Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Otázky z gramatiky

Odborníci na češtinu, mám tady problém s psaním i/y.

1: V anketě byly osloveny desítky mužů. V dotazníku uvedl_, že ...
Bude tam i, protože muži uvedli nebo tam bude y, protože desítky (mužů) uvedly.

2. Naše firma potřebuje zabezpečení areálu v nočních hodinách. Hlídací ps_. To nám zajistí ...
Je správná varianta "Hlídací psi." - bude tam kdo co nebo "Hlídací psy" - dáme tam koho co.

Anebo jsou přípustné obě varianty, dle individuálního posouzení?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Utápět se v blbostech na to jsme v našem národě machři.:-)
nerady 09.08.2020 19:06
nerady
To nevim, povez nam o tom, co te trapi.
Dwane Dibbley 09.08.2020 21:13
Dwane Dibbley
Mě už nic. Politici nám přidají na důchodu, dluhy nemám, bydlím ve svém a zdraví zatím slouží. Mladé…
nerady 09.08.2020 21:36
nerady
Ad tříděný odpad... zrovna nedávno jsem si říkal, jakou musejí mít radost lidi, kteří mají "pod okny… nový
Moas 11.08.2020 06:10
Moas
Název státu Kambodža je dle mýho úsudku rodu ženského. Ten má v češtině čtyři vzory - žena, růže, pí… nový
Pavel 03.03.2021 08:23
Pavel
Povedal by som růže. Podľa mňa nejde iba o koncovku, ale čo tej koncovke predchádza. Ak je to tvrdá… nový
Hastrman 03.03.2021 08:32
Hastrman
Mě by se líbila "žena". bez Kambodžy by vypadalo fakt tvrďácky ]:) nový
Jan Fiala 03.03.2021 08:57
Jan Fiala
Růže… to už není nůše? ::) nový
L-Core 03.03.2021 09:03
L-Core
Tyhle archaismy....kdo z dětí ví, jak vypadá nůše? nový
Kurt 03.03.2021 09:25
Kurt
kdo z dětí ví, jak vypadá růže? nový
Jan Fiala 03.03.2021 11:07
Jan Fiala
Čekal jsem to. Prakticky všechny, včera jsem měl servis ve školce a zrovna to tam děti probíraly (di… nový
Kurt 03.03.2021 11:13
Kurt
A učily se děti ve školce vyjmenovaná slova? Věřím, že ve školce při probírání obrázků to vědí, ale… nový
Jan Fiala 03.03.2021 13:49
Jan Fiala
Jo, představ si. Nevím, za to dostali nařízeno nebo jen doporučeno, ale je to tak. Dnes už není škol… nový
Pavel 03.03.2021 14:02
Pavel
...kdo z dětí ví, jak vypadá nůše? Určitě děti ajťáků. Ti si chodí s nůší pro výplatu a rovnají si… nový
Yarda 03.03.2021 11:39
Yarda
Už víc jak 30 let. Já už jsem měl růži. nový
Prasak 03.03.2021 11:21
Prasak
Spousta podstatných jmen se neskloňuje podle jednoho vzoru - třeba i takové obyčejné jako "dveře". nový
Wikan 03.03.2021 10:11
Wikan
Pokud něco takového píšu, snažím se to formulovat tak, aby mi to nedělalo zbytečné problémy: 1: V a… nový
Yarda 03.03.2021 10:46
Yarda
1. taky bych napsal V dotazníku muži uvedli, protože dotazník vyplňovali muži a ne desítky. 2. to zá… nový
Karel04 03.03.2021 12:13
Karel04
Je to v podstatě variace na úvodní dotaz tohoto vlákna. Šel jsem do obchodu, ve kterém byly tři pro… nový
Pavel 23.12.2022 14:32
Pavel
Řekl bych, že to nářadí měl obchod a ne ty prodavačky. Ty ti to maximálně tak prodaly. Takže za mě i… nový
Wikan 23.12.2022 14:40
Wikan
i, protože to měli v obchodě (oni, osoby nevyjádřené). Jinak by patřilo prodavačkám, resp. držely by… nový
Prasak 23.12.2022 16:37
Prasak
1. Uvedli muži, desitky neuvádí. 2. Pokud ta věta znamená navrh, bude tam psi. Hlídací psy by jako… nový
Jan Fiala 23.12.2022 17:34
Jan Fiala
Sešli se vojenští představitelé USA a Francie k důležitému jednání. USA měl_ požadavek, aby... měly… nový
Pavel 24.08.2023 21:06
Pavel
Y - protože v druhé větě je vyjádřený podmět, tedy USA. nový
Prasak 24.08.2023 22:00
Prasak
nejspolehlivější je místo USA napsat američané měli ;-) poslední
jirka44 25.08.2023 07:54
jirka44

Mě už nic. Politici nám přidají na důchodu, dluhy nemám, bydlím ve svém a zdraví zatím slouží. Mladé by ale trápit mělo například rozhodnutí o zákazu skládkování za pár let a další omezení, které na nás politici šijou. Jen o tom zákazu skládkování. V 90 letech jsem zažil dámu, která už v té době třídila na takové úrovni o jaké se nám ani nezdá. Tříděný odpad sebou přináší v takových teplých dnech jako jsou nyní i nepříjemný zápach. Pokud se budeš doma starat o starého pacienta na plenách (mikrotenové pytlíky se zruší) tak to bude mňamka. Já jsem jen svoji troškou do mlýna chtěl říci, že blbosti se u nás řeší ale podstatné věci unikají. Je to jako se státním rozpočtem schodek se schválí hned, ale jak se vyrovná nikdo neví.:-)

Ad tříděný odpad... zrovna nedávno jsem si říkal, jakou musejí mít radost lidi, kteří mají "pod okny" kontejnery na sklo a furt jim tam někdo tříská sklem.... Nebo když tam já přijedu s přepravkou flašek a celé to tam najednou zvrhnu....

Název státu Kambodža je dle mýho úsudku rodu ženského. Ten má v češtině čtyři vzory - žena, růže, píseň, kost. Na stránce Podstatná jména: vzory ženského rodu se lze k těmto vzorům dočíst:

Vzor žena: žena bez ženY – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku A a pokud je ve 2. pádě -Y (např. učitelkA bez učitelkY).

Vzor růže: růže bez růžE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. konvicE bez konvicE).

Vzor píseň: píseň bez písnĚ – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E/Ě (např. třešeŇ bez třešnĚ).

Vzor kost: kost bez kosti – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -I (např. radosT bez radosTI).

Tak, a teď mi řekněte, podle jakýho vzoru se skloňuje Kambodža?

Povedal by som růže. Podľa mňa nejde iba o koncovku, ale čo tej koncovke predchádza. Ak je to tvrdá spoluhláska, t.j. d,t,n,l,k,p,r alebo obojaká m,n,v,s,z tak je to vzor žena. Ak je to mäkká spoluhláska, ď, ť, ň, ž, š, c, j tak je to vzor růže. V češtine je dž asi netradičná spoluhláska, ale určite by som ju zaradil medzi mäkké, s podobnou kvalitou ako ž a š.

Jo, představ si. Nevím, za to dostali nařízeno nebo jen doporučeno, ale je to tak. Dnes už není školka jen "pohlídejte děti, zatímco rodiče jsou v práci". I děti ve školce mají něco jako výukovej plán, pokud se to tak dá nazvat. A někoho napadlo, jsou zavřený školky, tak to překlopíme taky do distančky.

Pokud něco takového píšu, snažím se to formulovat tak, aby mi to nedělalo zbytečné problémy:

1: V anketě byly osloveny desítky mužů. V dotazníku muži uvedli, že ...
2. Naše firma potřebuje zabezpečení areálu v nočních hodinách hlídacími psy. Hlídací psi. To nám zajistí

Ten druhý příklad závisí na tom, jak to bude pokračovat, může to pokračovat třeba "Hlídací psy bude mít na starosti firma Kočka & Kotě".
:beer:

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru