Z učňáku na VŠ
Zdravím, zajímalo by mě jak to funguje, když napřiklad absolvent učňáku je rozhodnut jít studovat na VŠ, jestli si musí na další 4 roky jít na SŠ udělat si maturitu a pak v dejme tomu, že ve 23 letech ukončí SŠ a pokračuje dál rozhodnutý si udělat buď Mgr. nebo doktorát, s tím když podle zákona je uznávan status studenta do 26 let jestli může i po 26 letech dál studovat nebo jestli je to pro studenty prezenčního studia dál omezený s tím, že si může po 26 jen dálkově a to si musí už sám dotyčný hradit zdravotní pojištění?
Maturitu mít musí, ale maturitní nástavba netrvá celé 4 roky. Dá se myslím zvládnout za 2 roky denního studia nebo 3 roky dálkového při zaměstnání. Samozřejmě ne všechny školy tu nástavbu umožňují.
Prezenční studium na VŠ není nijak omezené věkem. Ten limit 26 let se týká zdravotního pojištění. Pak si ho bude muset platit sám, pokud si ho neplatí za zaměstnání nebo podnikání.
Jenom doplním: Pokud dělá stále učňák, tak škola by mohla dovolit za určitých podmínek přejít na maturitní obor.
Slušnej matroš.
Neví, co by chtěl studovat: https://debaty.net/discussions/3056235-vyber-vs-technicky-obor
https://debaty.net/discussions/3057545-studium-architektury-vs-stavebniho-inzenyrstvi
Řeší čtyřky na maturitní vysvědčení: https://debaty.net/discussions/3061935-maturitni-vysvedceni-znamky-dulezitost
a teď se tu ptá, jestli na tu VŠ může jít z učňáku.
(a navíc, jakoby toho nebylo málo, mu ještě v 17 letech nerostou svaly https://debaty.net/discussions/3057048-zpomaleny-rust-svalu)
A to by som si ho tipol aj na ine vlakna este.
Nedělám si nárok na komplexní rešerši jeho témat.
https://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=1158795
Ale nemusí to být od jednoho tazatele. Pokud usuzujeme z toho čísla [213.220.245.xxx] může být, že to bylo posíláno z jednoho počítače, ale třeba se u něj vystřídalo víc učňů.
Žeby nějaká "zvláštní" škola?
Ach jo, takže tam mu všechno podstatné zodpověděli, ale on stejně jde ještě jinam a zeptá se na to samé. A tohle chce jít na vysokou.
Nechce, iba sa nudi.
Tož ať klidně jde, akorát mě bude docela mrzet, že jako daňový poplatník budu cálovat jednoho dalšího, co to stejně neudělá. A když, tak bude v životě k hovnu.
Třeba dělá statistiku a potřebuje hodně údajů.
Ta IP je UPC/ Vodafone, to má kdekdo. Ale stejný text ukazuje na stejného exota. Podle mě se jen nudí a tak vymýšlí, co by z něho mohlo být za inženýra, kdyby se býval líp učil. Stejně furt píše jen Zajímalo by mě jen tak pro zajímavost..., takže místo hledání píše rovnou na diskuzní fóra.
Soukromá placená VŠ se dá jistě začít studovat (snad ne i udělat) i po učňáku se čtyřkami.
Doktorát… to snad ne. To leda až jako zasloužilý politik/státník, získat titul doctor honoris causa - a nebo si ho někde koupit.
Pošli ticku, pošlu ti diplom. Účet sem dávat nebudu, případně mě kontaktuj via PM. Vše ofiko, registraci na ŽÚ i na to mám
Ani soukroma VS se neda studovat bez maturity, snad platila vyjimka pro umelecky obory, tam to snad slo.
Dr. h. c. bez maturity ziskat lze, ale tak to je takova oficialni saskarice, neni to zadne ukoncene vzdelani.
Jinak znam cloveka, co ma ucnak od cernyho remesla, na to udelal maturitu a na to FEL. A on takovej inzenyr, co umi vzit za klicku od soustruhu neni vubec spatna kombinace, takovy lidi maji zamestnavatele radi.
Maturita je nutná (nikoliv však postačující...) podmínka. Takže po tříletém učňáku je potřeba si ji dodělat. Na to existovaly dvouleté nástavbové obory, od lidí co na ně šli jsem slyšel, že je to záhul. Mě obory jako asistent podnikatele nebo podnikání v oboru nelákaly (nástavbové studium ve správném oboru bylo kvůli nějakým vládním opatřením tehdy zrušené). Já radši zvolil průmyslovku a protože jsem se trefil do blbé doby, tak jsem šel od prváku (vzali by mě bejvali i do druháku, ale on žádný druhák nebyl, protože předtím nebyla osmá třída). Na druhou stranu jsem aspoň nemusel naskakovat do rozjetého vlaku.
26 let neni žádný problém. Teda kromě toho, že se uzavřou veškeré slevy hlavně ty na dopravu. A právě to pojištění. Ale jinak všechno ostatní funguje normálně - studium, přístup do vědecké knihovny (mě tehdy fungoval ještě rok po ukončení studia), dotované obědy a tak dále. Placení školného nehrozí, to až v případě překročení standardní doby studia víc jak o rok (pozor ale na to, že se počítají všechny nedokončené pokusy, stačí jimi překročit o den konec následujícího semestru, a platíš pálku za celý semestr, i když takové případy řeší proděkan a poplatek odpustí). Dneska pokud vím nejde udělat Mgr. rovnou musí se nejdřív udělat Bc., prý nám to tak přikázala EU (ale ono se na EU svádí cokoliv co je trochu kontroverzní).
Stihnout doktorát do 26 snad ani nejde, počítám-li maturitu v osmnácti, vychází mi VŠ řekněme ve 23, ... Doktorské studium je tříleté. No dejme tomu, ale co znám lidi z okolí, tak nikdo neskončil s doktorátem za standardní dobu, všichni to dělali 7 let jako já (absolutní maximum). A to ještě nebyl podmínkou impaktovaný článek. Představ si, že je potřeba mít nějaké unikátní výsledky (jiné prestižní časopisy neberou) a ty udat do prestižního časopisu. Požadavky se zpřísňují, když jsem studoval já (mě se to ale už netýkalo, to se týkalo nově nastupujících, mě stačil recenzovaný časopis), měl to být nenulový impakt faktor. Ovšem to vedlo k tomu, že se všichni vrhli na časopisy s 0,1 a podobnými čísly (nejlepší časopisy v načem oboru mají přes 6 medián oboru je něco přes 1). Takže v další verzi se řeklo, že nesmí být v posledním kvintilu nebo kvartilu už nevím, stejně jako nevím, jak to je dneska. A publikace v impaktovaném časopise je něco, co se dost těžko povede i zkušenějším a je to na dlouhé lokte (minimálně rok spíš dva po prvním podání, placené jsou rychlejší, máme ve svém oboru jeden, který je poměrně dobrý (IF 2,7) a pokud se podaří od školy vyžebrat CHF1800 tak to netrvá tak dlouho, ale rozhodně neprojde všechno a nikdy na poprvé). Ale řešit strasti doktorského studia ještě před maturitou, to nemá smysl, to může být za těch 5 let úplně jinak.
V doktorském studiu (prezenčním) je ale jedna výhoda, člověk je zaměstnancem školy, takže tím odpadá starost o pojištění. Stejně tak v distanční formě, ta se dělá při zaměstnání, takže zase pojištění řeší zaměstnavatel.
Stále existují i pětileté magisterské obory, takže Bc. rozhodně není povinný.
Možná by to šlo v Plzni, kde dost studentů absolvovalo pět let studia práv za jedny prázdniny nebo třeba Ivana Řápková ani nevěděla, kde ta škola sídlí a neznala žádného spolužáka. Což je dnes při distančním studiu normální.
Podle toho, co já vím, tak nástavba na matiritu trvá jen 2 roky a ne 4, čili už potom môžešč jít na výšku a je jen na tvé šikovnosti, zda se někde uchytí a budeš to zvládl.
Musíš mít maturu. I na dálkové studium.