Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Předplatné nějakého obsahu na webu

Zdar, mám námět na debatu, jestli teda by byl zájem.

Jestli si platíte nějaká předplatné na obsah na webu a směřoval bych to spíš k informačnímu obsahu. Netahal bych sem filmotéky ala Netflix, HBO, Disney, atp.

---
Inspirovalo mě k tomu, že si říkám, jestli jeden takový informační zdroj nekrachuje, když má potřebu rozesílat na email tohle:

Hezký den,
vážíme si toho, že jste si vytvořili registraci na iDNES.cz pod emailovou adresou xxx. Jako poděkování jsme vám zdarma a bez závazků odemkli iDNES Premium, a to až do 12. 9. 2023. Není v tom žádný háček, stačí se přihlásit do účtu na iDNES.cz a okamžitě můžete číst prémiové články a čerpat i ostatní výhody, a to i na webech Lidovky.cz a Expres.cz.

Rozesílají to z noreply@idnes.cz a odkazy jsou taky na idnes.cz v tom emailu, takže nějaký podvod bych v tom neviděl.

Pod svou emailovou adresou, která tam místo toho xxx skutečně byla, si myslím, že jsem se tam nikdy neregistroval, takže někde ukradli můj email. Ale zase na stopro si tím jist nejsem, protože kdysi jsem na tom webu registrovaný byl, ale řekl bych tak před 10 lety to mohlo být minimálně, nechodim tam už řadu let. Takže je možné, že mají tak málo předplatitelů, že na bývalé registrované v době, kdy tam žádný placený obsah nebyl, zkouší tohleto, aby je nalákali si to platit, ale u mě nepochodí. :-)

Neplatim si nikde nic. Ale přemýšlím o členství na jednom youtube kanále, ikdyž je zdarma, spíš jako podporu, jedná se o PC herní zpravodajství.

Předmět Autor Datum
Ja si platim Denik N. Na idnesu jsem premium mela asi 2x, kdyz ho nabizeli zadara nebo za korunu. Z…
merlouska 29.08.2023 01:04
merlouska
Ja si platim Denik N. To je snad horší než ten iDěs. K čemu je dobré si předplácet aktivistické méd…
RedMaX 29.08.2023 19:23
RedMaX
Vec nazoru. Podle toho, co tady od tebe ctu, se ve vetsine nazoru moc neshodneme, takze me vubec nep…
merlouska 30.08.2023 19:34
merlouska
Názory jsou v pohodě, když někdo prezentuje názor, může mít čtenář jiný názor, ale může ho zajímat t…
RedMaX 30.08.2023 21:39
RedMaX
Ja myslela, ze ses ptal, jaky obsah si predplacime, ne na kompletni seznam zdroju, ktere cteme a zis…
merlouska 31.08.2023 12:42
merlouska
Uvažoval jsem logicky, že si předplácíš Deník N. :-) Takže ověřuješ na zdrojích zadarmo? Tak se po…
RedMaX 31.08.2023 19:37
RedMaX
Fyzicke noviny už moc nefrčí, tak zbývá reklama na internetu, kterou zase spousta lidí blokuje. Takž…
Jan Fiala 29.08.2023 05:39
Jan Fiala
No jo, je to těžké. On ten problém převisu nabídky nad poptávkou se týká vícero odvětví. Lidé nemoho…
RedMaX 29.08.2023 19:48
RedMaX
Neplatíme si nikde nic. Ani v oblasti audia/TV. Snad nemyslíš tím kanálem toho exota Rudu, co vydáv…
L-Core 29.08.2023 07:28
L-Core
Teď jsem si otevřel Bonusweb a hele: [97481-bweb-png]
L-Core 29.08.2023 08:01
L-Core
Jo, to vypadá, že jsou zoufalí, nikdo to nepředplácí a brzo krachnou. --- Na ten Rudův web vůbec n…
RedMaX 29.08.2023 19:18
RedMaX
Na Vortex chodím taky. Fanouškovské češtiny: pokud je tam mnoho tisíc stránek textu, prostě to nejd…
L-Core 29.08.2023 21:48
L-Core
Tak lokalizace by měli dělat vydavatelé hry ideálně. Sere mě Ubisoft, který prokazatelně prodává a v…
RedMaX 29.08.2023 21:59
RedMaX
Vydavatel si spočítá, zda profi-lokalizací vydělá nebo ne. Skyrim prý(??) stál mega a půl, jestli se…
L-Core 29.08.2023 23:02
L-Core
Tak já s Ubisoft hrama skončil, není čeština, nekupuju, nehraju. Divim se, že se na to fanoušci nevy…
RedMaX 30.08.2023 08:07
RedMaX
Jednou iDnes asi za korunu a to jen kvůli tomu že bylo k tomu HBO na měsíc zdarma.
manas 29.08.2023 16:03
manas
Pokud na iDnes vycházejí články Terezky Vlčkové, tak ani vorla.
Prasak 29.08.2023 18:27
Prasak
Mně to přišlo včera taky na můj vedlejší mail, co používám jen na nějaké pokusy a neověřené weby kvů…
Karel04 30.08.2023 00:15
Karel04
Nie neplatím, ani platiť nebudem. A reklamy mám zablokované. Že sú stratový? Nech fňukajú kde chcú.…
Ale 02.09.2023 22:44
Ale
Ani vomylem.
Mamko Tatić 10.09.2023 14:41
Mamko Tatić
Já se klidně přiznám, že si držím iDnes premium, nechci se vzdát Mirky Spáčilový, co je teď většinou… poslední
ApoCalypse 13.09.2023 11:52
ApoCalypse

Ja si platim Denik N.

To je snad horší než ten iDěs. K čemu je dobré si předplácet aktivistické médium, které tě má utvrdit, že jejich virtuální realita je ta pravá. Bych pochopil si předplácet informace, ale předplácet si fanouškovství k nějaké značce? ::) Ikdyž svět asi funguje dost často právě na tomhle, ať už se jedná o třeba Apple nebo fotbalové kluby nebo i politiku. :-/

Názory jsou v pohodě, když někdo prezentuje názor, může mít čtenář jiný názor, ale může ho zajímat ten prezentovaný pro srovnání. S tím nemám problém. Když ale někdo například Deník N něco prezentuje jako informaci a ukáže se, že je ta informace nepravdivá, je to blbé, dostáváš informace, kterým nemůžeš věřit. Druhou možností je, že neověřuješ zdroje a budeš věřit všemu, co ti kdo napovídá. Jaký je pak rozdíl mezi tebou a čtenáři AE News, z nichž někteří dělají to samé. Obojí pak věříte nesmyslům, ikdyž teda AE News zařazuje podstatně víc zpráv, které se dají ověřit z jiných zdrojů jako pravdivé.

Kdyby tě náhodou zajímalo, co kde čerpám informace já, tak nikde. Zkoušel jsem toho číst víc a všude kam jsem přišel, jsem časem narazil na informaci, o níž jsem s jistotou věděl, že je nepravdivá. Pokud vím, že někde psali nepravdu, nemohu už na takovém místě věřit ani ničemu z toho, co nevím.
Sem tam si poslechnu něčí názory a tam, pokud to ten člověk prezentuje jako svůj názor a zároveň se jedná o důvěryhodnou osobu, mohu tomu věřit, že ten člověk sice nemusí mít ve všem pravdu, ale snaží se prezentovat své názory pravdivě. Takže sleduju lidi jako je například JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D. nebo Ing. Hana Lipovská, Ph.D. Oba jsou pro mě dostatečně důvěryhodní.

Uvažoval jsem logicky, že si předplácíš Deník N. :-)

Takže ověřuješ na zdrojích zadarmo?

Tak se pochlub, kolik toho po ověření, zjistíš, že bylo vymyšlené?

Baví tě to stejně furt předplácet? Já asi nejsem trpělivej člověk, jedna informace je blbě a už mačkám na DELETE záložky. Některé zároveň přidávám i na uBlock (Novinky). :-D

Fyzicke noviny už moc nefrčí, tak zbývá reklama na internetu, kterou zase spousta lidí blokuje.
Takže jak financovat? Zavedes předplatné na internetu. Pokud ti to za to stojí, zaplatíš si ho.
Tyhle velké mediální domy jsou ztrátové a majitelé je dotují.

No jo, je to těžké. On ten problém převisu nabídky nad poptávkou se týká vícero odvětví. Lidé nemohou žít ze vzduchu, chtějí dělat to, co je baví, nehledě na to, že někdy k tomu ani alternativu nedokážou sehnat a psát na web nemá přílišné vstupní náklady. Na druhou stranu, když už to začnou dělat, musí z něčeho žít a tak za to začnou požadovat zaplatit, ale je toho tolik, že ti konzumenti moc platit nemusí.
Chvíli to šlo dělat s reklamou, ale buď chtěli větší příjmy tvůrci obsahu nebo spíš provozovatelé reklamních systémů a začali internet reklamou zahlcovat, což mělo za následek vyblokování reklamy úplně, teda příjmy z reklamy místo větších peněz padají k nule. Takže se obrací autoři obsahu k přímým platbám, jenže pořád je toho hodně i zadarmo, takže ta konkurence, která je cenou podstřelí jim prostor na uživení se nedává.

Já to chápu, ale řešení neznám.

Podobně kámoš super grafik, že se na ranní vstávání a buzerování od šéfa muže vykašlat, že začne nabízet svoje práce na netu a dělat na objednávku. Vydržel to několik let, potom to vzdal. Řikal, že konkurovat úžasně nadaným Brazilcům a neskutečně pracovitým Rusákům se nedá, přitom obojím stačil pětinový výdělek, aby je to uživilo a jejich ceny nešlo akceptovat. Taky jednoznačnej převis nabídky.

Jo, to vypadá, že jsou zoufalí, nikdo to nepředplácí a brzo krachnou.

---

Na ten Rudův web vůbec nechodim. Nemyslim si ale, že by ty AI češtiny byly paskvily. Naopak by to bylo super pro lidi, kteří neznají jazyk a chtějí to hrát hned, což si přiznejme, že fanouškovské češtiny prostě neplní. Často se na překlad čeká rok i více let a to fakt není snesitelné pro úplně každého hráče.
Problémem Rudových AI češtin je něco jiného. Zvláště větší studia jednoznačně označují placené mody do svých her za počítačové pirátství a vidí to jako snahu někoho cizího parazitovat na jejich výtvoru. Tomu se úplně nemohu divit. Přitom AI čeština se bere jako mod a to, že ji Ruda vydává pouze členům klubu za paywallem, je porušením zaběhnutých pravidel. Omluva, že placení slouží pouze k tomu, aby jeho kanál mohl žít a mohl vytvořit tu AI češtinu, protože mu to spotřebovává nějaký procesorový čas jeho PC, je sice pochopitelná, ale pořád je to ono podle vydavatelů her nedovolené obohacování se na jejich práci.

---

Měl jsem na mysli Vortex.

Na Vortex chodím taky.

Fanouškovské češtiny: pokud je tam mnoho tisíc stránek textu, prostě to nejde přeložit a následně otestovat za pár dní. Já dělal (ale naprosto sám) největší překlad hry, co měla maximálně 200 normostran (Relicta), několik měsíců. A opravdu to nejde, vytáhnout ze hry stringy a přeložit, musíš to kompletně odehrát (mužský/ženský rod, fráze, skryté/dvojjaké smysly). Jistě, ne 8 hodin denně - na druhé straně, zadarmo se nikdo nepřetrhne, že. Měl jsem možnost dostat se třeba k AI překladu Far Cry 6 (než se toho chopil michalss a spol z lokalizace.net), to bys opravdu nechtěl vidět, nedejbože hrát.

Já se třeba dost těším na Disco Elysium v češtině a vůbec si nedokážu představit, jak by si s tím poradila AI, pokud to tedy Ruda vydal.. Rád bych i ELEX 2, ale s AI češtinou si na to netroufnu. I při překladu Relicty jsem narazil občas na takové špeky, že jsem musel povolat na pomoc překladatelskou komunitu, aby to mělo nakonec hlavu a patu (když jsem hledal český ekvivalent "voicebro", zapadající do kontextu).

Samozřejmě vím, že pokud někdo kromě češtiny nezná ani ň, nikde nic, nula, je i Rudova AI čeština bomba. Já si raději a klidně počkám rok, dva, tři - a mezitím mám k dispozici x a x dalších her. Když nebudu hrát nějakou hru den po vydání v češtině - ale až za dva roky - svět se nezboří.

Nejlepší je stejně dělat češtiny dopředu, dostat se dovnitř herního studia a mít k dispozici alfu, bety.. prostě dělat to pod dohledem a mít to hotové v den nula :-)

Tak lokalizace by měli dělat vydavatelé hry ideálně. Sere mě Ubisoft, který prokazatelně prodává a vydělává i v ČR víc než by stála čeština, ale stejně je zrušil, protože ví, že i tady si to dneska už dost lidí koupí i bez češtiny. Naopak menší studio, které prodává mnohem méně si těžko může dovolit lokalizaci do češtiny. Přitom jsou tu středně velká studia, která češtinu běžně dělají, zasranej Ubisoft. (Jej, už jsem jak na herní. :-))

Jinak souhlasím, taky si počkám. Někdy ale vidíme z překladatelské komunity hejt na AI češtiny, který je úplně hloupý, kdyby na tom Ruda nechtěl vydělávat, tak by bylo vše ok. Až to, že to dává za paywall, což sami vydavatelé her vidí jako parazitování, je problém.

Vydavatel si spočítá, zda profi-lokalizací vydělá nebo ne. Skyrim prý(??) stál mega a půl, jestli se jim to vrátilo... asi jo. Já se zaměřil na menší studia logických her, oni jsou rádi za překlad zdarma (případně jen betatest), já jsem rád, že se k něčemu dostanu třeba o půl roku dřív, že mám ofiko no_DRM verzi (+ později Steam, BFG, i pro manželku, která, co se týče testování, je produktivnější než já ;-) ), případně další nejmenované bonusy. Jo, a jsem v Credits ]:)

Třeba dnes už mám k dispozici pár her (v různých fázích vývoje), které vyjdou třeba až v roce 2024. Drobné věci, ale baví mě často mnohem více než přehypované AAA x-té pokračování něčeho.. Kdybych dostal (naprostá utopie a neměl bych na to!) nabídku na testování GTA6, oželel bych to. Mám jiné favority, kde bych se chtěl dostat do crew (lokalizace + možná testování), malé vývojáře, dělající ale výjimečné hry (z pohledu ne-mainstreamového hráče).

Ubi to s vykašláním se na českou lokalizaci naprosto pohnojili (v každém případě museli vydělat). Pak musí nastoupit komunita, FC6 stálo spoustu a spoustu práce, Ubi pak vydá jakýsi nicotný patch o ničem, který bohužel zase pokazí komunitní překlad (rozbije logiku mužských/ženských odpovědí hlavního hrdiny/hrdinky). Nevidím do toho, ale je to na posrání… více podrobností najdeš na webu překladu FC6.

Tak já s Ubisoft hrama skončil, není čeština, nekupuju, nehraju. Divim se, že se na to fanoušci nevykašlou, je spousta jiných a hlavně dobrých her, které by zasloužili překlad a vývojář komunitě nehází klacky pod nohy.

Mně to přišlo včera taky na můj vedlejší mail, co používám jen na nějaké pokusy a neověřené weby kvůli spamu. Tak jsem se možná kdysi na něj někde registroval, ale nikdy nic neplatil ani na ty stránky nelezu. A nijak mě neláká s tím začít ani teď zadarmo.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru