Předmět Autor Datum
Dokud bude politicky nepruchodne hotovost zrusit. Politici potrebuji volice a koryta pro ne maji vet…
Jan Fiala 04.08.2024 10:39
Jan Fiala
50-100 rokov. To sa netyka len EU, stiahnutie hotovosti z obehu/zakaz by musela byt celosvetova zale…
fleg 04.08.2024 10:46
fleg
S tím používáním hotovosti jsem na tom stejně jako ty. Kdyby současná vláda nezrušila EET, hospoda,…
L-Core 04.08.2024 14:49
L-Core
Hotovost tady bude tak dlouho, pokud se "vrchnosti" nepodaří zajistit přísun peněz v případě, že zde…
IQ37 04.08.2024 12:55
IQ37
Já doufám, že tu bude ještě hodně dlouho. Sám ji používám minimálně, ale rozhodně stojím o to, aby t…
Prasak 04.08.2024 14:52
Prasak
Jsem proti rušení hotovosti a doufám, že ti politici co berou úplatky budou bojovat za nás staromilc…
nerady 04.08.2024 20:31
nerady
To je ten průšvih. Používám to minimálně, ale chci, aby to existovalo. To je nejlepší, když se někdo…
ml1 05.08.2024 17:30
ml1
Od Covidu jsem si zvykl platit kartou, je to pohodlnější pokud to jde (někde berou jen hotovost). Al…
Yarda 05.08.2024 19:16
Yarda
Není snad problém mít víc karet od různých bank, většina bank má i účet zdarma. V době okamžitých pl…
Karel04 06.08.2024 10:02
Karel04
Není snad problém mít víc karet od různých bank, většina bank má i účet zdarma... Možná o tom pouva…
Yarda 06.08.2024 11:19
Yarda
Co treba nejake slusne zajistene firemni dluhopisy
Jan Fiala 06.08.2024 11:43
Jan Fiala
Co je to "slušně zajištěný" firemní dluhopis? Riziko tam vždycky je, že přijdeš o všechno.
L-Core 06.08.2024 12:51
L-Core
Dluhopis je od slova dluh. A v tom je jistota, ten ti nikdo neodpáře. :-D
IQ37 06.08.2024 12:54
IQ37
To je pěkné, ale v tomhle případě dlužit bude firma tobě. A když půjde do kytek, co si na ní vezmeš?
L-Core 06.08.2024 12:57
L-Core
Zajisteny pozemky, nemovitostmi... Porad je to jedna z forem, kde i dnes najdes urok pres 10% s mozn…
Jan Fiala 06.08.2024 13:32
Jan Fiala
To zajištění ale není nikdy stoprocentní, zajištění nemovitostmi má jen zlomeček dluhopisů. Obecně t…
L-Core 06.08.2024 15:25
L-Core
Proto si musis vybirat - zajisteni + kouknout na historii firmy. Tohle neni investice do startupů, p…
Jan Fiala 06.08.2024 15:41
Jan Fiala
Spořáky a termíňáky. Penzijní připojištění u lidí nad 60 let naprosto ztratilo smysl (jako možné zh…
L-Core 06.08.2024 12:37
L-Core
Tohle spoření má hlavně význam, pokud přispívá zaměstnavatel Souhlas, kdyby mi zaměstnavatel nedáva…
virten 28.09.2024 08:27
virten
Vzhledem k inflaci to naprosto chápu. Pamatuju, že když mi bylo 18, tak jsem uzavíral nějaký životní…
Prasak 28.09.2024 10:41
Prasak
No šetrenie cez "doplnkové dôchodkové sporenie" je totálne nezmysel. Ak ti sám zamestnávateľ neprisp…
Ale 29.09.2024 22:28
Ale
Kup si hrobku na hřbitově ať víš do čeho jdeš a ostatní peníze si užij dokud můžeš.
nerady 06.08.2024 15:10
nerady
Hotovost u sebe nosím v řádech nižších stokorun, nesnáším podniky které neberou karty (jen ojebávají…
Al Capone 06.08.2024 15:14
Al Capone
Na téhle poradně se diskutovalo o problémech s placením platební kartou: https://www.poradte.cz/spol…
Yarda 22.08.2024 16:34
Yarda
Pokud máte společné účty, tak si tam nastav dispozicni pravo a pozadej si o vlastni kartu. Paní na…
Jan Fiala 22.08.2024 18:16
Jan Fiala
Pokud nezaplatí, tak právo zadržet rozhodně má. Na platbu kartou není právní nárok, takže ji klidně…
Wikan 23.08.2024 08:26
Wikan
Když budu platit kartou, obvykle ji přistrčím k terminálu a pokladní ji neukazuji. Když se tím ta čá…
Yarda 23.08.2024 08:41
Yarda
Nemusí a obvykle to ani nedělá. To ale nic nemění na tom, že má právo odmítnout platbu, pokud má pod…
Wikan 23.08.2024 08:58
Wikan
Tie pribehy su ujete, ale mohli sa stat lebo na blbca narazis kdekolvek. Na tu mrdku z benzinky by s…
fleg 22.08.2024 20:22
fleg
...pooobede mi volali policajti, ze pumparka mi nieco zle nablokovala a mam to prist doplatit... Ti…
Yarda 23.08.2024 08:16
Yarda
Ano boli to policajti, cislo si zistili podla SPZ, kde si zistili majitela vozidla a nasledne moje s…
fleg 23.08.2024 10:18
fleg
Volali mi takto uz viackrat, naposledy ked jedna manicka na mna dala TO a musel som ist vypovedat. A…
yYy 25.08.2024 19:42
yYy
Doufám, že už nějaký politik sebere koule a uzákoní použití karet, aby mi kdejakej dement kterej s t…
virten 28.09.2024 08:25
virten
Vidis a na Slovensku jdou proyi proudu. Jestli zdani bankovni transakce, pak se o to vic bude platit…
Jan Fiala 28.09.2024 13:09
Jan Fiala
Ale to zdanění se nemá týkat plateb občanů. A firmy u bankovních převodů stejně zůstanou, akorát o t…
L-Core 28.09.2024 15:56
L-Core
Ma se tykat spousty věcí včetně výběru z bankomatu. Vyjimkou jsou jen platby daní.
Jan Fiala 28.09.2024 18:19
Jan Fiala
Já to zaznamenal jinak - a jen jako návrh, ale to je (mi) nakonec jedno…
L-Core 28.09.2024 20:43
L-Core
Tvl to jako fakt? Za chvíli budou mít daň z otevřeného okna a pak ze zavřeného okna.
Prasak 28.09.2024 16:33
Prasak
Inspirace by byla.
čumil old 28.09.2024 17:32
čumil old
To sem radšej nedávaj, čo ak nejaký debil z parlamentu si to prečíta a o týždeň uvidíme článok "Zavá…
Ale 29.09.2024 19:11
Ale
Zdá se, že hromadě Slováků to vyhovuje, že to tak chtějí. Když slyší na jednoduchá hesla typu "Vymet…
Prasak 29.09.2024 22:00
Prasak
Tak tak... všade na piču, ale na Slovensku je to ešte horšie, tam je to už "KURVA moc na piču." Síc…
Ale 29.09.2024 22:21
Ale
Tak Slovensko je v pi.. ve více směrech :) Ale vlastně co si zvolili, to mají.. :D
virten 28.09.2024 18:14
virten
https://www.aktuality.sk/clanok/G6dfe2k/tazky-tyzden-slovensko-je-v-p-pokoji/
Ale 29.09.2024 19:23
Ale
Byt tebou moc sa nam nesmejem, Andrej je uz jasnym novym premierom a neviem, ci to bude o moc lepsie…
fleg 29.09.2024 23:55
fleg
Andrej rozhodně větší průser než Fiala je. Ale je to dobrý populista a vrátí lidem to, co jim součas…
virten 04.10.2024 21:21
virten
Ta nasa slavna nova dan, ktoru doteraz ma HU a Venezuela napriklad, cize chcem ist do elitnej skupin…
fleg 29.09.2024 23:54
fleg
Sprostejsi dan uz vymysliet nemohli. Mohli, dej jim chvilku. Vlady, ktere jen prerozdeluji dane, kr…
Jan Fiala 30.09.2024 04:37
Jan Fiala
Jen jim prosím tě nenapovídej nebo se toho ještě chytí. Mě stačí to zvýšení co byl uděláno na letošn…
nerady 30.09.2024 09:09
nerady
Daň z nemovitosti v procentech její ceny existuje v USA (real estate tax). Není to daň vlády, ale ob…
Prim n.r. 30.09.2024 12:29
Prim n.r.
No vidis a tu sa nezhodnem s kopcom ludi, pretoze ja som za. Som za za cestu dan aj pre fyzicke osob…
fleg 30.09.2024 22:07
fleg
No vidis a tu sa nezhodnem s kopcom ludi, pretoze ja som za. Som za za cestu dan aj pre fyzicke osob…
Jan Fiala 01.10.2024 05:52
Jan Fiala
Informacny sum? Proti transakcnej dani samozrejme som, to je chujovina. {isal som, ze sa jedna o dvo…
fleg 01.10.2024 08:13
fleg
Flegu, koho z níže uvedených se má ta daň z bankovních operací týkat? - podnikatelé, právnické osob…
L-Core 04.10.2024 14:43
L-Core
https://www.podnikajte.sk/dane/dan-z-financnych-transakcii-od-1-4-2025
fleg 04.10.2024 23:59
fleg
Díky, takže je to jasné. Děkujte, že to Fico nenapálil i na občany. Problém vidím akorát v tom, kdy…
L-Core 05.10.2024 07:52
L-Core
Daň z motorových vozidel už přece všichni platíme, v benzínu a naftě. Ještě vyřešit elektrovehikly.…
Prasak 04.10.2024 16:38
Prasak
Ak platime dan z motorovych vozidiel uz v benzine a nafte nerozumiem potom preco musim platit dan z…
fleg 04.10.2024 23:56
fleg
Silniční daň pro podnikatele má svoje opodstatnění. Podnikatelé jízdou firemním autem po veřejných c…
Prasak 05.10.2024 12:24
Prasak
ČR: silniční daň je už nějakou dobu pro auta do 12 tun zrušena a pro ty nad o dost nižší než kdysi.
L-Core 05.10.2024 13:55
L-Core
Prasáku vůbec se nerozčiluj. Fleg zatím radí asi je Ficovi. Tyhle nápady s daní z nemovitostí mají j…
nerady 05.10.2024 17:31
nerady
Přijde mi, že má hlavu zaraženou hodně hluboko v řiti své socioekonomické bubliny.
Prasak 05.10.2024 19:23
Prasak
Problem je, ze sa chytas veci, ktore som len placol a som ochotny o nich diskutovat, ale nepozeras s…
fleg 06.10.2024 22:45
fleg
Předmět téhle diskuse byl "Konec hotovosti", tak co se týká daní, je to OT. Jsem už ve věku, kdy mo…
Yarda 07.10.2024 10:26
Yarda
https://www.youtube.com/watch?v=_PHUVEiWU3Y :-)
Pavel 07.10.2024 12:20
Pavel
Já vidím jeden velký zádrhel, totiž kdo tu tržní cenu bude určovat? Takže k dani budete každej rok p…
mll 10.10.2024 14:38
mll
Tak se zdá, že v některých zaostalejších zemích už upouští od hotovosti a přecházejí na výměnný obch…
Karel04 05.10.2024 18:48
Karel04
Pokud budeš mít povolení o hornické činnosti tak budeš moci ten pazourek směňovat. Co je zajímavé na…
nerady 05.10.2024 19:17
nerady
Nám se letos brambor urodilo snad nejvíce za 10 let, ještě že máme co tím krmit :-p
L-Core 05.10.2024 19:26
L-Core
To ti přeji. Já je pěstoval jen jednou a sklidil jsem méně než vysadil.:-)
nerady 05.10.2024 19:48
nerady
Naštěstí se vyvedlo i seno a králíků máme také nadplán. Hlady neumřeme, mňam :-p Děcka jsou dávno z…
L-Core 05.10.2024 19:57
L-Core
Měl jsem příbuzného, který by králíka do pusy nedal. V mládí ho totiž měl každou neděli. Když k nám… poslední
nerady 10.10.2024 20:11
nerady

50-100 rokov.
To sa netyka len EU, stiahnutie hotovosti z obehu/zakaz by musela byt celosvetova zalezitost a konsenzus.
Strasenie zakazom hotovosti je blbost, k jej postupnemu zaniku samozrejme dojde, pretoze vyvoj.
Staci sa pozriet na Cinu, kde sa hotovost pouziva uz len minimalne a este aj posledny zobrak na ulici zobre s vytlacenym QR kodom.
Cina nic nezakazuje, ale ludia sami prechadzaju na bezhotovostny styk, pretoze im to tak vyhovuje.
Staci sa pozriet na seba, drviva vacsina ludi uz chodi len s minimalnou hotovostou, pretoze platia kartou, telefonom, hodinkami....lebo je to pohodlne.
Samozrejme, ze vzdy bude uzka slupina "konzervativcov", ktora bude preferovat len a len hotovost, ale to nic nemeni na trende vyvoja bezhotovostneho styku.

Je to rovnaky nezmysel ako zakaz spalovacih motorov.
Ano EU prijala pomerne nezmyselny sibenicny termin, pretoze sa snazi byt lidrom v ekologii.
Ale vsetci, co to kritizuju nespominaju zopar faktov, ze k ziadnemu zakaz nedojde.
Napr:
Termin je imho nedodrzatelny, je to prilis kratka doba a automoblky to nestihnu. Aj preto...a to je velmi dolezite, pretoze to nikto nespomina v roku 2030 bude EU komisia analyzovat a prehodnocovat tento zavazok a som si isty na 99%, ze sa termin 2035 bude posuvat. Je to logicke a da sa to predikovat.
Navyse zakaz spalovacich motorov nie je uplne presne pomenovanie, pretoze spalovacie auta sa mozu vyrabat aj potom akurat v maloseriach, co bude podla mna dalsia vec, co sa bude menit...nepovolie tisicove seria, ale trebars statisicove, pretoze elektricke auta nestihnu v danom termine plnohodnotne nahradit spalovacie.

P.S. Ja osobne hotovost niekedy nedrzim v ruke aj mesiac a keby nechodim do miestnej krcmy, kde sa neda platit kartou mozno su to aj dlhe mesiace. A viem, ze podobne ja na tom XY dalsich ludi. A btw keby ten zly goverment chce ludom ublizovat dokaze to uz dnes (zablokovanie uctov v bankach a pod) a nemusi vymyslat nezmyselny zakaz hotovosti, ktory je politicky nepriechodny).

S tím používáním hotovosti jsem na tom stejně jako ty. Kdyby současná vláda nezrušila EET, hospoda, kam občas zajdu, by nerušila platby kartou. Vlastně je to asi jediné místo, kde platím hotově (ještě bych teoreticky platil hotově v autobuse, ale MHD nepoužívám).

Hotovost tady bude tak dlouho, pokud se "vrchnosti" nepodaří zajistit přísun peněz
v případě, že zdechnou bankomaty a platební karty. Tudíž nejspíše za válečného konfliktu.

A patrně to neplatí jen pro EU. Ale dovedu si představit, že mi pošťák nosí peníze v batůžku.
Nevím jak daleko by s ním došel...

To je ten průšvih. Používám to minimálně, ale chci, aby to existovalo. To je nejlepší, když se někdo zlobí, že zavřeli tenhle obchod nebo zrušili tenhle autobus a přitom to nepoužívá. Už ani nevím, co to naposledy bylo, jestli vlak do Říma (nepřipadal mi v minulých letech prázdný spíš naopak) nebo něco jiného.
Prostě můžou tvrdit, že to skoro nikdo nepoužívá jako argument pro zrušení. Co zkusit o něco zvýšit podíl používání hotovosti, jinak budete právě jeden z těch, na které se budou vymlouvat.
Já teda používám hlavně hotovost. Přecejenom je to přehlednější, mám pokladnu a když škrábu o dno, je to jasné, nemusím přemýšlet jaká fronta plateb kartou čeká (nevím jestli se to ještě dneska stává, ale dřív se běžně stávalo, že platba do banky došla až za několik dnů). A vůbec, prostě ty plíšky a papírky mám rád. Nejradši bych v nich plaval jako strýček skrblík.
To, že k tomu neni potřeba nic extra je taky benefit, na peníze v hotovosti stačí jen peněženka nebo kapsa. Srovnejte to s tím, co je všechno potřeba na blbou platbu kartou.
Úvahy o anonymitě bych do toho snad netahal. Anonymní jsou možná mince. Bankovky mají svá výrobní čísla a při určité míře spiknutí a paranoji bych je za anonymní nepovažoval (bankomaty vědi (nebo by mohly vědět) komu jaké bankovky daly; validátory v obchodech mohou kromě pravosti číst to číslo a vědět od koho bankovka pochází). Jistě je složitější něco takového dohledat ale nemožné to určitě neni (asi se to bude týkat hlavně vyšších hodnot).
Já doufám, že v nejbižších 50 letech ke zrušení hotovosti nedojde. A pak už mě to nemusí zajímat.
Zmýšlel jsem se i nad opakem. Banka vydává nějaké ty papírky a plíšky, které mají cenu blízkou nule (zanedbatelnou proti tomu, co je na nich natištěno). Ne všechny se jí vrátí, hlavně mince se zakutálí. Tyto nevrácené peníze jsou pak ziskem banky. Pokud by se zrušila hotovost, mohou se stejným způsobem poztrácet i elektronické peníze? Mě nenapadá, jak by k tomu došlo, možná nějaké promlčené konto (po 20 letech) někoho, kdo je nedohledatelný, ale jinak by se mělo zachovat vše do posledního halíře. Centrální banka by tak přišla o jeden ze svých zdrojů příjmu.

Od Covidu jsem si zvykl platit kartou, je to pohodlnější pokud to jde (někde berou jen hotovost). Ale jsem zvyklý mít hotovost, kdyby náhodou karta nefungovala, už se mi to taky stalo u kasy v jednom hyperqelbu (nevím proč, v hyperqelbu byl bankomat a ten s tou kartou neměl problém). Tak jsem zaplatil hotovostí. Kdybych neměl, tak tam ten vozík nechám a budu mít pocit, že se nic nestalo. Ale byl jsem svědkem u benzínky, týpek natankoval a karta nefungovala, hotovost prý neměl (já taky platím benzín kartou ale tu tisícovku ve šrajtofli vždy mám, co kdyby náhodou), raději jsem odešel, nemusím vědět úplně všechno. Kolegovi se prý stalo, že byl někomu naproti na Ruzyni, chtěl si vybrat nějaké peníze, ale tři bankomaty ho odmítly a ten třetí mu pohrozil, že při dalším pokusu mu karta bude zabavená. Když si zjišťoval co se stalo, prý v tu půlhodinu měli v jeho bance výpadek systému. A mně se nedávno stalo, že jsem v lázních kupoval lázeňské oplatky, chtěl jsem platit kartou ale zapomněl jsem si ji v pokoji, prodavačka odmítla hotovost, že už to namarkovala kartou a neví jak to zrušit (tak jsem si skočil do pokoje a zaplatil kartou).

Není snad problém mít víc karet od různých bank, většina bank má i účet zdarma. V době okamžitých plateb tam nemusíš mít i moc úspor a jen si tam občas něco pošleš na doplnění. Ale pár stovek jako rezervu nosím taky, i když jinak platím kartou skoro všechno.

Není snad problém mít víc karet od různých bank, většina bank má i účet zdarma...

Možná o tom pouvažuji Mám důchodové připojištění se státním příspěvkem, teď mi ten státní příspěvek skončil (holt jsou potřeba peníze na fedrpuše a stíhačky F35 a taky na včelky pro Ukrajinu) a uvažuji co s těmi penězi. Nějakou rozumnou radu bych uvítal.
:beer:

Spořáky a termíňáky.

Penzijní připojištění u lidí nad 60 let naprosto ztratilo smysl (jako možné zhodnocení úspor) před cca 2-3 lety, když začaly růst úrokové sazby. Dát ty peníze jinam přineslo výrazně vyšší výnos než těch státních 230 Kč měsíčně. Ta změna od července, že státní podpora poživatelům starobního důchodu nepřísluší, je nepříjemná, ale naprosto logická: důchodce, který důchod již pobírá, nemá smysl povzbuzovat, aby si na svůj důchod spořil. Tohle spoření má hlavně význam, pokud přispívá zaměstnavatel - pokud si to člověk platí všechno sám, existují ziskovější a na rozdíl od něj 100% zajištěné možnosti úložky peněz. Na rozdíl od peněz v bankách není penzijko pojištěné; pokud by nastal krach, žádná garance 100.000€ tu není.

Tohle spoření má hlavně význam, pokud přispívá zaměstnavatel

Souhlas, kdyby mi zaměstnavatel nedával skoro dvojku měsíčně na penzijko, tak si za těch svých 500 co tam dávám radši každý měsíc koupím S&P nebo btc :D

A stejně penzijko většinou tak cca po 5 letech vybírám a následně peníze použiju na něco, co dává větší smysl a potom jedu od nuly zas.

Vzhledem k inflaci to naprosto chápu. Pamatuju, že když mi bylo 18, tak jsem uzavíral nějaký životní/úrazový pojištění se spořením. Chlapík mi tehdy počítal cifry, kolik budu mít naspořeno na důchod. Tehdy zajímavá částka se dnes jeví naprosto směšná a za dalších 25 let to může být na úrovni sotva půlroční mzdy. A to bych na to spořil celej život a utrhoval si od huby? Tehdejších 5 % mzdy je dnes jedna páteční návštěva hospody, pokud bych se příliš nerozšoupnul.

No šetrenie cez "doplnkové dôchodkové sporenie" je totálne nezmysel. Ak ti sám zamestnávateľ neprispieva, tak to nemá žiadny zmysel. To sa ti lepšie oplatí šetriť pod vankúš a keď našetríš 10 tisíc, tak kúpiť pozemok či nehnuteľnosť. Tam to inflácia nezožerie... Lebo do dôchodku keď budeš odvádzať mesačne teraz 200€, za 40 rokov našetríš nejakých 100 tisíc (povieš si wow, úžasná suma), ale rozpočítaj si to ako dôchodok na 30 rokov, tak budeš mať po 300€ mesačne, a to o 40 rokov bude mať hodnotu tak... no za 15€ si kúpiš jeden chlieb. Takže si tým dôchodkom leda tak utrieš zadok, a budeš rozmýšľať či kúpiť toaleťák alebo lieky. Vážne tie "sporenia" nemajú žiadny zmysel, keď inflácia úspory likviduje. Ja tiež tam dávam len pretože zamestnávateľ prispieva nad rámec.

Moji rodičia tiež pracovali dlhé roky driny, a keby šli teraz do dôchodku, tak by dostávali niečo málo nad minimálny dôchodok. V podstate by živorili. A už sa pripravujem že im budem musieť finančne nejak pomôcť.

Na téhle poradně se diskutovalo o problémech s placením platební kartou:
https://www.poradte.cz/spolecnost/83458-placeni-na-poste-cizi-kartou.html

..Platil jsem ... máminou kartou a úřednice platbu odmítala přijmout. Musel jsem peníze vybrat v bankomatu a platit v hotovosti...

...Je to už pár let zpět, ale na čerpací stanici v Praze mne "zadržela" obsluha i s kartou mojí sestry....Aktivní paní si všimla, že je na kartě ženské jméno a kartu mi sebrala..Trvala na tom,že pokud majitelka karty-moje sestra nepřijede, tak na mne zavolá PČR..a to i pokud se vzdálím! Nepomohl ani můj OP se shodným příjmením. Sestra si musela vzít taxi a přijet tam! Paní jí legitimovala a pak nás teprve propustila..

Dnes jsem zašel do české spořitelny, mám jejich platební kartu, ptal jsem se na to (mně se nic podobného naštěstí ještě nestalo) paní v recepci, neřekla mi nic z čeho bych měl pocit, že to bezpečně ví a já se tím mohu v budoucnu řídit. Manželka má platební kartu od jiné banky, obě konta považujeme za společné vlastnictví manželů a já občas platím i její kartou.

Z toho co se diskutovalo na té poradně usuzuji, že je bezpečné mít u sebe takovou hotovost, aby mne nepřivedlo do úzkých, kdyby náhodou nebylo možné platební kartu použít, ať už z jakéhokoliv důvodu.
:beer:

Pokud máte společné účty, tak si tam nastav dispozicni pravo a pozadej si o vlastni kartu.

Paní na benzince bych klidně řekl, ať tu policii zavolá. Ona nemá žádné právo tě tam zadržet, když jsi nic nespachal a to, že máš manzelcinu kartu taky není prestupek. Ona odmítla platbu, ty jsi jí chtěl zaplatit.

Nemusí a obvykle to ani nedělá. To ale nic nemění na tom, že má právo odmítnout platbu, pokud má podezření, že kartu používá neoprávněná osoba. Mimochodem doporučuji si přečíst podmínky své banky, kde se velmi pravděpodobně píše o tom, že klient nemůže poskytovat kartu další osobě.

Tie pribehy su ujete, ale mohli sa stat lebo na blbca narazis kdekolvek.
Na tu mrdku z benzinky by som zavolal jej sefa a nechal ju na mieste vyhodit, ak nie spravil by som benzinke solidnu reklamu na vsetkych sockach, pretoze zenska uz vyrazne prekrocila svoje pravomoci.
Ak by odmietla platbu odisiel by som bez platenia, predtym si natocil na mobil ako odmieta moju platbu.
Predpokladam, zeby zavolal policajtov, ktory by si mi neskor predvolali, ale mne by to za to stalo, pretoze by som mal super pribeh na net do rubriky zrazka s blbcom.

Btw raz sa mi stalo trosicka nieco podobne...na pumpe som natrafil na manicku za kasou.
Rano som siel k zakaznikovi, zastavil sa na pumpe, zaplatil a pooobede mi volali policajti, ze pumparka mi nieco zle nablokovala a mam to prist doplatit.
Ked som poobede siel od zakaznika domov a zastavil som sa tam cakala ma nasrata zenska za pokladnou, co ani nepodakovala, ze som sa unuval vyrovnat jej manko.
Kludne som mohol odmietnut ist vcokolvek vyrovnat s tym, ze na kamerach vidiet ako platim sumu, co mi vysla z terminalu, takze by mala manicka trosku problem dokazovat mi nejaky umysel, ci skodu.

...pooobede mi volali policajti, ze pumparka mi nieco zle nablokovala a mam to prist doplatit...

Ti co to volali, opravdu to byli policajti? Jak si na tebe zjistili kontakt? Podle SPZ co tě asi na pumpě měli na kameře?
Jak by se to řešilo, kdybys byl odněkud zdaleka? To by ses tam musel vracet? Nahradil by ti někdo ztracený čas a projetý benzín?

Kdysi jsem ve spořitelně vybíral nějaké peníze, venku jsem si je pro jistotu přepočítal, měl jsem o tisícovku víc, tak jsem se tam vrátil a slípce u kasy jsem tu přebytečnou tisícovku vracel. Taky nepoděkovala, jen podotkla že by na to večer při inventuře přišla. To by jí asi bylo ho..dně platné.

Ano boli to policajti, cislo si zistili podla SPZ, kde si zistili majitela vozidla a nasledne moje sukromne cislo.
Volali mi takto uz viackrat, naposledy ked jedna manicka na mna dala TO a musel som ist vypovedat. Asi maju pristup k databazam operatorov.

Myslim, ze nebolo mojou povinnostou ist za nou a nejaky fiktivny dlh vryovnat, ja som zaplatil, co mi nauctovala, ak sa okaslala je to jej problem, pretoze do omylu ma uviedla ona a nie ja.
Vzhladom na rozdiel v sumach (10-20 eur) by sa to na sud urcite netahalo a musela by to na 99% zacvakat zo svojho.
Mala jedine stastie, ze som to mal po ceste domov od zakaznika, keby som naozaj na cudzej pumpe a nutili by ma tam vycestovat vykaslal by som sa na nu...hlavne keby som vedel ako sa zachova.

Volali mi takto uz viackrat, naposledy ked jedna manicka na mna dala TO a musel som ist vypovedat. Asi maju pristup k databazam operatorov.

Nemajú! Ale adresu si zistia podľa registrácie vozidla. A ak sa rieši niečo zo strany polície, majú zákonné právo si podľa mena a priezviska dostať tel. číslo od operátora (každému dávajú požiadavku na oznámenie čísla, tvoj operátor je povinný im ho poskytnúť).

Doufám, že už nějaký politik sebere koule a uzákoní použití karet, aby mi kdejakej dement kterej s tím chce akorát vyjebat neříkal, že nemůžu zaplatit kartou. Mě je to vlastně jedno, otočím se na patě a jdu jinám, ale i tak je to zbytečné

To sem radšej nedávaj, čo ak nejaký debil z parlamentu si to prečíta a o týždeň uvidíme článok "Zavádzame daň z..."

By ma ale fakt zaujímalo kde sa tie peniaze strácajú. Deficit máme ohromný, všetci pritom platíme obrovské dane (reálne až cez 60% vrátane skrytých daní), a pritom tu máme nemocnice, školstvo, železnice a diaľnice v katastrofálnom stave. Ale samozrejme politici majú jachty, niekoľko domov, "drobný skromný 99m2 balkónik", či doživotnú rentu. Hmm... Ak by ešte Kráľovná Terézia žila, tak len aby prepliaskala tých debilov v parlamente.

Zdá se, že hromadě Slováků to vyhovuje, že to tak chtějí. Když slyší na jednoduchá hesla typu "Vymeteme Slovensko", kdy i debil musí pochopit, že tímto problém s indoslováky nevyřeší, a přesto jim to do volební urny hodí. Ani se nedivím těm Slovákům, co vzali kramle a odešli žít do oblasti kamkoliv západně od Holíče. Ne, že by to tu bylo o tolik lepší, ale až jednoho takyslováka se v našem parlamentu ještě mluví relativně bez vulgarit.

Ta nasa slavna nova dan, ktoru doteraz ma HU a Venezuela napriklad, cize chcem ist do elitnej skupiny sa bude tykat pravdepodobne len fyzickych a pravnickych podnikajucich osob, ale bude tam zdanene vsetko od vyberu z bankomatu az po prevody.
Ludia oslavuju a naivne sa domnievaju jak to stat tym nenazranym podnikatelom natrie.
Nechapu, ze im ich zamestnavatel posiela mzdu na ucet napriklad a ze z toho zrazu bude musiet platit dan, cize o tolko menej penazi dostanu.
Nechapu, ze potraviny, kde nakupuju tuto dan budu platit tiez, pretoze platia svojim dodavatelom cez ucet a ze si cenu premietnu do svojich cien, takze vo finale ludia zaplatia za rovnaky tovar viac.
Mne to vychadza, ze rocne pridem asi o 1000 eur zatial, takze ak to schvalia moji zakaznici samozrejme budu platit viacej, aby som tuto stratu minimalne vyrovnal.
Myslim, ze som nenasiel ekonoma, ktory by tuto dan pochvalil, nakoniec je vidiet, ze ju nikto pri zmysloch nema, pretoze zdanuje uz raz zdanene peniaze. Vyera to na dvojite zdanovanie, co je zakazane a uvidime, ci to pravnici u nas po schvaleni napadnu.

Ano firmy mozu ciastocne tuto dan zacat riesit kesom, cize vyplata vam nrpide na ucet, ale dostanete ju ako kes, dodavatelovi zaplatim pri predani tovaru do ruky a nie prevodom a pod, co samozrejme navadza a v skutocnosti aj bude viest k vacsim danovym unikom.
Sprostejsi dan uz vymysliet nemohli.

Jen jim prosím tě nenapovídej nebo se toho ještě chytí. Mě stačí to zvýšení co byl uděláno na letošní rok, už tak platím víc než 20 tisíc. Největší položka je stodola a jelikož nejsem zemědělec tak za ní platím ranec. Další věcí je, že byl před dvěma lety novelizován zákon o daních z nemovitostí a obce mají možnost zdražit nemovitosti podnikatelům bez toho aby musely vypichovat jejich pozemky z katastrálního operátu. Jo digitalizace je sviňa.:-)
Z dnešního seznamu.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-stan-starostove-chteji-zvysit-dane-261492#dop_ab_variant=1265301&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Daň z nemovitosti v procentech její ceny existuje v USA (real estate tax). Není to daň vlády, ale obcí. V některých státech jsou jiné lumpárny, daň z vlastnictví majetku (property tax) nebo mezigenerační dědická daň (generation skipping transfer tax), z dědictí vnukům nebo pravnukům.

No vidis a tu sa nezhodnem s kopcom ludi, pretoze ja som za.
Som za za cestu dan aj pre fyzicke osoby...nechapem preco ju platia len podnikatelia, ked cesty deru aj bezni ludia. Zaroven by som zvysil rozdiel medzi nakladnou a osobnou dopravou, pretoze nakladna derie cesty niekolkonasobne vacia, ale niekolkonasobne viac neplati.
Vlastnit auto nie je pravo, je to vysada a kto ma na auto nech si zaplati aj za cesty, po ktorych chodi.
A nezaujima ma, ze je to vrak, tie cesty opotrebovava rovnako ako nove auto.

Kto vlastni nehnutelnost musi tiez platit dan a platit 20 eur rocne za 100k barak mi pride naozaj smiesne.
Mas milionovy barak? Urcite ti nevadi zaplatit zan 5-10k rocne na dani...ak ak vadi tvoj problem, predaj ho a chod do lacnejsieho.
Samozrejme som za to, aby dane z nehnutelnosti zostali priamo obci, v ktorej sa vyberu, takze ziadne take, ze stat si zoberie. Bol by to totizto jeden z hlavnych prijmov obci.

Esteze nie som politik, mna by ludia asi zabili hned na zaciatku volebneho obdobie.

No vidis a tu sa nezhodnem s kopcom ludi, pretoze ja som za.
Som za za cestu dan aj pre fyzicke osoby...nechapem preco ju platia len podnikatelia, ked cesty deru aj bezni ludia.

Tu sa neshodnem s tebou. Ta dan se mi zda uchylna a nemel by ji platit nikdo.
Podnikatele plati dan z prijmu, oroc by meli platit dan z bankovnich transakci? Na zaklade ceho je ta dan uvalena?

Informacny sum?
Proti transakcnej dani samozrejme som, to je chujovina. {isal som, ze sa jedna o dvojite zdanenie imho, takze tam sa zhodneme.
Ale privital by som dan z motorovych vozidiel pre vsetkych majitelov aut a vyrazne zvysenie dani z nehnutelnosti na zaklade trhovej ceny, ktore by si ovsem vyberali a ponechavali obce.

Flegu, koho z níže uvedených se má ta daň z bankovních operací týkat?

- podnikatelé, právnické osoby
- podnikatelé, fyzické osoby
- státní orgány
- občané

A čeho se má týkat, i převodu mezi vlastními účty? Když třeba firma pošle peníze z jednoho svého bankovního účtu na druhý v jiné bance? Když v rámci banky pošle peníze z běžného účtu na úvěrový nebo na termínovaný (firemní)?

Díky, takže je to jasné. Děkujte, že to Fico nenapálil i na občany.

Problém vidím akorát v tom, když si podnikatel bude potřebovat převést peníze z jedné banky do druhé, má-li více účtů. Ale to není tak časté, jako u fyz. osob, které mohou převádět peníze z banky do banky kvůli úrokům z vkladů.

Řešením pro firmu může (možná, nezkoumal jsem to tak podrobně) být mít i účet v zahraničí a velké platby provádět z něj. Mám pár firem, které mají účet v rakouské Erste a platby za jejich vystavené FA jim chodí tam a odtamtud také platí své FA (vše v eurech, to by na Slovensku měla být výhoda).

Daň z motorových vozidel už přece všichni platíme, v benzínu a naftě. Ještě vyřešit elektrovehikly.

Daň z nemovitosti podle tržní ceny? Takže všem dělat každoročně odhad ceny? Když se mi do sousedství nastěhuji tři rodiny indočechů, tak dostanu slevu na dani? Protože tržní cena mýho bytu klesne. Budu muset dělat novej odhad?
A co když zdědím barák, ale mám peněz sotva na uživení a na daň mi už nezbyde? To mám ten barák honem prodat? Co kdybych ho chtěl nechat děckám na rekonstrukci? No jasně, jakmile má někdo prachy, tak ho rychle oškubat, nejsme si rovni. Volební hlas máme každej jeden stejnej, ať profesor, nebo podnikatel, co dává práci dalším, jsou na úrovni pobírače sociálních dávek, nebo ožralých netáhel. Ale ten, co generuje zisky, živí toho, co hovno dělá a prolejvá dávky hrdlem, tam už si na rovnost nehrajeme, tam nastupuje socializace.

Ak platime dan z motorovych vozidiel uz v benzine a nafte nerozumiem potom preco musim platit dan z motorovych vozidiel ako podnikatel.
Takze tvoje tvrdenie bolo prave vyvratene, pretoze dan z motorovych vozidiel existuje, vola sa tak, plati sa za auta a paradoxne ju platia len podnikatelia.

Daň z nemovitosti podle tržní ceny? Takže všem dělat každoročně odhad ceny? Když se mi do sousedství nastěhuji tři rodiny indočechů, tak dostanu slevu na dani? Protože tržní cena mýho bytu klesne. Budu muset dělat novej odhad?

A preco nie? Nemusal by to byt odhad ako sa robi v banke pri hypoteke, ale hrubsi, napriklad cena za m2 pozemku + odhad ceny nehnutelnosti podla zastavanej plochy. Dobre vies, ze casto ide skor o lukrativny pozemok a nie o to, co na nom stoji.

A co když zdědím barák, ale mám peněz sotva na uživení a na daň mi už nezbyde? To mám ten barák honem prodat?

Presne tak. Rovnako ako dochodca, ktory ma maly dochodok a nevladal by uzivit velky vlastny dom sa musi zachovat racionalne a ist do mensieho...trebars bytu a dom predat. Rovnako s bytom, pretoze to dnes vidime pomerne casto...dochodca s milionovym bytom 3-izbovym a nizkym dochodkom zije ako zobrak, pretoze na nic nema a pritom by stacilo, keby sa prestahoval do mensieho a zil si ako kral.
Ja chcem tiez cely zivot BMW a nemam ho a nekupim si ho...na peknu jazdenku by som mal, ale kto to bdue servisovat? Na moje vysnivane auto si musim pockat a kupim si ho ked budem mat na jeho prevadzku.

Co kdybych ho chtěl nechat děckám na rekonstrukci? No jasně, jakmile má někdo prachy, tak ho rychle oškubat, nejsme si rovni.

Nikto ti nebrani, ak chces reskonstruovat urcite budes mat aj na dan. Zase tak vysoka by nebola.
Samozrejme som za rovnu dan, takze ziaden oskubanie...ak mas domcek v zapadakove zaplatis napriklad 1% z trhovej ceny ako dan, ak mas dom v Prahe zaplatis 1% z trhovej ceny. Je to fer, ak na to nemas predaj domcek v Prahe a odstrahuj sa do zapadakova, kde bude ta dan nizsia.

Neviem preco si odignoroval podstatnu a velmi dolezitu cast mojho navrhu. Sucastou mojho navrhu, ze dane si vyberaju a spravuju obce, cize ziaden stat, ziadni bezdaci a socialne davky. Ty nechces, aby bola obec, kde zijes bohata? Aby za peniaze, co vyberie na dane zaviedli trebars v obci opticky internet, postavili kanalizaciu, nove destske ihricko, ci vylepsili vybavenie skoly?
Pochop, ze tie prachy by nesli niekam do hlavneho mesta, kde sa stratia, ale mal by si ich vyuzitie kazdy den na ociach.

Silniční daň pro podnikatele má svoje opodstatnění. Podnikatelé jízdou firemním autem po veřejných cestách pro sebe generují zisk. Asi jako když si hospoda udělá posezení před hospodou, musí taky městu platit za zábor veřejného prostranství.

Ten odhad ceny každé nemovitosti rozhodně není zadarmo, musí ho dělat někdo certifikovaný a odhad ceny bude stát víc, než samotná daň, zvláště u nemovitosti s nízkou cenou. Vzhledem k inflaci bych si dnes netroufnul udělat odhad víc, než na 5 let. Navíc jsou tu další proměnné - postaví se dálnice a ceny se zase pohnou, třeba i výrazně. Je tu obrovský prostor pro korupci, aby odhadní cena byla co nejnižší.
Je to hovadina a nahrává to akorát odhadcům cen.
Ano, příjem pro obce je pěkný, ale tímto způsobem je to nerealizovatelné. Navíc je to trest pro ty, co si koupí barák, udělají rekonstrukci a ještě jim za to obec napálí vyšší daň, ačkoliv už tak jsou mladí zadušení hypotékou. Krásná podpora mladých rodin!

Nikto ti nebrani, ak chces reskonstruovat urcite budes mat aj na dan. Zase tak vysoka by nebola.

Rekonstrukci budou třeba dělat moje děcka. A že daň nebude vysoká? HÁ HÁ, obec nemá prachy, starosta je hajzl, tak prostě nasolí obyvatelům velký daně. Však se podívej, co dělá vaše vláda, daň z převodů, daň na sladké nápoje, nic jinýho za tím není, než jak vytáhnout z obyvatel prachy a sanovat s tím finanční průsery. Obec na tom bude stejně, nejsou prachy, tak to zvednem!

A 1 % z nemovitosti, to ti přijde málo? Sorry, ale abych každoročně zaplatil 2000 €, kde to žiješ? A to mám jen malý byt na okresním městě. Mám se odstěhovat někam do maličké prdele v lesích, kde bude nízká daň? Vyhnat důchodce z Prahy, kde žije celej život, někam na Vysočinu, kde se hodně špatně jezdí za doktory?
Budeme mít bohaté obce, ale chudé obyvatele. Už teď je daňová zátěž obyvatelstva okolo 50 % ročního výdělku.
Jo, ještě bych napálil daň na starý auta, aby si lidi museli koupit nový. Kde na to vezmou, nezájem, tak ať chodí pěšky.

Prasáku vůbec se nerozčiluj. Fleg zatím radí asi je Ficovi. Tyhle nápady s daní z nemovitostí mají jen lidé co nic nevlastní, nicméně se neuvědomují, že bydlí v nájemních bytech a vlastník jim to dá poznat na nájmu, pokud by k danění došlo. Stát už daní co se dá a osobně nechápu jak to bylo za Rakouska - Uherska kdy se žádná DPH neplatila.

Problem je, ze sa chytas veci, ktore som len placol a som ochotny o nich diskutovat, ale nepozeras sa na myslienku ako celok.
Ano auto pouzivam na podnikanie, podnikanim generujem zisk, ktory...tramdadam mi stat dani. Podla tvojej logiky by som mal mat specialnu dan na pracovne pomocky, pocitac a pod lebo mi tiez generuju zisk do firmy?
Cestna dan nebola zavedena kvoli generovaniu zisku, ale kvoli tomu, ze auta, ktore jazdia po ceste tie cesty nicia a tie cesty treba opravovat a budovat nove. Z populistickeho dovodu sa ta dan hodila len na podnikatelov a nie na kazdeho kto cestu pouziva.
Ine prirovnanie...preco dialnicnu znamku platia vsetci a nielen podnikatelia ako je to pri cestnej dani?
Preco mytny system s branami v tuneloch, ci na dialnicach v zahranici platia opat vsetci uzivatelia a nielen podnikatelia, ci ine vybrane skupiny?
Chapem, ze sa ti nechce platit dalsiu stat "tomu vymrdanemu statu a jeho vedeniu", ale skus si odmysliet tych na cele a premyslaj o tom, ci je cestna dan spravodliva ak je len pre podnikatelov.
Preco rovnake zmyslanie nemas pri dialnicnej znamke, ci mytach na cestach.

K dani z nehnutelnosti.
1% bol priklad, kludne nech je to 1 promile, ale mne pride mi smiesne ak obci platim za 200k barak 27 eur rocne. Primerana dan by bola pri tejto cene imho 270 eur rocne, takze kludne sa bavme o promile a nie o percentach z odhadovanej ceny. Mna tych 200 eur rocne nezabije a obci by obrovsky stupli prijmy a verim, zeby sa to prejavilo aj na kvalite zivota v nej.
Odhad ceny sa nemusi robit individualne. Obec by mala tabulky, kde by boli ceny za m2 pody a m2 zastavanej plochy. Obec by si automaticky vedela vypocitat aku dan ti vyrubit. Tieto ceny by si obec schvalovala v ramci rocneho rozpoctu svojim zastupitelstvom...opat ako priklad z brucha, ale myslim, ze ako nastrel slusny.
Ak to obec presvihne nebudu sa tam stahovat ludia kvoli vysokym daniam, ak dane budu nizsie prilaka to naopak novych ludi. Navyse to musi schvalit zastupitelstvo, co predpoklada, ze sa nepresadi len nazor jedneho cloveka.

Předmět téhle diskuse byl "Konec hotovosti", tak co se týká daní, je to OT.

Jsem už ve věku, kdy mohu do pražské ZOO chodit za korunu, takže leccos pamatuji.
Například dobu, kdy litr benzínu stál 4 Kčs. Pak se auta zdanila a litr benzínu stál jen 2 Kčs. Věrchuška to zdůvodnila, že to bude výhodné pro ty co hodně jezdí. Za nějakou dobu se daň z aut zrušila a cena benzínu se vrátila na původní hodnotu (možná o něco vyšší, řešili to tehdy rodiče) a věrchuška to zdůvodnila, že to bude výhodné pro ty co jezdí málo.

O hodně let později na přednášce z Politické ekonomie, přednášel nám externista z praxe, říkal že při stanovení prodejní ceny (tehdy ceny určoval stát a když rohlík stál v Praze 30 haléřů, tak za tu cenu byl i v Horní nad Dolní) je potřeba zvážit hodně okolností. Uvedl cenu rumu - tedy tuzemáku. Že cena rumu byla zvýšená, aby se méně chlastalo. Prodej rumu skutečně klesl, ale vzrostl prodej cukru, lidi si ten rum dělali doma. A to bylo nevýhodné. Jednak ze zdravotního hlediska, že kvalitu domácího rumu nikdo nehlídal, jednak z ekonomického hlediska, že rum se dělal z melasy, odpadního produktu, cukr byl dotovaný.

Teď ceny zboží stát moc ovlivňovat nemůže, ale dá se to vztáhnout i na daně.

Já vidím jeden velký zádrhel, totiž kdo tu tržní cenu bude určovat? Takže k dani budete každej rok platit odhadce, který vám nemovitost nacení?
Daň z motorových vozidel tady máme v podobě povinného pojištění (prý nejoblíbenější pojistný produkt, zapomněli ve statistice ale na zdravotní pojištění, to je ještě oblíbenější, to maji úplně všichni). Dlouho je tu snaha zdanit tak i nemotorová vozidla nebo aspoň elektrokola. Zatím se to teda prosadilo u elektrokoloneběžek, ale několikrát se to vymýšlelo i na jízdní kola.
Tohle podle mě nutně povede k tomu, že majitelé nemovitostí je budou udržovat v zanedbaném stavu, aby nenavyšovali příliš hodnotu své nemovitosti.
Tranakční daň je holý nesmysl, a nenechme se ukolébat tím, že se nebude týkat obyčejných lidí, to možná ze začátku, než politici přijdou na to, jak je to skvělý penězovod a než se transakce přesunou mimo banky. Sotva jsme vymetli nenažrané banky (na Slovensku prý dokonce mají banky zakázáno počítat poplatek za převod uvnitř banky, v čechách tohle nemáme a některé banky si takový poplatek počítají), které si nechali platit i za dobrý den, tak vymyslíme něco jiného, tentokrát zhora a pro všechny. Podle mě se prostě co nejvíc plateb přesune do hotovostí, jako v devadesátkách (tehdy to bylo z jiných důvodů. platba na dřevo znamenala jistotu, pamětníci vzpomenou, jak to bylo tehdy s platební morálkou). A bude se řešit, jak zdanit tyto transakce. Jen si to na Slovensku užijte, snad se naši volení neinspirujou.

Pokud budeš mít povolení o hornické činnosti tak budeš moci ten pazourek směňovat. Co je zajímavé na tom článku je, že v Rusku nejsou brambory. Ono je to obdobné u nás kdy se nyní pěstuje necelá pětina produkce brambor oproti roku 1993.:-)

Naštěstí se vyvedlo i seno a králíků máme také nadplán. Hlady neumřeme, mňam :-p

Děcka jsou dávno z baráku, latifundie zůstaly stejně velké, letos jsme nasadili více "prostorově rozpínavých plodin", abychom nemuseli tak aktivně "obhospodařovávat" (=kopat). A tak máme i plno dýní na jádra i hokkaiďáckých a i melouny se vyvedly.

Když nad tím uvažuji, možná nejlepší hospodářský rok za 20, 30 let.

A dneska jsem už dvě hodiny z erteplí olamoval kly… tuhle práci nenávidím.

Měl jsem příbuzného, který by králíka do pusy nedal. V mládí ho totiž měl každou neděli. Když k nám přijel do města tak se máti ptal zda v knedlíčkách v knedlíčkové polívce nejsou játra z králíka.
Mám akorát skleník a i když mám pozemků okolo domu dostatek, tak má všude stromy. Když jsem na zahradě tak je to jak v lese. Dřív jsem pracoval u státních statků a byl každoroční deputát. Náš závod měl sady i zahradnictví tak nás to moc nenutilo něco pěstovat. Statky skončily a stromy jsem nepokácel, tak si vše kupuji.:-)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru