
Po znovu připojení odběrných míst došlo k nějaké chybě
Zdravím,
před pár měsíci měnili v části vesnice elektrického vedení. Po znovu připojení odběrných míst ale došlo k nějaké chybě a ty spotřebiče, co měli sousedé zrovna v zásuvkách, odešly. (Jeden soused to neodborně popsal: šel mi ohen ze zásuvky.) Nejvíc naštvaný byl jeden zemědělec s několika mrazáky plnými masa.
Zajímá mě. Co se mohlo zvrtnout.
Kdyby nezapojili PEN a pustili jen fáze, tak by jeho funkci měl přebrat základový zemnič u každého domu.
Pokud by pustili fázi do PEN, tak by jim měla vypadnout hned pojistka v trafu.
Děkuji za reakce.
velmi pravděpodobně dvě fáze proti sobě. Nezapojený PEN je nesmysl, to by ti běžné jednofázové spotřebiče nefungovaly vůbec, natož aby shořely.
Teorie co mělo/mohlo vypadnout, bych s dovolením nerozebíral, nemá to smysl, pokud není známo komplet zapojení a kde přesně došlo k chybnému zapojení (typicky se tak může stát na sekundáru trafačky) - prostě se taková věc stát může, tím bych to uzavřel.
Jako méně pravděpodobnou variantu vidím ještě hrátky s napětím sekundáru, ale to by "hořely" jen baráky poblíž trafačky a tak jako tak by spousta jednodušších spotřebičů bez potíží to přepětí přežila. Tolerance je 230 V ±10 %, takže v podstatě i 250V musí být OK
Ti postižení odběratelé se neptali, proč jim odešlo všechno zapojené v zásuvkách?
Pojišťovna to taky nezjišťovala? Podle "ohně ze zásuvky" tam přišlo mnohem větší napětí, než 220 V.
Nebo někde prostě zaměnili připojení fáze a nuláku. Udělalo to "bum" a pak to zapojili správně.
Těm, co měli pojištění domácnosti, pojištovny plnily. Jestli to pojištovny dále vymáhaly po CEZ distribuci nevím.
Ti co pojištění domácnosti neměli se pro soudní cestu nerozhodli, levněji (zejména pokud člověk započítá i čas a nervy) je vyjde nakoupit si nové spotřebiče.
Kdysi dávno, před cca 30 lety, byl u nás v obci výpadek (možná nějaká plánovaná odstávka, už nevím). Po několika hodinách elektřinu nahodili a během pár vteřin řadě lidí odešly třífázové Darlingy (tehdy u nás ještě nebyl městský vodovod, ale všichni měli studny). Prý to bylo proto, že jim vzápětí vypadla jedna fáze a motory, které naběhly, aby naplnily spláchlé nádržky WC, to na dvě fáze neustály. Nevím, jestli je to možné, jestli to nepopisuju blbě - ale pojišťovna převinutí motoru uznala.
Od té doby jsem při výpadku elektřiny raději preventivně 380V jistič od Darlingů vypínal.
Já od té doby při každé i plánované odstávce povypínám jističe a nechám jen jeden světelný okruh.
Když znovu pustí štávu, tak zajdu k rozvaděči a překontroluji jestli jsou všechny 3 fáze "na svém místě" a jestli mají i původní sled.
Bylo to na stejném trafu, jen jiný okruh.
Treba jen pustili z transformatoru vyssi napeti.
Taky jsem se dost dliuho hadal s provozovatelem, ze 260V a vic v zasuvce uz je fakt hodne.
Napred vse odmitalu, pak zapojili merak a po par dnech mereni snizili napeti na trafu.
Za svůj život v naší obci už jsem zažil i zapojení fáze do nulového vodiče od firmy ČEZ, bylo to na vzdušném vedení pro 4 rodinné domy (prosím nekamenovat popis závady nejsem elektrikář).
U nás to bylo až za trafem a tak to mohlo být i u vás.
Také jsem zažil "částečné" vyskočení bleskojistek na trafostanici kde probíhal viditelný oblouk několik hodin a tím došlo například k spečení stykačů na noční proud ( v té době šlo podle elektrikáře v jedné fázi okolo 100 V). Výměnu stykačů ČEZ uhradil, ale to že díky tomu byla spotřeba na akumulačních kamnech 24 hodin asi měsíc je nezajímalo.