Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Plán, když bude nejhůř?

Zdravím všechny,
zajímal by mě Váš názor na aktuální situaci, ve které se nacházíme. Osobně mám na tomto světě odprděno necelých 28 let. Jsem tedy oproti zkušenějším a starším spoluobčanům jen mladý pleb. Většina vrstevníků si v mém věku už zařídila 1-3 potomky, brutální hypotéku na desítky let, všemožné úvěry, přičemž v drtivé většině si je vzali, aby se naposledy letos podívali k moři, protože věří, že pak už to nepůjde a údajně je to nejlepší způsob, jak načerpat zkušenosti do života, poznat kousek světa a naučit se jazyk (čemuž za týden válení se na pláži a chození po památkách osobně nevěřím) - zároveň ale chodí na demonstrace a klepou se, jestli budou schopni po zimě zaplatit splátky hypotéky a energie a doma mají zimu. Já se vydal cestou opaku. Udělal jsem si Céčko, éčko a profesák, utekl z automobilového průmyslu a nechal se zaměstnat v místní pekárně jako řidič náklaďáku. Ačkoli se mi většina lidí směje a nechápou, jak to můžu dělat, připadá mi to v tuhle chvíli jako jedna z mála jistot. Chleba a žrádlo se totiž vozilo i za válek a pokud padne i potravinářský průmysl, skončíme všichni u lesa, na ulici a ve stanech. Mám pronajatou nejmenší možnou garsonku, kterou jsem hledal několik let a je mi v zásadě dobře, byť už neberu plat předáka německé fabriky, ale horši průměr. Jak to přichází, měním peníze za zlaté mince a házím je doma do pokladnice se zámkem. Už 2 roky každý měsíc alespoň za dvojku, takže něco tady je i kdyby padla měna. I při dnešních cenách nedám za kompletní bydlení i s elektrikou a teplem víc, než 40% aktuálních příjmů. Zbytek mám na ošacení, žrádlo, auto a hry. Mám i vzdělanou a dále studující přítelkyni ve zdravotnictví.
Můj plán je takový, že pokud bude nejhůř - ve sklepě mám připravenou zbrusu novou dvojmužnou ruční pilu, dobrý stan pro 4 lidi, dobrou sekeru a sestavu loveckých nožů. Pro většinu lidí jsem blázen, ale mně to zase tak utopicky nepřipadá. Až mě majitel vyhodí z nejlevnějšího možného pronájmu a přestane existovat způsob, jak vydělat a mít na tohle nebo jiné bydlení, zbydou mi alespoň tyhle věci a auto v dobrém stavu, které, pokud ho nakrmím, dojede kamkoli po zeměkouli. Drtivé většině zbyde brutál hypo, několik batolat, drahý telefon a při troše štěstí elektrokoloběžka.

A mě by zajímalo, jestli jsem blázen, nebo jestli to někomu taky připadá, jako alespoň nějaký plán kromě natahování ruky a řvaní na Václaváku?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Manželka onehdy četla na Weltu, že Němci panikaří že nastane Black Out. Zatím jsem ji uklidňoval, že…
Yarda 05.10.2022 00:49
Yarda
Nechcem ti to kazit, ale ten menic ti kotol asi neutiahne...nebude mat na to prislusne W. nový
fleg 05.10.2022 15:58
fleg
Nechcem ti to kazit, ale ten menic ti kotol asi neutiahne...nebude mat na to prislusne W. Proto se… nový
Yarda 05.10.2022 22:34
Yarda
Ja som menic pouzival v aute na dobijanie nb pocas cesty...fungoval ok. poslední
fleg 06.10.2022 15:55
fleg
O vykon bych se nebal, kolik muze zrat plynovy kotel? 30W? 50W? Vzdyt je to jen preprat hydraulicke… nový
bahno 06.10.2022 10:10
bahno
Na modifikovany sinus bych to nepoustel. Kotel zere nejvic v okamziku zapalovani, pak uz to je jen h… nový
Jan Fiala 06.10.2022 12:49
Jan Fiala
Tahle posahana prepperska moda uz dorazila i k nam? V americe ti prvni prepperi uz davno posli stari…
Dwane 05.10.2022 07:58
Dwane
Nepřeháněj. Není třeba zacházet do extrémů, ale být připravený na to, že ti den nebo 2 nepůjde elekt…
Jan Fiala 05.10.2022 14:15
Jan Fiala
ehm, ehm, elektrocentrala, ehm ehm ehm.
fallon (nereg.) 05.10.2022 14:34
fallon (nereg.)
Další výblitek, protože ty nic jiného neumíš. Jestli nevíš, co je to elektrocentrála, tak si to dohl…
Jan Fiala 05.10.2022 15:16
Jan Fiala
ale tak urcite, ako inak, samozrejme mas pravdu Honzo. elektrocentrala na dva dni bez elektriny urci…
fallon (nereg.) 05.10.2022 15:23
fallon (nereg.)
Elektrocentrála má možnost průběžného doplňování benzínu. Jestli ti na nádrž vydrží 15 hodin, pak st…
Jan Fiala 05.10.2022 15:39
Jan Fiala
co to tu trepes za kraviny. ty si pisal, ze bez elektriny si v prdeli. neviem ci u vas neexistuju el…
fallon (nereg.) 05.10.2022 15:49
fallon (nereg.)
Ty na něco zareaguješ, já ti odpovím a ty přijdeš s dalším výblitkem. Nemá smysl na tebe v budoucnu…
Jan Fiala 05.10.2022 15:53
Jan Fiala
si pozri co si pisal, moj zlaty, ak mas kratku pamat alebo ti robi problemy slovencina, pouzi transl… nový
fallon (nereg.) 05.10.2022 15:56
fallon (nereg.)
A v čem je problém, pokud mám elektrocentrálu, u ní 2 kanystry benzínu a 2 dny nepůjde elektřina? Zk… nový
Jan Fiala 05.10.2022 16:00
Jan Fiala
To aa cely cas snazim. Elektrocentrala je riesenie. Nie ako ty pises, ze ked CEZ nedoda elektrinu ta… nový
Fallon (nereg.) 05.10.2022 17:18
Fallon (nereg.)
A máš elektrocentrálu? Asi ne, proč taky když jsi ji zatím nepotřeboval a benzín v kanystrech bys mu… nový
Yarda 05.10.2022 22:40
Yarda
On bude rozdíl mezi dvoudenním výpadkem všeho a dlouhotrvajícím. Kratší doba se dá překlenout jen s… nový
Pavel 05.10.2022 15:58
Pavel
Včera jsem uklízel ve sklepě a pokud jde o alkohol tak nemám obavu. Co by byl největší problém je pi… nový
nerady 05.10.2022 19:51
nerady
Blbý je, že dopředu nevíš, jak dlouho ten průšvih bude trvat. Pokud si někdo myslí, že při výpadku… nový
Pavel 05.10.2022 20:03
Pavel
Kde vezmou kamna, rouru a dřevo na topení? Kolik dní bude trvat, než v tom domě začne hořet? Techni… nový
RedMaX 05.10.2022 20:11
RedMaX
V nezatepleným paneláku bude v zimě zima už za pár hodin. nový
Pavel 05.10.2022 20:43
Pavel
Kolik paneláků je nezateplenejch. Pozor, jsou i paneláky, které mají izolaci pod panelem, nepotřebuj… nový
RedMaX 05.10.2022 20:50
RedMaX
Nevím kolik, ale jsou. Když jsou ve vchodě tři byty a prostřední byt netopí, sousedi to poznají, ale… nový
Pavel 05.10.2022 20:58
Pavel
Určitě, nicméně se neshodnem na tom, že vychladne v hodinách, ale spíš to potrvá několik málo dní a… nový
RedMaX 05.10.2022 22:44
RedMaX
...mám stále víru ve své spoluobčany, že tváří v tvář vlastnímu životu by se vzchopili a blbcům dali… nový
Yarda 06.10.2022 04:47
Yarda
Ty alkoholiky bez přístupu k alkoholu se nevyplatí podceňovat: budou v deliriu a nepříčetní. Jo, ne… nový
RedMaX 05.10.2022 20:18
RedMaX
Blbý je, že dopředu nevíš, jak dlouho ten průšvih bude trvat. Blbý je hlavně to, že předem nevíme,… nový
Yarda 05.10.2022 23:14
Yarda
Zkuste se zamyslet nad tím, že bydlíte ve městě a týden nejde proud. Zamknul bych a jel na týden na… nový
RedMaX 05.10.2022 19:55
RedMaX
To jen v případě, že vyhořela trafačka v tom městě. Pokud by nešel proud v celé zemi tak nenatankuje… nový
nerady 05.10.2022 21:07
nerady
Ale prosim tě. Dráhy nahoděj parní lokomotivu a jedeme. :-) Žádný ozbrojený skupinky kvůli tejdenním… nový
RedMaX 05.10.2022 22:37
RedMaX
Oni budou na cestách v našich podmínkách jiné ozbrojené skupiny. On totiž bude zaveden zákaz vycháze… nový
nerady 06.10.2022 14:06
nerady
Dráhy nahoděj parní lokomotivu a jedeme. A jak to vypadá na trati před tebou, to se dozvíš prosím j… nový
Pavel 06.10.2022 14:14
Pavel
Evropská unie se připravuje na výpadky elektřiny. Ve hře jsou dva scénáře Evropská unie se připravu… nový
Pavel 05.10.2022 21:11
Pavel
Strategické rezervy elektřiny? Nebo tim pisalek myslel, že by se zastavilo zásobování a prodej v obc… nový
Jan Fiala 05.10.2022 23:35
Jan Fiala
Super odpovědi, ale proč by se proboha měl někdo bát u nás o pitnou vodu?? Vykoupu se v rybníku a v… nový
Míň jíst a víc dělat 06.10.2022 13:33
Míň jíst a víc dělat
Třeba v Brně je 380.000 obyvatel; jak pro ně zajistíš pitnou vodu v dostatečné kvalitě a množství? J… nový
Pavel 06.10.2022 14:12
Pavel
Pokud bydlíš na vesnici či někde na kraji města tak máš možná částečně pravdu, ale musíš si uvědomit… nový
nerady 06.10.2022 14:25
nerady

Manželka onehdy četla na Weltu, že Němci panikaří že nastane Black Out. Zatím jsem ji uklidňoval, že to u nás nenastane, kdyby to, nedej Bože, nastalo, nastanou i občanské nepokoje a nějaká příprava nám bude na dvě věci.
Ale začínám se poptávat po měniči napětí 12V/230V do auta, kdyby nastal výpadek elektriky na déle než jeden den (u nás to zatím nenastalo), tak bychom dokud nám nedojde benzín v autě udrželi v chodu aspoň plynový kotel v zimě (máme ještě MORA kde na elektriku je jen oběhové čerpadlo) pokud nebude zavřený i plyn a mrazničku v létě. Ty měniče nejsou zase tak drahé. Snad by nám to tak týden vydrželo.
Možná by nebylo od věci koupit a udržovat nabitý náhradní akumulátor do auta. Máte s tím někdo zkušenost?
https://menice-napeti.heureka.cz/
Co jsem se poptával v Mountfieldu a Electro Wordu, tam je nevedou. No, snad to nenastane už zítra.
Taky se kouknu, v jakém stavu jsou PB bomby.
Kdyby náhodou šla elektrika a plyn ne, mám schované akumulačky co jsme používali než jsme si opatřili plynové topení, dva olejové radiátory co jsem si svého času narychlo koupil když se nám to plynové topení porouchalo, abychom si přitopili než nám to topení opraví a nedávno jsem si koupil elektrický dvouvařič.
3-[:x:

Nechcem ti to kazit, ale ten menic ti kotol asi neutiahne...nebude mat na to prislusne W.

Proto se ptám, jestli s tím má někdo zkušenost. Ono nejde jen o výkon, ale i o to, že ty motory jsou zvyklé na sinus a ty levné měniče ten sinus mnohdy různě švindlují.
Nejde mi o to co by se mohlo dělat kdybych měl čas se na to v přiměřeném předstihu připravit (kdybych věděl, kde upadnu, nastlal bych si tam slámu, ve městě Kocourkově dostal místní hasič příkaz, že tři dny před požárem musí zkontrolovat hasičskou stříkačku, jestli funguje), ale co bych mohl dělat s tím co mám po ruce, kdyby to nečekaně nastalo zítra.
Auto - mám, zrovna včera jsem natankoval plnou nádrž, funguje, mohu se do něj schovat a pustit topení. Mohu využít elektriku co při běžícím motoru dobíjí akumulátor, pokud bych měl měnič, abych aspoň občas auto mohl nastartovat a pustit spotřebiče co se bez nich neobejdu - v zimě motor oběhového čerpadla plynového topení, v létě chladničku a mrazničku. Měnič nemám a ptám se, jestli má někdo zkušenost, jestli má cenu se na něj spoléhat a jaký je k tomu vhodný. Kdybych měl čas se připravit, zkusil bych sehnat bych vojenskou elektrocentrálu a k tomu cisternu s benzínem.
Co se týká vody, mám elektrický bojler, kde je asi 150 litrů vody. Když okamžitě zavřu všechny kohouty, aby ta voda nikam nemizela, nějakou dobu mi to vystačí.
Předpokládám, že nejpozději do týdne by tu byla humanitární pomoc.

O vykon bych se nebal, kolik muze zrat plynovy kotel? 30W? 50W? Vzdyt je to jen preprat hydraulicke odpory topne soustavy. Spis je to motor, takze to chce neco vic sinusovyho, i kdyz on ten motor jede i na hnus, jenom je hlucnejsi a loziska trpi, coz se ale asi par desitek hodin da tolerovat.

Nepřeháněj. Není třeba zacházet do extrémů, ale být připravený na to, že ti den nebo 2 nepůjde elektřina. Bez elektriky netopíš ani plynem, protože ten kotel potřebuje elektriku. Bez pohonu oběhového čerpadla netopíš ani uhlím nebo dřevem, pokud ho máš v soustavě.
Další otázkou je jídlo a hlavně voda. Bez elektřiny nenakoupíš.
Aspoň nějakou základní přípravu bys měl mít a měl bys mít plán, co budeš dělat, pokud by to nastalo.

Ty na něco zareaguješ, já ti odpovím a ty přijdeš s dalším výblitkem. Nemá smysl na tebe v budoucnu reagovat.
Psal jsi, že elektrocentrála ti neřeší 2 dny výpadku. Řeší, samozřejmě ve tvém domě pro tebe, ne obecně. Ale to zase není schopný pojmout tvůj mozeček, protože mícháš několik příspěvků dohromady.

si pozri co si pisal, moj zlaty, ak mas kratku pamat alebo ti robi problemy slovencina, pouzi translator:

Není třeba zacházet do extrémů, ale být připravený na to, že ti den nebo 2 nepůjde elektřina. Bez elektriky netopíš ani plynem, protože ten kotel potřebuje elektriku. Bez pohonu oběhového čerpadla netopíš ani uhlím nebo dřevem, pokud ho máš v soustavě.

nato reagujem, ze existuju elektrocentraly, cize ti tak nejak moze byt elektrina z CEZu u riti.

tvoja odpoved:

Elektrocentrála má možnost průběžného doplňování benzínu. Jestli ti na nádrž vydrží 15 hodin, pak stačí před tím, než ti chcípne dolít benzín. Ale chápu, že tohle je pro někoho už moc složité na úvahu. Rozumím, že jsi městské dítě, takže základní praktické věci jdou mimo tebe.

ty si dnes pil alebo fetoval alebo nechapes pisanemu textu?

On bude rozdíl mezi dvoudenním výpadkem všeho a dlouhotrvajícím. Kratší doba se dá překlenout jen s nepohodlím a s využitím domácích zásob.

Je tady zmíněna elektrocentrála. V případě výpadku elektřiny, který trvá už několik hodin (> 12?) se elektrocentrála nemusí nutně použít na obsluhu všech elektrospotřebičů. Nachystají se spotřebiče typu lednička, mrazák, nabíječky akumulátorů pro dobíjecí články ("tužkový baterky"), nabíječky mobilů. Primárně se pustí elektrocentrála pro namražení mrazáku a když už běží, dobije se doplna vše, co půjde. Předpokládá se spotřeba nabíjecích aku ze svítilen.

Pokud by byl výpadek v řádu dnů, budeme v prd*li všichni a to i ti s přípravama. Dojedeme na nedostatečnou hygienu (čistá voda, mýdlo, dezinfekce, toaleťák) a nedostatek nezávadné vody; nedostatek jídla a tepla; v případě potřeby se nedovoláme policii ani hasičům a budeme v tom sami.

Zkuste se zamyslet nad tím, že bydlíte ve městě a týden nejde proud. Kromě tisíce dalších věcí: jakým způsobem a kam budete řešit vyměšování? Jak se budete domlouvat s ostatníma? Kde budete získávat potřebný informace? Jak se popasujete s lidma, co jsou latentní alkoholici, kteří nebudou mít pravidelnej přísun alkoholu?

Včera jsem uklízel ve sklepě a pokud jde o alkohol tak nemám obavu. Co by byl největší problém je pitná voda a pokud se někdo podrobně zajímal o válku na Ukrajině tak se to i dočetl. Jídlo tak na čtrnáct dnů má většina obyvatel a jelikož ti jako první vypadne mrazák, tak budeš na přenosném propan butanovém vařiči to maso vařit a ten první týden budeš jíst samé maso. Pak dojde na mouku. Na přenosný vařič hodíš nějakou pánvičku a budeš dělat placky. Pokud bydlíš v paneláku tak holt uděláš v okně díru a protáhneš kouřovod od kamen (v Sarajevu to před 30 lety bylo vidět všude). Většina měst a vesnic je kolem nějakého potoka a jelikož většina kanalizačních systémů je gravitační tak voda z řeky bude na splachování stačit. Problémy budou mít ale hlavně lidé ve vyšších domech tak od 4 patra výš jelikož nepojedou výtahy a tahat vodu do vyšších pater bude dřina. Jinak snad ČEZ postavil ty dvě trafačky, aby nedošlo k výpadku elektřiny. Jedna je určitě postavená a běží ve Vítkově u Sokolova ale kde je ta druhá nevím. Jen bych se chtěl zeptat odborníků na elektro, co se může připojit za elektrické spotřebiče na levné malé elektrocentrály.:-)

Blbý je, že dopředu nevíš, jak dlouho ten průšvih bude trvat.

Pokud si někdo myslí, že při výpadku prostě nahodí elektrocentrálu a na ni potáhne běžnou domácnost den dva, tak je poněkud naivní v tom, jaký to bude mít důsledky. Zbytečně si spálí benzín, kterej už nikde nekoupí, takže si zbytečně vyčerpá strategický zásoby paliva na to, aby jel dva dny jako normálně. Pátej den si bude rvát vlasy, a to doslova, protože kdyby používal centrálu jen na nezbytnou dobu (2x1 hod./den?), tak udělá daleko líp.

Ty alkoholiky bez přístupu k alkoholu se nevyplatí podceňovat: budou v deliriu a nepříčetní.

Kolik lidí má v bytě v paneláku kamna na dřevo? Asi nikdo. Kde vezmou kamna, rouru a dřevo na topení? Kolik dní bude trvat, než v tom domě začne hořet?

Kde vezmou kamna, rouru a dřevo na topení? Kolik dní bude trvat, než v tom domě začne hořet?

Technická: bavíme se o ČR nebo o Islandu. To je třeba vyjasnit, protože si nějak nedokážu představit, že by někdo v ČR v paneláku nevydržel i několik dní bez topení.

Kolik paneláků je nezateplenejch. Pozor, jsou i paneláky, které mají izolaci pod panelem, nepotřebují nutně vnější plášť. Takhle je to přesně, co teď bydlim, zateplili se jenom balkóny. Teplo nijak zvlášť z bytu neuniká. Ikdyž teda stejně si myslim, že tu měli udělat i ten celkovej vnější plášť, dokud to bylo levný. Tohle mě štve, lidi do svého majetku nechtějí často strčit ani korunu navíc. :-/

Nevím kolik, ale jsou. Když jsou ve vchodě tři byty a prostřední byt netopí, sousedi to poznají, ale nemusí to být tak citelný a jako celek se ten dům zas o tolik neochladí.

Jenže, když netopí nikdo, pak se teplo uvnitř zas tak dlouho nedrží a dům chladne. Každý otevření vchodových dveří to jen zhoršuje; stejně tak i každý větrání.

Určitě, nicméně se neshodnem na tom, že vychladne v hodinách, ale spíš to potrvá několik málo dní a pořád si obyvatele domu mohou vzít svetr.

Vim, co řikám. Na chalupě máme zdi okolo půl metru nad zemí kámen až teprve potom začíná cihla, jo tam to chladne v hodinách, panel udrží teplo řádově déle. Přitom i na chalupě se to v zimě vydržet s určitým diskomfortem dá, musela by být opravdu hodně velká zima a nejspíš by to pár dní trvalo, než by to lidi přestali dávat. Kvůli týdennímu výpadku elektřiny nikdo jinak zdravý v Čechách neumře. A to týden bez elektřiny už to je hodně velká fantasmagorie. Pokud teda nepůjde blackout řešit a "pojistky" nahazovat Fiala se Síkelou, ale i v tomhle případě mám stále víru ve své spoluobčany, že tváří v tvář vlastnímu životu by se vzchopili a blbcům dali přes držku, načež by byl klid. :-)

Oni budou na cestách v našich podmínkách jiné ozbrojené skupiny. On totiž bude zaveden zákaz vycházení či pohybu mezi okresy nebo nějaké jiné omezení pohybu a to už si určitě během Covidu zažil. Co by mohlo jezdit na dráze budou maximálně staré ruční drezíny.:-)

Dráhy nahoděj parní lokomotivu a jedeme.

A jak to vypadá na trati před tebou, to se dozvíš prosím jak? Budeš doufat nebo co?

Žádný ozbrojený skupinky kvůli tejdennímu výpadku elektřiny vznikat nebudou.

Mrkni se, za kolik hodin po začátku blackoutu to vřelo v některých městech v USA; rabování a vraždy.

Evropská unie se připravuje na výpadky elektřiny. Ve hře jsou dva scénáře

Evropská unie se připravuje na výpadky elektřiny souvisejícími s konfliktem na Ukrajině a energetickou krizí v Evropě. Podle vysokého úředníka EU jsou ve hře dva scénáře, kdy výpadky postihnou buď pouze malý počet členských států, anebo naopak jejich velkou část. V takovém případě by Unie musela sáhnout po strategických rezervách.

Jsem zvědav, zda v Bruseli vymyslí něco reálnýho.

Super odpovědi, ale proč by se proboha měl někdo bát u nás o pitnou vodu?? Vykoupu se v rybníku a v lesích vím o šesti studánkách/potoku, kde to normálně teče, akorát, že člověk musí 2 kilometry do lesa, což je možná jednodušší akce, než nahodit zanedbanou elektrocentrálu. Zima v paneláku? Na to existuje taky řešení. Normálně na ulici se zbytkem zmrzlých obyvatel vysypat plechovej kontejner, naházet do něj papír, suchý prkna - který sloužej jako police ve sklepě a roztahat ten konťák do růžova. Kdyby bylo nejhůř, tak zapálit plastovej. Tepla umí vyrobit taky dost. Na malém městě by šlo dojít v rámci "pár kroků" i pro čistý sníh, který by šel rozehřát a pít. Pila by pak posloužila ke zpracování stromů v ulicích na kolektivní topení. V poslední době se města zalesňovala až hanba, tak by to začalo dávat nějaký smysl.

Pokud bydlíš na vesnici či někde na kraji města tak máš možná částečně pravdu, ale musíš si uvědomit, že u té studánky bude fronta jak v Africe u kteréhokoliv zdroje vody a to samé bude platit pro vodu která se bude rozvážet v cisternách. Další věcí je, že většina studánek v kulturní krajině (mimo hlubokých lesů a hor) nemá pitnou vodu. Pokud začneš pít najednou neupravenou vodu z jakéhokoliv zdroje, tak začneš mít střevní problémy. Pokud vydržíš tak se ti během měsíce střevní mikroflóra upraví a pokud tam nebudou zbytky umělých hnojiv, dusičnanů a těžkých kovů tak to bude podmíněně pitelné. Nevím kolik si toho nařezal ruční pilou ale čerstvé mokré dřevo moc nehoří. Pokud tedy nemáš připravené zásoby všeho (voda, potraviny, palivo a pohonné hmoty), nebo pokud si je v době nepokojů nenakradeš budeš to mít těžké. Jinak nouzová venkovní kamna se dělají z plechového sudu, kde se v dolní části prokopnou krumpáčem otvory aby byl přístup kyslíku. Plechové popelnice či kontejnery mají slabší plech a budou se žárem bortit. V 50 a 60 letech se na stavbách používaly k ohřevu takové kovové koše v kterých se pálily odřezky ze šalování a jiné zbytky. Některé tyto koše byly uzpůsobeny i na spalování koksu. Má to ovšem jednu nevýhodu teplo je jen v těsné blízkosti a moc se okolo toho nedá spát.:-)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru