Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Nahlížení do katastrofálních map.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/karel-vecere-cuzk-katastr-nemovitosti.A210526_132833_ekonomika_ven
Tomu článku nevěřím ani datum zveřejnění, ani těm článkům předchozím na dané téma.
Od doby kdy se psalo, že když si na sebe podvodník na základě zfalšovaných dokumentů nechá na sebe přepsat nemovitost a pokud se skutečný vlastník do určité doby proti tomu neozve, tak mu zbydou jen oči pro pláč se do katastrofálních map občas kouknu, jestli ještě pořád jsem u svých nemovitostí (ne, nemám jich tolik jako exministr zdravotnictví) uveden jako vlastník.
Přiznávám, že tu a tam třeba kouknu, na koho je napsaný zanedbaný pozemek v zahrádkářské kolonii poblíž mé zahrádky, ale uznávám, že do toho mi je kulové a tenhle přístup klidně oželím.
Tak si myslím, že tahle akce je proti obyčejným lidem, podvodníci si cestičky najdou.
Není tu nějaká politická strana co má ve svém volebním programu zachování dosavadního přístupu ke katastrofálním údajům?
3-[3-[3-[:x:

Předmět Autor Datum
Koukat se můžeš pořád dál, jen teď už ne anonymně, ale přes portál občana nový
Jan Fiala 27.05.2021 08:19
Jan Fiala
Что такое "portál občana". To se zase musím někam přihlásit, abych byl obtěžovaný nabídkami na dámsk… nový
Yarda 27.05.2021 08:22
Yarda
https://obcan.portal.gov.cz/prihlaseni Žádné reklamy, natož na vložky, tam nejsou. nový
Wikan 27.05.2021 08:33
Wikan
Nejen to - po přihlášení tě začnou sledovat, kam všude chodíš, jaké pozemky kontroluješ a pokud zjis… nový
Moas 27.05.2021 09:33
Moas
Na tohle ti stačí covid pas, kde to máš všechno mnohem jednodušší a online. Kde jsi byl, s kým jsi b… nový
Jan Fiala 27.05.2021 10:29
Jan Fiala
V tomto článku na Lupě - Proč dochází k omezení v Nahlížení do katastru nemovitostí - vysvětluje dů… nový
Zdenál 27.05.2021 08:54
Zdenál
To znám, jeden čas mi volali s podobnými nabídkami. Až na to, že já nic takového nevlastním, ale jak… nový
Wikan 27.05.2021 09:25
Wikan
Taky mi to chodí docela často. Teď jaksi ti překupníci přidali na úsilí, asi počítají, že lidi jsou… nový
L-Core 27.05.2021 10:17
L-Core
Fakticky to znamena konec nahlizeni do katastru nemovitosti pro bezneho cloveka. Delam to take jako… nový
RedMaX 27.05.2021 23:44
RedMaX
Neni pravda, ze eIdentita znamena zalizeni datovky. Tu zakladat nemusíš nový
Jan Fiala 28.05.2021 04:49
Jan Fiala
Já chtěl tu eIdentitu založit z datovky a nešlo to :) Tak jsem ji založil (jen kvůli tomu katastru)… nový
L-Core 28.05.2021 11:15
L-Core
Kecáš. Používáš internetové bankovnictví? Pak bude stačit tzv. bankovní identita - tedy přihlásit se… nový
Zdenál 28.05.2021 07:32
Zdenál
S bankovní identitou to není až tak jednoduché. Chtěl jsem výpis úkonů z VZP, přes bankovní identitu… nový
petrM 28.05.2021 11:11
petrM
Ano, ne vše je přístupné - Kam všude se s bankovní identitou (přes NIA) nedostanete? Co mají takov… nový
Zdenál 28.05.2021 11:49
Zdenál
Pockej, ja kecam a ty das odkaz na to, o cem mluvim? ::) Proste ti mozna ne hned, ale casem zalozi s… nový
RedMaX 28.05.2021 19:42
RedMaX
Nemáš pravdu v tom, že pro nahlížení do katastru musíš mít dnes datovou schránku. A ano, za pár let… nový
Zdenál 28.05.2021 19:50
Zdenál
Dneska ne, ale zitra jo. Proste to neber doslovne, nekoukam do katastru kazdy den. ;-) nový
RedMaX 28.05.2021 19:56
RedMaX
Tlak občanů přinesl ovoce. Plán na omezení nahlížení do katastru se ruší Anonymní nahlížení do kata… nový
Pavel 02.06.2021 19:21
Pavel
To tedy koukám ::) nový
L-Core 02.06.2021 20:09
L-Core
Ja taky, akorat ted nevim, jestli by vedeni uradu nemeli vyhodit za to, ze tu blbost vubec vymysleli… nový
RedMaX 02.06.2021 20:24
RedMaX
To první. Protože pitomá Captcha by to pořešila. Nebo jiný, protirobotický ověření. Já bych se nediv… nový
Prasak 02.06.2021 20:27
Prasak
ja si nejsem popravde uplne jista, jestli by to captcha vyresila, dneska uz existujou i moznosti, ja… nový
merlouska 02.06.2021 23:05
merlouska
Tak jsou i jiný způsoby, jak to řešit, nejen Captcha. nový
Prasak 02.06.2021 23:31
Prasak
Mrkni na ten článek, co Yarda odkazoval, Captchu zkoušeli, cituji: Snažili jsme se ho ztížit pomocí… nový
Moas 03.06.2021 05:50
Moas
Přesně tak. Výše odkazuji na podrobnější článek na Lupě, tam to také zmínili. poslední
Zdenál 03.06.2021 07:04
Zdenál

Nejen to - po přihlášení tě začnou sledovat, kam všude chodíš, jaké pozemky kontroluješ a pokud zjistí, že se koukáš na pozemky, které sousedí s nemovitostmi, kde se odehrála trestná činnost, tak tě automaticky zařadí do seznamu podezřelých.
Ve fázi dvě tě pak už nikam zařazovat nebudou, rovnou tě přijedou zatknout.

Lepší žádné tyhle moderní vymoženosti nepoužívat.

V tomto článku na Lupě - Proč dochází k omezení v Nahlížení do katastru nemovitostí - vysvětluje důvody zaměstnanec oddělení řízení projektů a rozvoje Informačního systému katastru nemovitostí:

Aplikace se na začátku roku 2021 potýkala s výkonnostními problémy, které byly způsobeny vysokým počtem přístupů jak do grafické, tak do „textové“ (popisné) části aplikace.
...
Po provedeném posílení hardwaru je provoz aplikace bez problémů, a to za situace, kdy od problémového jara dále vzrostl počet vyhotovovaných sestav. Proč tedy přistupujeme k omezení Nahlížení?
Pokud by zátěž rostla současným tempem, dříve či později bychom se znovu dostali na limit hardwaru. Ten lze sice opět posílit a aplikace je na to z hlediska možností škálování připravena, ale považujeme za projev péče „řádného hospodáře s prostředky státního rozpočtu“, když nechceme utrácet peníze za posilování infrastruktury, aby obsloužila i „stahovače“. Aplikace Nahlížení má sloužit skutečně pouze k nahlížení, ne k vyrábění soukromých kopií katastru.

Co se týče mých několika hektarů zděděných polností, považuji za dobrou kontrolu vlastnictví to, že mi cca 1x měsíčně chodí nabídky na jejich odkup od různých firem, často i z druhého konce republiky.

Taky mi to chodí docela často. Teď jaksi ti překupníci přidali na úsilí, asi počítají, že lidi jsou finančně zdecimováni covidem a tak rádi prodají.

A nejlepší je, jak všichni zdůrazňují, že jim jde opravdu o zemědělskou půdu a ne stavební parcely. Jo, asi si myslí, že jsou všichni úplně padlí na hlavu a třesou se na jejich pár usmolených peněz.

Fakticky to znamena konec nahlizeni do katastru nemovitosti pro bezneho cloveka.

Delam to take jako ty, sem tam vlezu na katastr a ujistim se, ze svuj byt a chalupu stale vlastnim, s tim je ted konec. Zbyva jen doufat, ze ti nikdo tvou nemovistost neukradne a kdyz jo, tak se proste ozbrojis a zastrelis tolik lidi, co to jen pujde. Je to totalne na palici a podnecuje to jen to, aby se tu zblaznilo mnohem vic lidi a resili sve problemy na ferovku. Asi nekdo dostal napad, ze jsme pozadu za amerikou. Ach jo.

Jinak eidentita zaroven znamena zalozeni datove schranky a nasledne povinne jednani se statem vyhradne pres datovou schranku, proste neco, co je mozna dobre pro podnikatele, ale ty jako bezny obcan to nechces. Ted si teda muzes vybrat, jestli chces byt povinovan statu povinnostmi navic nebo mas s katastrem nemovitosti slus. 3-[

S bankovní identitou to není až tak jednoduché. Chtěl jsem výpis úkonů z VZP, přes bankovní identitu jsem se tam nedostal, když jsem jim na VZP poslal dotaz, dostal jsem dvě stránky zdůvodnění nějakého právníka, proč to není možné.

Ano, ne vše je přístupné - Kam všude se s bankovní identitou (přes NIA) nedostanete?

Co mají takovéto subjekty (školy, nemocnice) společného a co je vylučuje z možnosti přihlásit se k nim pomocí bankovní identity, když už podporují přihlašování „přes NIA“?
...
Přeloženo do lidské řeči toto ustanovení znemožňuje přihlašování pomocí bankovní identity cestou „přes NIA“ k takovým (online) službám, které poskytuje někdo, kdo sám není ani státním orgánem, ani orgánem územního samosprávného celku.
Je to dáno celkovou uzavřeností našeho národního systému elektronické identifikace, opakovaně diskutovanou i zde na Lupě

Důvody takovéhoto přístupu se v článku rozebírají podrobněji.

Pockej, ja kecam a ty das odkaz na to, o cem mluvim? ::) Proste ti mozna ne hned, ale casem zalozi stat datovku jen na zaklade e-identity. Pro me fakticky to znamena, ze pristoupim na hru statu s obcany, kdo je neanonymne na siti, dostane datovku. Nechci to. Tudiz mam smolika i s nahlizenim do katastru, kdyz to nepujde anonymne.

To první. Protože pitomá Captcha by to pořešila. Nebo jiný, protirobotický ověření.
Já bych se nedivil, kdyby za tím bylo něco jinýho, protože když budou vědět kdo se o co zajímá, tak taková databáze se spekulanty s půdou může mít slušnou hodnotu. Prostě budou vědět, kdo se zajímá ve velkým o pozemky a kde se zajímá a honem tam pošleš vlastní nabídku

Mrkni na ten článek, co Yarda odkazoval, Captchu zkoušeli, cituji:

Snažili jsme se ho ztížit pomocí Captcha testu. Aby captcha bránila vytěžování, musela být hodně složitá a během jedné návštěvy často opakovaně vyžadovaná, takže jsme za to sklízeli velkou nevoli uživatelů. Pak ji roboti začali obcházet pomocí zvukové verze pro nevidomé, tak jsme raději přešli na obranu blokováním IP adres. Dnešní technologie ale umí poměrně snadno přesměrovávat dotazy a my tak bohužel odstřiháváme i mnoho poctivých uživatelů, takže to přestává plnit svůj účel.

Přijde mi, že snaha byla.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru