Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Film Vlny

Prave som prisiel z kina, film Vlny.
Odporucam, zaujalo ma ako dobovo dokazal posobit, doteraz neviem, ci nieco tocili v atelieroch, alebo bolo dorabane v PC, kedze v reale niektore veci natocit nemohli. Aj to, ze pouzili dobove zabery, ktore som doteraz nikdy a nikdy nevidel.
K veci...pocas filmu som premyslal, ze Ceskoslovensko malo moznost 2x sa branit agresii...v 38 a v 68 a ani raz ju nevyuzilo.
Oba boje boli vojensky dopredu prehrane, ale ked sa clovek nad tym zamysli keby UA zvolila ceskoslovensky pristup uz davno by kapitulovala a predsa sa drzi.
Takze iba cisto teoreticky...co keby v 38 Ceskoslovensko niekolko mesiacov vzdorovalo Hitlerovi? V tej dobe nebole DE armada zdaleka tak silna, stale sa len budovala (este pocas utoku na FR bola technologicky slabsia ako FR), co my vieme, co by sa stalo? Co keby sa pridali k Ceskoslovnesku ostatne staty, alebo co keby aj nie, ale oslabime DE natolko, ze ziadna II.svetova nezacne, pretoze by potreboval dalsich 5-10 rokov na budovanie armady?

A co taky 68? Tam v mojich teoriach nejdem k vojenskemu stretu, ten by bol tiez zaujimavy, ale skor k civilnemu odporu....co keby sa drviva vacsina obyvatelov postavila voci okupantom? Dokazali by rusaci okupovat stat, kde 90% obyvatelstva voci nim otvorene vystupuje? Asi nie, je to logisticky tak narocne, zeby o nezvladli ani s podporou ostatnych statov.
A naco ti je taky stat, kde ta drviva vacsina obyvatelov povazuje otvorene za agresora?

Mozno sme sa aspon raz mali pokusit branit, tak ako to skusili na prvu dobru UA.

Předmět Autor Datum
Pochybuju, že bysme ve 38. dokázali několik měsíců vzdorovat. Ani tak nejde o sílu nebo schopnosti a…
Wikan 29.08.2024 08:30
Wikan
Já jsem tu dobu zažil, ty asi ne. Tak se na to dívám z pohledu obyčejného člověka co žije obyčejným…
Yarda 29.08.2024 09:06
Yarda
V tom filme Pauhofova, co hra lavnu hrdinku povedala vetu, co v skutocnosti povedala skustocna redak…
fleg 29.08.2024 11:39
fleg
Pretoze vedela, ze robi spravnu vec. Kdejaký hlupák si myslí, že dělá "správnou věc", i když je to…
IQ37 29.08.2024 20:05
IQ37
Četl jsem poměrně dost rozborů a úvah především o roku 1938. Odhady o délce bránění se v nich pohybo…
Zdenál 29.08.2024 10:49
Zdenál
v 38 by nas asi napadli z AT, kedze tam sme nemali ziadne opevnenia. Ide mi skor o princip, ze ides…
fleg 29.08.2024 11:42
fleg
Pokud je správná věc puč jedněch komunistů proti jiným komunistům, tak ano.
Prim n.r. 29.08.2024 22:37
Prim n.r.
...USA měly plno práce ve Vietnamu. Tehdy mne napadlo, že by naši měli požádat o vojenskou pomoc Zá…
Yarda 29.08.2024 12:49
Yarda
Film mi též doporučil kolega, že prý ještě neviděl, aby po skončení filmu většina lidí zůstala sedět…
Prasak 29.08.2024 17:01
Prasak
Většinu už tady řekl Wikan a ostatní. K roku 1938. V Sudetech bylo Němců 3 milióny a všichni podporo…
nerady 29.08.2024 19:17
nerady
To si si veeelmi zjednodusil. Papierovo RU vs UA bolo na tom pred vojnou podobone ako DE vs Ceskoslo…
fleg 30.08.2024 12:34
fleg
Koukám, že to pleteš všechno dohromady 38 s 68 rokem. Pořádně si to přečti co jsem napsal, co vím ta…
nerady 30.08.2024 16:46
nerady
Ještě doplním. V té době byl velitelem armády Martin Dzúr a následný text je převzat z internetu. V…
nerady 30.08.2024 20:08
nerady
...co keby sa drviva vacsina obyvatelov postavila voci okupantom? Dokazali by rusaci okupovat stat,…
KMX 31.08.2024 12:48
KMX
Je blbé že vám tam všechno chátrá, bordel, odpadky, když u nás vidím, jak všechno roste, místo plané…
gilhad 31.08.2024 14:08
gilhad
Záleží ako na to pozeráš a zase nemyslel som to až tak negatívne ako to možno z toho postu vyznie. U…
KMX 31.08.2024 14:46
KMX
Mylis sa urcite v tom, ze po vyhratej vojne bude na tom UA blbe. Historia uz parkrat dokazala pravy…
fleg 01.09.2024 19:04
fleg
UA nema sanci splatit dluhy do tvych 30 let. Takze po valce poslouzi jen jako zdoj surovin, ktere ve…
Jan Fiala 01.09.2024 20:13
Jan Fiala
JaFi prestan bluznit. Zdroj lacnej pracovnej sily? A co me boli a stale trosku na zaciatky my? Zdroj…
fleg 03.09.2024 11:56
fleg
Je tu jeden maličký rozdíl, který ti uniká. To nerostné bohatství bude vytěženo jako část splácení d…
Jan Fiala 03.09.2024 20:54
Jan Fiala
Preco porovnavas Indiu s US a neporovnavas UA s CZ/SK? Tiez nas vyrabovali, vytazili? UA bude predov…
fleg 06.09.2024 20:32
fleg
Preco porovnavas Indiu s UA a neporovnavas UA s CZ/SK? Proc? Protoze CZ/SK nebyla vuci nim tak zadl…
Jan Fiala 06.09.2024 21:24
Jan Fiala
Ake nerasstne bohatstvo JaFi....opat skaces na rusky narativ, staci si pozrie ake media siria tie ne… poslední
fleg 17.09.2024 14:41
fleg
Je ale chyba prirovnávať takto napríklad v tomto prípade UA a JP. Toto počuť strašne často ako sa po…
KMX 06.09.2024 20:20
KMX

Pochybuju, že bysme ve 38. dokázali několik měsíců vzdorovat. Ani tak nejde o sílu nebo schopnosti armády, ale za pár týdnů by nám došla ropa a pak už bysme neměli nejmenší šanci. A jaké ostatní státy máš na mysli? Francie a Británie rozhodně ne, to by nepodepsali Mnichovskou dohodu. Španělsko, Itálie, Rumunsko i Maďarsko byly na německé straně. Ostatně Madaři si díky Dohodě taky přišli na kus našeho území. A s Polskem jsme v té době neměli zrovna nejlepší vztahy, ale i kdyby ne, tak jejich armáda se nemohla německé rovnat. Což se ostatně ukázalo o necelý rok později.
A to nemluvím o 2 milonech etnických Němců žijících na našem území, kteří by dost silně invazi podporovali zevnitř.
Možná by došlo k odložení války, možná by k ní vůbec nedošlo. Ale v tom případě bysme zůstali už pevnou součástí Německa a slovanské obyvatelstvo by bylo pomalu ale jistě likvidováno.

A v 68.? Nikdy se nikde otevřeně nepostavila většina obyvatel proti okupantům. Takže taková úvaha je bezpředmětná. Pokud by došlo k většímu odporu, tak by to utopili v krvi jako o 12 let dříve v Maďarsku. A pak už tam byl klid.

Já jsem tu dobu zažil, ty asi ne. Tak se na to dívám z pohledu obyčejného člověka co žije obyčejným životem. V tu dobu jsme jeli na chmel autobusem přes Prahu. V parcích tábořili sovětští vojáci, pak se uklidili do vojenských prostorů a ani jsme o nich moc nevěděli, akorát ti co se jezdili s nimi družit (hlavně nakoupit v jejich prodejnách, kupovat od nich barevné televizory - já jsem tam nikdy nebyl). Nemuseli jsme se bát, kdy přiletí nějaká bomba a hledat kde je nejbližší kryt.
Ukrajinci se nechávají zastřelit v bojích (asi jen ti obyčejní, těžko bych na frontě hledal papaláše nebo jejich syny), jejich domy jsou pobořené. Ti chytřejší "hlasovali nohama" a jsou za hranicemi.
Toho jsme tehdy byli ušetřeni.
Pokud si myslíš že jsem zbabělec, ano jsem. A myslím si že aspoň v tomto případě je lepší být živý zbabělec než mrtvý hrdina.

Co se týká 2.ww, jeden voják z povolání (plukovník) co tu dobu zažil si myslel, že jsme se nemohli úspěšně bránit. Státy co by nám tehdy snad mohly účinně pomoci od nás daly ruce pryč a kdybychom se zkoušeli bránit, asi by nás považovaly za příčinu války co se jí pak stejně nevyhnuly.
:beer:

V tom filme Pauhofova, co hra lavnu hrdinku povedala vetu, co v skutocnosti povedala skustocna redaktorka, ktoru hrala reziserovi.
Na otazku, ci sa nebali vysielat, ked im hrozilo, ze ich zastrelia odpovedala, ze nie, pretoze to paradoxne bola najjednoduchsia vec jej v zivote.
Pretoze vedela, ze robi spravnu vec.
Ja tiez nie som ziaden hrdina, ale pocit, ze robim spravnu vec by mi urcite dodal silu robit aj nebezpecne veci...citim to tak.

Btw vacsina UA bojuje z presvedcenia, nie preto, ze ich tam nahnali vojenski pohlavari.
Preto su taki silni oproti RU.

Pretoze vedela, ze robi spravnu vec.

Kdejaký hlupák si myslí, že dělá "správnou věc", i když je to nebetyčná pitomost.
Tolik k té zprofanované "správné věci", kterou známe hlavně z Hollyúdské produkce.

A k tomu tvému poslednímu odstavci: Měl jsem tě za chytřejšího.

Četl jsem poměrně dost rozborů a úvah především o roku 1938. Odhady o délce bránění se v nich pohybovaly cca od několika dnů do 4 - 6 měsíců. Osobně si myslím, že přes hlavní obranou linii by Němci tehdy neprošli, (tam bychom se mohli bránit možná i déle než půl roku), tak by to vzali někudy jinudy - třeba přes Maďarsko na Slovensko. Šlo by asi o pár týdnů a myslím si, že by nám nikdo na pomoc nepřišel. Naopak - jak napsal Yarda - bychom byli považováni za jednu z hlavních příčin války. O cizí pomoci by se dalo uvažovat (a to ještě s malou šancí) jedině v případě, že by Churchill byl už tehdy premiérem Británie.
A rok 1968? Pokud vím, odpor byl pouze ve větších městech, na venkově a menších městech by asi civilní odpor byl minimální a neměl by šanci na úspěch. A cizí pomoc bych vůbec nečekal, USA měly plno práce ve Vietnamu.

v 38 by nas asi napadli z AT, kedze tam sme nemali ziadne opevnenia.
Ide mi skor o princip, ze ides do vpred prehratej bitky (na 99%), ale ides do toho lebo bojujes za psravnu vec.
Trosku tam vidim paralelu s UA a dovod preco stale bojuju a budu bojovat aj ked napriklad trumpeta vyhr volby a zastavi im pomoc.
Pretoze bojuju za spravnu vec.

Je to skoda, ze historia si Ceskoslovensko nebude pamata ako stat(obcania) bojovali vopred prehraty boj, ale za spravnu vec.

...USA měly plno práce ve Vietnamu.

Tehdy mne napadlo, že by naši měli požádat o vojenskou pomoc Západ. Naivní mládí.
Ve filmu
https://www.fdb.cz/film/invaze-invasion/134803
pokud je to podle skutečnosti, jedná SSSR s USA o možnosti zásahu v Československu a Jugoslávii. Odpověď USA: "Československo je podle Postupimských dohod vaše, o Jugoslávii by se muselo jednat."
:-(:beer:

...bojovali vopred prehraty boj, ale za spravnu vec.

Pokud se v roce 1968 jen oddálilo to co pak tady stejně nastalo po roce 1989, je otázka, jestli by to byla správná věc.

Film mi též doporučil kolega, že prý ještě neviděl, aby po skončení filmu většina lidí zůstala sedět a vstřebávat dojmy.

K okupacím souhlasím s Wikanem.
38 - Mnichov ukázal, že západní mocnosti nás hodily přes palubu a silné spojence jsme neměli. Okolo státy nakloněny Něměcku a ve vlastní zemi pátá kolona etnických Němců. Beneš se rozhodnul ušetřit statisíce životů a zničená města a já se mu vůbec nedivím.
68 - bleskové obsazení od vlastních "spřátelených" sousedů, pod taktovkou Moskvy. Ozbrojený odpor by byl zbytečná sebevražda.

Většinu už tady řekl Wikan a ostatní. K roku 1938. V Sudetech bylo Němců 3 milióny a všichni podporovali Hitlera. Polsko a Maďarsko si dělalo územní nároky už od vzniku republiky. Obranná linie nebyla hotová a byla až za hranicí Sudet. Když začala válka v Polsku tak podpora Francie a Anglie v podstatě nebyla.
K roku 1968. Rusové měli už na všech postech "své" lidi a jelikož obsazení bylo provedeno v jeden den, tak by naše armáda ani nestačila dovézt ostrou munici z muničáků. Další věcí byla likvidace "západních" vojáků během padesátých let. Vyšší velení mělo jen ruské vojenské školy. Ukrajina měla tu výhodu, že Rusko opakovalo stejný scénář jako u nás v roce 1968 a podařilo se jim se štěstím eliminovat obsazení letišť. Další věcí bylo, že se na jejím území už několik let válčilo a všechny jednotky měly ostré střelivo. Víc to není potřeba rozepisovat o to se snaží jen různí pisálkové.:-)
Jen na doplnění. Jaruzelski si byl v roce 1981 vědom jak by to u nich dopadlo a radši udělal vojenský převrat než aby se pustil do války.

To si si veeelmi zjednodusil.
Papierovo RU vs UA bolo na tom pred vojnou podobone ako DE vs Ceskoslovensko v 38. Malo zhltnut UA ako malinu, tie 3 dni boli papierovo realne.
To, ze hrozi vpad DE sa vedelo v 38 dopredu, a nebolo to nic prekvapive, takze som celkom prekvapeny s tym argumentom s ostrou municiou. Ze bola CSR armada nepripravena je uz druha vec.
To, ze RU napadnu UA bolo naopak prekvapive pre vacsinu zahranicia a z dost velkej casti aj samotnych UA. Nakoniec fakto ako stratili vychodnu cast takmer bez boja a kolko zbrani RU ukoristili bez jedineho vystrelu je az zarazujuce, takze urcite neboli pripraveni.
O tych letiskach to tiez nie je celkom tak, pretoze vsetci prezentovali napr bitku o Hostomel ako super dolezitu, ale ovela dolezitejsie bitky sa odohravali v tom case na zemi.
Vzdusne vysadky mali byt len diverziou, cez letiska nespravis taku velku logistiku ako po cestach, hlavne utoky sli po zemi a vyrazne vacsi vplyv na nedobytie Kyjeva malo zdrzanie RU pri pokusoch prekrocit rieky severne od Kyjeva, kde sa vyznamenali UA delostrelci. O tychto bitkach sa vsak skor vobec nepisali, pretoze Hostomel bol pre media ovela zaujimavejsi. Vlastne jediny kto sa o tom zmienil bol Cooper, ktory ukazoval na tomto priklade ako sa casto pozerame nespravnym smerom.

Je ista miera pravdepodobnosti akoby dopadla taka a taka vec zo 100 pokusov, ale zrovna UA dava priklad, ze pravdepodnost nemusi mat vzdy len pravdu.

Koukám, že to pleteš všechno dohromady 38 s 68 rokem. Pořádně si to přečti co jsem napsal, co vím tak tu jen prosazuješ svoje názory, které jsou nejlepší a ostatní nic neví v jakékoliv diskusi.
Tak teda k faktům. V roce 1968 na území ČSSR neprobíhal žádný válečný konflikt a vyjma pár vyvolených nikdo netušil, že v rámci vojenského cvičení dojde k obsazení ČSSR vojsky Varšavské smlouvy. U Ukrajiny se vědělo, že Rusko minimálně 2 měsíce soustřeďovalo vojenskou techniku na hranicích kde se už v té době bojovalo několik let a kde se jednalo v podstatě o zákopovou válku. Rusko tuto válku po celý čas podporovalo. Pokud by se Rusku podařilo obsadit letiště v Kyjevě a následně televizi a rozhlas, měla by "speciální operace" úplně jiný vývoj. Jakýkoliv puč ve světě začíná obsazením prezidentského paláce, generálního štábu a médií což se zde nepodařilo, tak nemůžeš zlehčovat ubránění letiště v Kyjevě. Další příčinou neúspěchu bylo, že ruští vojáci díky utajení nic netušili a nebyli na urputný boj připraveni.
Jinak už debatu s člověkem, který smazal mé slušné příspěvky jenom proto, že má strach z jiných orgánů končím.

Ještě doplním. V té době byl velitelem armády Martin Dzúr a následný text je převzat z internetu.
V srpnu 1968 byl prvním členem československé vlády, který se oficiálně od sovětských míst dozvěděl o začínající invazi a byl varován, aby československá armáda nekladla odpor. Sověti mu tvrdili, že invaze probíhá se souhlasem vedení KSČ a Dzúr tak přislíbil, že okupaci nebude vojensky bráněno. Ještě v noci na 21. srpna byl nicméně invazními jednotkami internován.[3] O rok později v srpnu 1969 dal příkaz ČSLA k násilnému potlačení demonstrací při příležitosti prvního výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy.[4]
Pro ostatní co nebyli na vojně.
V armádě je zakázáno myslet a vše se provádí na rozkaz. Rozkazy pro činnost za ohrožení státu mají různí velitelé zapečetěné v obálkách a na základě rozkazu se obálky rozpečetí a dle instrukcí se dál jedná. Žádná obálka v té době neobsahovala instrukce na napadení spřátelených vojsk. Všechny jednotky znaly palposty a místa shromáždění při útoku ze západu, ale ne z východu. Naše armáda čítala v té době cca 200 tisíc vojáků. Invazní jednotky 500 tisíc vojáků. Více jak 90% velitelů od majora výše bylo členy KSČ. Všichni velitelé od plukovníka výše absolvovali vojenskou školu v Moskvě a všichni byli prověření. Slovák Martin Dzúr dal rozkaz nebojovat a tak všichni uposlechli rozkazu vrchního velitele a nyní se mnou chce Slovák Fleg polemizovat o roce 1968. Na rozdíl od něj jsem se narodil přímo v kasárnách, pak více jak 20 let bydlel proti velitelství divize, absolvoval jsem dvouletou základní vojenskou službu během níž jsem velel četě a ZVS jsem ukončil jako důstojník. Otec nejdříve učil piloty a potom byl náčelníkem štábu vojenské letecké jednotky a od roku 1968 přeřazen na kancelářskou práci kde zpracovával mobilizační plány bez členství v KSČ. V srpnu 1968 jsem měl dva ruské tanky v ulici před velitelstvím divize a dění na ulici jsme mohl pozorovat jen pomocí periskopu. Pro ty co si myslí, že jsem vojnu žral, tak jsem byl vycvičen jako ženista zatarasovač a pracoval s tím co mě bavilo a to byly miny a trhaviny a to učil vojáky ZVS.

...co keby sa drviva vacsina obyvatelov postavila voci okupantom? Dokazali by rusaci okupovat stat, kde 90% obyvatelstva voci nim otvorene vystupuje? Asi nie, je to logisticky tak narocne, zeby o nezvladli ani s podporou ostatnych statov.
A naco ti je taky stat, kde ta drviva vacsina obyvatelov povazuje otvorene za agresora?...

...vacsina UA bojuje z presvedcenia, nie preto, ze ich tam nahnali vojenski pohlavari.
Preto su taki silni oproti RU...

FLEG, napísali ste najprv to v prvom odstavci a potom v ďalšej správe to v druhom. Dá sa to považovať za odpoveď pretože ak je pravdou(nebol som tam neviem...) že drvivá väčšina ľudí na UA bojuje pretože chcú a nie pretože sú k tomu tlačený a protistrana to vie a stále bojuje. Ak ich vojensky nakoniec porazia a budeme mať na hraniciach nového suseda a podpora miestneho obyvateľstva bude proti okupácii tak RF si už nejakú cestu na okupáciu nájde. Kľudne to môže byť dosť drastické riešenie na ktoré ľudia nemajú žalúdok. Myslím že nikto netuší čo bude, je tam strašne veľa premenných. Ukrajina ale z môjho pohľadu už prehrala a to aj v prípade že rusákov nakoniec vyženú a hranice si zachovajú tak ako mali pred 2014. Niekde som raz počul taký citát že načo sú peniaze keď všetko ostatné je preč. Dalo by sa to možno použiť ako pararela k vojnovému konfliktu. Na ich území sa bojovalo a bez ohľadu na výsledok je krajina zničená. Ak by vojna skončila zajtra ako bude UA vyzerať za rok a za 10 rokov? Z tohto sa tak ľahko nespamätajú a nemyslím že ich zoberú do EU alebo NATO.

Čo sa týka Slovenska tak myslím že bolo dobré sa nebrániť DE pred prvou svetovou. Nevidím tam veľa šancí na úspech. To isté v 68. Ak si odfiltrujem propagandu a históriu napísanú víťazom druhej svetovej tak je hneď jasné čo a jak. Škoda že Česko-Slovensko takto dopadli po druhej svetovej. Mohli sme tu dnes mať vyššiu životnú úroveň a prejdime si krajinu čo máme dnes. Všetko chátra, bordel, odpadky... Slovensko je malá krajina, povedal by som že nemali sme možnosť voľby a vlastne teda nešlo vybrať druhú stranu.

Je blbé že vám tam všechno chátrá, bordel, odpadky, když u nás vidím, jak všechno roste, místo planého roští raší pěkné chalouky se zahrádkama, voda čistší (většinou, jsou vyjímky jako Bečva, ale i tak), vzduch čistší, zeleň udržovaná, domy udržované, hodně se tu od mého mládí změnilo k lepšímu :)

Záleží ako na to pozeráš a zase nemyslel som to až tak negatívne ako to možno z toho postu vyznie. Určite sa máme lepšie ako pred 10-20-30 rokmi. Proste ak sa ohliadnem dekádu späť a potom aj ďalej tak cítim že životná úroveň ide hore. Možno je to chamtivé ale skrátka viem že by to mohlo byť ešte lepšie. Ak by v minulosti sa niečo udialo trocha inakšie tak sme mohli byť vyrovnanejšej životnej úrovne proti vyspelejším krajinám. Záleží aké časti SK hodnotíme, to myslím že budete mať rovnaké aj v CZ. Venujem sa cyklistike a pri tej pomalej jazde slovenskom častokrát vidím čo, kde, ako (ne)funguje. U nás je dosť rozšírený napríklad urbex. Vieš si niečo také predstaviť v takom rozsahu napríklad niekde v NL? Nejaký čas som tam žil, oni v krátkom horizonte ak je nejaká opustená budova alebo niečo takého charakteru tak okamžite to idú buď opraviť alebo to zbúrajú. Tieto veci mi na SK vadia. Rovnako v prírode je pri cestičkách veľa rôzneho odpadu. Je to obraz ľudí... To je gro problému. Stále u nás pretrváva zotrvačnosť z minulého režimu. Vidieť hlavne v pracovnom prostredí kde sa uprednostňuje spoločenské postavenie pred schopnosťami a znalosťami. V rámci väčšieho mesta až tak nie ale menšie mestá a dediny týmto stále trpia. Veľa schopných ľudí z tade uteká. Ostáva len priemer alebo podpriemer a neviem kam sa bude krajina uberať ak to bude ešte pokračovať. Slováci mali nedávno možnosť voľby v troch voľbách. V politike máme drvivú väčšinu ľavičiarov a potom krajná pravica(prezlečený ľavičiari) ktorej tiež nie som zástanca. Tento celok má v našej krajine podľa môjho odhadu vyše 60% voličov.

Mylis sa urcite v tom, ze po vyhratej vojne bude na tom UA blbe.
Historia uz parkrat dokazala pravy opak.
Zober si Japonskoa DE po II.svetovej vojne. Obe totalne znicene a rozvratene krajiny.
Kde je DE a JP dnes?
Na spici.
Takisto UA po vojne, nahrnie sa tam kopec prachov z EU, firmy budu investovat, bude treba vela stavat a budovat a domace firmy tosamozrejme same nezvladnu.
Ak to udrzia obstojne politicky (nezabudajme, ze su to stale taki polorusi) tak budu prijati do EU a nam sa otvori obrovsky trh.
UA moze byt za 20-30 rokov lidrom v EU, ale mam tusenie, ze sa tak nestane, pretoze korupcia a typicke zle ruske vlastnosti im to nedovolia, takze to bude taky EU podpriemer.

UA nema sanci splatit dluhy do tvych 30 let. Takze po valce poslouzi jen jako zdoj surovin, ktere veritele vydrancuji. Veskere tovarny a prumysl nebudou patrit UA, takze UA poslouzi pouze jako zdroj levne pracovni sily. Do EU to taky tak rychle nepujde, protoze pro vlastniky (hlavne ty americke) by to znamenalo ze budou svazani EU byrokracii, zelenym udeeml a dalsimi nesmysly, ktere by omezily vykon prumyslu a konkurenceschopnost

JaFi prestan bluznit.
Zdroj lacnej pracovnej sily? A co me boli a stale trosku na zaciatky my?
Zdroj lacnej pracovne sil pre cely zapad...a preto sa sem nahrnulo tolko firiem, preto je napriklad SK automobilovou "velmocou".
Nikto nebude nic drancovat, tieto kecy o tom ako nas zapad vycuciava pocuvam uz 20 rokov...kde by sme dnes boli keby sem tie zapadne firmy neprisli? Kto by nam dal pracu? My sami? Tazko.
Zpaadne firmy budu davat UA pracu, UA prijmu do EU, pretoze tie firmy budu mat na tom enormny zaujem.
Postupne tam zacne rast mzda, zivotna uroven a ludia budu (ne)spokojni rovnako ako u nas.
V podstate jedina neznama v tom je ako sa tam bude vyvijat politika, pretoze ta nie je idealna ani u nas, ci u vas a tam predpokladam, ze to bude este horsie, takze ich rast bude asi pomlasi ako sme mali my, ci vy.

Je tu jeden maličký rozdíl, který ti uniká. To nerostné bohatství bude vytěženo jako část splácení dluhu a vlastni UA z toho nebude mit vubec nic. A protože není součástí EU, tak tam neplatí ani zelená pravidla a američtí těžaři nemusí brát na nic ohledy. Takže tam zustane poničená země - stačí se kouknout, jak se západní země chovaly/chovají v Indii.
Tvé představy, jak to všechno pomůže rozvoji UA jsou fakt naivní.
Můžeme se k tomu za nějaký rok vrátit a budu rád, když se ukáže, že jsem neměl pravdu.

Preco porovnavas Indiu s US a neporovnavas UA s CZ/SK?
Tiez nas vyrabovali, vytazili?
UA bude predovsetkym lacna pracovna sila pre zapad, rovnako ako sme boli my a pozri sa, co nam ten hnusny zapad priniesol.
Pre niektorych nas znicili, ja si myslim, ze bez nich by sme boli na tovyrazne horsie ako teraz.

Na UA nejde zdaleka o nerastne bohastvo, je to obrovksa krajina, kopec pracovnej sily, velky trh na odbyt.
Firmy nebudu musiet tahat vyrobu do Ciny.

Preco porovnavas Indiu s UA a neporovnavas UA s CZ/SK?

Proc? Protoze CZ/SK nebyla vuci nim tak zadluzena jako je UA vuci USA, EU a dalsim zemim. Nebo si myslis, ze ta pomoc - zbrane, financovani statu kazdy mesic desitkami mil. EUR je dar?
Muj oblibeny BlackRock ma na starosti obnoveni UA.

Na UA nejde zdaleka o nerastne bohastvo, je to obrovksa krajina, kopec pracovnej sily, velky trh na odbyt.

Omyl mily Watsone. Nerostne bohatstvi poslouzi jako splatka dluhu. Dalsi vec je zemedelska puda. Oficialne ji nemohou kupovat cizinci, ale to je jen technikalie, staci zmenit zakon, pripadne tam nastrcit lokalniho bileho kone.

Ake nerasstne bohatstvo JaFi....opat skaces na rusky narativ, staci si pozrie ake media siria tie nezmysly.
Na UA vobec nepojde o nejake nerastne bohatstvo, pretoze pri obnove krajiny sa spotrebuje x-nasobne viacej penazi a firmy, ktore sa toho zucastnia na tom zbohatnu x-nasobne viacej ako na nejakom nerastnom bohatstve. Ak by slo o nejake nerastne suroviny ukaz mi kde boli doteraz...ved si pozrie cisla UA exportu pred vojnou smerom do EU a USA, co sa tyka tychto surovin.
Kde su JaFi? Ci doteraz neboli?

Je ale chyba prirovnávať takto napríklad v tomto prípade UA a JP. Toto počuť strašne často ako sa porovnávajú rôzne krajiny a využíva sa história na predpoklad ako to bude lenže ako môžeme porovnávať ak sú tam totálne odlišné podmienky? Tento svetonázor je na základe že všetci ľudia na svete sú rovnako inteligentný, rovnako šikovný a majú rovnaké zdroje a obecne rôzne podmienky na život. Realita je samozrejme logicky iná. Ak by teoreticky došlo k 1:1(teda pre všetky strany) prírodnej katastrofe na SK/JP. Nebuďme blázni že sa z toho vyškriabeme efektívnejšie ako JP. Čiže to isté UA a JP. Nemôžeme to porovnávať pretože UA je zdrojovo bohatá krajina a ľudia sú na to zvyknutý. Výsledok je aký je. JP je prírodne dosť na nič pretože nemajú moc zdrojov a príroda ich skúša neustále. Tvrdé podmienky z ich národa ale vytesal skutočne silný národ. Čiže fakt že sa z WW2 tak rýchlo spamätali a sú tam kde sú, je ich zásluha. Nebol som v JP ale z toho čo viem tak sú veľmi schopný. Síce trocha divný na naše pomery ale to je vedľajšie. Teraz si zober UA. Mám s nimi pracovné skúsenosti. Sú šikovný a pracovitý ale majú aj zásadné negatívne vlastnosti. Nebudem to tu vypisovať ale skrátka ich povaha je častokrát problém. Dalo by sa to možno skrátiť že vytrvalosť a spoľahlivosť nie je ich silná stránka. Ako sa im podarí znova obnoviť celú krajinu? Podľa mňa to pôjde rovnako ako predtým. Skôr miesto kde sa zastavil čas.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru