Vecne podstrojovani duchodcum
Porad nejake ulevy, slevy, valorizace, prispevky, pritom vydrzovat si duchodce je ekonomickej nesmysl a jeste nam zatezujou zdravotnictvi. Kdy uz se najde konecne nekdo s koulema, ktery to plytvani verejnymi prostredky stopne?
...
až se tobě třásti bude ruka
koryto ti synek udělá
...
Tak jdi příkladem a začni u sebe. Zajisti, abys důchodcem nikdy nebyl.
Tak, tak.... nech maká až do konca. A zo šichty rovno nech ide do rakvy a na cintorín.
Ještě mezitím musí odhlásit důchod, aby mu to náhodou pak nenosili na hřbitov.
Si děláš prdel, ale naša fabrika stojí přímo naproti hřbitovu a hned vedle prej budou stavět domov pro důchodce. Mám takovej strach, zda v tom není nějakej záměr, aby jsme to nikam neměli moc daleko.
To asi nebude takový problém, který jsem zažil v roce 1973 v Sušici. Tam byla nemocnice hned vedle hřbitova a tak nemocní na interně viděli z oken po smrti svého spolunocležníka jak ho vezou na hřbitov. Já tam byl na internátu zemědělské školy a na MNV vymysleli výměnu internátu za nemocnici a tak došlo k výměně intru za internu. O dušičky to pak byl nezapomenutelný pohled z oken našeho nového intru na osvětlený hřbitov.
https://goo.gl/maps/QsSThMCWSym1FxqMA
Hele houpat mě můžeš ale mlátit se mnou o zem ne. Domov důchodců je před železniční tratí a hřbitov se smuteční síní je až za kolejema. Naproti hřbitovu jsou zahrádky a nějaká fabrika. Párkrát jsem byl jako ženista na cvičení v Kadani o kus dále.
Proč na to reaguješ?
Mne zaujalo jak tam někdo instaloval ty cedule, kde je co jsem nezjišťoval. Možná když jsi v Kadani byl ty, takhle tam ty cedule ještě nebyly. Ale já jsem je viděl na vlastní oči.
Nebo třeba tohle, přímo proti nemocnici:
https://goo.gl/maps/NU3CgF7Q4ifJCLGP7
Se nečil. Jelikož jsem tam jezdil vlakem a vystupoval na stanici o kus dál, tak se mi to nezdálo. V té Kadani měl být další sloupek s místním značením za železniční tratí, to co je tam nyní tak je jen šetřivost místní radnice nebo komunálních služeb. Jinak druhý odkaz je naprosto v pořádku, jelikož většinou už se umírá v nemocnici a pokud jako pozůstalý řešíš pohřeb, tak nemusíš nikam daleko jezdit.
Já se nečílím. Zřejmě tam ty cedule nejsou dlouho, když jsem je před pár lety viděl, chtěl jsem na ně kamsi poslat odkaz na StreetView, ale tehdy je tam ještě neměli.
BTW: Vzpomněl jsem si na historku. Na místním letišti měli paragáni nějakou soutěž, tak tam měli i sanitku, co kdyby náhodou. Jeden člen paraoddílu jezdil s pohřebákem, ten den měl službu a když jel kolem letiště, tak tam zastavil na kus řeči s kamarády, pohřebák zaparkoval vedle sanitky. Prý to vypadalo zajímavě.
No vidíš.... dobre som sa trafil....
To víš, dneska je doprava drahá. A taky si tam můžeš držet místo a při vycházkách ho chodit kontrolovat a uklízet.
Důchodců je cca 2,5 miliónů. Více jak 99 % z nich má volební právo. Jsou vycepovaní ze socializmu a proto mají daleko vyšší volební účast než ostatní věkové skupiny obyvatelstva. Proto o ně mají politici zájem. Mám odpracováno 43 let a z toho jsem byl na nemocenské 41 dní. Na důchod mi bylo celý můj pracovní život strháváno z platu a nyní to zpětně dostávám. Jelikož jeden můj děda zemřel ještě před důchodem, druhý bral důchod 2 roky a otec mi zemřel ve věku 64 let tak si myslím, že mám předplaceno až až. Obě moje děti pracují a odvádějí také na důchodový účet více než je celostátní průměr. Jinak o žádných úlevách mimo občanů co berou invalidní důchod nevím. Další věcí je že já jsem polovinu života pracoval pro stát a ty pracuješ buď na sebe, pokud jsi OSVČ, nebo na nějakého prohnilého kapitalistu a tvrdost své práce jistě porovnáváš s hlubinnou těžbou černého uhlí, s betonáři na stavbě přehrad či s taviči u vysokých pecí.
Ty jsi ukázkový idiot a hajzl. A provokatér.
Je to porad ten samy trol.
Duchodci cely zivot pracovali a odvadeli do systemu zdravotni a socialni, aby podobna individua mohla brat na pojistovnu zdarma sve leky.
Kolik jsi za svuj zivot odvedl zdravotniho a socialniho, ze chces posilat duchodce do plynu?
Já znám dva důchodce. Díky nim jsem na světě a pomohli mi postavit se na vlastní nohy.
A takový nevděčný hajzly, jako seš ty, bych nechal makat celej život a při odchodu do penze bych slavnostně zastřelil. A ještě by si mohli vykopat vlastní hrob, aby nezatěžovali ostatní.
Ale je jasný, že přesně o tohle ti šlo, nasrat všechny a pak se nad tou diskuzí ukájet. Divný hobby.
Jak psal nerady, důchodců je hodně a proto jim politici "podstrojují" (používám tvou terminologii), protože chtějí u lízu zůstat nebo se k lízu dostat. Tak ostatně činí - obzvláště před volbama - vůči různým kohortám svých potenciálních voličů všichni. Bylo tomu tam vždy a pravděpodobně se to nezmění (leda se změnou společenského uspořádání). Přestože ekonomicky, s ohledem na nutnost nějak řešit zadluženost státu a schodky rozpočtů, by různá opatření byla vhodná, koule na to žádní mít nebudou. Ledaže by jako politici chtěli po volbách skončit. A jejich nástupci by neoblíbená opatření dost pravděpodobně populisticky zase zrušili.
Pokud domácnost nemá vylízané mozky, tak moc dobře ví, že mohou hospodařit jen s tím, co vydělají (vyberou z účtu, zdědí, ukradnou…). Že nejde dlouhodobě fungovat 20 tisíc příjem, 30 tisíc výdaj. Že nejde padnout do dluhové spirály a exekucí (…nebo to asi jde, když mnohými obdivovaní vůdcové/křiklouni z Václaváku, tak činí…), že tohle je cesta do pekel a ne k prosperitě. To skoro všichni chápou. Divné, že nejsou ochotni akceptovat, že podobně by se měl chovat i stát.
Tím se ale nijak neztotožňuji s tvým provokativním (a clickbaitovým) textem.
Možná bys měl změnit destinaci.
Jsou kočovné kmeny, které své staré soukmenovce, když už nestačí tempu, tak je uloží do jeskyně se zásobou jídla a koberci na ležení a tam je nechají.
A oni tam v klidu umřou, protože vědí, že nadešel jejich čas.
Takže si sbal švestky a vyraž.
Tady to není pro tebe.
Dokud budou vyznamnou, lehce podplatitelnou volicskou skupinou, tak nikdy.
Takže i ty si myslíš, že tvoji rodiče a prarodiče jsou pitomci už proto, že tě přivedli na svět?
Klid :)
Copak on něco takového tvrdí?
Po 11 měsících od okamžiku, co jsem nastoupil do předčasného důchodu (1.2.2022), mi tento vzrostl o více než 16%. Kolik zaměstnanců, kteří se nám na ty důchody skládají, může říci něco podobného?
Já se jenom zeptal.
Spousta podniku tady v okoli za tu dobu delnikum nepridala nic (THPckum se samozrejme pridavalo, protoze prece musi chudaci platit hypoteky a leasingy). Pridavaji az ted, protoze jim lidi z tech socialistickych skanzenu utikaji ke kapitalistum kde alespon trochu funguji odbory. A to jsou lidi co maji 18-20k cistyho, kdyz pak slysim v kramu babky jak si mezi sebou stezuji, ze se z 22k duchodu neda vyzit a ze zlatej Babis, tak si proste udelam jisty obrazek o stavu ve spolecnosti.
Je ostuda, když si dělník za měsíc poctivé práce vydělá méně, než důchodce a ještě k tomu musí živit rodinu. Něco je fakt špatně.
Naše fabrika nám těch 15 % kupodivu přidala, ani se nám to nechtělo věřit. A ne jen THP, ale právě plošně všem, i těm dělníkům. Netušíme, co se v managementu po těch letech událo. Možná jen strach, aby jim dělníci nezačali utíkat za lepším. Každopádně jsme rádi, protože tohle se rozhodně nestalo všude.
Je to ostuda, ale v mnoha (obvykle menších, lokálních) firmách tomu tak je. Osobně znám jen jednu firmu, která z roku 2022 na 2023 přidávala. Dvěma zaměstnancům 5 Kč na hodinu. Ostatní - tedy ty, do kterých kompletně vidím - přesně nula
Pochybne "dedukce" me u tebe uz ani neprekvapuji. Ptat se na to jak jsi z me vety dosel ke svemu zaveru se radeji nebudu, protoze z obdobnych myslitelu vzdy vyleze neco z ceho mi pak krvaci mozek.
Takže co navrhuješ ty? Nechat je včas utratit? Rodiče asi nemáš nebo jsi jim to neřekl, protože by ti za to asi rozbili hubu.
Stejně tady akorát živíme Tvrděpracujícího trolla.
Až budeš ty duchodce tak budeš mluvit a psát jinak. To ti píšu jako zaměstnanec, co má kurva daleko do duchodu.
Jo a poradím ti, najdi si práci kde prd děláš a přitom vyděláváš. A dodám není potřeba na to extra vzdělání.
Vidím, že se tu nikdo nepozastavuje nad nevysvětlením pojmu "vydržovat si důchodce", tedy se obecně do pléna zeptám já, co to znamená?
Já žádné vydržování důchodců nevidím. Každý z nás platí celý život nějaké sociální pojištění, nám zaměstnancům je každý měsíc z platu strhávána docela významná částka, stejně tak platili celý produktivní život tyto povinné poplatky i moji rodiče. Teď v důchodu jen dostávají zpátky, to co si předplatili. Navíc jim stát momentálně nejspíš část toho, na co mají nárok, ukradne.
Takže já jsem žádné podstrojování důchodcům nezaznamenal, spíš naopak. Snad jedinou výjimkou, kdy dostávali důchodci něco navíc, bylo za Babiše, kdy za ně stát doplácel cestovné. To mě také štvalo, prvně tím Babiš zadlužoval stát a za druhé neexistuje žádný důvod, proč by důchodce měl být při cestování protěžován a tím že to má levnější třeba zbytečně zabral místo v autobuse nebo ve vlaku pracujícímu člověku. Nedá se to ani označit za podporu cestování, protože v tom případě by bylo lepší dát dotace na nákup vagónů vlaků, aby člověk nemusel jezdit a připadat si jak v prasečáku.
A opět není pravda, že důchodce zatěžuje zdravotnictví. Zase platí, že pracující člověk celý život platí povinně zdravotní pojištění, ale málokdy ho využije a ikdyž je to individuální, tak obvykle těžce přeplácí a jediná šance, kdy se může ke "svým" penězům dostat, je právě v důchodu. Ikdyž teda třeba v naší rodině když to vezmu i zpětně včetně starších a i dnes už nežijících příbuzných, tak jsme těžce se zdravotnictvím ve ztrátě. Obvykle skoro nic v naší rodině nevyužijeme, pořád zdraví a pak bum a konec.
Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.
Takže - proč neubrat důchodcům, kteří mají proti výdělečně činným snad poloviční příjmy
a jsou v podstatě vůči státu (i spoluobčanům) bezbranní?
Proč tedy stát vzal raději peníze důchodcům na dopravu, dále i zákonný nárok na těch 1000,- Kč?
A kam je dal? Na vylepšení "prasečáků"? Jo - asi na Ukrajině.
Koukám, že tady furt někdo matlá pojmy s dojmy. Takže stručně: TY si NIC na důchod nestřádáš. To v našem stávajícím důchodovém systému NEJDE! Zrovna tak si ovšem nestřádali ani rodiče, ani prarodiče, z principu PRŮBĚŽNÉHO systému nic takového není možné a tudíž ani neexistují žádné "TVOJE" důchodové úspory.
AŽ a jestli vůbec se někdy změní systém z průběžného na systém individuálních důchodových účtů, PAK bude platit, že si skutečně na SVŮJ důchod spoříš. Do té doby, prosím, skončete s těma pitomostma o tom, že si někdo na nějaký svůj důchod spoří - pokud si k tomu teda individuálně nespoříš ve třetím důchodovém pilíři, tedy v komerčním důchodovém spoření. O jeho přínosech a výnosech bohužel raději pomlčím, pokud Ti to nesubvencuje v rámci bonusů zaměstnavatel, tak se nemá cenu o nějaké výhodnosti tohoto produktu bavit.
Tedy zjednodušeně, žádné peníze si nespoříš, TVOJE úspory prožírá aktuální generace důchodců, JEJICHŽ úspory zase prožírala generace důchodců předcházejících a tak to je a bude, dokud se nezruší CELÝ stávající systém. Problém tohoto systému je jasně viditelný, s přibývajícími důchodci a úbývajícími spořícími prostě "úspory" nejsou dost vysoké na to, aby udržely přijatelnou výši důchodů, TO je primární jádro problému. A do něj se pochopitelně žádnému politikovi nehodlá kousat, protože kdo do toho hrábne, prohraje volby a jde od válu, proto to nikdo neřeší a radši si bude hrát s posuvníčkama, kdy sebereme víc, abychom mohli rozdělit aspoň jen o něco míň, než o moc míň.
Líbivá a snadná cesta z toho není, jen samé ošklivé,
- ať už jde o to prásknout pěstí do stolu a jedné generaci holt říct - nasrat, nebudete mít nic, protože jste si nenaspořili, i když to bylo kvůli nám, politikům, ale prostě chcípněte nebo ať se o vás postarají vaši potomkové. Ti na tom už budou líp, protože si budou moct skutečně spořit a ne, aby jim to stávající důchodci prožírali
- nebo z výnosů některých sektorových daní (co třeba ČEZ nebo banky?) začneme důchodový systém dotovat, pak teoreticky může zůstat i stávající průběžný bordel na kolečkách a pokud korporáty bude vláda holit dost, třeba to dá - jestli si to ty korporáty nechají líbit
- no a nebo se najde něco úplně jiného, třeba úplný návrat do 19. století, nasrat, žádný důchody, naflákejte si parchanty, ať vás má kdo živit, holoto..
nebo se najde nějaké naopak futurologické řešení - nepodmíněný příjem
Jenže u ČSSZ tomu říkají důchodové pojištění
https://www.mesec.cz/danovy-portal/dan-z-prijmu/socialni-a-zdravotni-pojisteni/
Říkají, protože to lidi takto lépe zkousnou.
Nejsi proti ničemu pojištěný, je to úplně normální daň. Jenže těch daní by bylo moc a sprostý lid by mohl reptat. Takže se to nazve pojištění a hned je to veselejší - myslíš si, že jsi pojištěný.
Druhá věc, při pojištění si nic "nestřádáš", to jen platíš, kdyby se něco stalo.
Jak to vlastně je s důchody?
Já jsem celý pracovní život byl zaměstnanec a za mne to řešil zaměstnavatel. Ale jak se mi dostávají informace, když někdo není jako zaměstnanec a to sociální pojištění (nebo jak se tomu říká) nějak šolíchá, tak se pak diví, jaký má malý důchod.
Tobe se prispevek do duchodoveho systemu strhava jako dan z vyplaty, cast za tebe odvadi i zamestnavatel.
Jako duchodce dostanes pevnou cast + cast ve vysi, v zavislosti kolik jsi odvedl.
Podnikatel ma stanoveno minimum, ktere musi mesicne odvadet. Pokud odvadi jen to, dostane pak jen tu prvni (pevnou) cast
Nepravda. Ta základní výměra je jen chlup nad 4.000.
Není povinnost pracovat, není povinnost podnikat. Pak nemáš ani povinnost platit sociální pojištění a pak nemáš nárok na důchod.
Zaměstnanec platí, OSVČ platí, důchod se (složitě) počítá z toho "kolik" a "jak dlouho".
Kdo dopředu ví co a jak, malému důchodu (protože málo platil) se divit nemůže. Obecně je dnes spíše výhodnější platit minumum a zabezpečit se jinak - což lze u OSVČ, který si nebude platit ani kačku navíc a kromě toho může využívat různé výhodné paušály. Kdyby došlo na to, že se člověk důchodu nedožije či brzy zemře, "nepropadnou" ušetřené peníze státu. A s ohledem na to, že od 44% průměrné mzdy (tzv. první redukční hranice) se bere "výdělek" jen cca z jedné čtvrtiny (26%), si jistě dokážeš počítat, že vyšší odvod pojistného z pohledu toho konkrétního pojištěnce jde vniveč. Příklad a zjednodušeně: pokud je tvůj měsíční příjem 17.000 měsíčně, pro výpočet důchodu se počítá "základna" 17 tisíc. Pokud vyděláváš měsíčně 117 tisíc, je tvoje základna 17+26=43 tisíc. Rozdíl vidíš…
Omyl, jseš vedle, jak ta jedle.
Systém individuálních důchodových účtů je naprostý nesmysl, který baští jen lidé ekonomicky neznalí!
Takový systém totiž může fungovat pouze v deflační ekonomice, ale my máme ekonomiku inflační a proto je tento typ spoření zcela nefunkční a spočítáš-li si míru inflace za 50 let, zjistíš, že když jsi začal spořit, tak jsi nenaspořil ani korunu, inflace ti veškeré spoření sežrala. Proto také nikde individuální důchodové účty nemají samostatně, ale vždy je navazují na investice. Jenže investování je věc ošemetná a velmi často se stává, že minimálně část důchodců o své důchody přijde.
Mnohem lepší je systém průběžného spoření, kdy se z mých uspořených peněz platí důchody předcházející generaci a až budu v důchodu já, bude spořit zase ta následující generace. Protože ke spoření a zároveň k výplatě dochází v reálných penězích, inflace je nestihne znehodnotit. Je to systém dobrý, ale má jeden problém. Pokud je další generace početnější, mohou být důchody vyšší nebo může spořit méně, pokud je naopak méně početná, musí spořit více nebo jsou důchody nízké. Jelikož panuje setrvalý stav úbytku lidí, je zjevné, že ani tento systém důchodového pojištění není dokonalý, ale pořád je lepší než systém individuálních důchodových účtů.
Mno, tak si to ujasníme - o výhodnosti individuálních důchodových účtů nepadlo ani slovo, je to prostě jen další zaklínadlo, které v tom bordelu na kolečkách, zvané důchody, lítá. Zmiňuju ho jen proto, aby si někteří zadubenci uvědomili, že u průběžného systému neexistuje nic jako spoření, není tam žádná úrokovaná úložka, všechno se ihned otáčí do spotřeby. Na rozdíl od individuálních účtů, kde ke spoření dochází. O jeho úrokování a protiinflační impotenci není potřeba diskutovat, tak to prostě je a pokud ho nenavážeš na rizikovější (více nesoucí) investice, tak pochopitelně budeš mít hovno, o tom ale řeč nebyla, tak tu nestav slaměný panáky. Primárně šlo o to pojmenovat si možnosti a zhruba nastínit jejich fungování, nikoliv to, jestli se to vyplatí nebo ne.
To, jestli je některý systém mnohem lepší, než jiný, to už vůbec nekomentuju, takhle černobíle odmítám uvažovat.
Jsme socialisticky zaměřená země, podobně jako zbytek Evropy, takže sdílíme a přerozdělujeme.
Pokud by to bylo jako v USA, pak máš své spoření, platíš si vlastní zdravotní pojištění (tentokrát skutečně pojištění) nebo jej za tebe platí firma po dobu tvého zaměstnání. A pokud tě propustí a něco se ti stane, pak třeba chcípneš, protože na tu operaci prostě nebudeš mít. Nebo si na ni vezmeš hypotéku.
Jasně, ale ono to není důchodové spoření, ale důchodové pojištění a je tak jedno z jakých peněz se to vyplácí. Prostě jsme povinně pojištěný a tudíž, až nastanou podmínky vyplácení toho pojištění, tak se vyplácí.
A jak píšu, je to dobrý systém a není žádný důvod ho měnit. Nic lepšího neexistuje.
Jediný, kdo do tohoto systému vnáší chaos, jsou politici,kteří najivním lidem vypráví pohádky o tom, že tento systém by měl být schopen vyplácet důchody takové, že se v důchodu bez jiného příjmu lidem nezmění životní úroveň.
To je ta kravina, každý, kdo má trochu ekonomické vzdělání, musí chápat, že to při snižující se populaci a zvyšujícím se věku dožití není možné a pokud chce stejnou životní úroveň i v důchodu, musí si zabezpečit ještě peníze navíc jiným způsobem.
Tak na tom se každopádně shodneme Nicméně existují cesty, jak i důchodový rozpočet nafouknout - místo dotací Agrofertu se prostě budou sypat prachy z jiných zdrojů. A nebo se tam mohou přesměrovat dividendy ČEZu, windfall tax, cokoliv jiného z příjmové strany. Pořád se básní o průmyslu 4.0, AI, robotizaci a že tohle všechno bude podléhat zdanění, takže když na to AI a roboty vydělají, proč to neposlat důchodcům?
Přesně, jednoduchá důchodová reforma a přitom zcela efektivní.
Jako základ klasický průběžný systém a ten doplnit o momentální zisky ze státem řízených oborů lidské činnosti, neboť ani to zase nepodléhá dlouhodobé inflaci. Přitom víme, že jsou "jisté" zisky z oborů, které stát řídit musí nebo by měl, protože vlivem vnějších podmínek u nich nelze docílit tržního prostředí. Takovým zdrojem financování může být třeba ČEZ, mohly to být třeba telefonní operátoři, kdyby jim stát nepronajal frekvence na 30 let dopředu, ale platili by za ně každoročně. Takových zdrojů by se našlo vícero, jen je tam problém, že by se ty peníze za ně nedaly a nemohly okamžitě rozkrást, což stát rád dělá.
Mají se nejlépe v historii. Přepychu, jakému se dostává našemu důchodcovstvu můžeme vděčit produktivní části společnosti, která je tím trvale dojena z kůže. Dnešní důchodci jsou v podstatě otrokáři. Oni svým předkům v jejich době rozhodně nezajišťovali takto důstojné stáří, jako vyžadují sami dnes. Dřív každý musel postavit dům a na starý se házel násobně horší bobek, než dnes.
A ty jsi ocas.
Nejlépe v historii se nyní mají všichni lidé kde se neválčí. Jinak nic nevíš o tom jak to fungovalo dříve. Např. můj pradědeček s prababičkou měli smlouvu s mým dědečkem, který se do hospodářství přiženil. Musel během deseti let vyplatit 5 sourozenců babičky (mezi lety 1926 až 1936) t.j. v době hospodářské krize a rodičům babičky musel umožnit bydlení, dávat každoročně určitou finanční částku, brambory, vejce, mouku, zrní, med, mléko, máslo, maso ve formě poražených zvířat atd. Na vše byla sepsaná smlouva u notáře a pokud by ji neplnil tak by o hospodářství přišel. Pak přišla válka a nucené dodávky. Po válce "naštěstí" umřel, jelikož by za Gottwalda byl určitě zavřený. I po smrti ležel komunistům v žaludku a i když hospodářství mělo něco přes 20 hektarů a zdaleka nebyl největší sedlák ve vsi tak se komouši v roce 1953 rozhodli babičku "rozkulačit". Naštěstí tomu otec zabránil. V roce 1953 babička "díky" měně přišla o všechny úspory na důchod a musela ve svých 60 letech jít pracovat do JZD. Po odpracování 10 let jí byl vyměřen důchod 180,-Kčs. Otec jí během jejího života posílal každý měsíc 200,-Kčs a MNV jí platilo 10 metráků uhlí na zimu. Každé prázdniny jsme s rodiči minimálně týden makali na dříví na zimu (rodiče řezali a já štípal). Bydlela na samotě a elektřina tam nikdy nebyla zavedena. Pokud si to správně přečteš tak děti vždy pomáhali rodičům ať to bylo v jakékoliv době. Nyní je to však neadresné. Jinak o důchodové reformě, že je nutná, se psalo již v roce 1963 a od té doby se změnilo pouze to, že před pár léty se posunul věk do důchodu z 60 let na 65 let a jelikož se ví že se u nás vše rozkrade tak se to předělalo na průběžný důchodový systém.
A tak vzniklo pojmenování výměnkář, což je výraz dnešním juniorům neznámý, protože se vše potřebné v oné smlouvě vymínilo/zmínilo.
A když se něco opomenulo a zeťák byl svině, tak třeba zakazoval stařečkům vstup na dvůr, neb to nebylo ve smlouvě.
Na statku bývala pro staříky místnost nebo malý domek, zvaný vejminěk.