Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Ještě jednou sci-fi

Na něco se tu už narazilo, ale zajímalo by mě, jestli nemáte někdo tipy ny nějaká polozapomenutá dílka. Já jich pár mám, hlavně ty, ke kterým se vracím, i když už sci-fi zas tak moc nevyhledávám:
- Stanislav Lem - Kyberiáda, na Lema možná trochu netypické, ale hodně podařené.
- Arkadij a Boris Strugačtí - Piknik u cesty, povinná četba pro hráče Stalkera.
- Jefgenij Jakovlevič Guljakovskij - Dlouhé svítání na Enně, nepodceňovat, místy je to čtení jak na tripu...
- Philip Kendred Dick - Muž z vysokého zámku, to si prostě musíte přečíst. No a ještě jednou
- Stanislav Lem - Mír na zemi, kdo to nezná, bude možná mírně překvapen zápletkou. Resp. si řekne - neviděl jsem něco podobného v nějakém amíckém filmu?
Kdo máte nějaký tip na něco "zapomenutého" z období klasiky a zlatého věku, případně kyberpunku?
(Samozřejmě předpokládám, že ne pro každého budou uvedené knížky zapomenuté.)

Předmět Autor Datum
Ne až tak zcela vše sci-fi. Jitro kouzelníků - Jacques Bergier a Louis Pauwels (za komunistů kniha n…
M-Pol 04.09.2013 20:07
M-Pol
No jo, vyšla až v devadesátém ale v nákladu asi 80K výtisků. Ale není to zrovna "snadné" čtení. Na i…
Zarniwúp 04.09.2013 20:25
Zarniwúp
K tomu A.H., četl jste někdo Vaterland (Otčina)? http://www.legie.info/kniha/2864-robert-harris-otci…
L-Core 04.09.2013 20:37
L-Core
Četl. Není to špatný. Jednoznačně to za přečtení stojí. Reáliemi je to trošičku podobné právě tomu M…
Zarniwúp 04.09.2013 20:45
Zarniwúp
Mám vydáni 1969, překlad J.Konůpek. (ukradl jsem jí v sedmdesátých letech z veřejné knihovny asi jí…
M-Pol 04.09.2013 20:41
M-Pol
Jj, Souček citoval v Tušeních, proto jsem si Jitro kouzelníků taky přečetl (několikrát, najednou se…
Zarniwúp 04.09.2013 20:49
Zarniwúp
Cyberpunk? Tak klasika, ale předpokládám, že znáš. Brian Aldiss, Nonstop: http://cs.wikipedia.org/w…
L-Core 04.09.2013 20:35
L-Core
Jo, Nonstop znám. (System Shock jsem tedy nehrál.) A na van Troffa se určitě podívám, to jsem nečetl…
Zarniwúp 04.09.2013 21:07
Zarniwúp
Ano, tam je Právo na návrat, báječná věc. Zajdel se pozná na první pohled. Van Troffa určitě dej (j…
L-Core 04.09.2013 21:28
L-Core
Tak van Troffa mám připraveného na víkend. Bohužel jsem to nenašel nikde v knihovně, tak jsem musel…
Zarniwúp 19.09.2013 14:36
Zarniwúp
Zrovna čtu Malevil, dík za tip pánové!
Redsnake 19.09.2013 14:41
Redsnake
...od Lema preferuju Futurologický kongres...jinak z klasiky Troska (ne Troška),coby školák jsem ho…
babal 05.09.2013 08:30
babal
Trosku jsem taky žral, začal vycházet myslím v roce 1969 v nějakém ostravském nakladatelství. Teď js…
L-Core 05.09.2013 21:22
L-Core
Mě ve zmíněných letech velmi oslovil, neustále jsem kreslil tu loď poháněnou pomocí statické elektři…
vlk56 05.09.2013 21:37
vlk56
No, ono to moc (ten statickoelektrický pohon) nefungovalo, planety si s nima dělaly co chtěly. To Žl…
L-Core 05.09.2013 21:42
L-Core
Jan Matzal Troska je opravdu klasika. Četl jsem ho poprvé na učilišti někdy asi roku 1987. Tehdy prv…
Jack 05.09.2013 22:47
Jack
Já se k Troskovi dostal až v době, kdy jsem měl kupříkladu přečtený Zpěv drozda od Tevise. Takže poz…
Zarniwúp 05.09.2013 22:51
Zarniwúp
Nikdo už nic? Přidám: Alfred Bester: Hvězdy, můj osud, Zničený muž Orson Scott Card: Enderova hra
Zarniwúp 05.09.2013 21:11
Zarniwúp
Já su na dovolené, daleko od svých, daleko od domova, s předpotopním PC (ale ušetřil jsem za noťas ]…
L-Core 05.09.2013 21:22
L-Core
Tak ještě přidám kratičkou povídku od: Jan Hlavička Cenzorická derivace na Titanu 9, ale ta vyšla ví…
Zarniwúp 05.09.2013 21:40
Zarniwúp
Mě moc mrzí, že Souček nedokončil Železo přichází z hvězd, že zůstalo jen torzo, prolog..
L-Core 05.09.2013 21:44
L-Core
A že se ztratilo Tušení světla. Asi by to bylo už dnes pasé, ale stejně...
Zarniwúp 05.09.2013 21:47
Zarniwúp
ano, ono prakticky všechno od Součka je VELMI čtivé, měl dar takového lehkého vypravěčského stylu ří…
touchwood 05.09.2013 22:32
touchwood
... akorát z jeho děl moc kape poklonkování režimu. Zlí imperialisté na Islandu, americká základna,…
Jack 05.09.2013 22:53
Jack
Jo, má to tam všude, i v těch tušeních. Těžko říct, jestli to myslel vážně (byl armádní lékař - dent…
Zarniwúp 05.09.2013 22:56
Zarniwúp
Ne ne! Ludvík Souček byl komunista z přesvědčení! Před lety jsem o něm viděl nějaký medailon v kysni…
mif 06.09.2013 21:13
mif
Aha. V Tušení má pár narážek, nepůsobí to tam nijak rušivě.
Zarniwúp 06.09.2013 21:24
Zarniwúp
Od Dicka je povinnost citat vsetky jeho diela :)
Michal2 05.09.2013 23:09
Michal2
To do nich nespíš cpát takhle... musíš pomaloučku....zkuste tu jednu knížku. Daj si Muže z vysokého…
Zarniwúp 06.09.2013 21:32
Zarniwúp
To tu fakt ještě nikdo nezmínil Stopařova průvodce? Styďte se! ]:)
mif 06.09.2013 21:45
mif
Člověče, to mi nějak nic neříká.... :-|
Zarniwúp 07.09.2013 01:22
Zarniwúp
Neříká nebo "neříká" ;-)? Ale ano, je to taková montypythonovská sranda, někdo to nemusí. Já to četl…
mif 07.09.2013 01:29
mif
Zarniwúp, Zarniwúp.... :-) No to byl pokus o vtip, nějak to nevyšlo. :-) Je fakt, že první dva díly…
Zarniwúp 07.09.2013 01:42
Zarniwúp
Suchar je správné slovo. Jeho romány zaujmou, vtáhnou, ale nepobaví (slzu neuroníš, ksicht neroztáhn…
mif 07.09.2013 01:50
mif
Tak. To už snad i Asimov tohle uměl líp. :-)
Zarniwúp 07.09.2013 01:57
Zarniwúp
Asimov je divný pavouk. Robotí prózy jsou skvělé, nikdy jsem ale nepřišel na chuť Nadaci (odložil js…
mif 07.09.2013 02:04
mif
Ty první díly Nadace byly zajímavé, ale pak to IMHO bylo šité horkou jehlou. Podobně jako Clarkovo S…
Yarda 07.09.2013 12:57
Yarda
Den trifidů!!! Jak jsem mohl zapomenout! Máš u mě :beer:
mif 07.09.2013 13:06
mif
Jestliže-li Den Trifidů, tak tu asi patří vzpomenou i Cestu krve od Kulhánka :-)
Redsnake 07.09.2013 17:35
Redsnake
Ale jo. Sice námět a styl "nehrdiny" opráskl od Kinga (Temná věž), nicméně přečíst se to dá.
mif 07.09.2013 17:48
mif
Den trifidů je klasa. To bylo jedno z prvních, co jsem četl, nacpal mi to táta. :-)
Zarniwúp 07.09.2013 17:00
Zarniwúp
Před prázdninama jsem to nacpal na čtení klukovi (táhne mu na 11). Jeho první sci-fi tak ať to vezme…
Jack 07.09.2013 19:12
Jack
Malevil je dobrej, ale na můj vkus moc "ságovitej". Myslím, že to nejlepší, co Merle ve sci-fi spách…
Zarniwúp 11.09.2013 19:43
Zarniwúp
Podobné je to u Heinleina, ale on je prostě asi jen nevyrovnaný. A spíš brát jeho ranné věci, nebo t…
Zarniwúp 07.09.2013 16:52
Zarniwúp
Taky to tak chápu. Čekám autorův standard (či lepší standard), dostanu nevyzrálou prvotinu nebo úchy…
mif 07.09.2013 19:50
mif
A na Kinga mi nešahej To bych si nedovolil. Já neříkám, že píše špatně, ale je placenej vod písmenk…
Zarniwúp 07.09.2013 21:01
Zarniwúp
Už jsme hodně odbočili (omlouvám se).. Irwing je těžce popisný, ale musí se to vydržet (naposled jse…
mif 07.09.2013 21:17
mif
A na Kinga mi nešahej A nebo klidně šahej. Ten zmrd mi zabíjí kamarády. Po čase jsem si znovu lusk…
mif 15.09.2013 22:14
mif
Job je zvláštní. Bohužel výtečný začátek byl předzvěstí IMHO méně kvalitního středu a konce. Dočetl…
L-Core 12.09.2013 23:14
L-Core
Ještě ty nikdo nezmínil Kirilla Buličova. Za super považuji jeho "Slyšel jsem Zemi" a pokračování "Z…
Ficka 07.09.2013 02:18
Ficka
Já jsem ho zmiňoval v jiném dredu.
mif 07.09.2013 09:57
mif
Aha. Tak se vám omlouvám.
Ficka 07.09.2013 22:29
Ficka
BTW: Dal jsem si teď opět Dveře do léta. To prostě nemá chybu. :-)
Zarniwúp 11.09.2013 19:49
Zarniwúp
Obzvláště vhodná četba pro majitelé avatarů jako mám já, kmochna, mia, vojta atd... ]:)
L-Core 12.09.2013 23:20
L-Core
No, to jsem se chtěl zeptat. Já vím, že jsou kočky "speciální" zviřátka a chovat se k nim jako k psů…
Zarniwúp 12.09.2013 23:51
Zarniwúp
Asi jo, asi měl. Jinak, jako offtopic, nejlepší popis kočičích vlastností asi předvádí autor stráne…
L-Core 13.09.2013 10:26
L-Core
No to je nádherný. :-D
Zarniwúp 13.09.2013 11:44
Zarniwúp
dveře do léta je kniha knih. dává mi sílu v tom, že vždy se můžu pokusit zvrátit svůj nezvratný osud…
kmochna 13.09.2013 17:11
kmochna
Sakra, opět dávám za pravdu (dneska jsem si DdL na váš popud lousknul asi podesáté). Z příběhu čiší…
mif 13.09.2013 19:34
mif
to je právě to: vždy jsou otevřené dveře do léta. není situace, kdy by nebyly. musí se jen najít.
kmochna 13.09.2013 19:48
kmochna
Když to srovnám s naší Micinou, tak její zimní chování nějaké létohledací není. Odmítá opustit peřin…
L-Core 13.09.2013 20:50
L-Core
Sice sci-fi moc neholduju, ale co jsem četl před mnoha lety a dodnes to mám v paměti, tak je Příchod…
Prasak 11.09.2013 20:00
Prasak
Myslím, že to vyšlo v téhle sbírce: http://www.bookfan.eu/kniha/36570/Sin-slavy-1929-1946 Ale podle…
Yarda 11.09.2013 20:26
Yarda
Asi to byla jen část, protože já to měl jako celou knihu.
Prasak 11.09.2013 20:32
Prasak
Už pár let čučím v knihovně na knihu Ben Bova - Mars. Nadšeně jsem ji před X koupil a nikdy do ní ne…
Zarniwúp 12.09.2013 22:51
Zarniwúp
Socio scifi: Aldous Huxley: Konec civilizace (Brave New World) Knut Faldbakken: Bídné roky To druhé…
L-Core 12.09.2013 23:19
L-Core
Na ja, Nikolaj Nosov, jak jsme na něj mohli zapomenout. :))
Zarniwúp 12.09.2013 23:52
Zarniwúp
A co Jobánek - trilogie "Tvář bohyně Tanit"? Znáte?
mif 13.09.2013 20:48
mif
A co volební programy? SUPER-SCIFI !! A je to živé a aktéři jsou po ruce. Tak to jako mladý perspek…
Alfons 19.09.2013 14:54
Alfons
...taky jsem si vzpoměl na Nemesis z hvězd,ale už nevím kdo to napsal,ale myslím,že to bylo taky v n…
babal 19.09.2013 18:03
babal
Opět přelousknuto: R. A. Heinlein - Sirotci oblohy. Ranný Heinlein, syrový, nezralý, ale žánrově čis…
Zarniwúp 19.09.2013 18:27
Zarniwúp
Arkadij a Boris Strugačtí - Pondělí začíná v sobotu
Kráťa 19.09.2013 22:08
Kráťa
Teď jsem dočetl (doposlouchal) Zpěv Drozda od Waltera Tevise. Zajímavý pohled na svět, kde lidstvo p…
Jan Fiala 09.08.2023 07:39
Jan Fiala
Vybavil jsem si jednu scifi povídku, nevím, kdo ji napsal ani jak se jmenovala, vyšla kdysi (snad) v… poslední
Yarda 09.08.2023 08:22
Yarda

Jj, Souček citoval v Tušeních, proto jsem si Jitro kouzelníků taky přečetl (několikrát, najednou se to všechno asi pobrat nedá, aspoň já jsem to nedokázal). Ovšem díky součkovým citacím z Tušení jsem taky třeba objevil Waltariho - Temný anděl, Pád Cařihradu a to už tedy čistá sci-fi není.

Cyberpunk?

Tak klasika, ale předpokládám, že znáš. Brian Aldiss, Nonstop: http://cs.wikipedia.org/wiki/Nonstop_%28rom%C3%A1n%29 (pozor, kompletně vyzrazuje děj!)

Další kousek: Vynález profesora van Troffa (Zajdel). Ono od Zajdela je všechno špičkové..

-----------
Pokud bys byl ochoten ponořit se do PC hry, pak System Shock 2 (po deseti letech nemožnosti kdekoliv koupit je už v digitální distribuci na GOG i Steamu). Hra možná z Nonstopu hodně čerpala. Noticka na závěr: lepší hru napříč žánry, napříč platformami, neznám. (FEZ v závěsu, ale to je jiná sorta, pozn. na závěr).

Trosku jsem taky žral, začal vycházet myslím v roce 1969 v nějakém ostravském nakladatelství. Teď jsem se zkusil vrátit k Zápasu s nebem a už to šlo hodně těžce. Vládce mořských hlubin pak už bylo nad mou sílu..

Zajímalo by mě, zda je J.M.Troska schopen oslovit i současné dvanáctileté.

Jan Matzal Troska je opravdu klasika. Četl jsem ho poprvé na učilišti někdy asi roku 1987. Tehdy prvorepublikový ošmatlaný vydání přitáhl spolužák. Hltali jsme každou knihu, kterou se nám od něho podařilo sehnat. Nedávno jsem si jeho kompletní dílo nahrál do čtečky, ale skončil jsem po Vládci mořských hlubin. Nějak mi to už nic neříká. Bohužel.

To do nich nespíš cpát takhle... musíš pomaloučku....zkuste tu jednu knížku.
Daj si Muže z vysokého zámku, pak ze zvědavosti Blade Runner (jestli je to lepší, než film), zjistí, že film proti předloze stojí za starou bačkoru a pak už je nikdo nezastaví, budou se prát v antikvariátech a knihkupectvích, budou při čtení mlaskat a až toho Dicka přečtou celýho, budou blaženě krkat.
Takhle se na ně musí!

Neříká nebo "neříká" ;-)? Ale ano, je to taková montypythonovská sranda, někdo to nemusí. Já to četl asi pětkrát. A jak ponocuju (sloužím, tak neusnu), vzpomněl jsem si ještě na ACC - Setkání s Rámou, Devět miliard Božích jmen, Vesmírná odysea,... A ještě Robert Heinlein (kromě vrcholné /pro mě/ kocouří novely) Job /psycho, asi už ne scifi/, Kurt Vonnegut (Jatka č.5)?

Zarniwúp, Zarniwúp.... :-)
No to byl pokus o vtip, nějak to nevyšlo. :-)
Je fakt, že první dva díly jsou vynikající (Průvodce a Restaurant), pak už mi to přišlo maliličko slabší. ACC jsem četl taky, ale když on to bral někdy až přísně (dle možností) vědecky a byl vždycky trochu moc "strohý". Aspoň tak mi to přišlo.
edit: Nebo strohý ne, suchar, to je asi přesnější. Prostě nápady jo, ale žádnej mistr slova.

Před prázdninama jsem to nacpal na čtení klukovi (táhne mu na 11). Jeho první sci-fi tak ať to vezme od klasiků. četli jsme to před spaním na střídačku (kapitola já, kapitola on). Docela se hezky bál. Nakonec jsem to stáhnul jako audioknihu a doposlouchal to cestou na dovolenou (cca 3 dny autobusem - Irsko). Kromě toho Verne - Tajuplný ostrov.

A na koho jsme ještě zapomněli?

R. Merle - Malevil
ACC - Měsíční prach
... ještě doplním, prolezu knihovnu :-)

Podobné je to u Heinleina, ale on je prostě asi jen nevyrovnaný. A spíš brát jeho ranné věci, nebo tak někde ze středu tvorby.: Domeček jako klícka, Sirotci oblohy, Zelené pahorky Země... všechno ze čtyřicátých let. Vládci loutek - 1951, Dveře do léta - 1956, Měsíc je drsná milenka - 1965. Jo a nesmí to být dlouhý, Heinlein asi nesmí být placený od písmenka, jako třeba King. ;-).
A pak si namlsanej koupím Friday a Job. Friday jsem snad nějak prokousal, nebo jsem to nedočetl, já už ani nevím. Prostě to bylo... já ani nevím jaký to bylo a jestli jsem to dočetl. A Job mě vyloženě nasral, možná se to lidem líbilo, ale já skončil asi ve třetině s tím, že "přece od tebe ty debile nemusím číst všechno jen proto, že se jmenuješ Heinlein a ty svý stařecký frustrace sis mohl nechat pro sebe". :-D Anebo to u těch dvou knížek bylo obráceně, nudil Job a nasrala Friday. V každým případě vím, že předdůchodový Heinlein není pro mě.

Toto jest moje subjektivní zhodnocení a kdokoli to samozřejmě může mít jinak. :-)

Taky to tak chápu. Čekám autorův standard (či lepší standard), dostanu nevyzrálou prvotinu nebo úchylnost. A na Kinga mi nešahej :-p

edit: To bys musel zepsout i Irwinga či (bohové odpusťte) Eca, Waltariho, Coelha /u toho brečím, ač su tvrďák/. Není to pro každého, s tím se smiřme.

edit2: Knižní fórum - to mé srdce žádá.

A na Kinga mi nešahej

To bych si nedovolil. Já neříkám, že píše špatně, ale je placenej vod písmenka. ]:)
Waltari i Eco jsou jiná třída. Coelha jsem ke své hanbě dosud nečetl. :-[
A od Irvinga jsem četl pouze Svět podle Garpa. A skončil jsem asi po třetí čtvrti. Přestože to bylo perfektní, tak mě prostě ke konci - přestal bavit. Měl jsem pocit, že už tam nic zajímavýho nenajdu... nevím. Já vím, že jsem v tomhle asi divnej, protože každej, kdo Garpa četl a já se mu k tomu přiznal, koukal na mě jak na blázna. :-) (Pak už jsem od něj ani nic jinýho nevyhledával, což je zřejmě chyba.)

edit: Waltari je spisovatel, King má perfektne zmáknuté řemeslo. Takhle bych to řekl krátce. ]:)

Už jsme hodně odbočili (omlouvám se).. Irwing je těžce popisný, ale musí se to vydržet (naposled jsem si zoufal nad Klikatou řekou :-)) - posledních padesát až sto stránek ovšem "zapouzdří" příběh (jak je jeho zvykem).

edit: A Coelha zkus. Bude se ti to líbit, zaručuju. I když to má do scifi daleko jak ryba k motorce.

edit2: Momentálně jsem naložený do Wildových sonetů. Nadčasové, apolitické, krásné. Zkus.

A na Kinga mi nešahej

A nebo klidně šahej. Ten zmrd mi zabíjí kamarády. Po čase jsem si znovu lusknul Temnou věž a zas mám chuť pánovi Kingovi napsat sprostý mail. Naučí tě milovat postavy a pak je usmrtí. Opět mi vylezla systola nad dvěsta a uronil jsem slzu. Hergot, jak já toho hajzla nenávidím...

Job je zvláštní.
Bohužel výtečný začátek byl předzvěstí IMHO méně kvalitního středu a konce. Dočetl jsem se sebezapřením.

Zápletka kocouří novely připomíná zápletku Vynálezu van Troffa a vzdáleně "Zemřeš podruhé" teď_nevím_od_koho (nechce se mi hledat v knihovně).

ACC, setkání s Rámou, to jsem četl snad stokrát. Zvláště pasáž při rozbřesku. 9mld, to je klasika, děj skončí špatně :) Jako "Haló, zde je Frankenstein" (či jak se to jmenovalo) nebo jak na jakési cizí planetě šel potmě týpek k raketě, bál se skřeta, který tam nemohl existovat a ten ho nakonec sežral :-p (opět si nepamatuji název).

Když to srovnám s naší Micinou, tak její zimní chování nějaké létohledací není. Odmítá opustit peřiny, pije málo, aby náhodou nemusela ven (i když máme v pootevřené koupelce kočičí záchod - asi si pamatuje pokřik "deme-deme-deme!", znamenající její vyhánění do_zimy, aby se někde venku vyčůrala).

Vybavil jsem si jednu scifi povídku, nevím, kdo ji napsal ani jak se jmenovala, vyšla kdysi (snad) v nějaké ročence Amatérského Rádia.
Děj:
Na jedné planetě se zrodil život, opice slezly ze stromů, přestaly se živit červy a ponravami, vybudovaly pokročilou civilizaci, začaly chránit své potomky aby se nemuseli moc učit a pracovat, ti pak zase vlezli na stromy a zjistili, že červy a ponravy jsou taky k jídlu, stroje poslaly kosmickou sondu s prosbou o pomoc, ta doletěla do blízkosti Země a jako potenciálně nebezpečná byla zničená.

Co mi to připomíná?
:-( :beer:

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru