Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem další z mnoha iniciativ - Bonzák Korupce, třeba někomu pomůže u urny.

Zdravím,

vzhledem k tomu, že je tu mnoho politických debat a jsem si vědom, že mnoho z Vás může být už politikou naprosto znechucen, dovolím si upozornit na malý projekt, který jsme cca před měsícem a půl zrealizovali a který má až šokující výsledky.

Jedná se o projekt, který má cíl získat veřejné prohlášení jednotlivých politiků, jak se zachovají v případě, budou-li přítomni korupčnímu jednání. Reakce jsou někdy opravdu působivé a někdy se politici dokonce přiznávají k porušování zákona.

A jaký to má význam?
Pokud nám politik odpoví na otázku správně (a dodrží zákon), podepíše tzv. kodex Bonzáka Korupce, čímž se značně znevěrohodní u potenciálních korupčníků. Těžko budeme porušovat pravidla před někým, o kom je veřejně známo, že porušení pravidel suverénně oznamuje.

Zdánlivě jednoduchá otázka a možná i další populistické prohlášení ovšem narazilo. Díky tomu, že korupce, je paradoxně založena na důvěře, zejména po volbách, mnoho politiků hledalo všlijaké výmluvy, jak se u korupčníků neznevěrohodnit. Zpracovali jsou spoustu jasných a pozitivních reakcí, nicméně také mnoho podivuhodných až absurdních reakcí od známých politiků.

Veškeré informace jsou na stránkách projektu, případně na Facebooku.

Možná bude toto vnímáno jako pokus o reklamu a proto si dovolíme sdělit, že projekt financujeme z vlastních zdrojů, sponozory žádné nemáme a vzhledem k termínu voleb ani mít nebudeme a nemůžeme si dovolit placenou reklamu. Jedná se ryze o občanskou iniciativu, a domnívám se, že ta zde své místo má, jako jiné. Nicméně smazání budeme respektovat.

Myslím, že by to mohlo pomoct nejen nerozhodnutým voličům, ale také jako pomůcka k tzv. kroužkování.
Samozřejmě jsem připraven i na spoustu konstruktivní i nekonstruktivní kritiky, nicméně vítám pouze tu první jmenovanou :)

Vše na www.bonzakkorupce.cz
Případně na facebooku.

Díky a přeji dobrou volbu!

Předmět Autor Datum
Nic ve zlém, ale běžte už s tou politikou do prdele.
mif 20.10.2013 17:11
mif
jiri-hemerle-zakony-ani-regulace-nikdy-nedokazi-nahradit-moralku ... Nicméně včera jsem dostal zají…
Niko Bellic 20.10.2013 17:28
Niko Bellic
Vypadá to tak :) Svobodní se v reakcích opravdu vyznamenali. viz naše stránky. Každopádně, ano, jed…
Boeing 20.10.2013 17:37
Boeing
Svobodní se v reakcích opravdu vyznamenali No, přečetl jsem si jejich vyjádření a se vším souhlasím…
Niko Bellic 20.10.2013 17:50
Niko Bellic
Já samozřejmě chápu, že jejich voliči nebudou z našich výsledků nadšeni, nicméně podobně ostré reakc…
Boeing 20.10.2013 17:56
Boeing
Korupci řeší prevence, tj. omezit státní přerozdělování. Vy řešíte až následky, nikoliv jádro problé…
Niko Bellic 20.10.2013 18:05
Niko Bellic
žádná prevence, žádný zákon korupcí neřeší stejně jako neřeší jiné trestné činy. u korupce je ale vý…
Boeing 20.10.2013 18:12
Boeing
reálně jste dostali na prdel, protože, vsadím boty, by vám tohle klidně podepsal i Rath. V tomto pří…
touchwood 20.10.2013 19:16
touchwood
Zvláštní, že nám žádný podezřelý či odsouzený politik za korupci prohlášení nepodepsal, stejně jako…
Boeing 20.10.2013 19:46
Boeing
myslím, že jsi to formuloval špatně: oni nejsou ZATÍM odsouzeni. ;-) No a ten zbytek je prostě tak…
touchwood 21.10.2013 08:11
touchwood
jo, dobra anketa nicmene, aby se pripadni korupcnici bali nabidnout uplatek tem, kteri se k bonzakov…
RedMaX 20.10.2013 18:02
RedMaX
Díky za podporu! zatím to ani nežádáme. Je lepší, odpoví-li politici zcela přirozeně, než pod nějak…
Boeing 20.10.2013 18:10
Boeing
Jiří Hemerle, potažmo strana svobodných, zcela nepokrytě dal najevo, že se nehodlá zavazovat k nějak…
IQ37 20.10.2013 18:34
IQ37
Souhlasíme s vyhodnocením reakce Svobodných, bohužel podobného rázu jsou i reakce jiných kandidátů,…
Boeing 20.10.2013 18:43
Boeing
Ach jo. Fakt už s tímhle jděte k šípku. Jen technická. Kdo je to "my"? Další projekt "miliardáře" a…
Dale Cooper 20.10.2013 19:03
Dale Cooper
+1
touchwood 20.10.2013 19:17
touchwood
Tak.
mif 20.10.2013 19:20
mif
Stačí umět číst. Zejména pak oslovací listina je jasně podepsána. Nejsme ničí projekt, nemáme žádné…
Boeing 20.10.2013 19:30
Boeing
Já jsem si neodpověděl. Mnou nastíněné možnosti (Janeček, další petice...) jsou věty tázací. Kdybys…
Dale Cooper 20.10.2013 22:06
Dale Cooper
Já trochu nerozumím, proč má někdo potřebu nimrat se někomu v soukromí a hledat na něj velmi mirně ř…
Boeing 20.10.2013 22:33
Boeing
Nehledám negativa ani argumenty; jen mě zajímá, kdo, co a proč. Ani mě nezajímá tvé číslo bot a rodn…
Dale Cooper 20.10.2013 22:43
Dale Cooper
Vážně si myslíš, že jsme se nepředstavili? Jak pak asi politici přišli na to komu mají odpovědět, kd…
Boeing 20.10.2013 22:57
Boeing
Nepotřebuji se vyrovnávat s nedostatkem, že něco nevím. Jak jsem psal, je mi to jedno. Hodně štěstí.
Dale Cooper 20.10.2013 22:59
Dale Cooper
Suhlasim s Daleom, chyba mi tam v sekcii kontakt a v sekcii o nas, kto ste konkretne, ake konkretne…
fleg 21.10.2013 11:03
fleg
No, tak trochu se vaše iniciativa staví do role arbitra, kdo je "správný" a kdo ne. To se pak nemůže…
Zarniwúp 20.10.2013 22:44
Zarniwúp
správný je dodržovat zákon, my na něj pouze poukazujeme. fakt žasnu.
Boeing 20.10.2013 22:59
Boeing
fakt žasnu. To já taky.
Zarniwúp 20.10.2013 23:05
Zarniwúp
Vy jste v podstatě úplně rezignovali na morálku. "Správné je dodržovat zákon" je mantra v každém rež…
Zarniwúp 20.10.2013 23:33
Zarniwúp
Samozřejmě, že četli, když jsme na ní reagovali. Opravdu musím odpovídat na takové otázky? Pokud př…
Boeing 20.10.2013 23:43
Boeing
Příbuzný snad nemusí být v PS, tam stačí ten jeden.. Tak až se příbuzní doladí, možná se dočkáme dal…
Zarniwúp 20.10.2013 23:56
Zarniwúp
Souhlas s Nikem, Svobodní reagovali správně. Co jste si slibovali, když jste se ptali Dolejše? ;-)
Zarniwúp 20.10.2013 19:36
Zarniwúp
Museli jsme dát pokud možno rovnou příležitost všem stranám, ikdyž víme o jeho "reklamě za milión" :…
Boeing 20.10.2013 19:49
Boeing
Jedním dechem znechucuješ politiku, druhým protěžuješ strany. Jsi blbý ty nebo já (nechápající)?
mif 20.10.2013 20:07
mif
Mife, názor si přece může udělat každý sám, já se jen snažím reagovat na dotazy. Vše co říkám si můž…
Boeing 20.10.2013 20:13
Boeing
Problém? Nevím, kdy jste oslovovali, ale na stránkách mají profily kandidátů s emaily a telefony. Je…
Zarniwúp 20.10.2013 20:50
Zarniwúp
Ano, opravdu to tak neměli, nicméně většinu z nich jsme oslovili. My opravdu nemůžeme sledovat, kdy…
Boeing 20.10.2013 21:02
Boeing
Pokud nám politik odpoví na otázku správně (a dodrží zákon), Tak asi nějaký zákon na mysli máte...…
Zarniwúp 20.10.2013 22:01
Zarniwúp
Aha, tak to si bohužel vůbec nerozumíme a trochu mě mrzí, že se budu opakovat. Tím zákonem je oznam…
Boeing 20.10.2013 22:15
Boeing
Ano, každý je uplatitelný. Proto je potřeba snížit počet těch možných uplatitelných na minimum. Co n…
Niko Bellic 20.10.2013 22:29
Niko Bellic
Naposled. Odmítnutí korupci neřeší, korupčník si běhá úplacet dál až nakonec cenu "vyladí", ikdyby b…
Boeing 20.10.2013 22:42
Boeing
Naposled. Tvrzení, že odmítnutí úplatku je ladění ceny je argument ad hominem.
Zarniwúp 20.10.2013 22:47
Zarniwúp
Kazdy je uplatitelny, je to jen otazka ceny
Boeing 20.10.2013 23:02
Boeing
v tom případě bych tvé snažení označil za bezcílné pinožení. ;-)
touchwood 21.10.2013 08:18
touchwood
To je právě ten rozdíl, jestli korupčník běhá mezi desetitisíci úředníky, nebo jen mezi tisíci.. Co…
Niko Bellic 20.10.2013 22:52
Niko Bellic
Jen další, nicneřešící, plácnutí do vody. Žádný prohlášení, podepsání čehokoliv, nezmění toho kterýh…
Prasak 20.10.2013 20:29
Prasak
S tím opravdu nemůžeme souhlasit. Všichni politici léta mluví o protikorupčních opatřeních a kolik s…
Boeing 20.10.2013 20:44
Boeing
Stejne je zajimavy, ze u nas nikdo nic a kdyz udela neco pro to, aby se zivotni prostor v CR zlepsil…
RedMaX 20.10.2013 20:39
RedMaX
Na rovinu - ono je to v lidské podstatě a přirozenosti. Když dostaneš možnost mít se snadno a rychle…
Prasak 20.10.2013 20:46
Prasak
Vážně tě baví platit daně, aby se nikdo jiný nahrabal a ještě tobě před očima? Všechno můžeš mít i…
Boeing 20.10.2013 20:51
Boeing
Souhlas, svatý a nepodplatitelný jsou jenom ve filmech a románech. Bylo, jest a bude platit - výše č…
M-Pol 20.10.2013 21:06
M-Pol
ano, každý má svou cenu, proto je potřeba úplatek nikoliv odmítnout, ale tajně nabonzovat a zavřít k…
Boeing 20.10.2013 21:10
Boeing
Ono to tvé svaté nadšení rychle přejde, pokud se to začne týkat tebe samotného. Nenažranost, nemoc,…
M-Pol 21.10.2013 05:17
M-Pol
Nemáš absolutně ponětí, co jsem zažil a co jsem překonal a jak jsem si zachoval vlastní čest.
Boeing 21.10.2013 10:51
Boeing
Kazdy je uplatitelny, je to jen otazka ceny. V tomhle (snad jedinym) verim Babisovi - ten bude dost…
bahno 20.10.2013 20:41
bahno
Zas má příznivější pozici pro úplácení :) A ano, každý má svou cenu, proto je potřeba úplatek nikol…
Boeing 20.10.2013 20:47
Boeing
O ty Babisovo pozici nepochybuju. Ovsem to co chteji svobodni je omezit prostor pro korupci. Tedy ur…
bahno 20.10.2013 21:11
bahno
Ono odstranit 26 úřadů a tisíce úředníků je krásná asociální představa, nicméně vychází z mnohem záv…
Boeing 20.10.2013 21:19
Boeing
To jsou totiz desny kecy, co tu priznivci nachytanych svobodnych predvadej. Jiste teoreticky je to p…
RedMaX 20.10.2013 21:43
RedMaX
Nerozumet reci tvojeho kmene.
bahno 20.10.2013 22:13
bahno
Ono odstranit 26 úřadů a tisíce úředníků je krásná asociální představa S tím sice souhlasím, ale v…
touchwood 21.10.2013 08:21
touchwood
Ten seznam zarytých antikorupčníků si dobře schovej. Počkáme si v dalším volebním období, na kolik z…
IQ37 20.10.2013 23:18
IQ37
i na to myslíme a jednotlivé "whistleblowery" evidujeme.
Boeing 21.10.2013 00:00
Boeing
Vážení, děkuji Vám za reakce a snad jsme někomu trochu v rozhodování pomohli. Docela náš mrzí, že…
Boeing 20.10.2013 23:59
Boeing
No tak promiň, že jsem netleskal. ;-)
Zarniwúp 21.10.2013 00:02
Zarniwúp
O to nejde :) Dokonce i ti politici i třeba v negativní reakci oceňují naší práci. Všichni mají s ně…
Boeing 21.10.2013 00:08
Boeing
jenže korupci neodstraníš jedním činem/zákonem. To je dlouhý proces, který zahrnuje správné nastaven…
touchwood 21.10.2013 08:23
touchwood
výjádřím se i ktomu cos psal nahoře. Ano, morálká je úplně rozvrácená. Když položím jednoduchou ot…
Boeing 21.10.2013 10:58
Boeing
Milý zlatý, ona ta korupce (a pokusy o ni) je všudepřítomná, nejen u státních organizací, ale i v ko…
touchwood 21.10.2013 11:10
touchwood
úplně zbytečná odpověď, protože nejen že neznáš základní principy, ale máš amorální blok, který brán…
Boeing 21.10.2013 11:38
Boeing
Ja suhlasim, ja byt statnym uradnikom, ktory o niecom rozhoduje tak kopem vsetkych do riti, ale urci…
fleg 21.10.2013 11:41
fleg
Tento postup nám napsalo hodně politiků a přidali ho k našemu kodexu. zveřejnění či medializace koru…
Boeing 21.10.2013 11:46
Boeing
a co je to "oznámit korupci"? Protože on mě přece "jen" pozval na večeři.. poslední
touchwood 21.10.2013 12:12
touchwood
Kurňa, to jsou starosti ;-) Boj proti korupci je přetěžký, protože obě strany z ní mají prospěch a n…
L-Core 21.10.2013 11:06
L-Core
No však o to jde, korupce je hodně o důvěře. Neboj, já mám taky hafo jiný práce, než tuhle "hračku"…
Boeing 21.10.2013 11:40
Boeing

jiri-hemerle-zakony-ani-regulace-nikdy-nedokazi-nahradit-moralku

... Nicméně včera jsem dostal zajímavý email, od nejmenovaného projektu, kde jsem byl požádán o odpověď na otázku korupce. Současně mne odesílatel dal na výběr ze tří možností a rovnou mi naznačil, které dvě jsou pro něj nepřijatelné, a dokonce mi pohrozil, co se stane, pokud odpovím jinak, než si přeje a jaké to bude mít na mne dopady. Taková obdoba hlasování o Lisabonské smlouvě, vyberte si, ale pokud si vyberete špatně, poučíme Vás a dáme Vám šanci vybrat si dobře. ... Pisatel emailu prokázal až nevídanou formu demokracie a morální integrity. Chápu, že udavačství má v naší zemi tradici, ale oslavovat jej opravdu nehodlám. ...

Tak to jste byli vy.. :-)

Vypadá to tak :)

Svobodní se v reakcích opravdu vyznamenali. viz naše stránky. Každopádně, ano, jedna odpověď je správná a proto jsme chtěli trochu politikům pomoci v rozhodování, i z reakcí plyne, že povědomí o tom jak přistupovat ke korupci je přímo tragické. Samotné odmítnutí úplatku nijak korupci neřeší a my to nazýváme za tzv. "ladění ceny" a nijak netrestá korupčníka. PAk může dojít i k negativní korupci a možná i proto nám v korupčních kauzách figurují stále stejná jména, jména tzv. kmotrů.

Oslovovací listina, kterou dostali všichni kandidáti je rovněž veřejná na našich stránkách, můžete sami zhodnotit, jak nedemokratická je :)

Edit: mj. samotné odmítnutí, tj. odpověď b) je porušení zákona. Je nám docela líto, kolik politiků se nechalo "nachytat".

Svobodní se v reakcích opravdu vyznamenali

No, přečetl jsem si jejich vyjádření a se vším souhlasím. Zato váš následný komentář je imho příliš útočný. Jste si až moc jisti tím, co je podle vás správně.. Trochu to působí jako reakce někoho morálně nadřazeného všem ostatním..

Já samozřejmě chápu, že jejich voliči nebudou z našich výsledků nadšeni, nicméně podobně ostré reakce sdělujeme všem bez ohledu na politickou příslušnost. A ano, záměrně se s nikým nemazlíme, protože projekt vznikl právě proto, že ty politické protikoručpní odrhovačky, které ne a ne vzít do praxe už nás opravdu rozčilovali.

A k samotné jejich reakci. Ano, víme, že je naše odpověď správná, dokonce jí doporučuje i samo ministerstvo vnitra a mnoho protikorupčních organizací vč. té největší, tj. Transparency International. Krom toho je dokonce logicky správná a zákonná možnost, protože odmítnutí kromě mnoou uvedených vážně negativních kroků korupci opravdu nijak neřeší.

žádná prevence, žádný zákon korupcí neřeší stejně jako neřeší jiné trestné činy. u korupce je ale výhoda v její "dvoustrannosti" a základní potřebě důvěryhodnosti a to podstatu my napadáme. Tzn. my neřešíme následky, my naopak zmenšujeme korupční prostor a napadáme podstatu korupce.

reálně jste dostali na prdel, protože, vsadím boty, by vám tohle klidně podepsal i Rath. V tomto případě souhlasím s dotyčným protopolitikem ze SSO.

Jinak mi tenhle projekt přijde fakt ujetý. Pamatuju se, jak jsme museli jako jiskry a pionýři skládat sliby (do SSM mě naštěstí už nedostali a než se hrozby soudruhů vyplnily, tak padl režim - to potvrzuje rčení, že hlupáci mají štěstí ;-)). Tak tohle je taková obdoba - já sličný poslanec slibuji, že budu čestný a všechny korupčníky nechám vykoupat..

Zvláštní, že nám žádný podezřelý či odsouzený politik za korupci prohlášení nepodepsal, stejně jako mnoho dalších politiků s tím má ten či onen problém, ačkoliv je otázka extrémně jednoduchá :)

Krom toho Rath je prozatím nevinný, jistě nemusím připomínat.

A co se týče totalitní analogie.
V tomto směru si reakci opět nepřekvapil Tači, nicméně další zvláštností je, že tento názor nám sdělují bez ohledu na věk a zkušenosti s totalitním režimem. Ale tyto reakce naopak pochází převážně z velkých stran dlouhodobě v politice a naopak i velmi staří kandidáti z neparlamentních stran se k výzvě bez zaváhání přidávají. Je tedy jasný, že tvá analogie z hlubokého komunismu je pouhá výmluva, proč výzvě nevyhovět, nikoliv problematická konotace "oznamování", která je zcela záměrná, neboť 24 let po revoluci a nastolení právního státu si snad můžeme dovolit, že falešný bonz k řešení sousedkých sporů už není tak snadné praktikovat jako dřív.

Krom toho nemusím snad i tobě připomínat, že neoznámení tr. činu je porušení zákona?

Naopak, cítíme, že jsme bodli do vosího hnízda a SSO je krásnou ukázkou.

myslím, že jsi to formuloval špatně: oni nejsou ZATÍM odsouzeni. ;-)

No a ten zbytek je prostě tak jak to vnímám. Politika je a bude svinstvo, protože ona reálně TKVÍ V PROSAZOVÁNÍ ZÁJMŮ. A odlišit zájem osobní od stranického resp. obecného je leckdy oříšek. Mluvit o tom by mohli leckteří starostové.

Váš projekt je možná bohulibý, ale naprosto o ničem. Fungoval by možná v zemi, kde se uzavírají smlouvy pouhým rukoudáním, ale nikoli v zemi, kde se jakákoli smlouva může během 5 minut z roztodivných důvodů stát cárem papíru. Jednoduše (a bez cirátů) řečeno: je to populismus nejhrubšího zrna, který této zemi nepomůže ani trochu. Chápu, že vox populi, vox dei, tedy že spousta "obyčejných lidí" vám zatleská a zároveň si zanadává na politiky a poměry v politice, ale to je asi tak všechno.

Zbytek o tom trestném činu, to jsi asi spadl z višně, evidentně o tom víš úplně kulové. I kdybys měl nahrávku, tak nakonec ti ten korupčník u výslechu řekne, že jsi to špatně pochopil. A bonzáctví (postavené jako apriori proaktivní), to se mi ekluje naprosto neskutečně. Už slovo "bonzák" má naprosto negativní význam a sám bych se tak nikdy nenazval - mám své vlastní standardy osobní integrity, nepotřebuju na to policajty. Čestný člověk s potenciálním úplatkářem vyrazí dveře, ale nepůjde na něj žalovat.

Mimochodem, tohle přesně odráží naprostý morální rozvrat v této zemi. Místo morálních postojů podepisujeme pamflety ("dyť to nic nestojí, tak proč nepodepsat?!") a ještě se tváříme, jak jsme pomohli spravedlnosti a morálce.

Jdu blejt. Neber si to osobně, ale toto opravdu není cesta.

Díky za podporu!

zatím to ani nežádáme. Je lepší, odpoví-li politici zcela přirozeně, než pod nějakým mediálním tlakem.

Každopádně mezi fanoušky na FB máme nejen zástupce médií od malých regionálních novin, až po zástupce velkých medií vč. české televize, tak i zástupce protikorupčních organizací a dokonce i nějaké kandidáty ve volbách.

Do středy budeme zapracovávat reakce, které chodí každýn dnem, do středy zpracujeme závěrečnou zprávu, který výsledky shrne a odešleme i jako tiskovou zprávu do jednotlivých médií.

Možná mnoho z Vás potěší, že Piráti se v rámci naší výzvy vedou zatím nejlépe.

Samotná propagace je finančně extrémně náročná a nám už tento projekt sežral poměrně dost, ale aspoň to mělo smysl.

Jiří Hemerle, potažmo strana svobodných, zcela nepokrytě dal najevo, že se nehodlá zavazovat k nějakému boji s korupcí. A to ještě ani volby neproběhly, natož po nich. :-D
Oni v té tvojí anketě vesměs figurují strany (a kandidáti stran), které jsou v podstatě bez naděje na nějakých 5 %.

Souhlasíme s vyhodnocením reakce Svobodných, bohužel podobného rázu jsou i reakce jiných kandidátů, zejména z etablovaných stran.

Ovšem nesouhlasím, že by výzvu vyslyšeli pouze "nevolitelné strany". Je pravda, že celkově se k problematice korupce staví citlivěji malé či staronové strany, nikoliv strany v posledních letech vládnoucích, až na pár výjimek. Nicméně KDU-ČSL je volitelná a má dobrý přístup, stejně jako Babišovo ANO, strana Zelených je v některých regionech nad 5%, tak uvidíme. U pirátů je to podobně jako u Zelených, je potřeba, aby mladí opravdu šli volit.

Jinak reagovalo nám spousta lídrů kandidátek, předsedové stran a většina reakcí je kandidátů z první pětky a ti další se mohou díky kroužkování ve spolupráci s Rekonstrukcí státu dostat rovněž na první místa. Takže šance, že budeme mít Bonzáky Korupce v PS jsou poměrně velké.

Ach jo. Fakt už s tímhle jděte k šípku.
Jen technická. Kdo je to "my"? Další projekt "miliardáře" a agenta Karla Janečka? Další petice, kterou podepíše Svěrák, Holubová, Kraus, Halík...? Na stránkách jsem pátral po nějakém jméně, informacích o tom, kdo je to "my" a nic. Jen pár emailů a IČO. Když už chci někoho řešit a rozebírat, nechť tak činím s odhaleným ksichtem. Být politikem, pošlu takovouto iniciativu do prdele. Bez jakéhokoli obalu.
edit: Ještě jsem zahlédl banner "oživení". No, číst něco s touto nálepkou je opravdu ztráta času. I když, ono "oživení" má s bonzováním zkušenosti...
edit2: IČO samo o sobě je na houby, subjekt může být zapsán v asi pěti registrech. OR, RŽP.... Navíc to najde jen nějakou ženskou z Kolína, toť vše. Transparentnost až na půdu, že.

Stačí umět číst. Zejména pak oslovací listina je jasně podepsána.

Nejsme ničí projekt, nemáme žádné sponzory, čistá občanská iniciativa. Zde už jsem to psal.

Pouze NFPK nám maličko pomohl s propagací.

Co chceš dál vědět? A až se zeptáš, nezapoměň hned odpovědět i sám za sebe.

Já jsem si neodpověděl. Mnou nastíněné možnosti (Janeček, další petice...) jsou věty tázací. Kdybys uměl číst ty, tak bys shledal, že v mém příspěvku nestojí žádný kategorický soud typu "bonzák korupce financují ti a ti a stojí za tím tamti".
Občanská iniciativa? No budiž, tak proč na ty stránky nenapíšeš třeba: jsme Franta Vosáhlo s Pepou Hroutilem, založili jsme iniciativu kdy, protože tohle, dlouhodobě pracujeme na tomto a naším cílem jest ono. Iniciativa má tolik a tolik členů a spolupracovníků. Třeba i seznam dárců. Atd.
A ne jen email s jedním jménem a IČO nějaké živnostnice z Kolína (potažmo Litomyšle, to ale není podstatné). Tyhle informace nejsou příliš snadno dohledatelné, kdejaký malíř pokojů má na stránkách více než tahle iniciativa. Na mě to prostě působí divně, nemůžu si pomoci. Že by bylo co skrývat?
Takhle je to fakt jen hurá projekt typu "pojďme těm politikům napsat, co zamýšlí s tou, no, s tou korupcí, jak se o tom všude teď mluví".
K té oslovovací listině - já tam jasný podpis nevidím. Jen adresu nějakého Hanáka, kam se to má poslat.

Já trochu nerozumím, proč má někdo potřebu nimrat se někomu v soukromí a hledat na něj velmi mirně řečeno "argumenty".
Na stránkách jsou všechny důležité informace. Další informace jsou na facebooku, tam snad vidíš i aktuální přehled příznivců, dokonce s okamžitou aktualizací.
Na facebooku jsme rovněž několikrát zmínili kdo jsme, nicméně necítíme potřebu a ani jsme nebyli zatím žádání k nějakému "svlíkání". Je tam několik emailů, a doposud nás nikdo nekontaktoval, abymse mu poslali podrobný cv s genetickou informaci a rodokmenem do 15. století. Většinu totiž zajímá úplně něco jiného, a kupodivu je to podstata stránek či projektu.
Kompetentní osoby či subjekty dostali informace o účetnictví, výdajích, (příjem žádný není) vč. dalších informací.
Jestli je pro tebe Dejle důležitější, hledat za vším nějakou "konsipraci", než se zajímat o podstatu věci, tak promiň, ale to je mi fakt líto. My máme co skrývat, máme totiž své soukromí, ale co se týče projektu, není co skrývat.

A mimochodem, i kdyby za projektem stál putin, obama nebo mickey mouse, jaký to má vliv na projekt? MYslíš, že falšujeme reakce, vymýšlíme lidi nebo čeho se dopouštíme, co skrýváme? Povídej, rád náhlednu do tvé fantazie, abych věděl, čím koho ohrožujeme, že jsme se nepředstavili na titulní stránce.

Ohledně oslovací listiny, sorry, ta je určena tzv. ambasadorům, proto tam chybí podpis, aby případně doplnili svůj, nicméně každý politik dostal podepsanou reakci a z reakcí je snad poznat, že neodpovídali bezejménému.

(sorry za tu reakci, ale opravdu je smutné, jak někdy lidi potřebují prostě jen hledat negativa)

Nehledám negativa ani argumenty; jen mě zajímá, kdo, co a proč. Ani mě nezajímá tvé číslo bot a rodné příjmení matky. Ale - když někoho oslovím kvůli docela závažné věci (což korupce asi je, když tím všichni tak straší), tak je elementární slušností se představit. Politik je (aspoň většina z nich) taky jen člověk, tak ho třeba zajímá, komu na tyto otázky odpovídá. Toť vše.
Z falšování čehokoli jsem vás neobvinil, tak mi zase nepodsouvej něco, co jsem nenapsal.
Nicméně - aby nedošlo k nějakému nedorozumění, tento projekt i 79 dalších podobných jsou mi někde. Sem jsi to však napsal "tady je tohle, vyjádřete se k tomu", tak jsem tak učinil.
Jen poslední dotazy - jaký bude z onoho oslovování výstup? Že se politik ten a ten pod něco podepsal? Jakýsi signál veřejnosti? Nebo něco víc, co nejsem schopen svým rozumem pobrat?
Co bude ono tajné sdružení reprezentované tajnými lidmi dělat po volbách?

Vážně si myslíš, že jsme se nepředstavili? Jak pak asi politici přišli na to komu mají odpovědět, když ho v rwkaci JMÉNEM oslovují? Já nevim, ale tady už debata padá do nějaké s prominutím idiocie.
A připomínám, nikdo nás nežádal a bližší informace o nás, dokonce ani politici a všem, kterým bylo třeba, jsme informace zaslali. To se ptáš každýho prodejce rohlíků, jak se jmenuje a jaký má vazby?

Až se vyrovnáš s nedostatekm, že ty nevíš, kdo na projektu dělal a podíváš se na samotný projekt, najdeš odpovědi na všechny své další otázky.

A k některým informacím nemáš logicky přístup, pokud tě zajímá co budeme dělat, sleduj nás, nebo snad čekáš, že ti tady vysypu interní plány?

Samozřejmě, že četli, když jsme na ní reagovali. Opravdu musím odpovídat na takové otázky?

Pokud přijde blízký příbuzný, ohlačovací povinnost opravdu není zákonná, viz ta výjimka. Nicméně tak daleko jsme to ještě nedotáhli, abysme měli v PS rodinku a je to, jak říkáš, o osobních hodnotách.

Viktor Paggio není fakt šťastný příklad, ale budiž, a odpovím stejně, zákon platí pro všechny stejně.

A naopak, my podporujeme základní hodnoty, jako je osobní čest a odvaha. A k tomu, aby slušný člověk pochopil že korupce je v jakékoliv formě špatná nepotřebuje ani zákon, nicméně v právním státě jsou zákony od toho, aby bylo možné "to špatné" trestat. A pokud navolíme ty, pro které je korupce "nou problém", tak pak bude korupce "nou problém" a zase nám zbydou jen morální hodnoty a jistě byste tady všichni jásali, kdybyste bez "obálky" čekali třeba na stavební povolení 2 roky.

Mife, názor si přece může udělat každý sám, já se jen snažím reagovat na dotazy. Vše co říkám si můžeš na stránkách ověřit.
Někdo by mohl napadnout, proč jsme např. oslovili tolik kandidátů z této strany a proč tolik z této, proto jsem vysvětlil klíč, jakým jsme oslovovali.

Jsem-li blbý, tak jsem a jsem na to hrdý ;)

Ano, opravdu to tak neměli, nicméně většinu z nich jsme oslovili. My opravdu nemůžeme sledovat, kdy se kde objeví kontakt na jednoho kandidáta z necelých 6 tisíců. Možná je to í tím, že jsme jejich komunikaci s voliči pochválili :)

Druhé části nerozumím. Všem kandidátům bez ohledu na stranu, všem vyčítáme to samé, kromě toho, že porušují zákon (oznamovací povinnost), nepřistupují ke korupci konstruktivně a případně se typicky politicky vymlouvají.

Netuším jaký zákon má tento stav udržet, ale vím, že se připravují už mnoho let protikorupční zákony, zákony na ochranu oznamovatelů a mnoho dalšího, takže co máš konrétně na mysli?

Pokud nám politik odpoví na otázku správně (a dodrží zákon),

Tak asi nějaký zákon na mysli máte...
Ale předpokládám, že cílem protikorupčních zákonů je vymýtit korupci. Svobodní (a nejen oni) volí možnost b), že úplarky odmítnou. Čímž je fakticky splněna jejich část cíle protikorupčních zákonů.
Jo když si s tím vytřete zadek ad hominem, že jde jen o ladění ceny, můžete na toaleťák rozstříhat i ostatní odpovědi.
Jestli lžou oni (jak tvrdíte), jak víte, že nelžou ostatní?
Ostatně Svobodní chtějí korupci řešit jinak, jak už zde bylo napsáno.

edit: Mimochodem, kam řadíte tzv. lobbing?

Aha, tak to si bohužel vůbec nerozumíme a trochu mě mrzí, že se budu opakovat.

Tím zákonem je oznamovací povinnost, tj. ohlásit každý tr. čin. Jsou samozřejmě výjimky, kdy oznamovací povinnost není nutné dodržet.
Nicméně i ministerstvo vnitra jasně popisuje, jak reagovat na korupci a je opravdu šílená představa, že reprezentanti právního státu neví, jak mají zákonně reagovat. Krom toho jedna varianta, kterou MV doporučuje plně vystihuje náš kodex a hádejte, kolik lidí tohle vůbec ví, než začnou křičet něco o bonzování?
Také si nerozumíme v tom, že korupcí opravdu nevymítíme tím, že budeme odmítat úplatky, v ideálním ad absurdum případě, vymítíme úplatky, nikoliv korupčníky.
Zásadní nedostatek odmítnutí je kromě porušení zákona rovněž to, že korupčník není nijak trestán! On tak může své úplatky nadále vylepšovat až "vyladí" cenu, za kterou se dotyčný podřídí. A jak uvedly níže i příznivci SSO, každý je uplatitelný.
A pokud korupčník cenu nevyladí, nebo již nemá dostatek prostředků, přejde k negativní korupci, tj. pronásledovaní, hrozba ztráty majetku, soukromí, zdraví, vydírání atd. I takové případy známe.

Trochu si protiřečíte tedy (rozuměj příznivci SSO)..

My si ničím nevytíráme zadek, my respektujeme každýho názor, ale také máme svůj a ten je podepřen o poměrně jednoduchou logikou. Vážně se někdo domnívá, že odmítnutí úplatku něco řeší?

Vůbec nikde netvrdíme, že někdo lže. (já těmto reakcím naopak věřím :) plně odpovídají aktuální situaci, kdy je korupce prolezlá snad všude).
Co se týče lhaní ostatních, ano, nevíme kdo lže, stejně jako to neví korupčníci, a kdo to bude zkoušet? ;)

Naposled. Odmítnutí korupci neřeší, korupčník si běhá úplacet dál až nakonec cenu "vyladí", ikdyby běhal mezi deseti úředníky. Takže naposled, jaké řešení korupce se koná?

A nebudu tu rozvádět debatu o tom, co za banalitky tomu zrušení úřadů musí předcházet, jako je vystoupení z EU, vyhození tisíců úředníků a krásná privatizace obrovského množství státního majetku, což jistě korupcí taky vůbec nepřinese..
.. s privatizací máme vyloženě čisté zkušenosti.

S tím opravdu nemůžeme souhlasit. Všichni politici léta mluví o protikorupčních opatřeních a kolik se jich přijalo? Proč? To nás dovedlo k základní otázce, jaký mají na řešení korupce zájem. A výsledek?

Docela katastrofální. Pokud nám představitelé právního státu houfně potvrzují porušování zákona, pokud málokdo ví, jak se zachovat v případě korupce a pokud málokdo pochopí jak se korupce opravdu dá řešit, je něco špatně v celé společnosti. Takže minimálně osvěta, jak se při korupci zachovat je velmi žádoucí. Dokonce to vidíš i zde, všem vadí korupce, ale jsou tu názory možná i inteligentních lidí, kteří vůbec netuší, jak aspoň dle zákona postupovat při korupci.

Křišťálovou kouli nemám, nicméně i ty si jistě zaslechl informace o jistých whistleblowerech, kteří se zachovali podle svýho. Nepaušalizuj. Další zásadní efekty našeho projektu (chaoz, transparentní politické dealy, menší prostor pro korupčníky atd.) nalezneš na našich stránkách, ale chápu, že nemáš čas.

Stejne je zajimavy, ze u nas nikdo nic a kdyz udela neco pro to, aby se zivotni prostor v CR zlepsil, nekdo jiny, tak se mu dostane od vetsiny odpovedi, ze to nema cenu, korupcnikum je to stejne u prdele, otazka byla spatne polozena apod.
Jiste nic svetobornyho to neni, ale aspon neco. Ono i na takovyhle blbosti je nakonec aspon videt kdo s korupci souhlasi naprosto otevrene.

Na rovinu - ono je to v lidské podstatě a přirozenosti. Když dostaneš možnost mít se snadno a rychle dobře, tak to vezmeš, je to jen otázka ceny. Boj o přežití, zajištění budoucnosti pro sebe a rodinu. Tak je to od pravěku. A ti co řvou o korupci, tak jsou akorát nasraní, že jim nikdo nic nenabídnul. Na místě uplácenýho by to vzalo 90%.

ano, každý má svou cenu, proto je potřeba úplatek nikoliv odmítnout, ale tajně nabonzovat a zavřít korupčníka, aby nemohl tzv. "ladit cenu", jak to chtějí zde často zmiňovaní svobodní.

Krom toho včasné nezavření koručpníka může vést k negativní korupci, což je směs dalších trestných činů od pronásledování až po vydírání.

Zas má příznivější pozici pro úplácení :)

A ano, každý má svou cenu, proto je potřeba úplatek nikoliv odmítnout, ale tajně nabonzovat a zavřít korupčníka, aby nemohl tzv. "ladit cenu", jak to chtějí zde často zmiňovaní svobodní.

Krom toho včasné nezavření koručpníka může vést k negativní korupci, což je směs dalších trestných činů od pronásledování až po vydírání.

Ono odstranit 26 úřadů a tisíce úředníků je krásná asociální představa, nicméně vychází z mnohem závažnějšího předpokladu a to je imho holý nesmysl - a to je můj soukromý názor a nikomu ho nevnucuji a jiný názor plně respektuji.
To je na zcela jinou debatu.

To jsou totiz desny kecy, co tu priznivci nachytanych svobodnych predvadej. Jiste teoreticky je to pravda, ale opravdu jen ciste teoreticky, kdyz jsem bud tady nebo jeste na poradne napsal, ze zrusit prezidenta, zrusit senat a idealne zrusit parlament, teda zrusit vsechny kdo muzou byt podplaceni, tak se mnou nesouhlasil nikdo, ani priznivci SSO.

Ten seznam zarytých antikorupčníků si dobře schovej. Počkáme si v dalším volebním období, na kolik z těch "pravoslavných" vyplave špína (skutečná nebo jenom ta mediální). Kdo chce oznámit korupci, musí si to dvakrát (raději vícekrát) rozmyslet a pořádně zdokladovat, protože v tomhle státě se docela lehce stává oběť pachatelem.

Vážení,

děkuji Vám za reakce a snad jsme někomu trochu v rozhodování pomohli.

Docela náš mrzí, že se tady někteří předhání v hledání chyb a zcela nepochopitelných argumentů, ale budiž, veřejné fórum.
Je smutné, že nikdo tu ani na minutu nezapřemýšlel, kolik takový projekt dal práce a jaké zasádní výsledky přinesl, kolik to stálo peněz a že hlavním účelem je jen řešit závažný problém nás všech.
My samozřejmě respektujeme každýho volbu, ostatně přece každý volí proto, aby se měl líp a je úplně jedno jaké k tomuto má důvody, těžko tedy vyčítat někomu, že nevolí zrovna toho, koho bysme si přáli. Nedokážu si představit, že někdo volí úmyslně proto, aby se měl hůř.

Nicméně i zdejší diskuze je jistým odrazem společnosti a opravdu se nemůžeme divit a tedy musíme plně respektovat to, co nám vládne a jak to u nás vypadá. I zdejší vzorek reprezentuje to, co máme v politice, ač jsou zde lidé i inteligentní.

Omlouvám se, pokud již nebudu reagovat na všechny reakce, vše podstatné jsem již několikrát řekl, další informace jsou na webu. Budete-li mít konrétní dotaz, na který nenaleznete odpověď, můžete nás samozřejmě kontaktovat.

Máme hromadu práce nejen s tímto projektem a není to v našich silách se tomu zde věnovat "na plno".

Díky všem za diskuzi, která je tak jako tak přínosem, leč smutným.
I my si samozřejmě přejeme, aby se veškerá negativa poltické situace, na kterých se asi shodneme, vyřešila.

jenže korupci neodstraníš jedním činem/zákonem. To je dlouhý proces, který zahrnuje správné nastavení práv/zodpovědností (i trestních) věřejných činitelů, obecně u veškerých procesních věcí, stejně jako účinný systém kontroly těchto procesů.

edit: raději budu plkat, než bonzovat, protože si ještě stále sám sebe vážím.

výjádřím se i ktomu cos psal nahoře.

Ano, morálká je úplně rozvrácená.

Když položím jednoduchou otázku, nechat korupčníka běhat nebo zavřít, dostanu od hodně z Vás odpověď, že raději nechat běhat. Víc k tomu netřeba dodávat, ani to, že ta druhá možnost zahrnuje osobní čest a odvahu.

A vážně bys mi chtěl radit, jak se korupce vyřeší, když nemáš povědomí o základních principech?
Vůbec si na politiku nestěžujte, naopak, současná i minulá reprezentace plně odpovídá obrazu této společnosti,

Milý zlatý, ona ta korupce (a pokusy o ni) je všudepřítomná, nejen u státních organizací, ale i v korporátní sféře. Kdybych měl chodit žalovat jakékoli náznaky typu "Hrajete ruletu?" "Nechcete povečeřet v restauraci?" apod., tak bych jen sepisoval udání pro policii a bylo by mi to stejně úplně k ničemu. Tak mi prosím nepiš nic o tom, že nemám povědomí o principech.

Proto ti "noví" politici nikdy nic nevyřeší, budou stejní jako ti, cos nechal zavřít (pokud k tomu tedy vůbec dojde). Korupce nezmizí tím, že zavřeš půlku národa do lochu, ale tím, že ji přestaneš podporovat (na mně to nikdy nikdo nezkusil dvakrát; a paradoxně zjištění dodavatelů, že se hraje "rovina" vede k celkem zajímavým výsledkům tendrů pro zadávající firmu). Korupční jednání je staré jako lidstvo samo, zcela jej nikdy nevymýtíš, to bys musel vyměnit lidstvo za rasu supermanů. A stejně jako dopadají špatně revoluce, dopadne špatně i to tvé úsilí, jediná cesta vpřed je totiž pomalá evoluce, která ale vyžaduje podhoubí, pravidla a pomalý progres (a ten tu je, stačí se podívat kolem dokola).

edit: Doplněk: na policii má smysl chodit v případě, že korupčnímu jednání nejsi schopen zabránit. Tam to má smysl, ale chodit s tím že "ten to na mně zkusil a pojďte mi dát nějaký magič, ať to můžu nahrát a toho hajzla zkoupat," tak to teda fakt ne.

úplně zbytečná odpověď, protože nejen že neznáš základní principy, ale máš amorální blok, který brání je pochopit. Jiný názor respektuji, ale fakt nemusíš hledat jednu výmluvu za druhou.
plně si stojím na předchozí odpovědi, protože je to jedinej logickej výstup nejen tvého postoje.

Ja suhlasim, ja byt statnym uradnikom, ktory o niecom rozhoduje tak kopem vsetkych do riti, ale urcite neutekam na policiiu. Myslim si, zeby ma s tymi pokusmi zacali vyrazne obchadzat casom a skor skusili odstavit, aby som im neprekazal.
Alebo by som zverejnoval pokusy na svojom webe bez hanby aj s menami, nech sa sudia kolko chcu a oni by si to rozmysleli;o).

Tento postup nám napsalo hodně politiků a přidali ho k našemu kodexu. zveřejnění či medializace korupčního jednání je nejen dobrá zvraň, ale také malá pojistka, že nic nezamete a máme pár Bonzáků Korupce, co už se tak i zachovali. Nicméně, oznámit korupci je u nás zákonná povinnost a pokud bys to zveřejnil bez oznámení, příznáš se k porušení zákona (nevím, jak je to u vás).

V neposlední řadě to chce mít aspoň nějaké důkazy, aby nedošlo k tupému hádání a je jedno jestli na veřejnosti nebo před soudem.

Kurňa, to jsou starosti ;-) Boj proti korupci je přetěžký, protože obě strany z ní mají prospěch a nemají zájem to někde ventilovat.

Já nevím, jak skloubit uzávěrku, latifundie, lenost a čučení do PC, abych vše stihnul :x: Korupce mě nechává momentálně naprosto netečným.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru