Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Pujcky

Ahojky, co si myslite o pujckach? tim nemyslim treba leasing nebo hypoteka na dum/byt to asi malokdo z nas muze platit za hotovy. ale myslim promyslena pujcka na telefon, sedacku, tv,....(vec ktera neni az tak dulezita nebo uplne potrebna jako treba kdyz vybuchne pracka nebo lednicka) myslite ze je lepsi rok setrit a pak si koupit danou vec za hotove nebo jit vzit si splatky, neco preplatit a koupit si to hned? par pujcek (cca 4) jsem uz takto vyuzila a nemyslim si ze to byl nejaky prusvih a kolik preplatim neresim. proste chci tu vec a chci tu vec ted. zjistim ze rozpocet to neohrozi natolik abych si musela brat jinou pujcku (lichva, banka...) abych nevytloukala klin klinem tak si to vezmu. musim ale rict ze bych si treba nevzala pujcku na dovcu nebo vanocni darky. jaky nazor na pujcky mate vy?

Předmět Autor Datum
Jediná půjčka, která v dnešní době dává smysl, je kvůli vlastnímu bydlení - tím myslím střechu nad h…
Moas 18.02.2014 07:18
Moas
Svata pravda a naprostej souhlas. Dluh jen a pouze na bydleni, tj. na to nejzakladnejsi, vsechno os…
Schizo 21.02.2014 11:26
Schizo
Jsou byty a domy, na které se našetřit dá. Nicméně jsou ve stavu nebo ve čtvrti, kdy se člověk skoro…
Moas 21.02.2014 12:05
Moas
Banky nemají zájem brát lidem byty a domy, je to přesně tak, z toho nic nemají. Nejvíc těží z toho,…
Prasak 21.02.2014 14:54
Prasak
Jen řádně zadlužený občan je poslušný a neremcající proti ničemu, neboť se obává o zaměstnání/spláce…
M-Pol 18.02.2014 08:13
M-Pol
Hypotéka postaví lidi do latě tak, že ani neceknou. Jen jednou jsem měla překlenovací úvěr na novou…
kocour Amadeus 18.02.2014 10:43
kocour Amadeus
A co chceš dělat, když máš skoro holou prdel a u rodičů se bydlet nedá, nebo nechceš? Mladí prostě m…
Prasak 18.02.2014 14:01
Prasak
Jde to, ale člověk to nemsí přehnat. Půjčit si a splácet rozumnou splátku. Odstrašující případ : mů…
jvdc 18.02.2014 14:10
jvdc
Keby mam tu moc ako prve zakazem nebankovky, hned ako druhe vydrbem z krciem automaty. Nechcem sa ch…
fleg 18.02.2014 08:19
fleg
tak doopravdy mi nepomohla ale mam veci ktere jsem chtela a na ktere jsem nechtela cekat rok nez na…
kacislavka 18.02.2014 09:38
kacislavka
a kolik preplatim neresim Pokud to máš takhle, tak opravdu nemáš co řešit. Jenže tahle to většina t…
IQ37 18.02.2014 10:29
IQ37
myslím stát a zákony Základní předpoklad je, že lidé jsou gramotní a jsou schopní nést následky svý…
Dale Cooper 18.02.2014 10:48
Dale Cooper
dnes to funguje obráceně: půjč si miliardu a věřiteli zeser se. stát je dobrý věřitel.
kmochna 18.02.2014 10:51
kmochna
No tak 200% je lichva a nepřiměřený zisk. A to jsem použil slušné výrazy. Kdyby se to vzalo podle tv…
IQ37 19.02.2014 12:11
IQ37
Já bych naopak řekl, že zabít člověka pro vlastní užitek je zcela racionální chování.. pouze moderní…
aaaaaaaaaa2 19.02.2014 22:53
aaaaaaaaaa2
racionální možná, ale od toho by tě mělo odradit vypěstované superego.
kmochna 20.02.2014 05:47
kmochna
jasne ale vem si kdyz si pujdu koupit sedacku do super truper design obchodu a dam za ni 80tis hotov…
kacislavka 18.02.2014 10:53
kacislavka
My sme sa asi nerozumeli, ja nemam nic proti splatkovemu predaju. Je to vyborny sposob ako si dopria…
fleg 19.02.2014 11:38
fleg
hned ako druhe vydrbem z krciem automaty Jediné, čeho bys dosáhl by bylo to, že by se hazard přesun…
Dale Cooper 18.02.2014 09:39
Dale Cooper
Samozrejme, zeby existovali cierne herne, ale neboli by verejne a ver tomu, zeby k nim nemal pristup…
fleg 19.02.2014 11:42
fleg
Ten kopec normálních lidí, kterým není pomoci, když potkají herní automat, není normální. Klidně jim…
Zarniwúp 19.02.2014 12:06
Zarniwúp
Jojo, není nutné ilegalizovat. Ale umožnit samosprávám, aby to mohli prostě zakázat (odmítnout). Je…
JR_Ewing 19.02.2014 12:16
JR_Ewing
já bych to nijak nereguloval (maximálně na úrovni obcí). Ale zároveň bych podnikatele s Fortunou pěk…
touchwood 21.02.2014 12:09
touchwood
Je to individuální. Vzít si na splátky pračku, lednici, kuchyň, soustruh (pokud mne tento živí) je j…
Dale Cooper 18.02.2014 09:44
Dale Cooper
jj, "oben hui, unten pfui"
touchwood 21.02.2014 12:10
touchwood
Vida, fráze z wasserpolštiny :-D Tak se v místě mého rodiště hodnotily výrazně zmalované slečny (ča… poslední
L-Core 21.02.2014 19:08
L-Core
Mám kde bydlet. Zakže mohu vše shrnout do zásady: na co nemám, to si nekoupím. Neobyčejně se mi osvě…
hynajs 18.02.2014 11:53
hynajs
Jediná výjimka (v současné době), kdy je rozumné si vzít půjčku je koupě stroje nebo zařízení, které…
jirka44 18.02.2014 17:50
jirka44
Aj nenávratné (stabilizační) půjčky byly, když jsem stavěl barák, dostali jsme 35.000 Kčs (v té době…
L-Core 20.02.2014 08:07
L-Core
Několikrát jsem vzal domácí spotřebič (lednička,pračka)v hodnotě plus/minus 10 000Kč se splátkou cca…
tuta 18.02.2014 17:52
tuta
Pozicky su v pohode (nakoniec hybu ekonomikou), ale samozrejme musi clovek poznat svoje moznosti.
Michal2 20.02.2014 16:47
Michal2
je třeba pochopit a uchopit následující věci: 1. půjčka umožňuje nakoupit "hned" za "budoucí" peníz…
touchwood 21.02.2014 12:20
touchwood
Žiju podobně - půjčka jen na bydlení, teď i částečně na auto (jezdím denně do práce, tedy prostředek…
Prasak 21.02.2014 14:59
Prasak
Hospodaříš rozumně. Když jsem byl s bývalou paní, tak jsme měli na splátky jen pračku - měli v elekt…
Dale Cooper 21.02.2014 15:41
Dale Cooper
Jo, tu kreditku mi samozřejmě taky poslali, nějak tu bezúročnou půjčku museli vyvážit. Mám ji dodnes…
Prasak 21.02.2014 16:14
Prasak
Nemám ten pocit prostě rád. To je přesně ono. Já jsem celá devadesátá léta splácel sestře její půlk…
hynajs 21.02.2014 16:29
hynajs

Jediná půjčka, která v dnešní době dává smysl, je kvůli vlastnímu bydlení - tím myslím střechu nad hlavou.
Cokoliv, co je uvnitř baráku - televize atp. - je zhovadilé brát na půjčku.

Na pokrytí "menších" nečekaných výdajů typu vybuchlé pračky by měla sloužit rezerva na běžném účtu. Což se snadno napíše než vykoná, v dnešní době. Stačí nicméně např. nehulit a nechlastat.

Svata pravda a naprostej souhlas.

Dluh jen a pouze na bydleni, tj. na to nejzakladnejsi, vsechno ostatni, kdyz na to neni nekupovat. Lidi si velice rychle zvykli na nejakej standard a bohuzel ho neustale jen vylepsujou a zvedaj latku, uz nikdo nechce spadnout zpatky a ta k utracej za veci, ktery absolutne nepotrebujou, nebo by jim starsi slouzily, ale soused si koupil novou sedacku, tak ja ji chci taky, auto, TV....

Hypoteka je zavazek a to tezkej zavazek, ale pokud se chce clovek postavit na vlastni nohy a nebejt zavislej na rodicich, nebo na majiteli bytu, nema jinou moznost. NIKDY by na byt, ci dum nenasetril, to proste realne neni mozny ( beru v potaz normalni lidi s alespon prumernym platem ).Vim o cem mluvim, mam hyposku a rucim nemovitosti, dneska bych to udelal jinak, chytreji, byla by urcite mensi s jinou zastavou. Ale po boji je kazdej kral...

Bohuzel jsou tady i instituce, kteri naslibujou hory doly a nakonec clovek nema ani na to splaceni. Ale ja rikam, dobre jim tak, nikdo je nenutil a tohle neni reseni. Kdyz jim nepujci banka, tak nechapu, jak muzoui jit s klidnym svedomim k temhle zlodejum a myslet si, ze na banku vlastne vyzrali ?

Jsou byty a domy, na které se našetřit dá. Nicméně jsou ve stavu nebo ve čtvrti, kdy se člověk skoro bojí tam bydlet.
Je faktem, že hypotékou se člověk dá všanc bance, na druhou stranu žádná banka nikdy nevydělala na tom, že někomu zabavila a prodala nemovitost a banky to dobře vědí. Stačí komunikovat a banka nemá problém s individuálním přepracováním splátkového kalendáře, odložením i na hodně dlouhou dobu, než si člověk zase najde práci...

Banky nemají zájem brát lidem byty a domy, je to přesně tak, z toho nic nemají. Nejvíc těží z toho, že jim lidi pravidelně splácí. Pokud někomu banka nepůjčí na byt, tak to stojí za zamyšlení, protože banka usoudí, že na to dotyčný prostě nemá. Jinak banky rády půjčí, ale jak hypotéka, tak jakákoliv jiná půjčka je prostě jen pro lidi, co na to mají. Půjčky paradoxně nejsou pro lidi bez peněz, jsou především pro lidi s příjmem.

Jde to, ale člověk to nemsí přehnat.
Půjčit si a splácet rozumnou splátku.

Odstrašující případ : můj kamarád toužil mít barák, tak si vzal hypotéku a barák pořídil. Ale měsíčně mu jde z účtu 20 tisíc. a nic jiného navíc si nemůže dovolit, to je extrém. a nedej bože kdyby se ěnco stalo.

Keby mam tu moc ako prve zakazem nebankovky, hned ako druhe vydrbem z krciem automaty. Nechcem sa chvalit, ale tieto opatrenia by prospeli ludom urcite viac ako hratky s danami a lavirovanie s dph.
Alebo poznate niekoho komu pozicka z nebankovky naozaj pomohla, ci automaty priniesli stastie?

tak doopravdy mi nepomohla ale mam veci ktere jsem chtela a na ktere jsem nechtela cekat rok nez na ne nasetrim. proste je to neco navic do domu/bytu co chci tak proc ne? na tohle tema jsme narazili v praci a docela me zaujalo ze jsem vicemene jedina kdo to obcasne vyuziva. na druhou stranu ja ty veci mam a jini ne jelikoz i ti (konkretne par lidi v praci) co na to maji hotovost si to nekoupi a radsi setri do duchen. ja taky setrim. mam rezervu a na ni nesahnu jelikoz ta je kdyz prijde nemoc nebo neschopnost a bude treba zaplatit hypo a inkaso...kdyz mi vydechne lednicka tak si ji radsi vezmu na splatky nez sahat na rezervu ktera je pro dulezitejsi veci (alespon pro me). takze jsem se setkala s nazorem ze jsem bohem a materialista::)to jako fakt?:-(

a kolik preplatim neresim

Pokud to máš takhle, tak opravdu nemáš co řešit. Jenže tahle to většina těch "zoufalců" nemá. Nedávno jsem se dostal na stránku takových "věřitelů", kde za 50 tisíc "zoufalec" zaplatí celkem 150 tisíc! A nikomu to zjevně nevadí (myslím stát a zákony).

jasne ale vem si kdyz si pujdu koupit sedacku do super truper design obchodu a dam za ni 80tis hotove tak to nikdo resit nebude ale beda jestli pujdu do aska nebo ikei a vezmu sedacku za 10tis na splatky. to uz je pruser. ale proc? Setkala jsem se s nazorem ze kdyz si beres neco na splatky tak na to vlastne nemas a kupovat by se to nemelo. ale prece kdyz na to nemam tak zaplatim max 1-2 splatky na vic nemam a oni mi tu vec seberou plus casto jeste napari penale. ale kdyz ji dosplacim tak na to prece mam ne? nebo se na to koukam spatne???????ale taky je to o tom ze nekam prijedu a slysim: ty mas super telefon a vlastni karu jo? a doma mate kinect? hmmm ses za vodou ze? ale nikdo nevidi ze ja makam jak sroubek, nechlastam, nekourim, neparim, nechodim do kina, zatim nemam deti ... radsi si vydelam na tohle ale ano, nemam doma ve skrini 300tis. ale rozdil je v tom ze ja kdyz budu chtit jet na dovolenou na aljasku tak mi nebude lito dat např. 50tis (kdyz je budu mit-na dovcu si pujcku neberu) a odjet. ale jim jo pac by neprezili ze jim z uctu zmizelo tolik penez i kdyz za vec/vylet/dovcu kterou by treba chteli. kolega by si treba nikdy neporidil drahy auto (=pro nej drazsi nez 250tis) ale miluje auta a radsi bude chodit po vilovych ctvrtich na prochazku a okoukavat parkovaci mista. on pry nemusi tu danou vec vlastnit. on je rad ze ji vidi. to je podle me ale totalni blbost::) prece vydelavam abych si mohla neco koupit ne?

My sme sa asi nerozumeli, ja nemam nic proti splatkovemu predaju. Je to vyborny sposob ako si dopriat to naco nemam.
Ale poziciavanie penazi by mala mat pod palcom len stat, respektive banky.
Do nebankovky ide clovek, ktoremu odmietne pozicat banka. Odmietne preto, ze usudi, ze dany clovek na to nema. Na 99.9% usudi spravne. Takyto zufalec vsak ide do nebankovky, kde mu sice daju, ale za 3x vacsi uroku a skryte poplatky, ci ine finty (napriklad revolvingovy uver). Drviva vacsina poziciek sa konci, ze ludia su v totalnych srackach a nevedia sa z toho dostat. A to je to, co mi vadi...ja viem, ze su dementni a mozu si za to sami, na druhej strane nie je velky problem ich ochranit pred vlastnou demenciou vhodnym zakonom.

Samozrejme, zeby existovali cierne herne, ale neboli by verejne a ver tomu, zeby k nim nemal pristup kazdy. Takisto ako existuju ilegalne kasina, existovali by aj cierne herne.
Podstatne vsak je, zeby sa pristup gamblerov k automatom vyrazne stazil. Navyse herne by museli byt take undergroundove, zeby k nim mala pristup len uzka skupina ludi z dovodu utajenia.
Na druhej strane kludne som za vybudovanie nejakeho miestneho Las Vegas, napriklad v Bratislave bol podobny plan nech si zahra kto chce. Podstatne je, aby si nemohol zahrat v mieste svojho bydliska, respektive vo svojej oblubenej krcme.

Poznam relativne kopec normalnych ludi, co su v pohode, ale ked zbadaju automaty niet im pomoci. STaci aby ich nevideli a su ok, takze treba im ich zobrat len z dosahu a bude to ok.

Jojo, není nutné ilegalizovat. Ale umožnit samosprávám, aby to mohli prostě zakázat (odmítnout). Je velice pravděpodobné, že vznikne několik obcí typu Las Vegas, které na tom budou vydělávat. Ale to bude pro hlavní nynější cílovou skupinu dost nedostupné a dost daleko.

Je to individuální. Vzít si na splátky pračku, lednici, kuchyň, soustruh (pokud mne tento živí) je jistě bez diskuse. Ale třeba televizi, mobil, dovolenou? To bych se hodně rozmýšlel a spíš si takovou věc odpustil.
Jeden můj bývalý spolužák má na splátky snad i toaletní papír na WC. Chodí oblékaný jak ze žurnálu, nejdražší iPhone, po Praze jezdí rozežraným bavorákem, doma to u něj vypadá jak z katalogu elektroniky... Když jdeme občas na pivo, tak obrací každou korunu, že jako nemá. To mám raději prd a usínám s klidem, že nikde a nikomu nedlužím.

Mám kde bydlet. Zakže mohu vše shrnout do zásady: na co nemám, to si nekoupím.
Neobyčejně se mi osvědčila - spánek mám výborný.
Také na plese můžeme zapařit klidně přes míru (jako tento víkend :-D).
Zásadu doporučuji dodržovat bez výjimky.

Jediná výjimka (v současné době), kdy je rozumné si vzít půjčku je koupě stroje nebo zařízení, které ji svým provozem v krátké době zaplatí. Něco jiného byly v minulém režimu bezúročné půjčky z FKSP, to jsme jako mladí využili na zařízení bydlení.

Několikrát jsem vzal domácí spotřebič (lednička,pračka)v hodnotě plus/minus 10 000Kč se splátkou cca1000Kč měsíčně,stálo to cca o jednu splátku navíc.To mě přijde fér.
Téměř jsem šel do prodeje bytu a pujčení si na domek ala hypoteka a ještě,že jsem to neudělal,nebot jsem zdravotně v hajzlu a peníze co jsem měl už nevydělám.

je třeba pochopit a uchopit následující věci:

1. půjčka umožňuje nakoupit "hned" za "budoucí" peníze
2. každý si musí rozvážit, zda na půjčku má zdroje a co bude dělat v případě, že o tyto zdroje přijde
3. každá půjčka znamená automatickou změnu v příjmech dolů, protože to zboží nestojí např. 100 tisíc, ale 100 tisíc + úroky, a tyto peníze jsou vydány za toto zboží (i když rozložené v čase), a tedy si za tyto peníze nebude možné koupit něco jiného.

Já sám považuju půjčku za vhodnou pro nákup obecně násobně dražších zboží, než je běžný příjem, tj. nákup bytu/domu, auta apod., samozřejmě vždy s nějakou "únikovou strategií" (auto se dá prodat, byt pronajmout atp.). Naopak nákupy běžného spotřebního zboží moc neschvaluju, to většinou bývá cesta do dluhové pasti (nábytek, elektronika se dá pořídit později, až si člověk našetří)

Žiju podobně - půjčka jen na bydlení, teď i částečně na auto (jezdím denně do práce, tedy prostředek k obživě), na nečekaný výdaje mám rezervu v domácím rozpočtu. Novou TV nepotřebujeme, tablet taky nemáme, i když by se mi líbil. Pokud na to nemám hotově, tak věci zbytný nekupuju.
Věc na splátky jsem si vzal jen jednou, brzy po nastěhování do svýho jsme si koupili nový bicykly. Půlka hotově, půlka 6 splátek bez navýšení. Šest měsíců jsem byl nervózní a nemohl se dočkat, až to splatím. Nemám ten pocit prostě rád.

Hospodaříš rozumně. Když jsem byl s bývalou paní, tak jsme měli na splátky jen pračku - měli v elektrokvelbu nějakou akci bez navýšení, přeplatila se snad koruna. Ten strejc, co to vyřizoval mi cpal kreditku a kdesi cosi, ale s díky jsem odmítl. Na výdaje mám taky menší rezervu; když jsem začínal "od nuly" po odstěhování se od manželky a zařizování, tak mi půjčkou pomohli naši. Pak jsem měl jeden úvěr, za to jsem si koupil nový koberec, nábytek a tak. Jakmile jsme dostali podíly z prodeje bytu po babičce, tak první krok bylo předčasné splacení té půjčky.
Jinak nemám ani kontokorent na účtě.

Jo, tu kreditku mi samozřejmě taky poslali, nějak tu bezúročnou půjčku museli vyvážit. Mám ji dodnes, roztírám tím pastu na procesory a chladiče, jinak jsem ji pro jistotu rovnou přejel magnetem, abych ten mangentickej proužek vymazal. Ještě mě uháněli i telefonem, abych to aktivoval. Poslal jsem je k šípku...
Kontokorent mám, jeden nikdy neví, do jakých sraček padne a může se to hodit. Nic mě to nestojí, nijak to neřve, neotravuje, jen to zvyšuje rezervu pro případ průseru.
Snažíme se o udržitelnou domácnost, kdy výdaje jsou nejvýš tak vysoký, jako příjmy. Aktuálně nám zdechla pračka, takže rezerva se hodila, aniž by nás to výrazně omezilo.

Nemám ten pocit prostě rád.

To je přesně ono.
Já jsem celá devadesátá léta splácel sestře její půlku na domečku po rodičích. A přitom ona by určitě počkala, kdybych se dostal do nesnází.
A když si pomyslím tu hrůzu, že by mi na něj hrozila exekuce kvůli pitomé televizi... Jenom z pomyšlení se mi dělá špatně.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru