Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Platnost evropských norem

Rovněž unijní nařízení, která fakultativně umožňují přijetí implementačních opatření, mají s ohledem na čl. 249 Smlouvy o ES (čl. 288 SFEU) přímý účinek a jsou tudíž přímo použitelná před orgány členského státu. Proto ani případné pochybení členského státu při implementaci požadovaného opatření v řádné době nemůže omezit nastoupení přímého účinku evropského nařízení a ohrozit tak základní pravidlo vyžadující jednotnou účinnost evropského nařízení v celé Evropské unii

Tady se píše že unijní nařízení má okamžitou platnost, jak je tedy možné, že přesto je někdy unijní právo ignorováno, když je přímo použitelné na území státu? Kdyby to byl jen závazek je to věc jiná.

Předmět Autor Datum
Vychází se z principu, co nevíš, to tě netrápí. Tudíž unijní pravidlo platit může, ae dokud to nemáš…
RedMaX 04.01.2023 09:34
RedMaX
Denně desetitisíce a možná i statisíce lidí ignorují i naše vlastní zákony. A tobě přijde divné, že…
Wikan 04.01.2023 09:42
Wikan
Myslím státními orgány a složky.
Bcnd 04.01.2023 09:50
Bcnd
Vážně máš pocit, že všechno dodržují?
Wikan 04.01.2023 09:52
Wikan
Ale tak většinou jde o směrnice, které se musí převést do zákona.
Bcnd 04.01.2023 10:03
Bcnd
Neodpovídáš na otázku.
Wikan 04.01.2023 10:08
Wikan
Ne, nemyslím si, ale většinou jde o směrnice které pro platnost musí být nejprve aplikované.
Bcnd 04.01.2023 10:10
Bcnd
Jak do dubu.
Wikan 04.01.2023 10:13
Wikan
Dle tohoto textu je dané že nařízení je přímo platné a musí ho tedy přímo používat státní orgány a s…
Bcnd 04.01.2023 10:17
Bcnd
Tak znovu. Máš dojem, že státní orgány důsledně dodržují i naše vlastní zákony?
Wikan 04.01.2023 10:23
Wikan
Všechny asi ne vždy, ale ptal sem se na anglickém redditu například zda-li může stát ignorovat evrop…
Bcnd 04.01.2023 10:37
Bcnd
Tak co na tom stále nechápeš?
Wikan 04.01.2023 10:41
Wikan
ptal sem se na anglickém redditu například zda-li může stát ignorovat evropské právo, a odpovědi byl…
Bcnd 04.01.2023 11:53
Bcnd
Jestli chceš být právníkem nebo alespoň diskutovat na úrovni, tak se napřed nauč správně česky, máš…
Karel04 04.01.2023 11:58
Karel04
Někde jsem četl, že policisté nějakou ženu ignorovali několikrát.:-D Proč se tedy divíš, že i úřady…
nerady 05.01.2023 19:51
nerady
To jsi okopčil odsud? Na to pod tím jsem nenašel dost chuti.
IQ37 04.01.2023 10:01
IQ37
A to vědí, jak pes sežere buřt, který je na ostrůvku, kam nevede žádný most, není tam žádná loďka a…
gilhad 04.01.2023 16:35
gilhad
Pro psy neplatí zákony. A člověk samozřejmě může dělat cokoliv, pokud mu to projde.
Bcnd 04.01.2023 17:19
Bcnd
Takže proč se vůbec ptáš, když odpověď zjevně znáš?
gilhad 04.01.2023 17:51
gilhad
Jo jenže tohle je něco jineho. Teď sem o tom četl trochu víc a i když sem si myslel ze je ve smlouvě…
Bcnd 04.01.2023 20:54
Bcnd
A když bude nějaký rozsudek, že to lidi nesmí ignorovat a lidi to budou stejně ignorovat, tak co s t…
gilhad 05.01.2023 01:18
gilhad
Nevím jestli to skutečně může platit, precijen rozsudek je něco jiného, ale pokud tím rozsudkem zruš…
Bcnd 05.01.2023 05:18
Bcnd
Už trochu vymýšlíš kraviny, nemyslíš? Poslanecká sněmovna je zakotvnena v Ústavě. A i kdyby nebyla,…
Wikan 05.01.2023 09:22
Wikan
Ale když ústava nic neznamená z hlediska Evropského soudu?
Bcnd 05.01.2023 19:57
Bcnd
Tak jestli jim to za tu válku bude stát, tak si to možná prosadí.
Wikan 05.01.2023 20:26
Wikan
Jakou válku? :-D
Bcnd 06.01.2023 20:45
Bcnd
Jakou válku?
Bcnd 10.01.2023 17:57
Bcnd
A čemu teda jako nerozumíš na slově ignorovat?
gilhad 05.01.2023 11:58
gilhad
Stěžuje si pí Slepičková paní Kotrčové: Představte si, paní, Mrkvičková mě všude pomlouvá, že jsem j…
čumil old 05.01.2023 17:09
čumil old
Přijdou dva policajti po obchůzce na služebnu a jeden hlásí nadřízenému: „Pane, vše probíhalo hladce…
Prasak 05.01.2023 17:37
Prasak
Prasáku omlouvám se, ale až k tvému příspěvku jsem tu diskuzi dočetl až po odeslání mého příspěvku.…
nerady 05.01.2023 19:53
nerady
V poho.
Prasak 05.01.2023 21:18
Prasak
Prasáku Potěšíš ho krátkým a v nicku. Možná by ho mohl uspokojit i anglismus ursac. :beer::-)
čumil old 06.01.2023 19:55
čumil old
Je mi to fuk. Když chci uspokojit, mám manželku. Teda když ona chce, je nepodstatný, co chci já :-(
Prasak 06.01.2023 22:32
Prasak
uspokojit Eh, zvolil jsem nevhodný výraz. Ale matně si vzpomínám, že jsi se jednou vůči á ohradil.…
čumil old 10.01.2023 19:45
čumil old
Jo, ale rozhodně jsem se za to nikdy neurazil. Když už jsem si jednou zvolil debilní přezdívku, musí… poslední
Prasak 10.01.2023 20:49
Prasak
Tady nejde o ignoraci přečti si článek 10 české ústavy.
Bcnd 10.01.2023 17:56
Bcnd
A čemu teda jako nerozumíš na slově ignorovat? Kdokoli si může vyhlašovat nebo psát cokoli, pokud h…
gilhad 10.01.2023 18:50
gilhad

Vychází se z principu, co nevíš, to tě netrápí. Tudíž unijní pravidlo platit může, ae dokud to nemáš dané českým zákonem, tak o tom pravidle nevíš. Probém by mohl nastat, kdyby se někdo kvůli platnosti pravidla obrátil na evropský soud, potom by mohl vyhrát, ikdyž by u českého soudu operujícího s českými zákony, prohrál.
Neptej se, jak je to možné, protože celá EU je jedna velká schizofrenie a tudíž je tam možné všechno.

Dle tohoto textu je dané že nařízení je přímo platné a musí ho tedy přímo používat státní orgány a složky (např. Policie, soudy,) není nutné vytvářet žádný předpis v daném státě (tzv. Přímý účinek.) Jak tedy může být ignorovány kdyz ho musí použít přímo policie apod?

Všechny asi ne vždy, ale ptal sem se na anglickém redditu například zda-li může stát ignorovat evropské právo, a odpovědi bylo to že nemůže z hlavních důvodu že je nadřazené a z důvodu že je jeho účinek přímo aplikovaný a efektivní, na rozdíl od mezinárodního práva které je jen formou závazku, a musí být vždy přijat zákon, navíc v některých státech je zřejmé že ústava je nad mezinárodní právní normy a je to jasně řečeno.

ptal sem se na anglickém redditu například zda-li může stát ignorovat evropské právo, a odpovědi bylo to že nemůže z hlavních důvodu že je nadřazené a z důvodu že je jeho účinek přímo aplikovaný a efektivní.

Nelze tedy narozdíl od mezinárodního práva normu ignorovat jelikož tam jde pouze o závazek a ne přímo aplikované právo pro orgán.

Jo jenže tohle je něco jineho. Teď sem o tom četl trochu víc a i když sem si myslel ze je ve smlouvě to že se zneplatní zákony a náhradí se, tak to tak není, jde pouze o okamžitou platnost (okamžitě to mohou aplikovat orgány státu) i když to vůbec není ve smlouvě určil to soudní dvůr eu. Ale nic neurčuje to že zákon bude odstraněn apod.

Takže to asi bez problémů lze.

Pokud toto platí na základě rozsudku SDEU (soudního dvora EU, bez změny smluv) tak pokud by SDEU určil bez jakékoliv změny smluv například to:
Nařízení má přímý aplikační efekt, pokud je vnitrostátní norma v rozporu, ruší se a nahrazuje ji norma unijní.

Tak by s tím asi nic nešlo dělat.
Stejně jako určil přímý účinek mohl by určit toto.

Vím že si to trošku představují jako Hurvínek válku, ale pokud mohl rozsudkem učinit přímou aplikatelnost, proč by to nemohl rozsudkem určit rušení vnitrostátního zákona který je proti pravidlům.

Nevím jestli to skutečně může platit, precijen rozsudek je něco jiného, ale pokud tím rozsudkem zruší např..poslaneckou sněmovnu? Říká se že evropské právo je nadřazené, ale všechno je skoro vlastně dané jen Evropským soudem, ale pokud šlo určit tohle, tak proč by nešlo toto.

Přijdou dva policajti po obchůzce na služebnu a jeden hlásí nadřízenému:
„Pane, vše probíhalo hladce, pouze nás asi hodinu obtěžovala jedna prostitutka.“
Náčelník se zamračí a důrazně ptá se:
„Doufám, že jste ji ignorovali?!“
„Ano,“ odpoví strážník „já dvakrát a kolega třikrát.“

A čemu teda jako nerozumíš na slově ignorovat?

Kdokoli si může vyhlašovat nebo psát cokoli, pokud ho to budou všichni ignorovat, tak se tím nikdo řídit nebude a hotovo. Bude to, jako kdyby nevyhlásil a nenapsal nic.
Pokud někoho nepřesvědčíš nebo nedonutíš, aby tě poslouchal, tak viz ten pes.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru