Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Čobolák

Čo to je čobolák? Viem, že nás (Slovákov) tak niektorí Česi nazývajú ale neviem čo to znamená. Hľadal som to slovo na nete ale tam so dozvedel len že je to pre nás nadávka. Tak čo to vlastne znamená a prečo nás tak niekedy Česi nazývajú?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Inak toto slovo sa dosť objavuje v diskusiách (hlavne o hokeji). My vám to zase vraj vraciame označe…
Max15 16.11.2013 21:22
Max15
To není jen mezi národy, stačí když brňák nadává na Prahu apod.
icepower32 16.11.2013 21:34
icepower32
Tohle je ale nejen mezi Čechy a Slováky. Stačí třeba Praha vs. Brno, Hradec Králové vs. Pardubice...
Dale Cooper 16.11.2013 21:57
Dale Cooper
Tak Pardubice vs. Mechov je hodně známé
Gumboy19 19.11.2013 00:03
Gumboy19
Myslíš Pohořelice vs Mechov, žejo? nový
ApoCalypse 18.05.2023 09:34
ApoCalypse
Možná myslel, ale před 10 lety. A co kdysi myslel, to už si asi ani nevzpomene.:-D nový
Karel04 18.05.2023 13:37
Karel04
...mě by zase zajímalo,proč nám slováci říkaj ,,švédi"...to mi nikdy nevysvětlili uspokojivě ani oni…
babal 17.11.2013 13:32
babal
To jsme se snažili na vojně vytáhnout z absíka odněkud od Košic, on "švédy" používal běžně. Taky neb…
Zarniwúp 17.11.2013 13:43
Zarniwúp
Já jsem slyšel, že Moravákům se říkalo Pauzáci, tedy ona pomlčka (pauza) mezi Česko - Slovenskem.
Prasak 17.11.2013 14:48
Prasak
Může to být pomlčka v psaným názvu; někdo říká, že jde o pomlku/pauzu v československé hymně. nový
Pavel 18.05.2023 14:07
Pavel
B je správně. Na vojně, kde jsem to zaregistroval, jsem byl hluboko v dobách ČSSR, tam žádné pomlčky… nový
L-Core 18.05.2023 15:11
L-Core
Označení "švédi" je aji v brněnském hantecu, jako označení pro cajzle, tedy néni to jenom u Slováku.… poslední
brnak 19.05.2023 22:57
brnak
Když jsem byl na vojně (to se na vojnu ještě muselo:-)), tak jsem byl u útvaru, kde byla naprostá vě…
Zerozero 20.11.2013 10:49
Zerozero
Jinak bych ještě doplnil, výraz "čoboli" jsem já, ani mnoho mých vrstevníků nepovažovali za nadávku.…
Zerozero 20.11.2013 11:11
Zerozero
Ja mam 30 rokov, ale ked ma nejaky cech nazve cobolakom, tak v horsej nalade sa lahko moze stat, ze…
Slovenský Panther 19.08.2014 00:19
Slovenský Panther
Neříkáte zase vy (v těch severních Uhrách ]:)) Čechům Čehúni? ;-) Peace.
L-Core 19.08.2014 14:58
L-Core
Jako starší generace si vybavuju, jak si na vojně nadávali Slováci mezi sebou. To byla prča. Západní…
joseff 09.07.2016 21:45
joseff
Prešovčania sú koňare lebo u nich na stanici a po meste jazdili kone ešte dlho po modernej dobe kedy… nový
Mino55 17.05.2023 23:57
Mino55
Ja pochazim z Opavy,čili nejsem ani čehuň ani pauzák,ale jsem Slezan,treti a nejmenši uzemi čr,co js…
Opavak 22.07.2019 19:51
Opavak
No, jak říkal na vojně jeden z Ostravy - málo produktivní horník, alias cyp. Ale možná si špatně pam…
Zarniwúp 22.07.2019 21:26
Zarniwúp
Jo, jsou to cipi. Píše se to s měkkým, ale vyslovuje s tvrdým. Tak nás to učili na vojně borci, co o…
Prasak 23.07.2019 13:09
Prasak
Ti borci dělali pravopisné chyby. Cyp je cyp! Ale vyslovuje se to spíše opačně - "cip". :-) Příklad:…
IQ37 23.07.2019 18:42
IQ37
Potvrzuji, ve wasserpolštině (po našymu) je výslovnost "cyp". Těšín, Třinec, Karviná, Jablunkov. nový
L-Core 24.07.2019 18:20
L-Core
Na Ostravsku je to stejné. nový
IQ37 24.07.2019 20:36
IQ37
Češi ... Švédi Moraváci ... pauzáci (víte proč?) Slováci ... čoboli nový
Pavel 18.05.2023 07:03
Pavel
Jasně ;-) Ale platilo to jen do 31.12.1992. Na vojně jsem často slyšel Moraváci = mezery, což je př… nový
L-Core 18.05.2023 09:12
L-Core

Inak toto slovo sa dosť objavuje v diskusiách (hlavne o hokeji). My vám to zase vraj vraciame označením pepíci alebo pepani. Podľa mňa je to dosť blbé, keď si tak dva blízke národy nadávajú a vzájomne sa ponižujú. Ja mám všeobecne Čechov rád ako národ i keď som nezažil ČSSR (narodil som sa rok po rozpade)

Když jsem byl na vojně (to se na vojnu ještě muselo:-)), tak jsem byl u útvaru, kde byla naprostá většina Slováků. Nás Čehůňov tam bylo jen pár. S výrazem "čo bolo, to bolo" jsem se setkával dost často.
Myslím, že na Slovensku, možná že ne všude, ale nějak oblastně, je to dost často používaný slovní obrat.
Nebo také možná dříve byl a postupně zanikl, jako množství jiných "módních" slovních obratů.
Již v té době (sedmdesátá léta), jsme na té vojně říkali Slovákům "čoboli" Slováci nám čehůni.
Myslím že i známý filmový výraz "čo bolo to bolo, teraz keď som majorom", vznikl ne v mysli autora, ale
použitím známého slovenského slovního obratu.
Možná že ve větší známost vešel tento výraz opravdu v souvislosti z hokejem, ale používán byl mnohem
dříve. Je možné jak jsem psal, že dnes již není tento slovní obrat používán, proto ani někteří Slováci již tuto
souvislost neznají. Zůstalo jen označení Slováků "čoboli" a většina lidí nepamatuje proč.
Prostě ... čo bolo, to bolo, teraz sú iné starosti...

Jinak bych ještě doplnil, výraz "čoboli" jsem já, ani mnoho mých vrstevníků nepovažovali za nadávku.
Používali jsme to jako jakousi "národnostní" přezdívku, a ani my "čehůni" jsme se kvůli tomuto označení neuráželi. To až dnes se chápe všechno nějak jinak. Já mám Slováky rád, nikdy se zcela neztotožním s rozdělením a satelitní přijímač jsem si pořídil i pro to, aby se pro mně nestala slovenština cizím jazykem.
Dnešní mladí se domluví anglicky, případně i jiným jazykem, ale když slyší slovenštinu, neví o čem je řeč.
Smutné....

Ja mam 30 rokov, ale ked ma nejaky cech nazve cobolakom, tak v horsej nalade sa lahko moze stat, ze dostane po hube... :). POsobi to urazajuco a hanlivo a kazdopadne vsade kde som videl a pocul ked nazval nejaky cech slovaka cobolakom bolo to v kontexte (opovrzeni, urazka)...Takze to sa moze hovorit slovenskemu madarovi, vychodnarovi, ci rusnakovi...nam stredoslovakom skor nie ak nechces riskovat stret... ;-)

Jako starší generace si vybavuju, jak si na vojně nadávali Slováci mezi sebou.
To byla prča.
Západní a střední nadávali těm ostatním do zku*vených východňárů.
Východňári mezi sebou selektovali zk**ené maďary, čili fefiky a rusňáky, (pro mladší ročníky to byli to zakarpatští Ukrajinci) hezký výraz pro smíšený původ byl križovatka pojebaná.
A dodnes nevím, proč se Prešovčanům říkalo koňare.
A dost se kvůli tomu čertili.
Jestli to někdo ví, hoďte to sem.
A to vše proloženo výkřiky: jebem ci, azanyát, boha ci, kelo ši na vojně abšík?, ištěm...
A abych nevynechal Čechy a Moravu, obecně je známá nevůle mezi brňáky a pražáky, čili cajzly.
Obrat cajzl zasr*nej dokázal po pár pivech divy.

Čobol vznikl z obratu při vyprávění ....ten, čo bol... jak už tu někdo napsal.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru