Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Máte zkušenost s půstem/hladověním?

Otevírám debatu na téma vlastní zkušenost s půstem či hladověním.

Před pár lety jsem si načetl info o půstu, jak ho provádět, co se smí a nesmí, aby to byl opravdu půst a tělo nastartovalo spalování zásob a celkový čištění. Rozhodl jsem se rovnou - a bez předchozí přípravy a zkušenosti - pro sedmidenní půst. Pustit se do tak dlouhýho půstu bez přípravy je nejen hloupost, ale i velký riziko.

Probíhal tak, že jsem pil jen obyčejnou vodu, nic jinýho, ani čištění zubů pastou neproběhlo, jen škrábání povlaku na jazyku a výplach dutiny ústní čistou vodou. Nezaznamenal jsem vůbec žádný z projevů, co jsem četl na netu - nedošlo ke zbystření smyslů, zlepšení vnímání, většího vnitřního klidu, nic z toho.

První tři dny byly všechny moje myšlenky na jídlo; neustále jsem myslel na jídlo, vždyť od narození dodávám tělu potravu několikrát za den a najednou NIC. Šlo o tlak na psychiku a vybočení z normálu.

Půst byl sedmidenní a - vážně nekecám - poslední den jsem přemýšlel, zda se k jídlu vůbec vrátím. Nijak mi jídlo nechybělo a dokázal jsem bez něj fungovat úplně normálně. Úbytek hmotnosti jsem nezjišťoval.

Ta nejtěžší část na půstu není ho vydržet, ale návrat k jídlu; když se to udělá špatně, hrozí vážný zdravotní problémy. Dal jsem si trochu zeleniny připravené na páře a postupně se vrátil k normálnímu jídlu.

A co vy, máte někdo vlastní zkušenost?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Myslim, ze si napisal zopar blbosti. Mat napriklad tebou spominany 7 dnovy post raz do roka nie je z…
fleg 25.10.2023 20:24
fleg
Mat napriklad tebou spominany 7 dnovy post raz do roka nie je ziadne riziko. Je to riziko, a velký,…
Pavel 26.10.2023 08:22
Pavel
Bud konkretny. Post drzalo v mojom okoli uz vela ludi, mam vlastne skusenosti a nejaky stale neviem…
fleg 26.10.2023 21:18
fleg
Půst může být nebezpečný, např.: - psychická nepohoda - fyzická slabost z nedostatku potravy - nezv…
Pavel 27.10.2023 08:21
Pavel
psychická nepohoda Trva 2-3 dni. fyzická slabost z nedostatku potravy Opat trva par dni, clovek…
fleg 27.10.2023 20:52
fleg
Detoxikace V referencích, například č. 20 se píše i to, co jsem psal nahoře a snažil jsi se to zpoc…
RedMaX 28.10.2023 00:09
RedMaX
Bavime sa o normalnom poste, ci o extremoch? Navyse tvoj odkaz hovori o potencionalnych problemoch,…
fleg 28.10.2023 08:26
fleg
Nic z toho nezpochybňuju, jen říkám, že ani ten krátký půst není nijak vědecky dokázáno, že to je ně…
RedMaX 28.10.2023 08:58
RedMaX
Ale prinasa...akekolvek rozumne stresovanie organizmu prinasa benefity. ZOber si obycajne cvicenie..…
fleg 28.10.2023 09:58
fleg
rozumna hladovka nemoze nijako uskodit organizmu Nepsal jsem nic jiného, ovšem ani nepomůže.
RedMaX 28.10.2023 12:46
RedMaX
To nie je pravda, praveze stresovanie organizmu pomaha pri lieceni roznych chorob, pretoze sa nastar…
fleg 28.10.2023 13:28
fleg
Jo, něco takovýho říkal v době Covidu Zeman, když zavírali divadla. Že umělci tvořili svá nejlepší d… poslední
Prasak 28.10.2023 19:10
Prasak

Myslim, ze si napisal zopar blbosti.
Mat napriklad tebou spominany 7 dnovy post raz do roka nie je ziadne riziko.
Samozrejme, ze ak sa hned nazeres moze ti byt spatne, ale to je asi jedine riziko....navyse je minimalne, pretoze po 2-3 dnoch ta ten vlci hlad prejde a zrazu mas pocit, ze vies fungovat aj bez jedla.
Normalne zdravemu cloveku to nic nespravi.
K tym zmyslom....ono nedojde k ziadnemu zbystreniu, ale dojde k niecomu inemu.
Standardne fungujeme na cukroch, cize energiu cerpame z glykogenu. Pri poste, alebo nejakom low carb telo nema dostatok cukrov, a preto sa prepne na ine palivo....ketony.
Ketony vznikaju pri ketoze a ketoza sa nastartuje, ked nemas dostatok cukrov na tvorbu glykogenu. Ketoza je defacto spalovanie tukov a fungovanie na tomto palive je....je prose ine. Clovek ma casto pocit, ze ma lahku hlavu, casto lepsie spi, sustredi sa, mozu prist navaly energie a celkovo vnima zivot zrazu inak.
Zmysli sa ti mozu zbystrit, hlavne cuch a chut, co vsak nezistis tak lahko, kedze jedlu sa vyhybas;o).
Ale staci ochutnat nieco pocas hladovky (len kusok) a zrazu zistis, ze to vonia a chuti inak ako si zvyknuty.

Ketodiety su posledny rok velmi popularne, pretoze telo naozaj spaluje tuk a nie najprv svalovinu ako pri beznom chudnuti.

Mat napriklad tebou spominany 7 dnovy post raz do roka nie je ziadne riziko.

Je to riziko, a velký, pro člověka, co s půstem nemá žádný zkušenosti. Doporučuje se začít postupně, občas zvládnout jednodenní a po čase vyzkoušet třídenní, a to opakovaně. Až je jistota, že to zvládne psychicky i fyzicky, má smysl projít sedmidenním. Já žádnou přípravu nedělal a prošel rovnou sedmidenním a to je špatnej přístup, hrozí problémy a nezvládnutí jak půstu, tak návratovky.

Půst může být nebezpečný, např.:

- psychická nepohoda
- fyzická slabost z nedostatku potravy
- nezvládnutá návratovka - to se obecně považuje za největší nebezpečí
- detoxikace spojená s částečnou a dočasnou intoxikací
- nízká tělesná teplota (pocit chladu)
- ...

psychická nepohoda

Trva 2-3 dni.

fyzická slabost z nedostatku potravy

Opat trva par dni, clovek sa potom paradoxne citi viac nabity energiou.

nezvládnutá návratovka - to se obecně považuje za největší nebezpečí

Co ma byt na tom nebezpecne? Ze sa najes a nasledne to vyblijes? Ano to sa stat moze.

detoxikace spojená s částečnou a dočasnou intoxikací

Nemozes si protirecit bud sa detoxikujes alebo intoxikujes nie? Oboje naraz nejde. Som za detoxikaciu, to fruhe by som nazval stresom. Stres pre organizmus je ale hocico, aj pohybova aktivita, silove cvicenie, otuzovanie...ale potom nastupuju blahodarne postresove ucinky.

nízká tělesná teplota (pocit chladu)

Ano moze ti klesnut tlak, kludov tep sa ti spomali, spoamli sa krvny obeh = moze ti byt zima. Prve dni mozu byt aj bolesti hlavy, niekomu sa v ramci detoxikacie mozu zhorsit nejake potlacene choroby (exem a pod), ale v konecnom dosledku sa telo ozdravuje.
Obcas sa hladovkou bojuje (zo zufalstva) proti rakovine a obcas je to aj ucinne. Je to logicke, nador je bunka, bunka rastie ked dostava potravu, ked hladujes nevyzivujes bunky a tie sa nemnozia.

Si prvy clovek co tu takto strasi hladovkou ako velmi moze byt nebezpecna.

Detoxikace

V referencích, například č. 20 se píše i to, co jsem psal nahoře a snažil jsi se to zpochybňovat, že půst (hladovka) může být nebezpečný vzhledem ke ztrátě svalové hmoty. Tím bych ovšem nemyslel 7 denní půst jednou za 10 let. Buď by ho ten dotyčný musel opakovat často nebo delší čas než 7 dní.

Bavime sa o normalnom poste, ci o extremoch? Navyse tvoj odkaz hovori o potencionalnych problemoch, ktore sme uz spomenuli...napriklad bolest hlavy, ci spomina extremy, ze clovek malo pije a je dehydrovany, ale to uz je jeho chyba, pretoze pri hladovke treba viac pit, kedze tekutiny sa do tela dostavaju len pitim a nie aj jedenim.
Ja som pisal o hladovke raz do roka a urcite som nemyslel nejaky viactyzdnovy extrem, ale max cca 7 dni.
Navyse svalovu hmotu clovek naberie hned po navrate na normalnu stravu, telo ma svalovu pamat a vie kolko malo predtym.
Ked si uz niekedy v zivote posiloval, vies, ze ked sa vratis k tomu po istom case pomerne rychlo sa dostanes do stavu, ktory tvoje telo pozna, cize naberas svalovu hmotu rychlejsie ako bezny clovek = svalova pamat.

Nic z toho nezpochybňuju, jen říkám, že ani ten krátký půst není nijak vědecky dokázáno, že to je něco dobrého pro zdraví jedince, ale tím přeci neříkám, že je to zdravotně špatné. Proto je také v každém na lékařském a vědeckém zkoumání založeném příspěvku napsáno, že půst může být pozitivní, pokud předchází další změně stravovacích návyků a podobně, samo o sobě to totiž nic nepřináší. Nebezpečné to může být jen v těch extrémech, v tom se shodnem a 7 dní žádný extrém není.

Ale prinasa...akekolvek rozumne stresovanie organizmu prinasa benefity.
ZOber si obycajne cvicenie...co je vlastne nicenie svlaov, vzdy po cviceni si defacto znizil svoju svalovu hmotu jej nicenim. Lenze potom prichadza faza regeneracia a organizmus si pri vhodnych podmienkach vytvori stratenu svalovu hmot + nieco navyse.
Otuzovanie...takisto stres pre organizmus, ale pri dlhodobom posobeni su dokazane pozitivne ucinky.
Chodza na boso...nepohodlne, furt ta nieco picha, ale preukazatelne pozitivne ucinky.
Skus drzat hladovku 7 dni a ak mas inteligentne hodinky uvidis ako sa ti zmeni spanok a pokojovy pulz pri nom. Ak mas vysoky tlak, tak sa ti upravi smerom dole. To su dokonca okamzite benefity.

Hladovka nie je nic nezvycajne, to, ze my poslednych 100 rokov mame stale co zrat je vydobytok civilizacia, ale starocia predtym drzali ludia hladovku dobrovolne, lebo proste nebolo co do huby.
Tak to tu nedemonizujte, rozumna hladovka nemoze nijako uskodit organizmu.

Btw staci aj 3 dnova a clovek si na sebe vsimne zmeny, odporucam vyskusat a potom nieco o tom pisat;o).

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru