Kuskus jako domácí strava
Pojďme nahodit neutrální téma: kuskus jako domácí strava.
Na kuskus jsem narazil (verbálně) už před léty; poslední dobou jsem o něm slyšel nejen od veganů a netradičně se stravujících, ale i od chlapů typu: obědvám v levé ruce řízek a v pravé přikusuju řízek.
Vyzkoušel jsem ho, zatím se s ním sžívám. Co mne fascinuje: jeho žádná chuť. Kuskus nechutná slabě, mdle, nevýrazně, on žádnou chuť nemá. To je u potraviny dost zásadní věc.
Co jsem tak pochopil z receptů, video návodů a blogů: neexistuje správnej postup, jak si udělat jídlo s kuskusem; prostě se udělá tak, aby to dotyčnýmu chutnalo.
Pokud si chcete kuskus poprvé vyzkoušet a zásadně nečtete návody: nevaří se; kápne se do něj trochu oleje, důkladně se promíchá, osolí se, pak se jen zalije vařící vodou (lépe vývarem) v poměru 1:1.6 (kuskus : voda) a nechá se odstát pod pokličkou.
Jo a pro ranaře: udělejte si tak půl hrníčku (syrový, nezalitý kuskus), protože hodně nabude.
Balení kuskusu o váze 500 g se dá koupit do třiceti korun (jak kde, někde je podstatně dražší).
No a co vy a kuskus?
Skusal som na rozne sposoby, osobne mi najviac zatial chutil marocky kuskus a ano, tych receptov je milion, tak ako na cestoviny,ryzu.....:D
Kuskus nebrat. Bulgur nebrat. Vypadá to a chutná to jak už jednou sežrané. Manželka mě to nutí konzumovat, se zachováním klidné domácnosti odcházím do hospody na smažák. S tatarkou.
Bulgur já mám rád. Je to vlastně vařená pšenica, na tom není nic blbýho. A chutná to jako něco mezi rýžou a kroupama. Takže s nějakým masem v tom, klidně aj klobásou, houbama, do toho to snese hrach, kukuřicu, papriku, cokoliv. Akorát je to strašně hladný, páč je to samá voda. Z malýho sáčku suchýho bulguru je plnej hrnec vařenýho.
kuskus je příloha, v podstatě jsou to těstoviny - pšeničný těsto usušené v nějakém tvaru. To je jako bys řekl špagety nebrat, protože nemají žádnou chuť
Kuskus už běžně jako přílohu tlačíme doma do hlavy roky.
Je to těstovina, takže kde se snesou těstoviny, snese se i kuskus.
Mně teda chutná i samotný - stačí trocha olivového oleje, trošku osolit, zalít horkou vodou, nechat pár minut. Lahodné.
Jsem zastáncem tradiční české kuchyně (řízky, svíčková, guláš, pivko....) ale kuskus mi chutná hodně.
Jako rychlý oběd si ho děláme často - osmahnout kuřecí nudličky, přidat zeleninu, lehce podusit do al dente, smíchat s připraveným kuskusem. Bomba.
Já osobně to ještě patřičně zakapu co nejpálivější omáčkou, co doma najdu.
Kuskus je dobrej, když je k němu maso s dostatkem omáčky, jinak je sám sobě suchej. Občas ho doma taky děláme.
Kuskus doma jídáme běžně, většinou se zeleninou a kuřecím nebo vepřovým masem a hromadou zeleniny (dohromady).
Ale dá se jíst i jako příloha - k pečeným masům.
Nevim teda jakou chut maji testoviny? Proste je ten kuskus takovej, jakej si ho udelas (ochutis). Da se to jak s tradicnima omackama, tak treba s olivovym olejem, ale taky na sladko.
Pokud to mifovi nechutna, je to proto, ze to stara neumi ochutit, takze ano, muze ji mif pozvat do dobre restaurace a dat si tam spolecne neco dobreho s kuskusem. Urcite jim to bude chutnat vic a zenu potesi, ze pro jednou nemusi varit.
Mne nechutna Bulgur, pokud si ho delam sam. Nejak to nedokazu ochutit tak, aby to bylo jedly. Ale treba na obede u maminky byl vybornej.
Jinak, kdyz uz jsme u tech priloh, tak nejradeji mam Natural ryzi, protoze ta uz pri vareni dokaze kuchyn provonet a ani to clovek nemusi dochucovat, pokud se mu zrovna nechce.
Já bulgur dělám s bujónem (vývar), jinak by byl jalovej. Pokud ho nedáváš, tak to zkus taky. Je to stejnej případ, jak kuskus.
Pokud jde o rýži, tak obyčejnou děláme jen na rizoto, jinak zásadně jasmínovou. Ta se dá jíst taky jen tak bez přílohy. V Lidlu vždy koupím pětikilovej pytel, když je na akcii.
Nedelam, zkusim, dik.
Je to těstovina, takže nebrat.
Nikdy jsem to nejedl, vlastně ani nevím, co to je (musel bych si to někde vygooglit), nechybí mi to a už ten název, "kuskus" je mi protivný. Po hospodách či závodních jídelnách se nestravujeme. Manželka je výborná klasická (pro někoho možná starověrská) kuchařka, vaří každý den, hodně využíváme vlastní živočišnou i rostlinnou produkci.
Hmm také nevím co to je a jak to chutná. A ani nemám chut to zkoušet.
Není třeba se bát, směle do toho. Jak psal RedMax - kuskus má takovou chuť, jak si ho uděláš.
Řekl bych, že se jedná o stupeň odpornosti. Kus, pak kuskus, možná ještě kuskuskus. Protivnost názvu je taky docela důležitá - já bych třeba nedal do huby humus, i když věřím, že může chutnat skvěle. Ale ten název! S bulgurem mám zas spojené Bulhary a, ač nejsem xenofob, nepotřebuju tuto zemi zkoumat svými útrobami. And BTW: taky mám doma klasickou kuchařku
Kuskus jíme celkem pravidelně už několik let, nejvíc jako přílohu ke kuřecímu masu. Chutná mi.
jednou jsem ochutnal i kuskus nasladko - s meruňkovým kompotem (meruňky pokrájené na malé kostičky), posypaný grankem a strouhaným kokosem a taky dobrý.
Fujtajxl. Nedivím se, že jsou plná krematoria.
Ochutnal som. Bol som aj v krematóriu. Vrátil som sa.
Ryža, bulgur, kuskus, pšeno (česky jáhly) nasladko však nie je nič, čo by ma oslovovalo.
Kuskus mi veľmi nechutí, je na mňa až príliš jemný. Radšej mám už spomínaný bulgur - takisto z neho existuje viac druhov, kupujem výlučne ten väčší. Často sa využíva aj v tureckej alebo arabskej kuchyni.
Vždy jedine naslano, ako sa už spomínalo, všade kde sa používa ryža/krúpy... Osobne mám bulgur radšej ako ryžu (táto veta je však skôr hejt na ryžu než óda na bulgur). Jedol som aj v plnenej paprike namiesto ryže a v pohode...
Technicky je kuskus cestovina, bulgur naklíčená pšenica (viem, neznie to chutne).
Ešte som si spomenul na vizuálne podobnú quinou, ale tú nemusím (lepšia ako ryža, ale horšia ako bulgur). Nevyhovuje mi ani štruktúra (je dosť "kuskusová"), ani chuť (buď je horkastá alebo úplne bez akejkoľvek chuti). Pekných pár rokov som ju nemal a nechýba mi.
Cpát do papriky rýži je zoufalá náhražka masa. Proč, když k tomu jsou ještě těstoviny, nebo knedlík? Do papriky jako náplň patří mletý maso.
To je jako dát si na svačinu chleba obloženej rohlíkem.
Ona rejže trochu vezme šťávu a tuk z masa a podrží to uvnitř a když se přidá syrová, tak při dušení nabobtná a papriky tak nescvrknou.
Presne tak, do plneny papriky je nejlepsi mix mletyho a ryze, i babicka to tak delala, boze jak ja ty jeji plneny papriky miloval.
Souhlas, mama to dela taky tak a je to nejlepsi. Mne to samotny maso prijde pak takovy hrozne hutny a tvrdy, ta ryze to prijemne zmekci
My to doma děláme bez rýže a jestli se to trochu scvrkne, to mi nevadí. Možná je problém v tom, že v závodních jídelnách to občas s tou rýží přehánějí, takže proto mám k tomu poněkud negativní náhled. Moje máma plněný papriky nedělala a manželka vaří výborně i bez rýže.
Ja to znam uz tak 20 let. Tenkrat se u nas jeste moc nevyskytoval, nebo byl strasne drahej, ale vozila nam to mamina kamaradka z Francie.
My z toho nejcasteji delame neco jako rizoto. Na panev cibulku, mlete maso, koreni dle chuti, zelenina dle chuti (mrazena, cerstva, jak je ctenemu panstvu libo), pote to vymichat s kuskusem.
Jo a ten mama pripravuje trochu jinak, nez je tu psano. Nasypat do misy, nasypat koreni (myslim, ze mama dava grilovaci), zalit teplou vodou (pomer nevim ), nechat nabobtnat, kydnout do kastrolu na parak a chvilku nechat na paraku.
Zkousela jsem jednou tu variantu se zalitim varici vodou a nic moc. Ta varianta s parakem mi chutna vic.
Jo a bulgur je taky fajn. Ten vetsinou varim stejne jako ryzi. A ryzi uz kupuju zasadne Basmati nebo jasminovou, nic jineho.
Bulgur napřímo nevařím. Jen zaliju horkou vodou (+ vývar, sůl) a nechám stát. Mezitím udělám něco k tomu. Pak z bulguru sleju přebytek vody a hotovo. Je to tak na přípravu jednodušší a nelze to převařit.