Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Film Vlny

Ještě doplním. V té době byl velitelem armády Martin Dzúr a následný text je převzat z internetu.
V srpnu 1968 byl prvním členem československé vlády, který se oficiálně od sovětských míst dozvěděl o začínající invazi a byl varován, aby československá armáda nekladla odpor. Sověti mu tvrdili, že invaze probíhá se souhlasem vedení KSČ a Dzúr tak přislíbil, že okupaci nebude vojensky bráněno. Ještě v noci na 21. srpna byl nicméně invazními jednotkami internován.[3] O rok později v srpnu 1969 dal příkaz ČSLA k násilnému potlačení demonstrací při příležitosti prvního výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy.[4]
Pro ostatní co nebyli na vojně.
V armádě je zakázáno myslet a vše se provádí na rozkaz. Rozkazy pro činnost za ohrožení státu mají různí velitelé zapečetěné v obálkách a na základě rozkazu se obálky rozpečetí a dle instrukcí se dál jedná. Žádná obálka v té době neobsahovala instrukce na napadení spřátelených vojsk. Všechny jednotky znaly palposty a místa shromáždění při útoku ze západu, ale ne z východu. Naše armáda čítala v té době cca 200 tisíc vojáků. Invazní jednotky 500 tisíc vojáků. Více jak 90% velitelů od majora výše bylo členy KSČ. Všichni velitelé od plukovníka výše absolvovali vojenskou školu v Moskvě a všichni byli prověření. Slovák Martin Dzúr dal rozkaz nebojovat a tak všichni uposlechli rozkazu vrchního velitele a nyní se mnou chce Slovák Fleg polemizovat o roce 1968. Na rozdíl od něj jsem se narodil přímo v kasárnách, pak více jak 20 let bydlel proti velitelství divize, absolvoval jsem dvouletou základní vojenskou službu během níž jsem velel četě a ZVS jsem ukončil jako důstojník. Otec nejdříve učil piloty a potom byl náčelníkem štábu vojenské letecké jednotky a od roku 1968 přeřazen na kancelářskou práci kde zpracovával mobilizační plány bez členství v KSČ. V srpnu 1968 jsem měl dva ruské tanky v ulici před velitelstvím divize a dění na ulici jsme mohl pozorovat jen pomocí periskopu. Pro ty co si myslí, že jsem vojnu žral, tak jsem byl vycvičen jako ženista zatarasovač a pracoval s tím co mě bavilo a to byly miny a trhaviny a to učil vojáky ZVS.

Reakce na příspěvek

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj příspěvek:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do debat