Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Denní ne/svícení u aut

To denní svícení na autech mě občas pěkně sere. Nevadí mi, že auta musí svítit, ale že automatický denní svícení je pro spoustu řidičů tak alibistický a pohodlný, že zapomínají rozsvítit potkávací světla za snížené viditelnosti. Dneska ráno o půl sedmé, ještě bylo furt trochu šero, místy mlha a zase jsem potkal několik aut, který svítily jen LED světlama, nebo večer okolo šesté, kdy už bylo zase šero. Což o to, zepředu to je ještě vidět, ale zezadu je to neosvětlený a není problém takovýho vola spatřit na poslední chvilku.
Taky zapomínají pustit potkávačky v tunelu. Tam přestává veškerá prdel, hromadná nehoda kvůli neosvětlenýmu magorovi v tunelu moc oblíbenej sport není.

Další věc, co mě sere, že mraky aut to má namontováno blbě. Buď ty světla mají malinkatý, že nejsou skoro vidět, nebo je mají příliš nízko, takže při přejezdu vrcholku kopce jsou vidět vcelku pozdě. Navíc denní svícení má zhasnout při rozsvícení potkávacích světel (nebo už obrysových?), což opět spousta aut nesplňuje, prostě jim to svítí furt. Zajímalo by mě, jestli to policajti nějak pokutují a jestli to projde STK (nepočítám za flašku, to je něco jinýho).

Já osobně na autě denní svícení mám, ale nepoužívám, mám trvale rozsvíceny potkávačky. Denně jezdím přes tunel, nemusím na to myslet, abych to pustil, stejně jako když se večer zešeří. Auto má světla vyřešeny inteligentně, takže když zastavím motor, tak zhasnou potkávačky a když vytáhnu klíče, tak to zhasne úplně, tudíž se nemusím bát vybité baterky kvůli puštěným světlům. Pak stačí nastartovat a světla se rozsvítí samy. Pohodička.

Co vy a denní svícení, jak to vidíte?

Předmět Autor Datum
Me to prijde jako hovadina uz od zacatku. Ty auta jsou osvetleny jenom zepredu a zezadu jako nic? Kd…
Menfis_cz 05.03.2014 23:37
Menfis_cz
Na Favoritu jsem svítil, i když se ještě nemuselo povinně. Nijak mi to nevadí. Vlezu do auta, zapnu…
L-Core 06.03.2014 07:20
L-Core
Parkovací jsou obrysová, potkávací jsou tlumená. Oslňovací jsou dálková a srací jsou zadní mlhovky z…
Martin79 07.03.2014 08:49
Martin79
U některých aut byla obrysová světla - svítila malá světla vpředu a zadní světla a parkovací světla…
Yarda 07.03.2014 10:29
Yarda
Take v jakemkoli voze zapínám normální světla, přestože je například po kolezích nastaveno automatic…
JR_Ewing 06.03.2014 07:35
JR_Ewing
Denní svícení je IMHO nadbytečné. Ve státech okolo nás to nemají nebo již zrušili a nestalo se nic,…
Dale Cooper 06.03.2014 09:30
Dale Cooper
Ja jako chodec denni sviceni rozhodne ocenuju. Svitici auta jsou lip videt. A dalsi faktor je to, z…
merlouska 06.03.2014 13:15
merlouska
Potíž je v tom, že je denní svícení povinné. Lidi si zvykli na to, že auta by měla být osvětlená a s…
Zarniwúp 06.03.2014 14:11
Zarniwúp
Samozřejmě. Prostě očekáváš to, že bude svítit. To je totéž, jako za volantem očekáváš, že bábu na k…
Kurt 06.03.2014 14:25
Kurt
Ten příměr bude sedět, až budou mít báby elektrokolo zakázané.
Zarniwúp 06.03.2014 17:49
Zarniwúp
To byla nadsazka, baba na elektrokole mi nevadi tolik, jako zhasnutej trouba. Chtel jsem tim jen upo…
Kurt 06.03.2014 19:59
Kurt
Z prozatímního průběhu debaty tuším, že dochází k matení pojmů - autor tématu psal dle mého spíše o…
Kurt 06.03.2014 12:25
Kurt
J bavime se tady o svetlech pro denni sviceni - led nesmysly. Nechapu proc bych si to mel na auto cp…
Menfis_cz 06.03.2014 13:17
Menfis_cz
Pochopil jsi to naprosto přesně.
Prasak 06.03.2014 15:35
Prasak
Jsem proti dennimu sviceni, povazuju to za blbost. Pro me jako pro cyklistu je to i nebezpecne, prot…
RedMaX 06.03.2014 19:23
RedMaX
Tobě to taky zjevně nedošlo - téma není o tom, jestli ve dne svítit, či nesvítit, ale o správným pou…
Prasak 06.03.2014 19:33
Prasak
Neni to slozite, proste idealne nesvitit za svetla vubec a kdyz se dostanes do sera, tunelu, atd. ta…
RedMaX 06.03.2014 19:41
RedMaX
kdyz se dostanes do sera, tunelu, atd. tak to pak rozsvitis automaticky. Ale o tomto píšu - ta aut…
Prasak 06.03.2014 19:52
Prasak
Akorat ze auto svitici i ve dne potkavacimi svetly je lepe videt. A nezapomenes nikde rozsvitit. Ty…
Menfis_cz 06.03.2014 19:53
Menfis_cz
Dobře jsou vidět ty, co jsou zabudovány přímo ve světlometech, typicky to má AUDI, ty jsou naprosto…
Prasak 06.03.2014 19:54
Prasak
Ty jsou v pohodě a vypadají dobře. Malé plastové obdélníčky dobastlené někam dopředu nemám rád, vypa…
Potkan007 06.03.2014 20:09
Potkan007
Jo, to je přesně ono - LED světla, podomácku dobastlený a je jedno, kam to svítí, hlavně že někam do…
Prasak 06.03.2014 20:30
Prasak
Určitě tam mají takový to točítko na sklopení světel.... ačkoli, je to Fabie. :-) Lepší auta už mají…
Zarniwúp 06.03.2014 20:34
Zarniwúp
To zase není o autě, ale o řidiči. Automatické naklápění světel to nemá, ale kolečko k naklopení ano…
Potkan007 06.03.2014 20:45
Potkan007
Já si vzal do huby Fabie kvůli tomu, že 4 z 5 aut, co svítí vysoko, jsou Fabie, konkrétně první gene…
Prasak 06.03.2014 22:24
Prasak
Já si nechal udělat denní svícení od jedné firmy a to tak, že když nastartuji, tak se rozsvítí normá…
Gumboy19 07.03.2014 13:23
Gumboy19
A když to maj ještě blbě udělaný, nebo nastavený, tak v noci jim svítí potkávačky a k tomu ještě ty…
Prasak 07.03.2014 13:39
Prasak
Pozor! LED světla v noci už nesmí zhasínat, mají funkci obrysových světel. Tak to musí být u nových…
Rce 07.03.2014 14:09
Rce
dlouhejma světlama To jsou dalkovy?
Menfis_cz 07.03.2014 14:26
Menfis_cz
Jj. :puff:
Rce 07.03.2014 14:36
Rce
U LED zabudovaných ve světlometech to chápu a tam mi to nevadí. Zrovna včera jsem potkal jednoho nov… poslední
Prasak 07.03.2014 20:29
Prasak

Me to prijde jako hovadina uz od zacatku. Ty auta jsou osvetleny jenom zepredu a zezadu jako nic? Kdyz porovnam LED vs norm potkavacky s potkavackama je auto mnohem lip videt a jako bonus sviti i dozadu. Treba audi co jsem videl to melo norm v parabole a pri blinkru to zhaslo, takze byl v pohode videt. Ty bastly nekdy spis oslnujou. Na tu montaz jsou normy, a normalni STK by to projit nemelo kdyz je to nesplni ale dnes je mozny vsechno. A taky jsem si vsiml ze od doby rozsireni led denniho sviceni znacne pribylo mlhovkaru, ktery me taky pekne se*ou. Zaverem: tesim se az to zase zakazou.

Na Favoritu jsem svítil, i když se ještě nemuselo povinně. Nijak mi to nevadí. Vlezu do auta, zapnu pás, nastartuji, rozsvítím. Automaticky.

Parkovací, potkávací.. to neznám (zda to Favoš umí, musel bych se podívat někam do návodu). Používám tlumené/dálkové, nic jiného. Tedy prakticky jen tlumené, za tmy jedu tak 2x ročně a nemohu přitom oslňovat protijedoucí vozidla.

Ja jako chodec denni sviceni rozhodne ocenuju. Svitici auta jsou lip videt.

A dalsi faktor je to, ze do vsi, kde bydlim, vede odbocka doleva v pravotocive zatacce, kde je napravo vedle silnice skala a navic silnive vede defakto "tunelem" (stromy). Takze za roh neni videt ani omylem, je tam zrcadlo a kdyz v protismeru jede nesvitici auto, je tam i za bilyho dne videt uplny kulovy. A neverim tomu, ze nekdo, kdo nesviti, by si tam zrovna vzpomnel, ze ma rozsvitit a pak zase zhasnout.

Potíž je v tom, že je denní svícení povinné. Lidi si zvykli na to, že auta by měla být osvětlená a spoléhají na to. Nehlídaj si auta, ale ty dvě bludičky, co je představují. O to více je překvapí neosvětlené auto.
Dokud svícení povinné nebylo, hlídali si auta a ne ten průvodný světelný optický klam.

Z prozatímního průběhu debaty tuším, že dochází k matení pojmů - autor tématu psal dle mého spíše o "Světlech pro denní svícení" a nikoliv "Denním svícení" jako takovém. Jinými slovy: šlo mu o to, že ty neatestované čínské LEDky na pixlách svítí tak blbě, že stejně protijednoucí není vidět na více, než pár metrů. (+ navíc vzadu to opravdu nesvítí)
Můj názor: celý tyhle světla pro denní svícení jsou omyl, buď je budou mít všichni, nebo nikdo. Nejhorší je jeden neosvětlený v koloně osvětlených. Bohužel, může pršet nebo padat sníh, někteří prostě nerozsvítí více, než ty LEDky. Potíž je v tom, že když do něj pak nabouráte (ideálně zezadu), pak jste nedodrželi bezpečnou vzdálenost - a zkuste dokázat, že ten trouba nesvítil a tak jste ho viděli na poslední chvíli.

J bavime se tady o svetlech pro denni sviceni - led nesmysly. Nechapu proc bych si to mel na auto cpat. Kdyz mam alternator a baterku OK, tak neni duvod aby nejak vadilo ze svitim potkavacima porad - ba naopak je to mnohem lepsi s nina svitit furt. Jednak muze prijit stin, treba pri prujezdu lesikem a blbec s LEd dennim svicenim nerozsviti potkavacky a muze byt problem. A kdyz uz jr nekdo musi mit, vysvetli mi nekdo proc je to jen zepredu? Ja to totiz nechapu. Mnohem nebezpecnejsi ki to prijde prave zezadu.

Jsem proti dennimu sviceni, povazuju to za blbost. Pro me jako pro cyklistu je to i nebezpecne, protoze zatimco drive se lidi divali, jestli tam neco jede, dneska se divaji na svetylka a teda lehce cyklistu, ktery nesviti, prehlednou. Pro me osobne to znamena, ze i ja svitim na kole blikackama furt (krome jasneho pocasi, protoze slunicko ta blikacka nepresviti), teda zbytecna vyssi spotreba baterii a stejne nejsem videt tak jako auto. Chodim casto i pesky a cyklisty potkavam, vetsinou nesviti a fakt proti sviticim autum videt nejsou.

Neni to slozite, proste idealne nesvitit za svetla vubec a kdyz se dostanes do sera, tunelu, atd. tak to pak rozsvitis automaticky. Proste jak pisi v jinem tematu, dalsi zbytecny zakon, ktery lidem jen otravuje zivot. To co resis ty je jen dusledek hloupeho zakona.

Ty jsou v pohodě a vypadají dobře.
Malé plastové obdélníčky dobastlené někam dopředu nemám rád, vypadá to hrozně, vůbec to nesedí ke vzhledu auta a hlavně to svítí nepříjemně. Potkávací světla svítí z velké plochy odrazem, tohle se snaží, aby to bylo pokud možno vidět, ale zároveň to má zanedbatelnou plochu, což znamená, že to svítí co nejjasněji a přímo bez odrazu. S tím jde ruku v ruce i to, že potkávací světla by si měli lidi nechat seřizovat, LED si namontuje Franta ve stodole za hodinu, nikdo neřeší, že to svítí rovnou do protisměru, ještě to natočí trochu nahoru, aby dostal protijedoucí Pepa přímý zásah do očí a určitě ho nepřehlédnul.
LED pásky jsem ochotný překousnout v momentě, kdy na to bude podléhat úplně stejná kontrola jako na ostatní osvětlení, takže žádná domácí montáž bez seřízení, pěkně kontroly na STK. Mě už policajti stavěli kvůli potkávacím, nejbělejší povolené halogeny jsou 4000 K, já mám 4200, ale schválené pro provoz, takže nebyl problém. LED snad nikdy nikomu neprohlíželi.

Určitě tam mají takový to točítko na sklopení světel.... ačkoli, je to Fabie. :-)
Lepší auta už mají u světel nějakou automatickou elevaci, či co. To já nemám, ale protože jezdím nejvíce po městě, mám světla stočená na max. na zem a prakticky na to nešahám. Zvedám je jen vyjímečně. Jenže to už je "práce", to takhle nastavit. :-)

To zase není o autě, ale o řidiči. Automatické naklápění světel to nemá, ale kolečko k naklopení ano. Problém je, že co jsem měl možnost vidět, nikdo nepochopil, že 1 je nejvíc nahoru a 3 úplně sklopit. Všechny Fabie, které jsem řídil, jezdí na 1, tak stačí pár kilo do kufru a už svítí do nebes, zvlášť, když jde zadek tak ochotně k zemi. Kdyby si to překroutili někam mezi 2 a 3, tak to bohatě stačí a oslňovat nebudou. ;-)
Rozhodně mě ale mnohonásobně míň štve auto svítící velkou plochou do očí, než malé, extra ostré diody.

Já si nechal udělat denní svícení od jedné firmy a to tak, že když nastartuji, tak se rozsvítí normální klasická světla jak vepředu tak i vzadu takže jsem vidět, podle mě je dobře když auta svítí ve dne, kolikrát vidím ve dne auta, která nesvítí a člověk nikdy neví zda jednou a nebo stojí, tohle je prostě plus. Co se týče LED tak některé mi vadí, hlavně ty co vypadají že svítí dálkovými. Ještě k tomu jak jsi psal že ti vadí když mají auta LEDky dole, čili když jede auto do kopce a jsou vidět nejdříve zhasnutá světla a potom už denní, tohle je největší problém nových Škodovek, které mají funkci DayLight a denní svícení mají zabudované v mlhovkách

A když to maj ještě blbě udělaný, nebo nastavený, tak v noci jim svítí potkávačky a k tomu ještě ty mlhovky. To je pak žůžo. Ale všimnul jsem si toho i u spousty nových aut, který mají LED svícení zabudovaný od výroby, že jim to prostě v noci nezhasíná a svítí to s potkávačkama.
K těm nízko montovaným světlům - nejen ty nízko posazený mlhovkový světla, ale někteří to mají ručně přidávaný ještě níž, nebo nemají tušení, jaký jsou předpisy a mají to příliš blízko u sebe, minimum je (tuším) 60cm od sebe. Ale těch je naštěstí minimum.

Pozor! LED světla v noci už nesmí zhasínat, mají funkci obrysových světel. Tak to musí být u nových aut nebo u dobře namontovaných dodatečně, kde původní obrysová světla se vyndavají (nesmí svítit dvoje obrysová světla). LED by ale měla svítit v noci polovičním jasem. Nevím který chytrák tenhle EU předpis vymyslel, ale je to bohužel tak.

Můj osobní názor je na denní svícení rozporuplný. Na jednu stranu je to dobře, protože třeba za deště nebo při šeru to lidi zapínali pozdě, kdy už vozidlo nebylo vidět. Za plného dne, obzvlášť za slunce mi to docela vadí, některý pitomec dovede jet s dlouhejma světlama a docela mně oslňuje do brejllí, i ostrá LED světla mi za dne někdy vadí. Když dojedu delší trasu, mám oči jako tenisáky.

U LED zabudovaných ve světlometech to chápu a tam mi to nevadí. Zrovna včera jsem potkal jednoho novýho Pažouta a tomu svítily potkávací světla a k tomu i LED, i když nebyly zabudovaný přímo ve světlometech, ale kousek vedle. Ale svítilo to poloviční intenzitou, jak díš. Kurnik, aby se v tom čert vyznal.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru