Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Chytré kontrakty a pojištění

Jen taková úvaha.

Na poli financí a zpracování informací je poslední dobou patrný velký pokrok. Už reálně existují chytré kontrakty, kdy se na základě předem definovaných a ověřitelných podmínek automaticky posílají peníze z účtu na účet.

Napadlo mě, zda bude v budoucnu reálné něco jako dynamické pojištění majetku, např.:

1. Mám rodinný dům, je pojištěný; blíží se silná letní bouřka, moje AI vyjedná s pojišťovnou dodatečné pojištění střechy a oken na následujících 6 hodin.

2. Mám pojištěné auto a jedu do míst, kde očekávám problémy, AI připojistí auto proti krádeži/poškození na následující tři dny.

Atd., další příklady vás jistě napadnou. Samozřejmě nemám vyřešeno, jak by se před pojištěním dokazovalo, že střecha a okna domu jsou v určitém stavu (tj. nepojišťovat rozbité okno).

Může to být v budoucnosti realitou?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
To nikdy nenastane. Pojistka je na neočekávané události, ne na blížící se bouřku, to by bylo jakoby…
L-Core 02.12.2020 15:14
L-Core
Proč na hraně podvodu? AI domácnosti navrhne uzavřít dočasnou pojistku a AI pojišťovny vyhoví nebo…
Pavel 02.12.2020 17:07
Pavel
Nebo navrhne jiný parametry To není žádné "nebo". Parametry smlouvy bude vždy navrhovat pojišťovna.…
Wikan 02.12.2020 19:01
Wikan
To není žádné "nebo". Parametry smlouvy bude vždy navrhovat pojišťovna. Proč by? Prostě proběhne ně…
Pavel 02.12.2020 20:46
Pavel
Tak si zkus zajít do pojišťovny, že bys s nimi chtěl uzavřít smlouvu podle svého návrhu. Na těch sml…
Wikan 02.12.2020 21:03
Wikan
Ano, takhle to dělají lidi; my se ale nebavíme o lidech, ale o AI.
Pavel 02.12.2020 21:06
Pavel
AI nebo ne, zodpovědnost má na konci zase jenom člověk. A dokud nebude moct AI stoprocentně věřit, t…
Wikan 02.12.2020 21:13
Wikan
Díváš se na to z pohledu dnešní doby. Já se dívám směrem do budoucnosti. Byť jsem to uvedl na případ…
Pavel 02.12.2020 21:36
Pavel
AI domácnosti vždycky bude tahat za kratší konec a pojišťvna (AI nebo "lidská") nikdy na nevýhodnou/…
L-Core 02.12.2020 21:54
L-Core
Dnešní situace: pojistnou smlouvu vypracovali právníci pojišťovny (lidi) a podepíšu ji já, ač nemám…
Pavel 02.12.2020 22:02
Pavel
Té budoucnosti se určitě nedožijeme. To spíše nastane jiná situace, povinné pojištění kdečeho, žádné…
L-Core 02.12.2020 22:16
L-Core
Hm, jenže stát může realizovat svoje požadavky jen potud, pokud má příslušný páky. Teď si představ,…
Pavel 02.12.2020 22:37
Pavel
AI to možná zajímat nebude, ale ty ostatní firmy ano. Zlocinci se také nenechají zavírat dobrovolně…
Wikan 02.12.2020 22:59
Wikan
Zabavit jde cokoliv. Jo, když použiješ větší sílu/schopnosti/vynalézavost/... Ale jak zabavíš auto,…
Pavel 02.12.2020 23:21
Pavel
Myslíš, že by jakákoliv lidská organizace/subjekt povolila k výrobě cokoliv, co by šlo proti třem zá…
L-Core 03.12.2020 06:34
L-Core
Ty jsi ale naivní. Vzpomeň si na první test atomové bomby. Byl to spíš vědecký pokus. A uskutečnili…
Jan Fiala 03.12.2020 09:58
Jan Fiala
A kdo uvede tu z řetězu urvanou pojišťovací AI (nebo z řetězu urvanou Tesla AI, která bude prorážet…
L-Core 03.12.2020 10:07
L-Core
Nu, já teda předpokládám, že AI bude chytrá; proč by měla prodělávat? Vždyť bude natrénovaná množstv…
Pavel 03.12.2020 10:58
Pavel
Pokud bude AI chytrá, tak neuzavře předtornádovou pojistku s lidmi, k nímž se blíží oko hurikánu. Pr…
L-Core 03.12.2020 12:05
L-Core
A když vynecháme tornádo a hurikán a vrátíme se k normální letní bouřce ve střední Evropě. Proč by n…
Pavel 03.12.2020 12:23
Pavel
Proti škodám způsobených bouřkou (např. kroupy, voda..) se normálně pojistit můžeš i dnes, je to sou…
L-Core 03.12.2020 18:47
L-Core
... Ale pojistit se nemůžeš, když bouřka přichází. ... Protože pojištění proti již existujícímu nebe…
Pavel 04.12.2020 16:11
Pavel
Není mi jasné, proč by tohle jakákoliv pojišťovna chtěla provozovat. Vždyť je to z jejich hlediska v… nový
L-Core 04.12.2020 18:21
L-Core
Jenže ty mícháš technologický pokrok a obchodní myšlení. Lidi obchodují už tisíce let a jen hlupák b… nový
Prasak 04.12.2020 18:25
Prasak
Já pořád dokola argumentuju tím, že ze strany AI pojišťovny jde o řízení rizik. Kolik je letních bou… nový
Pavel 04.12.2020 19:19
Pavel
Ale to určitě dokáže. Jenže výsledná cena bude taková, že na ni nikdo rozumný nepřistoupí. nový
Wikan 04.12.2020 19:32
Wikan
Ono by to ale asi nebylo online během chvilky.Protože by ta pojiš'tovna musela znát dopředu přesný p… poslední
Karel04 04.12.2020 20:47
Karel04
Netýká se to pojištění, ale týká se to AI. Na DVTV je rozhovor s odborníkem, je to člověk, co má pře… nový
Pavel 04.12.2020 16:47
Pavel
Já si myslím, že než bude AI schopna snižovat populaci, která by vedla k vyhynutí lidstva, dávno člo… nový
L-Core 04.12.2020 18:17
L-Core

To nikdy nenastane.
Pojistka je na neočekávané události, ne na blížící se bouřku, to by bylo jakoby na hraně pojistného podvodu.

Může se stát, že něco půjde pojistit na kratší dobu. Ale určitě ne střecha dva dny před tornádem.
Existuje např. cestovní pojištění (léčebné výlohy, repatroace..), po dobu dovolené.

Nebo navrhne jiný parametry

To není žádné "nebo". Parametry smlouvy bude vždy navrhovat pojišťovna.

AI domácnosti na to přistoupí nebo nepřistoupí.

A co když ve navržené smlouvě bude něco ve smyslu, že si klient není vědom žádného zvýšeného rizika? AI domácnosti to špatně vyhodnotí a přistoupí na smlouvu. Půjde pak klient sedět za špatné vyhodnocení jeho AI asistenta?

To není žádné "nebo". Parametry smlouvy bude vždy navrhovat pojišťovna.

Proč by? Prostě proběhne několik (několik desítek, stovek) iterací a ty dvě AI se domluví nebo nedomluví na podmínkách smlouvy.

První krok přece může udělat AI domácnosti a navrhnout parametry připojištění. Proč by nutně prvotní parametry musela navrhnout AI pojišťovny?

... Půjde pak klient sedět za špatné vyhodnocení jeho AI asistenta?

Nevím.

Tak si zkus zajít do pojišťovny, že bys s nimi chtěl uzavřít smlouvu podle svého návrhu.
Na těch smlouvách pracují týmy právníků, aby byly z jejich pohledu neprůstřelné. Nebudou riskovat, že něco špatně vyhodnotí (ať už živí pracovníci a nebo AI) a přijmou výrazně nevýhodnou smlouvu.
Jediné, co dovolí nastavit, jsou nějaké základní parametry. Ale "šablona" smlouvy bude stále stejná.

Díváš se na to z pohledu dnešní doby. Já se dívám směrem do budoucnosti. Byť jsem to uvedl na případu "domácnost a její AI" a "člověk a jeho AI", může být i další varianta, viz dále.

Majetek se samostatnou právní suverenitou, co nikomu nepatří, jen "sám sobě". Něco jako jsou dnes svěřenský fondy - ten majetek má samostatnou suverenitu či subjektivitu (terminologii neznám).

Jednou stranou uzavírající pojistnou smlouvu může být taková pojišťovna, kterou nevlastní žádný člověk, ale je sama samostatným majetkem. A podniká na poli pojišťovnictví. S lidma to vůbec nijak nesouvisí. No a druhou stranou může být člověk, lidská domácnost, ale i jiná AI korporace, např. flotila autonomních aut ("taxi").

No a tyto dvě AI entity se prostě dohodnou na parametrech smlouvy a nemusí do toho nijak zasahovat člověk.

Ale i když se vrátíme k původnímu obsazení rolí, tj. AI pojišťovny a AI domácnosti; proč by to měl být obecně problém? Prostě obě AI jsou experty na různé úrovni pro posouzení rizik a dohodnou se.

Dnešní situace: pojistnou smlouvu vypracovali právníci pojišťovny (lidi) a podepíšu ji já, ač nemám žádné vzdělání v právu, ve statistice, v oblasti řízení rizik, v oblasti finančnictví.

Budoucí situace: pojistnou smlouvu vypracuje moje AI (ale klidně i desítky/stovky AI majitelů nemovitostí) společně s AI pojišťovny.

Hm, jenže stát může realizovat svoje požadavky jen potud, pokud má příslušný páky.

Teď si představ, že existuje korporace stovek autonomních vozidel, která nemá vlastníka, vlastní sama sebe. Nemá to vůbec nic společnýho s lidma. A stát jí nařídí, že musí platit silniční daň, jinak... Jinak co? Co může udělat stát, aby si finance vymohl?

- Může nařídit ostatním firmám, že nesmí s danou korporací uzavírat žádný smlouvy, protože budou neplatný. No jo, ale bude tyhle AI korporace zajímat názor státu o platnosti smluv?
- Může ty auta prostě zabavit? No jo, ale nechá se takový auto dobrovolně zabavit? Bude vůbec uznávat legitimitu státní moci?
- Může zablokovat bankovní účet a (zajišťovacím?) příkazem si prostě ty peníze vezme. Hm, a budou tyto korporace vůbec používat bankovní účty?

Zabavit jde cokoliv.

Jo, když použiješ větší sílu/schopnosti/vynalézavost/... Ale jak zabavíš auto, který se tomu zabavení aktivně brání? Rozjede se pryč a bude ujíždět. Bude na něj policie střílet? Nastaví mu bariéru takovou, aby neprojelo?

Jak to tak po sobě čtu, docela se začínám děsit. Fakt.

Ty jsi ale naivní. Vzpomeň si na první test atomové bomby. Byl to spíš vědecký pokus. A uskutečnili jej přesto, že si nebyli jistí následky - třeba zapálení atmosféry apod.

Pokud bude jakakoliv možnost použít cokoliv autonomniho proti "nepříteli", tak se to udělá bez ohledu na následky.
Rozdělovat to na zbraň/nezbraň je nesmysl, protože jakakoliv AI utrzena ze řetězu bude nezastavitelná

A kdo uvede tu z řetězu urvanou pojišťovací AI (nebo z řetězu urvanou Tesla AI, která bude prorážet policejní zátarasy) v život, na trh? Kdo dá licenci takové pojišťovně? Pokud to tedy nemá být takový ten pokus jakéhosi chytráka proti pokutám za dopravní přestupky. A i kdyby AI pojišťovna licenci získala, z čeho bude brát peníze, když se tam bude platit jen chytré AI pojištění třeba těsně před hurikánem, na dva dny? Protože - pokud by ty pojistky nebyly mimořádně drahé - taková pojišťovna půjde rychle na buben, rychleji než MLM letadlo.

Ale je to zbytečná debata, výhodných AI pojišťoven se nikdo nedožijeme (a já bych jejich služeb určitě nevyužil, jsem konzervativní) :-) A velmi brzy bude mít lidstvo úplně jiné starosti, bude potřeba peníze z lidi vytahat a ne nechat je spekulativně "vydělávat" na pojištění.

Nu, já teda předpokládám, že AI bude chytrá; proč by měla prodělávat? Vždyť bude natrénovaná množstvím dat tak, aby bravurně zvládla svou práci, třeba v tom pojišťovnictví.

Dnes už jezdí autonomní auta, co se řídí sami. Není to bez problémů, není to bez chyb, natož bez pochyb. Ale je to realita. Kam asi dojde technika, simulace, výpočty, rozhodování atd. za pár let?

Pokud bude AI chytrá, tak neuzavře předtornádovou pojistku s lidmi, k nímž se blíží oko hurikánu. Protože na tom by prodělali gatě. Jedině, že cena té pojistky by se rovnala způsobené škodě, by byli na nule (zjednodušeně řečeno). Takže, necháš si pojistit barák a zaplatíš za takovou předhurikánovou pojistku milióny? Nota bene, pojištění je možné jen proti neočekávaným událostem - a tou blížící se tornádo určitě není. Chytrá AI by možná pojistku uzavřela, ale plnění z ní by se právě kvůli této výluce nekonalo. Takže by vlastně na hloupých kořenech pojišťovna vydělala..

A když vynecháme tornádo a hurikán a vrátíme se k normální letní bouřce ve střední Evropě. Proč by nešlo na pár hodin pojistit střechu a okna na vyšší hodnotu? Nebo auto, co není v garáži, ale parkuje pod stromem?

Vždyť takových pojistek můžou být v dané oblasti desítky/stovky.

Proti škodám způsobených bouřkou (např. kroupy, voda..) se normálně pojistit můžeš i dnes, je to součástí (ročního) pojištění stavby nebo domácnosti. Ale pojistit se nemůžeš, když bouřka přichází. Tak jako ti nikdo nepojistí barák, když v místě, kde bydlíš, začíná povodeň. Protože pojištění proti již existujícímu nebezpečí (podle radaru sem letí bouřka, možná i kroupy..) možné není.

Mám velmi dobře pojištěn (spíše přepojištěn než podpojištěn) barák i domácnost, za necelých 6.000 (jo, měl jsem speciální cenu, stálo by to "normálně" o 2-3 tisíce víc), proti všemu možnému i nemožnému (i vč. "nepřírodních událostí", krádeží, loupeží, vandalismu). Netuším, kolik by mělo stát třeba takové pojištění na pár hodin, když se blíží škaredá bouřka, ale pod tisícovku podle mě těžko. Opravdu by to bylo pro lidi výhodné? Vždyť těch událostí během roku může být řada - budeš (nebo AI) imrvére sledovat stav, co se děje, co se blíží, co hrozí a podle toho operativně uzavírat krátkodobé pojistky? Nebo jednou ročně vyplázneš pár tisíc a máš klid.

Že by sis mohl před vichřicí pojistit auto s tím, že stojí a bude stát pod stromem, nevěřím.

Ale jsou to jen naše dohady :-) Zkus takovou smlouvu uzavřít, zkus se poptat na pojišťovně.

... Ale pojistit se nemůžeš, když bouřka přichází. ... Protože pojištění proti již existujícímu nebezpečí (podle radaru sem letí bouřka, možná i kroupy..) možné není.

Ano, teď to nejde. No a vyplývá z toho snad, že to nepůjde v budoucnu?

Před třiceti roky taky neexistovala technologie autonomního řízení aut, dnes je to realita. Raketa vynesla modul do vesmíru a návrat ostatních částí nebyl možný; dnes je, Elon to dokázal. Telefon ležel na poličce a vedly k němu dráty, nemohl sis ho odnést, dnes to s mobilem jde.

Najdeme spousty příkladů toho, co kdys nešlo a dnes jde. Stejně tak jsou záležitosti, co dnes z různých důvodů nejdou a v budoucnu možný budou. Mně osobně to dynamický připojištění přijde možný i reálný.

Není mi jasné, proč by tohle jakákoliv pojišťovna chtěla provozovat. Vždyť je to z jejich hlediska vysoce riskantní, na úrovni pojištění osob v letadle, když už tam řve alkajda, že napálí do paneláků. Popřípadě by to pojištění bylo tak drahé, že by se v porovnání s "normálním" pojištěním nevyplatilo.

Pojišťovny nejsou a nikdy nebudou charita, je to přísně komerční instituce. Možná tak ve Slunečním městě.

Jenže ty mícháš technologický pokrok a obchodní myšlení. Lidi obchodují už tisíce let a jen hlupák by uzavřel obchod s naprosto vysokým rizikem, což je připojištění majetku, když OBĚ strany vidí, že se blíží bouřka. Protože pokud by měla tyto údaje k dispozici AI jedné strany, tak ty stejné bude mít i AI druhé strany. To je prostě byznys a to AI je pouze důsledkem pokroku, ale obchodní principy se nemění.

Já pořád dokola argumentuju tím, že ze strany AI pojišťovny jde o řízení rizik. Kolik je letních bouřek v určité oblasti? A kolik nemovitostí poškodí tak, že vznikne pojistná událost? Vše v dlouhodobým průměru, řekněme dvaceti let?

No a blíží se bouřka k městu s pěti tisíci nemovitostí, z nich tisícovka má zájem o časově ohraničené připojištění střechy a oken. Kolika nemovitostem při běžné bouřce ve střední Evropě poškodí bouřka střechu či okna? Moc jich nebývá, častěji se nestane vůbec nic.

No a proč by teda AI pojišťovny nedokázala vykalkulovat riziko a nastavit parametry platby za připojištění?

Ono by to ale asi nebylo online během chvilky.Protože by ta pojiš'tovna musela znát dopředu přesný počet všech zájemců o konkrétní typ události, pak určit pravděpodobnost a míru poškození a z toho teprve vypočítat cenu připojištění. Protože ne všichni s ní budou souhlasit, počet zájemců se sníží a tím cena asi stoupne a tak to odmítnou další. Mezitím se ta bouřka přiblíží nebo se upřesní její síla a změní se i odhad škod. Tohohle my se stejně nedožijeme, takže můžeš snít dál, jak to jednou možná bude a jak se tu roboti budou dohadovat a šetřit korunky, možná už eura nebo později už zase koruny.:-)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru