Energie
Čubička píše:
Tarif na energie pro chudší: Síkela kvůli inflaci pracuje na zavedení speciálního tarifu na energie pro slabé domácnosti a některé provozy. Návrh předloží v energetickém balíčku.
Takový Jánošík. Lidem a firmám, co platí daně vezmeme a těm chudým rozdělíme. Misto aby se to řešilo koncepčně - zrušením nakupu elektřiny na burze a podporou prechodu z plynu na elektřinu, tak budeme prerozdelovat. Typická ultralevicova vláda.
Asi se pak možná dozvíme, že se vláda opět spletla a že to tak vubec nemyslel.
Pockejme si na definici silné a slabé domácnosti. Vždy s napětím čekám, co z vlady vypadne.
Je otázka, jak jsou napsaný mezinárodní smlouvy a k čemu jsme se zavázali; a jak je/bude náročný ty smlouvy změnit či vypovědět. Docela by to stálo zapátrat tímhle směrem.
Našel jsem článek (vyšel den před invazí RF na UA): Tajemství burzy v Lipsku aneb Co Čechům zdražuje elektřinu?
Z článku plyne, že burza je efektivní v cenotvorbě a čím větší nabídka s poptávkou se potkává, tím je cena optimálnější. Na burze však nakupují státy (nebo firmy ze států) s rozdílnou finanční silou.
Taky se tam píše, že energetická burza vznikla jako přirozený důsledek fyzického propojení energetických soustav a že účast výrobců na ní není ani vynucená, ani jinak nařízená, že je čistě dobrovolná.
Vím, že treba Svycarsko ze smlouvy nakupu na burze odstoupilo, ale od naší eurohujerske vlady se to cekat nedá. To raději nechají lidi zmrznout.
To uz i Slovensko dohodlo s elektrarnami (ktere nejsou statni jako CEZ) sazbu pro lidi ve vysi tusim 1600Kc/MWh na 3 roky. Jen u nás to nejde. My budeme dotovat Nemecko a další státy a nakupovat na burze spoty za 5.5kKč
Většinu času jsme jako republika vývozce elektřiny, tj. máme kromě vlastní spotřeby i přebytky. Logicky teda máme (většinu doby) elektřiny dost a nemuseli bysme ji obchodovat na burze v Lipsku, kde jsou ceny mnohonásobně vyšší, než jsou ceny výroby u nás.
Znamenalo by to podstatně nižší zisk pro ČEZ a další; nicméně firmy a domácnosti by ušetřily podstatný finance; což se ve světle dnešních dnů jeví jako nanejvýš žádoucí.
Hlavním akcionářem ČEZ je stát a je otázkou, jak je to z pohledu práva; když by ČEZ (pro jednoduchost ho beru jako dominantního výrobce) nechoval s péčí řádného hospodáře a nemaximalizoval by zisky.
Zřejmě by se musel upravit zákon/zákony, aby to šlo udělat.
Pokud má tedy vláda ČR starost a obavy o ekonomiku a obyvatele ČR.
Podstatně nižší zisk pro CEZ? Znamenalo by to méně peněz pro vládu, se kterými vlada (včetně tech minulych vlád) rozhodně nezachazi s péčí řádného hospodáře. Na druhé straně by to bylo řešení minimálně elektřiny pro vsechny obyvatele, takže by nebylo nutné řešit podpory.
Technicky by se to jistě udělat dalo, otázka je, jak se s tím popasovat z pohledu práva.
Je fakt, že čím víc peněz má vláda k dispozici, tím větší ko*otiny vymýšlí a podporuje a hlavně platí.
Česko a drahá elektřina. Problém nevyřeší omezení exportu ani oddělení od německého trhu
Já teda nevím, zda to vnímám správně, ale zdá se mi, že některý tvrzení v článku jsou napsány šikovně. Nedokážu to ale kvalifikovaně posoudit.
To přece na cenu nemá žádnej vliv, zda se na burze řeší fyzický nebo jen finanční vyrovnání. Za jakou cenu uzavírají prodávající a kupující, pokud ne za tu burzovní?
A prodal ji v ČR místním firmám, který jsou fyzicky v ČR? Nebo část energie prodané v ČR bylo nakoupeno zahraničím?
A musí to tak být? Je to z podstaty nebo proto, že se to prostě někomu hodí? Nedala by se cena vyjádřit jako vážený průměr?
Nu, jak moc to bylo výhodný nevím, ale jak moc nevýhodný je to teď, to vidíme všichni.
Nebo jen slyším trávu růst? Jak to vidíte?
Prodava ji pres burzu prekupnikum typu Bohemia Energy, kteří ji pak prodavaji koncovým spotřebitelům.
To se tyka celeho trhu, ne situace u nás. I náš těch plynových elektráren moc není, aby meky vliv na cenu. Cenu naopak nejvic kurvi emisní povolenky, které se na ceně podileji z vic jak 20%.
To je hodně úsměvné. Zatimco staty (vcetne Německa) s dlouhodobymi kontrakty platí za pkyn řádově méně než my, kteří jsme se zbavili zásobníků a nechali RWE dlouhodobé kontrakty zrušit.
Pokrytectví EU, protoze jinak se to nazvat neda. Sankce odhlasovany musí být, takže kdo by mohl být nahodou proti, dostane vyjimku na nakup ropy a plynu z Ruska.
https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/brusel-zvazuje-ze-da-madarsku-se-slovenskem-vyjimku-z-embarga-na-ruskou-ropu-40395660
A další dilek skládačky. Rozkaz zněl naplnit zásobníky. I s tim, že stat bude dodavatelům proplacet rozdíl mezi zimním (levnějším) a letním (dražším) plynem
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-uz-je-lichva-odirani-CR-Nahrada-ruskeho-plynu-Skryta-pravda-vydesi-701015
Ještě větší blbec, než jsme doufali.
Jestli je to pravda, že platíme 4x víc za plyn, tak je to hnus. Pak to má v tomhle státě nějak vypadat, když se necháváme o*ebat na tak základní surovině jakou je plyn.
Plyn u nas vede RWE Gass Storage, ktery to podle vseho nakupujou pres Nemecko, vcelku vzhledem k nemeckemu majiteli logicke, asi bych nepochyboval o tom, ze kdyz ti osloveni lide znali situace rikaji, ze je to 4x draz, tak ze to bude drahe a je vcelku jedno, jestli 2x nebo 4x, je to pekne napalene a pekne nas skubou. Druhy, kdo ma zasobniky, jsou MND alias jejich majitel KKCG a ty to brali od Gazpromu i s nima meli nejaky partnerstvi, ze ktereho se snazili uz pred zahajenim valky vyvazat, protoze jim to delalo problemy v loterijnich sluzbach v zahranici, kde poukazovali na to, ze jsou napojeni na Rusko. Tudiz bych se ani nedivil, kdyby to dneska museli brat taky draho pres Nemecko.
Jako se divis, jak to v tomhle state vypada, ale tak KAZDEJ vedel pred volbama, co je zac Fiala a co je zac Pekarova Adamova, kazdej to vedel!!! Muzeme omlouvat lidi, co volili STAN, ze byli najivni a ze to nemohli tusit, ale o tech dvou jmenovanych to vedel kazdej, takze kazdej, kdo volil ODS a TOP je za soucasnou situaci zodpovednej a zaslouzil by par facek!
Doporucuji tohle video, aspon prvnich 15 minut
https://youtu.be/4Bpvthw9L5M
Za tohle video vážně dík. Pánové jsou odborníci a mluví velmi srozumitelně. Dobře popsali minulou i současnou situaci.
No a k těm současným cenám plynu a elektřiny: těžko se mi hledají slovo; jak jsme tohle mohli dopustit?
Pokud ti vic záleží na tom, jak tě chválí páni v EU a USA než na vlastnich lidech, pak je to úplně jednoduché a jasné.
Nemůžu uvěřit tomu, že nemáme plyn dražší o řekněme deset procent, ale čtyřnásobně. To je úplnej masakr. A s výhledem, že cena bude ještě vyšší než teď.
Jak? Takhle:
https://www.loupak.fun/video/srandicky/19281-expert-ve-firme?thx=loupak
Od slavného plyšáku jsem si (mylně) sliboval, když už nic jiného, tak že o odborných záležitostech budou rozhodovat odborníci.
To video si asi pouštět nebudu, nejsem už nejmladší a nechci, aby mne při jeho sledování kleplo.
Přesně takto to vypadá v rozhodování o naší budoucnosti. Vydávají se příkazy typu: píchejte to do nich vrchem spodem, naplnit zásobníky za každou cenu a nikoho nezajímají důsledky, cena... Hlavně že budou shora pochváleni a dostanou trošku lubrikačního gelu navíc, aby se mohli zabořit ještě hlouběji.
A přesně proto se potlačují alternativní média, protože sprostý lid není radno znepokojovat pravdou. Pro sprostý lid jsou určeny pouze pečlivě filtrované informace o tom, jak bude líp a radostněji.
Závěr je nejlepší. Dobrý komentář z příspěvků diváků:
"Občas fajn pocit že je niekto vo väčších sračkách než my Slováci "
Já jsem si něco podobného říkal, když jsem v počátcích své kariéry byl na energetické konferenci na Slovensku a tam se v jednom referátu probíralo minutu po minutě tradiční novoroční zavírání kohoutů z ukrajiny (tehdy to teda bylo po nějakoé pauze, tahle tradice byla hlavně v devadesátých letech) a jeho dopad na slovenskou energetiku, která nahradila Jaslovské Bohunice paroplynovými elektrárnami. Minutu po minutě probírali, jaká regulační opatření kterého řádu musela být aktivní. Detaily sice byly nudné, ale ponaučení, že jsme udělali dobře, když jsme si nenechali od green<|> ani EU rozmluvit Temelín (protože paroplynové elektrárny by byly ekologičtější (právě podle greenpeach)) a uhájili jsme i Dukovany s jejich údajně zastaralou sovětskou technikou (myslím že v době přistupování k EU byly nějak čerstvě po rekonstrukci, ale to bylo těmto lidem jedno).
Večerní chvilka demagogie
Malá revoluce. Češi dostanou chytré elektroměry, o akci se však příliš neví
https://www.denik.cz/ekonomika/ekonomika-chytre-elektromery.html
Takže vlastně stačí změnit elektroměr a klesne spotřeba. Navrhuji tedy montování chytrých plynoměrů.
Jsme to ale rozežraní. Jestli to není tím, že si večer nesvítíme svíčkami a nespáváme v jedné místnosti ve spacácích ale dovolíme si v zimě v noci topit. Zřejmě jako etalon průměrné domácnosti brala studie Itálii, Řecko nebo něco jiného na jihu, kde ani v zimě topit nemusíš.
Je to nešikovně napsaný, asi tím bylo myšleno, že když mám realtime data, můžu adekvátně reagovat a např. vypnout zbytečný spotřebiče, snížit teplotu vytápění atd. Jenže v reálu - koho to zajímá, už to má dávno doma či ve firmě; kdo to nemá, toho to evidentně nezajímá a nebude tohle dělat ani s novým měřákem.
Realtime data = přikoupit si aplikaci (pokud ji nebude stát dotovat a dodávat zdarma), jinak to máš s denním zpožděním na webu distributora.
Přesně
Přesně tak. Kdo o nějaké SMART řešení stojí, má ho už dávno implementované, a vůbec to nemusí řešit oklikou přes energetiky. To že mnoho takových jednotlivých řešení komplikuje vytváření větší chytré sítě (snart grid) je věc jiná. Ale pokud stojí elektrika ráno stejně jako odpoledne a jako v noci, co by mělo být tím důvodem něco vypínat a přesouvat spotřebu do jiné doby. S celkovou spotřebou to podle mě nemůže nijak hnout, energie se spotřebuje stejně ať se vaří oběd v poledne nebo o půlnoci, totéž platí o nabíjení elektromobilu. S čím by to mohlo částečně pohnout je časové rozložení, ale to vyžaduje nějakou akci na straně spotřebitele (a navíc v ČR máme pro tento účel HDO, a lidi, co mají dvě sazby samozřejmě energeticky náročnější akce do období "nočního" proudu přesouvají, protože cvaknutí v rozvaděči rozpozná i hospodyňka bez vysoké školy a nějaké aplikace). Spotřebitel by pak musel mít real-time data, za kolik v daný okamžik elektrika je. Samožřejmě se to dá zautomatizovat, nabíječka auta by třeba měla nastavený nějaký práh, za kolik může nabíjet.
Pak ještě jde o to, jaká data se budou sbírat a co se s nima udělá. Slyšel jsem o kauze u našeho vzoru (USA) ve které šlo o to, že zpracováním takových big dat rozpoznali, kdo pere na 40 a kdo na 60 a podle toho jim partnerské firmy podsouvaly reklamy na patřičný prací prášek. Čili nebavíme se o rozeznání pračky od ledničky (rozpoznání spotřebičů je o poznání jednodušší), ale přímo o rozpoznání pracího programu. A právě tahle obava ze špehování je dost důležitá.
Když nám na radiátory montovali měřidla, tak tvrdili, že sousední barák má o 50 tisíc nižší spotřebu. Ale asi to nebylo měřidly, ale spíš těmi termostatickými ventily, které přitom namontovali (stejně jako o rok předtím jim); předtím nebyl způsob jak řídit topení, původní kohouty už nefungovaly.
Tři až čtyři procenta jsou kapkou v moři (jasně vyjádřeno v korunách za celou unii je to hodně, ale v účtu za elektriku jsou to opravdu drobné), to se těžko nějak měří na úrovni domácnosti, natož aby se tomu dal přisoudit vliv elektroměru a ne třeba nové ledničky, pračky a tak dále.
Možná snad jedině namontovat elektroměry (vodoměry, plynoměry) s mincovníkem, jako to bývalo v jistých zemích a dobách zvykem. Už jen na dobu shánění drobných by klesla spotřeba na nulu. Zároveň by tam byl okamžitě vidět ten efekt. Jinak normální člověk dneska vidí jakékoliv dopady až v ročním zúčtování, což neni nijak motivační.
O srovnání provedeném nějakou společností s cizím jménem bych taky dost pochyboval. Není možné, abychom se zateplením důkladnějším jak ve finsku (naše požadavky na zateplení jsou prý vyšší než jsou v severských zemích) jsme měli větší spotřebu. To nemůže být možné, to bude nějaká špatná statistika.
O chytrých elektroměrech jako povinnosti ze strany EU (ovšem EU jsme my, to neni vnější "nepřítel") se mluví už celou řadu let, také se na to připravuje infrastruktura. Naše republika si jak je jejím zvykem vyjednala nějaký ten odklad. Zatím máme "chytré" elektroměry nižšího stupně, které pouze indikují připojený výkon (to jsou takové ty čtverečky nebo jinak vypadající indikátory na displeji, co ukazujou např. 5, 25, 50, 75 a 100 procent výkonu) a průběžně ukazujou naměřenou práci (tyto dvě věci jsou povinné, ale to neni problém, výkon a práci ukazoval už i elektroměř s hliníkovým diskem a mechanickým počítadlem).
Nám když kdysi montovali měřidla na radiátory, tak slibovali, jak budou náklady spravedlivě rozúčtovány. Pak jsem dostal vyúčtování a na něm byla položka korekce cca 50 %. Když jsem se ptal, co to je, tak mi bylo sděleno, že mám malou spotřebu vzhledem k průměrné spotřebě a že to musím sousedům doplatit (topím na 21°C v pokoji, 18°C v ložnici). Když jsem řekl, že sousedi mě nemůžou vytápět, protože tam nejsou a mají vypnuté radiátory, tak mi řekli, že je na to zákon. Když se za mrazů projdu kolem baráku, tak je přesně vidět, kdo má otevřenou ventilačku a tím velkou spotřebu, ale zákon je zákon.
Tohle to je další věc. Ty měřidla jsou oficiálně jenom indikátory, takže 40% se stejně účtuje podle plochy a zbytek podle těch rádoby měřidel a je tam právě ještě ten dovolený rozptyl 50-200% tuším, možná to kvůli plýtvačům (ono je přecejenom pro některé lidi lepší otevřít si kohouty naplno a využít strop než mrznout a platit jak mourovatej) zvedli na 300% už nevim. Ale dejme tomu, že se tak účtuje teplo, kde ta měřidla např. měří tepelný tok v jednom bodě a přepočítávají na celý radiátor (a to je ještě poměrně věrohodné, byť přesná čísla to může dávat jen za specifických podmínek, slyšel jsem o dalších metodách měření, které se spotřebou tepla nemají moc společného). Ale ona se tak počítá i voda, 40% se počítá podle osob nebo plochy už nevim a 60% se rozpočítává podle údaje vodoměrů. Pominu-li to, že jsme minulé vodoměry měli přes 20 let (cejch vodoměru platí 7 let), tak vodoměr by měl být přesné měřidlo, měl by ukázat přesně, kolik jím proteklo, tam k takovým počtům neni důvod. Nevim jestli i tam se uplatňuje nějaká korekce.
Jak jsem ale napsal, podle mě víc na úsporu měla vliv výměna těch kohoutků, kterými se dá topení řídit.
Jak naznačuje historická zkušenost, nemá cenu příliš šetřit. V historické paměti je třeba rok 90 kdy se voda zdražila ze 60 haléřů na 10 korun, což způsobilo absolutní paniku. Jenže pak se muselo zdražovat znova, protože lidi prý moc šetřili. Jako motivace k úsporám naprosto ideální výmluva. (Asi jako když nám město zdražovalo poplatky za odpad s odůvodněním, že lidi moc třídí.)
HN: Tykač nabízí státu elektřinu za cenu před válkou na Ukrajině
Moje prognóza: dozvíme se, proč to nejde, důvod se jistě najde. Nadávám už předem.
Jednoduche
fuj fuj ne-eko elektrina.
Embargo na ropu potvrdíme, ale s 2 letym odkladem pro ČR. Presto se najdou píp jako Pehe, kterym na ČR nezáleží a klidně svolí k likvidaci průmyslu.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Takhle-tu-EU-vest-nemuzeme-Fiala-chce-vyjimku-pro-CR-Pehe-mu-ji-omlatil-o-hlavu-701171
A jedno usmevnou formou napsane shrnuti situace s neusmevnym obsahem
https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786842
Spučasná situace mi něco připomíná:
Polka specielně aktuelní
...
Aby byl rodiny pýcha
a nehonil pozdě býcha
studovat musí
řeči znát musí
a musí mít doktorát
Já během studování
měl vždy vyznamenání
takže rodičů přání
dovršena míra
A když jsem dostudoval
doktorát jsem sroloval
do pouzdra jsem jej schoval
a dělám v báru portýra
Onehdá se mi zdá
se mi zdá onehdá
městská rada zasedala
Řešila jak by se
zničila ta krise
co nám tolik dodala
Po debatě hlučné dosti
proti nezaměstnanosti
Jeden kos
náhle pak
zdvihnul nos
božskou káp
ať se na tisk neletá
V tom letáku ať stojí
ať se nikdo nebojí
město na stráži stojí
pomoc mají jistou
Že na ně vzpomínáme
peníze že nemáme
tak jim ten leták dáme
nemaj co dělat ať si čtou
Tak jsem čet co jsem čet
rozpočet to jsem čet
řikal jsem si to je prachů
Potom však ha co pak
sklopím zrak ha co pak
řeknu si počkej brachu
To se ti snad jenom zdálo
vono vlastně je to málo
To není legrace
co stojí sanace
a pak reprezentace
Je zapotřebí zčerstva
budovy ministerstva
železnic zemědělstva
v parlamentě adaptace
A proto ať se spoří
a poplatnictvo moří
jenom ať se nezboří
poslanecká restaurace
Další střípek do mozaiky - jinde to jde.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Takze-presne-Jak-zivime-Nemecko-cenami-plynu-a-elektriny-Expert-secetl-701264
vs Havlíček, jak lidem pomoci:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Havlicek-vidi-cestu-ke-snizeni-cen-energii-Myslim-ze-je-to-ferove-ze-to-neni-populismus-701267
Odpustit poplatky za obnovitelné zdroje jen někomu, připomíná příspěvek 5k na dítě pro domácnosti s příjmem do 1 mega hrubého. Teď se jedná, jak se bude příjem domácnosti vyhodnocovat a vypadá to, že náklady na aparát pro vyhodnocení překoná stav, kdy by se příspěvek vyplatil všem dětem do 18 let. Ale to by se zase nikdo nenapakoval na nějakém jednorázovém šíleném systému.
Souhlasím s tím, že chování vlády ČR (v kontextu článku) evokuje vlastizradu.
Blbý je, že kromě vladnouci 5koalice, ktere jsou bezni lide u prdele, mame v parlamentu Babisovo ANO, ktere ty sracky nacalo. Takze krome SPD, ktera priznejme si ma potize s kvalitou svych politiku, co se tyka intelektu mnohych z nich, nemame zadnou relevantni politickou stranu, ktera by v pripade predcasnych voleb, byla schopna zemi z tech sracek vyvest. Jistou moznost bych videl v urednicke vlade odborniku, ale je mi jasne, ze Babisovo ani Fialovo ego by neco takoveho neustalo.
Kde jsou v Evropě plynovody a kolik plynu teče se dá zjistit v článku: Plyn v datech a mapách. Podívejte se, kudy a kolik ho do Evropy proudí
Není tam prakticky text, jen mapy a grafy.
Trh už neexistuje. „Stát stejně nakonec zastropuje cenu elektřiny“
Další info je v článku.