
Lanšmít - pro pamětníky
V Lidlu byl před pár týdny retro týden. Koupil jsem si z nostalgie konzervu lanšmítu. Dobře vím, že od revoluce se z toho stala hnusná sračka, kterou když dáte na pánvičku, tak se rozteče do podivné hmoty. Tak jsem to zkusil, v naději, že by se snad mohlo něco stát a byl by to zase ten dobrej lanšmít, co se dal vytlačit z konzervy, nakrájet na kolečka a opíct na pánvičce a dát na chleba, nebo do housky, coby lidový hamburger. Po opečení bylo kolečko zvenku pěkně opečený do křupava, uvnitř měkký. Asi jako bavorská sekaná.
Měl jsem tu naději, protože dost potravin se zlepšilo, za ty roky od posametovýho potravninopodnikatelskýho rauše, kdy v naději rychlých zisků výrobci odrbali co se dalo. Protože třeba nedávno jsem koupil na zkoušku konzervu fazolí s párkem, kdysi jsme to jedli na čundrech, no obsah konzervy byl kupodivu dobrej, tak jsem si jich koupil do špajzu hnedle sedm kousků. Tak jsem to zkusil i s tím lanšmítem, říkám si, ochutnám to, dokud je ještě v obchodě mají, když to bude dobrý, přikoupím a budeme to moct brát na cesty s děckama, když někam vyrazíme na celej den.
Třeba takovej Vídeňskej guláš, co prodává Lidl pod svou značkou, včera jsme to venku ohřáli na plynovým hořáčku, romanticky v lesích mezi zdmi staleté zříceniny hradu, guláš z konzervy výbornej, se spoustou libovýho masa.
Tož jsem měl od toho lanšmítu vcelku slušný očekávání.
Nebudu napínat, všem je jasný, že to byla totální břečka. Sračka, co sotva držela pohromadě, mastná, snad spojená škrobem. Zkusil jsem kousek do housky, no hořčica to naštěstí upravila, ale konzerva šla i tak do koše. Děckám bych se to dát neodvážil, kdybych to dal na pánvičku, tak se to rozteče. Lidlu to za zlý až tak nedávám, protože to běžně v nabídce nemají, jen jim to někdo dodal pro ten Retro týden. Asi si dám rum, aby mi žaludek nedal najevo, že su na něho zlé.
Tak stačilo si na piksle přečíst, že to dělá Hamé, ne?
Ne ne, dělal to myslím PT servis, konzerva je tato:
![[4062624.jpg]](https://cz2.staticac.cz/foto/vyrobky/4062750/4062624.jpg)
Vůči tomu je Hamé božská mana.
Od Hamé mám právě ty Trenčianské párky s fazolou, ty jsou dobrý, kupodivu.
Hele, jeste konkretne k tehle konzerve - tohle je pro Lidl takove dost typicke. Mas tam bud veci se skvelym pomerem cena/kvalita (viz ty gulase - za ty prachy fakt nejde mit vyhrady), nebo takovyhle eklhaft.
A ani to nebude nedodrzenim specifikace, nejspis - verim ze tech 80% by se tam pri rozborech naslo (jinak by se uz po nich nekdo pekne vozil, viz jak se to obcas provali do medii). Ale je to nezvladnute technologicky, potrebnou kvalitou surovin (je maso a maso, ze ano), zpracovanim...
...z podobneho sudu, obcas udelaji botu i v Globusu, s jejich vlastnimi masnymi vyrobky. A zas, ne ze by to nesplnovalo specifikaci. Ale pred casem jsem tam koupil nejake jejich parky, a neslo to jist. Suche, tvrde, drobilo se to, fakt nedobre... A jen kvuli tomu ze byly z prilis liboveho masa - jak v parku neni dostatek tuku, je z toho pak takovahle nedobra "drcena preklizka".
Tahle konzerva však nebyla privátní značka Lidlu, ale asi jim to někdo dodal na akci. Doufám, že už to nikdy nikdo nekoupí, aby to zmizelo z trhu.
K těm párkům - to říkal řezník Kšáňa, že tuk je nositelem chuti. Co taky udělá s jídlem, když při vaření použiješ smetanu místo mlíka a nebo do něčeho přidáš kus másla!
Pánové ja kdysi koupil zlevněný Lovecký salám, a byl to totalní hnus, co se nedal ani pozřít. Jo zapoměl jsem že s Alberta...
Já koupil taky lovečák, ale v Bille - bylo v něm víc sádla, než masa, takže jsem ho ujídal velmi pomalu a velmi dlouho, než jsem zbytek vyhodil, protože to nikdo nechtěl žrat.
U nás má prodejnu lahůdek nějaká firma Fiala, občas tam kupuji obložené chlebíčky, když máme nějakou rodinnou slavnost, chlebíčky od nich nejsou špatné. Nedávno jsme čekali návštěvu, tak jsem se vydal, že pár chlebíčků koupím. Měli další prodejnu blíž než ta hlavní, tak jsem ty chlebíčky koupil tam. Jenže jsem si nevšimnul, že už v té prodejně je jiná firma a ty chlebíčky odtamtud nebyly k žrádlu. Naštěstí návštěva nepřišla, tak jsme je snědli sami, když už jsme za ně utratili peníze, no, přežili jsme to. Ale už nikdy.
Chlebíčky zásadně děláme sami, kupovaný jsem doma nejedl desítky let. Ani vlašák či co na ně nepoužíváme, manželka dělá celerový salát - a ač se to může zdát divné, je neuvěřitelně dobrý a každý, kdo se s jejími chlebíčky setká, kulí oči z čeho to je. Návod nevím, případně (bude-li zájem) jej z ní vytáhnu.
Prosím o návod :)
Nastrouhat na jemno půlku celeru (struhadlo, kterým se strouhá třeba mrkev na "kompot", "salát s jablky"), ihned pokapat citrónem, aby nezčernal. Na jemno nakrájet menší cibuli, přidat sůl a pepř (podle chuti), promíchat, přidat majonézu, aby se všechno pěkně spojilo. Může se tam také přimíchat na jemno nakrájená šunka.
Asi to chce vyzkoušet, my máme rádi, pokud je salát jemně kyselý, ale nemělo by se to s citrónem přehnat. Manželka žádné přesné váhové poměry nevede, dělá to od oka a vždy je to OK
Díky, vyzkoušíme.
Trochu mě tam "zklamala" ta majonéza ale tak když to bude dobré, zaexperimentujem s bílým jogurtem.
Já teda radši tu majonézu, ale manželce to tučné nedělá dobře.
Nechápu v čem může tučné dělat člověku špatně, nečte náhodou manželka ženské časopisy o "zdravém" životním stylu?
Nechápeš, tak se dovzdělej :)
Třeba v souvislosti s problémy se žlučníkem či slinivkou, či obecně s hladinou cholesterolu v krvi (ve vazbě na krevní tlak).
Cholesterol (pokud je opravdu vysoky ale doktori plasej kvuli vsemu hlavne ze jsou prachy) je zalezitost obezity, to bych pak nejedl radeji zadne chlebicky ale aspon par dni nezral, to zamena majonezy za jogurt nevyresi. S nemocnou slivinkou nebo zlucnikem no to je uz pravepodobnejsi, ze si manzelka precetla nejakej vychytralej clanek, a vsugerovala si ruzne choroby na tuky a akurat si tim ublizuje a omezuje se. Stejne me zajima prava odpoved.
Vole.
Před třemi roky dostala akutní zánět slinivky, šance na přežití 15-30%. Týden jen na kapačkách, nesměla vypít ani gram vody. Jedna lžička majonézy v té době = 100,00% jistota smrti.
Nebo ty jsi doktor?
Tys asi nikdy nedostal žlučníkovej záchvat, co?
Ne, jím jednu kotletu za druhou
Až ti bude 60+, pak vydej druhé prohlášení. Možná bude stejné, možná nebude.
Kotleta zrovna moc tučná není.
Ty vole kdyby jsi mě viděl, tak si řekneš co je to za smrtku a taky mám vysoký cholesterol.
Snaž se číst i odbornější články a ne jen pokukovat, co se píše na ona.idnes.cz, nikdy není brzo začít si rozšiřovat obzory.
Este ked sme pri tych spomienkach...som odchovanec salatov, hlavne vlasky a parizsky, ktore mi ako dietatu velmi chutili (80 roky minuleho storocia).
Ja neviem ako to robia, ale uz ich neznasam.
Z casu na cas nejaky skusim a vzdy je to viacmenej nejedle...parkrat som uz hadzal aj do kosa a to sa snazim zozrat vsetko.
Sna len treska (aj to musi byt deluxe) chuti tak ako si ju pamatam z minulosti.
Starší člověk
přichází až o čtyřicet procent chuťových pohárků vůči dětství. Vše bylo chutnější, krásnější, voňavější. Rodopsin v oku taky trpí ztrátou identity. Čichových buněk máš tak desetinu. Možná je to dobře.
Tady jsou uváděny recepty dle ČSN z doby, kdy byl nuda pionýrem. Provozovatelka oněch stránek je fanda do jídla a dá se tam dost najít..
Třeba si něco míchneš i sám.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Luncheon_meat Když dočtete odkaz až do konce tak je tam Luncheon meat od firmy která ho vyrábí podle původní receptury. Mají E-shop kde ho nabízejí za 55,-Kč. Tak dobrou chuť.
Od této firmy jsme párkrát vzali špekáčky na utopence; s tím, co se běžné prodává (mouka, sója, maso viděné tak akorát z ponorky), je to naprosto nesrovnatelné.
Reagoval jsem na flegovu salátovou připomínku.
Mně ani ten starý moc nejel. Jedině studený s hořčicí.
V ešusu se to hrozně připalovalo.
Vepřovka nebo hovězí byly lepší.
Poslední lančmít jsem měl někdy v 90. letech, kdy masna vyprodávala sklad, baleno po šesti kusech, inzerovali to jako pro psy. Řekl bych, že psi dostali tak 0,01% prodaného skladu.
A pak to začali mydlit se separátem a sojou.
Tulip lančmít jsem ze zvědavosti koupil v Normě a nic moc. A po přečtení Tvého odkazu už se nedivím.
Neochutnal někdo někdy ten klasický americký spam? By mě zajímalo, jestli to náhodou nebude chuťově stejné... A ano, prý díky tomuto výrobku se nevyžádané poště říká spam. Protože za války byly konzervy Spamu u amíků všude a už toho měli po krk... ale jestli je to pravda?
Vskutecnosti spam v PC hantyrce je dle skece Monty Pythons:
https://www.youtube.com/watch?v=zLih-WQwBSc
Hmm, ale aj v kontexte toho sketchu tým "Monty Pytonci" naozaj mohli myslieť tento pokrm. Zaujímavý poznatok.
což ostatně potvrzuje wiki
Spam
Četl jsem jen úvodní dred, přesně to Prasak popsal. Zrovna dneska asi po 4 letech jsem si koupil lunch,
jestli se to nějak nezlepšilo a NE. Čínský lunch za bolševika byla mňamka a taky lunch z KoDaP-u dá těm dnešním 1000x flek.
Prostě máme smolíka.
Jsem ráda, že nejsme sami. Otevřeli jsme luncheon meat retro dnes a můžu potvrdit vše, co jste napsal. Asi bych to nedala ani kočkám, které už bohužel nemáme. Měly by z toho na tuty průjem. Fuj.