Kdo smažil na teflonový pánvi?
Zdar,
koukal jsem na film z minulýho roku Dark Waters a muzu doporucit. Perfektne zahranej film z pravnickyho prostredi, ikdyz podstatou filmu bylo ono zdravotni sdeleni, ze jsme vsichni v prdeli, na coz jsem teda ziral s vytrestenyma vocima. Slysel jsem samozrejme uz driv, ze Teflon neni uplne zdrava latka, ale ze je to az tak jedovate, jsem teda netusil.
Pritom verim, ze nekde se jeste muze i na tech Tefalovych hrncich a panvich varit i dnes.
Ja sam jsem nakonec nekdy od 2007 teda davno potom, co uz to v USA pravnici resili, tefalovou panev pouzival, takze jsem asi taky dostal poradnou davku. Jestli me pamet neklame, tak nekdy 2012-2013 jsem mel takovou nehodu, pri ktere jsem tefalovou panev spalil a vyhodil, ale pouzival jsem ji minimalne 5 let. Take jsem jeste pouzival sendvicovac potazenej teflonem, ale ten jsem znicil snad dokonce jeste v zaruce, takze dneska muzu byt rad, ze jsem do nej ty vajicka tehdy dal, nacez jsem to potom musel vyhodit.
Co vy, taky jste si nicili zdravi teflonem?
A která umělá hmota je "zdravá"? Ptfe alias teflon mám doma jak na kabelech k bednám, tak na 2x panvičkám, a ještě ve vnitřím hrnci Tesla K 50 a žádný problém.
Jo ještě Van den hul Thunderline hybrid má ptfe..
Kabely problem nejsou, varit na tom jidlo mas rakovinku jak vysitou, chce to tomu dat cas. Na film se podivej.
Je potřeba jak se píše v návodu používat dřevěné nebo plastové vařečky a spol, a ptfe se jen tak neodře. Stručně řečeno: je hliník jedovatý??
Jestli mysli "teflon", tak tak skodlivy kdyz je pouzivan spravne a pri spravnych teplotach neni.
Neodre, ale vyparuje. Na panvi nema co delat.
Zase kecy. Zdrojem těch informací je film, jo? A na vetřelce nebo Ježibabu věříš taky?
https://www.sittech.cz/ptfe-technicke-informace
Tak je to na tobe, ja to nastesti uz radu let nepouzivam. Ony teploty pri smazeni nejsou zrovna male a mas na panvi 200 stupnu raz dva.
Ve filmech jsou i vraždící panenky. Je to jenom jako.
Když ty filmy tak prožíváš, koukni se i na Erin Brockovich a přestaneš používat i nerezové nádobí, kde je chrom.
Hádám, že smaží na kameni, protože jakýkoli kov je horší, než PTFE.
Boze! Vic k tomu neni co rict.
To opravdu není. Jde to s tebou z kopce.
Oslovuj me normalne Kurte, jsem na to zvykly. Díky!
Určitě podat žalobu na výrobce, stát a ministerstvo zdravotnictví atd. Já budu muset dát žalobu Československou lidovou armádu, jelikož v letech 1975 - 1977 jsem byl nucen jíst (žrát) hliníkovým příborem z hliníkového ešusu. Také mě matka měřila teplotu rtuťovým teploměrem a mohlo by se to kvalifikovat jako pokus o ublížení na zdraví. Několikrát mě vezl autobus větší než povolenou rychlostí. Také jsem byl nucen v roce 1986 jít do prvomájového průvodu po výbuchu v Černobylu.
Rtutovy teplomer jeste nic neprekonalo. Skodlivost je jen kdyz ho rozbijes a to je zase jen tvoje blbost. Zalovat muzes jen sam sebe.
Skodlivost hliniku pri vareni sice byla prokazana, ale radove nizsi nez u teflonu. Navic plati, ze se na zdravotni rizika nelze divat retrospektivne. Abys dostal milionove odskodneni jako u teflonu dostali v USA, tak bys musel prokazat, ze vyrobce o skodlivosti vedel v dobe, kdy to vyrabel a prodaval. Jenze v 70. a i 80. letech se verilo, ze hlinik skodlivy neni.
Jo jo, to se občas objeví "zaručené" zprávy o až smrtelné škodlivosti toho, jindy onoho.
Na druhou stranu zase o zázračné, zdravé a léčivé potravině, nebo bylině a podobně.
Tak já zase tvrdím, a bylo to jistě potvrzené mnoha studiemi a teoriemi, že používání teflonu, hliníku, ale i mědi, či železa, včetně kamenů a povrchů z nanomateriálů, není ani zdaleka tak škodlivé, jako smažení samotné.
Smažení. To je to, co ničí naše zdraví. Vytváří se při něm řada karcinogenů, potraviny při něm mění svoji původní strukturu a teplotou se poškozuje DNA použitého masa, což přenesením do lidského organismu může vyvolat nepřiměřenou reakci imunitního systému. Zejména při smažení řízků obalených ve strouhance snadno dojde vysokou teplotou k denaturaci až karbonizaci obsažených škrobů, které se tak stanou špatně stravitelné.
Tak, jestli je neco skodlivejsi mene a neco vice, ve chvili, kdy te spolehlive zabiji i ten mene skodlivy jed, je uz v podstate detail. Nicmene, ze je smazeni skodlive, mas pravdu. Ja chtel ale vic upozornit na zajimavy film o nebezpeci teflonu nez poukazovat na zdravotni rizika pri smazeni. Netusil jsem pritom, ze zdejsi osazenstvo nema o skodlivosti teflonu ani paru a pravdepodobne ani o skodlivosti smazeni.
Ne ty se díváš moc na filmy.
Pravda. O škodlivosti smažení zdejší osazenstvo skutečně nemá ani páru.
A to není zdaleka všechno. Je mnoho věcí, zejména v jídle a pití, co nás může zabít, aniž by většina lidí o tom věděla.
Například většina lidí nemá ani páru o tom, že vypití velkého množství čisté vody může vyvolat značná zdravotní rizika.
Při normálním napití se, menšího množství, se voda v žaludku smíchá s žaludečními kyselinami a vstřebá se do krevního oběhu ve vhodné koncentraci. To ještě neškodí.
Ale pokud se vypije najednou velké množství čisté vody a to čím čistší, tím horší, nejhorší by byla destilovaná, dojde k velkému zdravotnímu riziku. Žaludeční šťávy v tom případě nestačí upravit čistou vodu a ta se vstřebá ve stejné čisté koncentraci. Voda se vstřebá do krevního oběhu a tam vyvolá vlivem silného osmotického tlaku průnik přes buněčnou membránu do krevních buněk.
Osmotický tlak jiné koncentrace vnitřního prostředí buňky a čisté vody je tak silný, že vyvolá silný průnik vody do buňky a její tlakové poškození.
Takto, aniž by o tom lidé věděli, je možno zničit velké množství červených krvinek a vyvolat otravu čistou vodou.
Ze stejného důvodu, lékaři při různých infuzích a podáních léků nitrožilně nikdy nesmí použít čistou vodu. Právě kvůli možnosti vyvolání nežádoucího osmotického tlaku v krevním oběhu musí používat tzv. fyziologický roztok. Používá se roztok 0,9% NaCl, který se shoduje s koncentrací vnitřního prostředí buněk a nežádoucí osmotický tlak nevyvolá.
Zajímavostí je, že vypití i velkého množství piva podobné nežádoucí účinky nevyvolá. Pivo má naštěstí podobnou koncentraci obsažených látek jako fyziologický roztok, takže i při rychlém vstřebání do krevního oběhu nevyvolá nežádoucí osmotický přetlak.
-- A příště třeba o škodlivosti příjmu většího množství ovoce. Málokdo totiž ví o tom, že ovocný cukr fruktóza není tak zdravý jak se myslí. Mimo jiné, například způsobuje nezdravé ztučnění jater, což následně zhoršuje jejich funkci.
Takže podle tebe a tazatele zpádky na strom A hlavně nejest , nepít, nedíchat....
Pánové podle mě zde řešíme totální blbost.
Neuvažoval jsi někdy o nějakém kurzu mateřského jazyka? Nebo to necháváš až na univerzitu třetího věku?
No sorry zpátky..
A nedýchat. Ono se to hodně plete s nepíchat, ale kořen je tam jiný.
edit: se zbytkem tvého textu pochopitelně souhlasím.
No teda? Jakou blbost? Všechny mnou uvedené informace jsou založey na pravdě a podloženy mnohaletým výzkumem.
Použil jsem tyto příklady jako demonstraci toho, co nás ve skutečnosti při přípravě jídla ohrožuje. Ve srovnání s tím, je pouhé
používání teflonové pánve zcela neškodné.
A to můžu potvrdit na moje svědomí a kočičí vědomí.
Pivo vyvolava zase ine tlaky.
Diky za zajimavy komentar.
Vubec jsem to netusil. Jak je to s kolou pripadne s "ovocnym" sirupem?
Obzvlast v lete se mi stane, ze nekde venku zustanu delsi dobu bez vody pri sportu a pak toho vetsinou koly nebo vody se sirupem vypiju opravdu hodne, urcite litr, mozna vic.
Jinak cukr bych nekdy probral rad separatne, take zajimave tema. A co se tyka te koly, piju to jen v lete po sportu, jinak se slazene vode vyhybam, normalne piju cistou nebo caje. Pivo spis vyjimecne, nejsem pivar, nechutna mi.
Ty si este fakt nepocul o otrave vodou, ktora sa dokonca koncila smrtou?
Preco ti rodicia v letnych horucavach hovorili, aby si pil pomaly;o)?
Neslysel.
Rikali, vzdycky jsem pridal a pil rychleji.
Bacha na to každý život končí smrtí. Nejhorší je že nevíš na co a kdy umřeš. To je také zajímavé téma.
Mne lidi obvykle prognozujou, ze me nekdo zabije.
Na ty sportovní výkony bych Ti doporučil sehnat si rehydratační koncentrát, což je směs sodných, draselných solí, horčíku a dalších minerálů. Rozhodně to zabírá líp, než se dopovat PO výkonu cukry z koly nebo sirupů..
Osobně používám při výkonu G30 (dextróza, kyselina citronová, jedlá sůl, dihydrogenfosforečnan draselný E340, hydrogenuhličitan sodný E500 (ii), vitamin C (kyselina askorbová), citronové aroma), vozím k tomu rovnou i Mg tabletky pro případ křečí.
Z toho tvýho příspěvku prostě čouhá stará pravda - všeho moc škodí.
Pokud jde o tu destilku, tak jsem si vzpomněl na Michaela Jacksona, ten prý taky v paranoi z nemocí pil jen destilku. Taky z něj byla troska.
Abych moje příspěvky uvedl na pravou míru.
Všechny byly tak trochu z recese, pro pobavení, v reakci na škodlivost teflonu.
Na druhou stranu ale nebyly vymyšlené z ničeho. Všechny se po technické stránce zakládají na skutečnostech.
Ve skutečnosti se používají nádoby s teflonem, řízky se smaží, napití čisté vody nikoho nezabije a snědení kila jahod s ovocným cukrem také ne.
Například problémů s čistou vodou by bylo možno dosáhnout při násilném vypití několika litrů najednou.
A musela by to být opravdu jen voda bez příměsí, například destilovaná. Pivem, limonádou, džusem, či jinými nápoji toho dosáhnout nelze.
Například jmenovaný fyzák nevyvolá osmotický tlak už při koncentraci 0,9% ani při podání do žíly.
Prostě na všem co jíme, pijeme a dýcháme se po fyziologické stránce dá najít něco škodlivého. Dokonce i na jídle a pití zcela přírodního
charakteru. Naštěstí lidský organismus se tomu dokáže bránit a většinu různých škodlivin dokáže eliminovat svými obrannými funkcemi.
Tedy, myslím si, i malé množství teflonu, hliníku, či legovacích kovů z nerezu, vzniklé otěrem z použitého nádobí, organismus prostě vyloučí, jako
jiné zbytky z potravin. Jen pro srovnání množství. Hliník například obsahují některé léky proti překyselení žaludku. Třeba chrom, prostředky pro regulaci cukru v organismu. Tyto množství mnohem přesahují množství z otěru nádobí.
--- No a když už jsem tady, doplním to o cukru, které jsem uvedl jen zkráceně.
Je to taková zajímavost, o které málokdo ví. Většinou se tvrdí, že škodlivý je řepný cukr a ovocný je zdravější. Dokonce se fruktóza dá koupit v obchodě a někteří tím sladí, v domnění že je to zdravé.
Není cukr jako cukr. I škrob je cukr. Základní cukry (ty sladké), jsou glukóza, fruktóza a sacharóza.
Glukóza obsažená například ve vinných hroznech je jednoduchý cukr, který organismus spotřebuje přímo ve svalech a mozku.
Sacharóza je směs glukózy a fruktózy a aby se dala organismem využít musí se v krevním oběhu pomocí určitých látek jako je inzulín rozložit na glukózu. Ale to se děje přímo v krevním oběhu (zjednodušeně řečeno).
Ale fruktóza je trochu jiná. Tento druh cukru se musí nejprve zpracovat v játrech. A ještě k tomu trochu víc složitě. Játra fruktózu nejprve přemění na tuk. Až potom tento tuk organismus zpracovává na energii jako jiné tuky.
A v tom je kámen problému. Zatímco glukóza, a po přeměně i sacharóza představují rychlý zdroj energie, také se nejrychleji v organismu spotřebují. Ale tuk potřebuje další procesy přeměny a také se snadněji jako tuk usazuje. Protože se tento cukr na tuk přeměňuje v játrech, také má snahu se přímo tam i ukládat. To při nadměrném přísunu fruktózy může vést ke zmíněnému ztučnění jater a zdravotním problémům.
Tedy opět abych to uvedl na pravou míru, běžná konzumace ovoce nepředstavuje nebezpečí. Ale například slazení nápojů, čaje, kávy a podobně fruktózou už zcela vhodné není. Zejména pro lidi se sklonem k obezitě, protože to znamená i přísun tuku.
Samozřejmě nadměrný přísun jakéhokoliv cukru může vést k obezitě, protože organismus pokryje potřebu energie snadnou energií z cukru a tuk přijatý i z jiných potravin uloží.
Tak jsem si zase "vědecky" pokecal. Komu to vadí, ať to raději nečte.
A taky... pokud jsem se dopustil některých nepřesností, nebo snad i omylů, promiňte, přece jen jsem spíš elektrikář.
Za posledne roky som zaznamenal niekolko pripadov otravy vodou a niektore sa skoncili smrtelne...je to vzacne, ale stava sa to.
Ako maly som sa priotravil vodou tiez, hral som sa na restiku a kedze som mal vela hosti a kazdy mal na stole vodu vsetko som musel za nich vypit.
Skoncilo sa to niekolkohodinovou nevolnostou, malatnostou a celkovo mi bolo na umretie...pamatam si na ten stav dodnes.
V dospělosti se můžeš zase přiotrávit alkoholem, když se snažíš pít za ostatní.
To sa mi stava pravidelme...a to sa uz snazim nepit ako ostatni;o).
Mohu potvrdit. Tedy zejména tu první část.
A proč si to za ne všechno vypijel?
Sak hostia museli byt spokojni, ked sa nachadzali v mojej restike nie? A kedy je host spokojny? Ked vsetko zje a vypije nie?
Podotykam, ze som mal cca 5-8 rokov asi vtedy a uz vtedy som vedel to, co ty nevies ani teraz;o).
Teflon nevyloucis, olovo nevyloucis, v tom je prave ten problem.
Hlavně olovo je mrcha. Pak makáš jako blázen, držíš diety a přesto váha roste a roste.
A na jakém základě to víš? Po zhlédnutí nějakého filmu? Ve filmu, i když je někdy na základě skutečných událostí se věci zveličují, autorsky se dotváří děj, aby byl film zajímav a úspěšný.
Ano, olovo se v organismu dokáže ukládat. Při větším množství způsobí otravu. Ale... V minulosti se běžně dělaly vodovodní trubky z olova a někde jsou dodnes. Z dnešního pohledu děsivé. Pitnou vodu přivádět zkrz olovo. Přesto není zámo, že by lidé,kteří tuto vodu pili celý život masově vymírali mladí. A to ji někde pijí dodnes a někteří se i dožívají vysokého věku.
Po celou dobu motorismu, až do nedávné doby se do benzínu přidávalo olovo. Do přírody se tak dostaly miliony tun olova. To olovo je v přírodě i nadále, nevypaří se. Jsou známy masové otravy lidstva na olovo? V přírodě se dále nacházejí kvanta olova z projektilů zbraní, všech možných válek, munice myslivců a olůvek rybářů. Přes všechno toto olovo se lidský věk zvolna prodlužuje a nějaké masové otravy se nedějí.
Samozřejmě, ve snaze zlepšit ekologii, protože olovo jistě neprospívá, je snaha přísun olova do životního prostředí omezit.
Olovo se již do benzínu nedává, vymýšlejí se i náhrady do projektilů i rybářských potřeb.
Už z toho důvodu, je velmi malá možnost se s olovem setkat v takové míře, že by mohlo vyvolat otravu. Snad jen pracovníci v průmyslu, kde se olovo používá, by mohli být ohroženi. Ale tam jsou zase přísné podmínky k ochraně.
A teflon? Myslím, že je to obdobné. Sice o nějakém vážném nebezpečí používání teflonu nemám informace, ale myslím, že kdyby tomu tak bylo, byl by dávno zakázán. Teflon je velmi odolný materiál, nejen teplotně, ale i vůči jiným vlivům. Odolává dobře otěru i různým chemickým vlivům. Pokud se v případě pánví používá správně, tedy se nespálí a nezničí nožem a podobně, vydrží mnoho. Tedy, například, když na teflonové pánvi usmažím řízek, tak množství teflonu, které se teoreticky uvolní a dostane do potrviny je tak malé, že by bylo obtížné ho tam i zjistit.
Zkus si představit, kolik takových řízků by jsi musel sníst, abys do sebe dostal jediný gram teflonu?
A pokud se tedy do organismu dostane, co dál? Vzhledem k tomu, že je velmi odolný, organismus jej nedokáže strávit a dříve, než by snad došlo k nějakému vstřebání se vyloučí se zbytky z potravy se stolicí.
Ve světě se používají miliardy kusů teflonového nádobí a o otravě teflonem jsem dosud neslyšel.
V přírodě a přírodou vytvořených se vyskytuje mnoho jedů a škodlivin, které jsou mnohem nebezpečnější, než napřilad teflon.
Tím nechci tvrdit, že není potřeba vyhledávat škodlivé látky, které se často vytvořily kvůli průmyslu, a snažit se o jejich omezení.
Ale je potřeba se na věc dívat s rozumným úsudkem, na základě vědeckých poznatků. Ne proto, že to někdo nějak označil a stalo se to jakousi módou a někdy internetovým šílenstvím.
K tomu můžu uvést příklad z jiného pohledu. Kdysi někdo vyslovil domněnku, že očkování dětí způsobuje autismus. Po internetu se to rychle stalo šlágrem se všemi negativními důsledky. Ačkoliv v celém světě kvůli tomu proběhlo nespočet nákladných studií, nikdy tato domněnka nebyla potvrzena. Přesto se fáma šíří dál a čím dál více rodičů odmítá očkování. Důsledkem toho se znovu začínají šířit nemoci, které se díky očkování považovaly za téměř vymýcené. Pravé neštovice, spalničky, černý kašel, spála, příušnice. Tyto nemoci se označují jako dětské. Ale to neznamená, že jsou tak nevinné. Jsou to nemoci vážné, často zanechávající trvalé následky.
To je mnohem horší, než používání teflonu.
A nejhorší je, když ti praskne močák naplněný olovem!
To pak nevíš, jestli máš vykrvácet, nebo se posrat bolestí.
Sam jsi si odpovedel, bohuzel aniz bys to tusil. "Nespocet nakladnych studii" - takze ty naklady nekdo musel zaplatit, ptam se kdo? Pepa z Horni Dolni, kterej se boji nechat sve dite ockovat nebo farmaceuticka bohata firma, ktera ockovaci vakciny vyrabi a prodava?
Ale zpatky k Teflonu. Jiste take nakladne studie platil kdo? Chemicky vyrabejici teflon nebo kucharka co smazi v teflonove panvi?
A o tom to je, dojde k problemu jako napriklad vysoky pocet umrti u lidi pracujicich s teflonem. Chytne se toho nejaky pravnik a vysoudi na tom miliony pro obeti a jejich rodiny. Tim je to dane. Co na tom, ze si chemicky prumysl zaplatil tisice studii, ktere potvrzuji zdravotni nezavadnost teflonu, kdyz tu je zalobce, soud a vinik. Pro me je to tim dane a teflon pouzivat nebudu. Navic varuji i kazdeho koho potkam pred pouzivanim teflonu, ale je to kazdeho svobodne rozhodnuti. Nerikam vam, ze to nesmite pouzivat. Klidne muzete, kdyz se vam to zda bezpecne, je to vase zodpovednost.
No a zase to muzeme klidne obratit na ta ockovani. Co kdyz je to vsechno pravda a ty deti maji autismus z ockovani, jen to farmaceuticky prumysl dokaze dobre skryvat. Vzdyt i o skodlivosti teflonu se vedelo desitky let nez bylo soudem potvrzeno, ze je skodlivy. Dokonce i o skodlivosti olova se vedelo desitky let nez ho staty zacaly zakazovat a desitky let se nedelo nic. Nemuzes vedet, jestli se za deset, dvacet let skutecne neprokaze, ze je autismus zpusobovan ockovanim.
Naprosta vetsina lidi chce maximalne prodlouzit svuj zivot, bezesporu, ale priznat si, ze jsem si ho ubral pouzivanim auta s olovnatym benzinem, pouzivanim teflonove panve nebo ho ubrali rodice ockovanim, muze byt jeste tezsi. Radeji se tak mnozi prikloni k hloupym posmeskum nez aby si priznali pravdu, je to vcelku pochopitelne. Zname nakonec pripady, kdy kolem cloveka umiraji lide a on stejne jede furt to svoje a ty mrtve okolo nevidi.
---
Ockovani je ale slozitejsi nez olovo nebo teflon. Ty jsou v mnoha pripadech nahraditelne. V benzinu se ukazalo, ze olovo neni potreba vubec, s bezolovnatou pajkou je to jiz horsi. Panev z teflonu neni spatna, kdyz se to pak nepripali, ale zase takove drama to neni a pripravit jidlo jde i bez ni uplne v pohode. Nektera ockovani prokazatelne chrani proti nekterym nemocem, akorat nejspis nechrani uplne vsechny a sem tam na to nekdo muze i zemrit. Je teda mnohem slozitejsi stanovit, kde je ta hranice, kdy se ockovani vyplati a kdy uz ne. Vsichni co jsme to prezili a jsme relativne normalni verime, ze se to vyplatilo, ti co to nedali, uz se ozvat nemuzou!
No vypadá to že ti z toho nic nevysvětlím. Jsi například přesvědčený, že všechny různé studie, vždy nechá dělat firma, která věc, či to očkování vyrábí. Pravdou je to jen většinou na základě všelijakých diskusí a hoaxů, šířících se internetem.
Myslíš si, že napřiklad výzkum očkovací látky třeba vyráběné v USA, (nebo té pro děti, co způsobuje autismus), který se prováděl snad ve všech zemích světa, napřiklad v Rusku, Japonsku, Číně a dalších zemích vždy platila firma která látku vyrábí? Nikoli. Existují různé národní granty, samostatně fungující vědci a také konkurenční firmy, které z konkurenčních důvodů spíš hledaly důkaz, že souvislost s autismem existuje.
Ale souvislost nalezena i přes velkou snahu nebyla.
A k teflonu. Já nevylučuji, že může nějaká škodlivost existovat. Ale, za jakých podmínek?? Nějaká škodlivost se dá nalézt snad na všem.
Vždy ale záleží také na množství, s jakým člověk přijde do styku. To jsem se ti už snažil vysvětlit. Jediný gram teflonu do sebe nedostaneš i kdyby jsi smažil na pánvi celý život. Tedy za předpokladu, že to neoškrábeš a nesníš.
Co je a není škodlivé je diskutabilní. Jaký máš názor na vitamíny? Asi že jsou zdravé a prospěšné. A přitom je dávno známé, že po předávkování většinou vitamínů lze i zemřít. Co takhle přísun bílkovin v potravě? Samozřejmě, jsou nutné a prospěšné. Ale přílišný přísun bílkovin může vážně poškodit ledviny (což si často neuvědomují nebo nevědí ti, co chtějí nárůst svalů a cpou do sebe bílkovinné doplňky). A co takhle kyslík a dusík?
V dusíku se udusíš. Kyslík je pro život nezbytný. Ale v kyslíku bez dusíku zemřeš. Vše je jen a pouze o množství. Alkohol je nervový jed.
A slyšel jsi někdy o hromadném úmrtí po nějakém mejdanu? (myslím tím rozumné užití, ne totální alkoholiky).
Asi nějaká možnost škodlivosti teflonu byla objevena, jako u jiných látek. Ale nejspíš se jedná o například o pracovníky ve výrobě, kde se teflon zpracovává, vzniká třeba prach a zplodiny z napékání na nádobí a podobně. Ale z použití nádobí pochybuji.
Například škodlivost asbestu byla zjištěna tak, že dělníci při zpracování asbestu, při různém mletí a podobně, se pohybovali v asbestovém prachu každý den po celou pracovní dobu. Tam bylo zjištěno zdravotní postižení i úmrtí. Na tom základě se asbest určil jako závažně škodlivý a přestal se používat. Ale na druhou stranu, než k tomu došlo, pokryly se miliony střech asbestovými šablonami, které jsou tom většinou dodnes. Přitom se z nich povětrnostními vlivy zvětráváním uvolńuje nezanedbatelné množství asbestového prachu. Donedávna se všechny brzdové destičky dopravních prostedků dělaly na základě asbestu. Asbestové těsnění, komínové průduchy, odpadní roury a další výrobky.
A přesto obyvatelé domu s asbestovou střechou, asbestovými stavebními prvky, asbestovými těsněními v kamnech a podobně, neumírají ve třiceti a klidně se dožívají i vysokého věku. To proto, že asbest škodí zejména v plicích vdechnutím. A naštěstí naprostá většina ze stavebních hmot uvolněná, se nevydýchá, ale rozptýlí se v přírodě v malých koncentracích. Ale asbest je škodlivá látka. Proto se výroba věcí z asbestu zakázala hlavně z preventivních důvodů, aby se koncentrace dále nezvyšovala. Já sám mám asbestovou střechu. Již hodně zvětralou, tedy dýchám uvolněné částice celý život. A jsem tu už 65let. Tak jak říkám. Vše je o množství. I jedovaté látky v malém množství neškodí a jiné zdraví prospěšné látky dokážou i zabít.
Proto já, si klidně opeču buřta na ohni, i když vím, že opálené konce jsou karcinogenní. Neodnesu hned mikrovlnku do šrotu, když si na netu přečtu "zaručeně odborný" článek o škodlivosti mikrovln. Použiju mobil, i když se tvrdí, že vysílač blízko hlavy způsobuje demenci.
Dám si panáka, i když vím, že je to v podstatě jed a může způsobit závislost. Vypiju kolu, která obsahuje kyslinu fosforečnou, která by jinak rozleptala žaludek. Dám si kapku alkoholu i když vím, že vždy a často záměrně (pro zjemnění chuti) obsahuje malé množství metylalkoholu, který je ve větší koncentraci smrtelný. Použiju třeba krém na ruce, i když vím, že obsahuje látky potenciálně škodlivé (paraben a pod.). Když mi bolí hlava, vezmu Brufen, při nastydnutí Acylpyrin, i když vím, že mohou způsobit krvácení do zažívacího traktu. Dokonce se vlétě opálím, i když vím, že sluneční záření může vyvolat rakovinu kůže. Jsem doslova obklopen a velmi zatížen velkým množstvím škodlivých látek a vlivů.
Přesto ještě ve svých 65 letech žiju. A nevěřím ani na bílé stopy za letadly, i když se tvrdí, že je to "chemtrails", rozprašování látek k regulaci lidstva. Nevěřím dokonce ani na to, že pátá generace mobilních sítí podporuje šíření koronaviru. Nevěřím ani na ovládání lidstva pomocí ultradlouhých kódovaných signálů, šířených po rozvodných sítích.
A tobě bych poradil. Uzavři se do těsné bubliny z nějaké neškodné hmoty (možná sklo), nech si vyrábět superčistou směs na dýchání, výživu jen
nitožilně směs čistých základních živin a vitamínů, v ideálním poměru. Jinak tě ty jedy a škodliviny jistě zabijou.
Lépe to snad ani nemohlo být napsáno, gratuluji.
Diskuze je bohuzel zbytecna, vidim, ze tomu absolutne nerozumis a vydavas arogantne za pravdu sve ponekud sverazne myslenky.
A protoze je muj cas drahy, sice ti odpovim, abys nerekl, ze nemam na tve blaboly namitky, ale zkratim to.
Prvne zamenujes veci vzdy skodlive i v nepatrnem mnozstvi a latky, ktere bezne neskodi, ale mohou skodit ve vetsim mnozstvi. To je zasadni chyba. Zatimco vitamin je latka pro zivot nezbytna, takovy azbest nebo teflon je skodlivy i v tom nejmensim minimalnim mnozstvi. A tak zatimco u vitaminu mas nejake podminky pro to, kdy dana latka vitaminem je, ne pokazde je vitaminem kdyz se ji, ale muze byt vitaminem, kdyz ji vstrebas kuzi napriklad, tak jed je jedovaty vzdy. Jiste se muzes i pod azbestovou strechou dozit 80 let, ale otazky tam prichazeji v uvahu hnedle dve: Nedozil by ses 90ti, kdybys mel strechu z klasickych tasek? A v jakem stavu dozijes svuj zivot, prolezly nemocema a nekolika letym trapenim nebo v naproste fyzicke i dusevni pohode?
Muzu ti rict, ze takovych jako jsi ty, znam spousty. Do hrobu nechci jit zdravej, ale poradne znicenej a s zivotem, kterej jsem vyuzil naplno, atd. Takovych reci maji, ale pak kdyz to prijde, tak skuhraji o to vic.
Jiste nezijeme idealni zivot a malokdo z nas je takovy asketa, aby podridil zdravi uplne vsechno. A to ani nemluvim o vnejsich vlivech, kolikrat staci nekde na silnici jeden spatny krok a je konec. Na druhou stranu verim, ze se vyplati minimalizovat zdravotni rizika vsude tam, kde me to nic nestoji. Protoze troska toho zachraneneho zdravi tam, troska jinde, troska tamhle kus a ono to nejaky ten rok v souctu hodit muze. Nemit teflonovou panev me nestoji vubec nic. Byl bych blazen, ikdyby to byla jen trosicka, abych toho nevyuzil.
Ja ti nevim Karle...zaujimave je, ze ma za svoj prispevok 5 plusiek, u teba ziadne nevidim...com to asi bude?
Zeby preto, ze je arogantny a svojrazny?
Sorry jako, ale ak tu chces hladat arogantneho a svojrazneho cloveka pozri sa rano do zrkadla.
Vidis, mohl jsem na nej reagovat uplne stejne jako ty na me, ale misto toho jsem pouzil protiargumentaci k vetsi casti jeho prispevku, byt ve zkracene forme. Co se taky mrknout do zrcadla.
Nazor vacsiny nie vzdy byva spravny, ale v tomto pripade tahas za kratsi koniec nech sa budem divat do zrkadla ako chcem a kolko chcem.
Jak psáno výše,nebezpečný je teflon při obrábění třeba na soustruhu. Vzniká velmi jedovatý plyn. Další info tady:
jak-se-neotravit-pri-smazeni-na-panvi.A081126_095402_kuchyne_rez
Jak psáno výše,nebezpečný je teflon při obrábění třeba na soustruhu.
Dělals někdy na soustruhu?? Ne že, tak tady nepiš blbost. Soustružení je chlazené chladící kapalinou, a zvlášt takové materiály typu hliník, teflon, silon a spol. Jinak se to soustružit ani nedá, protože by nebylo možné ohlídat správné rozměry.
Blbosti píšeš ty. Obecně většina plastů se nesmí při soustružení chladit emulzí, ale vodou. Takže bys na to musel vyčlenit extra mašinu. A co se konkrétně teflonu týká, tak teplota při obrábění musí být vyšší než 23°C, takže se to v praxi nechladí ničím.
Ty se z toho teflonu brzy zblázníš, i když žádný nemáš.
Teflon není nebezpečný pro nějaké stopové množství, teoreticky vznikající otěrem.Ale nebezpečí spočívá v jeho tvrdosti.Takže kdybys náhodou spolkl větší úlomek, tak je ostrý jako skleněný střep.Ovšem jaká je pravděpodobnost, že odrýpneš větší kus teflonu při přípravě jídla, i kdybys do toho ryl nějakou kovovou vidličkou? V podstatě nulová.To už je mnohem větší šance vypít nějaký střep z okraje láhve třeba s pivem, kde to automaty uzavírají kovovou korunkou.Nebo si ty střepy dovnitř naděláš sám při otvírání.Tak se začni bát a všechny lahváče si přelévej přes jemné sítko do sklenic.Jistota je jistota.
A jestli chceš přežít co nejdéle, měl bys už taky začít řešit aspartam a dihydrogen monoxid.Horší a nebezpečnější než teflon a azbest.
A hlavně nedýchat to aby nestárnul
To je fakt, kdo nedýchá, tam nestárne.
Kdysi, kdyz jsem jeste o problemu moc nevedel, tak jsem mel sendvicovac znacky Sencor s teflonovym povrchem, pokud to teda byl teflon, tezko rici u Sencoru, ale kazdopadne to na obalu tvrdili a tam se odloupnul tak skoro 1 cm toho povrchu a ani jsem do toho zadnou vidlickou neryl.
Uz tehdy jsem tusil, ze je to problem a tak jsem Sencora hned vyhodil do popelnice, nasledne ho predpokladam ve spalovne spalili a vsichni jsme se nadychali spalin z teflonu. Proste o nebezpeci materialu je potreba vedet a pokud mozno se nebezpecnym materialum vyhnout.
To je genialni - zdravi skodlivy teflon vyhodit do popelnice, aby ho spalili a vypustili dalsi zplodiny! Ostatni elektroodpad a baterie taky hazis do popelnice?
Proto preci informuji o tom, ze je teflon skodlivy. Proc bych to nevyhodil do popelnice, kdyz jsem nevedel, ze je to skodlive?
Mimochodem, v Praze za vyhozeni do popelnice platis v ramci poplatku za bydleni, pricemz v praxi se da vyhodit cokoliv kdekoliv do popelnice. Jenze, kdyz budu chtit neco vyhodit do sberneho dvora v Praze, tak za to musim platit extra, tudiz se s vyhazovanim veci neseru. Nenecham se okradat.
U nas na jihu to bylo driv tak, ze se tam dalo vyhazovat libovolne do sberneho dvora, stacilo tam platit za odpad, ale ted to tam maji do sberneho dvora zdarma jen pro mistni s trvalym pobytem, coz taky komplikuje situaci. Musi tam se mnou nekdo jet.
Proste ve vysledku ti na ekologii kazdej sere, hlavne vydelat.
Řekni rodičům, že Tě vychovali špatně.A za kontejnery na elektroodpad(velké červené) se určitě nic neplatí ani v Praze.
Aby znemoznili pristup, udelali to tak, ze ho umistili tak daleko, ze je nedostupny. A nikam jinam nez do "sve" mestske casti nemuzes, musel bys platit. Nepochopis, proc obyvatel Prahy nemuze vyhazovat na jakemkoli sbernem dvore v Praze. Respektive pochopit to lze jedine tak, aby lidi bud platili nebo to tam nevyhazovali.
Ono se ti to keca, kdyz bydlis na malem meste, kde mas sberny dvur za rohem. Tohle znam z chalupy, akorat ze taky privostrili, kdyz tam uz smeji chodit jen mistni a ze jsem platce odpadu je jim jedno. Tady jasne vidis, ze nejaka ekologie je statu a mestum totalne sumafuk a za to ja nemuzu, co jste si zvolili, to mate!
horka voda je taky nebezpecna
V prdeli jsou naše mladá léta,
v prdeli jsou naše mladé sny,
v prdeli jsou naši kamarádi,
do prdele spějeme i my,
V prdeli jsme všichni co jsme tady.
Do prdele všichni půjdeme.
Proto dejme hlavy dohromady.
Ať se do prdele vejdeme
Zpívá se na tuhle melodii.
https://www.youtube.com/watch?v=8OIGCkfmK8w
Což o to, člověk je teflonovým výparům celkem odolný, ale ptáci jsou naopak citliví, je to veliké riziko smrti. pokud máte papoušky, nepodceňujte to.
zde odkaz na diskuzi vedle
https://tera.poradna.net/questions/2973230-papousek-zako-a-teflon
Pokud se vám na to nechce klikat, viz níže výcuc:
... se jednalo o samičku, které už ale zůstalo jméno Karel,....... Pro svou dokonalou krotkost a jistou „profesionalitu“ se stal hvězdou televizního vysílání. Přítel Rudolf Křešťan mu věnoval i fejeton. Byl miláčkem dětí sousedů i všech návštěv .... Už to není. Před několika měsíci jsem si zakoupil teflonovou remosku. ....V polovině září jsem si na ní připravoval kuře. Vše bylo jako obyčejně, zapnul jsem remosku, vložil pokrm, okořenil a celkem si již více o nic nestaral. Jedinou výjimečnou věcí bylo, že jsem neměl, jako obvykle, doširoka otevřené dveře z obytné kuchyně na venkovní terasu, což jinak dělám prakticky celoročně. ..... a náhle se mi koutkem oka zdálo, že se s papouškem děje něco nenormálního – . Zvedl jsem se od stolu a než jsem ke kleci došel, padl pták na její dno. Zde pak během pěti sekund za příznaků akutní dechové nedostatečnosti zahynul. Skutečně to bylo takto bleskové. Rychlost otravy a smrti ptáka byla až děsivá. .... Ještě týž večer jsem kontaktoval kolegy chovatele a veterinární lékaře a ti mne záhy přivedli na diagnózu intoxikace párami z teflonu.I pitvající veterinář (který potvrdil diagnózu akutní otravy párami z teflonu podle typického pitevního nálezu překrvených cest dýchacích a extrémního překrvení plic) mi sdělil, že můj amazoňan není zdaleka prvním, jím pitvaným ptákem s touto otravou.
druhý článek:
Jednoho dne,.. mi přišla od dcery divná SMS: Mami,za všechno můžu já, jdu si hledat práci, abych vám mohla zaplatit škodu. Srdce se mi rozbušilo a hned mě napadlo, že se něco stalo některé arušce. Mé zrychlené kroky vedly do kuchyně. Hned ve dveřích na mě čekal pobledlý manžel se slovy: Ani tam nechoď… Pohled byl zoufalý – tři mrtvé arušky vypadaly, jako když spí. ...... Aby toho nebylo málo, další šok nastal při kontrole inkubátoru. Jedná malá aruška byla mrtvá a zemřeli i oba turakové. Zůstal jen jeden živý ara ararauna.
Společně jsme uvažovali, co mohlo smrt všech ptáčků způsobit. ....... Nic mě nenapadá. Zkusím zavolat kamarádce, která se dlouhá léta zabývá chovem papoušků. S ubrečenýma očima a chvějícím se hlasem jsem jí vše vylíčila. Její první otázka byla, jestli jsme něco nepekli v troubě. ........
Dcera nás chtěla překvapit obědem a rozhodla se pro zapékané brambory. ...... O teflonu a jeho škodlivosti jsem dobře věděla a moje velká chyba byla, že jsem o tom neinformovala svou rodinu. Ale vůbec jsem netušila, že takový pekáč ještě máme. Kamarádka se mě snažila utěšit, že jí se to před šesti lety také stalo a přišla o mláďata žakoušů. …
Ani ve snu by mě nenapadlo, než jsem šla ráno do práce, že tyhle skoro tříměsíční mláďata krmím naposledy. Chtěla bych vrátit čas, ale u mě už to bohužel nejde, ale možná vás, kteří právě začínáte něco smažit na teflonové pánvi nebo strkáte nějakou pečínku do trouby na teflonovém pekáči, vás ještě stihnu včas zastavit. A co vaše rodina, která vám hlídá vašeho mazlíka, když jste v práci nebo na dovolené, ví, jak je teflon škodlivý? Prosím, zamyslete se a udělejte všechna opatření, ať nedopadnete jako já a vaši ptáčkové jako moje arušky a turakové.
Zajimavy. Mama bezne pouziva teflonovy panve a papousek (mnisek sedy) bydlici uz asi 3 roky v obyvaku vedle kuchyne vypada porad az moc zive.
A taky boty jsou nezdravé. Když se ráno probudím a zjistím, že jsem se večer nezul, tak mi je celý den hrozně špatně.
Myslim, ze ja mam podobny problem s oblecenim.
Topanky si nastastie vzdy vyzut stihnem.