Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem O rumu a jiných dobrotách

Co kdybysme pokecali o něčem úplně jiným, než co furt běží ve zprávách?

Mám rád rum. Jen tak, vychlazený, neředěný, pomalu ucucávat.
Jakej nejlepší jste pili? Co si kupujete na běžný pití, do zásoby do špajzu? Jaký máte rádi?

Za sebe - zatím nejzajímavější byl Don Papa, co mi tady poradila před Vánocama Merlouska. Voňavý po vanilce a karamelu, nádhera.
Na běžný cucání na sobotní večer si dám Heffrona, když neseženu, tak seženu Republicu, ale to není taková sláva, jak z ní někteří dělají, ale furt lepší, než tuzemák. Nebo koupím Morgana. To jsou takový ty běžný, relativně levný rumy, ale furt je to rum, ne bramborák.
Jsem v této oblasti relativně začátečník, takže ještě nemám až takovej přehled, takže budu rád i za zajímavý tipy (nejen chuťově, ale i cenově).

A nemusíme jen o rumu, ale o čemkoliv, co si rádi dáte do čumáku.

Předmět Autor Datum
Já dám na doporučení z vedlejšího vlákna a zkusím Heffrona. Nemám rád sladký alkohol, zvedá se mi z…
Moas unregg 22.03.2020 13:31
Moas unregg
Právěže to není tak sladký, jak Republika. A není tak ostrej, je jemnější.
Prasak 22.03.2020 13:54
Prasak
Co pravý Kubánský rum (Havana club).
jezekhifi 22.03.2020 13:51
jezekhifi
Ten jsem neměl. Ale měl jsem Legendario, to je taky z Kuby. A doporučuješ to z vlastní zkušenosti, n…
Prasak 22.03.2020 13:56
Prasak
Toho mě projelo hrdlem celkem dost.
jezekhifi 22.03.2020 13:57
jezekhifi
Tak nějak očekávám, že to trochu rozvineš, aby i neochutnavší věděli, do čeho jdou.
Prasak 22.03.2020 14:16
Prasak
No jak popsat chut, já bych to popsal jako naprosto lahodný sladší rum, velmi jemný no prostě dobrot…
jezekhifi 22.03.2020 15:51
jezekhifi
Sladší mi nevadí, bílý rum mě taky nebere, to je prakticky jen čistá pálenka. Mám rád aroma a barvu…
Prasak 22.03.2020 16:10
Prasak
Legendario není rum.
mnvfkvfvk 22.03.2020 16:35
mnvfkvfvk
Rumový likér, základem je rum. Není to od toho extra daleko.
Prasak 22.03.2020 16:41
Prasak
Jak jsem psal vedle - objednal jsem Malteco 15YO, přišel jsem na něj při ochutnávce, kdy jsem vybíra…
Kurt 22.03.2020 14:46
Kurt
Já právě jsem na tom podobně. Chystám se na tu Zacapu, ale vždycky si do toho koupím něco jinýho :-)…
Prasak 22.03.2020 14:53
Prasak
Po dlouholetých výzkumech, testování a sebeobětování, naprosto jednoznačně vítězí třikrát pálená 50%…
M-Pol 22.03.2020 15:24
M-Pol
Jsi můj člověk. Jen technická: slivka stačí dvakrát a padesát je málo. Zdraví Valach.
mif 22.03.2020 20:05
mif
Jó, když jsem ještě pil... Tak všechno, co teklo. Z kořalek nejvíc Rum a Vodku, ale vypilo se opravd…
IQ37 22.03.2020 16:25
IQ37
Dostal jsem 3 lepsi rumy jako darek a jednoznačně vyhrál don Papa.
Jan Fiala 22.03.2020 16:32
Jan Fiala
Ste mi narobili take chute az som volal kamosovi, ze ako je na tom s virom...a uz aj premyslal, zeby…
fleg 22.03.2020 18:20
fleg
Též z rumů mám zkušenost jen s "tuzemákem". Je děsivé, jak mi to vytvořilo blok na rum. Musím ten bl…
Moas unregg 22.03.2020 18:35
Moas unregg
Som na tom presne rovnako (ja pijem domace a whiskey max). Ale v mojom okoli som ten vyvoj od domace…
fleg 22.03.2020 18:56
fleg
Taky jsem měl vývoj. Od puberty pivař, okolo třicítky jsem jel na vínu a teď jsem se propracoval na…
Prasak 22.03.2020 19:54
Prasak
Mne chutna ten Don Papa, jak uz v uvodnim prispevku zminuje Prasak :-) Jinak ja rumy v podstate obj…
merlouska 22.03.2020 18:42
merlouska
Do coly se dá nalít cokoliv, i nejhorší krabicový víno a cola to všechno tak spolehlivě přebije, že…
Prasak 22.03.2020 19:51
Prasak
U nas frci "prevence" - bezinkovo-kavovy liker, Co to? Ochutnávku děláty kdy? Nebo aspoň receptík…
Kurt 22.03.2020 19:54
Kurt
To je podzimni - je na to potreba natrhat zrale bezinky. Recept zkusim zjistit od mamy. Nebo ted kou…
merlouska 23.03.2020 12:09
merlouska
(btw, z bezoveho kvetu je dobry sirup delany za studena, ale to neni alko, tak radsi mlcim :-D) To…
Kurt 23.03.2020 12:57
Kurt
Teď jsem si dal poobědového panáka Grants. V hyperqelbech sleduji co je v akci kolem 200Kč a když mi…
Yarda 23.03.2020 13:37
Yarda
Já také moc nepiji tvrdej alkohol, také jen výmečně. No ale co by pivař (a lahváče nepiji) mám ted p…
jezekhifi 24.03.2020 18:43
jezekhifi
Já jsem vyštrachal ve špajzu starý flašky. Zlatej Jelzin otevřenej před deseti lety nějak "vyčpěl" a…
Prasak 24.03.2020 21:01
Prasak
Taky mám rád rum. Mohl bych doporučit 12leté El Dorado, Diplomatico Reserva Exclusiva, Pampero Anive…
Al Capone 25.03.2020 13:16
Al Capone
Ode dneška mají v LIDLu 0.5l Heffrona za 199 Kč. Byl jsem se tam na něj podívat a vypadal dost nešťa…
Kurt 30.03.2020 13:32
Kurt
Já mám ještě jeden kousek ve špajzu, takže kupovat teď nebudu. Napřed musím dorazit toho Ferneta a t…
Prasak 30.03.2020 13:40
Prasak
Já na alkohol moc nejsem, ale kromě rumu se dají velmi dobře pít Kurvy z Ázie (Courvoisier; tímto zd…
touchwood 30.03.2020 14:01
touchwood
Přidal bych i Remy Martin, Polignac a samozřejmě Ludvíčka :-D A vůbec bych se nevyhýbal oblasti o ko…
ApoCalypse 01.04.2020 15:34
ApoCalypse
Já z kořalek mohu jen dobrý gin. Zásoby ve sklepě při naší spotřebě-nespotřebě vydrží na mnoho let.…
L-Core 01.04.2020 19:15
L-Core
Dneska přišel leták Kauflandu, mají tam Ferneta Stock, čučím na fotku, na etiketě 35 %. Sakra, ten F…
Prasak 31.03.2020 15:42
Prasak
Tak jak se zmenšují čokolády, tatranky a podobně, snižuje se % alkoholu u vyráběných kořalek. Důvod…
L-Core 31.03.2020 16:48
L-Core
To mi je jasný, spíš mě zajímá, kam až to chtějí snížit? Na úroveň vína? To abysme to pili z dvojdec…
Prasak 31.03.2020 17:02
Prasak
Přejmenuješ to na Fernet stolní a budeš to prodávat v krabici.
Jan Fiala 31.03.2020 20:06
Jan Fiala
Hořká šťáva? Dyť je to sladké jak hovno z nutrie. Chtěl jsem napsat, že Myslivec má naštěstí pořád 4…
Moas 01.04.2020 09:02
Moas
Takže ses ani neožral, jak jsi původně očekával.
Prasak 01.04.2020 13:05
Prasak
Jen tak na 38% ;-)
Kurt 01.04.2020 13:06
Kurt
Kupil som detom tramposku...uz ma s tym otravovali roky a vsetci okolo uz maju. Na montaz som si na…
fleg 01.04.2020 21:15
fleg
Hmmm - pivo, rum, borovička, Jim Beam, ... Co tak natočit video z toho stavění, abychom se taky poba…
Zdenál 02.04.2020 17:45
Zdenál
Nebudeme pit vsetko naraz, neboj. Ja borovicku moc nemusim. Rum ochutname, ked ho tu tak ospevujete…
fleg 02.04.2020 20:05
fleg
Hovada ten Don Papa ma stal cez 36 eur (najdrahsie paleno co som kedy v zivote kupil), ale uz len pa…
fleg 03.04.2020 12:07
fleg
Jo, to je tak nejak normalni cena :-D Ale je tak dobrej, ze jednou za cas si myslim, ze to za to sto…
merlouska 03.04.2020 12:14
merlouska
V maloobchodě je koncová cena ještě vyšší. Levněji to koupíš jedině v akci a to je málokdy.
Prasak 03.04.2020 12:53
Prasak
Ja som to kupoval vo velkosklade. Ale co som pozeral zbezne na nete mate o 10% lacnejsi v CR ako u n…
fleg 03.04.2020 13:42
fleg
Co pamatuju, tak v akci okolo 8 stovek v kauflandu.
Prasak 03.04.2020 17:04
Prasak
Tam mam za sebou polovicku flasky, dali sme to dvaja aj s nejakymi pivami (ja viem kacirstvo) a tros…
fleg 03.04.2020 20:42
fleg
To je na cucání, ne na slovenský styl (tj. rychle to do sebe naklopit, ať je to co je to). Já dnes o…
Prasak 03.04.2020 21:27
Prasak
Flegu, Flegu Ty si koupíš prémiový rum a vysaješ to najednou? Večer v klidu si dám skleničku, vychut…
Jan Fiala 04.04.2020 11:27
Jan Fiala
Tu tramposku sme stavali si 4h (fajn cinsky produkt hodne na samostatny clanok), takze to zase nebol…
fleg 04.04.2020 16:17
fleg
Aj tak to není pití k práci, ale v klidu si sednout a popíjet. A ještě u toho sosat pívo. Tohle je p…
Prasak 04.04.2020 18:13
Prasak
Dam si dnes vecer teda, aby ste ma tu neukamenovali.
fleg 04.04.2020 18:16
fleg
Mohlo být hůř. Taky si mohl ten prémiový rum nalít do piva :)
karel 04.04.2020 18:16
karel
A obhájil by to tím, že si koupil prémiový pivo.
Prasak 04.04.2020 18:17
Prasak
Do kafe
Jan Fiala 04.04.2020 22:34
Jan Fiala
no jestli to nekdo kupuje u alberta za 1200, tak je asi blbej :-)
merlouska 03.04.2020 16:49
merlouska
Dávám přednost whisky před rumem, ale nechal jsem se před pár měsíci přemluvit na výlet do "rumové"…
001 05.04.2020 18:51
001
Mně chutná třeba toto. [orion-konfeti-co-clivovicei-144-g-1206-650x489.jpg] [158062.jpg] poslední
zdenka.ceska.oma 05.04.2020 22:47
zdenka.ceska.oma

Já dám na doporučení z vedlejšího vlákna a zkusím Heffrona. Nemám rád sladký alkohol, zvedá se mi z toho kufr, lhostejno jestli Fernet, Becher nebo Magister.
Trochu se toho bojím, prý je Heffron něco jako Republica a ta prý je sladká. No uvidíme, přinejhorším to bude na pečení.
Celkem mi vyhovují konzumní blended whisky typu "Grants".

Jak jsem psal vedle - objednal jsem Malteco 15YO, přišel jsem na něj při ochutnávce, kdy jsem vybíral z 8 rumů v cenách cca 600-1200 Kč, tenhle mi sedl nejvíc. Celkově je recenzenty hodnocený jako sladký, mně tak nepřipadá. Nicméně, bude muset ještě chvíli počkat, než na něj dojde řada, neb mám stále ještě nedopitou Republicu.

Ste mi narobili take chute az som volal kamosovi, ze ako je na tom s virom...a uz aj premyslal, zeby sme sa stretli niekde vonku na terase a nieco popili, ale manzelka ho zahriakla.
Takze som nalial ja tej svojej vinko a sebe jednu Balantinku, kedze ziaden rum nemam doma, ale prisam vacku na zuvacku, ze si cez tyzden pojdem nejaky kupit.
Na zdravie smejde.

Som na tom presne rovnako (ja pijem domace a whiskey max).
Ale v mojom okoli som ten vyvoj od domaceho, cez whiskey az po rum uz videl na minimalne 3 jedincoch. Zaujimave, ze zacinam mat podobne umysli.
Rumy som parkrat skusil na navstevach prave u tychto prerodilcov, uneseny celkom z toho nie som, ale laka ma to.
Naposledy na lyzovacke sme pili domacu slivovicu a v jeden vecer Republiku, co je asi jedna z tych najlacnejsich alternativ, ale nebolo to celkom zle.
Chcem vyskusat do Don Papa, co tu spominali a uvidime.

Mne chutna ten Don Papa, jak uz v uvodnim prispevku zminuje Prasak :-)

Jinak ja rumy v podstate objevila az nedavno - tuzemak je dobrej leda do coly, do cukrovi a na domaci likery a nic jineho jsem neznala, do doby nez bozkov prisel s republikou. To uz aspon chutnalo jako rum :-)

No a pak loni na podzim jsme si s kamarady udelali rumovy vikend v Ostrave - nejaka cumenda po meste a vecer hura do restaurace/baru, kde meli velky vyber rumu. Jeden z kamaradu ma rumy rad, tak nam delal pruvodce, postupne objednal 5 ruznych rumu (maly panaky), tak jsme ochutnavali a me chutove nejvic zaujal prave ten Don Papa :-)
Pred mesicem jsme si dali opacko, tentokrat v Olomouci v rumotece, ale tam uz me nic vylozene neoslovilo. Ale v restauraci, kde jsme byli predtim na obede, meli "Kakadu", coz je neco jako rum s bananovou prichuti... to bylo chutove taky docela zajimavy (jen k tomu asi radsi necuchejte, smrdelo to jak redidlo).

Ale jinak kdyz uz jsem zminila ty domaci likery - delate? Jake?
U nas frci "prevence" - bezinkovo-kavovy liker, tu a tam zaexperimentujeme i s necim jinym, jako je treba orechovka, zazvorovice nebo kokosovice :-D Kdysi davno jsme si obcas udelali i domaci vajecnak, ale to uz dlouho nebylo.

Do coly se dá nalít cokoliv, i nejhorší krabicový víno a cola to všechno tak spolehlivě přebije, že je hříšný plýtvání tam lejt cokoliv lepšího, než tuzemák.
Jeden bývalý kolega mi dal na jedné společné akci cvaknout nějakej rum s pomerančovou příchutí. Bylo to moc dobrý, ale už si nepamatuju, co to bylo.
Já jsem s rumem začal ani nevím jak, tuším, že jsem si řekl, že to zkusím a koupil jsem tmavej rum v Lidlu, ten jejich privátní. Je to taková směs, co výrobce sehnal. Pak jsem zjistil, že mě po rumu nebolí ráno hlava, narozdíl od piva. Tak jsem u toho zůstal a začal zkoušet lepší modely. A taky jsem časem zjistil, kolik je mezi lidma rumových labužníků, víc, než jsem si myslel.

Teď jsem si dal poobědového panáka Grants. V hyperqelbech sleduji co je v akci kolem 200Kč a když mi dochází flaška, tak si to koupím. Jednou jsem se nalapal, koupil jsem si Napoleona s hodně hvězdičkami a když jsem to doma otevřel a přečetl složení, tak to nebyl koňak, ale "alkoholický nápoj" smíchaný z Bůh ví čeho. Jednou jsem v lázních bydlel se spolunocležníkem, snad měl někde hospodu, ten pil rum, tedy tuzemák, ale jedině z Božkova. Tak jsme si navzájem objednávali frťany.
Tohle je zajímavé:
http://www.frukoil.cz/
Občas dostanu od synova tchána z jižní Moravy láhev, na té co jsem ještě neotevřel je nálepka "Trnky 2017"
Já piju všechno co teče, akorát asfalt nepiju, ten teče pomalu.
Ale tvrdý alkohol moc nemusím, jen tu a tam.

[89485-kursy-jpg]

Taky mám rád rum. Mohl bych doporučit 12leté El Dorado, Diplomatico Reserva Exclusiva, Pampero Aniversario, Legendario 9leté (ale to jen a pouze 9leté, 7leté je už hodně sladké), Zacapa 23letá (ale to už je o něco dražší, ale pořád je to nejlevnější Zacapa), Bumbu Rum a naposledy mi hodně zachutnalo Pacto Navio (zraje v sudech po vínu). Všechno jsou to sladší rumy, ale zas ne tolik jako už tady zmíněný Don Papa nebo 7leté Legendario.

A občas si taky rád dám koktejly. Suverénně nejradši mám rád Mojito a Tequilu Sunrise. Na válení na pláži ideální.

Dneska přišel leták Kauflandu, mají tam Ferneta Stock, čučím na fotku, na etiketě 35 %. Sakra, ten Fernet jde s tím alkoholem čím dál níž, ve špajzu mám ještě flašku s 38 % a chlastával jsem i 40%. S takovou se dožiju toho, že to bude jen hořká šťáva.

To mi je jasný, spíš mě zajímá, kam až to chtějí snížit? Na úroveň vína? To abysme to pili z dvojdecovek, jako víno, protože štamprlu ani nepocítíš.
No jo, kobliháři, co slíbili nezvedat daně, vlastně letos zvedli daň na líh. Takže to výrobci opět zkrouhli, aby to nemuseli promítnout příliš znatelně do ceny.

Mám ve špajzu dva rumy, Heffron má tradičních českých 38 %, Cpt. Morgan anglických 40 %. Takže naštěstí se pořád ještě dají koupit čtyřicítky, ale nesmí to být vyrobeno u nás.

Kupil som detom tramposku...uz ma s tym otravovali roky a vsetci okolo uz maju.
Na montaz som si na piatok alebo sobotu, kedy bude pekne pocasie pozval kamosa.
Dame si ruska a budeme stavat...a popritom ucucavat.
Takze v piatok doobeda okrem ineho idem kupit basu Plzne a asi vyberiem aj nejakeho rumika vo velkosklade, co mame v meste.
Pre istotu zoberiem prenho borovicku a pre mna Jim Beama

Tam mam za sebou polovicku flasky, dali sme to dvaja aj s nejakymi pivami (ja viem kacirstvo) a trosku sa mi toci hlava.
Akoze nie je to zle, ale posledny pohar som nedopil a posunul manzelke.
Na pitie to moc nie je, skor na cuckanie a nejaku havanu do ruky k tomu.
Chut zaujimava, zdalo sa mi, ze po kazdom pohariku som citil nieco ine.

Dávám přednost whisky před rumem, ale nechal jsem se před pár měsíci přemluvit na výlet do "rumové" hospody. Dali jsem si tam s kamarádem několik rumů na ochutnání a několik z nich mě zaujalo. Bohužel jméno si pamatuju pouze jednoho: https://www.alkohol.cz/produkty/a-h-riise-royal-danish-navy-strength-rum-0-7l-40-9254/

Jinak běžně cumlám flašku whisky pěkně dlouho, ale poslední dobou se mi kvůli karanténě tenčí zásoby nějak rychle ]:).

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru