Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Správný postup - vystavení neschopenky

Ahoj.

Zajímal by mě správný postup, při vystavování nemocenky.
Ještě jsem snad pořádně nebyl nemocný, tak nevím, jak správně postupovat.

Chytla mě angína, jako trám, tak jsem šel k obvoďačce.

Té jsem řekl, ať mi napíše neschopenku na týden.
Při tom jsem se zmínil, že se pokusím vzít si na tu dobu dovolenou, aby se mi nekrátil plat.

Jak to uslyšela, tak vehementně prohlásila, že to teda vypisovat zbytečně nebude!
A neschopenku mi nedala. Prej, že když mi tu dovolenou nedají, tak ať za ní, v nemoci, zase dojedu
a pak že mi ji laskavě vystaví.

V práci jsem zrovna nikoho nezastihl, tak jsem do poslední chvíle nevěděl, jak to bude.

Naštěstí jsem dovolenou dostal, ale marodit musím ještě celý tento týden.
A to už si vyčerpávat dovolenou nebudu! Prostě půjdu na neschopenku tento týden.
Od sestry jsem se dozvěděl, že neschopenku lze standardně vystavit maximálně na 3 dny zpětně.

Takže tam budu muset jít nejpozději ve středu, aby to pokrylo už od začátku tento týden.

Chtěl jsem se zeptat, jak správně postupovat a řešit tyto situace?
Postoj obvoďačky mě překvapil. Postupovala správně?

Předmět Autor Datum
Ona postupovala celkem normálně. Být uznán práce neschopným a v pracovní neschopnosti si brát dovole…
karel 18.05.2015 10:51
karel
Nevím, jak by se tvářil tvůj zaměstnavatel, kdybys mu současně předložil neschopenku a zároveň na st…
IQ37 18.05.2015 11:51
IQ37
tvářit se nebude nijak. Buď dá dovolenou (a pak je neschopenka bezpředmětná), nebo akceptuje nemocen…
touchwood 19.05.2015 21:47
touchwood
že zvolí dovolenou, protože tu si zaměstnanec tak jako tak vybrat musí (nebo mu je proplacena) to o…
kmochna 21.05.2015 13:45
kmochna
Díky ! Dnes jsou všichni nějací nervózní a namísto vysvětlení se na člověka obrkují.:-(
Flash_Gordon 18.05.2015 16:56
Flash_Gordon
Kdybys doktorce nevykládal detaily, tak bys měl neschopenku. Jenom nevím, jak bys to pak vysvětloval…
IQ37 18.05.2015 17:06
IQ37
Navíc, ty, starý mazák, píšeš dotaz do debat. Jsou poradny, právní, ekonomická...
Dale Cooper 18.05.2015 21:31
Dale Cooper
To nevies umriet ako chlap? Zatazovat zdravotny system pod zamienkou ze vraj platis poistne...to by…
Qet 18.05.2015 23:57
Qet
...Té jsem řekl, ať mi napíše neschopenku na týden. Při tom jsem se zmínil, že se pokusím vzít si na…
Yarda 19.05.2015 07:49
Yarda
rovnou je má posílat do Pelhřimovského krematoria. :-)
touchwood 19.05.2015 21:49
touchwood
Jenze tam zadny neni :-D, teda chvilku " Jako " bylo : http://www.pelhrimovsko.cz/cz/turisticky-serv…
Schizo 21.05.2015 19:46
Schizo
Pardon. .... a kolik jich asi ještě sedělo v čekárně.
Yarda 21.05.2015 21:56
Yarda
Tak jako je to k nasrání když seš nemocný a ccheš neschopenku a zároveň špekuluješ s dovolenou. Ta n…
MM_tank 24.06.2015 21:36
MM_tank
Jestli ti doktorka napsala nemocenskou, tak je to nemocenská a hotovo. Dovolenou z toho následně neu…
L-Core 24.06.2015 21:57
L-Core
Pokud jsi nemocný a lékař si myslí, že bys měl doma ležet a léčit se a vystaví ti neschopenku, tak j… poslední
Yarda 25.06.2015 19:22
Yarda

Nevím, jak by se tvářil tvůj zaměstnavatel, kdybys mu současně předložil neschopenku a zároveň na stejnou dobu chtěl i dovolenou. Takže bys měl souběžně proplácenou nemocenskou a dovolenou? Třeba bys mohl zároveň tvrdit, že ti umřel někdo z rodiny... i když dneska už pohřebné asi nedostaneš, pokud nejsi nezaopatřené dítě (či rodič). :-D

tvářit se nebude nijak. Buď dá dovolenou (a pak je neschopenka bezpředmětná), nebo akceptuje nemocenskou - ale s ohledem na ekonomii je celkem jasné, že zvolí dovolenou, protože tu si zaměstnanec tak jako tak vybrat musí (nebo mu je proplacena), kdežto nemocenská je pro zaměstnavatele náklad navíc (prvních 14 dní nemocenské platí zaměstnavatel).

Kdybys doktorce nevykládal detaily, tak bys měl neschopenku. Jenom nevím, jak bys to pak vysvětloval chlebodárci, že chceš na stejnou dobu i dovolenou. On by ti přece zákonitě musel říct: Máš nemocenskou, nebudu ti k tomu připlácet dovolenou. Navíc by to asi neskousla ani ČSSZ.

Na druhou stranu by to bylo výhodné. Kdyby ti přišla kontrola na nemocenskou a ty jsi nebyl doma, tak bys to mohl zdůvodnit tak, že jsi byl zrovna tehdy na dovolené. :-)

To nevies umriet ako chlap?

Zatazovat zdravotny system pod zamienkou ze vraj platis poistne...to by kazdy mohol povedat.
Nechcel by si nahodou vidiet lekara? To kde sme!?!

Neurobil si nahodou v case PN nejaky program? Hush! danovy urad na teba!!!
Vitaj v SR/CR :D

...Té jsem řekl, ať mi napíše neschopenku na týden.
Při tom jsem se zmínil, že se pokusím vzít si na tu dobu dovolenou, aby se mi nekrátil plat.

Jak to uslyšela, tak vehementně prohlásila, že to teda vypisovat zbytečně nebude!
A neschopenku mi nedala. Prej, že když mi tu dovolenou nedají, tak ať za ní, v nemoci, zase dojedu a pak že mi ji laskavě vystaví....

Hochu, jsi ještě mladý a nezkušený.
Tak za prvé jsi paní doktorce radil, co má dělat.
Za druhé jsi jí řekl, aby to nedělala.
Proč by měla prohlašovat vehementně, že ti nebude vypisovat neschopenku. Prostě ti to sdělila, když jsi jí říkal že neschopenku (o kterou jsi ji předtím žádal) nechceš.
A jestli ti připadala poněkud nasraná, představ si, kolik pacientů jako ty už předtím měla a kolik jich asi ještě sedělo v ordinaci.

Takže až zase budeš v práci, tak se zeptej u vás na osobním - pardon, v Human Resources, jak máš s neschopenkou příště postupovat, abys ze sebe zbytečně nedělal B. L. Bce.

BTW: Moje manželka je lékařka. Někdy si posteskne, že měla pacoše co jí chtěl radit, jak má v jeho případě postupovat. Že třeba, když mu navrhne, aby si šel lehnout do špitálu, tak jí odpoví, že ležet ve špitálu on nemá čas. Tak jsem jí poradil, že až zase někdo nebude mít čas ležet ve špitálu, aby mu sdělila, že v tom případě si časem bude muset najít čas, aby si šel lehnout na hřbitov:-D

Tak jako je to k nasrání když seš nemocný a ccheš neschopenku a zároveň špekuluješ s dovolenou. Ta neschopenka se vypisuje pak se posílá /jestli se to nezměnilo tak poštou/ na správu zabezpečení či kam dál se to myslím hlásí pojišťovně /to už myslím povinně elektronicky/ a pokud si za dva dny vzpomeneš že neschopenku nechceš protože sis vzal dovolenou tak doktorku zbytečně papírově zadřeš s rušením. Nebo bys jí taky mohl sdělit až za týden žes tu neschopenku nedal zaměstnavateli a tím žes ji zadřel pořádně... se nediv že neskákala radostí.

Jestli ti doktorka napsala nemocenskou, tak je to nemocenská a hotovo. Dovolenou z toho následně neuděláš (zaměstnavatel neudělá). Nezabráníš tomu ani tak, že vystavenou nemocenku neodevzdáš a vezmeš si týden dovču; doktorka to posílá na OSSZ a na 100% se na to přijde, když budou kontrolovat ELDP (ty červené A5 kartičky, co se každý rok podepisuje na důchod). Kontrola vychází tak jednou za 2-3 roky. A tam zjistí, že nesedí vyloučené doby (mj. nemoc) mezi tím, co mají oni (tedy lístek od doktorky) a tím, co poslal zaměstnavatel, kterému jsi nemoc neprozradil. Řešení je značně kostrbaté, zaměstnavatel bude "nadšen". Právě tento případ jsem teď řešil, na nemoc zaměstnance se přišlo po více než roku.

Platí to i pro prvních 14 dní nemoci, kterou OSSZ neplatí.

Pokud jsi nemocný a lékař si myslí, že bys měl doma ležet a léčit se a vystaví ti neschopenku, tak ji pošleš zaměstnavateli a jdeš se domů potit - na to máš nárok. Ale pokud si chceš vzít na to stonání dovolenou, zaměstnavatel ti ji nemusí povolit.
BTW: Neschopenka se nevystavuje na týden, ale lékař ti určí, že za týden máš přijít na kontrolu a pak ti neschopenku podle své úvahy ukončí nebo tě ještě nechá stonat.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru