Fronta na banany
Ahojky pánové (dámy jsem tu snad ještě neviděla )...pred nedavnem jsme s prateli natrefili na zajimave tema a nejak jsme nedosli k odpovedi...co bylo nebo spis nebylo kdyz jsme byli mali. jsem rocnik 85 takze ty veci mam z doslechu nez abych si je pamatovala na vlastni kuzi...napr.
1) fronta na banany - co vim tak fronta se snad nikde nestala ale kseftovalo se podpultove...tzn az privezou banany/mandarinky tak mi dej vedet a mas u me silonky
2) nedostatkove zbozi jako novy kocarek pro dite, sici stroj atd atd...nekde se to prece vyrabet muselo ne? jak je mozne ze se treba na 5 okrsku dostaly jen 2 sici stroje? ktery se do obchodu ani nedostaly protoze se opet prodaly podpultove...
To ze se sem nedostalo exoticke ovoce nebo jen omezene bych pochopit dokazala ale copak jsme tu nemeli vyrobu na kocarky nebo sici stroje? nebo ze se vic vyplatilo sit bundy/kalhoty/kombinezy nez je kupovat...vim ze treba mamka na sici stroj cekala dlouho a ze jen proto ze mel deda prodejnu masa a mel kontakty tak furu veci podpultove sehnal? proste jestli u nas byla vyroba napr. sicich stroju tak kam ta vyroba sla kdyz mezi lidi a do obchodu se nedostala?
Fronty se staly naprosto bezne. Byl jsem v tej dobe malej kluk, ale ze nekde na chodniku stala fronta, to clovek videl kazdou chvili.
Co se kocarku a podobnych veci tyce, je to jednoduchy a celej pruser se jmenuje centralne planovana ekonomika. To totiz fungovalo tak, ze si v nejaky planovaci komisi sedli nejaci soudruzi a premejsleli, kolik se v pristi petiletce vyrobi kocarku. Takovou vyrobu naplanovali a bylo. I v idealnim pripade, kdyz vsechno v celym retezci fabrik fungovalo jak melo, tak to jako celek nefungovalo. Protoze to chlapici planovali s asi osmiletym predstihem, nikdy se nemohli trefit. Fabrika nemohla prizpusobit vyrobu, protoze mela naplanovany, kolik dostane kolecek a kolik dostane trubek. A kdyz vyhorela fabrika na kolecka, nebo soudruzi z nejake soudruzske zeme nedodali gumu tak byli uplne v haji, protoze zmenit dodavatele taky nebylo mozny(resp. urcite to nebylo tak jednoduchy jako dneska).
Nezapomeň na export - buď se ty výrobky vyvezly prakticky zadarmo do zemí RVHP, nebo se za valuty prodaly "na Západ". Bydlím ve městě, kde se vyráběly punčochy (což bylo jak známo také nedostatkové zboží) a vím, jak to chodilo - naplánované množství se vyrobilo a pak rozdělilo - menší část k nám, větší na Západ. Do SSSR jich tolik nešlo, nicméně zkušenosti rodičů praví, že při návštěvě Moskvy byla krabička punčoch univerzálním platidlem.
Fronty? Jo, taky jich mám několik za sebou - banány, pomeranče (kubánské), maso, mrazák, pořadník na auto.... v tomto kontextu potom působí velmi humorně výkřiky bolševiků o tom, že "jsme byli soběstační!" - třeba v produkci aut či potravin. Prdlajs. Nikde nic nebylo a muselo nám to stačit - v tom spočívala ona soběstačnost.
Co punčochy, ale punčocháče. Tady se daly koupit za Kčs 13,- a v zemi, kde včera znamená předevčírem prodat za deset rublů, za to byla v Moskvě láhev kvalitního alkoholu.
Já to špatně napsal, samozřejmě punčocháče. Za krabičku punčocháčů prej děžurnaja na hotelu dokázala nemožné.
to je ale desny...nechapu jak si nekdo mohl myslet ze to bude fungovat? nejsem sice ekonom ale na tohle staci selsky rozum ne? jak se da neco planovat na 5-8let dopredu bez moznosti zmeny cohokoliv a jeste se placat po zadech ze mame produkci 110%? a navic jim bylo jedno ze pro vlastni lidi ty veci nejsou ale do zahranici se dodavaji? obcas kdyz chytnu nejaky dokument z te doby tak se nestacim divit...
Co je na tom k divení? Prostě to Strana naplánovala v rámci pětiletky a podle toho se jelo. To by se za chvíli mohl někdo divit i tomu, proč Řecko dováží skleníková rajčata z Holandska, když má přebytek svých. Zase to někdo naplánoval.
a myslite ze byli lidi stastnejsi nez ted? nerikam ti rezimem pronasledovani ale obycejni pracujici lidi....mas praci, mas plat, dostanes byt...sice nikam nevycestujes ale co ti vlastne chybi? kdyz to srovnam s dneskem tak kdyz mam stesti a praci na neurcito (i kdyz to uz dnes nic neznamena), tak jsem rada kdyz pravidelne dostanu plat (nez prijde krize), o bytu nebo bezurocnych pujckach si muzu nechat zdat....premyslela jsem ze kdybych mela moznost jit do strany a 1x za mesic se ucastnit nejake stranicke schuze a za to dostanu byt a treba mi pridaji v praci tak proc bych do toho nesla?
Jak kteří. Představ si to jako zvířátka. Jsou ovečky, které na sebe nechají štěkat a nikdy se ani nepokusí vzdálit se od stáda. A pak máš ty, co využijou první příležitosti zdrhnout. Těm prvním chybí ta "jistota" v podobě ohrádky, ti druzí si zase váží a užívají svobody natolik, že jim nevadí ani to, že si musí shánět jídlo, které v ohrádce dostaly "zadarmo".
Spousta lidi byla stastnejsi nez jsou dneska. Primarne ovsem proto, ze jim bylo o 30 let min.
Obecne si myslim, ze prumernej clovek se dneska ma lip nez tehda, coz dokazujou i statistiky. Faktem je, ze tehda bylo min lidi na socialnim dne, ale taky prumer byl niz, spousta lidi co dneska hodnotime jako socialni pripady by se tehda jeste vesla do "prumeru", pridelenej byt byl taky casto byt IV kategorie(cti bez koupelny,pouze studena voda a s hajzlikem na chodbe) a i v pridelenym byte se platil najem.
A vlezt ci nevlezt do strany - to proste zalezelo jak si byla konformni s rezimem a jak sis tohle zduvodnila sama pred sebou.
no ale jak bys odpovedel dneska cloveku kterej rika ze za komunistu bylo lip a ze by si dneska radsi ustrelil ruku nez zvonit klicema? chapes proste pro a proti...nasi mi vzdycky rikali abych chodila volit protoze kdyz nejdes tak davas hlas komunistum a komunisti jsou spatny atd atd...ted se pomalu ale jiste komunisti vraci a s nim i nazor ze za nich nebylo tak spatne. ja to asi tezko posoudim kdyz ma rodina nemela s rezimem nejaky zasadni rpoblem, ve fronte jsem asi stala ale nepamatuju si to, byt jsme meli (s najmem a zachodem ), nasi meli praci...jasne nejaka svoboda slova nebyla, zbozi taky ne, dovca v zahranici skoro neexistovala...ted sice muzu poslat do haje koho chci ale ve vysledku je mi to stejne na nic, volim koho chci ale nakonec se stejne udela koalice a prehlasuje viteznou stranu, vyjet muzu ale nejezdim pac nezvladam nasetrit, zbozi mame ze vsech koutu zeme ale kvalita hooodne pokulhava...plus bych urco videla v tom ze muzu studovat a delat co chci a nikdo se nediva co dela nebo kde co rekla maminka nebo tatinek...
To je právě to, o čem jsem psal. Je to o vnímání situace. On svoji dnešní situaci vnímá hůře. Je to zčásti opravdu tím, že tehdy byl mladší, zčásti taky třeba tím, že postupem času člověk si člověk vzpomíná spíše na ta pozitiva, zatímco negativa mozek potlačuje (to je obranný mechanismus, abychom se nezbláznili). A nakonec taky tím, na co ten který člověk klade důraz - pro někoho jsou zásadní jistoty, pro jiné svobody.
Nicméně, dnešní řekněme padesátníci (šedesátníci) si nemají na co stěžovat - byty mají, často je odkoupili za zlomek dnešní ceny, důchody budou mít taky (narozdíl od další generace). Jen jim prostě není třicet a nejsou tak zdraví, jako byli za komoušů.
Ten zasadni rozdil je, ze s tema vecma muzes neco delat. I kdyby to znamenalo zacit s tim neco delat v uplne jiny zemi.
To koho volit.. možná podstatnější je, že můžeš být volena. Něco se ti nelíbí? Nabídka nic nezmění? Můžeš do toho jít, třeba v komunálu je to možná ta nejlepší cesta. Nikdo tě nebude nutit kvůli tomu být ve straně a prokázat, že myslíš stejně jako vedení. Nelibí se ti, co dělají politici? Pořádej petice, piš do tisku, dneska tě za to nikdo nezavře nebo nezmlátí. Držet hubu a krok je špatný dnes, stejně jako to bylo kdysi. S tím rozdílem, že tehdy to bylo nucený a za vybočení z řady se tvrdě trestalo, dneska je to od spousty (pro mě nepochopitelně) dobrovolný.
Doporučuji také postudovat něco o Maslowově pyramidě, tam je ukryto také spoustu vysvětlení. Některým prostě stačí ty nižší příčky.
Od nostalgie komunizmu a marazmu 90tých let (to už možná pamatuješ, divoký boj o moc, vraždy na objednávku, veksláci) nás možná zachrání lepší dostupnost informací díky internetu a otevření hranic. Mladí jsou zvídavější, poznávají život i jinde a některé možná překvapuje, jak jiné (a lepší) to je v zahraničí, než u nás dnes. Do těhle mladých lidí vkládám naději, že jednou bychom se mohli zbavit nálepky východního státu.
To by ale museli kapitalisti napřed zvednout mzdy a tím i životní úroveň a nedělat z nás otroky západu.
Minimální mzda na Slovensku v přepočtu 9800-, Kč. Minimální mzda v ČR 8500,- Kč. (Za vlády pravice by byla stále 8000,- Kč hrubého, neboť "pan čistý" musel zaplatit služby svým kurvám).
To myslíš vážně? Taky bych rád vkládal naděje do naší mládeže, ale ty které potkávám mě moc nenaplňují správným očekáváním...
Tak možná jiné prostředí. Pracuju v Praze a vedu skauty.
No, já bych ho chápal tak, že když teď ví PRO KOHO tehdy cinkal klíči,tak si uvědomuje, jakej byl tehdy blbec. Trochu mi to připomíná dnešní hysterickou kampaň proti panu prezidentovi, že nazval věci pravými jmény (účel to splnilo, potrefené husy zakejhaly).
Raději se zeptej, jak to, že když ty kočárky "nebyly", tak si v nich každá mamina to děcko vozila...
Existují dokumenty a "dokumenty".
Správně, republiku si rozvracet nedáme. Já viděl i banán.
Čert ví, cos viděl. Bylo to hnědý? Nebylo?
Tak to nebyl banán, protože za komunistů byly všechny banány shnilé!
Bezpochyby pricin ekonomickyho upadku bylo vic, snazil jsem se vypichnout tu zasadni. Ale jak rikas, dalsi v rade bylo omezeni zahranicniho obchodu se zapadem, problemy dany RVHP jako takovy(byli vyrobky, ktery jsme proste vyrabet nemohli, protoze je zrovna vyrabeli Bulhari. A ze stali za pytel nebyla vymluva), nesmyslny naklady na armadu... vycet by mohl byt dlouhej.
To je normální, v minulé době byly peníze, tudíž nebylo dostatek zboží. Dnes je to naopak peníze nejsou, ale zboží je dost.
A fronty? Fronty jsou tak jako tak :D
Dobrej pokus, ale nezapomínej na ty, kteří ten "blahobyt" pamatují.
http://www.zakomunistu.cz/
Ta stránka je pro mě záhadou. Podle ní je "dráže" nebo "levněji" pro každého jinak.
Přestože jsou ta data pravděpodobně správná, jsou manipulativní. Realita je přece jiná.
Už jenom tím, jaké procento národa mělo tu uváděnou "průměrnou" mzdu tehdy a dnes.
Proto taky odpověď na tu otázku v logu té stránky zní: Za komunistů jsme se měli lépe.
Nedělej ze sebe blbce, nahoře máš volbu výchozího stavu. Tak si tam vyber medián a neargumentuj průměrem.
No ano, tabulky, statistiky, atd. se dají vykládat různě.
Já vím. Za tohle bych měl úpět v Kostnici, hned vedle Mistra.
Medián je jen jeden a s průměrem nijak nesouvisí. To ani komunisti nevykládali jinak.
Samozřejmě se můžeme bavit o tom, jestli je lepší mít o 43% levnější pivo ale o 43% dražší známku na dopis nebo naopak, ale to už záleží na vkusu každého soudruha (já letos vypil asi stejně piv, jako poslal dopisů, čili u mě to bude šulnul ).
Pivo : známky = 1 : 1 (tj. 0 : 0). Taky matematika.
Já neberu Debaty tak vážně, jako někteří debatující.
Tak já sice taky ne, ale záměrný voloviny neuvádím, že jo.
K tomu, že ses měl za komoušů líp - je to docela možný, ta iluze rovnosti mezi lidma byla silnější, dneska kolem sebe vidíš určitě víc zbohatlíků, než tehdy. Nicméně jestli jsme se měli lépe jako společnost, to se nedá určit objektivně, čili to bude o tom, jak vnímáš situaci a ne o tom, jaká situace skutečně je.
S tou poslední větou samozřejmě souhlasím. Ale i tak se ještě vrátím k tomu, co jsem napsal dříve:
Nevěřím způsobu, kterým se dneska "vypočítává" ta údajně průměrná mzda (např. druhé čtvrtletí 2014 - 25 500 Kč).
Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 295 Kč a 41 037 Kč (ČSÚ).
Nepíše se tam o složení toho "vzorku". Nepíše se tam ani to, kolik lidí už dělá za minimální mzdu (nebo o bakšiš nad ni) - pod 10 295 Kč. O práci načerno samozřejmě nelze mluvit.
Ano, píšu o tom, jak situaci vnímám. Je možné, že je jiná.
A proto máš použít medián, už jsem to taky psal.
Já průměry taky nerad.
Prumery taky nemam rad. Jako klasicky pripad uvadim: Ja snim 2 kurata,ty zadne. V prumeru jsme meli 1 kure kazdy a pritom ja budu prezrany a ty hladovejici. Prumery jsou o nicem
Heleme se, tak teď si to vyměníme!
Jaký je v tomto konkrétním případě medián?
Navíc:
- mléko polotučné - balení v plastových sáčcích, dost často jsem přinesl z nákupu oblitou tašku s mokrým nákupem od prasklého svaru
- pivo Prazdroj 12° 0,5 l - šlo na export, nedostatkové
- Pepsi cola 1,5 l (obal) - za komunistů jsem viděl jen na obrázku
- vepř. šunka (vys. jakost) 1 kg - podpultovka, běžný smrtelník se ládoval Gothajem
- hovězí maso zadní BK 1 kg - podpultovka
- vepř. pečeně 1 kg - rovněž
- pánské boty, kožené - pro moje boty do školy jsme vždy sjezdili půl středočeského kraje. Obvykle z doslechu (na tlf. přípojku jsme neměli šanci. Pořadník na několik let dopředu plný) se máti dozvěděla že přivezli boty do Neratovic, případně Štětí a už se jelo.
- dámský kabát - stejná situace jako výše
- pračka - jedině Romo, případně Romo se ždímačkou
- televizor - pro ten se jezdilo do Kotvy. Byl tam výběr alespoň z 5 typů (Junosť, Orava,..)
- běžný automobil Škoda - na pořadník. Strejda na Š120 čekal víc jak rok (neměl známosti)
A tak by se dalo pokračovat. Ne, nestýská se mi a ani nelituju třepání klíči. Sice si tak nějak pamatuju už tu fázi, kdy socík uvadal a rozvolňovaly se řady (jsem ročník 71), ale ten strach že někde se člověk nahlas moc otevřeně vyjádří, prozradí nesprávné osobě že poslouchá Svobodnou Evropu či Hlas Ameriky znám. Na učňáku jsme měli několikrát pány v tmavých oblecích, kteří přijeli černou Tatrovkou a dvěma spolužákům hrozil vyhazov (a to byl rok 1987, co se tak dělo v padesátejch ...).
Milada Horáková se ke všemu přiznala, dle slov zvolené poslankyně a zastupitelky hl. m. Prahy... Netřeba jmenovat, ne?
Sakra, jsi chlape hrozně rychlej, nestíhám editovat. Tak to hodím jako dodatek sem:
....
- běžný automobil Škoda - na pořadník. Strejda na Š120 čekal víc jak rok (neměl známosti. Pak mu odešlo relé, které nebylo k sehnání a jezdil půl roku bez dobíjení, než mu došla trpělivost a čornul ho na parkovišti jinému chudákovi. Trest ho neminul. Další měsíc mu ukradli nedostatkové stěrače)
A tak by se dalo pokračovat. Ne, nestýská se mi a ani nelituju třepání klíči. Sice si tak nějak pamatuju už tu fázi, kdy socík uvadal a rozvolňovaly se řady (jsem ročník 71), ale ten strach že někde se člověk nahlas moc otevřeně vyjádří, prozradí nesprávné osobě že poslouchá Svobodnou Evropu či Hlas Ameriky znám. Na učňáku jsme měli několikrát pány v tmavých oblecích, kteří přijeli černou Tatrovkou a dvěma spolužákům hrozil vyhazov (a to byl rok 1987, co se tak dělo v padesátejch ...).
Dostal jsem dvojku z chování za nedostavení se k oslavě 1. máje.
Prasak níže mi připomněl dobu, kdy jsem vyrážel do Prahy pro elektronické součástky. Slezl jsem se seznamem všechny dostupný prodejny a odnášel sotva polovinu (tranzistor KF507 za 10Kčs, KF517 rovněž) - nebyly ani blbý odpory.
Co se blbě vysvětluje je, co ten systém dělal s lidma jakoby "zprostředkovaně".
Taky jsem, myslím v roce 88, nebo 89 vynechal oslavy prvního máje. Hlídali jsme májku, tak jsem byl poněkud unavený a nehodlal jsem kvůli přiblblejm oslavám vstávat.
Máma se mě snažila vzbudit asi čtyřikrát. Ona měla opravdu strach, že si někdo aktivní všimne, že tam nejsem a budu s tím mít problémy.
Už mlčím
Aniz bych se ty nejmenovany, ktery bych se dotknul maximalne nasadou od krumpace, chtel jakkoliv zastavat, v tomhle bode ma pravdu. Milada Horakova se _HRDE_ priznala k cinnosti, ktera v dle tehdejsich zakonu byla vlastizradou. Coz na jejim hrdinstvi nic neubira, ba prave naopak.
to je docela jednoduchý. Hon na čarodějnice, úplně stejně u nás jako v Americe, jenom v opačným gardu. McCarthy a Urválek si nemají co vyčítat.
Dobrej pokus, podle této argumentace mohu říct, že za první republiky se měli hůř než za komunistů, protože mzdy byly asi 800 korun měsíčně.
Já se to rozhodl porovnávat trochu jinak, nasimuloval jsem si měsíční nákup a všechno mi to vyšlo na:
453 korun. Možné, že jsem na něco zapomněl, tak připočteme 200 korun. Autor bohužel (záměrně?) neuvádí ceny nájmu atd. Takže bez nájmu jsem si vše ostatní zaplatil za 653 korun. Při platu 3000 korun je to docela fajn.
Nezastávám se té doby, tu dobu jsem nezažil, tudíž jsem nestranný, tudíž to posuzuji co možno nejobjektivněji.
http://www.zakomunistu.cz/info-vstupne-kino.html (zejména poslední odstavec)
Já jsem si od plyšáku (mylně) sliboval aspoň to, že o odborných záležitostech začnou rozhodovat odborníci.
http://www.loupak.cz/video/srandicky/19281-expert-ve-firme
Sedm kolmých čar ve tvaru koťátka mě dostalo!
Inzerát.
Vyměním frontu na pracáku, za frontu na banány.
Značka - spěchá.
Výňatek z klasika:
Dr. Vlach?
Bingo.
Nevím, jsem ročník 1979. Pamatuji z té doby málo.
- v pátek odpoledne frontu před trafikou na Večerku (Večerní Praha)
- samoobsluhy narvané lidmi, u nás byla jedna vyhlášená a chodilo se "ke Královi" (vedoucí té sámošky), prý sehnali nesehnatelné
- časopis ABC jsme si mohli objednat ve škole a do školy chodil
- Čtyřlístek mi máma zařídila tak, že jí ho známá trafikantka schovávala, stejně jako např. ABC Speciál
- nákup osobního vozu (Škoda 125 L), kolegyně mojí mámy měla manžela (doc. Dr. DrSc a kdovícoještě) a ten znal někoho v Boleslavi. Mámě řekla, že se jim sešly dvě nabídky na podpultový vůz. Řekla jí to v pondělí, v pátek se pro auto jelo a do té doby bylo nutno sehnat 68.500,- Kčs na vytoužený vůz
- do smrti nezapomenu na jednu učitelku, která mě učila v páté třídě. Blížilo se výročí VŘSR (v roce 1989), měla nás na výtvarnou výchovu. Takže - Aurora a k tomu výklad, patřičně zapálený. Za tři týdny - téma nástup demokracie a slinty o tom, jak je dobře že se lidi zbaví jha komunismu a podobně. Co tohle udělá s desetiletými smrady?
Jinak - jako smrad jsem neměl dojem nedostatku. Jídlo bylo, co číst taky, zábavy venku taky hodně.
Já si pamatuju ještě o dva roky míň - jako malej cucák jsem stál mámě po boku u tašky a prohlížel si z nudy černobíle kostkovanou podlahu obchodu se zeleninou, když byly ty banány. Nebavilo mě to. A ještě horší byla fronta na maso, kde jsem sledoval řezníka s obrovským knírem, jak dělá "poseroutku", tedy cpe maso do mlýnku a to mletý lezlo ven. Raději jsem měl tu paní u pultu s uzeninama, protože doma jsem pak mamině vybalil z nákupu ty balíčky z voskovanýho papíru a mlsal kolečka salámu, nebo vyžebral kousek točenýho salámu (tzv. Bratislava). Jo, maso bývalo jen ve čtvrtek.
A pamatuju si návštěvu místního kovomatu, kde tata při nákupu téměř čehokoliv uslyšel jen obvyklou hlášku "Nemáme, zkuste to příští týden".
Čtyřlístek jsem četl u kámoša, měl ho kvanta dílů. No jo, když měl máti na poště.
Taky občas máma přišla s tím, že dostala třeba ananasový kompot v konzervě. To ti byl svátek!
Ještě si pamatuji obchod DTM (dům techniky a mládeže?) v Praze na Národní, kousínek od MÁJe. Měli tam celé oddělení "LEGO", kde červené a žluté regály zely prázdnotou, nebyl tam ani prodavač. Měli tam i modely, železnici. Tam naši koupili za 200,- Kčs elektrickou lokomotivu (PIKO) na HO a já jí měl někdy v roce 1988 pod keřem. Vagónky stály tak dvacku až pade a to byly prachy... Dva tři měsíce jsem na jeden šetřil z kapesného (co mi paměť sahá, tak bylo cca 20,- Kčs) a z toho, co občas pustily babičky.
Na poštu si pamatuju taky, když mě naši poslali zaplatit složenku. Fronta minimálně stejná, jako jsou nyní. Ale! Musel jsem si stoupnout do té správné, protože u jedné přepážky se prachy vyplácely a u druhé se přijímaly.
No tak zrovna modelová železnice (PIKO, NDR) byla za komárů doslova za hubičku. Ve srovnání s dneškem.
Také jsem měl HO (dnes v tom synátor pokračuje). Kolem roku 1975 jsem kupoval rychlíkové vagóny za 13 kaček, "běžné" nákladní byly pod desetikačku, kolejnice byly na metry, parní lokomotiva s tendrem za 115 (dnes stojí snad 30-50x tolik).
To jo, bývalo to levné. Jen býval problém sehnat třeba rovné koleje, ptal jsem se tam často a často bývaly k dostání jen oblouky
Pokud v tom synátor pokračuje - neměli byste zbytečné dvě nápravičky (osičku s kolečky, klidně nějaké umělohmotné) a dvě rovné koleje, klidně nějaké "na houby"? Našel jsem doma rychlíkový vagon SNCF a chybí mu dvě nápravy; on je celý takový otlučený, ale nyní plní roli dekorace. Kdyby jo, písni PM. Domluvíme bližší.
Dík
DTM. Na to směšně prázdný Lego si pamatuju.
V osmaosmdesátým mi tam udělali obrovskou radost, protože jsem tam zakoupil barvy Unicol Model, které jsem jinak sháněl asi půl roku... Stály za..., byly to zřejmě jen do lahviček přelité barvy Industrol, ale byla to ještě syntetika, ne ten současný ničemný akryl.
Humbrol Enamel šly sehnat lehčeji, ale byly patřičně dražší. Ty jsem si dovolil až po revoluci. Taky byly asi tak stokrát lepší...
Ovšem my jsme si poradili, "nitrobarvy na kožu", to byla ta správná modelářská špička.
...a plasty se lepily pomocí Čikuli. Odvážnější žáci/učni to i čichali, desítky čichačů (tajilo se to) na čichání skončilo v márnici (hlavně severní Morava, hornická učiliště..)
Jojo, tu krabici s barvami Unicol si pamatuju. Byly na pytel.
Náhodou špatný nebyli,jen malý spektrum.Humbrolky byli drahý (na malý kluky),tak jsme měli každej pár barev a půjčovali se.
Koukám, že všude to bylo stejný.
Jestli to možná není důvod onoho nostalgického vzpomínání. Většina lidí měla ten základní standard, nicméně každý si postupem času "vyšmelil" nějaké něco z Německa, z Tuzexu... lidi byli v kontaktu, neustále něco sháněli, půjčovali si, odrbávali... :)
Dneska můžete mít všechno a můžete si vybrat - za pár šupů nebo za pár mega, kolik unese peněženka. Už to není o spolupráci s ostatními, ale hlavně hamty hamty. V jistém smyslu mohlo být dříve líp, nicméně asi bych neměnil, těch negativ je přece jenom více.
Unicolky boli strasne, rychlo vyschli a ich konzisetencia bola taka divna...ked som to porovnal s Humbrolkami na modelarskom kruzku bolo to nebe a dudy.
Rovnaky rozidel bol vo vyliskoch z nasej vyroby a tych od firmy Revell. KU koncu 80-tych rokov sa vsak vylisky zacali zlepsovat aj u nas, myslim, ze jeden z prvych modelov bol SU-25 (ci 27?) dokonca aj vo vacsom meritku ako bolo zvykom. To bolo model, ktory sa zacal priblizovat kvalitou tym zahranicnym.
Myslim, ze modely u nas robili Kovozavody Prostejov a doma som ich mal zlozene vsetky.
Pamatam si ako som chodil do hrackarstva kazdy mesiac sa pozerat, ci nevysiel novy model a furt som smutnyu odchadzal spat, pretoze inovacie nie a nie prist.
to musíš všechno brát jako základ, ze kterého vytvoříš to co chceš.
kukuruznika z prostějova jsem v klidu přestavěl na sanitku už jako dítě.
http://s199.photobucket.com/user/gzt_photo/media/po-2.jpg.html
italeri se dalo sehnat tenkrát(blbě), revell se svýma srandovníma kosočtvercama místo svastik na ocaskách u něm. strojů docela v pohodě.
Na copak se asi tak přestavovala Avia S-199, Aero C3A, Avia C-2?
na nic. u mezka tomu daly jinej motor, tlustší vrtulu - takže to střílelo jedna na nepřítele, jedna do vrtule... vzlet na tom jeho hubeným podvozku musel bejt rajc.
jak jsi zmínil marcelův bloch 200 - pěkný model- i interiér to mělo. krásně si to člověk načančal uvnitř, pak odcvaknul výlisek s okenníma sklama a šel do mdlob- dovnitř vůbec nebylo viděl. já tam dával slabou fólii.
Ty starší stavebnice Směr totiž byly lisované ze starých forem Helleru. SU 25, SU 7 etc. už byly modely vytvořené u nás.
Stejně tak ruské modely Novo (ty se většinou získávaly výměnou) - prakticky všechno to byl starý Heller.
U KP nevím, ale jejich modely se zřejmě dělaly u nás od začátku.
Třeba MB 200 (Kovozávody) byl už docela slušně udělaný model, i když měl nezvyklou konstrukci.
technická: h0 ne ho.
pamatuju frontu přes noc na knížku od karla maye.
Ze středy na čtvrtek...
jsem mírně starší. Mě zastihla revoluce na střední škole, pamatuju se jak mě nutili chodit do SSM, na což jsem jim kašlal (to jsem už jel v Pinkfloydech a podobné odpadové buržoustské pakultuře ), protože mi tak nějak už došlo, co to je za svinstvo. Ale asi bych nakonec vyměkl, protože ještě i tehdy to bylo tak, že na VŠ brali jen ty co byli ve stádě (i když kdoví, v té době jsem byl mladý, tvrdohlavý a úplně blbý ). Naštěstí to koncem roku 89 padlo. Nejhorší na tom všem bylo to vymývání mozků. Začalo to hned zkraje, v mateřinkách. Děti dostaly úkol nakreslit tank, jindy továrnu s rudou hvězdou atp. Pokračovalo to základkou, kde se "muselo" chodit do Jisker a Pionýra, který vedli uvědomělí soudruzi z Lidových Milicí (ale byly výjimky, a pak to bylo spíše o tom, že to bylo takové to klasické české švejkování). Když jste děcko, tak vám to ani tak nepřijde, ale pamatuju se, jak mi rodiče už někdy v roce 1984 (to jsem měl akorát 10 let) řekli, že bych tomu všemu neměl až tak moc věřit. A děd mě začal učit německy (přece jen je to jazyk části mých předků), takže jsem pak mohl sledovat vysílání rakouské ORF a udělat si obrázek sám. No a to byl začátek toho, jak jsem se začal soudruhům smát..
A to můj praděd patřil k zakládajícím členům KSČ (taky se po válce k němu sódruzi moc nehlásili) - jenže to byla trochu jiná doba...
Co se týká přerodu "soušek" na "píčetelky", tam mě to nějak nebere, kreténů byla celá řada, a všude. Většina lidí přežívalo jak se dalo a mnozí to měli jako mimikry a neškodili. Jinak fronty, korupce, křivý charakter, bonzáctví - to je vše dědictví nacismu a komunismu. Tyto dva režimy zbavily Čechy svých elit, a tak (bohužel) máme na Hradě člověka, který se chová a vystupuje jako pohodný.
Dodneška mám osypky z "dobrovolně povinných" akcí, domovních a uličních důvěrníků a výborů, branných cvičení, IPCHO, ateistické výchovy, oslav Rusáků a hraní Internacionály. A asi milionu dalších věcí.
P.S.: dodneška se směju, jak mi děda vysvětloval co to vlastně je ten "bydžé" (budget) o kterém Rakušáci každý rok mleli..
mírně starší... jsme stejný ročník. nazval bych to kulantně: navždy mladý.
na našem ročníku je hezky vidět, jak pětiletka stála v plánování za starou bačkoru. po hubenějších 71-73 ročnících přišel velice silný 74 a souzi neměli na skladech nic. jak říká velký jára: 20let nic a najednou zájezd.
jinak se zbytkem a oslav rusáků souhlasím. na základce jsme měli třídní (mmchdm napsala posudky co značili pouze emigraci), které, když se řeklo rusáci, tak uronila kroupu a hodinu mlela o sovětech v lesích. já byl vycepovanej z domova, že krávy se nesmím zeptat zpříma, jestli nemyslela lesíkem i katyň.
jen co cinkli klíče, tak z minuty na minutu z ní byla němčinářka a velká germanistka. tfuj
Když jsi vzpomenul ty Jiskry, tak si pamatuju, že jsme se s klukama ve škole hádali nad posledním veršem slavnostního slibu - jablko sváru bylo ve slově "aby". Jedna půlka tvrdila, že tam je ještě písmeno ch, druhá půlka bez písmena. Takže jsme nevěděli, jestli základem slibu je obšťastnit svou zemi, nebo sebe.
Taky jsem se toho času máti zeptal, když jsme šli kolem jakési výlohy s fotkama kandidátů do voleb, že když su jiskra, pak budu pionýrem, tak co budu pak? Máti mi tak nějak nechtěla odpovědět, zahrála to do outu. Asi to taky nežrala.
Pionýrem jsem se nikdy nestal, přišel plyšák a šmitec. Došlo mi to až po letech, proč ne. Brácha to ještě stihnul, pamatuju si, že den před slibem si chtěl vyžehlit ten rudej šátek a jelikož to byla umělina, tak mu půlka šátku zůstala na žehličce. Co pak dělali, když po škole chodili "do pincka", tak to už nevím, nikdy jsem se ho nezeptal. No, ono to vlastně dlouho nevydrželo, asi rok, pak plyš.
Když jsme pak měli místo soušky učitelky říkat pančitelko, tak mi to sice přišlo divný, ale jelikož se nám učitelka v té době provdala a změnila jméno, tak jsme byli na změny u učitelky tak nějak zvyklí. Najednou všichni objevili slovíčko demokracie, každej se s ní oháněl, ale nikdo nevěděl, co to vlastně znamená a tak z toho udělali anarchii, protože "demokracie znamená, že si můžeš dělat co chceš" a ve jménu toho dělaly děcka bordel.
Dokonce si pamatuju vedoucí Pionýrské organizace ze školy, taková prdelatá mladá baba, ani vdaná nebyla, protože její brácha nás učil karate (nenaučil) a měli stejný příjmení. Docela by mě zajímalo, jak a kde tehdy skončila a jestli měla patřičné zapálení pro výkon služby.
Pokud jde o výplach hned zezačátku, tak ano, pamatuju si pár věcí. Kreslili a vystřihovali jsme továrny a Auroru. Netušil jsem, co to bylo za loď, co vystřelila jen jednou, a proč zrovna fabriku, ale když jsme to vystřihli z tvrdýho papíru, tak se tomu daly nůžkama nastřihnout a udělat otvírací vrata, což bylo super a dál jsem nad motivem nepřemejšlel, hlavně když to mělo funkční prvek. A taky si pamatuju Husáka na stěně, byl prezident republiky, jejíž přívlastek "socialistické" jsem nebyl schopen správně vyslovit, na šestiletý děcko to byl jazykolam.
Už to tu někdo nakousnul, ale to přesně bylo pro tu dobu typické. Když člověk něco sehnal, měl z toho radost. Ráno jsem volal do stavebnin, jestli přišel cement. Pak jsem volal do práce, že nepřijedu. Pak jsem jel pro vozejk, zapřáh za auto a jel pro pět pytlů cementu. A celej den jsem měl dobrou náladu, protože jsem sehnal blbej cement. Co se nedostatkového zboží týká, všechno byla otázka nabídky a poptávky. Pokud jsi měl co nabídnout na revanš, sehnalo se všechno. Já jsem třeba opravoval jako melouch ruský barevný televize, pašovaný sem přes Milovice. Navíc, kromě běžnejch závad se tomu časem rozjížděly diskriminátory a konvergence a to malý servisy ani neuměly seřídit, protože na to neměly přístroje. Oni to většinou ani nechtěli opravovat. Takže kšefty šly. Mě se nestejská po minulým režimu, ale sral mě mnohem míň, než tenhle.
Úryvky z článku: Kapitalističtí ekonomové lžou, až se jim od „huby“ práší!
To abyste neusnuli!