Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem 1984, Proces...

Okrem toho, ze si tuto knihu pamatam ako 1982, co ma inde vo vlakne L-Core opravil, co si spominam tato kniha vo mne vzbudila taky depresivny pocit marnivosti a zbytocnosti, ked clovek bojuje boj, ktory nemoze vyhrat. Spominam si, ze rovnaky (mozno podobny) pocit som mal z Kafkovho Procesu.
Je to o to zaujimavejsie, ze vacsinou knihy na mna az tak emotivne neposobia, ale na tieto dve si spominam tak, ze dokonca ani nemam chut ich citat znovu, pretoze viem, zeby mi nic dobre nepriniesli (co sa tyka nalady).
Momentalne napriklad citam Vojnu svetov (inspiracia by L-Core) a pride mi to ako pomerne smiesne a naivne, takze sa da povedat, ze nechovam velku bazen k svetovym dielam, ale Kafku, hoci som cital mozno pred 20 rokmi tak tten pocit depresie si pamatam dodnes.
Je este nejake dielo, co by takto na mna mohlo zaposobit?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Fahrenheit 451, je to o to depresivnejsie, ze sa k tomu uz nezadrzatelne blizime.
Michal2 29.10.2020 17:53
Michal2
Necital som, asi este ani nevidel, ale podla popisu mi to pripomina jedne film, kde boli tiez nejaki…
fleg 29.10.2020 17:59
fleg
Equilibrium?
Michal2 29.10.2020 18:10
Michal2
Jo to je ono, film ako dobry, videl som ho uz asi 3x, ale nezanechal vo mne nejake silnejsie emocie. nový
fleg 29.10.2020 19:50
fleg
Equilibrium bylo o emocích, které potlačovali nějakou drogou, kterou jsi povinně musel brát. Vše, co…
Jan Fiala 29.10.2020 18:30
Jan Fiala
Dred ja samozrejme fajn, je to taka oddychovka, ale depresiu z neho urcite nemam. U Orwella som sa a… nový
fleg 29.10.2020 19:59
fleg
Ta Válka světů má už taky roky, prostě k tomu musíš přistupovat s odstupem. Určitě se mi více líbí D…
L-Core 29.10.2020 18:36
L-Core
Verneovky su starsie a predsa ma bavia dodnes. Kniham nemozes vycitat vek, su aj uzasne knihy stare… nový
fleg 29.10.2020 19:55
fleg
Den Trifidů jsem koupil v levné knize asi za 50 Kč, lákala mě klasika, tak jsem to vzal. Ke konci kn… nový
Prasak 29.10.2020 22:13
Prasak
Knut Faldbakken - Bídne roky. Snáď som mu veľmi neskomolil meno 🤪 nový
Villo27 29.10.2020 18:38
Villo27
Výborná kniha! Ten úpadek Sweetwateru je popsán dokonale, i když tam to byl důsledek primárně ekono… nový
L-Core 29.10.2020 18:42
L-Core
Poněkud z jiného soudku, ale také značně neutěšené reálie, nejedná se ale o post-apo: Cronin - Hrad… nový
L-Core 29.10.2020 18:47
L-Core
Este som si spomenul na jednu knihu...Hitchcock Strasidla najstrasnejsie, co je kniha, ktoru paradox… nový
fleg 29.10.2020 19:53
fleg
No a jako protipól k depresivkám nabízím Stopařova průvodce po Galaxii nebo Nadaci. nový
Pavel 29.10.2020 21:43
Pavel
Stopar je dobry, ale viac som sa chechtal pri Zemeploche. nový
fleg 29.10.2020 21:57
fleg
Dobrý je oboje, jen je to každý jiný. K té Zeměploše - od té doby, co změnili ilustrátora a přebal k… nový
Prasak 29.10.2020 22:07
Prasak
K té Zeměploše Lepší než číst je, poslouchat to načtené. nový
čumil old 30.10.2020 16:07
čumil old
Já audioknihy popravdě nikdy nezkoušel, neláká mě to. nový
Prasak 30.10.2020 16:58
Prasak
Mne zeměplocha nějak neoslovila. Chceš se chechtat až k bolení břůška? Pak doporučím "Pan Kaplan má… nový
mif 30.10.2020 16:15
mif
Leo Rosten. Preklad Antonin Pridal. V tomhle pripade autor neni az tak dulezity jako prekladatel - p… nový
merlouska 30.10.2020 16:33
merlouska
Ano. Teď jsem to vyhrabal z knihovny. Pravdu díš :-) nový
mif 30.10.2020 16:55
mif
Zeměplochu překládal Kantůrek a to byl taky mistr svýho řemesla. Přeložit to do češtiny a aby zachov… nový
Prasak 30.10.2020 16:55
Prasak
A znáš "Vlna zločinnosti na zámku Blandings" od Wodehouse? To je čirý masakr (kdo má rád engliš humo… nový
mif 30.10.2020 17:03
mif
Vynikající humor. Jestli už ale celého Wodehouse nezatrhli. Přeci jen tam občas figuruje kapitální p… nový
čumil old 30.10.2020 19:43
čumil old
Hezky! Dík za odkaz - posílám aspoň virtuální :beer: nový
mif 30.10.2020 21:23
mif
Doporučuji vzít si starší překlad Pavla Eisnera. Nejlépe mít obě knihy současně, pak je vidět, že Le… nový
Prim 03.11.2020 20:44
Prim
Ja to cetla i v originale - za "napsani uplne nove knihy" bych to asi uplne neoznacila, ale ty jazyk… poslední
merlouska 03.11.2020 21:56
merlouska
Kurt Vonnegut - Jatka č. 5. Velmi výživné... nový
mif 30.10.2020 15:18
mif

Necital som, asi este ani nevidel, ale podla popisu mi to pripomina jedne film, kde boli tiez nejaki exorcisti, ktori vyhladavali vzburencov a palili knihy, ci ine predmety, ale vo finale si nadejny novy hlavny exorcista pridal k povstalcom lebo aj jeho ucitel sa ukazal ako clovek a tiez mal odlozene nejake knihy zaco bol zabity.
Na nazov si nespomeniem, ale nie je to az tak stary film.

Equilibrium bylo o emocích, které potlačovali nějakou drogou, kterou jsi povinně musel brát. Vše, co vyvolávalo emoce bylo zakázané.
451 stupňů Fahrenheita byl podobný, jen tam šlo o knihy, protože pojednávaly o věcech, které nebyly povoleny v rámci jedné pravdy.
Případně koukni na soudce Dredd, to je taky variace na to téma.

Dred ja samozrejme fajn, je to taka oddychovka, ale depresiu z neho urcite nemam.
U Orwella som sa asi dokazal vcitit do doublethinku alebo newspeaku, pretoze mi to pride v sucasnej dobe celkom realne.
Zober si kolkokrat som sa stretnes s nazorovym oponentom, nakoniec ho ukamenujes faktami, on uzna, ze mas pravdu, respektive vitazoslavna zahlasi...ok to, co tvrdim nie je pravda, ale mohla by byt. V jeho ociach neprehral, nemylil sa, len si upravil pohlad na realitu.
To je akt kedy sa chces obesit nad tym ako si nemohuci a ze niektore veci/ludi nezmenis.
To je to, co citis u Orwella a u Kafku.
Bezmocnost.

Ta Válka světů má už taky roky, prostě k tomu musíš přistupovat s odstupem.
Určitě se mi více líbí Den trifidů (Wyndham) nebo Malevil (Merle).

Četl jsem pár hororů od Stephena Kinga (Christina, Tommyknockeři) a měl jsem podobný depresivní? nepříjemný? pocit. Další jsem nezkoušel a zkoušet nebudu, horory opravdu nemusím, nebaví mě. Mnohem raději si přečtu po x-té třeba Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka :-)

Den Trifidů jsem koupil v levné knize asi za 50 Kč, lákala mě klasika, tak jsem to vzal.
Ke konci knihy jsem z děje vycítil klasický lidský chování, stejný lze najít i ve Falloutu - ať se lidstvo dostane do jakýchkoliv sraček, vždycky dokáže být nepřítelem samo sobě.

Výborná kniha!

Ten úpadek Sweetwateru je popsán dokonale, i když tam to byl důsledek primárně ekonomické katastrofy. A vlastně jsem románu odpustil i ten poněkud komunistický konec; možná by v reálu to bylo jediné možné řešení (v tom je autor trochu skoupý na slovo, netušíme nic o situaci nejen v jiných oblastech státu, ale ani v jiných zemích).

Dobrý je oboje, jen je to každý jiný.
K té Zeměploše - od té doby, co změnili ilustrátora a přebal knihy (černá barva) už mě to nebavilo, přestalo to být tak legrační a přišlo mi to, jako by to Pratchett psal pod tlakem. Dokud to mělo na obalu ilustrace Joshe Kirbyho, byl i parádní obsah. Jakmile tam byl Paul Kidby, šlo to do kopru a přestal jsem to kupovat.

Ja to cetla i v originale - za "napsani uplne nove knihy" bych to asi uplne neoznacila, ale ty jazykove hratky museli prekopat docela hodne, to rozhodne ano, takze ceska verze urcite je genialni :-) Eisneruv preklad jsem bohuzel jeste v ruce nemela, takze nedokazu porovnat, ale myslim ze nekde v predmluve te verze od Pridala je psany, ze z Eisnera vychazel.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru