Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem ČR, počty narozených, datová řada

Rodí se málo dětí a už se objevují znepokojující články na webu, i v mainstreamu se dají najít.

Použil jsem data ze statistického úřadu o počtu narozených dětí od roku 1918, data jsou z území nynější České republiky. Nikde není zmínka o tom, zda data z období Protektorátu byla zpětně dopočítána/určena/získána z (tehdy) německých oblastí Sudet a zabraných území.

Lepší data k dispozici nemám.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jaTI3jzz5h7SBwkLuNpAQPELf2aB1XD16T1PWQFiBo8/edit?usp=sharing

Udělal jsem tabulku, kterou sdílím, první dva sloupce A, B jsou zřejmé. Ve sloupci C je absolutní změna oproti předchozímu roku a ve sloupci D relativná změna (%) oproti předchozímu roku.

Pak jsem přidal ještě klouzavý průměr za pět let, trochu to vyhladí skoky mezi následujícími roky, ale zato to víc ukazuje krátkodobý trend. Ve sloupci E je pětiletý klouzavý průměr, ovšem procentuální změny ze sloupce D, tj. mírně vyhlazené procentuální změny ze sloupce D. No a ve sloupci F je relativní změna počtu narozených aktuálního roku oproti roku pět let zpátky, tj. o kolik dětí víc/míň se narodilo v tom roce oproti době pět let zpět, ale v relativní hodnotě (%).

Nu, snad je to popsáno srozumitelně.

V datech jsou zřejmé jak trendy (třeba třináct let trvající pokles porodnosti) nebo prudké jednoleté skoky v porodnosti (sám k tomu žádné vysvětlení nemám).

Otevírám tedy diskusi na téma: rodí se málo dětí a je to průšvih.

loading...
Předmět Autor Datum
Tabulka dobrá ale je tu jeden problém a to dětská úmrtnost, až potom by to bylo pně vypovídající. Ji…
nerady 24.04.2024 22:44
nerady
Článek výřez článku z roku 1901. Délka lidského života. Z 1 milionu narozených dětí zemře jich v prv…
nerady 24.04.2024 23:01
nerady
Kojenecká a dětská úmrtnost je zásadní faktor, to mi vážně uniklo. Dnes už je na velmi nízkých hodno…
Pavel 25.04.2024 17:07
Pavel
Tak trochu za těmi počty vidím buď obžalobu covidu nebo obžalobu očkování, což by bylo báječné pro d…
L-Core 25.04.2024 07:34
L-Core
Myslím, že poslední tvá věta, přesně ilustruje dnešní stav.:-D
nerady 25.04.2024 07:54
nerady
Ahoj. Co si myslíte o znásilnění/sex.obtěžování z hlediska budoucnosti? Myslíte si, že jde zcela vym…
Yarda 25.04.2024 08:02
Yarda
K tomu spoileru: Dal jsem tady datovou řadu od roku 1918 a dá se najít rozmezí 10 a pak i 13 let, kd…
Pavel 25.04.2024 17:14
Pavel
Pavle nehledej v tom žádnou vědu. Vše to souvisí s I. Světovou válkou kdy se moc nerodilo a byla vel…
nerady 25.04.2024 20:29
nerady
Já děti nechci z vlastního přesvědčení, ale chápu, že i ti co je třeba chtějí tak si to rozmyslí. St…
Al Capone 25.04.2024 20:37
Al Capone
A kdy se nic nedělo?
Wikan 25.04.2024 20:43
Wikan
To je samozřejmě taky pravda, nicméně pro mladou rodinu to musí být docela masakr, inflace, neskuteč…
Al Capone 25.04.2024 20:56
Al Capone
Oni to za ty mladý vyřeší Arabové. Historie se opakuje. Před několika stoletími se sem cpali Turci,…
nerady 25.04.2024 21:46
nerady
To je samozrejme mozny. Nicmene prece kvuli tomu ze je velka sance ze se tohle stane tak si nebude c…
Al Capone 25.04.2024 22:29
Al Capone
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-porodnost-v-cesku-prudce-klesa-40470369 Máš tam i zdůvodnění.
L-Core 04.05.2024 10:51
L-Core
Cetl jsem pod tim clankem diskuzi a klasicky je mi z ni na bliti. Tolik neprejicich a nechapavych li…
Al Capone 04.05.2024 11:18
Al Capone
Pak nezapomen na Jurecku, ktery navrhuje bezdetnym vyssi dane.
Jan Fiala 04.05.2024 11:33
Jan Fiala
Vim o tom… hajzl.
Al Capone 04.05.2024 11:44
Al Capone
Jo, dává to smysl. poslední
Pavel 04.05.2024 12:02
Pavel

Tabulka dobrá ale je tu jeden problém a to dětská úmrtnost, až potom by to bylo pně vypovídající. Jinak jen pro pohled na tu křivku je toto lepší: https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/pocet-zive-narozenych-v-ceske-republice
Jinak ve svém odkazu okolo Husákových dětí jsem měl spíš napsat, že už ta křivka běží od I. světové války.
Křivky porodnosti v našich zemí jsou tedy ovlivněny nejvíce I. Světovou válkou. Bláboly o Husákových dětech vedou pouze novináři, kteří nechápou historickou souvislost.:-)

Článek výřez článku z roku 1901.
Délka lidského života.
Z 1 milionu narozených dětí zemře jich v prvém roce života 150.000.
Během druhého roku zemře dalších 53.000 a během roku třetího předčasně tento svět opouští dalších 28.000 dítek.
Čili během prvních dvou let zemře více jak 20% dětí.
Nevím jak to bylo po I. Světové válce, ale mojí babičce ze tří dětí, dvě umřela do jednoho měsíce po narození.

Tak trochu za těmi počty vidím buď obžalobu covidu nebo obžalobu očkování, což by bylo báječné pro dezinfo fandy, taková voda na mlýn.

Koukni na roky 1994, 1995, tam byl pokles způsoben "odkladem" plození na později. Když byla manželka za minulého režimu v 23,5 letech poprvé v porodnici, většina mladších už tam byla podruhé…
Ten současný pokles může mít souvislost v válkou na Ukrajině a možnosti jejího rozšíření až do čtvrhodinového vypouštění definitivních rachejtlí. Pak tu máš vysokou inflaci, růst hypotečních splátek, energo krize - to vše znamená pokles životní úrovně někde až do situace "kdoví, jestli to vůbec zvládneme ufinancovat". Nedivím se, že se za takovéto situace mnohým do plození dětí moc nechce. A když spusta mladých místo trtkání čumí do mobilů a blábolí na socka-sítích, dokonáno jest.

Ahoj. Co si myslíte o znásilnění/sex.obtěžování z hlediska budoucnosti? Myslíte si, že jde zcela vymýtit? Že se jde dostat do doby, kde se toto dít nebude?

Tak mě napadlo, přímo v hlavě, pokud obyčejný muž si chce něco začít s obyčejnou ženou (a jí to není proti mysli), jak to má zařídit aby to nevypadalo jako sexuální obtěžování?

Vtip(?):
"Drahá, již několik dní se vás chci na něco zeptat, ale ostýchám se."
"Drahý, neostýchejte se, již několik měsíců vám na to chci kladně odpovědět."

:-(:beer:

K tomu spoileru: Dal jsem tady datovou řadu od roku 1918 a dá se najít rozmezí 10 a pak i 13 let, kdy počet narozených pořád klesá:
1. 1951 - 1960
2. 1975 - 1987

A tehdy nebyl ani zlovirus ani experimentální vakcíny.

Pokles počtu narozených v posledních dvou letech 2022 a 2023 není ojedinělým jevem, už jsme takhle velký procentuální poklesy dva roky po sobě taky měli, jde o roky 1994 a 1995.

Zda má na plodnost vliv zlovirus, to by stálo za vyzkoumání. Jestli to vůbec vyzkoumat jde, to fakt netuším.

Pavle nehledej v tom žádnou vědu. Vše to souvisí s I. Světovou válkou kdy se moc nerodilo a byla velká úmrtnost. Potom se to rozjelo a začalo během II. Světové války. Zjišťoval sem si proč to za II. Světové války nekleslo a je tam víc aspektů: Němky musely rodit, vojáci na dovolené to moc neřešili jelikož nevěděli kdy padnou (v Sudetech bylo 3 milióny Němců), Češky rodily aby nebyly totálně nasazeny, kultura byla silně omezena, v rádiu vyřvával Hitler, muselo být zatemnění atd.:-)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru

loading...