Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Vysavače o vyšším příkonu než 900W budou brzy zakázané.

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/na-vasi-strane/dalsi-zakaz-z-eu-zakazou-silnejsi-vysavace-proc.html
Nedávno mi to připomněla zpráva v televizi. Kouknul jsem se na příkon našeho vysavače, má příkon dvojnásobný. Tak uvažujeme, jestli bychom si neměli koupit nový vysavač, až nám ten náš doslouží, dokud se ještě dají koupit. Případně si pak udělat výlet někam, kde se nařízením z C. & K. Slavné Evropské Ůnyje mohou jen smát (Švýcarsko, Velká Británie?) a nakoupit tam.
Pane Bože, do čeho´s to duši dal? Asi nás trestáš za to, že se nemodlíme.

Předmět Autor Datum
Ktovie, 100 W žiarovky sú tiež zakázané, a stále ich môžem kúpiť. Možno o pár rokov začneme kupovať…
pozorovateľ 09.07.2017 10:22
pozorovateľ
Nechápu. Co je komu do toho, kolikawattový mám vysavač? Vždyť si tu elektriku snad platím.
mif 09.07.2017 10:52
mif
Ty furt s tou logikou nedáš pokoj, co?
IQ37 09.07.2017 11:49
IQ37
No jo, no... Jsem artefakt z dob, kdy se na školách ještě vyučovalo.
mif 09.07.2017 12:27
mif
Ani nie tak artefakt ako opačný extrém, egostické bezohľadné prasa. Ktoré si myslí, že všetko sa dá…
pozorovateľ 09.07.2017 12:30
pozorovateľ
Proč? Že si za služby a energie platím (a využívám je) jsem egoistické prase? Klidně si šetři vodou,…
mif 09.07.2017 12:52
mif
V Izraeli nemáme problém s tím, aby se lidé sprchovali třeba dvacetkrát denně. ... Za vše je ale pot…
Wikan 09.07.2017 13:17
Wikan
Krásne zrovnanie, sebestačná krajina a púšť s platenou vodou. Áno, peniaze všetko vyriešia. Len aby…
pozorovateľ 09.07.2017 15:55
pozorovateľ
No jo, no... Jsem artefakt z dob, kdy se na školách ještě vyučovalo. V tom asi bude ten problém. Je…
IQ37 09.07.2017 16:17
IQ37
Ale ono to má svou logiku :-) S polovičním výkonem vysavač bude sát mizerně, vysávání zabere 2x tol…
L-Core 09.07.2017 18:14
L-Core
Rychlovarné konvy, trouby, varné desky, mikrovlnky,... Ať mňa celá slavná únija v řiť ukúsí.
mif 09.07.2017 18:24
mif
8-) možná bych mohl nastartit svého´20ti letého kobolta. šestice vorwerků vezme cca. 1000 čvterců po…
kmochna 13.07.2017 13:55
kmochna
Tak změní název na: "EUpomalovarné". Pochopitelně sací výkon je důležitý parametr a kupodivu je k to…
ms 09.07.2017 20:24
ms
Pro ilustraci: náš 15 let starý Miele s 1500W má výkonu tolik, že běžně vysáváme na polovinu výkonu.…
touchwood 09.07.2017 20:40
touchwood
Vůbec bych se nedivil, kdyby s tím někdo přišel. Pro rozvodnou soustavu i elektrárny je vždycky lepš…
Moas 10.07.2017 11:49
Moas
No jo, ale co budou dělat s nabíječkama pro elektromobily, až všichni přijedou z/do práce?
Zarniwúp 10.07.2017 12:21
Zarniwúp
nabíjení elektromobilu přes noc je pro energetiku myslím "v pohodě". Přes den žerou energii úřady, f…
Moas 10.07.2017 12:34
Moas
Když vidím, jak většina lidí končí v práci kolem třetí - čtvrté, tak kolem páté budou houfně nabíjet…
Prasak 10.07.2017 17:12
Prasak
Nabíjení ze zásuvky - cca 3000W po 7 hodin - dojezd 100km (http://www.hybrid.cz/tesla-model-s-zkusen…
Zarniwúp 10.07.2017 17:41
Zarniwúp
Však ne nadarmo se říká, že výfuk mají elektromobily v Prunéřově.
Prasak 10.07.2017 18:35
Prasak
Určitě nebudou elektromobily masovka, přesně jak píšeš - nabíjecí stojan pro každé auto na sídlišti…
Moas 11.07.2017 07:19
Moas
Výměnu baterií snad Musk plánoval a nabízel. Ale údajně o to nebyl zájem.. Těžko říct. U výměny bude…
Zarniwúp 11.07.2017 12:41
Zarniwúp
vtip: usb
kmochna 13.07.2017 14:13
kmochna
S tím prohazováním baterií - problém vidím v tom, že by kolovaly - přijedu, stroj mi sebere aktuální…
Potkan007 13.07.2017 12:28
Potkan007
Však příště dostaneš jinoun poslední
Prasak 13.07.2017 14:26
Prasak
zkus si to spočítat. ;-) Zarni to trefil naprosto přesně. Nějakých pár 2kW konví je úplné nic. ;-)
touchwood 11.07.2017 08:43
touchwood
Já vím, že to má svoji logiku. Ve skutečnosti je na každý 1 kilowatt potřeba síly cca třech statných…
IQ37 09.07.2017 21:03
IQ37
Také jde o účinnost sání, takových šest "Dolinek" by bylo nejspíše více účinných.
ms 09.07.2017 21:06
ms
Dolby Bástr ještě žije!? :-D
IQ37 09.07.2017 21:11
IQ37
Ale už nesaje.
Prasak 10.07.2017 17:13
Prasak
Já ji fandil. Rozhodně by byla v EU víc vidět než pan Špidlo. Na rozdíl od toho autisty znala cizí j…
karel 10.07.2017 17:28
karel
Tak ony jsou stále ještě obory, kde se ke slušné obživě stačí jenom umět vrtět. S výjimkou politiků.…
IQ37 10.07.2017 19:12
IQ37
a to môžme byť ešte radi,pôvodný návrh počítal s obmedzením výkonu spotrebičov ako vysávače a spol n…
audax 09.07.2017 21:37
audax
Tak v řadě zemí už něco podobného funguje - kvůli boji se smogu jsou lidi rozděleni podle registračn…
Moas 10.07.2017 07:23
Moas
To je v Paříži. Sudá a lichá čísla na značkách.
Prasak 10.07.2017 10:54
Prasak
Viděl jsem kdysi nějaký test 2kW versus 1.5kW vysavač a sací výkon byl stejný. Oboje byly nějaké mai…
Moas 10.07.2017 07:21
Moas
Nerozumiem tej hysterii, pretoze v podstate ide len o tlak na vyrobcov, aby zvysili efektivitu vysav…
fleg 10.07.2017 16:23
fleg
Co bude dál? Mohlo by vydat nařízení o maximální povolené teplotě vody pro koupání, ty svině nic nez…
karel 10.07.2017 16:51
karel
Preco hovoris o nich ako o sviniach? Toto su vytiahnute tie kontroverzne veci, ktore nam EU priniesl…
fleg 10.07.2017 20:28
fleg
o sviních se hovoří, když jsou to svině. dokonce je to nenapadnutelné.
kmochna 11.07.2017 08:29
kmochna
Protože jde o aparátčiky nikým nekontrolovaní a už nekontrolovatelní, nikým nevolení s nedefinovanou…
ms 11.07.2017 15:58
ms
Dobré věci... Myslíš třeba šengen a dotace? :-p
L-Core 11.07.2017 16:46
L-Core
Ci budeme ich preto nazyvat svinami lebo nie vsetko co schvalili sa nam paci? Tak to mi řekni, co j…
IQ37 11.07.2017 17:44
IQ37
ty svině nic nezastaví a budou dál regulovat a regulovat A nakonec nám sežerou mozky! :-D
IQ37 10.07.2017 21:19
IQ37
mně rozhodně ne, http://zakony.kurzy.cz/140-1961-trestni-zakon/paragraf-158/.
kmochna 11.07.2017 12:54
kmochna
Se máš... že jsi policajt. :-)
IQ37 11.07.2017 17:36
IQ37
já jsem hůř. jsem člověk.
kmochna 11.07.2017 17:49
kmochna
Kdyby místo maximálního příkonu stanovili minimální přípustnou efektivitu, tak si myslím, že jim nik…
Wikan 10.07.2017 18:57
Wikan
Ano efektivita by bol lepsi parameter.
fleg 10.07.2017 20:29
fleg
Ono snad něco takového i u vysavačů je - to je to značení A až F(?). Ale nikde jsem nevyčetl konkrét…
Zarniwúp 10.07.2017 20:58
Zarniwúp
někde jsem dokonce četl, že speciálně u vysavačů jsou "watty" jen marketing (větší číslo je "lepší")…
touchwood 11.07.2017 08:47
touchwood
Ide len o to aby sa zamedzilo podvodom vyrobcov kedy len naschval robili motory co zeru 2kW aby to m…
MM.. 11.07.2017 09:49
MM..
To nevadi, ze to znie rozumne a logicky, ti poslanci v EU su svine aj tak;o). Nechapem preco kopec r…
fleg 11.07.2017 18:12
fleg
tenhle jedovatý plivanec byl míjen na mou osobu? to mi nabídnul překladač. proč neřekneš kmochno, ke…
kmochna 11.07.2017 19:01
kmochna
Nebud sebestredny, pisal som kritikov...to, ze snad okrem tw tu skoro kazdy pisuci po cesky nadava E…
fleg 11.07.2017 19:53
fleg
Sjednocená Evropa je klasickým utopickým projektem, pomníkem marnivosti intelektuálů, programem, jeh…
karel 11.07.2017 19:55
karel
Češka nebyla. Ale byla to vůbec ženská?
IQ37 11.07.2017 20:34
IQ37
narodil jsem se ve městě jihlava. takže královo přísahu BUDU vyžadovat. drží ho v državě německý jaz…
kmochna 11.07.2017 20:17
kmochna

Proč? Že si za služby a energie platím (a využívám je) jsem egoistické prase? Klidně si šetři vodou, kupuj nevýkonné málopříkonové spotřebiče, odstěhuj se třeba do pastoušky a žij co poustevník (včetně požírání kobylek a lesních plodin). Jistě pak nebudeš egoistické prase. Já ti do toho kafrat nebudu, ale sám budu i nadále využívat prasečích technologií.

Ale ono to má svou logiku :-)

S polovičním výkonem vysavač bude sát mizerně, vysávání zabere 2x tolik času (čímž se tedy neušetří ani watt), ale vysávající bude zaměstnán a nebude mít čas přemýšlet a brblat na internetu.
:-p

------
U vysavačů bych to ještě pochopil, pokud se zlepší jeho stavba, že z hlediska výsledku to nebude znát. Těším se ale, až tohle eu poručí u spotřebičů, kde je příkon/výkon jednoznačně zásadní, např. rychlovarné konvice.

Tak změní název na: "EUpomalovarné". Pochopitelně sací výkon je důležitý parametr a kupodivu je k tomu potřeba patřičný příkon. Nakonec vysavač s malým příkonem bude sát daleko déle a s horším výsledkem, než eané vysavače s velkým příkonem. Klasické nemyšlení nikým nekontrolovaných EU aparátčiků a melounů.

Pro ilustraci: náš 15 let starý Miele s 1500W má výkonu tolik, že běžně vysáváme na polovinu výkonu. Máme taky "nouzový" (a novější) vysavačík, který se pyšní rovněž 1500W ovšem sacím výkonem není srovnatelný ani s polovičním výkonem Miele.

Co se týká rychlovarné konvice, tak tam je příkon nepřímo úměrný době, čili se nic neušetří, jen se bude voda k varu ohřívat adekvátně déle. Takže se nedomnívám, že s tím někdo přijde.

Vůbec bych se nedivil, kdyby s tím někdo přišel. Pro rozvodnou soustavu i elektrárny je vždycky lepší, když je menší příkon delší dobu, než větší příkon kratší dobu.
Třeba v Británii jsou energetická centra spojena i s televizí - když je přestávka v jakési odpolední oblíbené show, tak si Britové hromadně odchází udělat čaj a je to tak brutální změna, že elektrárny navyšují výkon.

nabíjení elektromobilu přes noc je pro energetiku myslím "v pohodě".
Přes den žerou energii úřady, fabriky, metro, tramvaje... v noci to bude nabíjení aut.
Všichni nepřijedou ve stejný okamžik, ani ráno nevyjedou. Pozvolný nárůst během dvou tří hodin je něco, co elektrárny hravě ustojí (to už dělají teď, jen v opačném gardu).
Tedy za předpokladu, že bude dost elektráren. :-)

Když vidím, jak většina lidí končí v práci kolem třetí - čtvrté, tak kolem páté budou houfně nabíjet. A bude to rychlý nabíjení, protože k čemu bude auto na baterky, který se musí nabíjet celou noc? Buď opravdu dlouhý dojezd a nabíjení v noci, nebo opravdu rychlý nabíjení s krátkým dojezdem.
IMHO se stejně bát nemusíme, elektroauta nemají velkou budoucnost - kde to budou dobíjet lidi na sídlištích, kde sotva najdeš místo k zaparkování, natož dobíječku u každýho z nich? Je to slepá cesta.

Určitě nebudou elektromobily masovka, přesně jak píšeš - nabíjecí stojan pro každé auto na sídlišti je utopie.
Musel by se úplně změnit přístup. Baterie by byly standardizované - dojedeš na "benzinku", automatizovaný stroj vyjme prázdnou baterii a vloží plnou. A to se nestane.
Ale už dneska se jezdí na všechno možné - benzin, nafta, LPG, CNG... tak by v budoucnu mohlo být elektro, hybrid, vodík. Každému dle toho, co preferuje a co může provozovat.

S tím výfukem v Prunéřově - ano, ovšem je výrazně účinnější vyrobit energii v jednom velkém centralizovaném zdroji než v deseti tisících malých, decentralizovaných, nehledě na to, že když už to musí smrdět, tak ať to smrdí tam, kde nejsou lidi. Otázka zůstává, jestli se ta výhoda energie vyrobené efektivněji v Prunéřově nevynuluje ztrátami na el. vedení, než dorazí do Hodonína... neznám čísla.

Přijde mi, že automobilky teď do elektromobilů vrážejí dost prostředků, což vzhledem k jejich konzervativnosti beru tak, že si dobře spočítaly, zda se to oplatí.

edit: ti z nás, co bydlí v baráků s třífázovou zásuvkou, nabijou Teslu z nuly do plných za 8,5 hodiny, resp. 25km za 30 minut. Přes noc ideální, navíc z vyšťavenou baterkou z práce člověk nepřijede, při typickém dojíždění tam pořád bude nadpoloviční zůstatek a v pohodě to dobiješ z klasické 230V.

Výměnu baterií snad Musk plánoval a nabízel. Ale údajně o to nebyl zájem.. Těžko říct. U výměny bude možná technický problém s opakovaně jednoduše rozpojitelným připojením baterie. Přece jen, teče tam proud jak kráva. I když na těch Superghargrech to nějak vyřešené mít musí.

S tím prohazováním baterií - problém vidím v tom, že by kolovaly - přijedu, stroj mi sebere aktuální, začne ji nabíjet, namontuje nabitou. Nelíbilo by se mi, kdybych přijel s novým autem, které jsem prvně vybil, k té "benzince", tam by mi stroj vzal moji novou baterii s nulovým počtem nabíjecích cyklů a do auta by mi vložil pět let starou s poloviční kapacitou.

Já vím, že to má svoji logiku. Ve skutečnosti je na každý 1 kilowatt potřeba síly cca třech statných chlapů! Když si to vezmeš, tak ta představa, že se ti šest chlapů šolichá po obýváku a sbírá jenom nějaké drobky a prach, je fakt šílená. :-)
Konstrukce těch vysavačů je opravdu hrozná a zbytečně nešetrná.

a to môžme byť ešte radi,pôvodný návrh počítal s obmedzením výkonu spotrebičov ako vysávače a spol na max 600W....možno ich napadne v rámci ekologie a šeternia energiami,že rozdelia obyvatelstvo podla začiatočných písmen prizvisk a povolia,že všetci,ktorí budú mať schválené písmeno na daný deň v roku budú môcť svietiť a ostatní budú musieť byť v tme až pokial nepríde deň s tým správnym písmenom a budú si smieť rozsvietiť,alebo miesto svietenia uvariť kávu alebo čaj a kto bude prichytený,že mu mesiac dostatočne osvetlí izbu,bude platiť mimoriadnu eko-daň za možnosť využitia obnovitelného zdroja osvetlenia obydlia/kancelárie/pracoviska/oddychovej miestnosti.....

Tak v řadě zemí už něco podobného funguje - kvůli boji se smogu jsou lidi rozděleni podle registrační značky vozu a ten vůz smí na silnici jen určité dny v týdnu. V jiné dny dostane majitel pokutu, pokud auto vyrazí na cesty.

Viděl jsem kdysi nějaký test 2kW versus 1.5kW vysavač a sací výkon byl stejný.
Oboje byly nějaké mainstreamové ETA výrobky, ten 2kW byl starší, ten 1.5kW nějaký nový.
Samozřejmě je to potřeba brát s rezervou (žádný výrobce nebude tvrdit, že prodává horší výrobek než ten, co prodával před pár lety) ale celkem věřím, že sací výkon se dá nahnat jak silou, tak inteligencí (tvar lopatek turbíny etc.). Resp. když Miele umí poloviční spotřebu při stejném sacím výkonu jako nějaký čínský šit, tak to mohou umět všichni.

Akorát teda by mě zajímala statistika, kolik promile světové spotřeby elektřiny tvoří vysavače.

Nerozumiem tej hysterii, pretoze v podstate ide len o tlak na vyrobcov, aby zvysili efektivitu vysavacov.
Pri prikone 2kW ma dnesny vysavac mozno saci vykon na urovni 300W a nikde nie je pisane, ze 900W nemoze mat rovnaky saci vykon alebo dokonca vyssi.

Protože jde o aparátčiky nikým nekontrolovaní a už nekontrolovatelní, nikým nevolení s nedefinovanou mocí a nulovou zodpovědností.

A jak bylo již psáno, kdyby šlo o parametr typu: "sací výkon/příkon", pak to je něco jiného, ale omezit tupě výkon nedává žádný smysl.

Kdyby místo maximálního příkonu stanovili minimální přípustnou efektivitu, tak si myslím, že jim nikdo nebude nic vytýkat. Takhle se dál budou prodávat neefektivní vysavače a nižší příkonem se to nezachrání, protože o té déle či častěji se s nimi bude luxovat.

Ono snad něco takového i u vysavačů je - to je to značení A až F(?). Ale nikde jsem nevyčetl konkrétní údaje o účinnosti, třeba že A je účinnost 90% a víc. Ale možná jsem jen blbě hledal.
Druhá věc je, že se snižujícím se příkonem se bude snižovat i samotná účinnost elektromotoru vysavače. U třífázáků je i nějaká účinnost předepsaná a u motorů pod 750W (zřejmě těch nejslabších) nejde přes 80%, se zvyšujícím se příkonem se zvyšuje i účinnost až někam k 95-97%. Jednofázák(?) ve vysavači na tom s průběhem účinnosti nebude líp.
Trochu si hraju s RC elektrolety, stříďáky cca 300-600W (podle toho, který použiju) a nastavit to tak, abych z toho dostal co největší možný maximální tah a zároveň zachoval rozumnou účinnost v průběhu nejpoužívanějších otáček (řekněme 50-80%, protože 100% použiju naprosto minimálně) je sakra kumšt. Ideální je "přemotorovat" a lítat na půl plynu s možností krátkodobé maximálky, víc lítání, víc muziky, lepší účinnost motoru. Slabší motor (s nižším příkonem) akorát víc topí....
Je úplně typické to, co píše TW výše. 1500W Miele a nejlíp to jede na polovinu, bude tam nejvyšší účinnost a prakticky ten vysavač nikdy nejel na max a nikdy si těch 1500W nebral. Taky ten vysavač stál jiné peníze. Ale vůbec to neznamená, že kdyby se do toho vysavače vrazil motor o příkonu 750W, bude to luxovat stejně, tak to ani omylem.

edit: Další věc je, že u spousty takyvysavačů se změní akorát ten potisk na kastli, protože avizovaný příkon třeba těch 1500W to nikdy nemělo, protože by se ten motor upekl. :-)

Ide len o to aby sa zamedzilo podvodom vyrobcov kedy len naschval robili motory co zeru 2kW aby to mali napisane na krabici a pri tom saci vykon bol uplne nahovno, oni snad do toho motora len dali dalsie zbytocne vedenie ktore len hrialo 1kW na teplo alebo co.
Saci vykon s tym nema nic spolocne, oni aj 900W saju stejne dobre alebo aj lepsie, nemusis mat strach.

P.S. stat by mal regulovat trh vtedy ked trh samotny ide do p***, a v tomto pripade isiel, ptz cimn vacsia sracka -> tym viac W na krabici -> ludia tomu nerozumeli -> trh obsahoval cim viac sraciek a slusny vyrobca bol vytlacany do zahuby -> nedobry stav.

To nevadi, ze to znie rozumne a logicky, ti poslanci v EU su svine aj tak;o).
Nechapem preco kopec rozumnych ludi stale vidi len tie negativa a rado ich dava do takej pozicie, ze ja ako fanda EU mam uz pomaly pocit, ze EU je to najvacsie zlo, co nas mohlo v zivote stretnut.
Pritom by som velmi rad videl tychto kritikov ako by zili a ako by sa mali v state, ktory by bol mimo EU.

Nebud sebestredny, pisal som kritikov...to, ze snad okrem tw tu skoro kazdy pisuci po cesky nadava EU je fakt, takze ak chces ano myslel som vsetkych kritkov EU, ktori vidia len negativa a ak sa medzi nich radis tak ano.
Jedovate tam nevidim nic, bol som len ironicky, kedze tu uz roky zazivam samu pluvance na EU zo vsetkych stran (nebyt tw mtslim si, ze nadavanie na EU je cesky narodny sport;o)).

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru