Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Digitalizace - dobrý sluha ale zlý pán.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-koho-se-tyka-digitalni-vylouceni-stat-to-nevi-232840
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/doba-digitalni-obcan.A230621_171321_p_spolecnost_nef
https://www.root.cz/clanky/bbc-basic-i-qbasic-oslavuji-sva-kulata-vyroci/nazory/vlakno/13/

Je hezké, že chceme být progresívní, pokrokoví a moderní, ale jsou nám házené ne klacky ale klády pod nohy.

Tak třeba, pokud si chcete instalovat nějaký SW, přiznejte se. Kdo jste si dočetli licenční ujednání k němu až do konce a pochopili ho než jste odklikli souhlas?
Já bych uzákonil, že licenční ujednání nesmí být delší než půl stránky A4 psané normálním fontem co lze číst bez lupy, co by bylo navíc nebylo by závazné.

:-(

Předmět Autor Datum
Tak třeba já čtu ty licence prakticky všechny - a do konce. Ale ona naprostá většina toho, co mám je…
gilhad 22.06.2023 08:05
gilhad
Tak třeba já čtu ty licence prakticky všechny - nemám nic nainstaované a vlastně ani nemám počítač.…
RedMaX 23.06.2023 13:17
RedMaX
Ty jsi snad někde psal, že máš Windows - tak to se ti pak nedivím, že máš pocit, že ti ten počítač v…
gilhad 23.06.2023 22:50
gilhad
Nevím jak tobě, mě počítač patří, a to taky proto, že mě nějaké licence nezajímají. Jsem pánem mého…
jezekhifi 02.07.2023 20:00
jezekhifi
Pokud máš W10/11, tak jsi pánem toho hardwaru, ale už dávno nejsi správce operačního systému. Prakti…
Prasak 02.07.2023 20:05
Prasak
V extrémním případě (zákaz jakýchkoliv aktualizací, blokování komunikace s MS a případně dalšími) to…
L-Core 03.07.2023 08:01
L-Core
Přesně tak, pro běžného uživatele je důležité, aby to fungovalo a Microsoft se prostě jako zodpovědn…
RedMaX 03.07.2023 22:56
RedMaX
Není to pravda! Stačí tomu Win 10 povypínat co se dá, a on se najednou chová jako normální Win bez p…
jezekhifi 31.07.2023 16:53
jezekhifi
Takže vypneš i aktualizace? Pakticky si ten systém musíš zotročit, aby sis pak mohl myslet, že ho má… poslední
Prasak 31.07.2023 21:25
Prasak
Namátkou třeba tohle: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/omnipol-hackersky-utok-radiolokator-vera-ci…
Yarda 22.06.2023 08:26
Yarda
To už jsem někde zaznamenal, že někomu na dálku vypli chytrou domácnost. Osobně se jakékoliv digital…
nerady 22.06.2023 10:32
nerady
No jo, není nad pazourek a hliněné destičky.
Kurt 22.06.2023 12:30
Kurt
Pokud by nějaký hekr zašifroval data v nemocniční síti v době, kdy bys tam zrovna ležel rozkrájený n…
Yarda 24.06.2023 06:19
Yarda
Ty jsi legrační. Trochu toho o nemocnicích a o vedení zdravotní dokumentace vím a věř tomu, že tam s…
Kurt 24.06.2023 07:35
Kurt
Jsem rád, že jsem tě pobavil:-D Já mám taky trochu znalostí o počítačích a věcech kolem toho. Třeba…
Yarda 24.06.2023 09:43
Yarda
Co bys dělal jako ajťák ve firmě, kdybys dostal zprávu od hekra, že vám zrovna zašifroval všechny so…
RedMaX 24.06.2023 10:36
RedMaX
Taky to trochu znám, zdravotní dokumentaci na papíře se nepodaří najít a ta digitální je zašifrovaná…
RedMaX 24.06.2023 10:38
RedMaX
Teď jsem se čtrnáct dní láznil (jako samoplátce). Ještě před rokem v lázních byly stojany s displeje…
Yarda 13.07.2023 09:46
Yarda
Pokud si vyzvedneš katalog v Mounfieldu tak ohledně zjištění cen jejich výrobků na tom budeš stejně.…
nerady 13.07.2023 17:16
nerady
Nesmysl. Ti odmítači karet bojují hlavně proti ČR, nechtějí státu platit daně ze svého zisku (protož…
L-Core 13.07.2023 20:44
L-Core
ČR je akože kto? Ten váš chmuľo Fiala a spol? Predtým Babiš? Nefungujúci úradnícky moloch, ktorý sa…
Hastrman 14.07.2023 09:39
Hastrman
EET v podstate zavedla platby kartou - nebyl duvod kartou neplatit, kdyz uz mas terminal. Zrusenim E…
Jan Fiala 14.07.2023 10:16
Jan Fiala
Tak jedinou dobrou věc, kterou Babiš udělal, bylo zavedení EET a teda povinných terminálů, což vedlo…
RedMaX 14.07.2023 18:13
RedMaX
Já jsem taky nepochopil, proč to zrušili. Byl obrovskej humbuk okolo zavedení a když už si všichni p…
Prasak 14.07.2023 19:43
Prasak
Já jsem taky nepochopil To nikdo z nás a nejhorší je, že to nepochopil ani premiér, Zbýňa prej říka…
RedMaX 14.07.2023 20:24
RedMaX
Štvou mě teda víc než ty odmítači, lidi, co se ponižujou a jdou pro hotovost. Já prostě tam, kde neb…
Hastrman 14.07.2023 21:19
Hastrman
Tak první problém hotovosti je potřeba vracení zpět. Dostaneš ve výplatě nebo v bankomatu tisícovku,…
RedMaX 14.07.2023 21:31
RedMaX
Přemýšlel jsem jak to máme my. Platíme v hotovosti pouze v provozovně/obchodě jednoho klienta, jehož…
L-Core 15.07.2023 12:33
L-Core
To, ze remeslnikovi zaplatis hotove neznamena, ze nemas zaruku. Mas podepsane predani penez, smlouvu…
Jan Fiala 15.07.2023 14:20
Jan Fiala
Psal jsem "hotově a bez papíru", že tedy řemeslník nikde příjem nevykáže, ušetří na daních a pojiště…
L-Core 15.07.2023 14:24
L-Core
Bez papiru = hotove bez faktury coz neznamena bez potvrzeni o zaplaceni a bez predavaciho protokolu…
Jan Fiala 15.07.2023 16:06
Jan Fiala
Tak se ke mně minulý týden dostala lékařská zpráva s QR kódem co bych ho měl sejmout smarfounem a vy…
Yarda 24.07.2023 09:54
Yarda
My ne. Ty se posereš.
Prasak 24.07.2023 11:02
Prasak
Je tu někdo, komu někdy karta přestala fungovat? Mně se to stalo jen jednou v hyperqelbu. Tak jsem s…
Yarda 14.07.2023 18:33
Yarda
To se ti po těch komárech opravdu tak stýská?
L-Core 14.07.2023 19:01
L-Core
A při tom by nemuselo, má jednoho na Hradčanech.
Prim n.r. 14.07.2023 19:53
Prim n.r.
No, chtěl jsem to řešit na ekonomické poradně, ale schytal bych to tam od zarytých fanoušků AirBanky…
RedMaX 14.07.2023 20:43
RedMaX
A není jednodušší mít karty od více bank než pořád nosit několik tisíc v hotovosti "pro jistotu" a p…
Karel04 16.07.2023 13:59
Karel04
Za mě určitě. Problém ale nastane (zažil jsem to kdysi v Lidlu), když není na vině karta, ale termi…
L-Core 16.07.2023 14:07
L-Core
Prodavačka si onehdy stěžovala v Normě nebo kde to bylo, že celý den blbnou terminály. Kolegyně nako…
RedMaX 16.07.2023 14:13
RedMaX
Ono to má nějakou vazbu na kartové společnosti, podrobnosti nevím. Stalo se mi, že jsem kupoval něj…
L-Core 16.07.2023 14:20
L-Core
ok, tak má to ještě 10 dní čas. dik. vyřídím.
RedMaX 16.07.2023 17:17
RedMaX
To se mi stalo taky. Sice u nás máme snad v každém super či hypermarketu u vchodu nějaký bankomat, i…
Karel04 16.07.2023 14:27
Karel04
Lidé, kteří nepodnikají, si v prvním pololetí zřídili 176.479 datových schránek, což je meziroční ná…
Kurt 30.07.2023 08:59
Kurt
Ono jakmile si podnikatel na datovku zvykne, zjistí, že by se mu to hodilo i nepodnikatelsky. Jenže…
L-Core 30.07.2023 10:14
L-Core
Navíc posílání doporučených dopisů poštou je také mnohonásobně dražší než totéž datovkou. No jó, al…
Kurt 30.07.2023 11:55
Kurt
Znám živnostníky například i praktickou lékařku, která kvůli povinnosti zřídit datovou schránku, ord…
RedMaX 30.07.2023 13:52
RedMaX
Zajimalo by mne, na zaklade ceho chteji odmitnout platbu v hotovosti. To zase vymyslel nejaky debiln…
Jan Fiala 30.07.2023 14:04
Jan Fiala
Rede, pokud někdo skončí s podnikáním kvůli datovce, ani nechci napsat co je… Vždyť je to úplně ste…
L-Core 30.07.2023 17:59
L-Core
Já se s tebou nehádám o praktičnosti datovky, ale spousta lidí to nepotřebuje a to ani živnostníků.…
RedMaX 30.07.2023 19:00
RedMaX
Cinsky socialni kredit taky patří do digitalizace. Pokročili. Pokud zavola někdo na telefon s nizkym…
Jan Fiala 30.07.2023 16:46
Jan Fiala
Ano, kastování a absolutní kontrola obyvatelstva. Připomíná mi to českou sfi-fi knihu z cyklu JFK -…
Prasak 30.07.2023 17:50
Prasak
Teď nevim, ale ti co netelefonují vůbec, mají zaručený vysoký sociální kredit nebo naopak se jim bud…
RedMaX 30.07.2023 19:03
RedMaX
Pokud jsi nepohodlny, snizi ti kredit. Tim te automaticky vylouci ze spolecnosti, protoze pokud se b…
Jan Fiala 30.07.2023 19:41
Jan Fiala
Podobným způsobem přísně nastavený systém sociálního statusu bude mít za následek, že se z nízkého s…
RedMaX 30.07.2023 20:23
RedMaX
povazuje to za normalni. Určitě si vzpomeneš na formulku/citát: Jsem rád, že jsem gama... Huxley na…
čumil old 30.07.2023 21:04
čumil old
Já raději alfa.
L-Core 31.07.2023 08:02
L-Core

Tak třeba já čtu ty licence prakticky všechny - a do konce. Ale ona naprostá většina toho, co mám je pod GPL, MIT nebo CC, takže ty mám přečtené už dávno a u toho zbytku si dávám docela pozor, zda to vůbec chci instalovat a pokud ano, tak za jakých podmínek.
Ostatně mě to i hlídá balíčkovací systém, pokud chci něco s licencí, kterou jsem ještě nečetl a neodsouhlasil, tak mu musím říct, že přistupuju i na tohle. (Technicky se to udělá snadno, ale člověk si to před instalací uvědomí.)

Ty jsi snad někde psal, že máš Windows - tak to se ti pak nedivím, že máš pocit, že ti ten počítač vlastně nepatří :-)

Tak jsem se schválně kouknul, přez distribuci mám (na tomto počítači) nainstalováno 133 věcí (+ samozřejmě jejich závislosti, ale ty nepočítám), mimo distribuci pak nižší desítky a pár věcí si vyvíjím sám. A počítačů mám povícero :-)

Přesně tak, pro běžného uživatele je důležité, aby to fungovalo a Microsoft se prostě jako zodpovědná firma stará i o bezpečnost uživatelů Windows a to prostě jinak dělat nelze. Uživatel se ale furt může odpojit od internetu a ničemu to nevadí. Možná jsi četl moje vlákno na PC poradně ohledně Debianu. Já byl fakt fanoušek linuxu, ale jsem soudnej a vidim, kam ho ten chaos, který tam panuje, dostal. Hrůza!
Takže Microsoft to rozhodně dělá dobře, když to funguje!

To už jsem někde zaznamenal, že někomu na dálku vypli chytrou domácnost. Osobně se jakékoliv digitalizaci snažím vyhnout. Je to asi tím, že jsem více jak 15 let bydlel nad odposlechovým pracovištěm STB kde byla 24 hodin stálá směna a vyhodnocovala odposlechy. S těmi pány jsem se potkával na schodišti našeho bytového domu a oni vždy zapluli do dvou spojených bytů s nápisem "Výzkumný ústav M.I.Kirova". Možná že to bylo S.M.Kirova, podle toho co se dá dohledat na netu. :-)

Pokud by nějaký hekr zašifroval data v nemocniční síti v době, kdy bys tam zrovna ležel rozkrájený na operačním stole (a operoval by tě robot řízený chirurgem z druhé strany zeměkoule), možná by ses k těm pazourkům a hliněným destičkám rád vrátil.
:-(
BTW: Kdysi jsem měl v ruce knížku o Batmanovi, nevím o čem byla, ale vybavuji si, že Batman měl přístup k informacím ze všech tajných služeb. Mimo SSSR. Ne že by měl tak špatný program, ale ani nejdokonalejší program nedokáže vysunout šuplík v kartotéce a vyhledat v něm správný lístek.
:-D:beer:

Ty jsi legrační.
Trochu toho o nemocnicích a o vedení zdravotní dokumentace vím a věř tomu, že tam se tužky a papíru nepustili.
A ty robotické operace jsou taky stále vedený tak, aby byl přítomen člověk, který může v případě poruchy robota zasáhnout.
Ale klidně si maluj katastrofické scény dál, je to zábava.

Jsem rád, že jsem tě pobavil:-D
Já mám taky trochu znalostí o počítačích a věcech kolem toho. Třeba jednou jsem otevřel přílohu v emajlu co se tvářil jako od zákazníka. A zaviroval jsem si svůj pracovní počítač.
Tak od té doby když mi přijde emajl, abych si otevřel přílohu a zhodnotil, jak jsem byl spokojený s nákupem deseti deka vlašáku a třech rohlíků, padá mi to do spamu a tam to mažu
Když jsem byl pár let v důchodu, ozvali se z firmy kde jsem předtím měl potěšení být zaměstnaný, jestli jsem si náhodou nedělal doma zálohy souborů co jsem v zaměstnání vytvářel (a samozřejmě je v pracovním počítači nechal pro svého následníka), že nějaký všeuměl jim je smazal (a slovo "zálohování" měli a určitě ještě mají ve firemním slovníku vulgárních výrazů).

Nemyslím, že by se mělo upustit od využívání počítačů, ale mělo by se řešit třeba důsledným oddělením internetu od intranetu. A pokud by se zjistilo, že si někdo k pracovnímu počítači připojil své zařízení, měl by to být důvod k okamžité výpovědi.

Ještě něco pro zasmání:
Taky jsem pracoval ve firmě kde se montovaly počítače (akorát když jsem tam byl se oslavovalo smontování čtyřmiliontého počítače). Řešilo se taky, že týpek co měl testovací flešku si ji vzal domů ke svému počítači, tam se mu do ní nějak dostal virus a pak všechny počítače co od něj odešly byly zavirované.
Ještě se chceš smát?

Co bys dělal jako ajťák ve firmě, kdybys dostal zprávu od hekra, že vám zrovna zašifroval všechny soubory a pro odšifrování chce xxxx bitcoinů?
:-(

Co bys dělal jako ajťák ve firmě, kdybys dostal zprávu od hekra, že vám zrovna zašifroval všechny soubory a pro odšifrování chce xxxx bitcoinů?

Tak to vim velice přesně: format C:\

Ale moje oddělení mohlo druhý den pokračovat v práci, udělal jsem předtím image systémových disků na svůj z domova přinesený HDD, takže jsem to obnovil a bylo, ajťáci byli rádi a nikde se o tom moc nezmiňovali, protože by se někdo mohl zeptat, proč neexistují image mimo toto jedno oddělení. :-)

Takže nesouhlasim, že by zaměstnanci neměli mít možnost si připojovat k pracovním PC svoje flashky.

týpek co měl testovací flešku si ji vzal domů ke svému počítači, tam se mu do ní nějak dostal virus a pak všechny počítače co od něj odešly byly zavirované

Jenže idiot byl ten, kdo ponechal na těch pracovních PC zapnutý autorun při připojení flashky, ne ten, který si ji vzal domu!

Teď jsem se čtrnáct dní láznil (jako samoplátce).
Ještě před rokem v lázních byly stojany s displejem a klávesnicí, kde bylo možné vyplnit tabulku jestli jsem byl v lázních spokojený (ano, byl, jinak bych tam za ty peníze nejezdil).
Letos už tam ty stojany nejsou, místo nich je tam papír s QR kódem co bych si ho mohl vyfotit smartfounem a vyplnit cosi.
Ale můj mobil asi nic podobného neumí
https://www.alza.cz/nokia-230-recenze
tak nemohu zhodnotit, jak jsem s lázněmi :-)a s agenturou co mi ty lázně zajišťovala3-[ byl spokojený. Žít se bez toho dá.
Ale asi není daleko doba, kdy mne postupující digitalizace dokope k tomu, abych si nějaký smartfoun (a samozřejmě i výýýýhodný tarif k němu) taky pořídil, jinak si nebudu moci koupit ani flašku piva (aby nějaký centrální počítač mohl zjistit jestli jsem už plnoletý) a tři rohlíky.

[vera-pohlova-1-thumb.jpg]

Pokud si vyzvedneš katalog v Mounfieldu tak ohledně zjištění cen jejich výrobků na tom budeš stejně. Místo cen v papírovém katalogu jsou pouze QR kódy. Divím se že v novinách na jejich dvoustránkových inzerátech na to ještě nepřešly.
Já to vidím jako podporu Čínských nebo Korejských telefonů, jelikož telefon naší výroby, který by četl QR kódy neznám. Osobně fandím restauratérům, kteří bojují proti zahraničním bankám, tím že odmítají bezhotovostní platby.:-)

EET v podstate zavedla platby kartou - nebyl duvod kartou neplatit, kdyz uz mas terminal.
Zrusenim EET nikdo nikoho nenuti k tomu, aby si snizoval zisk o poplatky bance za platbu kartou. A navic muzes jednoduše část příjmů "nepriznat".
Ale to ti "experti" ve vlade včetně cele poradenske skupiny nevidí.

Tak jedinou dobrou věc, kterou Babiš udělal, bylo zavedení EET a teda povinných terminálů, což vedlo k nárůstu plateb kartama, nebyl důvod je nebrat. Krerténskej premiér Fiala neudělal žádnou dobrou věc a naopak jeho idiotské zrušení EET vedlo k odmítání plateb kartou.

Štvou mě teda víc než ty odmítači, lidi, co se ponižujou a jdou pro hotovost. Já prostě tam, kde neberou kartu, nenakupuju! :-)

Já jsem taky nepochopil, proč to zrušili. Byl obrovskej humbuk okolo zavedení a když už si všichni pořídili terminály, tak to zruší, čímž investice do terminálu se ukázala jako zmařená (samozřejmě je můžou dál používat, ale nemusí).
Na druhou stranu, pokud si mám vybrat hospodu navečír, tak vyhraje ta, kde lze platit kartou. Protože nikdy nevím, kolik tam nechám a taky se nemusím omezovat podle stavu šrajtofle.

Štvou mě teda víc než ty odmítači, lidi, co se ponižujou a jdou pro hotovost. Já prostě tam, kde neberou kartu, nenakupuju! :-)

To je veľmi chybný prístup. Čo máš proti hotovosti? Ja zas naopak, pokiaľ sa dá, platím v hotovosti. Väčšinou nosievam so sebou v šrajtofli vyšší obnos, mám už taký zvyk, takže pokiaľ je mám dostatok, platím ňou, karta je pre mňa núdzové riešenie, keď mi to inak nevydá. Pre mňa, ako človeka stavajúceho slobodu na piedestál priorít, je morálnou povinnosťou platiť v hotovosti a väčšinou to vyčítam ostatným, že sú pohodlní a všade platia kartou. Platením hotovosťou stále obhajuješ relevanciu tohto spôsobu, ak sa platby hotovosťou budú vytrácať, tak bude jednoduché ju ďalším krokom úplne zrušiť bez veľkého odporu. A vieš si predstaviť, čo by znamenalo platenie výlučne digitálnou (t.j. neexistujúcou) menou? Digitálne otroctvo, monitorovanie každého tvojo pohybu, možnosť znemožnenia vykonávať platby ideologicky nepohodlným ľuďom. Krásny nový svet!

Tak první problém hotovosti je potřeba vracení zpět. Dostaneš ve výplatě nebo v bankomatu tisícovku, co tisícovku klidně pětitisícovku a přijdu do jídelny, že tim budu platit 125Kč za oběd? Jednou to udělám a podruhý mi kuchař naplive do jídla, to si nerisknu. ;-)
Terminál mají, proti placení kartou nic nenamítají, všichni jsme spokojeni.

Já nenosim peněženku vůbec, často chodim jen tak bez báglu, tašky, kufříku a kartu dám do kapsy lehce. Naopak mě serou nové mobily, které se do kapsy nevejdou. Kvůli tomu mám furt SGS4. Takže pro mě je karta značné zjednodušení situace.

Peníze dneska na výplatě dostanu na účet banky, ne v hotovosti - naštěstí. A věčně někam běhat, hledat bankomat, teď se orientovat v tom, kde bude vybrání za poplatek a kde zdarma, na to se můžu z vysoka ....

Takže ne, hotovost používat nechci. Ano, uvědomuju si, že je hotovost důležitá a byl bych na náměstí první, kdyby ji měli zakázat, ale má to být jen záložní řešení.

Přemýšlel jsem jak to máme my. Platíme v hotovosti pouze v provozovně/obchodě jednoho klienta, jehož výrobky chceme, protože je důkladně z jeho papírů známe, ale který karty nevede. Asi bych platil hotově autobus do okresního města, protože netuším, zda se tam kartou dá platit - autobusem ale nejezdím, tak je to pasé.

Hotově a bez papíru bych zaplatil řemeslníkovi, pokud by to znamenalo win-win cenu a nepotřeboval bych záruku (respektive pokud bych věděl, že v případě nějakého problému jej vyřeší).
Hotově platím parkoviště, pokud tam musím parkovat, u nás ve městě to karty neumí.

Všude jinde (menší obchody, řetězce, restaurace atd.) všechno platíme kreditkami.

Bez papiru = hotove bez faktury coz neznamena bez potvrzeni o zaplaceni a bez predavaciho protokolu u vetsi prace. Uplne bez papiru na ruku si to muzes dovolit u vymeny kohoutku, posekani zahrady, ale ne u vetsich praci.

Pak to remeslnik vykazat nemusí. A protoze to neslo pres ucet, neni faktura, tak to remeslnik nemusi uctovat, ale to uz te jako zakaznika nezajima.

Je tu někdo, komu někdy karta přestala fungovat?
Mně se to stalo jen jednou v hyperqelbu. Tak jsem sáhnul do šrajtofle a zaplatil papírovejma. Nevím proč nefungovala, v bankomatu co byl v tom hyperqelbu bylo všechno v pořádku.
Mému šéfovi se to stalo na Ruzyni. Zkoušel to ve třech bankomatech, bez úspěchu. Když se pídil proč, zjistil, že zrovna v tu dobu byl v jeho bance výpadek počítačů.
Jedno jsem byl svědkem, že kdosi chtěl platit na benzínce a karta mu nefungovala. Benzín v autě a čím zaplatit neměl. Tak jsem si z toho vzal poučení, když tankuji, obvykle platím kartou, ale hotové peníze mám.
:-(:beer:

BTW:
Údajně když OFčáci čtveráci v listopadu 1989 přišli za předsedou vlády Adamcem a předložili mu požadavek na doplnění vlády o jejich ministry, odpověděl jim něco ve smyslu: "Tohle si budete muset dohodnout s mým nástupcem, já podám demisi. Jako premiér ručím za to, že každé ráno vyjedou autobusy a horníci sfárají. A s vládou složenou z diletantů za to ručit nemůžu."

IMHO dnešní vláda je celá složená z diletantů v čele s premiérem.
:-(:beer::beer::beer:

No, chtěl jsem to řešit na ekonomické poradně, ale schytal bych to tam od zarytých fanoušků AirBanky, tak to pokusně hodim sem.

Přestala mi fungovat v neděli platební karta od AirBank po té, co jsem s ní vzteky třísknul o zem na betonu a potom na ni ještě naskočil opakovaně patou nohy. :-)

O co šlo.

Byl jsem na chalupě a chtěl si koupit jízdenku na vlak online. Půjčil jsem si tablet, protože nemám v mobilu internet a kliknul v appce Můj vlak na košík a zaplatil. Vyzvalo mě k zadání čísla karty, datumu platnosti a kódu na kartě. A potom se objevilo ověření od Airbank.
Kliknul jsem na offline, nejsem na internetu. Vlezl jsem na mobil, otevřel appku Airbank a našel v ním vygenerovat bezpečnostní kód. Ten jsem zadal do pole v tabletu v ověřovacím formuláři. Napsalo to nesprávný kód. Zkusil jsem to zadat znovu, abych si byl jist, že jsem nepochybil v zadávání, ale zase. Potom jsem to stornoval a celé zopáknul ještě jednou. Nic, pořád to ověřit nešlo.

Nevim, jestli jsem dělal někde chybu, ale postupoval jsem dle pokynů, tak věřím, že ne. Prostě bez internetu člověk nezaplatí. Ať s tím jdou teda do prdele. Jsem se vrátil k ověřování přes SMS kódy. Mě teda ty SMS moc nebaví, ale už je to jen na měsíc. Potom tím účtem (spořákem, který je k němu přidružen) zaplatim zálohu na novou střechu a nebude už důvod platit kartou od Airbank.

Mimochodem, střecha si vyžádala projekt, je tam nějaké bourání a stavebník se bál hotovosti na ruku, takže to bude platba převodem s daní tentokrát. :-/

Za mě určitě.

Problém ale nastane (zažil jsem to kdysi v Lidlu), když není na vině karta, ale terminály. Měli jsme nákup ve vozíku za několik tisíc, náhle jim přestaly fungovat všechny terminály… no tak jsme - a s námi i další - tam prostě vozík nechali a šli pryč.

Prodavačka si onehdy stěžovala v Normě nebo kde to bylo, že celý den blbnou terminály. Kolegyně nakoupila, terminál zrovna šel, ale doma zjistila, že jí to odečetlo platbu dvakrát. Podala teda reklamaci platby u své banky (KB), ale mají na řešení 30 pracovních dní. Docela mě překvapuje, že to trvá tak dlouho. Snad to můžou vrátit okamžitě, když tam vidí v jeden moment prokazatelně dvě úplně stejné platby? Nechápu.

Edit: Osobně se mi to ještě nestalo naštěstí, hotovost u sebe nenosim vůbec nebo jen mince do stovky, takže těma bych nezaplatil.

Ono to má nějakou vazbu na kartové společnosti, podrobnosti nevím.

Stalo se mi, že jsem kupoval nějakou Uplay hru, nákup selhal. Tak jsem to zkusil za pár minut podruhé, to už prošlo. Následně jsem kouknul do Fio banky, jejíž kartou jsem to platil a peníze byly strženy 2x. Psal jsem do Ubisoftu, tam mi potvrdili, že jim platba přišla jen jednou a podruhé někde zůstala viset na půli cesty. S tím vyádřením (support mi to poslal písemně) jsem naklusal na pobočku a tam mi taky řekli, že na vyřízení je 30 dní, právě kvůli kartové společnosti. Sledoval jsem to v bankovnictví, kdy platba dorazí a opravdu se to změnilo snad až ten 30. den. Ale ne kreditem na účet, ale prostě zmizela z historie ta nepodařená platba a zvýšil se zůstatek na účtě.

edit: dvě úplně stejné platby není problém. Snad jen jedna banky, když jsem někam posílal dvě úplně stejné platby, v IB upozornila, jestli jsem se nespletl, že už stejnou platbu jsem posílal před minutou. Využívám to, když bych překročil limit pro okamžitou platbu, když potřebuju přesunout více peněz jinam.

Lidé, kteří nepodnikají, si v prvním pololetí zřídili 176.479 datových schránek, což je meziroční nárůst o 89 procent. Podle expertů na tom má podíl i povinné zakládání schránek živnostníků a jiných osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

https://cesky.radio.cz/pocet-datovych-schranek-lidi-kteri-nepodnikaji-letos-stoupl-o-89-pct-8790059

To jde - zejména s přihlédnutím k tomu, jaká katastrofa bylo prý to povinné zřizování DS podnikatelům a kolik křiku kolem toho bylo.

Další statistiky: https://info.mojedatovaschranka.cz/info/cs/stats.html

Ono jakmile si podnikatel na datovku zvykne, zjistí, že by se mu to hodilo i nepodnikatelsky. Jenže tyhle věci mu do podnikatelské datovky nedojdou, tak si snadno zřídí i tu další. Třeba důchodový výměr, info o končící technické soukromého auta.

Navíc posílání doporučených dopisů poštou je také mnohonásobně dražší než totéž datovkou.

Znám živnostníky například i praktickou lékařku, která kvůli povinnosti zřídit datovou schránku, ordinaci zavřela a nechala se zaměstnat na poliklinice. Takže platí to jak píšeš, že jakmile si na to podnikatelé zvyknou, zařídí si třeba i osobní datovou schránku a to třeba i proto, aby se jim to nepletlo. Jde tady spíš o lidi, kteří si zvyknout nechtějí a s podnikáním museli skončit. Není to úplně nepodobné těm platebním kartám, akorát že u tich máš na výběr, respektive až na výjimky musíš hotovost vždy a můžeš i elektronicky přes karty. U dopisů musíš jako živnostník elektronicky přes datovku, v tom je ten nepříjemný rozdíl.

---

K té výjimce, oficiální podpora současné české vlády zaručuje možnost nepřijímat beztrestně hotovost, přestože podle zákona se to nesmí:

https://www.colours.cz/o-festivalu/novinky/platebni-karty-s-sebou-hotovost-nechte-doma

Zajimalo by mne, na zaklade ceho chteji odmitnout platbu v hotovosti. To zase vymyslel nejaky debilni ideolog.
Je zvlastni, ze nekdy se zakon porusovat muze - nemoznost platit v hotovosti, zakaz vstupu do restaurace na zaklade narodnosti, zakaz ucasti tenistek na turnaji podle narodnosti. Ale to jen v pripadech, kdy je to v souladu s jedinym spravnym nazorem. Kde jsou obranci demokracie typu Milionu chvilek? Kde jsou novinari - hlidaci psi demokracie, jak o sobe tvrdi? Vylezou zase az po volbach, kdy se ten spolek, co tam dnes nahore je propadne do zapomneni.

Rede, pokud někdo skončí s podnikáním kvůli datovce, ani nechci napsat co je…

Vždyť je to úplně stejné jako e-mail! A pokud se nechce někdo otravovat s neustálým přihlašováním se, pořídí si svobodného klienta od cz.nic zdarma a má to vše doma, v práci, kdekoliv si to nainstaluje, na jeden klik myší. Navždy, k dispozici offline, neomezené časově, klidně všechny zprávy za 10 let kdykoliv k dispozici.

Pokud praktická lékařka neobjevila počítač, nedejbože takovou věc jako e-mail, chápu. Jak tedy vystavuje elektronické recepty, jak vystavuje neschopenky atd.?

-----
Někteří mí klienti také datovku neumí. Ani to nepotřebují, pokud si najdou někoho, kdo se jim o to bude starat.

Já se s tebou nehádám o praktičnosti datovky, ale spousta lidí to nepotřebuje a to ani živnostníků. Jejich komunikace se státem je na tak nízké úrovni, že to opravdu lze zvládnout tradiční cestou, která je léty prověřená a ti lidé už ji znají.
Je si myslim do budoucna jisté, že se časem přejde na plně elektronický systém komunikace a myslim si, že to tak dopadne i s penězma, protože mladší generace už jsou na elektronické peníze zvyknuté a jak budou ty starší generace postupně odcházet, tak hotovost vyžadována nebude.
To co kritizuju je to překotné tlačení na pilu. Místo, aby to probíhalo v klidu, tak zbytečně nasírají i lidi jako jsem já, který je do podobných věcí spíš fanoušek, ale prostě si datovku nevytvořim, dokud nebudu muset, protože mě sere, když mi někdo něco nutí.

Cinsky socialni kredit taky patří do digitalizace. Pokročili. Pokud zavola někdo na telefon s nizkym socialnim kreditem, dostaneš upozornění, že komunikace s ním povede ke snížení tvého sociálního kreditu.

Takže tím vlastně nepohodlného člověka vyloučíš ze společnosti. Nemůže použít dálkovou dopravu, nikdo se s ním nebude bavit... Není to novodobé kastovnictví?

A jen upozorňuji, že Čína je experiment, který postupně budou chtit roztahnout po zbytku světa. Ale to už můžete brát jako konspiraci :-P

Ano, kastování a absolutní kontrola obyvatelstva.
Připomíná mi to českou sfi-fi knihu z cyklu JFK - Apokalypsa. Všichni měli v zápěstí čip, který je identifikoval, ale zároveň nabízel výhody. Pokročilejší verze - čip do čela a promítal internet přímo do mozku. Takže lidi to dobrovolně chtěli. A kdo nechtěl, byl vyloučen ze společnosti. Stal ses nepohodlným? Stačí čip vypnout a nekoupíš si ani pivo.

Pokud jsi nepohodlny, snizi ti kredit. Tim te automaticky vylouci ze spolecnosti, protoze pokud se budes bavit s nekym jinym (po telefonu, budes se s nekym potkavat), tak to tem ostatnim bude snizovat kredit a to samozrejme chtit nebudou.
Takova obdoba kasty nedotknutelnych v Indii.
A ver, ze rodice budou kontrolovat kredit kamaradu deti a starsi deti to automaticky prevezmou a pak uz mas generaci, ktera v tom zije a povazuje to za normalni.

Podobným způsobem přísně nastavený systém sociálního statusu bude mít za následek, že se z nízkého statusu nebude dát dostat zpět do vyšších tříd. To povede zcela jistě k úpadku společnosti. Je ale možné, že předtím než se společnost rozpadne, bude v systému na nejnižších pozicích tolik lidí, že systém vezmou útokem.

Zjevně si tím ale lidstvo musí projít. Z našeho pohledu (pohledu lidí této doby) je to škoda, protože lidský život je krátký a je na prd se narodit do podobné doby, vědět, že bude líp, ale nemoci se do toho pokroku propracovat. Nicméně tak to je, Číňani s tím mnoho už nenadělají, my ještě můžem, pořád to máme ve svých rukou, ikdyž osobně vidim inteligenci spoluobčanů tyto věci chápat spíš na nízké úrovni, takže se k tomu spíš propracujeme taky, bohužel. :-/

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru