
Karel04 27.01.2024 10:00
Karel04
Někteří tady remcají, přitom to funguje úplně skvěle! A je tam zabudovaná i neveřejná funkce, totiž:…
Pavel 26.01.2024 19:07
Pavel
Umí ku*va tenhle stát udělat aspoň jednu věc pořádně? Ano. Cokoliv co léta funguje zrušit.:-)
nerady 26.01.2024 19:28
nerady
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/problemy-se-startem-edokladu-spojuje-profant-se-zastaral…
Jan Fiala 27.01.2024 15:32
Jan Fiala
Co je to "DIA"?
L-Core 27.01.2024 16:10
L-Core
DIGITÁLNÍ A INFORMAČNÍ AGENTURA https://www.dia.gov.cz/
Wikan 27.01.2024 16:12
Wikan
Vznik Digitální a informační agentury je v posledních letech možná nejvýznamnějším krokem, který dod…
nerady 27.01.2024 17:42
nerady
Která firma se na svých stránkách nechválí?
Wikan 27.01.2024 17:45
Wikan
Oni se ale chválí dopředu. Většina firem odkazuje na to co už dokázaly a ne jak budou v budoucnu dob…
nerady 27.01.2024 21:39
nerady
Tezko se chvalis, když jsi ještě nic nedokázal. Tak aspoň ty odložené eDoklady museli za kazdou cenu…
Jan Fiala 28.01.2024 05:38
Jan Fiala
Dalsi priklad vládní zakazky, se kterou se petikolka uz dlouho chlubí. Ze by se na takovy podstatny…
Jan Fiala 01.02.2024 07:55
Jan Fiala
„Když potřebujeme systém elektronických přijímaček, kterým prochází 80 tisíc dětí, tak by to neměl d…
nerady 01.02.2024 14:19
nerady
O tomhle jsem taky psal, ze se to bezne dela - kdyz ocekavam napor, tak na chvili objednam vyssi vyp…
Jan Fiala 01.02.2024 14:20
Jan Fiala
Reditel Cermatu: Krejčí řekl, že nehodlá složit funkci. „Pokud bych první den rezignoval, bral bych…
Jan Fiala 01.02.2024 18:40
Jan Fiala
...Pokud mě ministr neodvolá, nerezignuji,“ řekl Krejčí. Za viníka vzniklé situace označil „celý výv…
Yarda 03.02.2024 21:50
Yarda
Takže přihlášky běží. Pobavila mě poslední možnost, jak se přihlásit. Jak si bez pocitace nebo telef…
Jan Fiala 03.02.2024 17:34
Jan Fiala
Je to už delší dobu, kdy se začly dělat ty zelené kartičky namísto červených. Rozdíl byl v tom, že z…
ml1 01.02.2024 14:13
ml1
Cermat umí! Nezletilý syn ředitele dostal 80 tisíc za práci pro Cermat Centrum pro zjišťování výsle…
Pavel 02.02.2024 21:26
Pavel
Vyšel článek popisující vznik DIPSY (přihlášky na střední školu): Pracovali jsme i na Štědrý den, al…
Pavel 07.02.2024 11:20
Pavel
Adam Paclt: Mirkův syn měl také nápad, že neexistuje aplikace, která by studenty připravila na přípr…
Jan Fiala 07.02.2024 12:26
Jan Fiala
Přijímačkový web Cermatu má nový problém. Porušuje pravidla GDPR, kritizuje spolek Nový web Dipsy.c…
Pavel 07.02.2024 14:40
Pavel
GDPR - to má být ta směrnice GoDoPRdele? :beer:
Yarda 07.02.2024 17:07
Yarda
V diskuzi tady https://www.seznam.cz/komentare/25817168-pracovali-jsme-i-na-stedry-den-ale-stejne-js…
Pavel 07.02.2024 14:48
Pavel
Podle jedné reakce už s odeslanou přihláškou nic neuděláš - spadne do černé díry a na mail ti přijde…
Jan Fiala 07.02.2024 16:12
Jan Fiala
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zavadejici-udaje-zdvojene-prihlasky-na-system-dipsy-si-stezuji-…
Jan Fiala 08.02.2024 05:11
Jan Fiala
Práce kvapná, howno platná. :-(
Yarda 08.02.2024 05:55
Yarda
Jen hlavní titulek z dnešní MF DNES: "Přihlášky fungují líp, než jsem čekal". Pravil Mikuláš Bek min…
nerady 08.02.2024 08:40
nerady
Přihlášky fungují líp, než jsem čekal Tak jestli čekal, že to nebude fungovat vůbec, tak ani nelže.
Wikan 08.02.2024 10:23
Wikan
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-prihlasky-na-skoly-zachranuje-ctverice-ajtaku-ze-slovenska-4046…
nerady 14.02.2024 08:18
nerady
To jako fakt? Budou teď programovat modul, který rozřazuje žáky do škol podle výsledků přijímacího…
Jan Fiala 14.02.2024 17:23
Jan Fiala
Řešení už tu jednou bylo. V 50 a 60 letech tak zvané "umístěnky". Je to řešení, které neleze do peně…
nerady 14.02.2024 18:20
nerady
Něco z dnešních zpráv. Větší zkouška celý systém ale teprve čeká. A sice, zda za dva měsíce dokáže s…
nerady 22.02.2024 14:56
nerady
To v nejakem rozhovoru rikal, ze to jeste nemaji naprogramovane. Vzhledem k duplicitam a blbemu dato… poslední
Jan Fiala 22.02.2024 17:36
Jan Fiala

Mistopredseda vlady (nikoli ministr) pro digitalizaci se k tomu vyjadril.

Dobrý 1. den náběhu eDokladů. Víme o občasných problémech s prihlašováním, které start eDokladů provází a na jejich odstranění usilovně přes víkend pracuje DIA spolu s dodavateli, aby vše fungovalo jak má.
Start velkých komerčních projektů mívá vždycky uměle omezenou účast. Do gmailu se na začátku mohlo pouze na pozvání, podobná omezení měl při startu i facebook a další digitální služby. Jejich zřizovatel si tím zajišťuje pozvolný růst uživatelů. Dělá se to i jinde: do velkých letadel lidé nastupují postupně podle čísla sedadel.
Stát samozřejmě takovou možnost nemá. Nemůžeme spustit služby pouze na pozvání, nebo třeba podle počátečního písmene příjmení v abecedě. Nejdříve A až P, pak R až Z... Může tak dojít k občasnému přetížení.
Aktuálně je chybových asi 1 % registrací. Jak už jsem psal výše. Všechny týmy jsou už od včerejšího večera v pohotovosti a všechny dílčí problémy neustále řeší. I díky zpětné vazbě od lidí, za což všem děkuju.🙏❤️

Ono se to dela jinak. Protože vsichi vi, že při spuštění sluzby bude větší nápor, tak se objedná na chvíli větší hardwarová kapacita v centru, kde tyhle služby běží. Jednoduše to vyřešíš dočasným navýšením výpočetní kapacity.
Rozdíl je v tom, že nekdo to řeší a nekdo na to kašle. O tom svědčí i informace, že NIA je zastaralá. Ví, ale neřeší. Přestože na NIA leží veškeré ověřování.

Jde to mimo mě, respektive je mi to šumafuk, s doklady v mobilu nepočítám. Nedělá mi problém, pokud se vydám z dědiny pryč, brát doklady s sebou. Mobilem platit nemohu (neumí to), tak stejně potřebuji platební karty; tu občanku, řidičák, malý techničák a kartičku VZP navíc unesu. A mobilní data nevedeme, protože nepotřebujeme - kdoví, jak by to bez nich fungovalo.

Okej, neni to povinnost, nekdo vyuzije, nekdo ne. Dnes jsem se dozvedel, ze uz neni potreba s sebou tahat maly technicak, ridicak a casem ani zelenou kartu (zatim teda je potreba mit alespon elektronickou formu v mobilu atd.). Ja teda taham vsechno s sebou standardne jako driv, ale obcas nevim, ve ktere tasce doklady mam, na rozdil od mobilu :-)

Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

Ať náš stát spustí digitálně cokoliv, tak to stejně zkolabuje a trvá to dlouho, než to rozjedou. Nedávno registr vozidel, aby nebylo třeba technického průkazu. Elektronický neschopenky už naštěstí fungují.
No hlavně že to stálo hodně peněz, fungovat hned napoprvé není u nás standard.

NIA nefunguje obecne dobre. Zacatkem roku jsem se chtel orihlasit na web statnich dluhopisu - overeni pres NIA. Neslo to.

Fakt si myslis, ze 70k pozadavku denne je moc?
Jak to bude fungovat pak, az to lidi zacnou pouzivat a budou se tam hlasit obe strany pri overovani totoznosti?

Oni vi, ze je NIA zastarala a nezvlada.
Oni vedi o eDokladech spoustu mesicu predem.
Udelali co? Nic.

Takze blbe vymluvy na napor na zacatku jsou jen blbe vymluvy. Co budes delat, az se budes chtit opravdu obcankou prokazat a nepujde to, protoze to jen bude "vytizene"? Budete s PCR cekat, az to zacne fungovat?

To je ale úplně o něčem jiném. Piráti tlačí digitalizaci. Když už se to snaží protlačit, měli by na to mít připravenou architekturu a služby. Jak je vidět, je to stejné jako u všech vládních projektů. O problémech s NIA víme, ale sereme na to. Co by ten plebz chtěl, mají to zadarmo a ještě budou remcat.

Já jsem taky pro možnost být offline, pokud se pro to někdo rozhodne, a to včetně fyzických peněz.

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/prihlaseni-do-edokladu-nadale-provazi-problemy-345165

Problémy s přihlášením do nové aplikace eDoklady prostřednictvím Identity občana přetrvávají i v neděli. Důvodem je přetížení infrastruktury Národní identitní autority (NIA), na které Identita občana pracuje

Problémy podle agentury potvrdily, že NIA potřebuje rychle velkou obnovu. „Bohužel jsme nuceni prioritizovat, které ze systémů začneme obnovovat jako první – nyní pracujeme na výměně hardwaru základních registrů a NIA bude hned jako další.

Takze to, co jsem psal. O problemech s NIA se vi, jen se na to kašlalo. Až když to zkolabuje, tak se to začne řešit.

A neni to treba i tak, ze to funguje stylem "dokud to jde, tak zadne penize na novy hardware nedostanete" a tudiz tak nejak vicemene ocekavali, ze to zkolabuje a na zaklade toho budou moct argumentovat, ze tu vymenu HW fakt potrebujou?

U statnich instituci by me tohle vubec neprekvapilo. Tam se pozarum nepredchazi, tam se pozary hasi.

Ve statni sprave se hardware obmenuje, protoze bys mela mit vse pod zarukou nebo servisnimi smlouvami. Musis taky pouzivat podporovane OS. Drzet to na starem hw se nevyplati, protoze rozsireni zaruky stoji docela dost.
Navic, pokud chci na nejaky system navazat dalsi sluzby, mela by tomu predchazet analyza, zda to dany system zvladne. Pokud ne, prestanou fungovat vsechny do te doby navazane systemy vcetne toho noveho. Coz se u NIA prave deje. Takze nekdo proste neco podelal.

A je to tu, presne to, o cem jsem psal. Ze strany DIA je to amaterizmis.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozornil, že v souvislosti se spuštěním mobilní aplikace eDoklady, která lidem umožňuje pořídit si elektronický doklad totožnosti, je „téměř nedostupná“ identifikace osob v základních registrech a Identitě občana. To způsobuje problémy s fungováním eReceptu při vyzvedávání na občanský průkaz.

Proste Pirati potrebovali za kazdou cenu predvest, že to s "digitalizaci" mysli vážně. Je jedno, že zruší další služby, hlavně že teď budou eDoklady, ktere ještě pul roku budou k nicemu.

Jak jsem psal vcera, tak jsem mel pravdu:

„Úplně všichni ví, že základní registry jsou v tragickém stavu a všichni jim říkali, ať to do nich nepouští a nejdříve se vyřeší ten core. Ne, oni potřebovali PR, tak to tam pustili a všechno je v hajzlu,“ citoval jeden z telefonních hovorů Piskáček.

Piskáček původní nefunkčnost aplikace zase vnímá jako ultimátní argument pro to, proč by v České republice neměla probíhat digitalizace, dokud jsou u vlády Piráti. „Jestli někdo potřeboval ultimátní argument, proč u nás, dokud jsou u vlády Piráti, nic nedigitalizovat, dostal ho na stříbrném podnose. Jen se modlím, aby se nepustili do digitálních voleb!“ napsal s tím, že to už by mělo potenciál atomovky.

Půr zvážil, zda by dosavadní krach aplikace neměl být důvodem pro to, aby místopředseda vlády pro digitalizaci podal rezignaci. „Já teda nevím, ale když vystřelíte do světa zbytečnou aplikaci, která vypne ostatní služby a vrátí celý stát tak o 15 let zpět, tak je to asi na rezignaci, ne?“ ptal se novinář.

Názor nemám, mohlo by to být v některých případech prospěšné. Akorát nemám smartfoun a pokud k tomu nebudu donucený, pořizovat si ho nehodlám.
Ale měli jsme sešlost, jeden tam byl z kriminálky a když přišla řeč na občanku ve smarfounu, řekl že když přijdou k mrtvole, prošácnou ji, najdou šrajtofli a v ní občanku (nebo jiný doklad), obvykle mají vodítko. Když u mrtvoly najdou zaheslovahý mobil, ztíží jim to identifikaci.
:beer:

Od spusteni a zveřejnění aplikace v sobotu na Google Play už druhá aktualizace. Za 2 dny od zverejneni 3. verze, to jsem jeste nezažil. Asi dobře otestováno. Spíš tlačili na autory, že to musí jít ven za kazdou cenu a doladi se postupně. Uz tak to odložili o 20 dnů.

Je to mnohem horší, než jsme si mysleli: Spuštění občanky v mobilu rozbilo eRecept

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozornil, že v souvislosti se spuštěním mobilní aplikace eDoklady, která lidem umožňuje pořídit si elektronický doklad totožnosti, je „téměř nedostupná“ identifikace osob v základních registrech a Identitě občana. To způsobuje problémy s fungováním eReceptu při vyzvedávání na občanský průkaz.

Ach jo!

S MojeID můžete plastovou občanku nechat doma
Od 20. ledna je možné prokazovat svou totožnost elektronicky díky nové aplikaci eDoklady. Zprovozněte si ji jednoduše pomocí MojeID a Identity občana.

Tohle mi přistálo ve schránce.
Nejenže lžou, protože totožnost není možné prokazovat (mimo ministerstev a nejvyšších soudů), ale dále způsobují problémy se základními registry, protože honí víc a víc lidí.
Asi je pro Bartoše a jeho DIA důležitější počet instalací než funkčnost zbytku eGovernmentu, aby se měli čím chlubit a ukázali, že nejsou zbyteční.

Jo, akorát zblbnou lidi, aby si to honem zavedli. Prostě že je to novinka, kterou musí hned mít. Ti pak nechají plastový OP doma a pak se budou divit, že jim to policajti při nějaké kontrole neuznají, protože policie to začne používat až od 1. července. A na poště zřejmě taky nepochodí a poběží pro kartičku domů.

Někteří tady remcají, přitom to funguje úplně skvěle! A je tam zabudovaná i neveřejná funkce, totiž: můžete dostat občanku někoho jinýho!

... Rozkaz zněl jasně. doklady v mobilu musí projít! Nebyl čas přemýšlet o tom, zda identita má zůstat zachována...

Chtěl do mobilu svoji občanku. Omylem ale získal úplně jiný doklad

Stokrát jsem se tady na debatách ptal, stokrát a zeptám se zas. Umí ku*va tenhle stát udělat aspoň jednu věc pořádně?

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/problemy-se-startem-edokladu-spojuje-profant-se-zastaralosti-nektere-infrastruktury-kralicek-345407

Problémy podle náměstka ministra pro legislativu Ondřeje Profanta (Piráti), který byl hostem Událostí, komentářů, způsobila zastaralost některé centrální infrastruktury, především základních registrů. Připouští také nešťastnou podobnost názvů aplikací. Během několika měsíců by měl podle něj registry zrychlit nový hardware.

O problemech s registry se vi dlouho. A jak je videt, da se to resit i hrubou silou - vymenou hw. Je ta paka z DIA potrebovaly PR a spustit tu v soucasne dobe aplikaci k nicemu za kazdou cenu.
Dokazali co? Ze digitalizace pod rizenim Piratu nebylo to nejlepsi rozhodnuti. Nechci ani pripominat to, ze reditele meli uz pred tim, nez agentura vznikla atd.

Vznik Digitální a informační agentury je v posledních letech možná nejvýznamnějším krokem, který dodá potřebný impuls digitalizaci státní správy. Jako úřad musí být robustní, odolný a musí přitahovat lidi jak s odborným know-how, tak chutí dělat věci nově. DIA bude stavět svůj úspěch na lidech, a proto chce být kompetitivním a žádaným zaměstnavatelem na trhu práce. Coby moderní, agilní, odborně silná instituce posune digitalizaci Česka na novou úroveň.
To je jejich vizitka.
Už moje babička říkala, že samochvála smrdí.:-)

Dalsi priklad vládní zakazky, se kterou se petikolka uz dlouho chlubí. Ze by se na takovy podstatny problem prislo az v okamziku spusteni? Nikdo netestuje?

Elektronický systém pro přihlášky na střední školy, který se měl ve čtvrtek otevřít uchazečům, nefunguje. Kvůli problémům s nahráváním příloh muselo být jeho spuštění odloženo.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-spusteni-systemu-pro-prihlasky-na-stredni-skoly-bylo-odlozeno-40459238

O tomhle jsem taky psal, ze se to bezne dela - kdyz ocekavam napor, tak na chvili objednam vyssi vypocetni vykon. A ejhle, prisli na to i "odbornici" z Bartosovy DIA

Elektronický systém podávání přihlášek je propojený se základními registry. Digitální a informační agentura (DIA) proto kvůli očekávanému náporů uživatelů posílila o 45 procent systém Identity občana, jehož prostřednictvím se budou lidé do systému hlásit. Opatření agentura přijala kvůli nedávným problémům při přihlašování do nové aplikace eDoklady.

Reditel Cermatu:

Krejčí řekl, že nehodlá složit funkci. „Pokud bych první den rezignoval, bral bych to jako útěk z boje. Pokud mě ministr neodvolá, nerezignuji,“ řekl Krejčí. Za viníka vzniklé situace označil „celý vývojový tým“.

Až ve středu večer se podle ředitele Cermatu Miroslava Krejčího ukázalo, že je problém s jednou funkcí v systému. „Nepropsala se jedna z úloh, která se měla propsat.

„Když jsme analyzovali příčinu, tak jsme přišli na to, že to je věc, která zasahuje do více částí systému. Oprava zasáhla takovým pavoukem skoro celý systém a kvůli tomu, že se to takhle rozlezlo do více částí systému, tak jsem řekl, že radši necháme udělat nové penetrační testy, což znamená, že necháme znovu prověřit bezpečnost systému, protože se do většiny jeho částí zasáhlo,“

Takže v prekladu:
Od ctvrtka to melo běžet, pred tim to bylo otestovane, byly udelane penetrační testy, ale ještě ve středu večer jsme tam neco mastili a podelali to.
To jako fakt?

Odpovim si sam, je to tak. Takze ty penetracni testy delali na cem?

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí ale pro SeznamZprávy.cz uvedl, že za nefunkčním systémem je programátorská chyba, která se projevila až při posledním testování.

Na otázku, proč test prováděli až na poslední chvíli a zda nemohl proběhnout dříve, aby se případná chyba stačila do spuštění systému opravit, odpověděl záporně. „Nemohl, protože jsme to neměli naprogramované.“

Je to už delší dobu, kdy se začly dělat ty zelené kartičky namísto červených. Rozdíl byl v tom, že zatímco ty červené vyplňoval úřad, někdy dokonce i rukou, ale většinou na psacím stroji nebo tiskářně, tak ty zelené se dělaly centrálně. A najednou byl kolaps, který narostl do takových rozměrů, že zatímco já měl zelenou občanku, tak ještě řada lidí po mě měla zase červenou. Také tu byly výmnluvy na velk množství žádostí, a zaznělo i nějaké číslo. To číslo nebylo nijak veliké (řádově 60 tisíc žádostí za měsíc) a prakticky odpovídalo tomu, že je za rok potřeba kolem milionu nových občanek, protože za 10 let jich le potřeba 10 milionů (teda možná o něco míň, děti občanky nemaji, ale zase jiní lidé jich spotřebujou víc). Takže výmluvy na nečekaně velký zájem byly liché.
Taktéž tady si myslím, že 70 tisíc neni zase tolik, je to zanedbatelné procento, a pokud se ten systém rozeběhne, může být takových žádostí klidně stovky tisíc i nějaký ten milion. A systém by na tom neměl zkolabovat. Vlastně by neměl zkolabovat při žádném myslitelném náporu, který k němu dráty dokážou dovést, ale kdyby se řeklo, že zkolaboval třeba při 25 milionech, tak to ještě beru.

Cermat umí! Nezletilý syn ředitele dostal 80 tisíc za práci pro Cermat

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) loni zaplatilo synovi ředitele přes 80 tisíc korun, píše Deník N. Nezletilý syn ředitele Miroslava Krejčího pro Cermat pracoval hned na několika věcech, mimo jiné vytvořil aplikaci Tau (Trénuj a uč se), která má studentům pomoci s procvičováním přijímacích testů na střední školy.

Adam Paclt: Mirkův syn měl také nápad, že neexistuje aplikace, která by studenty připravila na přípravu na testy. Mirek tedy dal synovi úkol, aby aplikaci připravil a zpracoval, a ten tak učinil. Za to mu Cermat zaplatil několik desítek tisíc korun. Kdybych to dělal jako firma, naúčtoval bych si stovky tisíc až milion.

Fakt?

Reakce médií a veřejnosti je, řekněme, nespravedlivá. Komentovalo se bez informací a znalosti problematiky.

Proč se neozvali dřív a neinformovali, jak to s projektem vypadá? Žádný novinář se na Cermatu neptal?

Přijímačkový web Cermatu má nový problém. Porušuje pravidla GDPR, kritizuje spolek

Nový web Dipsy.cz zpracovává vzhledem k povaze věci značné množství citlivých údajů nezletilých uchazečů o studium. Podle Spolu na ochranu osobních údajů má však zřejmě právě s touto oblastí problém a obsahuje zásadní chyby z pohledu GDPR.

Spolek poukazuje na to, že server shromažďuje nejen identifikační údaje, ale i ty kontaktní či informace o předchozím vzdělávání či specifických potřebách dětí. „I s ohledem na počet očekávaných zájemců o studium na střední škole se jedná o poměrně rozsáhlé a rizikové zpracování osobních údajů. Proto je podle názoru Spolku nutné věnovat pečlivou pozornost pravidlům pro zpracování a ochraně osobních údajů, která jsou upravena především v obecném nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR),“ dodal František Nonnemann.

V diskuzi tady https://www.seznam.cz/komentare/25817168-pracovali-jsme-i-na-stedry-den-ale-stejne-jsme-za-blbce-vyvojari-popisuji-pozadi-vzniku-systemu-prihlasek-na-stredni-skoly jsem našel příspěvek

Jsem ajťák a pedagog a výstup práce těchto "programátorů" je čirý amatérismus. Na střední škole se zaměřením na IT a učíme hned na začátku databázových teorií datové modelování, datovou analýzu. Sorry, ale databáze, která nemá ošetřeny výskyt duplicit je totální amatérismus. Ne jednom oboru dané střední školy máme i 8 přihlášek jednoho žáka !! Přitom stačilo nastavit unikátní klíč na kombinaci IZO školy x RČ žáka X Oborové číslo....

A aby se ten průser vyřešil, tak teď Cermat vymyslel, že máme na středních školách následně obvolávat rodiče a prosit je ať smažou duplicitní přihlášky, protože není jasné, která přihláška je platná. Zoufalý amatérismus, pravděpodobně neudělali pořádně datovou analýzu....

Jestli je to pravda, tak..., já už fakt nevím. Došly mi slova.

Podle jedné reakce už s odeslanou přihláškou nic neuděláš - spadne do černé díry a na mail ti přijde potvrzení (PDF přehled), pokud by se opravdu ztratila, abys měl důkaz.
Navíc rozepsanou přihlášku neuložíš, abys třeba následně doplnil přílohu. Musíš začít od začátku.

Už jen tyhle věci jsou výsledkem nedotažené analýzy.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zavadejici-udaje-zdvojene-prihlasky-na-system-dipsy-si-stezuji-reditele-40459947

Ředitelé středních škol upozornili i na to, že v systému DiPSy často vidí totožnou přihlášku několikrát. „Některá je dvakrát, třikrát, někdy i čtyřikrát. Uživatelé zřejmě neměli jistotu, že přihláška odešla, tak ji odeslali znovu,“ uvedl Milan Maršík, ředitel Střední průmyslové školy elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce.

Tuto domněnku potvrdil i ředitel Cermatu, během čtvrtka slíbil úpravy, díky nimž duplicity zmizí. „Rodič ovšem může další přihlášku podat i cíleně. Třeba jednu odešle, ale zapomene k ní přidat přílohu. Vyplní proto novou a odešle ji, už s přílohou,“ popsal Krejčí.

Měli by se znovu přihlásit a některou vzít zpět. Pokud to nestihnou do 20. února, budou situaci řešit ředitelé škol. Ti pak musí od žadatelů zjistit, která z přihlášek je platná.

Takze blbou analyzu a chyby budou resit reditele skol, kteri si budou hrat na call centrum.
A to nemluvim o spatnych informacich o poctu prihlasenych z minulych let v systemu prihlasek.

Jen hlavní titulek z dnešní MF DNES:
"Přihlášky fungují líp, než jsem čekal". Pravil Mikuláš Bek ministr školství. Další jeho výrok. "Výhody elektronických přihlášek vyváží tu chybu, která se stala."
No holt správný muž na správném místě.:-)

To jako fakt?

Budou teď programovat modul, který rozřazuje žáky do škol podle výsledků přijímacího testu,“ popsal Metes. „Běžný projekt se dělá tak, že se celý dokončí a teprve pak spustí. To nešlo, nestihly by se termíny,“ přiblížil.

Tohle taky dobre:

„Pokud máme postoupit s digitalizací, je potřeba mít základní tým vývojářů, kteří budou zaměstnanci státu. To je poučení do budoucna,“ souhlasí mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová.

Uz vidim, jak se na ta mista s tabulkovym platem kolem 30k hrubeho hrnou spickovi vyvojari

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru