Práce na směny poškozuje zdraví
Práce na směny podle vědců poškozuje paměť, myšlení a zdraví. Tak si říkám, co na to asi řeknou kapitalisti (zejména ti čeští)? Budou se snažit ignorovat fakta a dehonestovat případný výzkum ve jménu kapitálu a pro dobro svých peněženek na úkor pracující "lůzy"?
Zdroj: zahranicni.ihned.cz
Prdlačku, práce šlechtí.
Tak hlavně na směny se makalo i za komančů.
Jo, šichty vynalezl Ford a Chaplin mu v tom pomáhal!
Vědci v minulosti taky tvrdili, že základem krevního oběhu jsou játra, že hoření je způsobeno látkou zvanou flogiston a já nevím co ještě.
Na směny se jelo i před r.89, chápu, že to se do krámu nehodí. Budeš se taky snažit ignorovat fakta z doby komunistických vykurvenců?
A já myslel, že doba pokročila
Vědci vynalezli sušenou pitnou vodu. Jedna kávová lžička sušené pitné vody se rozpustí v jednom litru pitné vody a získáme jeden litr pitné vody.
Ok, tak necháme pacoše přes noc ve špitále vychcípat, aby se sestřičky vyspali, vyhodíme na noc sítě včetně 112, snad to už nebude taková kapitalistická sviňárna.
Pacoše vem čert, ale nenecháme si přece vychladnout pece.
Jakub sklář by mohl vyprávět.
To myslíš ty kremační, že?
Čort vem pacoše a pece. Co ale hospody a bary? Hrůza!
Už súdruh Husák hovorili: Nech odpadne, čo je zhnité!
Jedna cigareta zkrátí život o pět minut.
Jedna pracovní směna zkrátí život o osm a půl hodiny.
Asi špatně počítám, mi ale vyšlo, že jsem si kouřením zkrátil život cca o 35 let!
Takže mi bude zanedlouho... 100! Škoda že už nekouřím!
Ja si myslim že
Práce osvobozuje.
Dobře to překládá Gouglí.
Hmm zdarma, tak to si dám s kečupem
Jak koho...
V tom případě jsem už tupej mrzák. Jak málo stačí k ovládání počítače a psaní do diskuzí na internetu!
Ideální je pracovat 3 dny naplno (dvanáctky nebo čtrnáctky) a pak mít 4 dny volno.
Ideální je sedm dní v týdnu pobírat podporu a chlastat k tomu dvanáctku nebo čtrnáctku..
Sice si z toho děláte legraci, ale bohužel to má vliv na zdraví a to hodně. Problém je totiž ten, že se tím dosti zásadním způsobem rozhodí činnost tzv. biologických hodin, což časem vede k různým mnohdy i dosti vážným nemocem. Ale doktoři vám budou stále tvrdit, že to je pouze věkem a životním prostředím
Záleží i na lidech. Někteří na to jsou citlivější, jiným (a mám takové v okolí) provoz na směny vyhovuje a neměnili by.
Tzv. "biologické hodiny" a jejich údajný význam je účelová vymyšlenost. Něco jako geopatogenní zóny nebo Ježíš.
Prostě se to někomu hodilo do krámu.
Geopatogenní zóny? Silně subjektivní. Mně vyloženě prospívají. A Ježíš je Aštar .
Jo, ty jsi ta známá rozpolcená osobnost.
Ano.
Vymyšlenosti? O tom, co není vymyšlenost rozhoduje kdo?
No přece "MY", STRANA...
Nemám důvod tomu nevěřit. Dělám na směny přes dekádu, dvanáctky, aktuálně pár let osmičky. Ale už cítím, že tělo to blbě snáší, na ranních bych furt spal, odpolední v pohodě, ale na nočních je mi vyloženě blbě. Tělesný neklid, podráždění, občas mi je zle. Spím dobře a dostatečně, ale převrat na noční hodiny mi nejde, zvyknu si až tak za směny, což je téměř ke koncu týdna a pak za den, dva zpátky převrátit na spaní v noci. Nedělám směny rád, ale platí dobře.
Mam (asi uplne blbej) dotaz (se smennym provozem nemam zadne zkusenosti):
Kdyz je takovehle stridani smen na houby, nestalo by treba za uvahu dat lidem nejakou smenu dlouhodobeji (tzn. ze by se to nestridalo po tydnu, ale treba az po mesici), nebo rovnou trvale? Nekdo by proste chodil jen na ranni, nekdo jen na odpoledni, nekdo jen na nocni..? Jake by to melo mouchy? Fakt o tom nic nevim, rada se necham poucit.
Much by to mělo hodně. Lidi, co chodí jen na odpolední by sralo, že nemají volné odpoledne a vice versa.
Znám to, když jsem psal směny (a to jen na dvousměnný provoz), nikdy nejsou všichni spokojeni. Někdo proto, protože nemá v pátek ranní, naopak další, že chce jít na odpolední a tak.
Osobně dělám taky na směny (dvousměnný provoz) a střídání mi vyhovuje. Je fajn mít v pátek ranní, zabalit to ve dvě a do práce jít až v pondělí na odpolední od jedné.
Taky jsou ale dny (podle provozovny, kam mě coby administrátora pošlou), kdy dělám od rána do pozdního odpoledne celý týden. Jako třeba nyní. 6:30-11, pak je pauza (počta zavřená) a pak 13-16:30. Tam moc co vymýšlet není
Takze lidi radsi budou "trpet" pri stridavych smenach, nez aby si to ustalili tim, ze budou mit trvale jen ranni nebo jen odpoledni nebo jen nocni?
Jak rikam, nemam s tim zkusenost.. takhle od stolu dokazu rict ze by mi nevadilo mit kazdej (pracovni) den treba od 14 do 22, ale nedokazu odhadnout, jestli by me to po nejake dobe nezacalo taky stvat natolik, ze bych radsi stridacku.. no, popravde doufam, ze se me smenny provoz nikdy tykat nebude :)
Tady je problém v tom, které "lidi" máš na mysli. Ty "nahoře", anebo ty "dole"?
Ty, kteri pracuji na smeny.
Ti "dole" na to nemají vliv a ti "nahoře" ty šichty nedělají...
Ale jen to napiš pěkně naplno. Ti nahoře vykořisťují ty dole. Jako kdysi v polích s bavlnou...
Proč bych to psal? Tady se poslední dobou vždycky najde nějaký dobrovolník, který píše moje názory za mě.
No tem nahore je podle me celkem jedno, jak si to ti dole udelaji, ne? Hlavne kdyz udelaji to, co se po nich chce.
Nebo je to tak, ze kdyby se lidi rozhodli, ze chteji mit proste trvaly smeny (coz asi nehrozi, proste jen teoreticky) a prisli s tim za vedenim, tak je vedeni posle do mist, kde slunce nesviti?
Kamarád dělal v tiskárně a měl to tak, že týden ranní, týden odpolední.
Ale mít stále třeba jen odpolední? To věř, že by tě po chvíli pěkně sr..o. Mě taky.
Neni spatnej system delat dvanactky 4 + 4. Ctyri dny ranni, čtyři dny volno, ctyri dny nocni, ctyri volno. Ja bohuzel to stesti nemam, delam klasicky na 4 smeny, ale vyhovuje mi to vic nez jen ranni. To vstavani me zabijelo!
Já jsem na tom stejně, víc jak dvě ranní týdně zvládnout bez poškození nejde. Ona ta práce na směny, když ob týden dělám jen dva dny v týdnu má něco do sebe.
Max. dvě ranní? Celý minulý a tento týden vstávám v 4:20 Ale souhlas, zabíjí to.
Měl by s tím Špidla něco udělat. Třeba zakázat pracovat, když je tma, nebo tak něco. A proč? Prostě proto.
Já bych to ještě zkrátil: Třeba zakázat pracovat!
Správně.
Já mám tu zkušenost. Dělal jsem jen noční, asi půl roku, osmihodinový směny. Výsledek - ze života nemáš nic, jen hokna v noci, přes den chrápat, pak odpoledne a navečír můžeš něco dělat, v noci zase do práce. O víkendu se nemá cenu převracet, protože v neděli v noci jdeš zase makat. Takže žiješ jen v noci, lidi nepotkáváš, jen ty v práci.
Znovu bych do toho už nikdy nešel.
Všechno má svoje pro a proti a ovlivňuje to dalších Xfaktorů - jestli máš rodinu, jak to tělesně a psychicky snášíš, jestli ti jde o volné víkendy atd. atd.
Jak říkám, mně směny vyhovují víc než ranní od 6:00, zase nevím jestli už by mi víc vyhovovala jen ranní od třeba 7:30. Taky to harmovolno 4dny je k nezaplacení... Nejvíc by mi vyhovovalo ty 4 + 4 ve dvanáctkách, jak jsem psal, ale u nás na oddělení to prostě nejde, kvůli bezpečnosti (děláme s elektrikou a kolikrát v několikametrových výškách), takže si to vedení neveme na triko, je to pochopitelné a nedá se svítit...
Máme tu týpka co programuje, musí chodit na ranní (aby byl k zastižení kvůli technologům, ITspecialitům atd.), je mu k padesátce a na směny by šel hned, kdyby to šlo, ale nejde... Takže je to fakt subjektivní a nedá se říct směny = zlo, nebo směny = dobro...
Z toho plyne, že některé soudružské názory = směny škodí, nelépe by bylo je po socialisticku (asi) zakázat (nevím), mi připadají stejně úsměvné, jako spoustu jejich jiných "prolidových" nápadů...
Nejlepší "prolidové" nápady mají stejně jen pravičáci, o tom žádná. Takový důchod pro horníka v 70-ti letech a vůbec odchod do důchodu nezastropovat vůbec, to je to pravé, prolidové opatření od lidumilů. To s tebou naprosto souhlasím. To by "socialistu" nenapadlo ani ve snu
To si vykládáš špatně. Nejde pouze o odstranění povinného stropu, ale o to, že by si každý mohl určit odchod do důchodu sám. Pochopitelně by mu na základě odpracovaných let (a dalších faktorů, například průměrná doba dožití v jeho věku) byl důchod vypočten. A každý by tu informaci věděl a podle ní by se mohl rozhodovat.
To si nějak nevykládám. To schválili "zástupci lidu" z ODS a TOP09.
Já chodil na stálou noční 1,5 roku. Jinak vesměs práce na směny a když jsem měl ranní, byl jsem strašně vyčerpaný.
Co by mě zajímalo a co bych se rád zeptal, zda jste někdo někdy vyzkoušeli jednu věc:
Když člověk chodí do práce na jednu směnu, tak většinou vstane a jde do práce, přijde z práce a funguje dokud nejde zase spát...
Což se ale u noční nedělá a je to přesný opak... Nezkoušeli jste, nebo jaký máte názor na to zkusit přijít z noční, fungovat cca do 13:00 - 14:00, pak jít spát a vstávat až dejme tomu ve 21:00 do práce...? Zatím jsem to nikdy nezkoušel, ale koketuju s myšlenkou, jestli to přece jenom není pro organismus přirozenější...
Já jsem si práci na směny asi rok vyzkoušel - na ranní jsem se musel vykopat z postele, před třetí hodinou jsem skončil a zbytek dne jsem měl pro sebe. Na odpolední jsem vstal kolem osmé, než jsem se rozhýbal, nasnídal, dal trochu do parády, kouknul na internet, bylo poledne a už jsem se musel starat o oběd a jít do práce. Tak jsem z toho dne nic neměl. A noční už stála vůbec za starou bačkoru. Abych se vyspal, jsem si po návratu z práce musel polknout prášek pro spaní a v poledne druhý. Naštěstí jsem měl práci, že jsem měl na starosti, aby běžely výrobní linky a když se některá zastavila, tak něco udělat, aby zase běžela, takže až tak náročné to nebylo, hlavně neusnout a střídali jsme se s kolegy a ti naopak ranní směny moc nemuseli, tak jsme se dohodli, jak to každému nejlépe vyhovuje.
Jelikož lidský tělo je od malička nastaveno na to, aby v noci spalo, tak se ti prostě bude ráno chtít spát a čekat do dvou odpoledne je sebemrskačství. Při dlouhodobých nočních směnách by to možná šlo, ale pokud je to jen na týden (5 - 6 směn), tak to nemá cenu, protože než si na ten posun zvykneš, tak už se budeš vracet zpět na spaní v noci. Já si v neděli jdu před první noční vždycky na dvě hodinky schrupnout a stejně ráno zalezu co nejdřív do postele. Ano, když je třeba, tak jdu i později, hodím synka do školky, nebo oběhnu obchody, úřady, nemocnice, pokud je to třeba, vydržím, dokud budu v pohybu. Ale běda, jakmile se zastavím a sednu si, např. v čekárně u doktora.
Souhlasím s Prasakem ze čekat na spánek je sebemrskačství.
Ale jinak spíše si zjisti jestli patříš k takzvané skupině denní nebo noční pták. Jsou lidé kteří nesnáší brzké vstávání a vůbec klasickou 8 hodinovou směnu, a raději odpolední či noční. Bohužel takových lidí co jsem tak vypozoroval je daleko méně než by někdy bylo potřeba. Já jsem jasný raní pták.
Noční nedávám, i na vojně mi za to že jsem usnul na noční jako velitel stráže hrozil prokurátor a jednou si málem rozbil hlavu o radiátor když kafe přestalo účinkovat, naštěstí se ten průšvih tak nějak zametl či se na něj pak později zapomělo? Ale ten gumák by mě tam rád dostal - byl to takový ten tipický pozůstatek uvědomělého komunisty. A jako úplatek že kontrola stráže probíhala v pořádku se pro něj nechával na stole porno časopis. Prolistoval zapsal vše v pořádku a odešel.
Také nesnáším odpolední to už raději pracovat celý den 12 hodin než dělat střídavou 8 hodinovou ranní a odpolední směnu.
Nebo na takové jedné brigádě kdy jsem dělal takovou polonoční u pásu ve skladě. Práce od asi od 15 hod do 23 hod podle toho kolik toho bylo. Musel jsem si hlídat poslední vlak protože další jel až ráno a cesta k němu zabrala asi půl hodiny. Takže doma jsem býval tak okolo asi půl jedné v noci. Nohy jsem pomalu bolestí ani necítil a když pak bolest už nezmizela ani po vyspání tak jsem to tam ukončil.
Ze dne jsem neměl vůbec nic. Ráno jsem byl unavený a vstal tak okolo 10 hodiny. Neměl jsem ani myšlenky že bych dělal nějakou činnost pro zábavu v poledne ani pořádně chuť na jídlo a krátce po 13 už pomalu šel na nádraží. Takhle pracovat jsem dokázal vydržet pouze pět dní po sobě. Když jsem se ptal ostatních co tam pracovaly na stálo tak hodně lidí to mělo tak že prostě 5 dní v podstatě jakoby nežili. Do práce, z práce a pak spát skoro do oběda obstarat případně neodkladné záležitosti a pak znovu do práce. Víkendy byly volné.
Krátký a dlouhý týden byl a je oproti tomuto prakticky procházka rájem i když 3 dny 12 dají také zabrat protože člověk často nedělal jen těch 12 hodin ale i oněco déle, plus cesta takže byl rád že se mohl umýt tak 2 hodky pak věnovat nějakému večerníčku než usnul a ráno relativně brzo opět do práce.
Ale i některé klasické 8 hodinové ranní směny též dají zabrat. Když musíš stávat před pátou hodinou protože v 5:30 začíná šichta a jediné co tě k tomu povzbuzovalo bylo to že práce končila ve 14:30. A to nemluvím třeba o pekařích kteří stávali ještě dříve.
Práce to jinak byla dobrá na dnešní poměry fantastická, jezdit s ještěrkou a ručně a rozumě logicky skládat na paletu aby přežilo převoz na prodejnu. Takže při manuální práci i mozek nezůstal bez činnosti.
A protože jsem tu práci měl necelou půlhodinu od domu byla to pro mě asi ta nejlepší práce kterou jsem kdy měl.
Když jsem dělal noční, třeba jednou v týdnu jsem nešel spát vůbec. Když se jde spát hned ráno po noční, vstává se většinou přirozeným vzbuzením po úplném vyspání se, nikoli na nějakého budíka, ve chvíli, kdy se zrovna spí nejkrásněji.
Neříkám, že práce na směny je bůhvíjak zdravá a prospěšná.
Ale nechápu, proč do toho taháš kapitalisty. Můj taťínek chodil celý život na směny za dr.Husáka a já ostatně taky do stejné fabriky o prázdninách na brigádu.
Chocholoušku si zajímavý člověk, ale pravdou je, že si také diskuzní troll. Někdy je to trefné k pobavení a někdy je to dost mimo.
Ale dobrá přispěji ti k tématu:
Vědci už dlouho zjištují spousty zajímavých věcí, ale také pitomostí, které někdy platí, jindy ne. Jakási touha po senzaci, zviditelnění či zvýšení prodeje tiskovin. To už je tu hodně ale opravdu hodně dlouho.
Ten název mi zavání bulvárem přávě k onomu zvíšení prodeje. Zkrátka bulvár se dnes prodává asi lépe než kdy dříve.
Z biologického optimálního hlediska by měl mít člověk den rozdělen ideláně zhruba na 3 cikly.
V některých případech se zkrátka práci na směny vyhnout nedá, jak už tu někteří psali - lékaři, pracovníci u vysokých pecí, v pohostinstvý, bezpečnosti atd.
Takže ve směném provozu nevidím problém, ale vidím problém v tom, když se směný provoz zavádí tam kde je absolutně mimo rámec zdravého rozumu. A jde tedy jen o hon za většími zisky pro ty nahoře.
Kdo může a komu to tak vyhovuje ať na směny pracuje, komu ne tak by k tomuto systému neměl být tlačen. Ale jak jsem zjistil při pročítání různých inzerátů, tak pokud chce člověk pracovat tak je k tomuto defacto nucen, protože jiná práce není. Oprava je, ale komu by se chtělo otravovat a okrádat jiné lidi, a vnucovat jim údajně výhodné věci atd.
Bohužel zde absolutně selhává konkurence na trhu práce, místo toho aby se za méně lákavou či hodně náročnou práci platilo více, tak se hledají finty a způsob jak toto obejít. A pak jsou zase práce a pozice kde lidé berou neadekvátní plat, jen proto, že mají VŠ nebo známého vysokého funkcionáře. A tak se každý pitomec cpe na VŠ apod. Protože pracovat rukama je pod jejich úroveň.
Problém je, že tohle celé je začarovaný kruh. Když by lidé - zaměstnanci nebyli blbci a drželi při sobě a nehrabal si každý jen na svém písečku jen aby měl co do úst, tak by to asi takto nedopadlo.
Kdyby jako zákazník pak nechtěl samou slevu, nebo nejlépe aby to bylo zadarmo - tak by se většina výrobců neodstěhovala tam kde pracovní síla je levnější a dá se ještě lépe ždímat.
A jelikož i většina firem je maximálně chamtivá a nechají se ovládat, protože konkurence a protože lidi jsou blbci. Tak zkrátka už nestačí vymýšlet zboží co vydrží jen po dobu záruky, tlačí se na nové trhy které jsou mimo jejich prvotní obor, tam kde to jde tak aby uspokojili zákazníka blbce, že chce levné zboží a je citlivý na cenu tak uberou na hmotnosti a kvalitě ingrediencí.
Pak se tu objeví třeba nějaké zajímavé ideály jako A-klasa, BIO apod. které dost špatně fungují, protože se opět objeví dost podvodníků co si chtějí napakovat kapsy na lidské blbosti. Zajdou do hypermarketu koupí levnou zeleninu, pak jdou na trh a zde ji prodávají za dvojnásobnou cenu jako BIO.
Zkrátka ten bludný čarovný kruh nepůjde rozpojit dříve než dokud:
:lidé budou hloupí a hamyžní.
:nestanou se alespoň z poloviny zodpovědní za to co každý dělá/nědělá a nepřestanou si podřezávat větev na které my všichni sedíme.
:nezačnou se krom sebe také zajímat o ostatní a jejich problémy.