Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Náhled na historii aneb - historii píšou vítězové

Chtěl bych tady pokecat o různých pohledech na historické události, tedy jak jsou vnímány s odstupem času.

Začnu třeba 15. stoletím a husity. Za komunistů byli vnímáni jako hrdinové třídního boje, kteří povstali proti zlé církvi a panstvu. O 40 let později už můžeme tehdejší události vidět i jinak, než jak si přála komunistická politická garnitura. Že husité nebyli jen hrdinní odpůrci režimu, ale taky z valné části rabující lůza, která zničila, vyrabovala a vyhladila mnoho vesnic, též centra kultury a inteligence (kláštery), zabrzdili vývoj kultury a vzdělání v českých zemích na dlouhé desítky let. Žižka byl sice taktický génius, ale taky loupežník, co dostal mezi husity velkou příležitost vyrůst.
Konec husitů byl komunisty vykreslen jako uplacení části vojsk pány z Prahy proti vlastním bratrům. Přitom to bylo asi trochu jinak, kdy jedna polovina pochopila, že v Evropském měřítku nemůžou dlouhodobě existovat, zatímco fanatický zbytek se rozhodl dál pokračovat v sebevražedném přesvědčení.
Též komunisti vykreslili Zikmunda jako zlou Lišku ryšavou, přitom to však byl právoplatný český (a uherský) král, syn Karla IV, kterej se jen snažil udělat v Čechách pořádek. Dokud po Čechách běhali tlupy rabujících husitů, nemohlo to prospívat ani klidnýmu životu, ani byznysu.

Tím nijak nechci snižovat historický přínos Jana Husa a jeho boje proti dvojí tváři církve (prodej odpustků, nestřídmý život cíkrevních hodnostářů), ale asi ani on sám nečekal, jak bude jeho myšlenka uchopena lidem a pod její záštitou rabovány české země.

Přidejte, co si o tom myslíte, či další různé náhledy z historie. Třeba události 2. sv. války, tam je, zvláště z pohledu současného Ruska, mnoho různých interpretací.

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Husity by dnes normální státy považovaly za radikálnější/horší odnož ISIS. Myslím si minimálně totéž…
L-Core 08.10.2021 22:19
L-Core
Ako by podľa teba dneska mohlo Rakúsko-Uhorsko fungovať? Neviem si predstaviť ani Česko-Slovensko, n…
Hastrman 08.10.2021 22:45
Hastrman
Já si to představit dokážu. Ale nebudu popisovat jak, agresivním vlastencům by praskla žilka :)
L-Core 08.10.2021 22:55
L-Core
Takže násilnou germanizáciou, čo? :-) To by skutočne nešlo. Už len to, že Rakúsko-Uhorsko bol zo sam…
Hastrman 09.10.2021 10:43
Hastrman
Ono k té germanizaci nebylo daleko, ale byli tu lidé, kteří se snažili udržet českého ducha a jazyk…
Prasak 09.10.2021 11:04
Prasak
To je pravda. Čeština takmer zanikla. Údajne pred národným obrodením bola čeština veľmi chudobný jaz… nový
Hastrman 09.10.2021 20:43
Hastrman
U nás se na venkově pořád mluvilo česky, proto taky Erben a Němcová chodili po českým venkově a sbír… nový
Prasak 09.10.2021 21:54
Prasak
Štůr a ostatní doplňovali svůj "vzor" slovenštiny českými výrazy To je oficialni, sami to zapsali a… nový
RedMaX 09.10.2021 22:02
RedMaX
Jo, ale ty se poněkud neujaly. Jezník, nosočistoplena, klapkobřinkostrunec. https://www.youtube.com/… nový
Prasak 09.10.2021 22:42
Prasak
Naopak jsem četl (už nevím kde a kdy), že Štůr a ostatní doplňovali svůj "vzor" slovenštiny českými… nový
Hastrman 10.10.2021 10:59
Hastrman
Jazyky se vyvíjejí, stačí se podívat, jak se psalo v novinách před sto lety a dnes by to působilo ve… nový
Prasak 10.10.2021 11:34
Prasak
Presne tak. Som proti jazykovému puritánstvu, zároveň som ale aj proti bezhlavému preberaniu. České… nový
Hastrman 10.10.2021 12:32
Hastrman
Hlavne je ťažké presne definovať hranicu, ktorý výraz je český a ktorý je slovenský Slyšel jsem, že… nový
Pavel 10.10.2021 13:01
Pavel
Štůra neznám, ale Štúr to možná dělal.:-) nový
Karel04 10.10.2021 12:22
Karel04
A co Šťouru? :-) nový
IQ37 10.10.2021 13:26
IQ37
Kousek od nas jsou dve vesnice, v te dobe vetsi statky, ktere v husitske dobe obsadila cast adamitu,…
RedMaX 09.10.2021 08:41
RedMaX
Na zbrždění kulturního vývoje je měřítko - okolní státy, jak se tam vyvíjela v té době architektura…
Prasak 09.10.2021 11:13
Prasak
O to nejde, ale nevis, jak by tu to probihalo bez Zizky. Protoze celkove tady Zikmunda moc nemuseli…
RedMaX 09.10.2021 14:36
RedMaX
Tak to už je ve škatulce "co by, kdyby". To bysme mohli polemizovat o jakékoliv historické události,… nový
Prasak 09.10.2021 18:54
Prasak
Vsak ano, Zizka mel mezi casti ceske slechty podporovatele. To nebylo tak, ze si nejaka Vaclavova go… nový
RedMaX 09.10.2021 21:52
RedMaX
teroristy povrazdil. Myslíš Příběnice?… nový
čumil old 09.10.2021 19:08
čumil old
Ne, myslim, ze se to tam jmenuje Hamr, ale jak vidno, delal poradek i jinde. Cetl jsem si ted o tom. nový
RedMaX 09.10.2021 21:44
RedMaX
Veľa vecí z dejín sa stalo inak ako sme sa učili v škole. Napríklad taký Titanik. Všade sa dočítame,…
Kilo.Viktor 09.10.2021 09:07
Kilo.Viktor
Asi ti nerozumím; z tvýho příspěvku jsem pochopil tohle: říká se, že ho postavili 1910 až 1912, ale…
Pavel 09.10.2021 09:35
Pavel
No nedáva to zmysel, pretože na začiatku 19.storočia sa niečo udialo o čom nikde nie sú informácie.…
Kilo.Viktor 09.10.2021 09:56
Kilo.Viktor
A podařilo se to v celosvětovým měřítku ututlat. Naprosto všechny kroniky, noviny, zápisky, vzpomínk…
Prasak 09.10.2021 11:18
Prasak
Človek má krátku pamäť. Pamätáš si snáď čo si mal na raňajky pred mesiacom? Vzpomínky lidí, fotgrafi…
Kilo.Viktor 09.10.2021 11:21
Kilo.Viktor
Srovnáváš vzpomínky na nepodstatnosti a životní milníky. Nevím, jaký jsem měl minulej tejden ponožky…
Prasak 09.10.2021 11:27
Prasak
Ľudia, ktorí to prežili sú dávno mŕtvy. Ich spomienky a to aj tie napísané boli časom prekrútené. Mo…
Kilo.Viktor 09.10.2021 11:35
Kilo.Viktor
A opravdu si vážně myslíš, že byla na světě taková mocná entita, která by takovou velkou událost vym…
Prasak 09.10.2021 11:51
Prasak
Poviem to takto. Možno si niekde zachytil niečo o rozdelení realít. Tak to je presne toto. Ak si nep…
Kilo.Viktor 09.10.2021 11:57
Kilo.Viktor
A ty mě navštěvuješ z jiné, kde byla záplava. No nic, myslím, že tohle nemá smysl dál rozvíjet.
Prasak 09.10.2021 12:19
Prasak
Tým je myslené to, že náhled na historii aneb - historii píšou vítězové majú niektorí z nás odlišnú.…
Kilo.Viktor 09.10.2021 12:45
Kilo.Viktor
Spíš to mám jako zpětný pohled na známé historické události, ne jako diskuzi nad tím, zda se něco vů…
Prasak 09.10.2021 12:55
Prasak
Tak tomu už vôbec nechápem. Ty máš rozdvojenú osobnosť keď nadpis napíšeš niečo v zmysle víťazov a p…
Kilo.Viktor 09.10.2021 12:58
Kilo.Viktor
U tvé "události" mi totiž chybí ta událost. Nemůžeme na ni pohlížet různými způsoby, když se vůbec h…
Prasak 09.10.2021 13:24
Prasak
Výmaz je celkom jednoduchý. Vieš o tom, že niekedy v 70. rokoch minulého storočia postavil Stan Maye…
Kilo.Viktor 09.10.2021 13:42
Kilo.Viktor
I kdybych připustil možnost, že takové auto vůbec existovalo. Vážně ti nepřijde rozdíl mezi utajením…
Wikan 09.10.2021 13:56
Wikan
Pripúšťam, že sa to môže zdať divné, ale keď si pozrieš video z toho odkazu a aj druhý diel, ktorý j…
Kilo.Viktor 09.10.2021 14:05
Kilo.Viktor
Města se celá staletí staví sama na sobě. Co dřív bývalo přízemí, je dnes často podzemí. Jak vysvětl…
Wikan 09.10.2021 14:14
Wikan
To jen v současné době, kdy máme silné stroje a nákladní auta, tak napřed bordel a suť všechnu odvez…
Prasak 09.10.2021 14:28
Prasak
Ten bordel a suť by bola predsa aj na hradoch a zámkoch keby sme tak v minulosti stavali. Tam to ale…
Kilo.Viktor 09.10.2021 14:32
Kilo.Viktor
Na hradech je naprosto běžný, že původní (tehdejší) venkovní podlaha/cesta/nádvoří bylo o dva metry… nový
Prasak 09.10.2021 18:49
Prasak
Myslíš takto? https://ibb.co/x1c8pc3 https://ibb.co/jHj8x3z nový
Kilo.Viktor 09.10.2021 21:27
Kilo.Viktor
A čo toto? https://ibb.co/Xx0Vn4y Môžete ma nakontaktovať na architekta, ktorý takto navrhuje budov… nový
Kilo.Viktor 09.10.2021 21:33
Kilo.Viktor
Nezlob se, ale přijde mi to jako velmi špatný fotomontáže. Ne, nepřijde mi to, to jsou fotomontáže,… nový
Prasak 09.10.2021 21:45
Prasak
Ako by si vyhodnotil napríklad toto. Je to fotomontáž? https://ibb.co/tLr8xBn https://ibb.co/nrpJcGr… nový
Kilo.Viktor 09.10.2021 21:50
Kilo.Viktor
Proč by to měla být fotomontáž? Jsou to fotky z meziválečné rekonstrukce. Mimochodem, Stonehenge byl… nový
Prim 09.10.2021 23:39
Prim
A to mě má přesvědčit o čem? Že ty první fotky jsou skutečný? Nesouvisející pravdou chceš ospravedln… nový
Prasak 10.10.2021 00:30
Prasak
Klasicka demagogia...namiesas kopec lzi s kuskom pravdy a okorenis to nejakymi polopravdami. nový
fleg 10.10.2021 09:25
fleg
Po celom svete existuje veľa anomálií, napríklad sú miesta kde voda tečie do kopca a to aj v Česku a… nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 11:14
Kilo.Viktor
A nebo mnohem jednodušší řešení. Konstruktéři těch vozítek nejsou blbci a instalovali tam čisticí me… nový
Wikan 13.10.2021 11:17
Wikan
Každému okrem teba je jasné, že stierače ani trysky tam neinštalovali. nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 11:29
Kilo.Viktor
čistící mechanismy tam nejsou, ale vyskytují se tzv. rarášci, tj vzduchové víry, které to občas někd… nový
jirka44 13.10.2021 11:37
jirka44
Jednoduchšie a logickejšie vysvetlenie by snáď bolo také, že niektoré zábery sú z Marsu a niektoré z… nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 12:03
Kilo.Viktor
"Cleaning events" na Marsu probíhají a fungují poměrně účinně. Ale je pravda, že já mám poslední dob… nový
Moas 13.10.2021 12:30
Moas
Hmm, tak to mám asi místo jedné chaty dva identické objekty, jeden v testovací oblasti a jeden na Ma… nový
gilhad 13.10.2021 14:28
gilhad
Testovacia oblasť Devon na Islande kde to všetko testujú ak by to chcel niekto vidieť. Vyzerá to tam… nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 19:12
Kilo.Viktor
Blbec. To je Devon Island - teda ostrov Devon na severe Kanady. Nie Devon na Islande. Menší posun v… nový
Hastrman 13.10.2021 19:16
Hastrman
No veď, blbec je blbec. Ale hlavne že si ma opravil nadsvetelnou rýchlosťou aby si si uľavil, že? nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 19:17
Kilo.Viktor
Veru. Len to dokazuje, že si na internete nájdeš bársjaké útržky kravín, bez toho, že by si sa tomu… nový
Hastrman 13.10.2021 19:21
Hastrman
To mám považovat za vysvětlení těch fotomontáží? nový
Prasak 13.10.2021 11:19
Prasak
Mne je to teda naozaj šuma fuk čo ty budeš alebo nebudeš považovať a za čo. Obrazového materálu je h… nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 19:27
Kilo.Viktor
Jo jo, tak už jsem zvědav, jak mi je předvedeš. Očividně o tom víš nejvíc, tak šup sem s tím materiá… nový
Prasak 13.10.2021 19:36
Prasak
Chyba je, ze Viktor neuzil prasky, alebo to nie je ten isty Viktor, ktory sa inak v inych veciach do… nový
fleg 13.10.2021 19:40
fleg
Já právě taky valím bulvy, že pod tímto nickem obvykle píše rozumná osoba. nový
Prasak 13.10.2021 19:41
Prasak
Ty nič vidieť nechceš. Tvoj zámer je predsa jasný. nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 19:42
Kilo.Viktor
Já bych rád viděl, ale jak mohu prohlédnout a vidět pravdu, když mi jako důkaz předhodíš nekvalitní… nový
Prasak 13.10.2021 19:49
Prasak
Netvrdím, že niečo z toho nemôže byť upravené, ale zase nie všetko. To je malá pravdepodobnosť. Už s… nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 20:01
Kilo.Viktor
O bojových lodích vím prd. Ani o svařování. Ale bez detailních fotek, nebo bez té lodi je to jen kon… nový
Prasak 13.10.2021 20:06
Prasak
No veď ale nevyhováraj sa, že nevieš nič o zváraní. Ja som tiež nevedel, ale mám internet a viem ho… nový
Kilo.Viktor 13.10.2021 20:12
Kilo.Viktor
Ty vole Viktor, ved ta lod je fotena nekvalitnym zaberom zo vzdialenosti niekolko desiatok metrov...… nový
fleg 13.10.2021 21:22
fleg
Když může existovat fotka baráku s dvěma patry pod zem, tak může existovat fotka lodi bez nýtů. Foto… nový
Prasak 13.10.2021 21:57
Prasak
Nečti tolik konspiračních teorií a nevěř všemu, co kde na webu najdeš. Fotky i videa nemusí být vždy… poslední
Karel04 13.10.2021 21:58
Karel04
Nielen farebne...pozri si tie poschodia pod zemou...su upne totozne a boli zlepene vo fotosope z jed… nový
fleg 10.10.2021 09:23
fleg
Člověče, asi máš pravdu, mojí zahradu málem postihla stejná potopa před asi čtyřmi lety, ačkoli je c… nový
gilhad 10.10.2021 04:49
gilhad
A ty dobové fotky Titaniku jsou tedy zfalšované a noviny s nimi antidatované? A svařený Titanic se p…
Karel04 09.10.2021 11:07
Karel04
Iste aj tak by to mohlo byť. Záleží na tom, čo ti príde viac logické. Titanik bol nadstavený na ten…
Kilo.Viktor 09.10.2021 11:18
Kilo.Viktor
Jasně, úplně logické. Titanic postavili v roce 1909-1911 na svařeném spodku, který mohl být svařený…
Karel04 09.10.2021 13:13
Karel04
Nemáš dobré brýle keď nevidiš rozdiel medzi spodkom a nadstavbou. Možno nemáš foto v dobrom rozlíšen…
Kilo.Viktor 09.10.2021 13:29
Kilo.Viktor
A co chces na nej vysvetlovat?
fleg 09.10.2021 14:35
fleg
Kukni sem. Vidite na tej lodi niekde spájanie kovových plátov nitmi? https://www.reddit.com/r/Histor… nový
Kilo.Viktor 09.10.2021 16:44
Kilo.Viktor
Pozri si ine lode preddrednought typu a najidi mi na tych malych forkach nejake zvary, ci nity. nový
fleg 10.10.2021 13:32
fleg
Obloukové_svařování#Historie
IQ37 09.10.2021 14:39
IQ37
https://core.ac.uk/download/pdf/30639558.pdf nový
Kilo.Viktor 09.10.2021 17:14
Kilo.Viktor

Husity by dnes normální státy považovaly za radikálnější/horší odnož ISIS. Myslím si minimálně totéž.

Na vojně do nás komanči hustili "slavné bojové tradice", bylo a je mi z toho na blití… tahle banda se akorát přiživila na v kontextu doby relativně oprávněných "požadavcích" (spíše ale jen názorech) J. Husa.

Stejně jako glorifikace husitů bylo falešné všeodsuzování jezuitů. Komárům se ale jakýkoliv přínos církve prostě nehodil do krámu.

---
Za velikou chybu považuji rozbití Rakousko-Uherska.
A když se v 47. Gottwald posral na dvorku a nakonec nepřijal Marshallův plán.

Takže násilnou germanizáciou, čo? :-)
To by skutočne nešlo. Už len to, že Rakúsko-Uhorsko bol zo samotného názvu duálny štát, by to nešlo. Oponentúra v Maďaroch bola príliš silná. Česi a Slováci boli tiež silný živel. Btw. gratulujem, vás Čechov (a Moravákov a Slezanov samozrejme) sa nepodarilo ponemčiť ani za storočia priameho začlenenia do nemeckej ríše. 8-)

Ono k té germanizaci nebylo daleko, ale byli tu lidé, kteří se snažili udržet českého ducha a jazyk - Dobrovský, Neruda, Světlá, Němcová... stavba Národního divadla. Císařský dvůr si byl vědom postavení Čechů, že chtěli mít stejné postavení, jako mělo v mocnářství Uhersko, tedy zrovnoprávnění národů.
Ono u Slováků je též obdivuhodné, že se jim podařilo slovenštinu doslova vyhrabat z popela a že celý ten národ v Horních Uhrách měl nějaký sebeuvědomění, ač prakticky nikdy předtím neměl vlastní zemi.

To je pravda. Čeština takmer zanikla. Údajne pred národným obrodením bola čeština veľmi chudobný jazyk, nestačila na napísanie receptu. Česi sú skutočne dobrým príkladom neúspešnej integrácie, resp. že integrácia nenastane len tak zo dňa na deň, z generácie na generáciu, ako sa nám to snažia nahovoriť rôzni aktivisti pri obhajovaní masovej migrácie. Ani po storočiach spolunažívania s Nemcami s prevahou Nemcov sa Česi nestali Nemcami.

S tou slovenčinou to bolo ale trochu inak. Nepovedal by som, že slovenčina bola vyhrabaná z popola ako to bolo u češtiny. Predovšetkým slovenčina oficiálne ani neexistovala, čeština v určitej podobe existovala už v rannom stredoveku, sú o tom pramene, len pod vplyvom Nemcov sa takmer úplne prestala aktívne používať. Slovenčina naopak hoci oficiálne nemala predtým žiadnu podobu, korene mala v dialektoch, ktoré boli vo veľkej časti Horného Uhorska používané aktívne bez prestania. Maďarizácia, teda nútené pomaďarčovanie nemaďarského obyvateľstva sa začala až koncom 18. storočia a trvala prakticky do prvej s.v. Dovtedy si v Horných Uhrách každý vyprával ako mu huba narástla. Ale ani v období najtvrdšej maďarizácie sa v Horných Uhrách nezačalo plošne mondokovať po maďarsky, obyvatelia severnejších končín a hornatých oblastí maďarčinu neovládali takmer vôbec. Slovenskí národní obrodenci len rozoznali, že títo "Horní Uhri" by mohli mať spoločnú identitu a unifikovali "slovenské" dialekty do jedného "spisovného" jazyka, pričom si za základ zobrali jeden konkrétny dialekt (Bernolák západoslovenské trnavské nárečie, Štúr stredoslovenské, ktoré sa ujalo), nerekonštruovali celý vokabulár ako v prípade češtiny. Pri kriesení češtiny si českí obrodenci údajne dosť toho zobrali práve zo slovenských dialektov.

U nás se na venkově pořád mluvilo česky, proto taky Erben a Němcová chodili po českým venkově a sbírali příběhy a pohádky. Německy se mluvilo spíš v pohraničí a taky ve městech, takový Brno bylo hodně německý. O vymírání češtiny a inspiraci slovenštinou bych si dovolil pochybovat. Naopak jsem četl (už nevím kde a kdy), že Štůr a ostatní doplňovali svůj "vzor" slovenštiny českými výrazy.

Štůr a ostatní doplňovali svůj "vzor" slovenštiny českými výrazy

To je oficialni, sami to zapsali a teda to je nezpochybnitelne.

Hastrman pise o trochu necem jinem. Pri rekonstrukci cestiny se hledali vyrazy ve venkovskych narecich prosteho lidu a mohlo se pritom zabrousit i mezi nareci slovenska, neni to jednoznacne dane, ale je to mozne. Vzdyt nekdy se tvorily i vyrazy uplne nove, jen, aby se jazyk odlisil od nemciny.

Naopak jsem četl (už nevím kde a kdy), že Štůr a ostatní doplňovali svůj "vzor" slovenštiny českými výrazy.

V tom máš určite pravdu. Slovenskí evanjelici používali takzvanú biblickú češtinu https://sk.wikipedia.org/wiki/Bibli%C4%8Dtina, z ktorej potom veľa toho preklopili do spisovnej slovenčiny. Češtinu na Horné Uhry priniesli práve tí husiti.
Práve som ale v nejakom zdroji kedysi dávno čítal, že si českí obrodenci do živého jazyka čo to zobrali zo slovenských výrazov (konkrétne záhorackých). Údajne brali aj niečo z poľštiny. Vzájomná inšpirácia sa asi nedá úplne vylúčiť.

Neviem, do akej miery bola čeština pred obrodením mŕtvy jazyk a do jakej miery sa ešte dala používať ako plnohodnotný jazyk. Mal som za to, že bez použitia germanizmov sa nešlo už ani jednoducho vyjadriť?
Čo mi pripomína, že aj hovorová slovenčina je preplnená bohemizmami, bez toho, že by si to človek uvedomoval. Slovenský jazykovedný ústav používanie bohemizmov samozrejme nekvituje, ale hovoriť bez nich je neskutočne neprirodzené. Slovenskí jazykovedci sú bohužiaľ príliš puritánski, nevidím dôvod považovať výrazy, ktoré sa u nás používajú odjakživa a úplne prirodzene zapadajú do jazyka, za cudzie a odhovárať od nich. Napríklad namiesto nevadí, čo je bohemizmus, by sa malo používať neprekáža, každý však používa nevadí a nikomu okrem jazykopuritánov to nevadí. :-)

Jazyky se vyvíjejí, stačí se podívat, jak se psalo v novinách před sto lety a dnes by to působilo velmi škrobeně. Jak tu byly germanismy, tak tu máme zdomácnělý anglický výrazy s obtížnými českými ekvivalenty. I když u některých přejatých výrazů mi taky běhá mráz po zádech, typický je "voucher". Přitom český "poukaz" není až nijak hnusnej, ale marketingová mluva "voučr" očividně miluje. Není to tu nijak dlouho, začalo to, když přišly slevomaty.

Presne tak. Som proti jazykovému puritánstvu, zároveň som ale aj proti bezhlavému preberaniu. České slovo bez problémov zapadne v slovenskej lexike. Hlavne je ťažké presne definovať hranicu, ktorý výraz je český a ktorý je slovenský, a či je vôbec skutočne čisto slovenský a nemá korene náhodou v poľštine...
S tou angličtinou je to ale už moc násilné a pôsobí to ako päsť na oko, nedá sa to prirodzene skloňovať a tá výslovnosť je občas tiež riadny „cringe“...

Kousek od nas jsou dve vesnice, v te dobe vetsi statky, ktere v husitske dobe obsadila cast adamitu, kteri se predtim na chvili spolcili s husitama a valcili spolu s nima. Potom od Zizky odesli a terorizovali zminene vesnice a okoli. Obyvatele teda vyslali posla k Zizkovi s tim, ze oni mu pomohli a ted tohle? Zizka obratil vojsko a teroristy povrazdil.

A co ted: porad rabujici luza nebo hrdinni odpurci rezimu?

---
Za me je interpretace dejin vzdy spatna, jedno jestli je to ta, kterou predvadis ve svem prispevku nebo ta, kterou predvadeli komunisti. Zabrzdili vyvoj kultury? Vzdelavani? Neexistuje zadna moznost, jak vyzvedet, jak by to bylo, kdyby nebyl Zizka. Mimochodem sirsi kontext tech udalosti je ten, ze ceska slechta, teda lide, kteri fakticky rozhodovali, se za prve nedokazala shodnout vubec na nicem, za druhe Zikmunda z velke casti nechtela. To umoznilo Zizkovi vyrust. Navic Karlovi IV se deti moc nepovedly, ze Zikmund dost pravdepodobne otravil sveho bratra Jana, taky o necem svedci.

---

Jak rekl jeden byvaly socdem ministr: brzo se bude rikat, ze Lenin byl uplne na hovno, protoze za nej nebyly v Rusku vubec zadne pocitace. ;-)

Na zbrždění kulturního vývoje je měřítko - okolní státy, jak se tam vyvíjela v té době architektura a jak u nás. Přesný srovnání ti nedám, nejsem historik, ani architekt. Ale pár desítek let permanentního válečnýho stavu tomu rozhodně neprospěl. Ne nadarmo se říká - Inter arma silent musae.

Vsak ano, Zizka mel mezi casti ceske slechty podporovatele. To nebylo tak, ze si nejaka Vaclavova gorila vzpomnela a sehnala vojsko na vedeni valky. A ikdyz cast lidi v te vesnicke armade nebyla dobrovolne, dost velka cast ano, proste to cele melo kontext, ktery bychom nemeli pomijet.

Viz. Pavel:

https://debaty.net/discussions/3103830-nahled-na-historii-aneb-historii-pisou-vitezove#r3103869

Edit: Vyznam Zizky tkvi v tom, ze dokazal opakovane uspet proti presile za pomoci v te dobe novatorskych valecnych praktik. I bez nej by se to ale v Cechach mlelo, dusledky by klidne byly podobne.

Veľa vecí z dejín sa stalo inak ako sme sa učili v škole.
Napríklad taký Titanik. Všade sa dočítame, že ho postavili medzi rokmi 1910 až 1912. Ovšem tí, ktorí rozumejú technológii stavby lodí si iste na dobových fotkách všimnú, že spodok tej lode je zváraný! No, ale ako ho mohli pozvárať keď zváranie bolo v lodiarenskom priemysle prvý krát uvedené do používania až o takých 15 rokov neskôr? Tá loď i keď nie celá bola postavená aspoň o 100 rokov skorej. A takých lodí je celá rada. Napríklad ruská bojová loď cárskeho námornictva Cesarevič. Rok stavby 1899 až 1901! Ak sa na to dobre pozriete, tak táto je kompletne pozváraná, okrem niektorých častí, ktoré boli zrejme medzi rokmi 1899 až 1901 opravované.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_battleship_Tsesarevich

Asi ti nerozumím; z tvýho příspěvku jsem pochopil tohle: říká se, že ho postavili 1910 až 1912, ale podle fotky vidíme, že použili technologie, která se poprvé použila až o 15 let později (cca 1925 až 1927), takže je jasný, že ho postavili o sto let dřív (1810 až 1812).

To mi nedává smysl.

No nedáva to zmysel, pretože na začiatku 19.storočia sa niečo udialo o čom nikde nie sú informácie. Predpokladá sa, že boli odstránené zo začiatku vzniku Rockeffelerovho ropného impéria. To niečo malo zrejme celoplanetárny dopad, minimálne teda na severnej časti pologule. Vyzerá to tak, že mnoho území postihla záplava a všetko čo dovtedy existovalo, všetky technológie, ktoré boli dovtedy dostupné skončili pod nánosom bahna s výškou niekoľkých metrov. Takto to vyzerá na mnohých miestach nielen v rusku, ale aj európe, dokonca aj u nás i keď územie Československa tá záplava viac menej obišla.
https://ibb.co/3ThzwjR

Človek má krátku pamäť. Pamätáš si snáď čo si mal na raňajky pred mesiacom? Vzpomínky lidí, fotgrafie, zápisky, maľby, sú v tom odkaze, akurát ich terajšia interpretácia sa nezhoduje s tým čo sa doopravdy udialo.

Srovnáváš vzpomínky na nepodstatnosti a životní milníky. Nevím, jaký jsem měl minulej tejden ponožky, ale rozhodně vím, kdy a kde jsem se málem zabil v autě.
Takže něco takovýho, jako je celosvětová záplava se z lidské paměti nevymaže, zvláště když už existují záznamové prostředky, jako jsou noviny, knihy a kroniky. Asi jako bys chtěl vymazat z paměti lidstva Napoleona.

Ľudia, ktorí to prežili sú dávno mŕtvy. Ich spomienky a to aj tie napísané boli časom prekrútené.
Mohlo by to byť inak jedine v prípade ak by tí, ktorí sú zodpovední hovorili a písali vždy pravdu. To sa týka aj tých, ktorí vládnu a rozhodujú o tom aká pravda sa bude v školách učiť. Neviem ako to bolo pred 200 rokmi, ale vlády, ktoré som zažil nikdy nehovorili ľudu pravdu, teda aspoň nie celú. Pochybujem, že by to bolo v minulosti inak.

Tým je myslené to, že náhled na historii aneb - historii píšou vítězové majú niektorí z nás odlišnú.
Len neviem či ten nadpis je vhodné brať ako vážne keď každý tu z diskutujúcich okrem mňa súhlasí s oficiálnym výkladom histórie. Nechete to radšej premenovať na niečo ako dogma?

Tak tomu už vôbec nechápem. Ty máš rozdvojenú osobnosť keď nadpis napíšeš niečo v zmysle víťazov a pritom je zrejmé, že pohled porazených môže byť a často aj je iný? Ale možno si ten nadpis niekde vyčítal, prišiel ti veľmi zaujímavý a nevieš ani v akom zmysle sa používa, že?

U tvé "události" mi totiž chybí ta událost. Nemůžeme na ni pohlížet různými způsoby, když se vůbec hádáme o tom, zda byla.
A že se to "utajilo" je naprostý nesmysl, něco tak velkýho celosvětově nelze vymazat z paměti lidstva, zvláště když to bylo relativně nedávno.
Ano, lze namítnout, že o tom nevím, protože se ten "výmaz" povedl, ale taky je třeba zapojit myšlení a zvážit tehdejší možnosti proveditelnosti takové akce. Muselo by v tom být zapojeno obrovský množství lidí a to samo o sobě znamená neuskutečnitelnost akce - i tajné služby v menším počtu lidí měly dvojí agenty, tj. ne vždy všichni jsou oddáni své věci.
A chybí mi tu podstatný - motivace k něčemu takovýmu.

Výmaz je celkom jednoduchý. Vieš o tom, že niekedy v 70. rokoch minulého storočia postavil Stan Mayer z US auto, ktoré fungovalo na vodu? Prečo o tom takmer nikto nevie? V učebniciach nie je o tom ani zmienka. Prečo?
No jednoducho, lebo oficiálnou vedou je to popísané ako niečo čo nemôže fungovať, prepetum mobile. Stan Mayer bol prehlásený za blázna. Zaujímavé na tom je to, že keď niečo podobné postaví Elon Musk, tak to bude už ok. Teraz sa to bude volať auto na vodík. No a kto si o 200 rokov spomenie na nejakého Mayera?

Pripúšťam, že sa to môže zdať divné, ale keď si pozrieš video z toho odkazu a aj druhý diel, ktorý je takmer celý o Prahe, tak pohľad na súvislosti môže dávať iný rozmer. Prečo by napríklad niekto staval budovu, ktorá by mala dvere a presklené okná zakopané v zemi? Keby to bola jedna budova, tak by som povedal ano máš pravdu, ale takých budov je hromada po celom svete. No veď kukni na to video a potom napíš, čo si o tom myslíš.

To jen v současné době, kdy máme silné stroje a nákladní auta, tak napřed bordel a suť všechnu odvezeme, podloží upravíme a znovu postavíme. Dřív se s tím nesrali, aby to všechno odváželi.
Taky díky tomu nacházíme ve městech při výkopech historické artefakty.

Na hradech je naprosto běžný, že původní (tehdejší) venkovní podlaha/cesta/nádvoří bylo o dva metry níže. I proto jsou tyto vrstvy bohaté na dobové nálezy historických artefaktů. Ve městech je to stejný. Když dělali novou cestu, prostě přivezli novej matroš a položili ho na starou cestu. Žádný frézování staré vozovky a odvoz odpadu někam za město.

Nezlob se, ale přijde mi to jako velmi špatný fotomontáže. Ne, nepřijde mi to, to jsou fotomontáže, zvláště ta poslední barevná, to je vyloženě ubohý. Ubožejší je, že jim věříš.
A i kdyby to byla pravda, jak to dokazuje záplavu celýho světa? To by v hloubkovým profilu výkopů muselo to bahno být vidět, tedy jako další historická vrstva. Nebo ji stavební firmy a archeologové tají, jsou součástí tehdejšího spiknutí?

Po celom svete existuje veľa anomálií, napríklad sú miesta kde voda tečie do kopca a to aj v Česku aj na Slovensku. Aj s vozítkami na Marse je to zvláštne keďže sú tam prašné búrky. Niekedy majú tie vozítka zaprášené slnečné panely a niekedy ich majú úplne čisté. Ako prašná búrka môže vyčistiť slnečné panely? Podla mňa existujú len dve možnosti. Na Marse sú ľudia, alebo tie vozítka nie sú na Marse. Nasa má testovaciu oblasť kde tie vozítka skúša a testuje. Možno sú tie zábery odtiaľ.

"Cleaning events" na Marsu probíhají a fungují poměrně účinně. Ale je pravda, že já mám poslední dobou problém od sebe rozeznat render a skutečné foto vesmírné sondy třebas na Marsu. Většinou když je fotka příliš dobrá, tak je to render. :)

Hmm, tak to mám asi místo jedné chaty dva identické objekty, jeden v testovací oblasti a jeden na Marsu teda. A auto mě náhodně zaveze do jednoho z nich a ten druhý mezitím někdo upravuje, aby vypadal stejně, i co se týče zásob jídla a dat v počítačích.
Rozhodně je to jednodušší a logičtější vysvětlení, než že tam někdy vítr nafouká listí a/nebo pyl na otevřenou verandu a jindy je zase vyfouká, podle toho, jak se tam zrovna točí ... nejzajímavější je, že si nikdy nevšimnu, když mě přez noc někdo přenese z testovací oblasti na Mars a nebo obráceně ...

Mne je to teda naozaj šuma fuk čo ty budeš alebo nebudeš považovať a za čo. Obrazového materálu je hodne, stovky a stovky obrázkov včítane tých z polovice roku 1850, ktoré pochádzajú zo súkromného archívu kráľovny Viktórie a tiež je na nich vidieť zvláštnosti i keď zase iné.

Jo jo, tak už jsem zvědav, jak mi je předvedeš. Očividně o tom víš nejvíc, tak šup sem s tím materiálem. Jinak je to jen na úrovni plků babek na návsi.
Ale moment! Vždyť to Rockefeller utajil a najednou tu jsou záznamy ze soukromýho archivu, kterej je soukromej a dostalo se to na veřejnost, ale senzaci v historii to nezpůsobilo. Stovky obrázků o utajené celosvětové události. Takže se to utajit nepodařilo, ale v historických záznamech to není, takže se to utajit podařilo. No nějak se v tom ztrácím. Nebo je chyba někde jinde?

Já bych rád viděl, ale jak mohu prohlédnout a vidět pravdu, když mi jako důkaz předhodíš nekvalitní fotomontáž?
Tvůj argument je velmi prázdný, místo faktů poukazuješ na mou zaslepenost. S tebou je debata jak s audiofilem, kterej si koupil předraženej USB kabel a bude tvrdit, že zvuk přes něj je kvalitnější, přestože je komplet digitální, ale jedinej jeho argument je, že "je to lepší a ostatní tomu nerozumí".

Netvrdím, že niečo z toho nemôže byť upravené, ale zase nie všetko. To je malá pravdepodobnosť. Už ste prišli na to ako mohli tú bojovú loď z r.1903 pozvárať keď zvárací proces bol vtedy na začiatku vývoja v laboratóriách?
Inak bol by som rád ak by sme dokázali viesť konštruktívnu debatu bez nadávok do blbcov a podobne. Pokial to nedokážete dajte vedieť aby som vedel kedy treba skončiť.

O bojových lodích vím prd. Ani o svařování. Ale bez detailních fotek, nebo bez té lodi je to jen konspirace.
Takže zkus něco jinýho. Ta záplava mě zajímá. Jakej měla rozsah a proč by to měl někdo utajit, resp. vymazat mnoho let z lidského povědomí? Jak by to mohli provést, aby si toho nikdo nevšimnul? Samé otázky, ale ani náznak odpovědi.

No veď ale nevyhováraj sa, že nevieš nič o zváraní. Ja som tiež nevedel, ale mám internet a viem ho používať. Písal som o rôznych anomáliách, ktoré sú na fotkách vidieť. Toto je len jeden kúsok z celkového obrazu, ktorý by mohol posunúť poznanie o tom, čo sa v minulosti odohralo.

Když může existovat fotka baráku s dvěma patry pod zem, tak může existovat fotka lodi bez nýtů. Fotografický důkaz pro jakékoliv tvrzení není problém vyrobit.
Myslím, že tento web bude pro tebe to pravý. Protože očividně chceš uvěřit každé pičovině, co kdo na internet napíše, nebo natočí na YouTube. Dej sem nějaký ověřitelný důkazy, či indicie k tvýmu tvrzení, nějaký důvěryhodnější studie toho úkazu, ne nějaký ruský video na YouTube. O Tunguzce taky netočili jen rusáci.
Z celýho obrazu nám opakovaně ukazuješ střípek, chci toho vidět víc!

Člověče, asi máš pravdu, mojí zahradu málem postihla stejná potopa před asi čtyřmi lety, ačkoli je celkem malá, na kopci a okolní zahrady dotčeny nebyly.

Prostě jsem se rozhodl, že mi zaplevelený kopec fakt nevyhovuje, že vodorovné terasy budou výrazně lepší a tak se najednou jedny vchodové dveře ocitly napůl pod úrovní země a dvě okénka málem stihnul stejný osud, ale pal jsem kromě bagru objednal i náklaďák, takže ta okněnka jsou těsně nad okolní zemí, zatímco v místnosti uvnitř jsou ve výši hlavy.

A asi to místo má na potopy značnou smůlu, protože při sekání elektřiny jsem narazil na zazděné dveře o patro výš, která zjevně byly následně nahrazeny vstupními dveřmi vedoucími do vzduchu... a to ta budova je až poválečná, takže nám zjevně komunisti lhali nejen o husitech, ale utajili i několik potop na kopcích v posledních 60 letech!!!

Ledaže bychom připustitli alternativní nepodloženou teorii, že lidi upravují terén okolo svých obydlí, jak mimo města, tak i v nich a v rámci toho nivelizují terén, jak se jim zlíbí, vyhovuje, nebo jak zrovna vyjde materiál, i když je tím následně mění nad/pod-zemní výška budov a jejich základů a vchodů ...

Jasně, úplně logické. Titanic postavili v roce 1909-1911 na svařeném spodku, který mohl být svařený až o 15 let později. Taky nebyl problém najít v centru Londýna zbytek lodi, když jich bylo všude plno. Navíc největší na světě. Ale mohli to svařit ufoni dřív. Neber ty drogy tak často.:-)

Nemáš dobré brýle keď nevidiš rozdiel medzi spodkom a nadstavbou. Možno nemáš foto v dobrom rozlíšení. Na fotkách 100x100 pixelov to naozaj vidieť neni. A ako vysvetlíš tú druhú bojovú loď postavenú na prelome 19.a20. storočia?

Kukni sem. Vidite na tej lodi niekde spájanie kovových plátov nitmi?
https://www.reddit.com/r/HistoryPorn/comments/3r7c43/russian_battleship_tsesarevich_a_predreadnought/

Nemyslím, že tá loď bola z dreva. Určite bola zo železa, ako píšu aj tu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_battleship_Tsesarevich

Super dobrý a detailný popis, ale o tom ako boli kovové diely pospájané tam nie je ani jedno slovo.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru