Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Máte čtečku eknih?

Donedávna jsem celkem nechápal, jak může někdo číst beletrii na čtečce. Čtení knih mám spojeno s pohodlným usazením se v tichu a klidu, vůní papíru, šustěním stránek, usrkáváním něčeho inspirujícího...byť na toto se času pohříchu nedostává. Něco jiného je čtení manuálů, tam mi stačí PDF na monitoru.
Poslední dobou ale pozoruji, že čím dál víc prohlížím v eshopech čtečky - parametry, zkušenosti uživatelů, vlastnosti. Est kommt der tag...
Po technické stránce mi již čtečky umí nabídnout to, co hledám. Nejsem si ale jist, jestli dokážu magickou knihu nahradit šmudlací neosobní plackou. Jak jste (či byli jste) na tom vy? Zvládli jste přerod z knihomola na čtečkomola? Smířili jste se se ztrátou konzervativně budované knihovny na úkor jedniček a nul?

Předmět Autor Datum
Člověče v tomhle jsem konzervativní. Knihy si půjčuju v knihovně, i to vybírání tam k tomu všemu tak…
Dale Cooper 17.01.2014 09:58
Dale Cooper
Já si pořídil už před dvěma lety, ale protože ji měla neustále přítelkyně, tak letos ji měla pod keř…
JR_Ewing 17.01.2014 10:09
JR_Ewing
K cenám ebooků vyšel na iDnes nedávno článek. Oni ti distributoři mají vcelku svázaný ruce, co se tý…
Prasak 17.01.2014 10:27
Prasak
byť podstatnou část nákladů na knihu tvoří tisk a distribuce, která tímto odpadá, tak ceny se pohybu…
merlouska 17.01.2014 13:21
merlouska
No, třeba to dopadne u knih jako u muziky. Že se autoři na nenažraná vydavatelsví vykašlou, zaplatí…
JR_Ewing 17.01.2014 13:29
JR_Ewing
Pro začínající autory je ekniha asi nejlepší způsob distribuce. IMHO to přijde časem.
Prasak 17.01.2014 13:37
Prasak
Mě osobně šíře ochrany autorských práv přijde hrozně přehnaná. 50 let.. Kde to jsme.. Zpěvák může bý…
JR_Ewing 17.01.2014 13:46
JR_Ewing
50? 70! a po smrti autora... Mala perlicka: za prodlouzeni muze Hitler, resp. Bavorsko jako drzitel…
bahno 18.01.2014 13:58
bahno
byť podstatnou část nákladů na knihu tvoří tisk a distribuce, která tímto odpadá, tak ceny se pohybu…
Zarniwúp 17.01.2014 14:51
Zarniwúp
Tisk a distribuce jsou "temer nepodstatne" polozky. Nesmysl. Kámoš dělal v distribuci knih, vím to.…
Kurt 17.01.2014 20:30
Kurt
Bohužel ještě nemám, i když po ní taky pošilhávám. Peníze však potřebujeme jinde, čtečka počká. Zatí…
Prasak 17.01.2014 10:26
Prasak
Ctecku mam a povazuju ji za dost dobrej vynalez. Vcelku se ztotoznim s JR - ctecka velmi dobre nahra…
bahno 17.01.2014 10:29
bahno
Citacku mam asi 2 roky necele a priviedla ma naspat k citaniu. Uz som precital asi 40-50 knih, dalsi…
fleg 17.01.2014 11:04
fleg
Kdybych na to tak měl víc času. A když už mám čas, tak nemám klid. Děcka a čtení knížek taky nejdou…
Prasak 17.01.2014 11:38
Prasak
A co robievas vecer? Kedysi som sedaval za nb, dnes ked nemam pracu si lahnem na gauc a chytim do ru…
fleg 21.01.2014 07:33
fleg
Buď odpolední, či noční šichty, nebo spím, bo ráno vstávám o půl pátý. A o víkendu su rád, že se dos…
Prasak 21.01.2014 20:05
Prasak
Máme. Ač klasickým knihomolem, považuju nákup čtečky za jeden z nejlepších činů v mém životě. Ale má…
mif 17.01.2014 15:42
mif
V lete som chcel citacku kupit mojej princeznej, ale hladal som nejaku "dokonalu", a jaksi som ziadn…
blue5 17.01.2014 16:13
blue5
Palit ne, ale omezi se rozsirovani te knihovny :)
merlouska 17.01.2014 16:22
merlouska
Nezačal jsem pálit, ale rozdávat a rozdal jsem všechno, táta se nakonec přidal a zůstalo mu pár knih…
Potkan007 17.01.2014 16:31
Potkan007
Nezačal jsem pálit, ale rozdávat a rozdal jsem všechno Ono je to vsetko o pristupe (a zjavne ho mam…
blue5 17.01.2014 17:20
blue5
Zvládli jste přerod z knihomola na čtečkomola? Člověče překvapivě rychle... Já jsem právě donedávna…
lillek 17.01.2014 16:35
lillek
já asi zůstanu u knížky, přesně z toho důvodu co uvádíš: že mám strašně ráda knížky jako takový - j…
kmochna 17.01.2014 17:22
kmochna
Čtečky mám dvě. Nejdřív jsem měl typ Next Papyrus PageOne (6 palců), tehdy stál skoro 6 tisíc. Umře…
oldsoft 17.01.2014 16:54
oldsoft
Existují knihy, které i nadále chci mít i v papírové podobě že se do toho montuju: přesně tak to má…
lední brtník 17.01.2014 19:22
lední brtník
mám to přesně stejně jako fleg. Navíc jsem vybavil čtečkami ještě zbytek rodiny. Šmudlací placku mám…
jirka44 17.01.2014 17:00
jirka44
Čtečku mám - Kindle 4. Naježil jsem si ji pod strom před rokem. První pocity překvapení nad kvalitou…
Jack 19.01.2014 00:01
Jack
Mám amazona, ale nezvykla jsem si. Papírová knížka je něco jako kamarád, zvláště když se mohu začíst…
kocour Amadeus 20.01.2014 16:10
kocour Amadeus
Vloni jsem dostal k narozeninám (s mou částečnou finanční spoluúčastí) PocketBook 902. Stejně jako o…
Zdenál 20.01.2014 19:20
Zdenál
chtěl otočit stránku prstem! Máš mít iPad, tam jde otáčet stránky prstem, dokonce s náležitým efekt…
Rce 22.01.2014 00:35
Rce
Musíš chodit častěji k doktorovi.
Prasak 22.01.2014 04:58
Prasak
V poslední době chodím k doktorům až moc na můj vkus :-).
Rce 22.01.2014 13:57
Rce
No, to by bylo možná zajímavé, ale dotykovým čtečkám jsem se záměrně vyhýbal - číst přes ušmudlanou…
Zdenál 22.01.2014 18:51
Zdenál
Neni to takovej problem. Jsou to matny e-inky, opatlava se to podstatne min viditelne nez napr. disp…
bahno 22.01.2014 22:57
bahno
Fakt nemusíš. Kup si neušmudlanou :-).
Rce 23.01.2014 01:37
Rce
OK, prostě mám jiný priority. 8-):beer: poslední
Zdenál 23.01.2014 20:07
Zdenál
miluju cteni knizek a hodne jsem chodila do knihovny. ovsem velka knihovna je od me cesty do prace a…
kacislavka 21.01.2014 07:30
kacislavka

Člověče v tomhle jsem konzervativní. Knihy si půjčuju v knihovně, i to vybírání tam k tomu všemu tak nějak patří.
Čtečku jsme ale koupili mámě (64) předloni k Vánocům, náramně si to pochvaluje. Byla na operaci očí, takže nějaký čas normální knihy nemohla číst, kvůli velikosti písma. Ve čtečce si písmo krásně zvětší a je to. No a teď se u ní čtečka nezastaví :-)

Já si pořídil už před dvěma lety, ale protože ji měla neustále přítelkyně, tak letos ji měla pod keřem i ona. Já na tom čtu respekt a literaturu, která se tu obtížně shání (zahraniční), ona zase paperbacky.

A to je myslím, oblast, kde lze čtečku i s konzervativním smýšlením upotřebit. Knihy do knihovničky jen pěkně vypadající, s pěknou vazbou, které je potěcha vzít a číst. Na románky, červenou knihovnu a jiné paperbacky, čtečka (a i noviny a časopisy). Neválí se nikde hromada knih, které člověk otevře dvakrát za život, v knihovně jsou pak "Knihy" s velkým K.

Výhodou je též rychlá dostpunost knih (pokud existují v elektronické podobě, což je větší pravděpodobnost u té cizojazyčné literatury), člověk s v sobotu odpoledne dozví o nějakém zajímavém titulu a v sobotu večer si v něm už může číst.

Jen mě štvou ty knihkupci uměle držené vysoké ceny, byť podstatnou část nákladů na knihu tvoří tisk a distribuce, která tímto odpadá, tak ceny se pohybují buď stejně nebo jen něco málo pod tištěnou verzí.

byť podstatnou část nákladů na knihu tvoří tisk a distribuce, která tímto odpadá, tak ceny se pohybují buď stejně nebo jen něco málo pod tištěnou verzí.

To prej neni pravda. Tisk a distribuce jsou "temer nepodstatne" polozky. Neco stojej autorska prava, neco prekladatel (v pripade zahranicni literatury), neco korektor, nakladatel z toho taky chce neco mit..

A nevim, jak tobe, ale mne rozdil napr. 50 korun prijde uz docela slusnej. Samozrejme bych taky radsi, kdyby nejnovejsi e-knihy staly stovku a starsi dvacku, ale tak furt lepsi nez dratem do oka. Zas tak casto si ty e-knihy nekupuju a kdyz uz, tak si klidne pockam na nejakou akci. Tuhle mi prisel spam od ufona s tim, ze maji jakousi akci na severske detektivky a dalsi e-knihy, tak jsem se mrkla, co teda nabizeji a skoncilo to tim, ze jsem koupila 3 knizky za nejakych 400. A to bylo docela dobry cteni - Mlhy Ölandu (Theorin), Žena v kleci a Zabijáci (Adler-Olsen).

No takze ctecku mam, uz rok a pul a je to fajn. Papirovy knihy v kosi samozrejme neskonci, obcas si nejakou rada prectu, do knihovny chodim taky, ale ctecka a e-knihy maji taky par vyhod. Daji se na to sehnat starsi knizky zdarma, daji se do toho snadno sehnat knizky v anglictine (ty starsi tez zdarma), jasne, da se na to i neco upiratit, je to lehoucky a vejde se tam tech knizek hafo.

No, třeba to dopadne u knih jako u muziky. Že se autoři na nenažraná vydavatelsví vykašlou, zaplatí si jednorázově korektora a knihu vydají přímo přes amazon (například). Výsledkem tlaku internetu bylo podstatné zlevnění muziky (a její dostupnosti). Tak třeba to přijde i u knih.

Mě osobně šíře ochrany autorských práv přijde hrozně přehnaná. 50 let.. Kde to jsme.. Zpěvák může být v úspěšném komerčním projektu (třeba BoneyM) pár let a je zajištěn na celý život. To je trošku nesmysl, peníze bez práce. Hudebníky by měly živit nové věci, koncerty, jejich aktuální um, ne ten 50 let starý.
Pozor - neplést s patentem, tam musí jeho majitel vynakládat dost prostředků na to, by si ho udržel (pokud ho chce dále mít zajištěn), to hudebník nemusí.

No, ale třeba se tyhle zvrácené zákony jednou podaří překonat.

byť podstatnou část nákladů na knihu tvoří tisk a distribuce, která tímto odpadá, tak ceny se pohybují buď stejně nebo jen něco málo pod tištěnou verzí.

To prej neni pravda. Tisk a distribuce jsou "temer nepodstatne" polozky. Neco stojej autorska prava, neco prekladatel (v pripade zahranicni literatury), neco korektor, nakladatel z toho taky chce neco mit..

Nepodstatné začnou být od určitého nákladu. Těch 50,- bych odhadoval tak od 500 prodaných kusů. Ale může se to hodně měnit podle rozsahu a zpracování papírové verze knihy. A samozřejmě podle nákladů, které mají oba vydavatelé stejné. Čím vyšší tyto jsou, tím víc se náklady na tisk a distribuci papírových knih ztrácí. (Když bude stát knížka 1000,- tak sleva 50,- u eknihy bude nepodstatná. Při 200,- je těch 50,- sakra dost.)

Bych spíš vypíchl jinou imho pitomost:

Zatímco u papírové knihy se nakladatel může rozhodnout, kolik výtisků vyrobí a srazit tak náklady, u e-knihy se předem počet stažení odhadnout nedá.

Vydavatel papírové verze úplně stejně odhaduje počet prodaných knih. Může srazit náklady na kus tím, že toho nechá vyrobit 10 000 kusů, ale musí je pak prodat. Podle mě ta tvorba ceny u eknihy je řádově jednodušší. Problémy s fyzickým, nevratným počtem kopií u eknihy odpadají. Vyrobené nerovnají se prodané.

Tisk a distribuce jsou "temer nepodstatne" polozky.

Nesmysl. Kámoš dělal v distribuci knih, vím to. Marže knihkupců 60-80% běžně, navíc jim to distributor dovezl až do kvelbu.
Kdo nevěří, podívejte se na cenu knihy na internetu a na "doporučenou", která je vytištěna přímo v knize.
Například tohle: http://www.beletrie.eu/knihy/inferno.html V knihkupectví za 448kč, na netu 319kč - a to si uvědomte, že vydělat musí i ten interneťák, takže za nákupku to fakt neprodává. ;-)

Ctecku mam a povazuju ji za dost dobrej vynalez. Vcelku se ztotoznim s JR - ctecka velmi dobre nahradi paperback. Samozrejme, knizka v kvalitni vazbe, na to ctecka nikdy mit nebude, ale nenarocnou detektivku si z ctecky prectu rad. Takze ctecka a knihovna se vzajemne nevylucuji, spis doplnuji.

A co robievas vecer? Kedysi som sedaval za nb, dnes ked nemam pracu si lahnem na gauc a chytim do ruky citacku. Zena kuka priblbe serialy, pre mna je v TV malokedy nieco co ma zaujme. A deti vecer spia. Je sice pravda, ze kedysi som nesiel pred polnocou spat, dnes uz zaspavam pred polnocou pravidelne, ale aj tak stihnem vzdy par stran,
Aj ked je pravda, ze Idiota som zdolaval 1 mesiac asi, pretoze to bola na moj vkus tazka kniha, ale chcel som ju precitat lebo je to klasika.

V lete som chcel citacku kupit mojej princeznej, ale hladal som nejaku "dokonalu", a jaksi som ziadnu taku nenasiel.
A osobne by som ju doma nechcel a nikdy by som za nu, v mojom pripade tazko zarobene, prachy nedal (citam klasicke knihy, postupne zaplnovanie kniznice ma bavi...), rovnako ako za netbook, tablet, chytry telefon, hernu konzolu (vreckovu ci nevreckovu) a dalsi elektronicky odpad, pre ktory nemam vyuzitie.

Smířili jste se se ztrátou konzervativně budované knihovny na úkor jedniček a nul?

Tomuto nerozumiem, snad nikto kvoli citacke nezacne palit knihy.

Nezačal jsem pálit, ale rozdávat a rozdal jsem všechno, táta se nakonec přidal a zůstalo mu pár knih.
Prošel jsem si totiž v hlavně, že mám doma hromadu knih, já mám Kindle, táta taky svůj a knihy jsou jenom lapač prachu. Zázračná umělecká díla nesbírám, nic mi neříkají. Prošel jsem si tím na škole, odmaturoval jsem a tím pro mě hledání autorova nitra v básních definitivně skončilo. Obsah encyklopedií najdu na internetu dřív, než tu knihu stihnu vytáhnout z knihovny a ostatní knihy si přečtu jednou a znova nemusím, jenom zabírají místo a práší se na ně. Časopis si přečtu a vyhodím, ale s knihou tohle nejde. Navíc na dovolenou si nahraju pár knih do čtečky a jedu, stejně tak na cestování klidně vemu Kindla do brašny, když ho nakonec nevytáhnu, tak mě to zas tak moc neštve. Tahat se od rána do večera s kilovým Jobsem, do toho bych nešel.

Nezačal jsem pálit, ale rozdávat a rozdal jsem všechno

Ono je to vsetko o pristupe (a zjavne ho mame uplne opacny). Neviem co si v kniznici mal ty. Ja si napr. nedokazem dost dobre predstavit, ako si listujem monografiou nejakeho maliara na citacke. Snazim sa zhrnovat "exluzivitky" ktore aj graficky nejako vyzeraju a s ktorymi si dal vydavatel zjavne pracu ako toto alebo toto, na dotlac niektorych knih cakam dodnes. A tak...

Zvládli jste přerod z knihomola na čtečkomola?

Člověče překvapivě rychle... Já jsem právě donedávna byla zarytej antičtečkař přesně kvůli tomu, že mám strašně ráda knížky jako takový - jak voněj, šustěj, jak pozoruju, kolik už jsem přečetla stránek a kolik mi ještě zbejvá:) Ráda jsem si knížky kupovala a pak je obhlížela ve svý knihovně atd. A pak jsem si jednou od muže půjčila čtečku a už mu jí nevrátila:) Od tý doby jsem "papírovou" knížku přečetla tak jednu.

já asi zůstanu u knížky, přesně z toho důvodu co uvádíš:

že mám strašně ráda knížky jako takový - jak voněj, šustěj, jak pozoruju, kolik už jsem přečetla stránek a kolik mi ještě zbejvá

sice si čtu na mobilu v metru, ale, třeba já nesnědl za celý život tolik sladkého, co při četbě jiskra života
od em remarquea. a to je na té knížce patrné už 25let. knížka nezanikne.

Čtečky mám dvě.

Nejdřív jsem měl typ Next Papyrus PageOne (6 palců), tehdy stál skoro 6 tisíc. Umřel měsíc před koncem dvouleté záruční lhůty, vrátili mi peníze.

Protože ceny šly mezitím docela dolů, koupil jsem PocketBook Pro 912, to má úhlopříčku 9,7 palce, na tom jdou přečíst i nepříliš dobře udělaná pédéefka. Po půl roce musel na reklamaci a hned druhý den jsem zjistil, že bez čtečky nemůžu být a musil jsem zakoupit ještě PocketBook 613.

Existují knihy, které i nadále chci mít i v papírové podobě. A upřímně řečeno, čtečka se moc nepáře s typografií.

Čtečku mám - Kindle 4. Naježil jsem si ji pod strom před rokem. První pocity překvapení nad kvalitou e-ink displeje, prostě euforie. Během měsíce až dvou jsem se vrátil do studentských let, alespoň co se čtení týče a znovu si oživil klasiky sci-fi a mého oblíbence Remarqua (sakra, jak se E.M.Remarque skloňuje). Teď už zájem trochu opadl, protože jsem se přeorientoval na čtivo, které se zatím nedá jako e-kniha koupit. Na dovolenou je čtečka super, doma si ale rád své oblíbence prolistuju.

Vloni jsem dostal k narozeninám (s mou částečnou finanční spoluúčastí) PocketBook 902. Stejně jako oldsoft jsem chtěl 9" displej pro čtení PDFek.
No a musím říct, že jsem si na čtečku zvykl prakticky okamžitě. Dokonce se mi asi po měsíci stalo, že jsem se nějak "zažral" do příběhu a místo stisku tlačítka jsem najednou začal šmátrat po displeji a chtěl otočit stránku prstem! :-)
Číst v tom můžu prakticky vše, ale když se chci při čtení pokochat a užít si to, sáhnu po pravé knize - v mým případě třeba číst cokoliv od Tolkiena ze čtečky nebo z ilustrované knížky je jako srovnávat jídlo uvařené ze zmraženého polotovaru s kvalitním jídlem z čerstvých surovin.
Co se týče domácí knihovny, doposud jsem hojně využíval knihovních služeb a domů jsem si kupoval jen vybrané lahůdky (třeba již zmíněného Tolkiena), které si určitě nechám.

chtěl otočit stránku prstem!

Máš mít iPad, tam jde otáčet stránky prstem, dokonce s náležitým efektem ohýbající se stránky :-p!

BTW čtu na iPadu (iBooks), kdysi i na Nokii (MobiPockedReader), spokojenost. Mám v tom narváno několik stovek knih. Většinou mám čas na čtení u jen ve frontě u doktora, ale mohu si vybrat co se mi zrovna líbí a nemusím vláčet batohy knih. Rád bych četl více, leč firemní povinnosti mě brzdí silně v rozletu.

miluju cteni knizek a hodne jsem chodila do knihovny. ovsem velka knihovna je od me cesty do prace a z prace relativne daleko (a ta moje lenost) a na nove knihy nemam love takze jsem uplne nadsena z moznosti stahovat knizky na netu :-) ctecku mam chvilku a mam na ni neco kolem 200 knizek. a muzu se k nim kdykoliv vracet. uprimne si nedokazu predstavit mit doma mega knihovnu v obyvaku. takhle ji mam v supliku u postele :-) navic se cteckou muzu usnout a rano se neprobudim se salatovym vydanim ;-)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru