Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Otázky z gramatiky

Odborníci na češtinu, mám tady problém s psaním i/y.

1: V anketě byly osloveny desítky mužů. V dotazníku uvedl_, že ...
Bude tam i, protože muži uvedli nebo tam bude y, protože desítky (mužů) uvedly.

2. Naše firma potřebuje zabezpečení areálu v nočních hodinách. Hlídací ps_. To nám zajistí ...
Je správná varianta "Hlídací psi." - bude tam kdo co nebo "Hlídací psy" - dáme tam koho co.

Anebo jsou přípustné obě varianty, dle individuálního posouzení?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Název státu Kambodža je dle mýho úsudku rodu ženského. Ten má v češtině čtyři vzory - žena, růže, pí…
Pavel 03.03.2021 08:23
Pavel
Růže… to už není nůše? ::)
L-Core 03.03.2021 09:03
L-Core
Tyhle archaismy....kdo z dětí ví, jak vypadá nůše?
Kurt 03.03.2021 09:25
Kurt
kdo z dětí ví, jak vypadá růže?
Jan Fiala 03.03.2021 11:07
Jan Fiala
Čekal jsem to. Prakticky všechny, včera jsem měl servis ve školce a zrovna to tam děti probíraly (di…
Kurt 03.03.2021 11:13
Kurt
A učily se děti ve školce vyjmenovaná slova? Věřím, že ve školce při probírání obrázků to vědí, ale…
Jan Fiala 03.03.2021 13:49
Jan Fiala
Jo, představ si. Nevím, za to dostali nařízeno nebo jen doporučeno, ale je to tak. Dnes už není škol… nový
Pavel 03.03.2021 14:02
Pavel
Je to v podstatě variace na úvodní dotaz tohoto vlákna. Šel jsem do obchodu, ve kterém byly tři pro… nový
Pavel 23.12.2022 14:32
Pavel
Řekl bych, že to nářadí měl obchod a ne ty prodavačky. Ty ti to maximálně tak prodaly. Takže za mě i… nový
Wikan 23.12.2022 14:40
Wikan
i, protože to měli v obchodě (oni, osoby nevyjádřené). Jinak by patřilo prodavačkám, resp. držely by… nový
Prasak 23.12.2022 16:37
Prasak
1. Uvedli muži, desitky neuvádí. 2. Pokud ta věta znamená navrh, bude tam psi. Hlídací psy by jako… nový
Jan Fiala 23.12.2022 17:34
Jan Fiala
Sešli se vojenští představitelé USA a Francie k důležitému jednání. USA měl_ požadavek, aby... měly… nový
Pavel 24.08.2023 21:06
Pavel
Y - protože v druhé větě je vyjádřený podmět, tedy USA. nový
Prasak 24.08.2023 22:00
Prasak
nejspolehlivější je místo USA napsat američané měli ;-) poslední
jirka44 25.08.2023 07:54
jirka44

Název státu Kambodža je dle mýho úsudku rodu ženského. Ten má v češtině čtyři vzory - žena, růže, píseň, kost. Na stránce Podstatná jména: vzory ženského rodu se lze k těmto vzorům dočíst:

Vzor žena: žena bez ženY – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku A a pokud je ve 2. pádě -Y (např. učitelkA bez učitelkY).

Vzor růže: růže bez růžE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. konvicE bez konvicE).

Vzor píseň: píseň bez písnĚ – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E/Ě (např. třešeŇ bez třešnĚ).

Vzor kost: kost bez kosti – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -I (např. radosT bez radosTI).

Tak, a teď mi řekněte, podle jakýho vzoru se skloňuje Kambodža?

Jo, představ si. Nevím, za to dostali nařízeno nebo jen doporučeno, ale je to tak. Dnes už není školka jen "pohlídejte děti, zatímco rodiče jsou v práci". I děti ve školce mají něco jako výukovej plán, pokud se to tak dá nazvat. A někoho napadlo, jsou zavřený školky, tak to překlopíme taky do distančky.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru