Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem ČR, počty narozených, datová řada

Rodí se málo dětí a už se objevují znepokojující články na webu, i v mainstreamu se dají najít.

Použil jsem data ze statistického úřadu o počtu narozených dětí od roku 1918, data jsou z území nynější České republiky. Nikde není zmínka o tom, zda data z období Protektorátu byla zpětně dopočítána/určena/získána z (tehdy) německých oblastí Sudet a zabraných území.

Lepší data k dispozici nemám.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jaTI3jzz5h7SBwkLuNpAQPELf2aB1XD16T1PWQFiBo8/edit?usp=sharing

Udělal jsem tabulku, kterou sdílím, první dva sloupce A, B jsou zřejmé. Ve sloupci C je absolutní změna oproti předchozímu roku a ve sloupci D relativná změna (%) oproti předchozímu roku.

Pak jsem přidal ještě klouzavý průměr za pět let, trochu to vyhladí skoky mezi následujícími roky, ale zato to víc ukazuje krátkodobý trend. Ve sloupci E je pětiletý klouzavý průměr, ovšem procentuální změny ze sloupce D, tj. mírně vyhlazené procentuální změny ze sloupce D. No a ve sloupci F je relativní změna počtu narozených aktuálního roku oproti roku pět let zpátky, tj. o kolik dětí víc/míň se narodilo v tom roce oproti době pět let zpět, ale v relativní hodnotě (%).

Nu, snad je to popsáno srozumitelně.

V datech jsou zřejmé jak trendy (třeba třináct let trvající pokles porodnosti) nebo prudké jednoleté skoky v porodnosti (sám k tomu žádné vysvětlení nemám).

Otevírám tedy diskusi na téma: rodí se málo dětí a je to průšvih.

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Já děti nechci z vlastního přesvědčení, ale chápu, že i ti co je třeba chtějí tak si to rozmyslí. St…
Al Capone 25.04.2024 20:37
Al Capone
A kdy se nic nedělo?
Wikan 25.04.2024 20:43
Wikan
To je samozřejmě taky pravda, nicméně pro mladou rodinu to musí být docela masakr, inflace, neskuteč…
Al Capone 25.04.2024 20:56
Al Capone
Oni to za ty mladý vyřeší Arabové. Historie se opakuje. Před několika stoletími se sem cpali Turci,…
nerady 25.04.2024 21:46
nerady
To je samozrejme mozny. Nicmene prece kvuli tomu ze je velka sance ze se tohle stane tak si nebude c… nový
Al Capone 25.04.2024 22:29
Al Capone
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-porodnost-v-cesku-prudce-klesa-40470369 Máš tam i zdůvodnění. nový
L-Core 04.05.2024 10:51
L-Core
Cetl jsem pod tim clankem diskuzi a klasicky je mi z ni na bliti. Tolik neprejicich a nechapavych li… nový
Al Capone 04.05.2024 11:18
Al Capone
Pak nezapomen na Jurecku, ktery navrhuje bezdetnym vyssi dane. nový
Jan Fiala 04.05.2024 11:33
Jan Fiala
Vim o tom… hajzl. nový
Al Capone 04.05.2024 11:44
Al Capone
Jo, dává to smysl. poslední
Pavel 04.05.2024 12:02
Pavel

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru