Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailemAnketa Viac dovolenky pre starších zamestnancov: Áno alebo nie?

Zdravím,

pracujem v jednej firme v dvojčlennom tíme - okrem mňa ako vedúceho ho tvorí ešte jeden starší (vekovo, nie služobne) kolega. Na Slovensku platí, že zamestnanec má právo na 4 týždne dovolenky. Kto sa trvalo stará o dieťa alebo dovŕši v danom roku 33 rokov, má právo na 5 týždňov.

Čo si o tejto úprave myslíte a máte niečo podobné aj v ČR (rýchle hľadanie ukazuje, že nie, ale možno hľadám zle)? Nejde mi tu o viac dovolenky pre zamestnancov s deťmi, to pokladám za plne logické, ale o ten vek. Osobne som jednoznačne proti, pokladám to za jednoznačne diskriminačné. Nevidím žiadny dôvod, ktorý by ospravedlňoval, že 33-ročný kolega má nárok na viac dovolenky než 32-ročný v identických podmienkach.

Uvítam každý názor, ideálne aj aspoň stručne odôvodnený.

Súhlasíte s tým, aby zamestnanci po dovŕšení istého veku mali viac dovolenky?

41%
59%

Předmět Autor Datum
A co tedy vlastně chceš? Aby tobě přidali týden dovolené a kolegovi ho ubrali? Navrhoval bys i to, a… nový
IQ37 21.10.2022 01:09
IQ37
Spíš tam vidím problém v tom, že z jeho pohledu on jako nadřízený je na tom hůř než jeho podřízený. nový
Jan Fiala 21.10.2022 04:38
Jan Fiala
Navíc nemá děti, anebo mu není 33 roků, ale chce stejné výhody, jako ten s dítětem. V kapitalismu vo… nový
IQ37 21.10.2022 11:54
IQ37
Ne. Tohle bylo za komunistů (nárok 10-15-20 dní), nemá to logiku. Čas na odpočinek či vyřizování vla… nový
L-Core 21.10.2022 07:52
L-Core
Určitou logiku v tom vidím. Asi se předpokládá, že starší zaměstnanec už má děti a potřebuje víc čas… nový
Yarda 21.10.2022 08:13
Yarda
Dovolená je v ČR 4 týdenní, ale zaměstnavatel se může rozhodnout i pro víc, státní zaměstnanci mají… nový
RedMaX 21.10.2022 10:59
RedMaX
Chybi mi nejake zduvodneni toho PROC by meli mit ten tyden navic a proc tam tedy neni vice stupnu, t… nový
Dwane Dibbley 21.10.2022 17:38
Dwane Dibbley
Já si taky myslím, že všichni pracují celej rok a tudíž zaslouží stejný volno. Někdo v tom vidí bene… nový
Prasak 21.10.2022 22:30
Prasak
Osobně na tom paradoxně vidím ten problém jak zmínil Dwane jako největší. Že si starší lidé zase bud… nový
RedMaX 21.10.2022 22:33
RedMaX
U odborných profesí bych to neviděl tak černě, ale u nekvalifikovaných to problém bude - starší bude… nový
Prasak 21.10.2022 23:59
Prasak
Tak jasně, u odborných profesí respektive všude tam, kde je po lidech sháňka, je stejne týden dovole… nový
RedMaX 22.10.2022 00:47
RedMaX
Pánové nechci vám do toho kecat, ale kam jsem vlezl a byla to spousta firem všude 5 týdnu dovolené.… nový
jezekhifi 22.10.2022 08:06
jezekhifi
V lepších firmách to tak je. Ale podle sebe to nesuď, je pořád dost firem, kde nabízí jen zákonnou 4… nový
RedMaX 22.10.2022 08:57
RedMaX
Sakra a není to tím, že mě bude za necelé roky pul století... nevím, ale vím jedno, at taková nebo m… nový
jezekhifi 22.10.2022 09:03
jezekhifi
V pohodě, já zase dělal i ve firmě se 4 týdny a znám lidi, co dělají ve firmách se 4 týdny. Všechno… nový
RedMaX 22.10.2022 09:26
RedMaX
Tak nevím. Já dělal od montážního dělníka, přes skladníka až po operátora cnc, a ted budu dělat údrž… nový
jezekhifi 22.10.2022 10:08
jezekhifi
Pokud beres zamestnance jen jako kratkodobe spotrebni zbozi kde ti nejde o kvalitu, tak das jen 4 ty… nový
Dwane Dibbley 22.10.2022 12:27
Dwane Dibbley
U nás dostaneš ten týden dovolené navíc až po roce. Docela to chápu, proč cpát takový benefit fluktu… nový
Prasak 22.10.2022 13:13
Prasak
Sorry chybička se vloudila že mě bude za necelé roky pul století Dva tam ještě patří poslední
jezekhifi 23.10.2022 09:58
jezekhifi

Určitou logiku v tom vidím. Asi se předpokládá, že starší zaměstnanec už má děti a potřebuje víc času aby se jim věnoval.
Ale v dnešní době je to taky záležitost zaměstnavatele, kolik dovolené nad rámec povinné doby nabídne, aby přilákal další schopné zaměstnance. Já bych se v tom nešťoural.
:beer:

Dovolená je v ČR 4 týdenní, ale zaměstnavatel se může rozhodnout i pro víc, státní zaměstnanci mají 5 týdnů.

Dle mého názoru rozhodně nic podle věku nerozdělovat, spíš se zaměřit na to, aby zaměstnavatelé aspoň ty 4 týdny dodržovali.

Chybi mi nejake zduvodneni toho PROC by meli mit ten tyden navic a proc tam tedy neni vice stupnu, treba v 45ti dalsi extra tyden. Proc jen jeden tyden a proc v 33 letech? Navic me prijde ze to jeste vice motivuje firmy aby radeji nabirali mlady lidi protoze jim budou delat o ten tyden navic.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru