
Máte čtečku eknih?
Donedávna jsem celkem nechápal, jak může někdo číst beletrii na čtečce. Čtení knih mám spojeno s pohodlným usazením se v tichu a klidu, vůní papíru, šustěním stránek, usrkáváním něčeho inspirujícího...byť na toto se času pohříchu nedostává. Něco jiného je čtení manuálů, tam mi stačí PDF na monitoru.
Poslední dobou ale pozoruji, že čím dál víc prohlížím v eshopech čtečky - parametry, zkušenosti uživatelů, vlastnosti. Est kommt der tag...
Po technické stránce mi již čtečky umí nabídnout to, co hledám. Nejsem si ale jist, jestli dokážu magickou knihu nahradit šmudlací neosobní plackou. Jak jste (či byli jste) na tom vy? Zvládli jste přerod z knihomola na čtečkomola? Smířili jste se se ztrátou konzervativně budované knihovny na úkor jedniček a nul?
Já si pořídil už před dvěma lety, ale protože ji měla neustále přítelkyně, tak letos ji měla pod keřem i ona. Já na tom čtu respekt a literaturu, která se tu obtížně shání (zahraniční), ona zase paperbacky.
A to je myslím, oblast, kde lze čtečku i s konzervativním smýšlením upotřebit. Knihy do knihovničky jen pěkně vypadající, s pěknou vazbou, které je potěcha vzít a číst. Na románky, červenou knihovnu a jiné paperbacky, čtečka (a i noviny a časopisy). Neválí se nikde hromada knih, které člověk otevře dvakrát za život, v knihovně jsou pak "Knihy" s velkým K.
Výhodou je též rychlá dostpunost knih (pokud existují v elektronické podobě, což je větší pravděpodobnost u té cizojazyčné literatury), člověk s v sobotu odpoledne dozví o nějakém zajímavém titulu a v sobotu večer si v něm už může číst.
Jen mě štvou ty knihkupci uměle držené vysoké ceny, byť podstatnou část nákladů na knihu tvoří tisk a distribuce, která tímto odpadá, tak ceny se pohybují buď stejně nebo jen něco málo pod tištěnou verzí.
To prej neni pravda. Tisk a distribuce jsou "temer nepodstatne" polozky. Neco stojej autorska prava, neco prekladatel (v pripade zahranicni literatury), neco korektor, nakladatel z toho taky chce neco mit..
A nevim, jak tobe, ale mne rozdil napr. 50 korun prijde uz docela slusnej. Samozrejme bych taky radsi, kdyby nejnovejsi e-knihy staly stovku a starsi dvacku, ale tak furt lepsi nez dratem do oka. Zas tak casto si ty e-knihy nekupuju a kdyz uz, tak si klidne pockam na nejakou akci. Tuhle mi prisel spam od ufona s tim, ze maji jakousi akci na severske detektivky a dalsi e-knihy, tak jsem se mrkla, co teda nabizeji a skoncilo to tim, ze jsem koupila 3 knizky za nejakych 400. A to bylo docela dobry cteni - Mlhy Ölandu (Theorin), Žena v kleci a Zabijáci (Adler-Olsen).
No takze ctecku mam, uz rok a pul a je to fajn. Papirovy knihy v kosi samozrejme neskonci, obcas si nejakou rada prectu, do knihovny chodim taky, ale ctecka a e-knihy maji taky par vyhod. Daji se na to sehnat starsi knizky zdarma, daji se do toho snadno sehnat knizky v anglictine (ty starsi tez zdarma), jasne, da se na to i neco upiratit, je to lehoucky a vejde se tam tech knizek hafo.
No, třeba to dopadne u knih jako u muziky. Že se autoři na nenažraná vydavatelsví vykašlou, zaplatí si jednorázově korektora a knihu vydají přímo přes amazon (například). Výsledkem tlaku internetu bylo podstatné zlevnění muziky (a její dostupnosti). Tak třeba to přijde i u knih.
Pro začínající autory je ekniha asi nejlepší způsob distribuce. IMHO to přijde časem.
Mě osobně šíře ochrany autorských práv přijde hrozně přehnaná. 50 let.. Kde to jsme.. Zpěvák může být v úspěšném komerčním projektu (třeba BoneyM) pár let a je zajištěn na celý život. To je trošku nesmysl, peníze bez práce. Hudebníky by měly živit nové věci, koncerty, jejich aktuální um, ne ten 50 let starý.
Pozor - neplést s patentem, tam musí jeho majitel vynakládat dost prostředků na to, by si ho udržel (pokud ho chce dále mít zajištěn), to hudebník nemusí.
No, ale třeba se tyhle zvrácené zákony jednou podaří překonat.
50? 70! a po smrti autora... Mala perlicka: za prodlouzeni muze Hitler, resp. Bavorsko jako drzitel prav na Mein Kampf, ty za to lobbovali jak blby, aby to protahli a mohli branit vydavani. Vyprset to ma pristi rok, tak jsem zvedavej, jestli se bude zase prodluzovat.
Nesmysl. Kámoš dělal v distribuci knih, vím to. Marže knihkupců 60-80% běžně, navíc jim to distributor dovezl až do kvelbu.
Kdo nevěří, podívejte se na cenu knihy na internetu a na "doporučenou", která je vytištěna přímo v knize.
Například tohle: http://www.beletrie.eu/knihy/inferno.html V knihkupectví za 448kč, na netu 319kč - a to si uvědomte, že vydělat musí i ten interneťák, takže za nákupku to fakt neprodává.
Citacku mam asi 2 roky necele a priviedla ma naspat k citaniu. Uz som precital asi 40-50 knih, dalsich 2500 ma este caka;o).
Kdybych na to tak měl víc času. A když už mám čas, tak nemám klid. Děcka a čtení knížek taky nejdou do moc hromady.
A co robievas vecer? Kedysi som sedaval za nb, dnes ked nemam pracu si lahnem na gauc a chytim do ruky citacku. Zena kuka priblbe serialy, pre mna je v TV malokedy nieco co ma zaujme. A deti vecer spia. Je sice pravda, ze kedysi som nesiel pred polnocou spat, dnes uz zaspavam pred polnocou pravidelne, ale aj tak stihnem vzdy par stran,
Aj ked je pravda, ze Idiota som zdolaval 1 mesiac asi, pretoze to bola na moj vkus tazka kniha, ale chcel som ju precitat lebo je to klasika.
Buď odpolední, či noční šichty, nebo spím, bo ráno vstávám o půl pátý. A o víkendu su rád, že se dostanu k nějaké hře na PC. Přes den číst moc nemůžu, bo dvě malý děcka.
Člověče překvapivě rychle... Já jsem právě donedávna byla zarytej antičtečkař přesně kvůli tomu, že mám strašně ráda knížky jako takový - jak voněj, šustěj, jak pozoruju, kolik už jsem přečetla stránek a kolik mi ještě zbejvá:) Ráda jsem si knížky kupovala a pak je obhlížela ve svý knihovně atd. A pak jsem si jednou od muže půjčila čtečku a už mu jí nevrátila:) Od tý doby jsem "papírovou" knížku přečetla tak jednu.
já asi zůstanu u knížky, přesně z toho důvodu co uvádíš:
sice si čtu na mobilu v metru, ale, třeba já nesnědl za celý život tolik sladkého, co při četbě jiskra života
od em remarquea. a to je na té knížce patrné už 25let. knížka nezanikne.
Čtečky mám dvě.
Nejdřív jsem měl typ Next Papyrus PageOne (6 palců), tehdy stál skoro 6 tisíc. Umřel měsíc před koncem dvouleté záruční lhůty, vrátili mi peníze.
Protože ceny šly mezitím docela dolů, koupil jsem PocketBook Pro 912, to má úhlopříčku 9,7 palce, na tom jdou přečíst i nepříliš dobře udělaná pédéefka. Po půl roce musel na reklamaci a hned druhý den jsem zjistil, že bez čtečky nemůžu být a musil jsem zakoupit ještě PocketBook 613.
Existují knihy, které i nadále chci mít i v papírové podobě. A upřímně řečeno, čtečka se moc nepáře s typografií.
že se do toho montuju: přesně tak to mám s cd. můžu je stáhnout z uložta nebo z placených webů, ale některé chu mít v tlapkách živé, kulaté, fyzické.
Čtečku mám - Kindle 4. Naježil jsem si ji pod strom před rokem. První pocity překvapení nad kvalitou e-ink displeje, prostě euforie. Během měsíce až dvou jsem se vrátil do studentských let, alespoň co se čtení týče a znovu si oživil klasiky sci-fi a mého oblíbence Remarqua (sakra, jak se E.M.Remarque skloňuje). Teď už zájem trochu opadl, protože jsem se přeorientoval na čtivo, které se zatím nedá jako e-kniha koupit. Na dovolenou je čtečka super, doma si ale rád své oblíbence prolistuju.
Mám amazona, ale nezvykla jsem si. Papírová knížka je něco jako kamarád, zvláště když se mohu začíst do něčeho co jsem četla jako malá. To u čtečky prostě nejde.
Vloni jsem dostal k narozeninám (s mou částečnou finanční spoluúčastí) PocketBook 902. Stejně jako oldsoft jsem chtěl 9" displej pro čtení PDFek.
No a musím říct, že jsem si na čtečku zvykl prakticky okamžitě. Dokonce se mi asi po měsíci stalo, že jsem se nějak "zažral" do příběhu a místo stisku tlačítka jsem najednou začal šmátrat po displeji a chtěl otočit stránku prstem!
Číst v tom můžu prakticky vše, ale když se chci při čtení pokochat a užít si to, sáhnu po pravé knize - v mým případě třeba číst cokoliv od Tolkiena ze čtečky nebo z ilustrované knížky je jako srovnávat jídlo uvařené ze zmraženého polotovaru s kvalitním jídlem z čerstvých surovin.
Co se týče domácí knihovny, doposud jsem hojně využíval knihovních služeb a domů jsem si kupoval jen vybrané lahůdky (třeba již zmíněného Tolkiena), které si určitě nechám.
Máš mít iPad, tam jde otáčet stránky prstem, dokonce s náležitým efektem ohýbající se stránky
!
BTW čtu na iPadu (iBooks), kdysi i na Nokii (MobiPockedReader), spokojenost. Mám v tom narváno několik stovek knih. Většinou mám čas na čtení u jen ve frontě u doktora, ale mohu si vybrat co se mi zrovna líbí a nemusím vláčet batohy knih. Rád bych četl více, leč firemní povinnosti mě brzdí silně v rozletu.
Musíš chodit častěji k doktorovi.
V poslední době chodím k doktorům až moc na můj vkus
.
No, to by bylo možná zajímavé, ale dotykovým čtečkám jsem se záměrně vyhýbal - číst přes ušmudlanou obrazovku fakt nemusím.
Neni to takovej problem. Jsou to matny e-inky, opatlava se to podstatne min viditelne nez napr. display na tabletu.
Fakt nemusíš. Kup si neušmudlanou
.
OK, prostě mám jiný priority.

miluju cteni knizek a hodne jsem chodila do knihovny. ovsem velka knihovna je od me cesty do prace a z prace relativne daleko (a ta moje lenost) a na nove knihy nemam love takze jsem uplne nadsena z moznosti stahovat knizky na netu
ctecku mam chvilku a mam na ni neco kolem 200 knizek. a muzu se k nim kdykoliv vracet. uprimne si nedokazu predstavit mit doma mega knihovnu v obyvaku. takhle ji mam v supliku u postele
navic se cteckou muzu usnout a rano se neprobudim se salatovym vydanim 