Pomoc s výběrem oboru na VŠ - Anketa
Ahoj, jsem student gymnázia a tento rok se budu hlásit na vysokou školu. Momentálně mám ve výčtu obory jako Ekonomie, geografie, anglický jazyk a literatura, historie, herectví, psychologie. Zajímá mě všechno, co jsem zde napsal. V ekonomii mě zajímá hlavně mezinárodní obchod a finančnictví, historii mám jako můj nejoblíbenější předmět na základní škole, gymnáziu a vždy za 1, anglický jazyk a literatura - mám rád angličtinu, anglickou literaturu, kterou čtu pokaždé v originále a celkově mě zajímá Amerika a Velká Británie, a z té literatury taky čerpám poznatky, které využívám v herectví a taky rád píšu příběhy, se kterými bych chtěl taky psát knihy a z těch knih scénář, kterým bych pak natočil film ve kterém budu hrát. Herectví mě zajímá hlavně film a to prakticky odmalička, navíc jsem v divadelním souboru a hrozně mě baví hrát nějaké postavy, psychologie, protože chci poznat jak lidé myslí, jak je ovládat, řídit, což se dá využít v tom obchodě a finančnictví a taky chci poznat sám sebe, to mě psychologie umožní - má velký potenciál, navíc by mě bavilo dělat s lidmi, poslouchat jejich příběhy a snažit se jim pomoci. Geografie, protože mám rád přírodu jako celek, rád cestuji a poznávám nové kultury, památky a mám rád mapy. Poradíte mi, co si mám vybrat, s ohledem na peníze, možnostech uplatnění oboru v budoucnosti? Pokud možno se účastněte ankety každý, kdo přijde sem, pomůže mi to udělat si dobrou představu o tom, co chci v budoucnu dělat. Přeci jen mi je 19 let a nejsem tak zkušený jako starší. Nechtěl bych udělat chybu při výběru oboru a za rok si dávat znovu přihlášku. Pokud bych si měl zvolit něco jiného, napište co? Není vyloučeno, že bych mohl studovat více než jeden obor, samozřejmě vždy 1 studium a pak další, tak bych si rozšířil pole působnosti a byl na trhu žádanější. Děkuji
Podle výčtu oborů a přístupu k nim bych tě tipoval na psychopata. Ale to se nestuduje.
Můžeš dělat cokoliv, ale nedoporučuji herectví. Tam ať děláš co děláš, nakonec z tebe bude lidská filcka.
Dodatek:
Zmínil jsi v anketě psychologii. Medicína jako taková by tě nebavila? Je to náročné na bednu, celkem slušně se v tom oboru dá vydělávat.
Psychologie a medicína se nedají srovnat. V cestě za titulem čekají naprosto rozdílné předměty. S ohledem na téma i náročnost.
Já jsem nic nesrovnával.
Nabízet medicínu jako alternativu k psychologii je zcestné.
Ty máš se mnou nějaký problém? Já jsem se ho jenom zeptal, jestli by ho nebavila medicína.
Medicína, s tím bych neměl problém to vystudovat, paměť mám dost dobrou, ale studuje se to 10 let včetně atestací a to ještě nepočítám praxi, to radši ne. Vyřadil jsem taky zubní lékařství, farmacii, veterinární lékařství a právo - protože chci pracovat ve světě a to si odporuje. Psychologové nebo psychoterapeuti nevydělávají tak jako doktoři? Dělal jsem si průzkum na internetu a něco tam o tom bylo. Nevím jestli je to pravda a opravdu tolik mají.
Srovnávat a ještě takhle - kolik a za co a kde kdo vydělává,také může znamenat,že si třeba vymýšlíš. Lítáš ode zdi ke zdi - herectví,veterina,historie. Možná fabulátorství zkus,tam berou ze sedmičky.
Filcka jo,ale ta kariéra třeba v Ulici ? Ne ?
Když máš takový široký rozsah zájmů, co třeba peďák?
Učitel být nechci, s tím bych se v dnešní době neuživil. Navíc bych musel dělat na základní/střední škole, což by byla nuda. Lepší na univerzitě, ale ta je daleko, asi 300 km, to bych tam musel bývat a to by opět nestačilo a nic by mi z výplaty nezůstalo
Si podej prihlasku na vsechno a pak jdi tam, kam te vezmou A pokud te vezmou vsude, tak mas aspon na rozhodnuti dalsich 5 mesicu.
Ale obavam se, ze herectvi (pokud myslis takovy ty skoly jako DAMU, FAMU, JAMU apod.) uz jsi prosvihl - pokud se nepletu, tam bejva uzaverka prihlasek uz nekdy v listopadu.
Jinak ja osobne bych z tohohle vyberu urcite nebrala historii - ty se da venovat jako konicku, vystudovat ji ti nic neprinese, pokud tedy nechces pak byt nejakym profesorem historie. U toho zbytku se uz dycky nejaky rozumny uplatneni najit da.
Asi si budu dávat přihlášku na všechno, ale stejně se tam dostanu, dávám přihlášky i do zahraničí. Na nějaké školy už jsem se přihlásil, na jiné ještě čekám, na to herectví jsem taky přihlášený. Tohle bude těžký, protože mě zajímá vše. Určitě si vystuduji více než jeden obor, ale otázka je, na který bych měl jít první. Možná za 2, 3 roky změním názor na něco, ale asi těžko. U každého mám něco, co mě zajímá a bude mi k užitku v budoucnu. Těžké rozhodnutí, a to je moje jediná nejhorší vlastnost, kterou nemůžu vymazat
Až dostuduješ, půjdeš rovnou na pracák.
Ještě jakžtakž by šla ta angličtina, školy celkem nabírají učitele.
Tak jestli se Vám nelíbí můj výčet oborů, které mě zajímají a kterým se taky aktivně věnuji, tak co by podle Vás se v dnešní době vyplatilo studovat? Jsem na gymnáziu a tak mám všeobecný rozhled, navíc jsem premiant - jedničkář, tak pro mě není nic těžkého studovat a uplatnit se v tom. Jen ty obory, které jsem tady vyjmenoval, mě zajímají ze všeho nejvíc. Kdybych šel studovat něco jiného, sice bych to vystudoval a práci taky našel, ovšem bych to nedělal se zápalem a radostí jako ty výše jmenované a těžko bych v nich potom uspěl.
Tak vystuduj jeden obor a potom další. Když si najdeš nějaké místo v neziskovce, můžeš studovat až do důchodu, jako to dříve dělali sovětští sportovci.
Studuj co ti libo, nicméně si uvědom, že jednou dostuduješ a budeš si hledat zaměstnání. Historie je super, pokud tě zajímá, ale téměř jistě tě neuživí. Ve svém věku bys už měl mít celkem jasno, čemu se chceš profesně věnovat a v jaké organizaci chceš/budeš pracovat. Nezapomeň také, že takový historik asi nebude vydělávat enormní peníze, i kdyby našel hned po škole zaměstnání v oboru.
A proč by neuživila, třeba když jako učitel bude vyučovat dějepis? A i jiné předměty o které se zajímá. Školství určitě uvítá učitele co o tom co vyučuje hodně ví a umí vyučovat lépe než někdo, kdo šel na peďák, protože ho nevzali na AMU a po absolvování lepší flek nersehnal.
Až na tu príma mzdu učitele.
historie tě vyvede z omylu. řekl bych, že bys neuřídil ani volskej povoz.
VŠE Fakulta mezinárodních vztahů? To mi přijde jako takový průnik toho všeho, co jsi vypsal.
O VŠE se říká, že je to prý nejlehčí gympl v Praze. Já chci získat vzdělání, ne jen titul. Tak bych nezískal nic. Navíc už to není ta škola co bývala před 20 lety
A co ŠKODA AUTO Vysoká škola? Z tvého sebevědomého projevu soudím, že získat v Boleslavi stipendium by pro tebe byla hračka.
Jaké stipendium? Já jsem gymplák a techniku jsem tam vůbec neměli, možná tak IT se mi zdá z těch technických disciplín nejreálnější, ale jsem nikdy v životě neprogramoval. Abych v tom mohl být dobrý, potřeboval bych to dělat tak od 15 let. Tohle už je asi ztracené. Navíc mě tam lákají jen peníze, a zájem sedět na židli a bastlit kody a programovat mě nějak netáhne. Takže to asi určitě ne.
Díval ses na ty obory, co je tam možné studovat? Spolužák dostal stipendium na této VŠ díky výsledkům v německé olympiádě. Nechápu, proč do toho motáš IT.
Ak by som to porovnal za seba mam podobnu skusenost.
Hlasil som sa na pravo, telesnu, ekonomiku, pretoze ma bavilo vsetko a zo vsetkeho som bol dobry.
Na pravo ma nevzali, skoncil som 450 zo 3600 uchadzacov, co je sice super, ale brali 300. Myslel som si, ze ked ma bavi dejepis a som svcitany, ze to staci. Nestacilo, mal som sa naozaj ucit.
Na FTVS ma nevzali. Ja reprezentant skoly a multitalent sportovy som si myslel, ze to dam bez treningu. Dal som, ale tych 200 ludi, co brali boli proste lepsi ako ja, pretoze oni na rozdiel odo mna repezentovali okresy a kraje, takze boli vo vyrazne lepsej forme ako ja.
Na ekonomiku som sa nedostal a dodnes neviem preco. Jedine vysvetlenie je, ze som mal vysoke teploty a celu noc pred prijimackami som bludil po meste, takze som dosiel na prijimacky ako zombie. Prisiel len papier, ze ma neprijimaju.
Nakoniec som skoncil na strojarine a dnes sa zivim v ramci IT.
Dnes je sice ina doba, skoly sa doslova biju o studentov a prijimaju skoro kazdeho, takze verim, ze teba zoberu na vacsinu skol, ale pointa mojho pribehu je v tom, ze je takmer jedno co studujes, pretoze nakoniec aj tak budes mozno robit nieco uplne ine. Navyse uloha VS nie je o tom ta nieco naucit, ale skor naucit ta ako sa ucit.
Samozrejme je jasne, ze ako herec mas malu sancu, ze budes raz v spicke a herci az tak moc nezarabuju, ako historik mozes byt casom spicka, ale s peniazmi to slavne nebude, navyse sa historii aj herectvu da venovat popri inom povolani ako konicku, takze tieto dve by som vylucil. Takisto literature sa mozes venovat aj doma bez toho, aby si si nou musel zarabat.
Z pragmatickeho hladiska vychadza najlepsie ucitelsky smer (obor si uz zvolis) alebo ta ekonomka, ktora je tak vseobecna, ze ta nikam velmi neposunie, ale ani nestiahne dolu.
Btw za 10 rokov si aj tak povies, ze bolo jedno, co si studoval, ze aj tak robis nieco ine;o).
Na učitele jít nechci, to bych musel být na univerzitě, ale to znamená stěhování do města. Vzhledem k výši platu je to nereálné. Na strojárnu bych jít nemohl, nebavilo by mě to ani mě to extra nezajímá. IT to jsem v životě nedělal, ani se o to extra nezajímal, pokud nepočítám, že jsem tak každý den na počítači tak 5 hodin. Navíc nevím jestli bych se v mém věku 19 let pokusil to studovat. Sice bych možná vydělával slušné peníze, časem, ale to bych o ten obor musel mít zájem což nemám...Co myslíš tím, že mě ekonomka nikde neposune ani nestáhne? Že tím neudělám díru do světa? Já bych právě chtěl něco dokázat, aby se o mě vědělo, jen je problém si vybrat pro mě vhodný obor. Já jsem byl vždy nerozhodný, protože mě zajímá hodně věcí. Nejraději bych dělal vše, ale to nejde.
A kam by tě asi měla "posunout"? Ekonomie je "měkká" věda (a to jsem k tomuto oboru ještě hodně přívětivý). Já jsem ekonomickou fakultu vystudoval jako "vedlejšák" při studiu techniky, takové "dávačky" jsem nikde jinde nezažil. Tamní studenti nechápali takové pitomosti jako diferenciální počet nebo práci s grafy (grafické řešení úlohy) - tedy matiku střední školy. Většina zkoušek "pokec" s vyučujícím, který jakmile seznal, že mu zpaměti nerecituju skripta, ožil a okamžitě zapředl družnou debatu. Jediná zkouška, která mi dala zabrat, bylo podvojné účto, které je mi dnes už naprd, protože se legislativa komplet změnila a zůstaly jen "šibeničky" MD/D.
No já jsem myslel posunout jako finančně. Já Ti nebudu lhát, jsem chudý student a chtěl bych se z této sféry dostat do sféry bohatých, proto ta ekonomie. Nebo by byl vhodný nějaký jiný obor, kde můžu vydělat dost peněz, abych si žil někde u Central parku, aspon teda v pronájmu? Má rád herectví, ale tam je to o štěstí, tak přemýšlím, že bych se tomu věnoval při škole, chození po konkurzech. Ještě mě napadla reklama, ale tam mi není jasné, jestli by to bez vysoké škole v marketingu šlo, nebo jestli je na to zapotřebí vůbec nějaká škola a je to samé jako s herectvím - že bud to v sobě máš nebo ne.
Ty máš představu, že dokončíš vysokou školu a peníze se odněkud pohrnou, takhle to fakt v životě nefunguje. I nevzdělaný hlupák může být v balíku, třeba takový Martin Schulzů.
Ty máš vlastně jedinej cíl - zbohatnout a pokud možno rychle.
Ono to tak v životě bývá, každej chce to, co nemá. Ale co až pak nějaký slušný prachy vyděláš, co potom? Zjistíš, že tě ta práce vlastně nebaví a nudí a prachy už tě taky netěší. Všechno zahodíš a odstěhuješ se do hor, koupíš farmu a budeš chovat dobytek.
Já jsem se ke slušné mzdě propracovával asi 15 let, než jsem získal nějakou cenu na trhu práce. Po škole budeš stejnej nýmand, jako tisíce dalších okolo, co zrovna vylezli ze škol. Budeš muset teprve ukázat, jestli v tobě něco je, nebo mít opravdu geniální nápad a rozjet nějakej byznys, co ti posype prachy.
Pokud chceš vydělávat peníze, nic jiného než technické obory nemá smysl - tam je dnes hlad po mozcích. Zapomeň že se dostaneš do banky nebo na manažerský post hned jak vyjdeš ze školy. V nejlepším případě tě naberou jako juniora do PwC, Accenture, apod. kde budeš dělat poskoka seniorům.
Nicméně s tím co umíš na techniku nejspíše nemáš a "manažerů" jsou plné ÚP.
Jojo, opravdu dobří inženýři jsou vzácnost. U nás byli dva - na stejné pozici, postupně. Oba dostali od jiných firem "nabídku, který se neodmítá". To co tam teď máme, to nám tak nějak zbylo a zůstalo.
tak to tě trumfnu. kdysi nastoupil rádoby vedoucí z vš. namachrovanej. měl spočítat obsah pravoúhlého trojúhelníku. na jeho dotaz: tak, kolik chybí? odpověď, pojď si to spočítat sám, máš na to školu. neviděl jsi nejbezradnější pohled kreténa letícího na autocad, ať mu to spočítá. já si to klidně odkrokuju.
To se blbě přebíjí, takový eso nemáme.
přijdou z východu, žádný strach. situace: jeřáb věžový má umístit náklad kde nevidí- takže vysílačka, musí se navigovat a jsou tam lidi. ten kazach rozuměl pouze jazyku svého lidu. chtějí importovat tisíce takových kusů. zástěrka je lékař, filosof, spisovatel a inženýr.
Však přišli z východu. Oblast mezi Hodonínem a Užhorodem, bohužel to nejlepší si tam nechali.
východ... ano ukázat. zažil jsem situaci, opět na jeřábu, kdy arab se chtěl modlit dřív než byla svačina. to bylo moc i pro genderáky.
No, já bych neřekl,že někdo, kdo umí AutoCAD, aspoň trochu, je kretén.
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=959&t=1208415
á krát bé krát cé na trojúhelníku vypočtu dvěma způsoby: spočítám to jako čtverec a vydělím dvěma, nebo trojúhelník fiknu v půlce a počítám jako čtverec. to je zásadní nepochopení v jednoduchosti. kdo hrál někdy tangram nemusí používat vzorec- tvar si přeskládá. autocad, jezumarjá.
Marnej boj, když to nevidí sami. Lidi už bez excelu nesečtou dvě čísla.
jednou to prostě vyjde. udržuj naději.
Já si nemyslím, že když je potřeba spočítat obsah trojúhelníka, tak je k tomu potřeba program za statisíce (nebo kolik teď stojí velký AutoCAD), ale pokud to tak někdo chce počítat, to znamená, že o tom programu už něco ví, protože někdo kdo s tím běžně nepracuje by měl problém nakreslit i úsečku.
Vybavilo se mi jak F. R. Čech psal, že když se snažil lovit holky, sliboval jim, že je dostane k divadlu. Pak mu došlo, že vlastně k divadlu nechtějí. Protože ty co k divadlu chtějí už u divadla jsou, protože na tom od svých čtrnácti let na tom usilovně pracovaly.
to je logika věci, není to, co ho učí přímo, ale co má znát. mediku jsem mu zatrhnul, když nezná hrošíkovo přísahu.
Výňatek z klasiků:
Já jsem si vždy myslel, že když se budu dobře učit, budu mít samé jedničky - což mám, tak se budu mít v životě dobře a učitelé nám to taky vštěpovali do hlav, jan na základce, tak na gymplu. Co se mám k té informatice donutit to jít studovat? Já jsem si vždy myslel, že si má člověk vybírat odle toho co ho baví. Jenže když ho něco baví, tak je v tom mizerný plat, ale naopak, když Vás něco nebaví, tak máte postaráno do konce života. Tohle neplatí jenom pro mě, ale taky pro ostatní z mé školy a jinde. Samozřejmě mě baví herectví a obchodovat - to bych chtěl dělat mezinárodně, u herectví je docela těžký se dostat do těch horních 1%, ale stejně nevím, jestli to bude dobrá volba se ubírat tímto směrem. Jestli bych neměl zatnout zuby a studovat něco prospěšnějšího společnosti - třeba tu medicínu, právo, IT. Už vidím jak půjdu studovat něco, pak to dokončím a začnu studovat něco jiného. No co už, takový bude můj trest. To v čem vystuduji vysokou školu je důležité. Nemůžu přece vystudovat ekonomii a dělat doktora, software inženýra nebo dokonce právníka. To nejde.
jdi tam, kam tě srdce táhne. uděláš dobře.
No, přihlášku musím podat do úterní půlnoci a to ještě nejsem rozhodnutý. Už vidím jak se budu hlásit na medicínu, práva, IT, ekonomii, herectví a samozřejmě i angličtinu. Kdybych byl aspon blbý na tu paměť a nebo matiku, že bych něco mohl vyřadit, ale nejsem. Někdo je dobrý přes učení se věcí nazpaměť, někdo přes logické vyvozování, ale já jsem přes oboje. Co bych měl studovat?
Jestli pro tebe nejsou problem penize za prihlasky, tak se proste prihlas na vsechno a pak si vyberes za 4-5 mesicu, az budes vedet, kam te vzali. Ale jinak uprimne receno podle toho, co tu ctu, mi prijde, ze mentalne jsi jeste moc nedospel. Nechces si dat nejdriv rok dobrovolniceni v nejake cizi zemi, au-pair nebo neco takoveho? Treba by ti to ve vysledku trochu pomohlo ujasnit si ty zajmy a zivotni priority
Medicínu ze svého hledáčku prosím vyřaď. Ohledně peněz bys byl zklamaný a chudáci pacienti by byli zklamaní zas z tebe.
podívej, u doktora bych očekával jistou míru empatie. to se dá buď přečíst, jak ty říkáš logicky vyvodit a nebo se v soucítit. takže tvá věta:... ovládat lidi je hromská kravina. merly nápad je dobrý. když si vezmu toto fórum, to je dobrý příklad, tak ho provozují navzdory, že z toho nic nemají, rvou do toho peníze a těší je to. navzdory.
takže doktor ne, zatím.
všimni si, že historie je nezafajfnutá- to je velká chyba.
Na historii nepůjdu, to je asi velká chyba to studovat. Ono až se rozhodnu, jakým směrem se budu ubírat, tak bych tu historii chtěl uplatnit jako dokumentarista. Kdybych vydělával hromadu peněz, cestoval bych po světě a točil různá zvířata a živočichy a taky různé historické památky. Na to potřebuji kapitál, být trochu herec - improvizátor a samozřejmě znalosti. Tak asi si ty znalosti budu muset doplnit u vysoké školy co se týče těch zvířat a živočichů, nebo ten kameraman, co mě bude natáčet, bude zrovna i biolog, ale jinak ty jazyky a tu historii si budu muset naučit z knížek sám, když chci hledat ty ztracené artefakty a přitom to natáčet. Ale tohle všechno pouze za předpokladu, že budu mít dost velký kapitál, jinak nic.
historie tě doprovází celým životem. nemohu za to, že to nevíš. Hippokratova přísaha je pro lékaře nedotknutelná. ne to tvý a kolik za to. jedničkář... asi špatný mentor.
Kdybys chtěl po svém lékaři, aby se řídil Hippokratovou přísahou, asi by ses divil, co by ti odpověděl a kam by tě poslal. Podle ní by lékař nesměl operovat a musel by žít v celibátu
kdybych chtěl po svém lékaři zamlčet můj zdravotní stav, vím co by udělal. kdyby mě našel rozbombardovaného někde na silnici, vím co by udělal. přísaha se neporušuje. to není nějaký závazek v rámci okresního výboru. české právo z přísahy vychází.
edit// tobě to nedá spát. však jsme lidi. edit na edit// historie je prázdná. vaše chyba. všichni zemřeme.
Dnes je dobré, že (pokud na to máš), můžeš studovat více škol najednou.
My si o tomhle mohli nechat zdát. V posledním ročníku ekonomky jsme chtěli s manželkou začít studovat práva. Ani jeden z nás nepochází z rodin funkcionářů a když jsme svou žádost zkoušeli na právnické fakultě protlačit (argumentujíce, že kombinace ekonomie + právo by mohl být velmi dobrý základ pro práci ve Státní arbitráži), jsme byli odevšad docela hrubě vypoklonkováni, že dělnická třída svou usilovnou prací už na naše studium vynaložila dost prostředků, že bychom je měli začít státu a straně vracet. Jasně, nechtělo se mi ani na ten rok na vojnu. A manželce nepovolili ani dálkové studium při mateřské.
Tak studovat více škol najednou by asi nebylo dobré. Mohlo by se mi stát, že jednu budu protahovat a to by se mi prodražilo. Navíc bych to studoval tak na 50% každou a procházel s trojkami. Přemýšlím, že bych šel na tu ekonomii v kombinaci s anglickou literaturou - je to dvoubor a herectví zkoušel u vysoké školy a i dělal reklamu. Až bych to vystudoval a samozřejmě i magistra tak bych si udělal bakaláře v psychologii, což se mi může hodit jak businessu, finančnictví, tak ve filmovém herectví a celkově světě filmu a reklamy
Tak ono se stejně až po škole ukáže, jestli nabyté znalosti k něčemu budou. Zní to logicky, co píšeš, ale vše muže být potom jinak. Jdi studovat prostě to, co tě baví, páč jen tomu se budeš věnovat naplno.
Ale ono ho bavi vsechno z toho, co tu vypsal, a to je ten problem
Asi bude lepší vybrat si obory, co mě zajímají a kde se taky točí peníze. Anglický jazyk a literatura, historie, geografie, psychologie, v těchto oborech se peníze netočí ani kdybych byl absolutní špička, takže tyto obory si budu muset nechat jako koníčka. Knihy mohu psát i bez školy, hledat artefakty taky bez školy, cestovat a být dobrodruh taky bez školy a psychologii to samé. Takže vybírat podle dvou kritérií - co mě baví a peníze.
Jen bych to s tím příklonem k penězům moc nepřehnal. Uvědom si, že v práci strávíš spoustu času. Budou ty peníze za to stát, když budeš z práce znechucený?
Co kdyby ses poptal kam si to napíší spolužáci a jednu z těch škol si zvolil taky? Měl bys výhodu, že aspoň ze začátku bys tam měl známé. A to je dost výhoda.
Rozhodně bych nikdy nevolil školu podle spolužáků, ale podle vlastního uvážení. Je třeba se vydat vlastní cestou, ne jít se stádem.
To je sice hezké, ale když on neví, jakou cestou by se měl vydat. Akorát ví, co nechce - viz jeho poslední příspěvek.
Rozhodnout se musí sám. Znám případy, kdy se jedni rozhodovali podle spolužáků a bylo to blbě. V 19 letech by už se měl být schopen sám rozhodovat. Stojí na křižovatce života - svýho života a pokud chce být v životě trochu úspěšný, musí být schopen učinit rozhodnutí a nenechávat to na jiných.
Máte pravdu, musím se rozhodnout sám. Z mojí třídy šli 2 lidi studovat ekonomii, asi 4 lidi šli na učitelské obory, jeden na medinu, druhý na veterinu, jeden na lesnictví a zbytek obory na přírodovědecké fakultě, takže jaksi do vědy nebo firem do laboratoře. Já bych v laboratoři dělat nechtěl, to by mě nebavilo, ani medina a veterina. Chemie, fyzika taky nejsou moje šálky kávy. V biologii mě zajímá jen zoologie nic víc, možná ještě buněčná biologie a genové inženýrství, jenže tam člověk zůstane bud na univerzitě, ve vědě nebo v nějaké laboratoři ve firmě. Šance, že něco objeví a zbohatne na tom je mizivá. Takže zbývá jenom ta geografie, ale tam si nedovedu představit vydělat nějaké peníze, aby mi to zajistilo život v New Yorku u Central parku. To vypadá spíše na nějaký business a showbusiness, abych se tam mohl prosadit a žít tam.
Za totality bych ti doporučil přihlásit se na Vysokou školu ovčáckou. Učily se tam tři předměty: Jak ovce vyhánět, Jak ovce zahánět a Marxismus-leninismus.
Jestli to myslíš vážně, je to dost děsivé.
A tak rozumne vyzeral na zaciatku chalan...
Vy jste znalí světem, tak víte co bude nejlepší. Největší platy jsou ve světě samozřejmě ve zdravotnictví, ale to mě nezajímá, takže hromadu oborů jsem škrtl. Zbývají jen informatika, ekonomie a herectví, jenže IT jsem v životě nedělal, to je problém. Těžko bych se to ted naučil a pokud ano, tak by to nebylo na takové úrovni jako lidé co to dělají odmalička
Kup si u vietnamského prodavače nějaké XXXL oblečení, plastový Glock a zlatý řetěz, obleč se jako gangsta a můžeš v tom Novém Jorku dělat černošského rappera.
Já jsem myslel, že vše co lidé dělají, kteroukoliv práci, dělají pro peníze a je jedno, jestli je to ekonom, vědec nebo prodavač. Pochybuji, že by to někdo dělal zdarma. Všichni chtějí peníze a já taky. Nechci skončit někde zalezlý v laboratoři nebo jinde za minimální mzdu.
Máš mimořádně přehnaný pragmatický/materialistický pohled na práci.
Nevím jak to vidí ostatní, ale vybírat si práci čistě z hlediska maximalizace mzdy, mi připadá mimořádně krátkozraké. V prvé řadě by tě to mělo i bavit, měl bys v tom cítit jakési uspokojení. Jinak klidně můžeš prodávat pojištění, kastróly, herbalajf a přitom provozovat služby gigola. Peníze se jen pohrnou a nemusíš se trápit studiem na školách.
Já vím, že je to nějak zvláštní si vybírat práci podle peněz, ale věřte mi, peníze kolikrát znamenají štěstí a čím více jich máte, tím jste štastnější a můžete si to třeba kompenzovat ve volným čase tím, co Vás skutečně baví. Ono se totiž může stát, že za pár let Vás to přestane bavit a vy v tom budete stejně muset pracovat, takže to v konečném důsledku vyjde na stejno. Peníze pro mě jsou důležité. To je štěstí.
Ale hovno, štěstí není o penězích. Štěstí je ve tvé hlavě.
Je jen málo horších věcí, než dělat práci, kterou nesnášíš, i když to sype prachy.
Vidíš na životě jen ty prachy.
Tak jdi dělat toho agenta-pojišťováka, VŠ nepotřebuješ. Za tu dobu, co bys studoval, už budeš mít sedmimístnou sumu v ká čé doma :)
Uvidíš, že časem zjistíš, že šťastnější budeš, pokud se budeš živit tím, co tě baví, než tím, kde budeš mít o x tisíc vyšší příjem. Pokud tedy pomineme extrémní případy typu "baví mě chov slepic, ale vydělám si 10kKč měsíčně - nebaví mě dělat osobního podržtašku lokálnímu multimilardáři, ale nabízí mi měsíčně 200 táců za práci 7-15 v PO až PÁ".
Tak pojišťováka dělat nechci. v té ekonomii mě zajímá pouze mezinárodní obchod a investiční bankovnictví. V mezinárodním obchodě budu cestovat po celým světě, vydělávat velký peníze, poznávat noví lidi, novou kulturu a u toho taky můžu mít spousty volného času. Investiční bankéř vydělává o něco víc, ale je celý den zavřený v bance a skoro žádný čas na sebe. ale za to má mercedes, soukromého řidiče, vlastní donášku jídla do kanceláře, luxusní holky a pořád ho zvou na nějaké VIP akce. Na to školu potřebuji, ale stejně mě ještě zajímá to filmové herectví a taky reklama. Nevím jak překonat tu mou nerozhodnost. Já bych nejraději dělal vše. Myslíte, že by to šlo? Život je krátký, že bych studoval do 40 let? to by si okolí myslelo, že jsem šílenec, dalších 20 let.
Tímto tvým příspěvkem jsem se utvrdil v tom, že thread je z tvé strany jen trollení a ze strany ostatních jen zbytečnou ztrátou času…
I takoví mohou být užiteční. Zájemce o medicínu a herectví se může uplatnit jako zdravotní klaun.
to se mýlíš. svojí práci dělám s láskou, se zájmem. peníze jsou pouze můj zbraňový arzenál. pokud se na to budeš dívat z hlediska peněz, nikam nedojdeš. jdi před zrcadlo a zeptej se, co umíš? nebude toho asi moc, co?
Každý se nehoní jen pro peníze.Mě by ani nenapadlo měnit svoji práci jen pro pár tisíc měsíčně navíc.
Když chceš hodně,dej se na politika,třeba poslance.
Vidím, že nejsem sám, pro koho je důležitější, aby ho práce bavila. Mimochodem, k tomu bydlení u Central Parku: mám v NY známého, bydlí dost daleko od CP ve kvartýru na naše poměry vcelku bídném za lidové nájemné $4k měsíčně.
Není to nějak moc, pokud to není v centru, nebo blízko centra? 4000$ měsíčně??
ne, protože je to NY. Není to blízko centra, ale je to 2+1. Menší se dá sehnat za cca $2-2.5k. Naproti tomu suburb v dojezdové vzdálenosti od Chicaga se dá 1+1 už od $500.
Připomínáš mi známého lampasáka, který po vyhození z armády hledal místo a všude tvrdil, že se nechá zaměstnat pouze jako generální ředitel, nakonec umřel jako nezaměstnaný.
Mně by zajímala tvoje představa, jak a kde po ekonomické škole získáš nějaký báječný plat. Máš známosti, které tě dokáží dostat na místo nějakého junior sector managera pro neuchopitelnosti u nějaké nadnárodní firmy? Kde bys nic moc nemusel dělat, nic bys nepokazil a bral za to minimálně čtyřicítku čistého?
Dobrá místa jsou obsazena, ta uvolněná si hlídají hoši, co spolu mluví, pro své příbuzné/známé, a nové báječné pracovní příležitosti z nebe nepadají. Pravděpodobně skončíš jako účetní v nějaké firmě, nebo se budeš chtít postavit na vlastní nohy a budeš si muset hledat klientelu (budeš bez praxe, budeš muset "jít pod cenu" a doufat, že někoho přetáhneš k sobě).
Ani na tom volstrýtu, kam bys to měl od Central Parku pár stanic metrem, na tebe nečekají.
Tak já bych chtěl dělat bud v tom mezinárodním obchodě nebo investičního bankéře, nic jiného by mě asi nebavilo. Teda pokud se bavíme o tom, že půjdu studovat ekonomii, ale na prvním místě je u mě filmové herectví. Kdybych si měl vybrat, tak bych bral tohle, ale šance že to vyjde je hodně malá. Chtěl bych změnit svůj život, proto bych se chtěl odstěhovat do New Yorku a žít tam i vychovávat rodinu. Tam chce každý žít u Central Parku, a já bych chtěl taky. Jen mám problém si vybrat, jakým směrem se ubírat.
No nevím,jestli bankéři na Wall Streetu drží místo nějakému naivnímu přistěhovalci z Evropy,co má v plánu se rychle stát milionářem.Možná ze začátku skončíš u mytí nádobí v nějakém bufetu,tam cizince berou.
Tak potom už teda fakt nevím, na co bych měl jít. Všude se hlásí hromadu lidí a pro čecha to vypadá, že v New Yorku asi neuspěje. Má cenu se tedy vůbec snažit. Kdybych se narodil USA bylo by to snažší. V čem tam tedy je největší pravděpodobnost uspět pro neameričana? Jsem přemýšlel, že bych šel nakonec na to právo nebo medicínu, spíše to druhé. Bych si tam nemusel žít špatně. Nevím jak by se tam na mě dívali.
Dívat se na Tebe asi budou normálně,tam je i plno černochů mezi doktory,právníky,policisty a občas i prezidenty.Tady jde spíš o to se tam někde prosadit,ukázat,že něco umíš a nemyslet si,že na Tebe všichni čekají.Když budeš makat a snažit se,šanci máš.Takže teď už jen vymyslet,jaký obor.Ten doktor není špatný,ale chce to asi pár let praxe,než tam budeš shánět práci.
Zítra se podávají přihlášky a já přemýšlím, jestli bych se raději neměl zaměřit na obory, které dobře vyděávají a překousnout to a ve volném čase dělat to, co mě opravdu zajímá jako cestování, hledání artefaktů, chození po castingoch na filmy a reklamy, psaní knih a podnikat dobrodružné výpravy. Na tohle všechno potřebuji kaptál a i kdybych šel studovat takovou geografii horko těžko bych na ty své aktivity sehnal peníze.
Neuvažuješ místo školy o léčení?
já jsem tady, abyste mi pomohly. Vy jste zkušení a znalí světem. Víte, co bude pro dnešní lidi nejlepší. Nechci udělat stejnou chybu, jako kdysi ostatní. Poradte, co se v dnešním světě vyplatí jít studovat s ohledem na peníze a neříkejte mi, že je dobré dělat práci, která vás baví i za cenu špatných peněz. Pak ten život taky tak vypadá - bídně.
Na holky moc nespoléhej.
A zkušených a znalých milionářů tady na Debatách moc neseženeš,ti na to nemají čas.
Tak nevím,jaká práce je dost dobrá,aby Tě bavila a zároveň poskytovala plno peněz a času na to ostatní,co požaduješ: cestování, hledání artefaktů, chození po castingoch na filmy a reklamy, psaní knih a podnikat dobrodružné výpravy.Až něco zjistíš,dej mi taky vědět.
Jak to myslíš, že na holky nemám spoléhat? Já už mám 1,4 roku přítelkyni a nějaké jiné holky jsou mi buřt. Práce, která by mě bavila a poskytovala dost peněz neexistuje. Asi to vypadá na to, že si budu dávat přihlášku na medicínu. No až se mi budou ptát proč to studuji, nevím jestli říct pravdu, že kvůli penězům. Vystudovat tady v ČR zadarmo a jít dělat do Německa za 6000 eur za měsíc a pak po dvou letech do USA za 6 000 000 ročně nebo i víc. Zjistil jsem, že jsou královsky placeni. přemýšlím, že si dám ještě nějaké přihlášky, jednu na medicínu a další nevím. Právo vystudované tady neuplatním v USA takže to nic, veterina taky nic, zubaře dělat nechci, farmaceuta taky ne, takže asi dám na medicínu a na ekonomii. co by si zvolil ty z těchto dvou? Pochopitelně u toho a nebo tamtoho budu dělat herectví a reklamu, ale stejně přemýšlím ještě o nějakém dalším oboru, kde se točí peníze, ta farmacie by byla asi šílenství.
Proto ty holky.Tvojí neznám.A co znamená 1,4 roku?Přesně matematicky je to 1 rok a 4,8 měsíce.
Dneska je čas na podávání přihlášek do půlnoci a já stále váhám na co ji dát.
Tak mne napadlo, přímo v hlavě - což takhle práva? Právníci, aspoň jak jsem slyšel, si taky nežijí zrovna nejhůř.
Vzpomněl jsem si na to, když jsi psal o herectví. Já jsem vystudoval FEL ČVUT a v zaměstnání -pracoval jsem pak po konstrukcích - mne to celkem bavilo i když jsem si pro výplaty nechodil s nůší a peníze si tam nerovnal vidlemi. Ale když jsem studoval, tak jsme se bavili se spolužáky z SVVŠ co studovali práva, že se registrovali v komparsním rejstříku, chodili natáčet a přivydělávat si. Tak jsme se se spolužáky na fakultě shodli, že naše studium by nám nedovolilo, abychom ještě na takovéhle akce chodili.
A taky by sis třeba mohl přivydělávat jako dárce semene.
Tak, ať jde na práva. Stejně je to obehraná písnička, Gympl - > FEL, nebo něco na ten způsob -> útěk po prvním/druhém semestru na práva.
Gympl == přípravka pro státní službu.
Na práva jít nechci, chtěl bych pracovat po celém světě. Chvíli v Anglii, chvíli v USA, chvíli v Kanadě, a každý stát má jiný právní systém. Kdybych to vystudoval tady v ČR, v zahraničí by mi to bylo k ničemu. Jedině vystudovat ekonomii a dělat investičního bankéře, to vynáší pořádný peníze. Ta medicína mě nezajímá, protože se to studuje tolik let, to je dlouhá doba a to už bych byl starý. Jedině, že bych zkusil to IT, ale když mě to nezajímá, tak by to šlo těžko, ale zkusit bych to mohl. V opačném případě bych po prvním semestru končil. Nevím jestli z Vás někdo studoval IT a dokáže poradit, jak je těžké se to naučit. Do politiky jít nechci, to bych dělat nechtěl a vůbec, tam stačí pouze titul a je jedno v čem, takže asi tak. Vím, že se nejvíce peněz točí v obchodě, finančnictví, medicíně, právu, it, filmu a reklamě. Nic jiného mě zatím nenapadlo a ten výběr je dost těžký a už bych se měl konečně rozhodnout. Přihlášky se dávají do konce února, na některé školy až do konce března a já nemám ani páru na co jít.
Ty budeš troll.
Nebo o světě vůbec nic nevíš a myslíš, že vysoká škola je klíč k nadité peněžence. Ty budeš dlouho dělat za mrzkou mzdu.
Taak mě řekni, když vysoká škola není klíčem k úspěchu a k velkým výdělkům tak o co tedy jde?? Na medicínu a právo, farmacii, veterinu, guvernéra ČNB, učitele, vědce a nevím jaké obory ještě potřebuješ titul bez toho by to nešlo. Kdyby se mohla kterákoliv práce vykonávat s bárjakým titulem, kašlal bych na to a šel studovat co mě zajímá.
Ty chceš, aby tvoje životní rozhodnutí udělala banda anonymních internetových tlachalů? LOL, ty seš ale dobrodruh!
Já chci jen, abyste mě nasměrovali správným směrem. Nechci udělat chybu. Říkáte, že nejlepší je dělat to, co mě baví a v tom můžu být také úspěšný. No jo, ale pokud dejme tomu budu špička v historii, budu úspěšný ale nebudu mít peníze. To je pak na nic. Třeba takový Antonín Holý, toho zná jen vědecký svět a možná malé procento čechů. Získal Nobelovu cenu za chemii, nebo co to získal, ale zemřel chudý. To je mi teda kariéra. Radši dělat něco pro peníze, i když to třeba nebude bavit, než celý život střádat a žít chudě. 'Tohle není život, o je přežívání.
Mně to připadá, že ses právě probudil z kómatu do nějakého socio scifi filmu. Na 19 let máš hodně naivní představy o světě. Srovnal bych to s vnučkou, taky chce pracovat v USA, ale má naprosto přesnou představu, co by chtěla dělat. Heloukity na Times Square: http://debaty.net/files/567-p1070015-jpg (cenzurováno)
Celé USA se třepou, aby sis udělal bakaláře "podnikání a management" na nějaké soukromé VŠ a mohly tě povolat do svých služeb. A zelenou kartu ti osobně předá D.T.
--
Ale k tématu: asi bych doporučil zůstat nohama na zemi a jít tvrdě na tu angličtinu (magisterský obor).
Můj největší problém je si vybrat přesně obor, kterým se chci v budoucnu živit. Nechci se stát expertem přes něco, co se mi pak nevrátí v podobě slušné mzdy. Ten anglický jazyk samozřejmě piluji dost četbou anglické literatury, ale to mě může maximálně vyšperkovat verbální a psací schopnosti, a taky samozřejmě tu anglčtinu, nicméně uplatnění by bylo asi těžké, ale pro úspěch v New Yorku je to umět líp než rodilý mluvčí.
430204-nastupni-mzda-absolventa-techniky-muze-byt-i-40-tisic-korun.html
řemeslo má zlaté dno. ten stát to trochu neodhadnul.
Tam jsou důležitá ta slova "Může být". Když jsme loni měli slezinu
http://www.fel.cvut.cz/cz/elektra/setkani/foto_Setkani_2016/
a děkan se o těch 40kKč nástupního platu zmíni, koukal jsem, že nejsem jediný, kdo se tomu pochechtával.
když se kouknu na fotky, logicky zůstaneš sám v důsledku. a to je optimismus.
Co třeba možnost studia rozšířit i o tohle:
http://www.vysokeskoly.cz/clanek/special-o-oborech-profesionalni-pilot
Dopravní piloti to IMHO finančně nemají špatné a do zahraničí se taky podívají.
O tom jsem taky přemýšlel, ale pak jsem si na internetu zjistil, že ten výcvik stojí 3 miliony. To je to palivo a pokud člověk nezvládne zkoušky tak znovu 3 miliony. Nevím kde bych to sebral a zadarmo to nikde nedají.
Pilota? Jako hele, ja nelitam zas tak casto, ale predstava, ze bych mohla narazit na pilota "nevim, jestli mam letet doprava, poklabosit s dispecerem o poslednim dilu Game of Thrones, dat sli slofika, nebo jit prefiknout letusku, asi se pujdu zeptat na debaty.net", me docela desi.
Musím se rozhodnout do zítřka do půlnoci a já stejně nevím na co si dát přihlášku. Už vidím jak tu příští rok budu psát znova. ¨Nevím co to se mnou je, že se nemůžu rozhodnout, je to těžké pro mě. Stále procházím katalogy studijních oborů a stále mě nic nenapadá. Nejraději bych dělal všechno, ale to nejde. Chci všechno a nakonec nebudu mít nic. Nejraději bych studoval, jak jsem řekl, všechno a nejlépe všeobecně zaměřený obor. Asi tak nebo nevím. Sebrat se a jet do zahraničí na rok je dobrý nápad. Možná bych na něco přišel tam a ujasnil si své priority. Abych pravdu řekl, jsem teď čerstvý maturant, nechtěl jsem to říkat protože jsem minulý rok úspěšně absolvoval gymnázium s vyznamenáním. Podával jsem si přihášky tak jako všichni hlavně na medicínu, právo, farmacii, historii, ekonomii, ale stejně jsem tam nešel. Mám ze zákona 3+1 a nechci platit za prodlužování v případě, že bych třeba nastoupil na medicínu. Takže se mám hned ted sebrat a jet? Ale kam??
Chtěl jsem přidat svoji zkušenost a radu, ale po přečtení příspěvků mě přešla chuť. Taky jsem z osmiletého gymnázia a rozhodně nemám potřebu se vyjadřovat ve smyslu, že jsem kvůli tomu něco víc a zvládnu vystudovat cokoli bez problémů.
Tak jen můj pokus o uvedení do reality, myslel jsem si, že náročnější škola mi ve srovnání s ostatními na vysoké k něčemu bude. Velký omyl, byl jsem napřed v matice, to dohnali za jeden semestr, zbytek předmětů je pro mě náročnější, než pro lidi se zaměřením ze střední. Letos budu končit bakaláře a už mnohokrát jsem litoval, kam jsem to vlezl za maturitou. Kdybych mohl svému mladšímu já rozmluvit jednu jedinou chybu v životě, bylo by to studium všeobecného gymnázia. Škola náročná, času jsem měl výrazně méně, než zaměření kamarádi, k maturitě jsme měli jako prestižní škola ministerstvem školství povolený jeden předmět navíc, na tom si ředitelka zakládala a výsledek je pro mě horší, než kdybych býval šel na běžnou střední. Teď jsem na vysoké a horko těžko doháním znalosti, které jsou pro kamarády s maturitou ze zaměřené střední naprosto základní, pravidelně narážím na to, že mi na gymplu řekli od všeho trochu a nic pořádně.
Konečně člověk, který má stejný názor jako já. Aspon mě chápeš. Já jsem taky z gymplu a taky umím od všeho něco. Nejsem specializovaný a nejraději bych studoval vše. Mám problém se rozhodnout na co jít, na co si dát přihlášku, ale asi budu volit podle peněz, protože jinak nevím. Peníze budou tím kritériem, které vyselektuje ty obory neuplatnitelné, i kdybych naprostá špička. dokonce uvažuji i o oborech jako medicína, kde je od všeho trochu a připomíná mi to ten gympl, nebo třeba právo a farmacie, možná i ekonomie a nebo herectví. Prostě budu uvažovat tak, že si podám přihlášky znova na všechny top obory pro gympláky, kde se točí velký peníze a budu se snažit v tom být špička, i když mě to třeba nebude bavit a u toho mít ty koníčky, kterými si budu kompenzovat nezájem. Nebo nějaká rada, jak prolomit moji nerozhodnost? Vybrat si jeden obor, kde se točí velký peníze a tomu se věnovat do konce života? Nezní to trochu pokrytecky a sobecky, když mě zajímá tolik oborů, možná budu mít časem svědomí, že jsem si nevybral tamten obor - jak se pak vypořádat s tímto??
Když tě to nebude bavit, nebudeš v tom špička.
Gymnázium ti právě mělo dát čas pro rozhodnutí, čemu se chceš věnovat, proto je jeho vzdělání všeobecné.
Zítra si dávám přihlášku a nevím na co, musím se rozhodnout. Přemýšlím, že bych to vzal z opačného konce a zaměřil se na obory, kde se točí peníze, i za cenu toho, že mě to třeba nebude bavit, možná časem začne a jako koníčky budu dělat to, co mě opravdu zajímá a tím si to kompenzovat. Kdybych si vybral třeba geografii, neměl bych kapitál se tomu věnovat a byl bych odkázán na univerzitu a dotace. Když budu dělat dobře placenou práci, můžu dělat jako koníčky prakticky cokoliv
pokud takovou práci děláš jen pro peníze, tak tě to za pár let přestane bavit. představ si to každý den půl dne dělat co tě neba. co by tě bavilo? jaký máš koníček? já bych třeba vydržel dělat rentiéra.
Tak kdybych pocházel z bohaté rodiny, tak je v celku jedno co studuji. to bych si mohl studovat i historii a nebál se, že budu živořit. Já na ty peníze musím hledět a co pak moje rodina, která do mě vkládá naděje. Celý gympl jsem procházel s vyznamenáním a najednou se to na vysoké škole obrátí? Nechci zklamat moje rodiče.Bavily by mě dělat obory, ve kterých se bohužel peníze netočí ani kdybych byl špička. Budu se muset rozhodnout do zítřejší půlnoci. Radši budu vydělávat pořádné peníze i za cenu že mě to nebude možná bavit, ale ty koníčky mě to vynahradí. Ted už si jen vybrat obor. Nebo potřebuji v životě něco jiného, abych dospěl k penězům než jenom školu?
Já jsem si zvolil elektrofakultu. Teď v důchodu bilancuji a říkám si, že za svého života jsem díru do světa neudělal, ale jeden nebo dva důlky se mi snad podařily, mám fungující rodinu, mí synové už stojí na vlastních nohách, během svého života jsem zažil něco co bylo mou touhou - co dodat? A že nemám miliardy? Myslíš, že ti co je mají jsou šťastnější?
http://www.youtube.com/watch?v=F_qMrohT0a4
Největší problém jsem měl s tím, že si někam dáš přihlášku, máš spoustu očekávání, nastoupíš a až potom zjistíš, že jsi měl idealizované představy. Třeba že na oboru s názvem Informatika budeme řešit hlavně informatiku. Trefil jsem se až na druhý pokus.
Při výběru jsem uvažoval trochu jinak, teoreticky bych měl dostudovat a v tom oboru se pohybovat celý život, takže je pro mě dost podstatné i jak mě daný obor zajímá. Neumím si představit, že bych měl desítky let třeba sedět v laboratoři, když mi chemie nepřirostla k srdci, to budu mít radši o pár korun méně a budu pracovat v oboru, který mě zajímá i ve volném čase.
Dobře, tak si mám vybrat obor, kterému se chci věnovat celý život a pohybovat se v něm. No, já vím čemu bych se chtěl věnovat celý život, ale to bych musel být v TOP 1%, aby se mi to vyplatilo. Úplně ze všech oborů mě zajímá filmové herectví a reklama. chtěl bych být slavný herec a to v USA. Jenže tohle se mi s největší pravděpodobnosti nestane. To se ještě nikomu z této země nepodařilo, aby se dostal mezi špičku. Já sice nehážu flintu do žita, ale studovat herectví mi připadá zbytečné, i když na to, abych se stal hercem školu nepotřebuji. Hodně herců vystudovalo úplně jiné obory a ted jsou úplně na špici. Proto mimo to, čemu se chci věnovat celý život, si musím najít něco jiného. Přemýšlím, že bych šel studovat obory, kde se točí peníze, i když mě to nebude bavit. Vydělám peníze a budu si možná psát scénáře a točit svoje vlastní filmy ve kterých budu hrát a dělat další koníčky u vysoké školy. Práce, která bude dobře placená a do toho si to budu kompenzovat koníčky. Nevím jestli je to správně, ale žil bych si dobře asi
Už to tady lidi psali hodněkrát, ale jsi v pohledu na svět strašně naivní. První důležitá věc - nikde není dáno, že když vystuduješ školu a dostaneš titul, že budeš na pracovním trhu v tom daném oboru žádaný. Druhá důležitá věc - nemusíš se nakonec uchytit v oboru, který jsi vystudoval. Dost lidí skončilo někde úplně jinde, než co původně studovali. Vysokou školu bych bral maximálně jako jakýsi benchmark, který zaměstnavateli řekne, že daný člověk zvládl určitý systém zkoušek, okruhů a vypracoval několik samostatných prací, které obhájil (je to ale extrémně diskutabilní, škola se dá "vystudovat" nebo taky "prolézt", plus požadavky škol jsou různé, ale zase tady nechci rozpoutat flamewar ).
Vysoká škola tu není od toho, aby ses tam naučil všechno, co budeš potřebovat k vykonávání té dané profese. Je to jenom návod k tomu, v čem by ses měl dál rozvíjet. Teď to napíšu trochu tvrdě - pokud budeš studovat sebelepší školu, úspěšně absolvuješ všechny předměty, napíšeš bakalářku a diplomku, kterou obhájíš, uděláš státnice, ale kromě toho neuděláš nic víc, existuje velká šance, že zůstaneš hodně dlouho na pracáku nebo skončíš na pozici, která pro tebe nebude atraktivní a bude třeba i špatně placená, v porovnání s tím, co budou dělat tvoji spolužáci. Škola a práce jsou dva úplně rozdílné světy. Proč se asi medicína studuje s atestacema 10 let a záleží na praxi? Myslíš si, že když se naučíš anatomii a všechno další zpaměti, že to půjde a budeš se topit v penězích? V medicíně jde hlavně o zkušenosti. Podobně u technických škol, absolvuješ určitý soupis předmětů (na FELu jsem za 4 roky studia šáhnul na páječku přímo ve výuce dohromady dvakrát, mimochodem - oni tě za ručičku vést nebudou a nebudou ti ukazovat, co vše se máš naučit ještě kromě toho) a tvůj jediný kontakt s praxí budou bakalářka a diplomka (které se ale taky dají odbýt stylem kompilační nebo rešeršní práce - to už ale záleží na tobě). Přijdeš do firmy a bum - narazíš, neumíš nic, nikdy jsi nic nerealizoval, nikdy jsi nepracoval na projektu s dalšíma lidma. Firma si tě potom musí vychovat ... nebo spíš dá přednost absolventovi, který už při studiu brigádničil v nějaké podobné firmě a jeho zařazení do pracovního procesu bude trvat týdny a ne měsíce až roky jako u tebe. No a ty? Skončíš opět na pracáku.
Většinu věcí, kterou jsem v životě dokázal, se mi povedla kvůli tomu, že jsem byl proaktivní a poznával jsem se s lidma a vymýšlel jsem, co bychom mohli udělat spolu. Pokud se vydáš směrem filmu, tak je to absolutní priorita. Znám jednoho úspěšného kameramana, který mi řekl, že škola mu z hlediska toho, "jak točit", nedala vůbec nic. Ale dala mu kontakty. Sám se pak vydal za jedním režisérem a řekl mu něco ve smyslu "Dobrý den, myslíte že bych se mohl podívat na natáčení filmu?". Chvilku pokecali a režisér byl nadšenej, konečně viděl proaktivního studenta - hned ho šoupnul přímo na pozici kameramana (samozřejmě za ním stál profík kterej mu všechno ukazoval a učil ho) v týmu, který točil úspěšný celovečerák. No a tahle zkušenost mu dala víc než celá škola (hned mohl říkat - "koukejte já jsem točil tenhle film") a takhle se postupně vypracoval .. přes další kontakty a další lidi, až tam, kde je teď.
Tak nejdřív budeš muset pro to, abys byl v "TOP 1%", něco udělat .. samo to nepřijde.
A předtím, než se vydáš směrem USA, se tam vydej "na zkoušku". Čeká tě studium na VŠ, využij možností, které máš .. třeba nějaký work & travel. Já byl ve státech několikrát (hlavně západ, Kalifornie, Arizona atp.) a žít bych tam rozhodně nemohl. Ale záleží na osobních preferencích, proto píšu, aby ses tam sám vydal a zkusil si to.
Je, ahoj Marku, ty sem jeste obcas zavitas? Jsem te nedavno zahlidla v televizi - gratuluju ke vsem uspechum, kterych dosahujes. Z tebe by si tazatel mel vzit priklad, ale to asi nehrozi
Ahoj merlousko (a tačůde :) ), díky .. no občas sem zajdu, ale už to není jako dřív, práce je víc, času je míň :)
Hlavně, ať se daří
A až budeš hledat testery na toho "medicínského hlídače", snad abych se pomalu hlásil jako dobrovolník, existuje-li tedy nějaký early access program (…a teď mě nenapadá žádný adekvátní smajlík, odpovídající dvojjakosti - radost být zařazen, starost že je zdraví v pideli )
Nezvažoval jsi někdy možnost po vzoru Gordona Freemana (tedy ne, že bys někde po cerňáckém LHC lítal s páčidlem ) udělat si doktorát na MITu? Myslím, že bys neměl problém s financováním (jejich grantový systém je mozkům velmi dobře nakloněn, k tomu nějaké ty awards…)
Nazdar, zase jsem tě viděl v TV, kdy ti dají konečně vlastní pořad?
Nazdar! Podle představ našeho tazatele bys měl být, jakožto někdo studovaný a talentovaný, nechutně bohatej
A mít sošku Oskara, možná rovnou dvě.
Nazdar, Drtiči!
Poculi ste slovo bozie.
(si len o par rokov starsi ako nasa buduca 1% nadej a ten rozdiel v uvazovani je priepastny...az ma niekedy desis, ci nie si az moc stary na svoj vek).
Vždycky byl divnej:)
Dobře tedy. Vyberu si takový obor, kterému bych se chtěl věnovat a působit v něm celý život. Jedině v tom můžu být absolutní špička a ještě mě to bude těšit. Budou to tedy obory spojené s businessem a showbusinessem - nejlépe filmové herectví a obchod a finančnictví. Buď to budu studovat zároveň a nebo si vyberu čistě tu Ekonomii a herectví se věnovat ve volném čase tak, že budu chodit po různých castingoch na filmy a reklamy, angažovat ae na sociálních sítích, převážně Instagram, dám se do všech filmových, marketingových agentur a budu na sobě makat převážně u školy. Tu školu si nechám jen jako takovou vizitku, důležitá pro mě bude praxe, která bude spočívat v pohybování se v obchodním a filmovém světě. Sice bych měl si vybrat jen jeden směr, ale když se budu věnovat a pohybovat ve světzě businessu a showbusinessu tak by to nějak vadit nemělo. Ono se to i propojuje. Takže se silně zaměřím na tyto dvě sféry a všechno ostatní hodím za hlavu. Doufám, že se stane ze mě úspěšný filmový herec, větší než Karel Roden a udělám si jméno v USA, ale zatím, než se to stane, se budu živit obchodem a pokoušet se prorazit. Jdu tedy podávat přihlášku na tyto dva obory. Už jsem si vytipoval i nějaké školy po Evropě, nejen tady, takže jdu si je založit.
Všechno je jen chladnej kalkul, ať budeš dělat cokoliv tímto způsobem, nebudeš mít nikdy pocit štěstí.
Podívej se, řeknu to ve stručnosti v odrážkách:
Mezinárodní obchod:
-cestování
-peníze
-dobrodružství
-jazyky
-kultury
-sláva
Herectví:
-cestování
-peníze
-jazyky
-kultury
-dobrodružství
-sláva
Neřekl bych, že to bude nuda, když si za tím půjdu a budu v tom dobrej :) Pak sem napíšu, až se mi to podaří. Možná mě i v televizi poznáte, buď ve filmu, reklamě nebo jako obchodníka :)
Řeknu to ve stručnosti - "mokré sny, mega sebevědomého fracka" .
(jinak v tom tvém výpisu/kalkulaci chybí, skromnost, štěstí a hlavně zdraví)
Přidej si do toho seznamu ženskou a až zasuneš, tak zbytek seznamu můžeš klidně smazat.
Byl jeden mladý muž a chtěl být slavným básníkem. "Chci, aby má díla četl celý svět, aby lidé při čtení propadali emocím, aby křičeli, plakali, rudli vzteky a dupali a nikdy nezapomněli, co četli."
Jeho přání se splnilo. Píše v Redmondu chybové hlášky pro Microsoft.
Ale třeba ten šmudla se dobude světového věhlasu (a já mu to přeji) a mladí ho jednou budou posílat do nevábných míst, až je zkoušející budou vyhazovat od zkoušek, protože neuměli nazpaměť citovat Nathanielovu větu.
Třeba bude mít opravdu úspěch a skončí v té Americe podobně jako Pomahač.
Ovšem to asi nebude mít moc času na ostatní cíle,tj.:
Mezinárodní obchod:
-cestování
-peníze
-dobrodružství
-jazyky
-kultury
-sláva
Herectví:
-cestování
-peníze
-jazyky
-kultury
-dobrodružství
-sláva
Mam pocit, tohto mladenca uz netreba dalej riesit. Ak je pravda, co pise (co nemusi) tak ucenie na same jednotky nemusi nic znamenat, jeho myslenie ho odsudzuje na neuspech uz teraz..
Ja som sa celu zakladnu a strednu skolu len flakal a predsa som bol vyznamenany a drzku som si narazil na na vyske (vlastne uz na tych prijimackach ako som spominal vyssie).
Na rozdiel od chlapca som sa sice vzdy povazoval za nadpriemerne inteligentneho a sikovneho cloveka, co dosahoval v detsve uspechy, ale...v ramci skoly, mozno okresu. V ramci kraja som uz koncil niekde v strede a cim dalej by som siel tym by bola moja "vynimocnost" bezvyznamnejsia.
Ono nie je problem byt nadpriemerene inteligentny, ked IQ priemer ludstva je 100, ale byt 1% spicka to by musel mat fracek asi ine vlastnosti a danosti ako ma. Nehovoriac o povahovych.
Je středa, má přihlášku podanou, nebo pracák to jistí.
Copak, snad nezávidíte, že jsem se konečně našel. Někomu to trvá dlouho než v sobě objeví potenciál a někdo na to nepřijde celý život. Já jsem si zvolil dobře, teď už jen přijímací zkoušky mě dělí od mého snu. Všechno začne v říjnu, nová kapitola mého života. Doufám kde se dostanu, jestli do Prahy nebo taky do zahraničí. Zajímají mě obory, ve kterých být špička znamená být také hodně bohatý. V obchodě a filmovém průmyslu se točí miliardy dolarů a nejen tohle bude moje motivace stát se tím THE ONE. Myslím, že jsem si zvolil dobře, i když hodně lidí většinou těmito obory opovrhuje a volí raději technické nebo přírodovědné disciplíny, kde je mnohem těžší se prosadit. Chytří lidé volí obchodní, finanční a zábavnou alternativou, protože stát se slavným a bohatým je v těchto sférách o hodně lehčí než v předchozích jmenovaných. Když je někdo dost chytrý a dělá lehké věci, je v nich nadprůměrný než lidé kteří jsou průměrně chytří a jdou do těch samých oborů. Většinou se očekává, že nadprůměrní jedinci půjdou na techniku, matfyz atd. Jenže když si zvolí třeba tu obchodní sféru jsou v nich špičky a o tom to je. Nač se zbytečně trápit těžkými obory, když můžu za méně než poloviční námahu oproti ostatním těžkým oborům získat vícero peněz než v tamtěch oborech.
Ve stručnosti:
Těžké obory - vysoká námaha - málo peněz
Lehké obory poloviční námaha - moc peněz.
Jestli to lidé chodí studovat jen kvůli tomu, aby si udělali jméno, tím že studují těžký obor a zapůsobili na veřejnost a mysleli si, že když něco takového vystudují a v práci z nich rychle udělají ředitele nebo aspon dobře placený post, tak se mýlí. Tohle myslím platilo před 20 lety, ne ted.
Už je po uzávěrce. Můžeš konečně prozradit, jestli jsi troll nebo hlupák.
Proč myslíš? Uspět můžou jen ti, co myslí jinak než ostatní lidé a to já myslím, protože chci nečeho dosáhnout a vám se zdá můj způsob zhola nemožný. Já vím, že ze mě něco bude, cítím to.
Znám pár relativně bohatých podnikatelů. V NY nebydlí a miliardáři to taky nejsou, to ne, ale třeba zase nakupují nemovitosti v Německu - prostě jako investici... Jednoho mám i v příbuzenstvu, vzdělání - vyučený elektrikář. (Tohle střední vzdělání/vyučení v oboru a nazdar bazar mají tihle podnikatelé společné - elektrikář, elektrikář, skladník....)
No a tenhle elektrikář/majitel firmy má ten názor (a mají ho i ti ostatní), že lidi dělají vysoké školy proto, aby se pak ucházeli o práci u něj.
On i ti ostatní to mají empiricky ověřeno.
Aha, takže vysoká škola mě tedy nepomůže k tomu, abych se stal hodně bohatým a žil si na Upper East Side v New Yorku? Vysoká škola je vlastně jen vstupenkou k dobře placené práci ve firmě, kde se bez titulu nedostanu. protože se tam na to hraje. No ono i lidé ve firmách jsou dost bohatí, když se vypracují na senior partnery nebo generální ředitele/manažery. Pro mě je důležité získat vzdělání jedno nebo dvě ve směru jakým se chci ubírat - business a showbusiness a u vysoké školy začít budovat svou kariéru, tohle je můj plán a ten uskutečním
Ale vždyť jo, vysokou školou rozhodně nic nezkazíš a vzdělání lze doporučit vždy, nezanedbatelný kus vstupenky k dobře placené práci to je. Co s tím dál pak bude stejně na tobě.
Zavidiet hlupost, naivitu, ci nadmerne sebavedomie je nezmysel, takze nie...urcite ti tu nikto nezavidi, nie je co.
Ono zatial si nic okrem reci, co budes a co dokazes nepredviedol.
Ako pise Karel bud si trol, co sa tu zabava alebo blbec, co ma neuveritelne skreslene predstavy o zivote.
Zober si Mareka, chalan by mi mohol byt synom a uz toho dokazal viac ako ty a ja dohromady. A bez zbytocnych kecov o tom ako bude v 1% elite a ako sa tam dostane.
Myslíš, že když je člověk sebevědomí, tak nic nedokáže? Sebevědomí, cílevědomost a vytrvalost jsou mé silné stránky. Kdybych třeba 100 krát neuspěl v herectví nebo businessu, budu to zkoušet dál dokud to nevyjde, protože když já něco chci tak to dostanu, i kdyby to mělo trvat pár let, docílím toho. Já rozhodně nejsem typ člověka, který se smíří s neúspěchem, to fakt ne. Však všechno ukáže čas. Když opěvuješ Marka, nahoď jsem nějaké jeho video nebo pořad...
Marek opravdu, ale opravdu není jůtuberák...
budejovice-zpravy.aspx
revolucni-bezbateriovy-glukometr-z-cvut-nabijete-z-mobilu
Tos nemohl najít něco novějšího, než čtyři roky starý zdroj?
Abych se přiznal, tak je mi to lehce nepříjemný, nechtěl jsem to dělat a nebylo to účelem, ale když už jsem se tu vyskytnul jako jakýsi "vzor úspěchu" (s čímž se neztotožňuju, mimochodem ), tak větší vypovídací hodnotu má spíš životopis nebo LinkedIn:
https://www.linkedin.com/in/marek-nov%C3%A1k-747243a3/
(možná za pár dní někoho z adminů poprosím, aby tenhle odkaz smazal, ještě si to rozmyslím, jestli je dobrý, aby to tu takhle veřejně viselo po delší dobu)
Média jsou fajn, ale takhle samostatně jsou to takové útržky bez konceptu a bez příběhu za tím. Vůbec vám to nemám za zlý chlapi (Jirka a Prasak), naopak. Média je ale třeba brát s rezervou, někdy (třeba i nechtěně) z lidí dělají něco, co nejsou. V průběhu času se člověku formuje názor na různé věci, ale co člověk někde řekne, to už na papíře, v archivu nebo na internetu zůstane navždy . I u mě se dají dohledat nějaká tvrzení, za která se teď mlátím do hlavy a byl bych nejradši, kdyby to nikde neviselo (záměrně nekonkretizuju). I když jsem v médiích exponovaný poměrně hodně, tak to kvůli tomu určitě nedělám, jak se občas možná někomu může zdát. Abych nějakým způsobem dodefinoval to, co je na Linkedinu, tak jsem se prostě po pár letech, kdy jsem bloudil od vývoje webů po všechno možné, našel v medicíně a v elektronice. Pracuju s lidma z praxe a vědy na věcech, který mi dávají smysl. Procestoval jsem díky tomu prakticky zdarma nebo s minimálníma nákladama za poslední 3 roky přes 15 zemí a to má pro mě třeba daleko větší hodnotu, než peníze. Těch mám tolik, kolik potřebuju. Na ty je čas, ty přijdou se zkušenostma.
Pro tazatele - mít sen je super a taky jich spoustu mám, ale křečovitě se jich držet a následovat je přímou cestou, to strašně unavuje. A omezíš si pole vidění, budeš se koukat na velice úzké spektrum věcí a možná ti něco mezitím uteče.
Máš základní předpoklad pro práci managera - máš větší sebevědomí, než IQ.
Pokud jde o Marka, tak tady o něm najdeš trochu informací.
Dík...Podle anket jste hlasovali pro Herectví - 10 lidí, Něco jiného - 7 lidí, Anglický jazyk a literatura - 6 lidí a Ekonomie - 4 lidi...dále Psychologie - 1 hlas, Historie - 0 hlasů a Geografie - 2 hlasy. Takže to s přehledem vyhrálo Herectví, anglistika a ekonomie. Takže věnovat se budu herectví a obchodu + angličtina, kterou budu hojně využívat v obou směrech. Nakonec jste to stejně odsouhlasili a doporučili co bude pro mě vhodné, i když jsem se rozhodl sám
Když jsme se tu tak snažili ti poradit, doufám, ža nám budeš pravidelně referovat, co a kde studuješ a jak ti to jde. Tak hodně štěstí.
Jasně,v herectví ty miliony vyděláš nejlíp.Než se dostaneš na vrchol a máš na to i fyzicky,můžeš zatím dělat třeba gigola na Beverly Hills,ať to máš pak blízko do práce..Volných hvězd je tam dost a pořád se to mění za čerstvé.Tak hodně štěstí.
Z vlastní zkušenosti, žil jsem nějakou dobu poblíže Chicaga a byl vyslán na služebku poblíže L.A. Byl jsem tam asi týden a poměrně brzy jsem zaregistroval, že na rozdíl od mého bydliště je tu nápadný výskyt hezkých holek u pokladen, benzinek a tak vůbec. Jak mi pak potvrdili i kolegové v práci, hezký holky se tam prostě stahujou z celý emeriky, protože Holywood...i od nás to občas některou napadne
lide.aspx
Hledal jsem něco jiného a padnul jsem na tuhle debatu.
Nathanieli. Co jsi nakonec zvolil a jak jsi na tom?
Ak si kliknes na jeho konto uvidis, kedy bol naposledy prihlaseny...v 2017.
Takze sa nedozvies, co si nakoniec vybral.
A není to spíš datum registrace? Nebo toho tam vidíš víc, než obyčejní smrtelníci.
To neviem, ale datum registracie nevidim, u teba som videl dnesny datum.
Jak to, že nevidíš datum registrace?
Hned nahoře, vpravo od nicku, šedým písmem - a je tam i čas na vteřinu
Dakujem ti za otvorenie oci, uz to vidim;o).
Jo, "A" a "M" toho vidí víc.