Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Posmrtný život

Veríte v posmrtný život? ja osobne si myslím, že keď zomrieme, tak po smrti bude to isté čo pred narodením, proste nič, žiadna reinkarnácia vyplývajúca z amerických žvástov i keď netvrdím, že to nie je možné.

Předmět Autor Datum
A ty bys to chtěl jak? Zaklepat paprčama a zapomenout? Moc snadné, nezdá se ti?
mif 13.04.2014 21:17
mif
ale tak to s největší pravděpodobností bude... když se zastaví srdce a mozek tak je konec. Vše co by…
jvdc 13.04.2014 21:36
jvdc
Není tomu tak. Mozek někdo má, jiný ne ]:), srdéčko je only sval. Není konce. Je jen nekonečná rekap…
mif 13.04.2014 21:45
mif
Ikdyž někdo mozek tzv. nemá, tak ho přeci jen má, jen mu nějak nefunguje. Srdce to všechno pohání, a…
jvdc 13.04.2014 21:52
jvdc
Nehodlám nic rozvádět. Buď jsi pochopil nebo ne. Mně osobně trvalo třicet let, než jsem k této tezi…
mif 13.04.2014 22:03
mif
po smrti bude to isté čo pred narodením, proste nič To presne hovorím, keď sa ma niekto pýta, že ak…
13.04.2014 21:18
Z jistých důvodů si nemáme předešlé inkarnace pamatovat. Někdy se to sice zvrtne, ale to jsou jen "s…
mif 13.04.2014 21:38
mif
bůh jsme my. to je ten průser.
kmochna 13.04.2014 21:50
kmochna
Buď něco bude a budu to po smrti "žít", nebo nic nebude a v tom případě mi to bude jedno, protože to…
Prasak 13.04.2014 22:02
Prasak
Bůh je magor (Bůh mi odpusť :-)). Nevěřím, že to myslíš vážně. Co piješ? Máš smrada? Taky mu zakazuj…
mif 13.04.2014 22:20
mif
A kde byl ten zmrd, když jsem hřbil svoju cérenku? Kde byl, když mi bylo zle tak, áž jsem uvažoval n…
mif 13.04.2014 23:11
mif
Šak píšu, že je to celý zvrhlý.
Prasak 13.04.2014 23:16
Prasak
máš mife bol. rád bych ti pomohl, jenom nevím jak.
kmochna 13.04.2014 23:17
kmochna
Jestli ten vyjebanec existuje (a říkám že jo), chci se s ním konfrontovat. Trubka versus Bůh? Klidně…
mif 13.04.2014 23:34
mif
podle mého neexistuje. budeme si muset poradit sami.
kmochna 13.04.2014 23:39
kmochna
Souhlasim. Zatím mě nikdo nepřesvědčil, že existuje, ikdyž se o to pokoušeli.
jvdc 14.04.2014 07:53
jvdc
Zoberte si 2 svetovu vojnu toto by dopustil boh? Krviprelievanie? mozno si dakto povie: Na boha tre…
kingdomcome1 13.04.2014 23:45
kingdomcome1
Na vojny sa treba pozerat z ineho hladiska, povedal by som, ze z "vesmirneho" nahladu. Keby nebolo v…
fleg 14.04.2014 09:12
fleg
Je to jedno ale strašne by ma to zaujímalo... zaujíma ma história a veci okolo toho.
kingdomcome1 14.04.2014 13:20
kingdomcome1
Nemůžu najít zdroj, ale přibližně si to pamatuju. Bude to z Bible. Nač bych se zabýval člověkem, je…
Zarniwúp 14.04.2014 00:05
Zarniwúp
Ve jménu otce i syna i mifa svatého AMEN! :-D
Wolve 14.04.2014 16:42
Wolve
Kdysi jsem vedl debatu s nějakými křesťany, konkrétně jejich duchovním (tenkrát tu byli na návštěve…
JR_Ewing 14.04.2014 12:04
JR_Ewing
nový papež je v tomhle mnohem otevřenější a jde mu spíš více o "chování lidí" než nějaká dogmata vír…
L-Core 14.04.2014 15:54
L-Core
Po čtrnácté reinkarnaci hlásím, že to není nic moc a začíná to být nuda a nelepší se to. PS: Ve skut…
IQ37 14.04.2014 00:09
IQ37
Nebojim sa smrti, bojim sa umierania
kingdomcome1 14.04.2014 00:13
kingdomcome1
Umírání se taky děsím. Viděl jsem to. Na samotné smrti nic strašného není,
mif 14.04.2014 12:51
mif
Čo som niekde čítal vedecké články, tak tam písali, že človek po smrti pár minút ešte stále dokáže c…
kingdomcome1 14.04.2014 13:23
kingdomcome1
Otázka je, co je smrt. To může být třeba jen zástava srdce, člověk potom taky ještě vnímá. Smrt je p…
GTS 14.04.2014 13:36
GTS
Tá predstava je depresívna
kingdomcome1 14.04.2014 13:42
kingdomcome1
Umíráš od narození, každý den jsi smrti blíž. Ale pravda, je rozdíl jít večer spát a ráno se neprobu…
L-Core 14.04.2014 15:52
L-Core
Buh neni, je to jen odvolavani se a svalovani viny na nekoho za neco, je to jen berlicka pro ty co n…
Schizo 14.04.2014 19:49
Schizo
Neberiem ti názor, prečo tie veci o bohu a podobných veciach sú písané v biblii, myslíš si, že si to…
kingdomcome1 14.04.2014 19:56
kingdomcome1
Neberiem ti názor, prečo tie veci o bohu a podobných veciach sú písané v biblii, myslíš si, že si to…
kacislavka 15.04.2014 07:35
kacislavka
Neofenzivní OT: Lidi také dělají pokusy na laboratorních zvířatech (myši apod.). Myslíš si o osazens…
L-Core 14.04.2014 20:26
L-Core
je to sadista a zvrhlej sráč Ano.
mif 14.04.2014 20:39
mif
Třeba nás jen zkouší a ty, co zůstanou věřit odmění...
GTS 14.04.2014 21:04
GTS
Pokládám se za hluboce věřícího tvora. Já nevěřím, já vím. Nemůžu proto pochopit, proč mi to ten pam…
mif 14.04.2014 21:11
mif
Není tedy důvod přestat věřit ? Řekl bych, že máš více důvodů k tomu nevěřit.
jvdc 14.04.2014 21:16
jvdc
Přestat věřit? To je něco jako zavřít oči a zapomenout :-)? Mně nejde o víru v něco, ztrácím víru če…
mif 14.04.2014 21:24
mif
Na boha zapomeň... pokud ztrácíš víru v něco, tak to něco změň, nebo začni na novo. Ale asi to není…
jvdc 14.04.2014 21:26
jvdc
Na Boha seru. Nesmí mi do baráku (ač vím, že tam je). A posmrtný život? Definuj život.
mif 14.04.2014 21:32
mif
život má každý jiný, každý prožívá jiný příběh plný milionů situací. všichni jsme v jádru stejní a p…
jvdc 14.04.2014 21:39
jvdc
Neboj.
mif 14.04.2014 21:44
mif
a jak se nemám bát když nevím co bude ? když stojíš před zavřenými dveřmi za kterými nevíš co je a m…
jvdc 14.04.2014 22:02
jvdc
Bastian Balthazar Bux
kmochna 20.04.2014 06:30
kmochna
Pokud by totiz byl, podle tech panbičkářskejch kecu, pak je to sadista a zvrhlej sráč. Kdo jinej by…
merlouska 14.04.2014 23:11
merlouska
i když zase je zajímavá jedna věc: hodně z vás má přátele z lékařskýho prostředí. a vždycky když něk…
kmochna 15.04.2014 05:51
kmochna
Dokud nekdo nedokaze opak, tak na posmrtny zivot neverim. Edit: Temer ve vsech panbickarskych kultu…
RedMaX 14.04.2014 21:37
RedMaX
Býval jsem celkem protivnej a furt nasranej,tak před 8 lety mi řekla jedna taková čarodejnica,že v m…
tuta 14.04.2014 22:06
tuta
několikrát do roka říkám s pohledem vzhůru bohu-už by ses na nás mohl vysrat,už stačí.3-[ Nestačí,v…
tuta 18.05.2014 12:17
tuta
Hlavu vzhůru. Znám to a je to hodně blbý pocit. Vidět ten shluk buněk narůstat, těšit se a najednou…
Jack 20.05.2014 14:55
Jack
Představa, že se budu někde motat mezi 90 - 120 miliardami lidí, kteří už na zemi žili je hrůzostraš…
M-Pol 15.04.2014 07:13
M-Pol
To je pro mě taky hrůznostrašná představa, že moje duše nebo "duch" mého těla bude s tolika miliarda…
jvdc 15.04.2014 07:48
jvdc
Víra v bohy atd. dle mě vznikla v dobu kdy lidé byli ještě naprosto negramotní a nevěděli jak si sam…
L-Core 15.04.2014 09:43
L-Core
Prostě se to tzv. zažilo a vrylo některým lidem do vědomí. Předávalo se to z generace na generaci a…
jvdc 15.04.2014 10:05
jvdc
Ale nepleteš si víru s náboženstvím, že?
mif 15.04.2014 10:09
mif
Dle mě to spolu úzce souvisí. Popsal jsem to tak nějak globálně. Jestli to čte někdo koho to zvedá z…
jvdc 15.04.2014 10:13
jvdc
Jestli to čte někdo koho to zvedá ze židle, tak by mě určitě viděl rád hořet jako J. Husa To si my…
Dale Cooper 15.04.2014 10:16
Dale Cooper
Jednou nedávno jsem něco podobného říkal v hospodě u stolu. Následky se projevili ihned od vedlejšíh…
jvdc 15.04.2014 10:27
jvdc
Hm, kecy v hospodě. Tak to jo.
Dale Cooper 15.04.2014 10:47
Dale Cooper
Neodsuzuj kecy v hospodě jen kvůli tomu, že jsem napsal "v hospodě". Nebyly to žádný opilecký kecy,…
jvdc 15.04.2014 20:19
jvdc
To co popisujes je nabozensky fanatizmus.
JR_Ewing 15.04.2014 10:51
JR_Ewing
To určitě. Někteří věřící reagují velmi podrážděně, ale dříve to tak většinou bylo. Dnes se už od to…
jvdc 15.04.2014 10:57
jvdc
Tak fanatizmus není spjat jen s náboženctvím. Každý autokrat potřeboval (potřebuje) ke své legitimit…
JR_Ewing 15.04.2014 11:04
JR_Ewing
Nemyslim si. Nepraktikuji zadne nabozenstvi, jak jsem psal vyse, nelibi se mi takova dogata viry. Pr…
JR_Ewing 15.04.2014 10:49
JR_Ewing
Náboženství vzniklo ve starověku jako nástroj k ovládání davu nic víc. Jenže jak šel čas, tak oni sa…
Wolve 15.04.2014 18:16
Wolve
už není povinné se modlit Ono je to ještě "horší". Kdo četl bibli, tak ví, že okázalé modlení a uct…
lesov 15.04.2014 19:12
lesov
Češi byli tou nejrozumnější, nejinteligentnější, nejpoučenější, nejkdovíco elitou Světa, se mi moc n…
RedMaX 15.04.2014 18:59
RedMaX
Náhodou Češi jsou docela chytrej národ. Vem si třeba Rusáky...
GTS 15.04.2014 19:00
GTS
Dle nabozenstvi ano, ale skoda ze to nikdy nepotvrdi u voleb (ANO, VV, ODS, TOP, CSSD, ...).
RedMaX 15.04.2014 19:06
RedMaX
Jak se to dá měřit? Když se porovná inteligence třeba Anatolije Karpova s Bartošovou, někteří malově…
karel 15.04.2014 19:11
karel
Vem si třeba Rusáky... To myslíš na tu fintu s odpálením jaderných střel na cíle, i po smrti obsluh…
lesov 15.04.2014 19:21
lesov
Náhodou Češi jsou docela chytrej národ. Vem si třeba Rusáky... To se mi líbí! :-D Tím myslíš ty Kar…
IQ37 20.04.2014 09:19
IQ37
Celé je to jenom debata o nesmrtelnosti chrousta. Nelámu si hlavu s tím, co nemůžu ovlivnit. Natož p…
IQ37 15.04.2014 12:38
IQ37
Problém je ,že to "nic" nejde nijak zaznamenat nebo zažít, takže dgXova břitva říká, že je zbytečné…
Rašín 21.04.2014 01:39
Rašín
- Nez jsem se narodil nic si nepamatuji, nic me nebolelo či netrápilo a ze zivot jsem neznal, po smr…
CoCoChanel 20.05.2014 20:21
CoCoChanel
...az ta chvíle prijde a budu muset opustit svúj dosavadní zivot, tak budu umírat s úsmevem, protoze…
Jack 20.05.2014 21:49
Jack
ta paní s kosou - Tak alespon je to zena :-D - Kdyz na to príjde, človek si múze zvolit jak zivot…
CoCoChanel 20.05.2014 22:20
CoCoChanel
Ani tou ženou bych si nebyl tak jistý. 15:10
karel 20.05.2014 22:25
karel
Smrti se nebojím, smrt není zlá, smrt je jen kus života těžkého, nad smrt těžší však umírání je, Um…
Prasak 22.05.2014 20:36
Prasak
Hm.. ja si proste nedokazem pripustit ze raz zomriem ked dlhsie nad tym rozmyslam. Zivot berem ako s…
kingdomcome1 21.05.2014 00:39
kingdomcome1
Lepší je zkušenost. Optám se známých. poslední
bzufo 24.05.2014 23:18
bzufo

Nehodlám nic rozvádět. Buď jsi pochopil nebo ne. Mně osobně trvalo třicet let, než jsem k této tezi dospěl. A omlouvám se - srdéčko (nikoliv sval, alébrž schopnost lásky a empatie) je to nejdůležitější, co máš. Nedávej ho všanc, hlídej si ho.

Buď něco bude a budu to po smrti "žít", nebo nic nebude a v tom případě mi to bude jedno, protože to prostě ani nepoznám.
Pokud začnu rozebírat křesťanskou nauku (nic proti křesťanství, či jinýmu vyznání, beru to jen jako příklad, kterej je nám všem nejblíž), tak tam je člověk téměř veden k asketismu, aby si zasloužil posmrtný život. Takže ten je svým způsobem brán jako cíl - ale proč nám tedy Bůh dal život? Po smrti přijdu na očekávaný vytřídění a Bůh mi poví "Ty vole, já ti dal život, aby sis to užil a ty sis to celou dobu odpíral". Pokud by Bůh chtěl, abysme se chovali upjatě a odpírali si pozemský slasti za účelem roztřídění, tak je to celý trocha zvrhlý, ne? Do těla jsme usazeni jako čisté duše (děti) a pak se postupně kazíme, nebo taky ne. No a nebylo by lepší, kdyby nás nenechal kazit? Tady proč nás zkouší? Nebo je to celý satanovo dílo a snaží se Bohu tu jeho sbírku čistých duší kazit tím, že je posílá do pozemskýho života?

Zoberte si 2 svetovu vojnu toto by dopustil boh? Krviprelievanie? mozno si dakto povie:

Na boha treba len verit.. boh neriadi svet on ho len stvoril pre nas a aky si ho my spravime, taky bude..

Ked som uz od svojho detsrva sa napocuval ze modli sa, panbozko ti pomoze... modlieval som sa a nato my zomrel dedo? Nehanbim sa povedat ze nanho verim ale cele mi to pride zvlastne. Zhrnme si, ze toto nie je koniec, zem sa nekonci nebom, nasleduje vesmir, ,,naco vznikol? ,, ked ludia ziju iba na zemi ? preco je zem gulata ako ostatne zemegule?

Vsetko je to na nepochopenie a moja otazka znie:

Naco sa clovek narodi, ked raz zomrie?

Na vojny sa treba pozerat z ineho hladiska, povedal by som, ze z "vesmirneho" nahladu.
Keby nebolo vojen dnes tu mame asi 10mld ludi na planete (mozno viac) a zije sa nam vsetkym omnoho horsie. Vojna je prirodzena selekcia ludstva, je v podstate nevyhnutna. Keby enbolo vojen musi asi zasihnut priroda v podobe nejakej pandemie a zdecimovat ludsku rasu na prijatelnu hodnotu.
Navyse cely ludsky zivot pozostava zo vzostupov a padov a takto prebieha aj nasa historia a tak je to ok. B blizkej buducnosti nas opat nutne caka drzkopad, staci sa pozriet akym smerom sa vyvija nasa kultura a je jasne, ze musi prist nieco velke. Nakoniec asi to mame v povahe a tak to ma byt.
Zomrieme raz vsetci, v tom sme si vsetci rovni a tak je to spravne. So smrtou sa treba vyrovnat, vratane vlastnej a nakoniec nie je to nic strasne. Teda okrem jedinej, osobne by som sa nevedel asi vyrovnat s tym keby prezijem svoje dieta, hlavne pomerne mlade. To este nemam v hlave celkom zrovnane akoby som to zvladol a tam sa mi zda smrt hrozna.
Kazdy z nas je suciastka v stavebnici, zijeme na mravenisku, ktore nazyvame Zem a otazka naco sme tu je zbytocna. Staviame, rucame, tvorime, nicime...proste ozivujeme tuto planetu, ktora by sice zila aj bez nas, ale my jej dodavame nieco navyse.
Nerozumiem ludom, co sa snazia pochopit taketo veci, akoze preco sme tu, preco vznikol vesmir a Zem je gulata. A nie je to jedno?

Kdysi jsem vedl debatu s nějakými křesťany, konkrétně jejich duchovním (tenkrát tu byli na návštěve z USA). Překvapila mě zarputilost, se kterou tvrdil, že ačkoli by člověk žil podle desatera, žádný hřích a prostě svatý člověk, tak pokud by něvěřil v Ježíše (boha), tak se do nebe nedostane. Což me fakt zarazilo a znechutilo. Od té doby se na všechny takové nauky dívám zkrz prsty. Je pravda, že nový papež je v tomhle mnohem otevřenější a jde mu spíš více o "chování lidí" než nějaká dogmata víry.

Osobně si myslím, že "desatero" sloužilo (a možná by mělo sloužit), jako jakési mravní minimum. Přecijen užívat si na úkor ostatních dnes už není tak "in", jako to bývalo ve středověku nebo ještě dřív. Lidi za ty stovky let udělali ohromný kus dopředu, jsou tolerantnější, liberálnější. Nevím, jestli by toho bylo možno dosáhnou s trvalou despotickou vládou jednotlivce.

Buh neni, je to jen odvolavani se a svalovani viny na nekoho za neco, je to jen berlicka pro ty co nechteji prijmout realitu a odpovednost .

Pokud by totiz byl, podle tech panbičkářskejch kecu, pak je to sadista a zvrhlej sráč. Kdo jinej by nechaval zivorit a umirat deti na leukemii, mentalni ci fyzicky retardace.... A kecy typu Buh to tak chtel, jsou naprosto neakceptovatelny blaboly.

Neberiem ti názor, prečo tie veci o bohu a podobných veciach sú písané v biblii, myslíš si, že si to niekto len tak vymyslel?

Ano vymyslel...bible je plna smyslenych veci. nektere i na realnem zaklade ale znacne pretocenem k obrazu cirkve...cely krestanstvi je sber nekolika ruznych nabozenstvi. evangelia jsou taky zminovana jen nektera. je to fraska. ale kdyz tomu nekdo veri a pomaha mu to proc ne ale zivot si dela kazdy clovek sam a jak si ho zaridis tak ho mas a to ze je nekdo nemocny je proste smula. ne bozi trest.

život má každý jiný, každý prožívá jiný příběh plný milionů situací. všichni jsme v jádru stejní a přitom jiní a každý prožíváme něco jiného.
Posmrtný život ? Já na něj zatím nevěřím. A pokud existuje, tak se v něm třeba lidé trápí, protože vidí i to co v normálním životě vidět nemohli. Nikdo neví jaký posmrtný život je, takže bych se ho bál.

a jak se nemám bát když nevím co bude ? když stojíš před zavřenými dveřmi za kterými nevíš co je a máš je otevřít, nebo víš, že se otevřou, tak máš taky strach. z části nebo spíše z většiny mě uklidňuje to, že na posmrtný život nevěřím, tudíš, že po smrti bude prostě konec a nebudu vědět nic.

Pokud by totiz byl, podle tech panbičkářskejch kecu, pak je to sadista a zvrhlej sráč. Kdo jinej by nechaval zivorit a umirat deti na leukemii, mentalni ci fyzicky retardace.... A kecy typu Buh to tak chtel, jsou naprosto neakceptovatelny blaboly.

Mne jednou kamaradka na podobny argument odpovedela zhruba v tomto smyslu: Adam a Eva si zili v raji, kde bylo vsechno dokonale atd., ale tim, ze neposlechli Boha a snedli to jablko, tak byli z raje vyhozeni a tim padem Buh ztratil zodpovednost za ne a za lidstvo obecne - defakto jim rekl "tak bezte a zijte si po svem, kdyz si myslite, ze to umite lepe" a v podstate uz na nas svet nijak nedohlizi, nezasahuje do nej, proste nas nechava, at si poradime sami, je to takovy "trest" za ten prvotni hrich.

Ja teda v nejakyho fousatyho paprdu na nebesich, co stvoril svet, neverim, pro me je "neco jako Buh" cela priroda vcetne nas - ta urcuje, kde a jak budeme zit, obcas vitezi prirodni zivly, obcas vitezi clovek..

Ale prijde mi hrozne fascinujici, jak se treba uplne na Boha odvolavaji dva lidi, co udelaji dve naprosto protichudne veci - jeden bude tvrdit ze ho Buh ucinil postizenym a on se nechce protivit jeho vuli a proto nechce pomucku, ktera by mu zivot s tim postizenim usnadnila, a druhy bude tvrdit, ze dekuje Bohu za to, ze ta pomucka existuje a ze diky tomu ma snadnejsi zivot.

i když zase je zajímavá jedna věc: hodně z vás má přátele z lékařskýho prostředí. a vždycky když někdo umře,tak se otevře okno, nebo dveře. jestli to neuděláš, tak zažiješ dobrý rachot- třískání do oken, kopačky do dveří. dělají to i atheisti jako moje přítulkyně (a to je typ člověka, která, když jde kolem kostela, tak kříží prsty a mumlá apage satanas :-?). schválně se, pokud znáte, na tohle zeptejte.

Dokud nekdo nedokaze opak, tak na posmrtny zivot neverim.

Edit: Temer ve vsech panbickarskych kulturach je nejvyssim nabozenskym trestem (casto za bezvernost) smrt, kdyby sami panbickari verili v posmrtny zivot, tak by se nenamahali, jen to dokazuje nesmyslnost nabozenstvi.

Býval jsem celkem protivnej a furt nasranej,tak před 8 lety mi řekla jedna taková čarodejnica,že v minulém životě jsem byl hroznej hajzl učitel.Od té doby jsem se začal měnit a snažím se nacházet ve věcech to pozitivní ,abych se měl v dalším životě lépe.Každopádně několikrát do roka říkám s pohledem vzhůru bohu-už by ses na nás mohl vysrat,už stačí.3-[

Hlavu vzhůru. Znám to a je to hodně blbý pocit. Vidět ten shluk buněk narůstat, těšit se a najednou ze dne na den nic, prázdnota.
Ber to z tý lepší stránky, prostě zafungoval přirozený ochranný reflex přírody, žádný vousatý páprda na obláčku. Něco v zárodku skočilo na špatnou kolej a tak, než aby se narodil poškozený, dopadlo to takhle. Až se otřepete, čas potomka ještě přijde.
Ten náš už tu 11 let běhá.

Představa, že se budu někde motat mezi 90 - 120 miliardami lidí, kteří už na zemi žili je hrůzostrašná.
Takže jakýsi posmrtný život je nesmysl, kterým krmí všeliké církve "trubky" aby byli povolnější, snáze se ovládali a okrádali k větší slávě (dřevěného) Boží.

To je pro mě taky hrůznostrašná představa, že moje duše nebo "duch" mého těla bude s tolika miliardami lidí, kteří se třeba v životě nesnášeli, to by byl boj vedle boje, ale třeba je tam vše odpuštěno a všichni jsou na sebe hodní. Ale na posmrtný život nevěřím a doufám, že to tak nebude.
Víra v bohy atd. dle mě vznikla v dobu kdy lidé byli ještě naprosto negramotní a nevěděli jak si sami pomoct, tak věřili v boha a modlili se k němu a prosili o pomoc, odpuštění atd. A hle několik tisíc let to vydrželo.

Víra v bohy atd. dle mě vznikla v dobu kdy lidé byli ještě naprosto negramotní a nevěděli jak si sami pomoct, tak věřili v boha a modlili se k němu a prosili o pomoc, odpuštění atd.

Pokud je tomu tak, proč tomu tak zůstává i dnes? Neber Česko, nejateističtější stát na světě, ale celé lidstvo. Troufám si tipovat, že většina lidí, možná výrazná většina, jsou (jistě, různě silní) věřící, jedno jakou víru vyznávají. Nejsou to jen národy divochů někde v pralesích.

Že by právě Češi byli tou nejrozumnější, nejinteligentnější, nejpoučenější, nejkdovíco elitou Světa, se mi moc nezdá.

Prostě se to tzv. zažilo a vrylo některým lidem do vědomí. Předávalo se to z generace na generaci a vyvíjelo se to tím, že se o tom psali knihy, malovali obrazy atd. Ale všechno to jsou jen představy a domněnky lidí a neberu to tak, že to jsou jen národy v pralesích.
Víra v bohy mi prostě připadá nereálná, která není podležena nějakými důkazy, ale zase jen těmi výmysly, domněnkami atd. Věřící lidé si prostě co potřebují vysvětlí po svém jak si myslí, že je to dle víry správné nebo jak je psáno v náboženksých knihách atd.

Už jen jen to se učí v dějepisu na základní škole -odpustky. Balamutitli lidi tím, že jim odpuštěli za nějaký materiální dar "bohu". Něco prostě dali a bylo jim odpuštěno... Bylo to, aby ten fáterník měl z čeho žít avšechno to schrabal on. Protože jinak by hlady chcípnul... na práci nešáhl.

Tak fanatizmus není spjat jen s náboženctvím. Každý autokrat potřeboval (potřebuje) ke své legitimitě fanatické podporovatele. Fanatizmus byl (je) nástroj k ovládání lidí. I náboženství (ať už jakékoli) bylo (je) v některých končinách a časech využíváno jako nástroj k ovládání lidí. Stejně jako například slepý nacionalizmusm představa o vlastní nadřazenosti nebo strach z odlišností.

Nemyslim si. Nepraktikuji zadne nabozenstvi, jak jsem psal vyse, nelibi se mi takova dogata viry. Presto s nepovazuii za nevericiho. Asi jsou mi blize ruzne asijske filozoficke smery, ale to neni podstatne.

Myslim si, ze kazdy clovek, ktery nekdy premyslel o smyslu sve existence, jak nejlepe naplnit cas, ktery na tomhle svete ma, co po sobe je schopen zanechat ci jake to je umrit, umirat nebo treba i jake to je prijit o nekoho blizkeho, bez koho by ztratil smysl, tak je vericim. Ma nejaky nehmatatelny cil, kam se snazi mirit.

Náboženství vzniklo ve starověku jako nástroj k ovládání davu nic víc. Jenže jak šel čas, tak oni sami tomu opravdu začali věřit, ale dnes mají lidi poněkud větší pojem o tom jak to ve světe funguje ale hlavně už není povinné se modlit. Jako třeba desátky - docela slušně si díky tomu přišlo pár lidí k velkému majetku...

už není povinné se modlit

Ono je to ještě "horší". Kdo četl bibli, tak ví, že okázalé modlení a uctívání ikon (a čehokoliv) se zakazuje, včetně církve jako instituce. Je zvláštní, že to nikdo ze vzdělanců, Vatikánu nepřipomíná, asi ví, že to nemá cenu.
Modlení je (by měl být), jen určitý druh pokory a vztahu k okolí, životu, věcem.
A slušnej člověk nezná a nepamatuje si "desatero". Proč taky, ten podle něj jen žije. :puff:

Češi byli tou nejrozumnější, nejinteligentnější, nejpoučenější, nejkdovíco elitou Světa, se mi moc nezdá.

To si vzdycky rikam, kdyz tu ctu kolik je v CR tak prudce inteligentnich lidi, ze uz konecne neveri na pohadky. Ale vylozene sami v tom elitnim klubu nejsme, treba ve Svedsku na bozstva taky moc neveri.

Vem si třeba Rusáky...

To myslíš na tu fintu s odpálením jaderných střel na cíle, i po smrti obsluhy nebo něco jinýho?
Amíci na to potřebujou nějaký kódy a svolení presidenta.
My bohužel atomovku nemáme, tak jsme blbí. :beer:
PS. Já vím, že ji mít nemůžeme, někdo by jí stejně ukradl.

Celé je to jenom debata o nesmrtelnosti chrousta. Nelámu si hlavu s tím, co nemůžu ovlivnit. Natož pak s nějakým teoretickým "co bude potom". Nebude nic. To si jenom lidé něco namlouvají, aby si ten konec nějak "ulehčili". Prach jsi a v prach se obrátíš.

- Nez jsem se narodil nic si nepamatuji, nic me nebolelo či netrápilo a ze zivot jsem neznal, po smrti to bude to samé, proto se smrti nebojím(tím nechci ríct ze chci zemrít).
- Dle mého názoru, by se lidi báli smrti ménē kdyby ten zivot zily jinak. Bohuzel lidé mají zvlástní hodnoty jako peníze, bohatsví majetek, touhu po moci a zapomínají co to zivot je.
- Jednou se mi stala taková hodnē zajímavá vēc, bylo to kdyz jsem mel 8 let.
Sel jsem po chodníku smerem k mé babičce do mírného kopečku, projeli 3 auta a kdyz jsem byl skoro nahorē, coz mohlo jít o nákych 200m jsem se objevil zase dole pod tím mírnym kepečkem a vse se stalo znovu, jeli presnē ty samé auta a já sel znovu nahoru. Dodnes jsem to nepochopil samozrejmē jsem to rekl své matce, ale ta to nebrala váznē.
- Od svych 15 let jsem si začal ve snech uvedomovat ze jde o sen, zpočátku to trvalo jen pár vterin ale dnes dokázu ve snu zústat 10tky minut s tím, ze vím ze jde jen o sen. Ve snech se dá i relativnē zít. Ono spusta lidí si uvēdomí ze slo o sen az se vzbudí, jak je to teda ze zivotem? Videt abychom verili, nebo verit abychom videli?
- Na zivot a na smrt, mám vlastní nazor, v 18 jsem opustil (emigroval) Čr a nákou dobu jsem cestoval a poznával(do budoucna mám v plánu se odstēhovat na Korsiku nabo odjed do Montreálu) alespon az ta chvíle prijde a budu muset opustit svúj dosavadní zivot, tak budu umírat s úsmevem, protoze vím ze jsem ten zivot nepromarnil zbytečnē. :)
PS: poravdē si nedokázu predstavit zít večne a ani bych nechtēl.

...az ta chvíle prijde a budu muset opustit svúj dosavadní zivot, tak budu umírat s úsmevem, protoze vím ze jsem ten zivot nepromarnil zbytečnē.

Ono jde o to, jaká ta smrt bude. Může být milosrdná a zemřeš ve spánku. Může být ale ta paní s kosou svině a pěkně a dlouho tě potrápit. A té druhé varianty se bojím.

ta paní s kosou 

- Tak alespon je to zena :-D
- Kdyz na to príjde, človek si múze zvolit jak zivot opustí, pak uz jen zálezí kdo bude rychlejsí.
(Ale mám pro tebe i dobrou zprávu, pred 5 roky mi chybēlo opravdu kousek a není to tak hrozné ;-) )

Hm.. ja si proste nedokazem pripustit ze raz zomriem ked dlhsie nad tym rozmyslam. Zivot berem ako samozrejmost vecer idem spat, rano sa zobudim a zijem proste... pocujem, vidim, citim... a tak to ide cely a kazdy den, pomyslenie na smrt... no nedokazem si to pripustit pretoze zivot uz beriem ako samozrejmost.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru