Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Máte zkušenost s půstem/hladověním?

Otevírám debatu na téma vlastní zkušenost s půstem či hladověním.

Před pár lety jsem si načetl info o půstu, jak ho provádět, co se smí a nesmí, aby to byl opravdu půst a tělo nastartovalo spalování zásob a celkový čištění. Rozhodl jsem se rovnou - a bez předchozí přípravy a zkušenosti - pro sedmidenní půst. Pustit se do tak dlouhýho půstu bez přípravy je nejen hloupost, ale i velký riziko.

Probíhal tak, že jsem pil jen obyčejnou vodu, nic jinýho, ani čištění zubů pastou neproběhlo, jen škrábání povlaku na jazyku a výplach dutiny ústní čistou vodou. Nezaznamenal jsem vůbec žádný z projevů, co jsem četl na netu - nedošlo ke zbystření smyslů, zlepšení vnímání, většího vnitřního klidu, nic z toho.

První tři dny byly všechny moje myšlenky na jídlo; neustále jsem myslel na jídlo, vždyť od narození dodávám tělu potravu několikrát za den a najednou NIC. Šlo o tlak na psychiku a vybočení z normálu.

Půst byl sedmidenní a - vážně nekecám - poslední den jsem přemýšlel, zda se k jídlu vůbec vrátím. Nijak mi jídlo nechybělo a dokázal jsem bez něj fungovat úplně normálně. Úbytek hmotnosti jsem nezjišťoval.

Ta nejtěžší část na půstu není ho vydržet, ale návrat k jídlu; když se to udělá špatně, hrozí vážný zdravotní problémy. Dal jsem si trochu zeleniny připravené na páře a postupně se vrátil k normálnímu jídlu.

A co vy, máte někdo vlastní zkušenost?

Předmět Autor Datum
Nemám žádnou zkušenost, ani nechápu důvod, proč by to mělo být něco pozitivního. Jestli to proběhlo…
RedMaX 25.10.2023 20:14
RedMaX
Je to asi deset let zpátky. Aby se nastartoval proces spalování vnitřních zásob, musí přestat tráven…
Pavel 25.10.2023 20:19
Pavel
To cistenie si kludne mohol pouzivat, pasta v ustach ziadnu neplechu nerobi;o).
fleg 25.10.2023 20:24
fleg
Je to asi deset let zpátky. ok. Aby se nastartoval proces spalování vnitřních zásob, musí přestat…
RedMaX 25.10.2023 22:35
RedMaX
Blbost, jak chceš spalovat tuky, pokud tam nepřidáš něco co dobře "hoří", cukr. Jinými slovy, půstem…
Pavel 26.10.2023 08:19
Pavel
Co na to říkají odborníci: https://www.nzip.cz/clanek/1554-pust-a-detoxikace ale jasně, zase jsou…
RedMaX 26.10.2023 19:20
RedMaX
Článek jsem si přečetl, díky za odkaz a nenašel jsem v něm nic, co by odporovalo mým informacím.
Pavel 27.10.2023 08:18
Pavel
Zásoby sacharidů v játrech a ve svalech (ve formě glykogenu) jsou vyčerpány přibližně dvanáct hodin…
RedMaX 27.10.2023 08:34
RedMaX
Startuje aj nestartuje. Par dnovy post sa odporuca pri roznych kurach aj pre ryzovej co som tu kedys…
fleg 27.10.2023 16:01
fleg
V tom odkazovaném článku jsou popisované 4 fáze, ani jedna neobsahuje půst, zato obsahují velké dávk…
gilhad 27.10.2023 19:30
gilhad
Samozrejme, ja som si ho to len repostol, pretoze som si spomenul, ze kopec ludi zacinalo ryzovu kur…
fleg 27.10.2023 20:44
fleg
Myslim, ze si napisal zopar blbosti. Mat napriklad tebou spominany 7 dnovy post raz do roka nie je z…
fleg 25.10.2023 20:24
fleg
Mat napriklad tebou spominany 7 dnovy post raz do roka nie je ziadne riziko. Je to riziko, a velký,…
Pavel 26.10.2023 08:22
Pavel
Bud konkretny. Post drzalo v mojom okoli uz vela ludi, mam vlastne skusenosti a nejaky stale neviem…
fleg 26.10.2023 21:18
fleg
Půst může být nebezpečný, např.: - psychická nepohoda - fyzická slabost z nedostatku potravy - nezv…
Pavel 27.10.2023 08:21
Pavel
O tom není pochyb, ale vůbec nerozlišuješ, jak moc záleží na čase. 2 - 3 dny asi nikdo řešit nebude,…
RedMaX 27.10.2023 08:39
RedMaX
Jsou lidi, kteří když se nenají včas, je jim velmi, ale skutečně velmi špatně. Ti by zřejmě nevydrže…
Pavel 27.10.2023 09:02
Pavel
Pokud je to jak říká můj jeden známej, že nejlepší zelenina je maso, (v podstatě tráva prohnaná přes…
RedMaX 27.10.2023 20:06
RedMaX
psychická nepohoda Trva 2-3 dni. fyzická slabost z nedostatku potravy Opat trva par dni, clovek…
fleg 27.10.2023 20:52
fleg
Detoxikace V referencích, například č. 20 se píše i to, co jsem psal nahoře a snažil jsi se to zpoc…
RedMaX 28.10.2023 00:09
RedMaX
Bavime sa o normalnom poste, ci o extremoch? Navyse tvoj odkaz hovori o potencionalnych problemoch,…
fleg 28.10.2023 08:26
fleg
Nic z toho nezpochybňuju, jen říkám, že ani ten krátký půst není nijak vědecky dokázáno, že to je ně…
RedMaX 28.10.2023 08:58
RedMaX
Ale prinasa...akekolvek rozumne stresovanie organizmu prinasa benefity. ZOber si obycajne cvicenie..…
fleg 28.10.2023 09:58
fleg
Setkání s kreténem - zaručený benefit :-D Tříska pod nehtem - zaručený benefit :-D
gilhad 28.10.2023 12:09
gilhad
Tak ak to budeme brat takto doslovne tak ano.
fleg 28.10.2023 13:29
fleg
rozumna hladovka nemoze nijako uskodit organizmu Nepsal jsem nic jiného, ovšem ani nepomůže.
RedMaX 28.10.2023 12:46
RedMaX
To nie je pravda, praveze stresovanie organizmu pomaha pri lieceni roznych chorob, pretoze sa nastar…
fleg 28.10.2023 13:28
fleg
Jo, něco takovýho říkal v době Covidu Zeman, když zavírali divadla. Že umělci tvořili svá nejlepší d… poslední
Prasak 28.10.2023 19:10
Prasak
Popíši svoji praktickou zkušenost. Jídlo jsem postrádal jen první den večer a pak už vůbec ne, ale…
Kyncl 26.10.2023 11:26
Kyncl
Aceton je vedlajsi produkt ketozy, takze acetonovy dych ma kazdy kto je v ketoze.
fleg 26.10.2023 21:19
fleg
Zkušenost nemám. Jen za mého mládí napsal Šimek a Grosmanem Povídky ze zvláštní školy a jedna z nich…
nerady 26.10.2023 18:36
nerady

Nemám žádnou zkušenost, ani nechápu důvod, proč by to mělo být něco pozitivního. Jestli to proběhlo teď v období zvýšeného výskytu viróz, tak bych to považoval za hloupé. Ale třeba jsi mezi lidi nechodil, takže k tomu něco s větší pravděpodobností chytit nebyl důvod. Nakonec, pokud jsi si nečistil týden zuby, tak ti stejně asi už docela začalo smrdět z pusy ne? Takže asi jsi nikam do společnosti nevyrážel. To nečištění zubů nechápu, jaký mělo důvod. Pasta tak důležitá není, ale čistit si zuby si myslim, kvůli tomu, že nejíš, to asi není nejlepší nápad.

Je to asi deset let zpátky. Aby se nastartoval proces spalování vnitřních zásob, musí přestat trávení, do žaludku nesmí přijít nic jinýho než čistá voda. Když nejím, na zubech se toho zase tak moc neobjeví, asi jsem to nepopsal úplně správně, čistil jsem si zuby kartáčkem namočeným ve vodě, ale bez pasty a pak si pusu vypláchl.

Všechny klasický civilizace z dávných dob praktikovaly půst jako tělesnou i duševní očistu; já naopak nechápu, že tohle může někdo nechápat a ptát se, k čemu je to vlastně dobrý.

Je to asi deset let zpátky.

ok.

Aby se nastartoval proces spalování vnitřních zásob, musí přestat trávení, do žaludku nesmí přijít nic jinýho než čistá voda.

Blbost, jak chceš spalovat tuky, pokud tam nepřidáš něco co dobře "hoří", cukr.
Jinými slovy, půstem nezhubneš, vyhladovíš, takže začneš ubývat na váze a to více na svalovině než na tucích. Jakmile zase začneš jíst, okamžitě to nabereš zpět.

Když nejím, na zubech se toho zase tak moc neobjeví, asi jsem to nepopsal úplně správně, čistil jsem si zuby kartáčkem namočeným ve vodě, ale bez pasty a pak si pusu vypláchl.

Ale objeví. Nicméně pasta dělá kolik z toho čištění? 10%, možná něco víc, každopádně pokud jsi si čistil normálně zuby kartáčkem změkčeným vodou, tak jsi nijak nepochybil, obzvlášť na pouhých 7 dní. Vypadalo to v původním komentáři, že jsi si zuby nečistil vůbec, tohle je samozřejmě v pohodě.

tohle může někdo nechápat a ptát se, k čemu je to vlastně dobrý

Viz výše, každý je jiný, pokud má někdo pocit, že mu to pomůže, tak to určitě neškodí a jak už napsal fleg, ani to na pouhý týden není nijak nebezpečné. Na druhou stranu není to ani nic, co by bylo obecně nějak prospěšné, nedržením půstu si ještě nikdo zdraví nezkazil. :-)

Blbost, jak chceš spalovat tuky, pokud tam nepřidáš něco co dobře "hoří", cukr.
Jinými slovy, půstem nezhubneš, vyhladovíš, takže začneš ubývat na váze a to více na svalovině než na tucích. Jakmile zase začneš jíst, okamžitě to nabereš zpět.

Kdo má s půstem zkušenosti to vidí jinak.

Zásoby sacharidů v játrech a ve svalech (ve formě glykogenu) jsou vyčerpány přibližně dvanáct hodin po posledním příjmu potravy a metabolismus se přenastavuje na „hladový metabolismus“. V tuto chvíli tělo začne odbourávat vlastní bílkoviny (proteiny), zejména svalovou tkáň.

Rozhodně teda půst nestartuje hubnutí. Obvykle když chceš hubnout, chceš odbourat tuky a ty se spalují na cukrech, potřebuješ teda k omezení tuků přijímat sacharidy. Zdravotně je to tak, jak píší v tom článku, pokud půst nemá být začátkem změny stravovacích návyků, nic pozitivního ve smyslu hubnutí nepřináší.

Startuje aj nestartuje.
Par dnovy post sa odporuca pri roznych kurach aj pre ryzovej co som tu kedysi odporucal ja ako starter.
https://zivot.poradna.net/articles/2650182-ryzova-kura-zazrak-z-vychodu
Tie bielkoviny sa nespaluju stale, prave naopak.
Spalovanie bielkovin(svalov) je energeticky narocnejsie ako spalovanie tukov, a preto telo po case prejde do ketozy. Tuky spaluje nasa pecen, ktora z nich vyraba nasledne glukozu(glykogen) a z toho funguje chvilu organizmus, ale kedze tvorba glukozy nie je dostatocna zacnu sa tvorit ketony, ktorych ked je v organizme (v krvi) dostatocne mnozstvo tak z toho zije cele telo...aj mozog a to je prave ten zdroj tych inych pocitov pri hladovani, alebo keto-diete. Pomer namiesaneho paliva glukoza vs ketony sa zvysuje cim dlhsie sme na hladovke/diete.
Ten pomer spalovania tukov vs bielkovin je az 9:1, takze ano pri hladovani sa chudne a chudne sa hlavne z tukov.

Bielkoviny su najviac termicky zdroj energie, takze na spalenie 100g sa vyzaduje cca 30g, cize spalovat bielkoviny je pre organizmus vysoko neergeticke, tie 30% straty su obrovske.

Post proste nastartuje ketozu, ale ak sa clovek vrati do normalnej stravy tak je spat na glukoze uz v priebehu 1 dna cca a ketony z krvi jednoducho zmiznu.

Samozrejme, ja som si ho to len repostol, pretoze som si spomenul, ze kopec ludi zacinalo ryzovu kuru prave par dnovym postom.
Navyse aj pri ryzovke sa dostavas do ciastocnej ketozy, pretoze prijem sacharidov z ryze vacsinou nepokryje beznu davku energie potrebnej na fungovanie.

Myslim, ze si napisal zopar blbosti.
Mat napriklad tebou spominany 7 dnovy post raz do roka nie je ziadne riziko.
Samozrejme, ze ak sa hned nazeres moze ti byt spatne, ale to je asi jedine riziko....navyse je minimalne, pretoze po 2-3 dnoch ta ten vlci hlad prejde a zrazu mas pocit, ze vies fungovat aj bez jedla.
Normalne zdravemu cloveku to nic nespravi.
K tym zmyslom....ono nedojde k ziadnemu zbystreniu, ale dojde k niecomu inemu.
Standardne fungujeme na cukroch, cize energiu cerpame z glykogenu. Pri poste, alebo nejakom low carb telo nema dostatok cukrov, a preto sa prepne na ine palivo....ketony.
Ketony vznikaju pri ketoze a ketoza sa nastartuje, ked nemas dostatok cukrov na tvorbu glykogenu. Ketoza je defacto spalovanie tukov a fungovanie na tomto palive je....je prose ine. Clovek ma casto pocit, ze ma lahku hlavu, casto lepsie spi, sustredi sa, mozu prist navaly energie a celkovo vnima zivot zrazu inak.
Zmysli sa ti mozu zbystrit, hlavne cuch a chut, co vsak nezistis tak lahko, kedze jedlu sa vyhybas;o).
Ale staci ochutnat nieco pocas hladovky (len kusok) a zrazu zistis, ze to vonia a chuti inak ako si zvyknuty.

Ketodiety su posledny rok velmi popularne, pretoze telo naozaj spaluje tuk a nie najprv svalovinu ako pri beznom chudnuti.

Mat napriklad tebou spominany 7 dnovy post raz do roka nie je ziadne riziko.

Je to riziko, a velký, pro člověka, co s půstem nemá žádný zkušenosti. Doporučuje se začít postupně, občas zvládnout jednodenní a po čase vyzkoušet třídenní, a to opakovaně. Až je jistota, že to zvládne psychicky i fyzicky, má smysl projít sedmidenním. Já žádnou přípravu nedělal a prošel rovnou sedmidenním a to je špatnej přístup, hrozí problémy a nezvládnutí jak půstu, tak návratovky.

Půst může být nebezpečný, např.:

- psychická nepohoda
- fyzická slabost z nedostatku potravy
- nezvládnutá návratovka - to se obecně považuje za největší nebezpečí
- detoxikace spojená s částečnou a dočasnou intoxikací
- nízká tělesná teplota (pocit chladu)
- ...

Jsou lidi, kteří když se nenají včas, je jim velmi, ale skutečně velmi špatně. Ti by zřejmě nevydrželi i jeden den bez jídla. Ono i tři dny o hladu, když nemáš žádnou předchozí zkušenost může být velmi náročný a nezvládnutelný.

Problém, kterej buď neznáš nebo přehlížíš je v tom, že při ukončení půstu musíš se stravou velmi zvolna, jak co do množství, tak i co se týká složení (zelenina na páře).

Pokud někdo nemá žádný zkušenosti, zkusí tři dny bez jídla a pak si dá smažený hranolky s tatarkou, může skončit v nemocnici.

psychická nepohoda

Trva 2-3 dni.

fyzická slabost z nedostatku potravy

Opat trva par dni, clovek sa potom paradoxne citi viac nabity energiou.

nezvládnutá návratovka - to se obecně považuje za největší nebezpečí

Co ma byt na tom nebezpecne? Ze sa najes a nasledne to vyblijes? Ano to sa stat moze.

detoxikace spojená s částečnou a dočasnou intoxikací

Nemozes si protirecit bud sa detoxikujes alebo intoxikujes nie? Oboje naraz nejde. Som za detoxikaciu, to fruhe by som nazval stresom. Stres pre organizmus je ale hocico, aj pohybova aktivita, silove cvicenie, otuzovanie...ale potom nastupuju blahodarne postresove ucinky.

nízká tělesná teplota (pocit chladu)

Ano moze ti klesnut tlak, kludov tep sa ti spomali, spoamli sa krvny obeh = moze ti byt zima. Prve dni mozu byt aj bolesti hlavy, niekomu sa v ramci detoxikacie mozu zhorsit nejake potlacene choroby (exem a pod), ale v konecnom dosledku sa telo ozdravuje.
Obcas sa hladovkou bojuje (zo zufalstva) proti rakovine a obcas je to aj ucinne. Je to logicke, nador je bunka, bunka rastie ked dostava potravu, ked hladujes nevyzivujes bunky a tie sa nemnozia.

Si prvy clovek co tu takto strasi hladovkou ako velmi moze byt nebezpecna.

Detoxikace

V referencích, například č. 20 se píše i to, co jsem psal nahoře a snažil jsi se to zpochybňovat, že půst (hladovka) může být nebezpečný vzhledem ke ztrátě svalové hmoty. Tím bych ovšem nemyslel 7 denní půst jednou za 10 let. Buď by ho ten dotyčný musel opakovat často nebo delší čas než 7 dní.

Bavime sa o normalnom poste, ci o extremoch? Navyse tvoj odkaz hovori o potencionalnych problemoch, ktore sme uz spomenuli...napriklad bolest hlavy, ci spomina extremy, ze clovek malo pije a je dehydrovany, ale to uz je jeho chyba, pretoze pri hladovke treba viac pit, kedze tekutiny sa do tela dostavaju len pitim a nie aj jedenim.
Ja som pisal o hladovke raz do roka a urcite som nemyslel nejaky viactyzdnovy extrem, ale max cca 7 dni.
Navyse svalovu hmotu clovek naberie hned po navrate na normalnu stravu, telo ma svalovu pamat a vie kolko malo predtym.
Ked si uz niekedy v zivote posiloval, vies, ze ked sa vratis k tomu po istom case pomerne rychlo sa dostanes do stavu, ktory tvoje telo pozna, cize naberas svalovu hmotu rychlejsie ako bezny clovek = svalova pamat.

Nic z toho nezpochybňuju, jen říkám, že ani ten krátký půst není nijak vědecky dokázáno, že to je něco dobrého pro zdraví jedince, ale tím přeci neříkám, že je to zdravotně špatné. Proto je také v každém na lékařském a vědeckém zkoumání založeném příspěvku napsáno, že půst může být pozitivní, pokud předchází další změně stravovacích návyků a podobně, samo o sobě to totiž nic nepřináší. Nebezpečné to může být jen v těch extrémech, v tom se shodnem a 7 dní žádný extrém není.

Ale prinasa...akekolvek rozumne stresovanie organizmu prinasa benefity.
ZOber si obycajne cvicenie...co je vlastne nicenie svlaov, vzdy po cviceni si defacto znizil svoju svalovu hmotu jej nicenim. Lenze potom prichadza faza regeneracia a organizmus si pri vhodnych podmienkach vytvori stratenu svalovu hmot + nieco navyse.
Otuzovanie...takisto stres pre organizmus, ale pri dlhodobom posobeni su dokazane pozitivne ucinky.
Chodza na boso...nepohodlne, furt ta nieco picha, ale preukazatelne pozitivne ucinky.
Skus drzat hladovku 7 dni a ak mas inteligentne hodinky uvidis ako sa ti zmeni spanok a pokojovy pulz pri nom. Ak mas vysoky tlak, tak sa ti upravi smerom dole. To su dokonca okamzite benefity.

Hladovka nie je nic nezvycajne, to, ze my poslednych 100 rokov mame stale co zrat je vydobytok civilizacia, ale starocia predtym drzali ludia hladovku dobrovolne, lebo proste nebolo co do huby.
Tak to tu nedemonizujte, rozumna hladovka nemoze nijako uskodit organizmu.

Btw staci aj 3 dnova a clovek si na sebe vsimne zmeny, odporucam vyskusat a potom nieco o tom pisat;o).

Popíši svoji praktickou zkušenost.

Jídlo jsem postrádal jen první den večer a pak už vůbec ne, ale je vhodné se vyhnout jedoucím(?) lidem, jídlu "po ruce" (ledničku nemám) atd.
Chodil jsem běžně do práce (kancelářská činnost).
Zpomalil jsem se, fyzicky i duševně.
Asi po třech dnech se objevila acetónová chuť v puse, tak jak se píše v různých pokynech o půstu.
Ukončil jsem to po 16 dnech, protože jsem se permanentně třásl zimou.
Zhubnul jsem o dva kg.
Potvrzuji, že nejobtížnější je kázeň na konci, nevrhnout se na jídlo, ale začít jíst jen velmi málo a velmi pomalu.
Rozhodně je vhodné dát tomu nějakou duchovní náplň, nepostit se jen tak, to je promarněná příležitost.

Zkušenost nemám. Jen za mého mládí napsal Šimek a Grosmanem Povídky ze zvláštní školy a jedna z nich vypráví o soutěži v nějakém pojídání. Tu vyhrál občan Ukrajiny se slovy "My Ukrajinci progry něznájem" náš soutěžící si uvědomil, že chudák už hladoví od války a soutěž vzdal.:-D

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru