Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Vánoce a vegetariáni

Čau, jen tak mě napadlo, co si dávají ke štědrovečerní večeři vegetariáni a různí vegani apod? Pro nás je samozřejmostí smažený kapr, ale oni maso přece nejí. Tak co si dávají k salátu?

loading...
Předmět Autor Datum
Já jsem sice masožrout, vegetarián a vegan jsou pro mě sprostá slova. Ale tipuji že budou žrát nějak…
manas 23.12.2013 09:47
manas
Já ti nevím, su masožravý jak vlk, ale není náhodou rybí maso "vyjmuto" z vegetariánské řehole (tedy…
mif 23.12.2013 09:50
mif
To záleží na militantnosti každého soudruha. Též nejsem vego, ale co vím, tak je několik levelů nema…
Moas 23.12.2013 10:04
Moas
:-D
mif 23.12.2013 10:09
mif
nechají ho v klidu umřít Já mám taky rád mrtvoly, ale musí spadnout ze chlívku nebo z kravína. I po…
IQ37 23.12.2013 11:58
IQ37
někteří si ani to ovoce neutrhnou ze stromu to nema s vegetarianstvim co delat, taky jedno podobne…
RedMaX 23.12.2013 16:33
RedMaX
Jak píše Moas, to není podle předpisu, ale podle přesvědčení. Někteří nežerou maso z lásky k živým t…
Prasak 23.12.2013 10:42
Prasak
Víte, co znamená slovo vegetarián? To je starý indiánský výraz "špatný lovec".
Prasak 23.12.2013 10:45
Prasak
Já jsem si myslel, že jsou to ti, co je žerou kanibalové. :-)
IQ37 23.12.2013 11:59
IQ37
Usmaží si květy z čehokoliv a někteří i hadr z nádobí.
M-Pol 23.12.2013 12:56
M-Pol
Květáky (či co za květy) nebrat, smrdí to jak sto čertů. Kristova noho, ještě že mám rád maso.
mif 23.12.2013 13:01
mif
Však to nemusí být jen květenstvo, i taková Hadovka smrdutá nadělá parády. [55a194bd-4910970a-88fd-…
M-Pol 23.12.2013 13:18
M-Pol
Vypadá to jako údek. Ale to někteří lidé nakonec taky.
karel 23.12.2013 13:19
karel
Proto to taky někdy lidi žrali. Alespoň to psali v atlase hub (kniha s houbama, ne s xichtama).
Prasak 23.12.2013 15:39
Prasak
Jj, hadovky. Vypadá to jak kokot. Možná to je kokot. Z ryby. Ano ano. Kokot z ryby v tandemu s pičou…
mif 23.12.2013 13:25
mif
Vypadá to jak kokot. Možná to je kokot. Dokud to nevezmeš do pusy, tak to nepoznáš.
IQ37 23.12.2013 17:23
IQ37
kvetak vylucuje na povrchu latku, ktera pachem pripomina mocuvku, je treba to poradne omejt nez se t…
RedMaX 23.12.2013 16:25
RedMaX
Tak ja jsem takovej skoro vegetarian, normalne maso nejim, mleko nepiju, vejce taky ne, jogurty jsem…
RedMaX 23.12.2013 16:22
RedMaX
Mě by docela zajímalo, proč odmítáš nejen maso, ale i sýry a mlíko?
Prasak 23.12.2013 17:51
Prasak
Podle mě je to taková nepodložená "úchylka". Do mě také nikdo nedostane jakoukoliv rybu, kávu a žeml…
M-Pol 23.12.2013 18:01
M-Pol
tak oboji jsou duvody zdravotni a eticke. eticke - nechci zabijet (maso) ani trapit (mleko, syry, v…
RedMaX 23.12.2013 19:07
RedMaX
Medicínské nemám úplně nastudované, nechci se tedy pouštět na tenký led, nicméně si dovolím zapolemi…
Roker 23.12.2013 19:26
Roker
Zkoušel jsi někdy nepodojit krávu nebo kozu, co se jí stane s vemenem Nejsem zemědělec, ale mám za…
Moas 23.12.2013 20:41
Moas
Člověk je těžké hovado (tímto se omlouvám hovadům). Jediný živočich, který pije mateřské mléko jinýc…
mif 23.12.2013 20:56
mif
Člověk dělá hodně věcí jakožto jediný druh z živočišnýho portfolia. Třeba pije místo vody jakousi bř…
Prasak 23.12.2013 21:22
Prasak
Tak dovolil bych si do toho vnést trchu filosofie... Kde je napsáno, do jakého věku se má, či nemá k…
Roker 23.12.2013 22:38
Roker
Zavdal jsem ti snad příčinu k domněnce o mé nenávisti k lidem? Nabádám ke zrušení altruistických org…
mif 23.12.2013 22:52
mif
Proboha to ne... Jen jsem Tvůj příspěvek dotáhl "ad absurdum", vždycky je, podle mě, třeba se dívat,…
Roker 23.12.2013 23:09
Roker
Moas: to mlíko kráva vyrábí pro tele Ta krava je slechtena, zdomacnela, "vyrobi" vice mleka nez ko…
RedMaX 23.12.2013 21:20
RedMaX
Tak já se s Tebou nepřu. Já mám zvířata hodně rád a více věcí, včetně brutální nadvýroby mě víc než…
Roker 23.12.2013 22:11
Roker
Ja myslim, ze se mylis, pokud to snad vidis, tak ze stavis pomalu rovnitko mezi komunisty a konzum.…
RedMaX 24.12.2013 00:36
RedMaX
Na první svátek vánoční bude kachnička. Musím si nechat místo. :-p Kachnička je velice vegetariánská…
Zarniwúp 23.12.2013 17:58
Zarniwúp
tak ja to vegetarianstvi mam jednoduchy, proto ho taky nikomu nevnucuju, protoze nahodou to mam i ta…
RedMaX 23.12.2013 19:03
RedMaX
Kachna je dietní a lehká zároveň. Koneckonců je to dutý... (c) Jiří Sovák
Moas 23.12.2013 20:43
Moas
Skromnost nade vše. Půl kachničky, půl brambůrku.
mif 23.12.2013 21:16
mif
No jo,kachnička.Po dlouhé době jsem si doma jednu kachničku upekl,k tomu jsem si udělal bramborový k…
tuta 23.12.2013 21:26
tuta
To já kachničku mít nebudu, bo bych to žral asi jen já sám a nechceme na svátek dělat žrádlo pro jed…
Prasak 23.12.2013 21:46
Prasak
Šak jo,já ju sežral sám,holky to nechcou :-D
tuta 23.12.2013 21:51
tuta
Dobřes udělal. Kača je tak pro jednoho ]:).
mif 23.12.2013 22:06
mif
Já se musím dělit. :.(
Zarniwúp 23.12.2013 22:07
Zarniwúp
Kača sa zežrať dá. To taková husa...
mif 23.12.2013 22:19
mif
Já nepíšu, že chci. Já musím. Se synem. Péct dvě kachny manželka odmítá.
Zarniwúp 23.12.2013 22:30
Zarniwúp
Péct dvě kachny manželka odmítá. Tak si upec vlastni. Ma to teda dva osemetne problemy. Bud se man… poslední
RedMaX 24.12.2013 00:41
RedMaX

To záleží na militantnosti každého soudruha. Též nejsem vego, ale co vím, tak je několik levelů nemasožravosti - někteří tolerujou mlíko a ryby, někteří jen mlíko, někteří jen ryby, někteří si ani to ovoce neutrhnou ze stromu, aby mu neublížili, ale číhají pod ním, až spadne a nechají ho v klidu umřít a teprve poloshnilé to slupnou.

někteří si ani to ovoce neutrhnou ze stromu

to nema s vegetarianstvim co delat, taky jedno podobne individuum znam, jeho volba, vcelku mi do toho nic neni.

Jinak vegetariani by nemeli jist nic zivocisnyho puvodu, vegani si ani kozeny boty neobujou. Takze vlastne takova hodne prisna forma vegetarianstvi, spis zivotni styl, zatimco vegetarianstvi je ciste o tom jidle, specifickou skupinou jsou vitariani, kteri navic k tomu vegetarianstvi pridavaji stravovani bez vareni a peceni, teda ji tepelne neupravovanou stravu vetsinou ne uplne stoprocentne.

Tak ja jsem takovej skoro vegetarian, normalne maso nejim, mleko nepiju, vejce taky ne, jogurty jsem ted nejak zase zacal, no po novym roce zase prestanu (asi to bude novorocni predsevzeti :-D), syry jim nejak porad, ne moc, ale este jsem se k zruseni syru nedostal. Ono je hlavne problem, ze ciste vegetarianska strava se v Lidlu koupit neda, je treba chodit do tech specializovanejch prodejen zdravy vyzivy a ty jsou hrozne drahy, nehlede na to, ze Lidl je za barakem, zdrava vyziva je neco pres hodinu chuze.

Sam bych si rybu urcite delat nesel, ale na vanoce jsem u rodicu a maminka udela :-), vi ze kapra nejim, takze pocitam, ze jiste koupi nejakou tu tresku ci lososa nebo neco podobnyho a teda urcite mit rybu budu. Spis to problematicky vidim na prvni svatek vanocni, protoze urcite bude husa a teda jeste nejsem rozhodnutej, jestli budu stavkovat nebo to pro jednou preziju taky, naposledy jsem mel na velikonoce doma kachnu, tak si rikam, ze po tom trictvrte roce mozna zase muzu udelat vyjimku. ;-)

tak oboji jsou duvody zdravotni a eticke.

eticke - nechci zabijet (maso) ani trapit (mleko, syry, vejce) zvirata

zdravotni - to spatne na zivocisnem jidle neni az tak tuk, jak se obvykle rika, ale zivocisne bilkoviny a z nich nejhorsi je casein (mleko), samozrejme se o tom muzeme prit, protoze oficialni medicina tvrdi opak, ale ja mam nastudovano, ze to je takhle a verim tem studiim, takze ze zdravotniho hlediska jsou mleko a melcne vyrobky horsi nez maso.

Medicínské nemám úplně nastudované, nechci se tedy pouštět na tenký led, nicméně si dovolím zapolemizovat s těmi etickými...

ani trapit (mleko, syry, vejce) zvirata

Zkoušel jsi někdy nepodojit krávu nebo kozu, co se jí stane s vemenem, případně jaké to bude mít důsledky na její život (záněty vemena apod.) Případně ještě jsem neslyšel, že by slepice domácí snášela vejce jenom proto, že jí to člověk nařídí, nebo ji nějak "trápí", případně s ní dělá jakékoli jiné úkony aby snášela... Sýry už jsou zcela mimo, to je jenom produkt z mléka, které být nadojeno prostě musí, aby byla kráva zdravá... Protě tyto produkty vznikají tak nějak sami od sebe (když pominu šlechtění) a nechápu jaký by s tím kdo měl mít "etický problém". Takže tento tvůj postoj nějak vůbec nechápu.
Osobně nemám proti vegetariánům ani veganům vůbec nic, pokud to například netlačí svým dětem, které jaksi nemají možnost si vybrat... Ale toto, co jsi napsal, mi přijde docela zcesty, proto se ptám...

Zkoušel jsi někdy nepodojit krávu nebo kozu, co se jí stane s vemenem

Nejsem zemědělec, ale mám za to, že to mlíko kráva vyrábí pro tele, které jí ovšem člověk sebral a mlíko si sosá pro sebe. Takže svým způsobem je to trápení, ale spíš toho telete, který bylo odstaveno mnohem dřív, než příroda chce. No a nejspíš poraženo a snědeno.

Ta vejce - to je možná lepší, ale musí jít o slípky v přirozeném volném chovu. Ne klecovky, kde jim svítí 20h denně...

Člověk je těžké hovado (tímto se omlouvám hovadům). Jediný živočich, který pije mateřské mléko jiných savců. Navíc je totálně šílené konzumovat v dospělém věku "stravu", kterou příroda vymyslela pro kojence (beztak už v nás není laktáza, tak se akorát poserem). Zasloužíme si jako druh vyhynout.

Tak dovolil bych si do toho vnést trchu filosofie... Kde je napsáno, do jakého věku se má, či nemá kojit, jak už dítě, tak třeba zvíře...? Někteří lékaři neodsuzují kojení ani třeba v 10ti letech (mě to třeba nepřipadá normální) a některým přijde kojení ve 3 letech jako nesmysl. Kde je ta hranice? Samozřejmě se to dá přenést i na pití mléka...

No a pokud bychom se té přírody striktně drželi, jak (pokud se pletu, oprav mě) nabádáš Ty, tak dobrá, můžeme zrušit veškerou léčbu, nemocnice, školy, apod. (o nějakých sociálních a podobných zařízeních se ani nebudu zmiňovat). No a mentálně retardované, slabé, neschopné, nemocné a staré budeme v rámci zachování zdravé populace zabíjet... Pak to bude všechno v souladu s přírodou... Nebo kde je vlastně ta hranice, že tady ano a tady ne se inspirovat přírodou? To jen tak trochu k zamyšlení...

Jinak to, že lidstvo degeneruje a směřuje to všechno do (_._) s tím souhlasím, podle mě se to ale nejvíce projevuje v těch nejvyspělejších zemích (včetně té naší) a to vlivem zpohodlnění, rozežranosti, volnému dostání se takřka ke všemu, co hrdlo, mozek a jiné hříšné oudy ráčej a v neposlední řadě nevážení si svobody, možnosti sám nakládat se svým životem a taky strach z odpovědnosti, která je stím spojena :-(

Proboha to ne... Jen jsem Tvůj příspěvek dotáhl "ad absurdum", vždycky je, podle mě, třeba se dívat, kam by ten, či onen názor (precedens) mohl dojít, kdybychom šli v tom duchu dál a dál a dál... Osobně nevidím v pití mléka nic závadného. Ono de facto mléko znali už indiáni, byť ho pili velice zřídka a z divokého skotu, pokud ho ulovili, ale mléko to bylo velice podobné tomu dnešnímu (samozřejmě ne tatramléko v krabici s trvanlivostí 3 měsíce a 1% (nebo kolik to má) tuku...)
Takže snad se nezlobíš, ale jak píšu, pouze jsem Tvůj příspěvek dotáhl trochu do absurdity, kvůli zamyšlení, nic víc nic méně... Jak píšu, ve zbytku s Tebou naprosto souhlasím.

P.S.

Člověk je těžké hovado (tímto se omlouvám hovadům)...... Zasloužíme si jako druh vyhynout.

Sice jsem udělal to, co nemám rád sám, vybral z Tvého textu jen to, co se mi hodí, nicméně nemyslíš, že toto je docela příčina k tomu, si myslet, že "lidstvo" jako takové, moc nemusíš, neřku-li nenávidíš... Ale samozřejmě chápu jak jsi to myslel a troufám si říct, že obecně jsme na stejné lodi...

Moas:

to mlíko kráva vyrábí pro tele

Ta krava je slechtena, zdomacnela, "vyrobi" vice mleka nez kolik telata spotrebuji.

mif:

beztak už v nás není laktáza

Myslim, ze je to ruzny, cetl jsem, uz si to presne nepamatuju, ze zhruba 1/3 lidi ma snad jeste v padesati laktazu a teda konzumovat muze, ty cisla fakt uz presne nevim, ale je to fakt pripad od pripadu, nekdo se po mliku posere uz v 15ti, nekdo je i ve 40ti v pohode, proste jem cetl, ze to je hrozne individualni a z vedeckeho hlediska zajimave a stale nevysvetlene, proc nekteri jedinci uz v dobe dospivani laktazu nemaji a nekteri jeste ve zralem veku ano.

Roker: Uz to nakousl Moas, slepice ve volnem vybehu OK, klecovky hnus. To same mas s kravama, videl jsi jakym zpusobem jsou v prumyslovych chovech ustajene, jakym zpusobem je to mliko odsavano. Hnus, hnus, hnus. Nemam vubec nic proti malochovum, takove te venkovske klasice, kdy se na louce pasou kravicky, ale snad si nemyslis, ze si takhle zijou vsechny? Si nekdy domluv schuzku s Babisem, at te provede po firme. Kdyby se mely dodrzovat zakladni humalni podminky pro zivot domacich zvirat (skotu, prasat, drubeze, ...) byla by produkce oproti soucasnosti snad v radu jednotek procent. Takze co se tyka etickeho hlediska, nejsem fanatik a pokud mam k obedu jednou dvakrat rocne drubez, do babovky maminka take jiste prida vejce (nezjistoval jsem, ale urcite ano), tak si myslim, ze kdyby i ostatni se pridali a omezili zivocisnou stravu treba na jednou, dvakrat tydne, tak by tem zviratum bylo mnohem lip. Nakonec nasi predci meli maso taky maximalne jednou tydne, pokud teda patrili aspon ke stredni vrstve, chudi ho meli tak jednou za ctvrt roku a to si to chovali sami v mnohem lepsich podminkach nez dnes.

Tak já se s Tebou nepřu. Já mám zvířata hodně rád a více věcí, včetně brutální nadvýroby mě víc než hodně sere. O tom, jak to chodí v drůbežárnách a kravínech vím. Vím dokonce jak to chodí i na menších farmách a chovech. Nicméně bych ten "problém" rozdělil na dvě roviny. Jedna je ta, že slepice domácí, kráva domácí a v podstatě všechny tyto zvířata, které nám dávají jiné potraviny než maso byly pro toto vyšlechtěny. Pokud by vám toto vadilo, a proto jste to odmítali konzumovat, ale třeba pštrosí vejce, nebo sýr z divokých koz byste si dali, bo je to prostě přirozené a nikdo nikoho netýrá, tak bych i tleskal, ale spousta dnešních vega"něco" mi příde spíše jako z toho vtipu "Co je to metrosexuál? Odpověď: Dezorientovaný homosexuál", že prostě spousta lidí co to praktikují, ani pořádně neví proč a z jakých pohnutek... Případně si něco načetli, ale o problému, jako takovém ví kulové.

No a to mě přivadí jako oslí můstek na druhou rovinu... Hej, někdy bych si s tebou chtěl pokecat osobně a poznat tě. Více názorově rozpolceného člověka jsem snad ještě nepotkal (popřemýšlím...). Kdysi jsem v jedné slovenské "youtubecomedy" slyšel výraz "Ty si živé bludisko sám v sebe" a přísahám bohu, že jak tě čtu, tak jsem si na to po letech vzpomněl. V jiných topicích vystupuješ jako "Slevomilec", ochránce regulovaného trhu, komunista jako z partesu apod., ale zde bys nejraději, aby prodávali malochovatelé a pěstitelé vyrábějící v duchu "zdravého a přirozeného hospodáství". Ano Rede, já jsem všema 21 pro, nicméně si uvědom, co to udělá s cenou takového mléka, nebo másla, nebo masa. Mě osobně to nevadí a klidně omezím spotřebu, pokud mi to bude dělat finanční problém. Nicméně tvý soustranící jsou z 99,9% na opačné straně barikády a pokud jsi alespoň trochu objektivní, musíš to vidět sám... Je jedno jak se to vypěstuje, je jedno jak se to vychová, je jedno jak to trpí, či netrpí, ale HLAVNĚ ABY TO BYLO LEVNÉ... Nemyslíš, že toto jde trošku proti sobě?
Jak píšu, já s Tebou v tomto 100% souhlasím, nicméně nevycházím z úžasu. Pro mě jsi "nejdivnější komunista" jakého jsem kdy "potkal". Pokud ovšem nerazíš názor: Mělo by se to chovat a pěstovat tak a tak a tak (jak chci já), ale cena musí zůstat tam, kde chci já, no a ty, podnikateli, si to udělej jak chceš. No a když to podle tebe nejde, tak nepodnikej, když to neumíš... To by měnilo situaci. Nicméně tady opravdu smekám klobouk.

Ja myslim, ze se mylis, pokud to snad vidis, tak ze stavis pomalu rovnitko mezi komunisty a konzum. Vcera jsem cetl neco o tom, ze tenhle vikend vzali lidi nakupaky doslova utokem a ze takovy trzby tu snad o predvanocnim vikendu jeste nebyly a komunismus teda rozhodne nemame. Takze ja tam to rovnitko nevidim, jak vidno i v rannym kapitalismu je konzum na vysluni. Jiste, kdyz se podivame na soucasnou KSCM, tak je tam velke zastoupeni az typizovanych konzumaku, ale ti jsou snad v kazde soucasne politicke parlamentni strane zastoupeni ve velkem poctu minimalne na tech vyssich patrech politiky. Teda abychom z toho neudelali zase politicky tema, jenom snad jeste dodam, ze nejen ze by to "prirozene hospodarstvi" zdrazilo potraviny na strane spotrebitele, ale asi by to polozilo i soucasnou ekonomiku, protoze ta je treba na produkci ze zpracovani skotu zavisla. Fuj to je ale osklivej, ale k soucasnemu stylu zemedelske "vyroby" hodici se vyraz.

P.S. Myslim, ze jsi ten slevovy topic asi uplne nepochopil, netvrdim, ze jsem to vyjadril dostatecne srozumitelne, ale nerekl bych, ze jsem slevomilec. :-) Uz jenom proto, ze pomalu omdlivam, kdyz hovorim s nekterymi fanousky slevovych portalu. ;-)

spousta dnešních vega"něco" mi příde spíše jako z toho vtipu

jiste, je to do znacne miry modni zalezitost, takze jsou i ruzni vega IN, ale oni tyhle lidi na to obvykle dojedou, protoze jejich vega konci u toho, ze zachovaji stejnou stravu, ze ktere jen vyradi zivocisne produkty, coz samozrejme nejde, nedostatek zivin jim to brzy spocita.
na druhou stranu radikalove, kteri vi co delaji, mi nevadi, mam je rad, ikdyz sam takovym radikalem nejsem, je dobry kdyz je nekdo, kdo dokaze dalsi lidi smerovat, smaozreme pokud to neni jen nejaky medialni radikal, co se chce zviditelnit a urcite mu nejde o vec samotnou.

tak ja to vegetarianstvi mam jednoduchy, proto ho taky nikomu nevnucuju, protoze nahodou to mam i tak, ze maso mi az tak nic nerika, takze ty minuly velikonoce jsem myslel, ze jim kure, az po obede mamka povida, ze to byla kachna, nepoznam to od sebe. :-)

No jo,kachnička.Po dlouhé době jsem si doma jednu kachničku upekl,k tomu jsem si udělal bramborový knedlíky a kysané zelí,velká dobrota.Akorát mě zarazilo,kterak ta kachna smrděla,když se pekla,to byla fakt síla,Ptal jsem se staříku,jak jim voněla,nebot si taky jednu brali a poudali,že byla silná jak svina.Asi nějaká aromat Penny šarže.Příště jí uříznu biskupa ještě za syrova,prej to sráží ten odér.

Péct dvě kachny manželka odmítá.

Tak si upec vlastni.

Ma to teda dva osemetne problemy. Bud se manzelka nastve, ze nenechas peceni na ni a bude doma tichy tejden nebo naopak (zvlast pokud teda to peceni dopadne dobre) zjisti, ze by pect nemusela a priste uz budes pect jenom ty. :-D

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru

loading...