Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Lyžování...Luxus, který nebude pro každého.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-agenda-lyzovani-jako-novy-golf-luxus-ktery-nebude-pro-kazdeho-rika-sef-arealu-224058

Už pěkných pár let jsem nestál na lyžích (Nebo se píše "na ližích", když se má psát "ližiny"?). Ani na běžkách. Ale jak se píše o skipasech a snad i běžecké trasy mají být zpoplatněné. tak se tomu nedivím.

Kdysi jsem kohosi slyšel, asi organizoval školní kursy, že mu kdosi z Krkonoš povídal, jestli by mu nějaké kursy nepřihrál, prý odpověděl, že v Alpách je to podobně drahé a služby s těmi našimi nejsou srovnatelné.

Předmět Autor Datum
Ližiny a lyže nemají nic společného. Ližiny jsou od slova líha. A samozřejmě že lyžování bude luxus…
merlouska 24.01.2023 03:05
merlouska
On je ro takovy zacarovany keuh. Mene anwhu = musis vyrobit umely. Zdrazeni eneegii to prodrazi, vce…
Jan Fiala 24.01.2023 08:21
Jan Fiala
Ližiny jsou na helikoptérách, sněžných skútrech nebo i na autech. Takže klidně můžeš mít lyže na liž…
Karel04 24.01.2023 09:30
Karel04
Nečetl a neposlouchal jsem to. Problém (obecně) podle mě bude hlavně ve sněhu. Kdysi jsem lyžoval ho…
L-Core 24.01.2023 09:53
L-Core
Sjezdové lyžování tak jak je provozováno v nynější době bych úplně zakázal. Velká spotřeba vody a el…
nerady 26.01.2023 15:09
nerady
Souhlas. Ze všech stran buzerace, jestli náhodou nesvítíš moc a dlouho, jestli támhle nějaká stavba…
Mamko Tatić 02.02.2023 09:53
Mamko Tatić
V ČR je aktuálně 292 sjezdovek, přičemž aktuálně funguje cca polovina. Fakt si někdo myslí, že jejic…
Klempák 03.02.2023 20:51
Klempák
Sjezdovky v žádném případě nezakazovat!!! Máme aspoň doufám stále demokracii a v demokracii pro podo…
RedMaX 03.02.2023 20:57
RedMaX
Řeknu to trochu jinak. Jaký je kalorický výdej rekreačního sjezdového lyžaře. V podstatě stejný asi…
nerady 03.02.2023 21:10
nerady
Na druhou stranu začnou někteří brojit pro zákaz cyklostezek. Dneska totiž průměrný cyklovýletník vy…
RedMaX 03.02.2023 21:23
RedMaX
Tak budeme všichni sedět doma a čučet do zdi, protože to je ekologický a energeticky nenáročný. Že ž…
Prasak 03.02.2023 22:38
Prasak
Šachistovi se jen kouří z hlavy (což teda taky není zanedbatelný energetický výdej, ale nerostou po…
gilhad 03.02.2023 23:22
gilhad
Když jsem byl s děckama se školou lyžovat, tak za 4 dny byli všichni vyšťavení. A to jen "jezdili z…
Prasak 04.02.2023 00:00
Prasak
A já dodám, není nejlepší vlézt na strom a hotovo.....8-)
jezekhifi 04.02.2023 07:41
jezekhifi
Tramvaje stát taky nesmyslně dotuje a lidé v nich jen tupě sedí a kalorický výdej maj nižší, než rek… poslední
Klempák 04.02.2023 09:00
Klempák

On je ro takovy zacarovany keuh.
Mene anwhu = musis vyrobit umely.
Zdrazeni eneegii to prodrazi, vcetne vytapeni a zdrazeni vstupu na ubytovani a stravovani.
Vic lidi si tozmysli, jestli jim to za to stoji a mene lidi znamena nizsi trzby.
Aby provozovatel pokryl naklady, zdrazi.
To znamena opět méně lidí atd.
Na nejakem stavu se to ustali, ale jestli to bude stacit představě provozovatelů je otazka

Nečetl a neposlouchal jsem to.
Problém (obecně) podle mě bude hlavně ve sněhu. Kdysi jsem lyžoval hodně a často (když jsem byl svobodný, bydlel jinde a na sjezdovky jsme to měli kousek); nikdy si nepamatuji, že by se něco zasněžovalo.

Netuším, jak je to dnes, ale třeba přezkáče (lyž. boty) běžně stály výrazně více než měsíční hrubá mzda a daly se pořídit většinou pouze v Tuzexu. Lepší vázání (kromě špičky i patky) se mi podařilo kolem roku 1978 koupit v Havířově za 2500 Kčs, což byla tehdy lepší průměrná (čistá) výplata. Skipasy nebývaly, platilo se za jednotlivé jízdy na vleku, kolem 2-3 kaček. Když tehdejší ceny minimálně zdesetinásobím, zas tak strašné mi to nepřipadá. Musí se zasněžovat, sjezdovky upravovat (kdysi jsem rolbu snad nikdy/nikde neviděl..), je tam často osvětlení, spousta lanovek a vleků. My někde jezdili jen s "příručními" kotvami na špagátě s háčkem, kterým jsme se sami dole zahákovávali na drát, který nás tahal nahoru. To nestálo tolik jak dnes lanovky s vyhřívanými sedadly či co.

Sjezdové lyžování tak jak je provozováno v nynější době bych úplně zakázal. Velká spotřeba vody a elektřiny při zasněžování v době kdy se má šetřit elektřinou. Čekám kdy budou mít sněžná děla ještě svůj chladící aparát když nebude mrznout. Stát na nás bude tlačit aby rodinný dům splňoval energetický štítek a zbohatlíci si budou lyžovat a lidé nebudou mít na zateplení domů a budou mrznout. Co se týká běžeckého lyžování, tak zakázat bruslení a povolit jen klasiku se samostatným prošlapáváním stopy. Peníze by snad mohl vybírat pouze ten co tu stopu prošlapal. Celkově se ušetří na PHM pro rolby, ušetří se PHM pro vozidla zbohatlíků, která nebudou jezdit na hory. Uvolní se byty na horách a vyřeší se tím bytová krize. Lidé se na horách začnou věnovat pastevectví, bude více bio produktů, ušetří se na opravách a údržbě komunikací vedených do hor, ušetří se výdaje za horskou službu atd. Budeme se muset vrátit do doby než nastala smrt Hanče a Vrbaty. Pak tady bude ještě svět v pořádku.:-)

Souhlas. Ze všech stran buzerace, jestli náhodou nesvítíš moc a dlouho, jestli támhle nějaká stavba neohrozí nějakého sysla nebo splešťuli, ale na horách? Sereme na to, sněžná děla jedou dnem i nocí (kravál, spotřeba elektřiny, vody), lyžuje se na sjezdovce večer, kdy je osvětlená světlem jak za dne a to nikoho neštve?
Ne že bych někomu nepřál sportovní vyžití, ale to zasněžování atd mi přijde už trochu přes čáru.

V ČR je aktuálně 292 sjezdovek, přičemž aktuálně funguje cca polovina. Fakt si někdo myslí, že jejich zákazem se něco spasí? To si myslím, že by bylo efektivnější třeba zrušit v Praze tramvaje, protože žerou elektriku, z kolejí udělat cyklostezky, začít podporovat pouze nejekologičtější způsob dopravy - tedy individuální osobními auty), protože když už chceme rozbíjet kapitalismus, tak pořádně!

Sjezdovky v žádném případě nezakazovat!!! Máme aspoň doufám stále demokracii a v demokracii pro podobné zákazy není prostor!

Je třeba zakázat zasněžování, je to neekologické a byla spousta neekologických věcí zakázana a ještě bude, proto je jen logické si posvítit i na tuto zcela neekologickou zasněžovací záležitost!!!

Řeknu to trochu jinak. Jaký je kalorický výdej rekreačního sjezdového lyžaře. V podstatě stejný asi jako šachisty. V jakémkoliv ostatním rekreačním sportu člověk dělá něco pro svůj pohybový aparát. U sjezdového lyžování ho lanovka vyveze na vrchol sjezdovky a on svojí vlastní vahou sjede několikrát za den stejný svah. Mimo dýchání čistého vzduchu a možnost opálení a tím přísun vitamínu D tam nevidím žádný přínos pro tělesnou schránku rekreačního lyžaře. O společenském přínosu se už vůbec nedá hovořit. Vyjede do hor vlastním vozem, spotřebuje zbytečnou vodu, elektřinu, zanechá tam odpady a pak se vrátí domů, bez toho aby to mělo nějaký účinek na jeho tělesnou schránku či společnost. U jakéhokoliv jiného rekreačního sportu se člověk alespoň zapotí ale u tohoto typu lyžování ne. Příměr s tramvají snad nemá cenu ani komentovat a kapitalizmus je mi ukradený. Jde mi vyloženě jen o toto rekreační lyžování, které nemá se sportem nic společné. Dalším průšvihem je, že na tyto aktivity dával stát nesmyslné dotace. :-)

Na druhou stranu začnou někteří brojit pro zákaz cyklostezek. Dneska totiž průměrný cyklovýletník vyjede na elektrokole a co mu to dá, vůbec to zdraví nepomůže. Je fakt nesmysl zakazovat sjezdovky, bez zasněžování, bez rolby, když napadne sníh, tak náklady na provoz nejsou velké, takže to někdo může v pohodě provozovat a živit se tim a jiný si může jet do hor užít i něco jiného než turistiku.
Zakázat je potřeba selektivně ty věci, které škodí jako to zasněžování.

Tramvaje stát taky nesmyslně dotuje a lidé v nich jen tupě sedí a kalorický výdej maj nižší, než rekreační lyžař. Můžou chodit pěšky nebo jezdit autem, ze kterého každý majitel platí daně (aby bylo mimochodem třeba na dotace právě sjezdovek a tramvají). Je to jen o úhlu pohledu... Pro mě jako automobilistu taky nemá veřejná doprava žádnej společenskej přínos, ale její zákaz mě napadá jen ve chvíli, kdy mi někdo jiný začne říkat, že sjezdovky jsou zlo, protože pro něj osobně nemaj přínos.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru