Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Kraceni pisnicek

Vetsinu casu v praci posloucham pisnicky z radia. Vlastne si bez radia praci ani nedokazu predstavit. to co me dokaze ale zvednout ze zidle je zkracovani pisnicek. Tim nemyslim ze zacne hrat song, v pulce ho utnou a navazou zpravami v 15:00. ale 1 sloka, refren, 3sloka, pisen graduje poslednim refrenem a konec. Pisnicku na 4min zkrati na polovinu. proc se to tak przni? to ty radia maji penize z mnozstvi odehranych pisnicek? a to si je muzou beztrestne upravovat?::) Vadilo mi to vzdycky ale pote co mi zkratili Freddieho The Show must go on to uz je do nebe volajici!!!!:-?3-[

Předmět Autor Datum
Taky mě to míchá, ale kam by přišli autorští právníci, kdyby sis mohla stáhnout song v plné délce? O…
joseff 17.03.2014 13:39
joseff
Naštěstí poslouchám tak menšinovou oblast, že to skoro nikde nedávají. Řeším to skrze Spotify Premiu…
oldsoft 17.03.2014 13:49
oldsoft
Na to existuje jediný řešení - tyhlety sračkoidní stanice neposlouchat. Za sebe doporučuji Radio Bea…
Zdenál 17.03.2014 20:05
Zdenál
njn i kdyz si stary valy rada poslechnu prece jen jsem vice na soucasnou hudbu....jen by me zajimalo…
kacislavka 19.03.2014 07:31
kacislavka
Tohle není remix. A remix můžeš udělat i bez souhlasu, ale nesmíš ho pak zveřejnit a vydělávat na ně…
Zdenál 19.03.2014 19:13
Zdenál
Mám to obráceně. Rádio poslouchám abych se něco dověděl (Radiožurnál). A oni tam furt musej s®át něj…
Tomix 18.03.2014 16:44
Tomix
Mám to obráceně. Rádio poslouchám abych se něco dověděl (Radiožurnál). A oni tam furt musej s®át něj…
L-Core 18.03.2014 20:21
L-Core
Tvoje problémy bych chtěl tedy mít...
Dale Cooper 18.03.2014 17:22
Dale Cooper
a to nevite ze dalsi tema bude nesmrtelnost chrousta :-p
kacislavka 19.03.2014 07:32
kacislavka
někdo si může dovolit řešit i maličkosti.
jvdc 19.03.2014 07:39
jvdc
Krácení skladeb v radiu má svůj důvod. Mohou za to autorská práva. Rozhlasová stanice, musí platit a…
Zerozero 19.03.2014 15:06
Zerozero
mohol by si poslat link na zakon/vyhlasku, kt. to upravuje?
Qet 19.03.2014 15:21
Qet
Bohužel nemohu. Před časem jsem to četl v nějakých novinách. Tedy ani nemohu stoprocentně zaručit pr…
Zerozero 19.03.2014 16:08
Zerozero
OKI, ak na to zas narazis, tak to sem priloz, please...
Qet 19.03.2014 17:12
Qet
Tomuto tvrzení moc nevěřím. Autorský zákon uvádí: § 31 Citace (1) Do práva autorského nezasahuje te…
L-Core 19.03.2014 17:22
L-Core
nie ze by som sa do toho rozumel, davam na debatu...ale ked uz musim platit OSE, nemam narok na plne…
Qet 19.03.2014 17:42
Qet
Ty jim platíš za písničky? Jak?
karel 19.03.2014 18:24
karel
Nárok žádnej nemáš. Pouze dle aktuálně platnýho zákona si pro svou vlastní potřebu na svém vlastním…
Zdenál 19.03.2014 19:22
Zdenál
Každej provozovatel rádia (i internetovýho), musí mít uzavřeny smlouvy s OSOU a INTERGRAMEM: Dotaz:…
Zdenál 19.03.2014 19:34
Zdenál
To je podle mě zcestnej názor (viz L-Core). Za ukázku díla se obecně považuje část ne delší než 30 s…
Zdenál 19.03.2014 19:30
Zdenál
Suvisi to s autorskymi pravami,ale nepriamo,ak by radia vysielali kompletne,ničim neprerušene pesnič…
audax 19.03.2014 21:03
audax
to mozna ale kdo si v dnesni dobe kupuje hudebni nosic? pokud neni fajnsmekr a nedoplnuje kompilace…
kacislavka 20.03.2014 07:37
kacislavka
Rozhlasový poplatek je pro Český rozhlas (státní), televizní poplatek je pro Českou televizi (taky s… poslední
Zdenál 22.03.2014 11:27
Zdenál
Ještě se vrátím k tématu. O tom vysílání zkrácených písniček jsem skutečně četl. Ale, jak jsem již u…
Zerozero 20.03.2014 08:06
Zerozero

Taky mě to míchá, ale kam by přišli autorští právníci, kdyby sis mohla stáhnout song v plné délce?
Oni si myslí, že to radio posloucháš kvůli nim! Bláhovci.
Stejně tak mě ser*, když nějaká kačaba začne žvanit např. o počasí, pak nechá chvíli mluvit meteorologa a poté ho utne a dopindá zbytek počasí, niž by věděla co žvaní.
Proto taky rozhlas poslouchám zřídka a radio takřka vůbec. Nestojí to za ty nervy.

njn i kdyz si stary valy rada poslechnu prece jen jsem vice na soucasnou hudbu....jen by me zajimalo zda za to muzou byt nejaky postihy?neni to uz zasahovani do nejakych autorskych prav nebo nevim jak to spravne pojmenovat? prece kdyz chci udelat remix pisnicky tak musim zadat o souhlas autora a tohle je svym zpusobem taky remix ne?

Mám to obráceně. Rádio poslouchám abych se něco dověděl (Radiožurnál). A oni tam furt musej s®át nějakou muziku, která stejně není k poslouchání. Ve Sportžurnálu je sport úplně to nejposlednější, hlavně odehrát všechny cajdáky. Jdu to odhlásit.

Krácení skladeb v radiu má svůj důvod. Mohou za to autorská práva. Rozhlasová stanice, musí platit autorské poplatky, za každou skladbu, kterou odehraje. Pro stanici to jsou dosti velké náklady.
Autorská práva, však radia osvobozují od autorských plateb, pokud není skladba odehrána celá.
Považuje se to za ukázku skladby, přitom není výslovně uvedeno, jak velká část je ještě ukázka.
Proto moderátoři stanic, praktikují způsob, kdy například uvedou skladbu tak, že tím překryjí začátek, který pak skladbě chybí, nebo naopak začnou mluvit před koncem a skladbu stáhnou. I vynechání třeba jedné
sloky je možná cesta. Ve všech takových případech za skladbu neplatí.
Autorské poplatky, zejména za nové velmi populární skladby, velmi zatěžují provozovatele rádií, a malé stanice by provoz s velkým podílem hudby neunesly.
Řečeno starým příslovím "vlk se nažere a koza zůstane celá", v tomto případě skoro celá.:puff:

Tomuto tvrzení moc nevěřím. Autorský zákon uvádí:

§ 31 Citace
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,
c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu;
vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.
(2) Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo výňatky z díla nebo drobná celá díla citovaná podle odstavce 1 písm. a) nebo b) dále užije; ustanovení odstavce 1 části věty za středníkem platí obdobně.

Nezdá se mi, že by "useknutá" písnička (a ne jedna, ale všechny ve vysílání) splňovala definici citace. Předpokládám, že rádia platí autorské poplatky nějak hromadně, podle smlouvy s OSA a spol. Ne za jednotlivé písničky. Ale nevím to ;-)

Nárok žádnej nemáš. Pouze dle aktuálně platnýho zákona si pro svou vlastní potřebu na svém vlastním zařízení si můžeš zhotovit kopii audiovizuálního díla, pokud přitom neobejdeš nějakou ochranu, kterou je toto dílo chráněno proti kopírování. Zákon přitom nezajímá, kde jsi k tomu zdroji přišel.
Pak tady samozřejmě vznikají paradoxy:
- stáhneš si film z internetu ve formátu MKV (pozor - nesmíš přes torent, protože u něho to video současně nabízíš ke stažení jiným lidem, což je trestné), můžeš si ho vypálit na DVD, klidně i víc kopií (není nijak chráněno)
- ten samý film si koupíš na DVD, které je chráněné proti kopírování - NESMÍŠ si udělat kopii (obcházíš ochranu)
Ale to už je zase na jinou debatu ...

Každej provozovatel rádia (i internetovýho), musí mít uzavřeny smlouvy s OSOU a INTERGRAMEM:

Dotaz: Chtěl bych začít vysílat vlastní internetové rádio ale nevím, co vše musím předtím udělat.
Odpověď: Při vysílání internetového rádia je nezbytné současně vypořádat práva autorů hudby a zhudebněných textů s OSA, a práva výkonných umělců a výrobců zvukových záznamů s INTERGRAM. S oběma společnostmi musíte uzavřít tzv. licenční smlouvu, díky které získáte souhlas výše jmenovaných nositelů práv s užitím jejich skladeb ve vysílání internetového rádia.

Suvisi to s autorskymi pravami,ale nepriamo,ak by radia vysielali kompletne,ničim neprerušene pesničky,ludia by si to nahrali a nekupovali by hudobne nosiče,alebo pesničky cez rozlične online služby,načo,ved v radiu by to mali kompletne v slušnej kvalite a zadarmo........

to mozna ale kdo si v dnesni dobe kupuje hudebni nosic? pokud neni fajnsmekr a nedoplnuje kompilace atd...vetsina stahuje z netu...to mozna platilo driv kdyz se z radia kopirovalo na kazety (i ja to mam za sebou :-D ) navic si platim rozhlasovy poplatek tak proc nemit celou pisnicku (i kdyz vlatne nevim ktera radia do toho patri a ktera ne takze si mozna platim jen debaty na radiozurnalu ;-) )

Ještě se vrátím k tématu. O tom vysílání zkrácených písniček jsem skutečně četl.
Ale, jak jsem již uvedl výše, nemohu doložit pravdivost. Zdálo se mi to celkem logické, tak jsem to
bez velkého přemýšlení sem napsal.
Pokud se to tedy nezakládá na pravdě, za omyl se omlouvám.
Pokud bych k tomu něco zjistil, dám to sem.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru